valeriam
02.02.08,20:21
Dobrý večer,
asi som už prepracovaná a riadne mi to nemyslí, tak Vás pekne prosím o posúdenie:
odpredali sme tento rok auto po ukončenom leasingu. Daňové odpisy boli na 36 mesiacov, na tento rok vyšli 40.160,-Sk,
Účtovné odpisy sme rozložili na 5 rokov-60 mesiacov. Po ukončení leasingu sa rozhodli majitelia auto predať.
Teraz môj "problém": keďže daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne:mee:
Zoltán Kovács
02.02.08,19:24
Možno blbá otázka moja: dá sa pri lízingu aplikovať rozdielna výška účtovných a daňových odpisov?
valeriam
02.02.08,19:31
a nedá???????
tak to som potom v peknej kaši! Myslela som, že sa vozidlo bude využívať dlhší čas, ako 3 roky, tak som si to takto skomplikovala. Je nejaký postih za toto?
Prosím ťa Smith, vyjadri sa mi k tomu nedaňovému poh%ladu na vec, nech môžem ísť v kľude domov, už dnes nevládzem....
Zoltán Kovács
02.02.08,19:32
Neviem, preto sa pýtam. Totiž odpis majetku obstaraný na leasing je iný, ako klasický odpis.
Lydka R
02.02.08,19:36
Možno blbá otázka moja: dá sa pri lízingu aplikovať rozdielna výška účtovných a daňových odpisov?

Dá sa, normálne ako pri akomkoľvek majetku. Len väčšinou sa to nerobí.
Lydka R
02.02.08,19:46
Neviem, preto sa pýtam. Totiž odpis majetku obstaraný na leasing je iný, ako klasický odpis.

Tiež som to listovala, lebo ja uplatňujem zhodné DO aj ÚO. Keby ste chceli bližšie, je to veľmi pekne rozobrané v Poradcovi (DÚVaP 10/2006, kapitola 13)
valeriam
02.02.08,19:48
Tiež som to listovala, lebo ja uplatňujem zhodné DO aj ÚO. Keby ste chceli bližšie, je to veľmi pekne rozobrané v Poradcovi (DÚVaP 10/2006, kapitola 13)
Ďakujem pokúsim sa to niekde vyhľadať.
A čo sa týka tých výdavkov nedaňových....k tomu by ste sa mi prosím vyjadrili????
Rozalka
02.02.08,19:54
Dá sa, normálne ako pri akomkoľvek majetku. Len väčšinou sa to nerobí.
Súhlasím s Lydkou.

Zákon o dani z príjmov
§ 26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.


Postupy účtovania PÚ

§ 30a Účtovanie finančného prenájmu
(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.

§ 20 Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.

(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.

(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.

(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.

(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
valeriam
02.02.08,19:57
daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Prosííííím- k tomuto vyjadrenie
Rozalka
02.02.08,19:59
daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Prosííííím- k tomuto vyjadrenie
Je to tak, ako píšeš, zostatková hodnota bude nedaňový výdaj.
Reprografia
21.02.08,09:45
Zdravím,
a ako je to prosím pri predaji majetku - stroja, ktorý ešte nie je ani daňovo odpísaný ani účtovne a predáva sa. Daňové odpisy si za tento rok neuplatním a účtovné len do mesiaca, v ktorom sa stroj skutočne predá. A čo s tými "zostatkovými" daňovými a účtovnými odpismi. Zostatkové účtovné odpisy - to je zostatková hodnota stroja - mala by byť pripočítateľná položka a tie zostatkové daňové odpisy odpočítateľná položka?
A predajná cena bude našim výnosom.
Alexandra777
21.02.08,10:53
Ahojte, kedy mám zaradiť dlhodobý hmotný majetok do užívania? Faktúry zaň nám chodili v priebehu 2 mesiacov. Najskôr za samotný stroj a v priebehu 2 mesiacov prišli ešte ďalšie 3 faktúry za jeho príslušenstvo, bez ktorého nemôže fungovať, mám ho zaradiť až po tých 2 mesiacoch a odpisovať ho od mesiaca zaradenia? Môžu sa účtovné a daňové odpisy zhodovať?
Tweety
21.02.08,10:54
Ahojte, kedy mám zaradiť dlhodobý hmotný majetok do užívania? Faktúry zaň nám chodili v priebehu 2 mesiacov. Najskôr za samotný stroj a v priebehu 2 mesiacov prišli ešte ďalšie 3 faktúry za jeho príslušenstvo, bez ktorého nemôže fungovať, mám ho zaradiť až po tých 2 mesiacoch a odpisovať ho od mesiaca zaradenia? Môžu sa účtovné a daňové odpisy zhodovať?
Zaradíš momentom začatia používania na podnikanie a vtedy aj začneš odpisovať.
luciana1
21.02.08,13:04
Ahojte,

kúpili sme os. auto na lízing. Po roku sme predčasne ukončili lízingovú zmluvu a auto od lízingovky odkúpili v priebehu roka.
Odpis si uplatním do mesiaca, v ktorom sme platili lízíng. Ale čo so sumou, ktorú sme doplatili za auto lízingovke. Je to VOZD?

Auto sa po mesiaci vyradilo z podnikania a predalo.
Ester plus
21.02.08,13:20
Zdravím,
a ako je to prosím pri predaji majetku - stroja, ktorý ešte nie je ani daňovo odpísaný ani účtovne a predáva sa. Daňové odpisy si za tento rok neuplatním a účtovné len do mesiaca, v ktorom sa stroj skutočne predá. A čo s tými "zostatkovými" daňovými a účtovnými odpismi. Zostatkové účtovné odpisy - to je zostatková hodnota stroja - mala by byť pripočítateľná položka a tie zostatkové daňové odpisy odpočítateľná položka?
A predajná cena bude našim výnosom.

Súhlasím s postupom, ktorý si uviedla.
Alexandra777
21.02.08,13:35
Ahoj Tweety, ale akú mám dať potom obstarávaciu cenu pri zaradení? Najskôr prišla čisto faktúra za laser a potom faktúry za nevyhnutné príslušenstvo (mám to potom brať ako technické zhodnotenie?)
Alexandra777
21.02.08,13:42
A neviete mi prosím vás poradiť ako mám postupovať, keď sa leasingovka pomýlila pri určení obstarávacej ceny? stroj sme kúpili v roku 2006, kedy bol zaradený do používania a v novembri v roku 2007 mi prišiel nová dohoda o platbách so vstupnou cenou vyššou o 20 000 Eur. Môžem zvýšiť vstupnú cenu iba na základe interného dokladu a potom počítať mesačné odpisy od začiatku zaradenia z tej zvýšenej vstupnej ceny? Pri leasingu v eurách musím prepočítavať výšku odpisov podľa aktuálneho kurzu ku poslednému dňu každého kalendárneho mesiaca, alebo iba k 31. 12?
Tweety
21.02.08,13:53
Ahoj Tweety, ale akú mám dať potom obstarávaciu cenu pri zaradení? Najskôr prišla čisto faktúra za laser a potom faktúry za nevyhnutné príslušenstvo (mám to potom brať ako technické zhodnotenie?)
Všetky tri faktúry spočítaš a máš OC lasera.
Alexandra777
21.02.08,14:14
A vieš mi prosím ťa poradiť, ako mám účtovať a prepočítavať odpisy, keď máme leasing v Eurách?
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:18
A vieš mi prosím ťa poradiť, ako mám účtovať a prepočítavať odpisy, keď máme leasing v Eurách?

prečo chcete prepočítavať odpisy...veď predsa ste povinná si oceniť majetok kurzom obstarania...zaradiť a odpisujete...kurzový rozdiel budete účtovať už len z dôvodu úhrady záväzku voči záväzku evidovanom v knihe záväzkov...
Alexandra777
21.02.08,16:39
Ďakujem. Takže ak som to pochopila správne daný majetok si zaradím vo výške obstarávacej ceny uvedenej na splátkovom kalendári v Sk a odpisy potom počítam len z ceny uvedenej v Sk?
Ak sa mi v priebehu roka zvýšila obstarávacia cena chybou leasingovej spoločnosti, tak si ju môžem zvýšiť prepočtom podľa kurzu NBS platného ku dňu kedy sa prišlo na chybu a potom to odpisovať zo zvýšenej vstupnej ceny?
luciana1
21.02.08,17:22
mne nikto neporadí?

Dopredu ďakujem
andrej_rv
21.02.08,17:37
mne nikto neporadí?

Dopredu ďakujem
Závisí to aj od zmluvy o vysporiadaní s leasingovou spoločnosťou. Skús si pozrieť tieto témy http://www.porada.sk/t10303-predcasne-odkupenie-leasingovaneho-auta.html
http://www.porada.sk/t36147-predcasne-ukoncenie-leasingu-ju.html alebo si daj do vyhľadávania "predčasné ukončenie", iste tam nájdeš odpoveď...
luciana1
21.02.08,18:12
Ďakujem moc, moc, moc.

Pozrela som si témy, ktoré si mi poradil a našla som tam podobné prípady ako mám ja.

Prajem ešte pekný večer.
Alexandra777
21.02.08,18:34
Prosím Vás, ako mám vlastne prepočítavať odpisy majetku obstaraného formou finančného prenájmu v cudzej mene? V čase zaradenia do používania prepočítam obstarávaciu cenu aktuálnym kurzom NBS a potom na konci roka kurzom k 31.12. a zúčtujem kurzový rozdiel? Keď počítam odpisy - majú byť vypočítané s presnosťou na kalendárne mesiace a zaokrúhľované na celé koruny nahor - vychádzam už iba z obstarávace ceny v SK? Ďakujem
Alexandra777
21.02.08,19:08
Takže nikto mi neporadí? Veľmi by mi to pomohlo
HankaS
22.02.08,19:12
Aj pri leas.majetku môžeme uplatniť účtovné odpisy,viem to od audítora,
a účtovná zostatková cena je potom neďaňová.
andrej_rv
22.02.08,19:24
Takže nikto mi neporadí? Veľmi by mi to pomohlo
Pozri si príspevky Ing. Acsovej v tejto téme http://www.porada.sk/t48507-uctovanie-lizingu-v-ju.html (napr. č. 13)
mariapap
25.03.08,20:23
dobrý večer, môže mi niekto poradiť s odpisom mot. vozidla , prvý krát chcem prerušiť daňové odpisy - ešte nikdy som sa s tým nestretla. Moja otázka znie či sa to zohľadňuje len v daňovom priznaní a kde sa vedie evidencia rozdielu medzi účtovnými a daňovými - asi pri evidencii majetku , však? a neúčtuje sa o tom nikde?M
azla
25.03.08,21:39
dobrý večer, môže mi niekto poradiť s odpisom mot. vozidla , prvý krát chcem prerušiť daňové odpisy - ešte nikdy som sa s tým nestretla. Moja otázka znie či sao to zohľadňuje len v daňovom priznaní a kde sa vedie evidencia rozdielu medzi účtovnými a daňovými - asi pri evidencii majetku , však? a neúčtuje sa o tom nikde?M

Daňové odpisy sa dajú prerušiť, okrem majetku obstaraného na leasing.
Neučtuje sa o tom.

Zohľadňuje sa to v DP (v kolonke daňové odpisy mate o tuto neuplatnenú sumu menej) a zároveň uvádzate v oddieli B , str. 4 r. 3 - píšem o DP PO.
Alexandra777
26.03.08,12:54
Ahojte, odpisy majetku obstaraného formou finančného prenájmu si nemôžem prerušiť?
Zoltán Kovács
26.03.08,12:55
Ahojte, odpisy majetku obstaraného formou finančného prenájmu si nemôžem prerušiť?

Nie
Dáša Tajnayová
08.04.08,10:31
Ahojte poraďáci,

mám taký problém, že som zrejme v daňovom priznaní za rok 2007zle vypočítala odpisy! účtujem v sústave JÚ a neplatca DPH.Prosím poraďte:
bolo kúpené strojné zariadenie na leasing (48 mes.) dna 23.8.2007za obstaravaciu cenu + DPH: 241570,-Sk (základ 203.000 + 19%:38570,-)
leasingova cena:234904 + 19% DPH 44630,80 = 279534,80
poplatok za uzatvorenie LZ: 2030 + 19% DPH 385,70 = 2415,70
Jedna sa o to,že som počítala odpis podľa tabuľky tu v porade:
OC 203000,- + Popl.(sprac.) 2030,-bez dph = 205030,-
zaradila som ho do 2 odp.sk.,ale moj program mi to zle vypocital,tympadom sa to vypocitalo: 205030/48*4 mes.=17086 (nie je zohladnena 2.odp.skupina,nedalo mi to tam.Môže mi niekto poradiť? Ešte otazka,ak podam opravne DP,v priebehu ešte mesiaca apríl,je to ok,alebo to bude spokutovane? totiz nevysla ziadna dan na platenie a ani to pri oprave nevyjde.
azla
08.04.08,10:52
Ahojte poraďáci,

mám taký problém, že som zrejme v daňovom priznaní za rok 2007zle vypočítala odpisy! účtujem v sústave JÚ a neplatca DPH.Prosím poraďte:
bolo kúpené strojné zariadenie na leasing (48 mes.) dna 23.8.2007za obstaravaciu cenu + DPH: 241570,-Sk (základ 203.000 + 19%:38570,-)
leasingova cena:234904 + 19% DPH 44630,80 = 279534,80
poplatok za uzatvorenie LZ: 2030 + 19% DPH 385,70 = 2415,70
Jedna sa o to,že som počítala odpis podľa tabuľky tu v porade:
OC 203000,- + Popl.(sprac.) 2030,-bez dph = 205030,-
zaradila som ho do 2 odp.sk.,ale moj program mi to zle vypocital,tympadom sa to vypocitalo: 205030/48*4 mes.=17086 (nie je zohladnena 2.odp.skupina,nedalo mi to tam.Môže mi niekto poradiť? Ešte otazka,ak podam opravne DP,v priebehu ešte mesiaca apríl,je to ok,alebo to bude spokutovane? totiz nevysla ziadna dan na platenie a ani to pri oprave nevyjde.

Vstupnou cenou na účely odpisovania je vo Vašom prípade
241 570 + 2 415,70 = 243 985,70

Mesačný odpis = 243 985,70 / 48 = 5 083,035 - zaokr. 5 084,-

Odpisy uplatňujete počnúc mesiacom, v ktorom bol majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o fin. prenájme. Ak to bolo už v auguste máte nárok na na 5 mesačných odpisov = 5 084 x 5 = 25 420,-

25 420 (Váš nárok) - 17 086 (uplatnené v DP)= 8 334,-
O tento rozdiel si môžte upraviť DP za rok 2007. Nepodávate opravné (lebo je po termíne na podanie DP), ale dodatočné daňové priznanie. Je to len Vaša možnosť, nie povinnosť. Pokuta nehrozí žiadna.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Dáša Tajnayová
08.04.08,11:33
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
OC som zle dala z tabulky-leasing,nakolko to bolo v prípade platcu DPH spravene a ja som sa tým riadila....takže si to tak opravím.Len nie je mi jasné z Vášho príspevku, že kde je zohladnenená odp.sk.2,pretože ja som postupovala obdobne. Môžete mi to vysvetliť?nakoľko tomu nerozumiem pri leasingoch,normálne zaradenia DHIM som uz robila a tam mi to zohladnovalo tie odp.skupiny.
zrejme nepodám DDP nakoľko by som bola v strate,lebo ZD mam 5505,- a keďže by som dopočítala ten odpis 8334,-sk tak by som bola v strate a to určite nechcem,nakoľko som zrušila živnosť k 31.12.2007. Myslím,že je to v poriadku,len som si uplatnila zlý daňový odpis,t.zn.nižší ako som mala nárok.
azla
08.04.08,11:41
Len nie je mi jasné z Vášho príspevku, že kde je zohladnenená odp.sk.2,pretože ja som postupovala obdobne. Môžete mi to vysvetliť?nakoľko tomu nerozumiem pri leasingoch,normálne zaradenia DHIM som uz robila a tam mi to zohladnovalo tie odp.skupiny.
Nikde. Pri leasingu sa majetok odpisuje podľa počtu mesiacov (počas trvania leasingovej zmluvy.)

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
...
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Dáša Tajnayová
08.04.08,12:05
Azla,ďakujem veľmi pekne,teraz už tomu rozumiem.... :-)
nestretla som sa totiž ešte s odpismi pri leasingu,len teraz prvý krát,tak som to nevedela.
Ďakujem.
Reprografia
16.04.08,07:11
Zdravím,
ja by som chcela poprosiť o radu. Kúpili sme stroj. Zaradili sme ho 9.4.2008. Hneď 18.4.2008 ho predávame leasingovke a tá nám ho tiež hneď 18.4.2008 odovzdá na leasing. Moja otázka znie. Ja ho zaradím v apríli 9.4., 18.4.2008 ho vyradím - uplatním si jednomesačný účtovný odpis, ale žiadny daňový. Opätovne ho zaradím 18.4.2008, s tým že si opäť uplatním jednomesačný účtovný odpis a samozrejme aj daňový na konci roka.
Ide o to, že v jednom mesiaci budem mať na ten istý stroj dva účtovné odpisy. Jeden z nich však (v tom prvom prípade) bude pripočítateľnou položkou. Je môj postup správny?
azla
16.04.08,07:34
Zdravím,
ja by som chcela poprosiť o radu. Kúpili sme stroj. Zaradili sme ho 9.4.2008. Hneď 18.4.2008 ho predávame leasingovke a tá nám ho tiež hneď 18.4.2008 odovzdá na leasing. Moja otázka znie. Ja ho zaradím v apríli 9.4., 18.4.2008 ho vyradím - uplatním si jednomesačný účtovný odpis, ale žiadny daňový. Opätovne ho zaradím 18.4.2008, s tým že si opäť uplatním jednomesačný účtovný odpis a samozrejme aj daňový na konci roka.
Ide o to, že v jednom mesiaci budem mať na ten istý stroj dva účtovné odpisy. Jeden z nich však (v tom prvom prípade) bude pripočítateľnou položkou. Je môj postup správny?

Myslím, že môže sa takto postupovať. (naklady v účtovníctve budú rovnaké v tomto aj nasledujúcom prípade; účty 541+551)

Možno by sa mohlo aj takto.
Ak obstaráte stroj za účelom jeho ďalšieho predaja, nebudete ho zaraďovať do používania a pri predaji ho vyradíte 541/042

Pri takomto postupe leasingu (spätný leasing) je potrebné brať do úvahy v účtovníctve aj § 30a/14 postupov účtovania

§ 30a
Účtovanie finančného prenájmu

(14) Výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného prenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk.


ešte k daňovému odpisu...
v príspevku píšeš že "a samozrejme aj daňový na konci roka."
daňový odpis pri leasingu uplatňuješ mesačne - pri odpisovaní pri leasingu vychádzaš z §26 odst.8 - odpis sa urči rovnomerne na každý mesiac počas doby prenájmu.
Reprografia
16.04.08,09:00
Azla, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ja som stroj kúpila za 4 300 tis. Jednomesačný odpis je 50 tis, ten si uplatním teraz v apríli (551). Stroj, keďže ide o spätný leasing a podľa zmluvy, idem predávať tiež za 4 300 tis, jeho zostatková cena je však 4 300 tis - 50 tis odpis jednomesačný = 4 250 tis. To znamená, že predávam so ziskom tých 50 tis. SK. Dúfam, že tomu rozumiem správne. Leasingovka mi ho predá za rovnakú sumu 4 300 tis. a znovu ho zaradím v apríli a budem mať opäť odpis 50 tis. SK. Teraz som popletená a už netuším, či je potrebné na konci roka pripočítavať tú sumu 50 tis. ako pripočítateľnú položku. A ešte jedna otázka. Keďže predávam leasingovke zo ziskom 50 tis. SK (to je ten jeden odpis), je to potrebné rozlišovať, tak ako si uviedla? Vieš mi prosím poradiť, ako je potrebné to "realizuje v účtovníctve"? Ešte som sa s tým nestretla.
Čo sa týka tých daňových odpisov, to som sa pomýlila s tým koncom roka. Mám ich rozpočítane mesačne na 44 mesiacov.
Vopred ďakujem za tvoju pomoc a očakávam nové info
Ahoj
azla
16.04.08,09:21
Čo sa týka odpisov : to robíš stále - na konci roku porovnáš účet 551 s odpismi daňovými - a upravuješ základ dane (to vieš http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif ).

Ak uplatníš odpis majetku za apríl (ešte ako vlastník) budeš mať účet 551
50 000, - daňovo nič. (čiže ten rozdiel v DP na konci roku bude o tých 50 000,- väčší.
Potom 541 < 641 práve o tých 50 tis., dosiahneš zisk, ktorý by si mala rozpušťať počas doby trvania leasingu.

Ak v mesiaci apríl majetok nezaradíš na 022 a odpis neuplatníš (podľa mňa je to jednoduchšie riešenie a vybrala by som si túto možnosť), tak 541=641 a už nič časovo nerozlišuješ.

Ja to riešim teoreticky, prakticky som to neošetrovala.
Reprografia
16.04.08,09:34
Už som v obraze. Tých prvých 50 tis účtovný odpis bude vlastne pripočítateľná položka.
Ten spôsob, ktorý navrhuješ by bol super, ale neviem, či je to možné, keďže ja mám ten stroj fakturovaný v EUR a aj ho v EUR predávam, takže tam mi vzniknú rozdiely. A ak by som mala rozpúšťať ten zisk počas doby trvania leasingu, myslím tých 50 tis Sk, vieš mi prosím ťa uviesť návod účtovania, nakoľko toto je pre mňa španielska dedina - ešte som sa s tým nestretla
Vďaka
azla
16.04.08,09:48
A ak by som mala rozpúšťať ten zisk počas doby trvania leasingu, myslím tých 50 tis Sk, vieš mi prosím ťa uviesť návod účtovania, nakoľko toto je pre mňa španielska dedina - ešte som sa s tým nestretla
Vďaka

Podľa Tvojho príkladu by som postupovala takto:

účet 541= 4 250
účet 641 by som naučtovala iba 4 250; rozdiel 50 by som zaúčtovala na účet 384

potom, počas trvania leasingu by som 50 rozpúšťala postupne do vynosov
384/648
Reprografia
16.04.08,10:17
Azla, veľká vďaka za tvoju pomoc. Už sa teším, ako budem 48 mesiacov rozpúšťať 50 tis. Sk t.j nejakých 1040,- Sk mesačne, ma aj porazí.
alekna
23.03.10,21:51
Hello
dúfam, že nie som mimo témy, ale: auto na leasing v JU. Daňové odpisy a účtovné odpisy sa môžu rovnať?? Leasing je na 36 mesiacov. Po skončení leasingu ho SZČO predala a čo teraz ak sa účtovne auto odpisovalo 4 roky? Čo so zostatkovou cenou?
zuzana164
24.03.10,18:52
Dobry večer, asi banalna otázka pre Vás poradákov ale ja si neviem rady... Ked kupim auto do firmy a fakturu mam 23.4.2009 (zaplatená keš) ale zápis v TP mám až 13.5.2009 - kedy mám auto zaradiť do podnikania? To je jedno? Lebo neviem ci mam dat UO za 9 mesiacov alebo za 8 mesiacov. Naftu som učtovala do nákladov uz v 04/09. môžem sa rozhodnúť sama jak mi je lepšie ci mam brat do uvahy tu naftu?
skvlado
28.03.10,22:25
ono je to tak, daňovo ste odpísali už počas leasingu, ale nedaňovo odpíšeš pri predaji (keď už nebude auto v majetku firmy)
Mirka.V
17.05.10,14:17
dobrý ...
predávam auto zo s.r.o. ktoré ešte nie je plne odpísané (po 3roku). chcem ho predať v 11/2010 - nebudem ho mať v majetku k 31.12.2010. Odpisy uplatním do 11/2010 a zvyšok dám ako zostatkovú hodnotu do nákladov?

a zároveň - som kúpila auto s.r.o. v 4/2010 - na úver. tu uplatním celoročný odpis - aj daňový aj účtovný?
Ďakujem pekne
Tweety
17.05.10,14:23
dobrý ...
predávam auto zo s.r.o. ktoré ešte nie je plne odpísané (po 3roku). chcem ho predať v 11/2010 - nebudem ho mať v majetku k 31.12.2010. Odpisy uplatním do 11/2010 a zvyšok dám ako zostatkovú hodnotu do nákladov? Daňový odpis za rok 2010 neuplatníš. Zostatková hodnota bude účtovaná cez účet 541.

a zároveň - som kúpila auto s.r.o. v 4/2010 - na úver. tu uplatním celoročný odpis - aj daňový aj účtovný? Účtovný od apríla, daňový ročný, samozrejme, ak bude v majetku k 31.12. .
Ďakujem pekne
Odpovede v texte.
KEJKA
17.05.10,17:09
dobrý ...
predávam auto zo s.r.o. ktoré ešte nie je plne odpísané (po 3roku). chcem ho predať v 11/2010 - nebudem ho mať v majetku k 31.12.2010. Odpisy uplatním do 11/2010 a zvyšok dám ako zostatkovú hodnotu do nákladov? áno, na účet 541

a zároveň - som kúpila auto s.r.o. v 4/2010 - na úver. tu uplatním celoročný odpis - aj daňový aj účtovný?
Ďakujem pekne
musíš rozlíšiť účtovné a daňové hľadisko.
pri predaji - odpisy1-11 budu pripočítané, ale zároveň si odpočítaš daňovú zostatkovú hodnotu t.j. stav k 1.1. porovnáš so stavom na 542 a rozdiel odpočítaš v DPPO.

pri nákupe - účtovne správne je odpis 4-12/2010, resp. 5-12/2010 podľa smernice. Daňový odpis celoročný.