Qualityx
02.02.08,17:56
Zdravím vospolok, keď sa rozhodnem podať žiadosť o starobný dôchodok, je možné pracovať za plný plat a pritom poberať aj dôchodok? Záleží to na vedúcom pracovníkovi? Aké sú varianty? Ďakujem.
jamis
02.02.08,17:04
Poberateľ starobného dôchodku môže pracovať na všetky typy pracovných zmlúv.
Jozef Mihál
02.02.08,17:06
Pokojne môžete pracovať aj popri poberaní starobného dôchodku. Dokonca budete pre zamestnávateľa "atraktívnejší(šia)", lebo nebude musieť (zamestnávateľ ale ani vy) platiť poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie - ušetrí oproti "nedôchodcovi" 4% z vášho platu.
Qualityx
02.02.08,17:20
Ano, takže až si podá žiadosť o dôchodok, následne sa rozviaže pracovná zmluva a nová bude založená na dohode medzi zamestnávateľom a "čerstvým dôchodcom". Nieje teda povinnosťou zamestnávateľa zmluvu automaticky akoby obnoviť?
jamis
02.02.08,17:24
Odchod do dôchodku nie je dôvod na rozviazanie pracovného pomeru.
Pracovný pomer môže zostať zachovaný.
Qualityx
02.02.08,17:47
Čiže pán xy pracujúci v štátnej správe, si podá žiadosť o starobný dôchodok bez rozviazania pracovného pomeru a následne bude poberať dôchodok spolu s platom po dobu, kým sám nerozhodne inak?
Lydka R
02.02.08,17:53
Odchod do dôchodku nie je dôvod na rozviazanie pracovného pomeru.
Pracovný pomer môže zostať zachovaný.

Dokonca, pokiaľ by nepožiadal o ten starobný dôchodok, tak by potom pri rozviazaní pracovného pomeru a jeho požiadaní mal dôchodok zvýšený za každý odpracovaný mesiac navyše o 0,5%
Zákon o soc. poistení
§66
...
(2) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku sa určí podľa odseku 1 a pripočíta sa k nej suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0, 5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku alebo jeho časti.
...
jamis
02.02.08,17:54
Áno, ale je povinný oznámiť zamestnavateľovi, odkedy je poberateľom starobného dôchodku.
Lydka R
02.02.08,17:57
Áno, ale je povinný oznámiť zamestnavateľovi, odkedy je poberateľom starobného dôchodku.

Trošku opravím, odkedy splnil nárok na star. dôchodok.
evika
14.02.08,12:00
Chcela by som sa spýtať.Zamestnávam dôchodcu.Môžem s týmto dôchocom
uzatvoriť pracovnú zmluvu s tým,že 1.1. ju uzavrem 31.12. ju skončím stým,
že on si dá prepočítať dôchodok a ja zase nanovo 1.1.uzavriem novú zmluvu.
ďakujem.
Lámerová
16.02.09,07:45
chcela by som sa spýtať, je február, mzdy za január sú už urobené, mám zam-ca, ktorý požiadal o starobný dôchodok od 25.12.09, teraz mi doniesol rozhodnutie o priznaní SD ako mám postupovať ďalej, lebo za január som mu uplatnila nezdaniteľnú čiastku aj zrazila všetky odvody.
katka50
16.02.09,08:12
chcela by som sa spýtať, je február, mzdy za január sú už urobené, mám zam-ca, ktorý požiadal o starobný dôchodok od 25.12.09, teraz mi doniesol rozhodnutie o priznaní SD ako mám postupovať ďalej, lebo za január som mu uplatnila nezdaniteľnú čiastku aj zrazila všetky odvody.
Vysporiadaš mu to vo februárovej výplate.
mzdarka renca
16.02.09,08:16
chcela by som sa spýtať, je február, mzdy za január sú už urobené, mám zam-ca, ktorý požiadal o starobný dôchodok od 25.12.09, teraz mi doniesol rozhodnutie o priznaní SD ako mám postupovať ďalej, lebo za január som mu uplatnila nezdaniteľnú čiastku aj zrazila všetky odvody.

Daň vysporiadaš pri RZD za rok 2009, vznikne mu nedoplatok.
Lámerová
16.02.09,08:18
ako, aj spätne za tých pár decembrových dní a za január tiež? Alebo jednoducho mu dám podpísať vyhlásenie, že nastala zmena a od februára mu neuplatním nez. čiastku a nezrazím odvody na poi. v nez. a invalidné poistenie?
gabriela2579
16.02.09,08:24
chcela by som sa spýtať, je február, mzdy za január sú už urobené, mám zam-ca, ktorý požiadal o starobný dôchodok od 25.12.09, teraz mi doniesol rozhodnutie o priznaní SD ako mám postupovať ďalej, lebo za január som mu uplatnila nezdaniteľnú čiastku aj zrazila všetky odvody.


Odvody do Sociálnej poisťovne : invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti mu vysporiadaš v najbližšej výplate. Vyjde mu tam preplatok za zamestnanca aj za zamestnávateľa, ktorý zadáš do programu na spracovanie miezd.
Ak si mu uplatnila nezdaniteľnú časť za január 2009, odrazí sa mu to na RZD za rok 2009.
mzdarka renca
16.02.09,08:27
ako, aj spätne za tých pár decembrových dní a za január tiež? Alebo jednoducho mu dám podpísať vyhlásenie, že nastala zmena a od februára mu neuplatním nez. čiastku a nezrazím odvody na poi. v nez. a invalidné poistenie?

za december ešte mal nárok na OP na daňovníka. A čo sa týka odvodov, tak ja by som to nechala tak, veď rozhodnutie ti zamestnanec priniesol až teraz. Nižšie odvody by som odvádzala od miezd za 2/09. Je to na tebe, ty vieš akú má HM a z tej je to za január pre zamestnanca aj pre zamestnávateľa á 4% spolu. Vypočítaj si to, či ti to za opravu januárových miezd stojí.
Lámerová
16.02.09,09:37
Ďakujem za radu, ešte skúsim sociálnu poisťovňu, čo mi na to povedia
gabriela2579
16.02.09,09:44
Ďakujem za radu, ešte skúsim sociálnu poisťovňu, čo mi na to povedia

Tak potom odpíš, čo ti povedali na sociálne.
Ja osobne som mala už takýto prípad minulý rok a vtedy mi na SP povedali, aby som jej to v najbližšej mzde vyrovnala. Podotýkam, že patríme pod SP pobočka Galanta.
A keď som preberala agendu od kolegyne, ktorá odišla do dôchodku, aj ona mala taký prípad, ale v najbližšej mzde to zamestnancovi nevyrovnala - vlastne ten 1 mesiac nechala tak, ako bol. A potom mi prišla kontrola zo SP a na základe protokolu o vykonaní kontroly, kde bola rozpísaná aj táto "chyba" - zistenie, mi preplatok vrátili.
londay
16.10.09,10:51
Dobrý deň,
mám otázočku, náš zamestnanec dosiahol dôchodkový vek, naďalej pracuje, musí mi doložiť rozhodnutie od SP o priznaní starobného dôchodku alebo môžem automaticky bez potvrdenia o priznaní nadstaviť odvody do SP pre starobného dôchodcu ? Ďakujem
drobeceva
16.10.09,11:00
Dobrý deň,
mám otázočku, náš zamestnanec dosiahol dôchodkový vek, naďalej pracuje, musí mi doložiť rozhodnutie od SP o priznaní starobného dôchodku alebo môžem automaticky bez potvrdenia o priznaní nadstaviť odvody do SP pre starobného dôchodcu ? Ďakujem
Ale žiadal od Teba vystavenie ELDP? Požiadal o SD?
londay
16.10.09,11:08
Áno vystavovala som mu ELDP a požiadal o SD
VERONIKA6
16.10.09,11:17
Až po prinesení rozhodnutia o dôchodku mu opravíš odvody a požiadaš sociálnu poisťovňu o vrátenie odvodov od dátumu, kedy mu bol starobný dôchodok priznaný.
rodina1
29.11.09,12:39
Poberateľ starobného dôchodku môže pracovať na všetky typy pracovných zmlúv.
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, do akého veku môže byť dôchodca zamestnaný? Kedysi že to bolo do 7O rokov, platí tá hranica aj teraz? Ďakujem.
Tweety
29.11.09,12:41
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, do akého veku môže byť dôchodca zamestnaný? Kedysi že to bolo do 7O rokov, platí tá hranica aj teraz? Ďakujem.
Nie, neplatí.
žižulka
29.12.09,12:16
ak dôchodok je priznaný od 28.12.2009, po doručení rozhodnutia o priznaní dôchodku odvody na IP a PvN neplatí už za mesiac december 2009?
JM1968
29.12.09,12:29
do 27.12.2009 platí všetky odvody, od 28.12.2009 neplatí IP a PvN
JM1968
29.12.09,12:31
ak dôchodok je priznaný od 28.12.2009, po doručení rozhodnutia o priznaní dôchodku odvody na IP a PvN neplatí už za mesiac december 2009?
do 27.12.2009 platí všetky odvody, od 28.12.2009 neplatí IP a PvN. VZ za december deleno 31 krát 27 platí odvody.