mihi.che
03.02.08,12:00
Dobrý deň,
potreboval by som poradit vo veci vysporiadania pozemku. Chcem si kúpiť malú drevenú chalupu. Na parcele, na ktorej stojí, je vedených 46 vlastníkov, čiže je nevysporiadaná. Počul som, že existuje možnosť získať tento pozemok "vydržaním". Len zhruba viem, že po desiatich rokoch, keď sa neozve žiaden so spomínaných vlastníkov, môžem požiadať o prepis pozemku na užívateľa tých desiatich rokov. Je to také jednoduché alebo je v tom nejaký zádrheľ? Aký je ostup pri získaní pozemku takým spôsobom? Ako alebo čím preukážem užívanie pozemku počas tých deiatich rokov? Môže o takýto prepis "vydržaním" požiadat aj pôvodný majiteľ, ktorý sa z drevenice odsťahoval pred 50 rokmi do Čiech, chalupa je v katastri stále písaná na jeho meno, taktiež mu patrí pozemok pod chalupou a časť pozemku na nevysporiadanej parcele. Ide mi o to, že nechcem kupovať bez pozemku, a ak je možnosť získať pozemok vydržaním, tak logicky mi z toho vyplíva, že ak je vedený ako vlastník (aj keď už tam nežije len občas príde pokosiť trávu), má najväčšiu a najrýchlejšiu šancu vysporiadať pozemok na seba a tým by mal odpadnúť problém prepisu celého pozemku na mňa pri prípadnej kúpe. Vidím to ako laik, tak budem vďačný za nejakú radu. Ďakujem...
Jarka 1
03.02.08,11:41
Odporúčam navštíviť obecný úrad v mieste , kde chalupa stojí. Oni majú najpresnejšie info o tom, kto je vlastníkom, alebo užívateľom naozaj. Aj keď neviem, či to môžu len tak povedať. Určite aspoň pomôžu, čo robiť ďalej. Obec nemá záujem, aby mala v obci nehnuteľnosti, ktoré chátrajú a nikto sa o ne nestará. Aj to je vizitka obce pre náhodných návštevníkov.
Marína
03.02.08,12:46
K vydržaniu o.i. potrebuješ vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v KN preukazuje vlastnícke právo a tiež vyjadrenie obce,v ktorej k. ú. sa nehnuteľnosť nachádza.
Čítaj:
http://www.geodesy.gov.sk/kb/1996/4-5.htm
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=82413
http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?r=sk_ekonomika&c=A041129_063849_sk_ekonomika_p01
http://dubnica.sk/ako-vybavit/vydrzanie-nehnutelneho-majetku
http://www.geodesy.gov.sk/kb/vr/vv.htm
http://www.porada.sk/t19266-vydrzanie-nehnutelnosti.html
http://vaza.sk/option,com_fireboard/Itemid,96/func,view/catid,15/id,356.html
odd.11 http://209.85.135.104/search?q=cache:OjGEKgoF0BgJ:obcan.bubbles.sk/SS_OP.doc+%22vydr%C5%BEanie%22&hl=cs&ct=clnk&cd=20&lr=lang_sk
http://www.hnonline.sk/index.php?p=k00000_detail&article%5Bid%5D=18380580
petmar
03.02.08,13:57
Skutočných vlastníkov môžeš zistiť cez www.katasterportal , ak vieš číslo parcely, je dobre, ak nie, nájdeš si na mapke, pozri si parcely registra C ale aj register E, potom ti zostaví vlastnícky list alebo iné požadované údaje. Vypíše ti všetkých vlastníkov, ich vlastnícke podiely...Je to supervec.
mihi.che
04.02.08,07:52
ja už listy vlastníctva mám, lenže väčšina vlastníkov je už mŕtvych, čo v takom prípade ? To mám ozaj osloviť všetkých ? Veď potom je to nepriechodné ak už nežijú...
mihi.che
04.02.08,07:56
Ide o to, že keby som sa vedel skontaktovať so všetkými vlastníkmi, tak nie je problem tú podu kúpiť. Ale to je nemožné. Vlastníci čo ešte žijú ani nemajú záujem o tú pôdu, ide o podiely cca 1-4m štvorcové...ale vďaka za info
mihi.che
04.02.08,08:04
...čítam si príspevky od Vás, riešia tam môj problém, no nikto neodpovedá na to , čo ak je jeden z vlastníkov mŕtvy a dediči alebo právny zástupca je neznámi...to je môj problém...
Karas Milan
04.02.08,23:33
Ahoj.
Pozri sa na "kapor" ako je to s vlastníctvom.
(co je psáno to je dáno).
Zoltán Kovács
05.02.08,05:05
...čítam si príspevky od Vás, riešia tam môj problém, no nikto neodpovedá na to , čo ak je jeden z vlastníkov mŕtvy a dediči alebo právny zástupca je neznámi...to je môj problém...

Musiš ich vypátrať.
mihi.che
05.02.08,06:31
hmmm, "musím ich vypátrať ?" ,a čo ak je vlastník mŕtvy a nemá žiadnych dedičov ?
pepolko
13.02.08,23:18
musím vás všetkých vyviesť z omylu: zákon o tzv. vydržaní bol asi pred 6 rokmi úplne zrušený. viem to úplne presne, lebo mne chýbalo už len 1 a pol roka...
pokiaľ tam nebývate, tak bez spomínaného pánka z Čiech to určite nepôjde
Marína
14.02.08,08:29
:musím vás všetkých vyviesť z omylu: zákon o tzv. vydržaní bol asi pred 6 rokmi úplne zrušený. viem to úplne presne, lebo mne chýbalo už len 1 a pol roka...
pokiaľ tam nebývate, tak bez spomínaného pánka z Čiech to určite nepôjde
Pozri Zák. 323/1992 Zb. a n.p. o notároch a notárskej činnosti(Notársky poriadok).
§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní

Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu 6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b) že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,
c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
_____________________
6) § 134 Občianskeho zákonníka.


Zák. 40/1964 Zb. a n.p. Občiansky zákonník
§ 134
Vydržanie

(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb(§ 125)
(3) Do doby podľa oseku 1 sa započítava aj doba, po ktorú má vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
vieroslava
14.02.08,08:53
hmmm, "musím ich vypátrať ?" ,a čo ak je vlastník mŕtvy a nemá žiadnych dedičov ?

V takom prípade je dedičom štát. Treba sa informovať na súde.
pepolko
14.02.08,16:04
marína, opakujem: tieto zákony sú už momentálne neplatné! nie je dobré zavádzať ľudí chybnými informáciami. hovorím, sám som na to čakal a tesne pred mojím termínom sa zmenila vláda, a celé toto padlo. uvádzaš už, bohužiaľ, staré zákony (1992, 1964)
Marína
14.02.08,18:18
marína, opakujem: tieto zákony sú už momentálne neplatné! nie je dobré zavádzať ľudí chybnými informáciami. hovorím, sám som na to čakal a tesne pred mojím termínom sa zmenila vláda, a celé toto padlo. uvádzaš už, bohužiaľ, staré zákony (1992, 1964)
S výrazneným textom úplne súhlasím.

Tvrdíš, že Občiansky zákonník a Notársky poriadok nie je platný? Podľa čoho sa riadia notári? Nie som právnik, takže nechávam na ich posúdenie.
Asi si si nevšimol, že za číslami oboch zákonov uvádzam a n. p. (n.p.=neskorších predpisov). Pozri predmetné zákony:
http://www.zbierka.sk/default.aspx?sid=3&category=11
http://www.notar.sk/dotnetnuke/bLegislat%C3%ADva/AZ%C3%A1kon/tabid/62/Default.aspx
Minulý týždeň, na našu žiadosť, s nami notárka spísala do Notárskej zápisnice osvedčenie vyhlásenia o nadobudnutí vlastníctva k nehnuteľnostiam na základe vydržania podľa § 63 Zákona č. 323/1992 Zb.
Vlado.s
14.02.08,21:37
Moja odpoved je laická no možno navedie na riešenie. Áno, aj ja som počul o tom, že ak sa vlastník(v tvojom prípade viacerí) nestará o nehnutelnosť a je tam niekto kto sa o tú nehnutelnosť stará (platí za ňu dane), aj úplne cudzia osoba (nevlastník), tak po určitých rokoch (10 tuším) je možné nehnutelnosť previesť na neho.

Ale opakujem, toto je "jedna babka povedala". Aj keď zas na každej táranine je trocha pravdy.
elli
15.02.08,10:25
Moja odpoved je laická no možno navedie na riešenie. Áno, aj ja som počul o tom, že ak sa vlastník(v tvojom prípade viacerí) nestará o nehnutelnosť a je tam niekto kto sa o tú nehnutelnosť stará (platí za ňu dane), aj úplne cudzia osoba (nevlastník), tak po určitých rokoch (10 tuším) je možné nehnutelnosť previesť na neho.

Ale opakujem, toto je "jedna babka povedala". Aj keď zas na každej táranine je trocha pravdy.

To je fakt iba "jedna babka povedala". Vlastnik ma zo zakona PRAVO, a nie POVINNOST nehnutelnosti uzivat, a iba to, ze svoj majetok neuziva, nedava nikomu dalsiemu pravo prisvojit si ho. Keby to tak bolo, byvale JRD a nastupnicke spolocnosti by si tak boli upratali majetky bez toho, aby museli vlastnikom vyplacat najomne, alebo ak to dovedieme do krajnosti - vlastnikmi neuzivanych bytov by sa stali squatteri?

Osvedcenia sa robia na zaklade platneho zakona DOTERAZ, akurat ze za podstatne prisnejsich podmienok ako predtym.

Okrem toho, osvedcenim sa da nadobudnut vlastnictvo k pozemku aj cez ROEP (registre obnovenej evidencie pozemkov).
Vlado.s
15.02.08,11:31
To je fakt iba "jedna babka povedala". Vlastnik ma zo zakona PRAVO, a nie POVINNOST nehnutelnosti uzivat, a iba to, ze svoj majetok neuziva, nedava nikomu dalsiemu pravo prisvojit si ho. Keby to tak bolo, byvale JRD a nastupnicke spolocnosti by si tak boli upratali majetky bez toho, aby museli vlastnikom vyplacat najomne, alebo ak to dovedieme do krajnosti - vlastnikmi neuzivanych bytov by sa stali squatteri?

Osvedcenia sa robia na zaklade platneho zakona DOTERAZ, akurat ze za podstatne prisnejsich podmienok ako predtym.

Okrem toho, osvedcenim sa da nadobudnut vlastnictvo k pozemku aj cez ROEP (registre obnovenej evidencie pozemkov).

Vlastnik ma zo zakona PRAVO, a nie POVINNOST nehnutelnosti uzivat

Úžívaním som myslel platenie daní za nehnutelnosť a to je povinnosť. Ospravedlňujem sa, že som to neupresnil. Má právo užívať, ale povinnosť platiť. A keď neplatí vlastník, ale niekto iný (napr. v rodine sa to stáva dosť často, že vlastník neplatí dane, ale platí ich jeho sestra, brat napr.) tak je možné vlastníctvo po určitých rokoch previesť na platiteľa.
olybaba
15.02.08,12:56
pozdravujem,
- v katastralnych uzemiach, kde bol vyhotoveny ROEP (register obnovy evidencie pozemkov) vlastnikov s neznamym miestom pobytu a neznamych vlastnikov zastupuje Slovensky pozemkovy fond (patri tu aj kategoria mrtvych vlastnikov, kde neprebieha dedicske konanie, ked sa nikto po nich neprihlasil),
- doporucujem v tejto veci sa obratit na Slovensky pozemkovy fond prislusny k danemu katastralenmu uzemiu, aby zaujal stanovisko k vasmu zaujmu vysporiadania nehnutelnosti.
vieroslava
15.02.08,13:10
pozdravujem,
- v katastralnych uzemiach, kde bol vyhotoveny ROEP (register obnovy evidencie pozemkov) vlastnikov s neznamym miestom pobytu a neznamych vlastnikov zastupuje Slovensky pozemkovy fond (patri tu aj kategoria mrtvych vlastnikov, kde neprebieha dedicske konanie, ked sa nikto po nich neprihlasil),
- doporucujem v tejto veci sa obratit na Slovensky pozemkovy fond prislusny k danemu katastralenmu uzemiu, aby zaujal stanovisko k vasmu zaujmu vysporiadania nehnutelnosti.

V prípade, že sa bude osvedčovať vlastníctvo pozemku vydržaním, aj tak bude potrebné vyjadrenie Slovenského pozemkového fondu.
pepolko
15.02.08,18:09
milá Marína,
ďakujem Ti, že si mi to ozrejmila a som rád, že to zasa funguje.
začnem si ja pekne vybavovať svoje záležitosti, aj keď je to beh na dlhé kilometre
Adrikaa
22.02.08,05:02
Marína: "Minulý týždeň, na našu žiadosť, s nami notárka spísala do Notárskej zápisnice osvedčenie vyhlásenia o nadobudnutí vlastníctva k nehnuteľnostiam na základe vydržania podľa § 63 Zákona ..."

Dobré ránko, máme tento prípad ale neviem ako to bude prebiehať ďalej. Chcela by som vedieť, či v zápisnici musia byť podpísaní všetci vlastníci pôdy? A čo sa vybavuje ďalej po spísaní zápisnice u notárky a koľko to všetko trvá?
Ďakujem pekne za odpoveď Adrika
vieroslava
22.02.08,05:22
Keď dostanete do rúk notársku zápisnicu o osvedčení vlastníctva vydržaním, odneste ju na katastrálny úrad na zápis do listu vlastníctva. Môžete pripojiť krátku žiadosť, kde zápisnica bude tvoriť prílohu. Tento úkon na katastri je bez poplatkov.
Adrikaa
22.02.08,06:40
Ďakujem pekne za radu. Ešte by som sa chcela spýtať: tá žiadosť má byť formulovaná ako a v čo má obsahovať? A potom koľko trvá vybavenie LV? Mám podpisy od všetkých až na jedného, ktorý zomrel, jeho manželka nie je svojprávna a dedičské konanie neprebehlo. Svokor platí poplatky aj sa stará o pôdu 31 rokov. Ďakujem Adrika
Jajka77
22.02.08,12:32
Ked sa tu uz bavite o vydrzani, pridam aj ja otazku.
Moji rodicia obrabaju podu vyse 10 rokov. Pri vypise z LV z KN vypisalo ze LV k danej nehnutelnosti nezalozeny. To znm. ze tam nie je ziadny majitel? Rolu dostali vymenou za inu od druzstva na obhospodarovavanie. Je mozne ju ziskat vydrzanim?
Ak sa vydrzi, nezacina potom plynut 10-rocna premlcacia v ktorej sa moze vydrzanie namietnut?
olybaba
22.02.08,15:20
pozdravujem,
na otazky Jajky77 by som odpovedala takto :
- Moji rodicia obrabaju podu vyse 10 rokov. Rolu dostali vymenou za inu od druzstva na obhospodarovavanie - predpokladam, ze prislusny obvodny pozemkovy urad rozhodnutim vyclenil vasim rodicom za ich pozemky do uzivania nahradne pozemky do doby vykonania pozemkovych uprav - taketo pozemky sa nedaju vydrzat (nesplnaju titul ze ich uzivaju v dobrej viere ako svoje vlastne - vedia ze nie su ich, ved im to druzstvo dalo....);
- Pri vypise z LV z KN vypisalo ze LV k danej nehnutelnosti nezalozeny. To znm. ze tam nie je ziadny majitel? - kazdy pozemok ma svojho vlastnika, ci znameho, nezisteneho, alebo mozno aj neznameho; v obciach, kde bol vypracovany a zapisany do katastra nehnutelnosti register - ROEP, vsetky parcely naju byt zapisane na listoch vlastnictva s uvedenymi vlastnikmi; predpokladam, ze vo vasej obci tomu tak nie je a preto vlastnictvo k parcelam treba vyhladavat este v pozemkovej knihe;
- doporucujem presne rozlisit akym sposobom rodicia uzivaju dane parcely, ci maju na to aj doklady, keby ste chceli zistit vlastnikov uzivanych parciel, treba si ich dat vyhladat v pozemkovej knihe na sprave katastra.
vieroslava
22.02.08,15:32
Ďakujem pekne za radu. Ešte by som sa chcela spýtať: tá žiadosť má byť formulovaná ako a v čo má obsahovať? A potom koľko trvá vybavenie LV? Mám podpisy od všetkých až na jedného, ktorý zomrel, jeho manželka nie je svojprávna a dedičské konanie neprebehlo. Svokor platí poplatky aj sa stará o pôdu 31 rokov. Ďakujem Adrika

Obraciame sa na Vás so žiadosťou o zápis notárskej zápisnice č. .......,
na vydržanie nehnuteľnosti parc.č. ........katastrálne územie: ........., do katastra nehnuteľností.

Zápis podľa zákona má trvať 60 dní. To však neznamená, že to nemôžu urobiť skôr, ale ani neznamená, že tú lehotu dodržia.

Na poslednú otázku Ti odpovedať neviem, lebo jej nerozumiem. Kde a aké podpisy?
Adrikaa
22.02.08,15:45
Prepáč, zabudla som to napísať: sú to podpisy od spoluvlastníkov pôdy.
Ďakujem za formát žiadosti.
Adrika
Adrikaa
23.02.08,15:07
Ešte sa chcem spýtať: existuje nejaká premlčacia doba po vykonaní vydržania? Je možné to neskôr napadnúť, napr. dedičmi?
Ďakujem pekne a prajem pekný víkend
kolett
05.05.08,13:55
Aj ja mám problem s nevysporiadaným pozemkom...bola som u notára a dala som návrh na prejednávanie novoobjaveného majetku -pozemku po starých rodičov. Notár vybral z katastra uvedené listy vlastníctva a na základe tých dal návrh na okresný súd. Na základe predložených návrhov súd vydal osvedčenie. Všetko sme odložili bokom. A teraz nakolko pozemky chceme predať sme zistili , že notár vynechal 3 výpis z listu vlastníctva, teda tie neboli prepísané,. to je z nedbanlivosti notára k tomu došlo.

čo máme teraz robiť...ako máme postupovať.:confused::confused:
vieroslava
05.05.08,18:53
Znova požiadať o prejednanie dedičstva novoobjaveného majetku, ak osvedčenie o dedičstve už nadobudlo právoplatnosť.
Do budúcna je dobré si skontrolovať, či notár pojal do dedičstva všetky nehnuteľnosti ešte pred ukončením dedičstva.
kolett
06.05.08,14:43
ďakujem vieroslava za tvoju radu .... ale ja som notárovi dôverovala...vybral všetky listy vlastníctva a predsa z tých vynechal 3 .....zaplatila som mu čo pítal , nech si nemýslí že znovu mu zaplatím......budem trvať na tom , aby si to dal do poriadku ináč ho zažalujem......
zk24
19.01.11,18:07
Ahojte,

planujem kupit byt, a v predlozenom navrhu kupnej zmluvy je uvedene:

"Bytový dom, v ktorom sa nachádza byt, je postavený na pozemku: parcela č. 3332, 3333. Pozemok nie je vo vlastníctve majiteľov bytov".

Co to pre mna znamena? ake to ma nasledky? znamena to ze si neodkupili pozemok pod panelakom?

Dakujem.
Mária27
19.01.11,21:33
Ahojte,

planujem kupit byt, a v predlozenom navrhu kupnej zmluvy je uvedene:

"Bytový dom, v ktorom sa nachádza byt, je postavený na pozemku: parcela č. 3332, 3333. Pozemok nie je vo vlastníctve majiteľov bytov".

Co to pre mna znamena? ake to ma nasledky? znamena to ze si neodkupili pozemok pod panelakom?

Dakujem.
Ak nebol pôvodne pozemok pod domom vo vlastníctve majiteľa domu, nemohol ho previesť do vlastníctva vlastníkov bytov. Zo zákona je tam vecné bremeno, právo užívania pozemku.

Zistite si, kto je vlastníkom pozemku, najlepšie je to odkúpiť, ak sa dá, lebo niekde sa s tým už začína špekulovať. U nás sú vlastníci neznámi - až na kúsok.

Zák. 182/1993 o vlastníctve bytov
§ 23
(5) Ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, 26) ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností. 17)
zk24
20.01.11,08:59
Ak nebol pôvodne pozemok pod domom vo vlastníctve majiteľa domu, nemohol ho previesť do vlastníctva vlastníkov bytov. Zo zákona je tam vecné bremeno, právo užívania pozemku.

Zistite si, kto je vlastníkom pozemku, najlepšie je to odkúpiť, ak sa dá, lebo niekde sa s tým už začína špekulovať. U nás sú vlastníci neznámi - až na kúsok.

Zák. 182/1993 o vlastníctve bytov
§ 23
(5) Ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, 26) ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností. 17)


Kutrala som sa na katastri, a nasla som toto:

Viem LV majitelky bytu. Na tomto LV je napisane ze pravny vztah k pozemku je uvedeny na samostatnom LV č. xxx.

Otvorila som teda tento druhy LV, a tam je ako vlastnik uvedena majitelka bytu. Je tam cely pozemok, a na cast 2190/10000 je vlastnikom Hlavne mesto, a potom su take mensie parcelky, napriklad 168/10000 a uvedeny vlastnici. a "moja" majitelka je tam uvedena tiez, s poznamkou, ze titul nadobudnutia: kupna zmluva č.... Nie su tu uvedeni vsetci majitelia bytov. Z toho mi vychadza ze su tam uvedeni iba ti, ktori odkupili pozemok, a ti co nie, tak to je ten pomer co patri Hl.mestu 2190/10000.


Znamenalo by to pre mna tiez nejake obmedzenia? Ze ja odkupeny mat budem, ale nebude mat odkupeny pozemok trebars suseda vedla mna? Moze sa ma to v buducnosti nejako dotykat?

Alebo to chapem uplne zle? To, ze su tam uvedeni konkretni vlastnici na LV pozemku moze znamenat aj nieco ine? Dakujem.

Mozem zverejnit cislo LV?
Mária27
20.01.11,09:12
Určite ho odkúpila dodatočne. Práve v Petržalke sa začalo s takými pozemkami špekulovať. Zatiaľ je to bremeno bezodplatné, ale súkromníci to skupujú a pýtajú nájomné.

Daj si podmienku, nech ti predá aj pozemok, lebo nevieš, čo môže zaň v budúcnosti pýtať. Opri sa o predchádzajúcu vetu zákona:

§ 23
Práva k pozemku

(1) S vlastníctvom bytu alebo nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené aj spoluvlastníctvo alebo iné spoločné právo k pozemku, na ktorom je dom postavený, a k priľahlému pozemku.