katdz
02.02.08,21:01
Krásny den všetkým,

potrebovala by som poradiť. S manželom sme v rozvodovom konaní a je z toho dosť mimo. Kedže bol z jeho strany aj nejaký ten fyzický útok, som dosť na ihlách ako na to všetko bude reagovať. Viem, že najlepšie a najrýchlejšie by bolo sa dohodnúť, no myslím, že to z jeho strany nehrozí. Neviem ako sa bude dať riešiť situácia keď sme byt kupovali ešte pred manželstvom. Ako druh a družka na úver. Figurujem aj v zmluve o financovaní ako spoludĺžnik, ale som zapísaná aj v OV ako 1/2 majiteľ spolu s ním. Pre mňa by bola najprijateľnejšia situácia keby sa byt predal, vyplatil sa úver a zvyšok by sme si rozdelili. No neviem čo ďalej, čo ak on s predajom nebude súhlasiť,na čo mám právo? Ako môžem postupovať?
Prosím pomôžte mi. Dik.
vieroslava
03.02.08,06:52
Ak nebude súhlasiť s predajom bytu, ponúkni mu Tvoj podiel, ako spoluvlastníkovi, ktorý má predkupné právo, na odkúpenie za trhovú cenu.
katdz
03.02.08,09:22
ok. a ak ani s tym nebude suhlasit????
Zoltán Kovács
03.02.08,09:24
ok. a ak ani s tym nebude suhlasit????

Potom môžeš ponuknúť tretej strane svoj podiel.
Evanka
03.02.08,09:39
Krásny den všetkým,

potrebovala by som poradiť. S manželom sme v rozvodovom konaní a je z toho dosť mimo. Kedže bol z jeho strany aj nejaký ten fyzický útok, som dosť na ihlách ako na to všetko bude reagovať. Viem, že najlepšie a najrýchlejšie by bolo sa dohodnúť, no myslím, že to z jeho strany nehrozí. Neviem ako sa bude dať riešiť situácia keď sme byt kupovali ešte pred manželstvom. Ako druh a družka na úver. Figurujem aj v zmluve o financovaní ako spoludĺžnik, ale som zapísaná aj v OV ako 1/2 majiteľ spolu s ním. Pre mňa by bola najprijateľnejšia situácia keby sa byt predal, vyplatil sa úver a zvyšok by sme si rozdelili. No neviem čo ďalej, čo ak on s predajom nebude súhlasiť,na čo mám právo? Ako môžem postupovať?
Prosím pomôžte mi. Dik.
Najjednoduchšia cesta vysporiadať BSM po rozvode je - Vysporiadanie dohodou. Ak sa nedohodnete, môže jeden z manželov dať návrh do troch rokov od zániku manželstva na vysporiadanie BSM súdnou cestou. Ak nikto z ex toto nevyužije, nastupuje právna fikcia. Hnuteľné veci patria tomu, kto ich výlučne užíva pre vlastné potreby a potreby rodiny, pri nehnuteľnosti platí, že podiely obidvoch exmanželov sú rovnaké. BSM sa zo zákona zmení na podielové, pričom každý z exmanželov bude vlastniť polovicu nehnuteľnosti.

Pokiaľ sú v rodine maloleté deti, súd vezme na zreteľ aj ich potreby.
vieroslava
03.02.08,16:17
Najjednoduchšia cesta vysporiadať BSM po rozvode je - Vysporiadanie dohodou. Ak sa nedohodnete, môže jeden z manželov dať návrh do troch rokov od zániku manželstva na vysporiadanie BSM súdnou cestou. Ak nikto z ex toto nevyužije, nastupuje právna fikcia. Hnuteľné veci patria tomu, kto ich výlučne užíva pre vlastné potreby a potreby rodiny, pri nehnuteľnosti platí, že podiely obidvoch exmanželov sú rovnaké. BSM sa zo zákona zmení na podielové, pričom každý z exmanželov bude vlastniť polovicu nehnuteľnosti.

Pokiaľ sú v rodine maloleté deti, súd vezme na zreteľ aj ich potreby.
Byt je v podielovom spoluvlastníctve, kupovali ho ešte pred manželstvom.
katdz
03.02.08,17:22
O.K.
A to ho neviem žiadnym spôsobom ovplyvniť, aby mi bola vyplatená 1/2 bytu???či už predajom celého alebo vyplatením z jeho strany? aj keď ma napadol a v tom byte sa bojím zdržiavať a aj preto sa idem rozviesť??
vieroslava
03.02.08,19:28
Žiaľ musíte sa dohodnúť. Ak sa nedohodnete, ostáva Ti len obrátiť sa na súd.
katdz
04.02.08,15:40
Tak zatiaľ Ďakujem veľmi pekne.všetkým.
elli
06.02.08,20:14
O.K.
A to ho neviem žiadnym spôsobom ovplyvniť, aby mi bola vyplatená 1/2 bytu???či už predajom celého alebo vyplatením z jeho strany? aj keď ma napadol a v tom byte sa bojím zdržiavať a aj preto sa idem rozviesť??

Ak to napadnutie mas aj na papieri od lekara, pripadne bolo predmetom trestneho stihania, si vo vyhode, pretoze mozes ziadat, aby mu sud obmedzil vstup do bytu z dovodu, ze sa dopustal nasilia proti osobe blizkej. Da sa o to poziadat aj predbeznym opatrenim (to je rychlejsie) k zalobe o vyporiadanie BSM.

Potom sa garde meni - TY budes mat pravo v byte nerusene byvat, a ON bude dotlaceny do uzkych, pretoze hoci vlastni, nema z toho ziaden uzitok, a dokonca nema ako pripadnemu kupujucemu byt ani ukazat, pretoze ma sudom ulozeny zakaz vstupovat do bytu.
Je to pre teba riesenie?
Ofélia
06.02.08,20:31
O.K.
A to ho neviem žiadnym spôsobom ovplyvniť, aby mi bola vyplatená 1/2 bytu???či už predajom celého alebo vyplatením z jeho strany? aj keď ma napadol a v tom byte sa bojím zdržiavať a aj preto sa idem rozviesť??

Viem že to není ľahké, vždy vyhráva nie ten mudrejší ale vo vzťahu ten silnejší, bohužial aj ja som bola v takomto rozpoložení, pomohli mi rodičia bývala som u nich a ex si všetko mohol zjesť. Fyzické útoky, psychické týranie telefonaty, vyhražky......ten byt sa mi tak znechutil že som ho ani nechcela, povedala som mu že mu ho prepíšem len nech mne a synovi dá pokoj.
Kontaktovala som aj nadácie pre týrane ženy , trochu pomohli.... Pravdaže všetci vraveli máš dieťa byt ti patrí atď, ale ja som už psychicky nevládala a chcela som mať pokoj. Á pokoj nastal po 3/4 roka, ponukol mi náš byt len tak, teraz už 2 rok v ňom bývam. Takže vydržte aj na psa príde mráz = toto platí
katdz
08.02.08,18:18
NO riešenie by to aj bolo, ale nie som schopná sama splácať ten byt. Úver a nájomné spolu sú vyššie ako môj príjem. Ale ďakujem za radu. Mám to aj nahlásené na polícii a použijem to aj na súde-to napadnutie. Včera som mala šialený deň, keďže mu o rozvode došiel domov papier, zosypal sa. Takže to asi chvíľu potrvá, kým začneme riešiť byt. Zatiaľ z jeho strany nepočuť nič iné, len nech sa vrátim a všetko bude v poriadku. Dala som sa na boj a nevzdám to.Nejak to dotiahnem. Aj vďaka vašim radám.
katdz
18.03.08,17:55
Zdravím všetkých,
vraciam sa k téme. Okolnosti sa vyvinuli tak,že manžel momentálne leží na psychiatrii už asi tretí týžden. Možno si konečne uvedomí,že má neaký problém. Takže má dobré a zlé chvíle.V rámci svojich zlých momentov mi spomenul tri veci:1.-mám voči nemu vyživovaciu povinnosť, 2. mám platiť nájom za ten byt(1/2), 3. aj hypotéku(1/2). 1/2 splátky hypotéky mu zasielam na účet, ale mám pocit, že nájom by som mu platiť nemala, keď už 2 mesiace bývam inde.Alebo musím?Mám tam síce trvalý pobyt, ale prechodný mám už nahlásený tam, kde som momentálne a tam aj platím nájom. A k tej vyživovacej povinnosti, tam vôbec neviem o čo ide. Viem len toľlko, že on zarába 3 x viac ako ja. Môžete mi pls poradiť?
hiker
21.03.08,16:28
Zdravím všetkých,
vraciam sa k téme. Okolnosti sa vyvinuli tak,že manžel momentálne leží na psychiatrii už asi tretí týžden. Možno si konečne uvedomí,že má neaký problém. Takže má dobré a zlé chvíle.V rámci svojich zlých momentov mi spomenul tri veci:1.-mám voči nemu vyživovaciu povinnosť, 2. mám platiť nájom za ten byt(1/2), 3. aj hypotéku(1/2). 1/2 splátky hypotéky mu zasielam na účet, ale mám pocit, že nájom by som mu platiť nemala, keď už 2 mesiace bývam inde.Alebo musím?Mám tam síce trvalý pobyt, ale prechodný mám už nahlásený tam, kde som momentálne a tam aj platím nájom. A k tej vyživovacej povinnosti, tam vôbec neviem o čo ide. Viem len toľlko, že on zarába 3 x viac ako ja. Môžete mi pls poradiť?

Manzelia maju vzajomnu vyzivovaciu povinnost a ich zivotna uroven by mala byt v zasade rovnaka. Pokial by chcel nejake vyzivne, musel by sa ho domahat na sude. Tam sa samozrejme prihliada aj na vysku prijmov. Tato vyzivovacia povinnost zanika rozvodom manzelstva. Po rozvode je este jedna teoreticka moznost a to prispevok na vyzivu rozvedeneho manzela, ale to uz je iny institut - mozno ho priznat len ak je byvaly manzel odkazany na vyzivu svojho ex (neplati tu uz zasada rovnakej zivotnej urovne).
katdz
03.06.08,06:18
Zdravím Vás všetkých. Opať sa vraciam k téme. Potrebovala by som poradiť.Budem to musieť riešiť súdom.Vôbec s ním(ex) nie je reč. Žije si v byte a ja platím polovičku hypotéky a ani v tom byte nemôžem bývať. A chcela by som vedieť, či sa niekde dá nájsť forma ako to má vyzerať. S návrhom na rozvod to nebol až taký problém, ale toto asi budem musieť vidieť,aby som niečo vykúzlila.Myslím návrh na súd, na vysporiadanie bytu v podielovom spoluvlastníctve.Pls poradťe mi niekto ak viete.
Ďakujem.
Katdz
Chobot
03.06.08,08:10
Zdravím Vás všetkých. Opať sa vraciam k téme. Potrebovala by som poradiť.Budem to musieť riešiť súdom.Vôbec s ním(ex) nie je reč. Žije si v byte a ja platím polovičku hypotéky a ani v tom byte nemôžem bývať. A chcela by som vedieť, či sa niekde dá nájsť forma ako to má vyzerať. S návrhom na rozvod to nebol až taký problém, ale toto asi budem musieť vidieť,aby som niečo vykúzlila.Myslím návrh na súd, na vysporiadanie bytu v podielovom spoluvlastníctve.Pls poradťe mi niekto ak viete.
Ďakujem.
Katdz

Formu ti môžem poskytnúť, ale obsah si musíš aj tak prispôsobiť podľa tvojej situácie.

Žaloba na zrušenie a vyporiadanie podielového
spoluvlastníctva prikázaním veci za náhradu
(§ 142 OZ (file:///D:/Html/Zakon/obczak/cast2.htm#142))
Okresnému súdu
v Michalovciach

Žalobkyňa: Viera Kyselová, rod. Gambošová, bytom Michalovce, Štefánikova 81
Žalovaný: Milan Gamboš, bytom Moravany, Vrbová 10

o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva prikázaním veci


I.
So žalovaným sme, každý v 1/2, spoluvlastníkmi garáže č. 101 na Štefánikovej ul. v Michalovciach, postavenej na parc. č. 3920/2 kat. úz. Michalovce, zapísanej na liste vlastníctva č. 301 Správy katastra v Michalovciach. Uvedenú garáž sme ako deti po našich rodičoch zdedili podľa rozhodnutia býv. Štátneho notárstva v Michalovciach z 18. júna 1992 sp. zn. R I 386/92.

Dôkaz: Výpis z katastra nehnuteľností Správy katastra v Michalovciach



II.
Predmetnú garáž nemožno reálne rozdeliť. Pretože sa nachádza v blízkosti môjho bytu a vlastním auto, užívam ju sama. Žalovanému mesačne platím sumu 200 Sk, čo podľa môjho názoru zodpovedá hodnote užívaného jeho podielu. Žalovaný, ktorý býva mimo Michaloviec a nevlastní ani auto, by rád garáž prenajímal za vyššiu cenu, alebo by ju rád predal niekomu tretiemu. Ja však garáž potrebujem. Z týchto názorových rozdielov vznikajú medzi nami nedorozumenia.

Dôkaz: Výsluch účastníkov



III.
Listom z 30. júna 2002 som vyzvala žalovaného na uzavretie dohody, ktorou by sme zrušili a vyporiadali spoluvlastníctvo k predmetnej garáži tak, že ja by som sa stala jej výlučnou vlastníčkou a žalovanému by som zaplatila náhradu za jeho podiel v sume 30 000 Sk. Podľa znaleckého posudku, ktorý som dala zhotoviť, hodnota garáže je 60 000 Sk. Žalovaný však s navrhovanou dohodou nesúhlasí.

Dôkaz: List z 30. 6. 2002
Znalecký posudok z 15. 5. 2002



IV.
Navrhujem preto, aby súd po vykonaní dokazovania vydal tento



rozsudok:

Podielové spoluvlastníctvo Viery Kyselovej, rod. Gambošovej a Milana Gamboša ku garáži č. 101 na Štefánikovej ul. v Michalovciach, postavenej na parc. č. 3920/2 kat. úz. Michalovce, zapísanej na liste vlastníctva č. 301 Správy katastra v Michalovciach, sa zrušuje.


Garáž sa prikazuje do výlučného vlastníctva žalobkyne.


Žalobkyňa je povinná žalovanému na náhradu jeho spoluvlastníckeho podielu zaplatiť sumu 30 000 Sk do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.


Žalovaný je povinný nahradiť žalobkyni trovy konania do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.


V Michalovciach 30. júla 2002
Mária27
03.06.08,13:32
Súd môže rozhodnúť o prikázaní nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva jedného z vás a druhému prikáže vyplatiť trhovú hodnotu spoluvlastníckeho podielu.
katdz
18.09.08,17:03
Zdravím Vás. Mám len malú otázočku. Prosím poradte mi ak viete.
Keďže sme v rozvodovom konaní, nežijeme spolu a on z bytu nechce odísť, rada by som vedieť či, ak narobí dlhy, alebo si vezme niekde pôžičku týka sa to aj mňa.
Ďakujem.
roman 21
18.09.08,17:56
jednou zo zásad vlastníckeho práva je zásada dispozičnosti s predmetom vlastníctva znamená to, že každý ma právo užívať a nakladať a disponovať s predmetom vlastníctva podľa svojej vôle v súlade s právom. ak máte byt v podielovom spoluvlastníctve, tak váš manžel má právo nehnuteľnosť užívať (okrem prípadu fyz. násilia a pod.) v plnej miere vo výške svojho podielu. Ak ste v BSM tak sa musíte vyporiadať po rozvode dohodou alebo sa obrátite na súd o zrušenie BSM.Ak máte podielové spoluvlastníctvo tak tak isto je najprv dohoda a ak nie tak potom pripadá podanie žaloby na súd o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva .Ak vám manžel bráni v užívaní nehnuteľnosti máte právo sa obratiť so žalobou na súd, nakoľko Váš manžel vám neoprávnene zasahuje do výkonu vlastníckeho práva.
roman 21
18.09.08,18:02
k tým dlho ak ste manželka tak v prípade finančných dlhov ste nerozdielny dlžník aj vy a potom ručiteľ ak existuje.Avšak manžel nemôže konať vo veciach finančných sám ak by suma presiahla mieru bežných finančných transakcií.Ak si manžel počas manželstva zoberie nejaký úver alebo pôžičku a vy na to nedáte súhlas tak takáto zmluva by mala byť neplatná a treba sa jej neplatnosti domáhať na súde.Ale v týchto prípadoch sa treba obrátiť na advokáta.