VladoaKatka
03.02.08,12:07
Trochu to opíšem širšie, lebo naozaj sa priznám príjmami takéhoto charekteru som sa ešte nestretla a neviem čo s ními.
Klient prostredníctvom RM-systemu investuje individualne v cudzej mene do nákupu akcií, postupne z jedného fondu do druhého, teda: akcie kúpi neskôr predá, za časť financií zase kúpi-predá a to niekoľkokrát do roka. Pravidlne sa mu pripisujú úroky aj sa z nich zráža daň v cudzej mene /USD v USA/.

Ako to mám dať do DP - jedná sa o FO typ B.
- Kladný výsledok z týchto transakcií - je to príjem podľa §8 ods.1, písm e
teda tabuľka DP č.3 alebo sa to vôbec neuvádza v DP a zdaní sa to až keď
predá všetky akcie a výslednú sumu už ďalej neinvestuje - on trvá na tom, aby som ten kladný rozdiel uviedla do DP a zdanila. Ako mám postupovať?

- úrokový príjem a daň zrazená z úrokov v zahraničí? Toto sa uvedie kde?

Naozaj som z toho vedľa, nechcem mu ani menej ani viac narátať, prosím poradte to radšej tak "polopaticky" a potom aj §, čo mu dám do poznámok.
Ďakujem. Katka
VladoaKatka
04.02.08,15:27
Prosíííím...., aspoň náznak, či môžem niečo takéto dať do DP?
Marína
04.02.08,17:18
Trochu to opíšem širšie, lebo naozaj sa priznám príjmami takéhoto charekteru som sa ešte nestretla a neviem čo s ními.
Klient prostredníctvom RM-systemu investuje individualne v cudzej mene do nákupu akcií, postupne z jedného fondu do druhého, teda: akcie kúpi neskôr predá, za časť financií zase kúpi-predá a to niekoľkokrát do roka. Pravidlne sa mu pripisujú úroky aj sa z nich zráža daň v cudzej mene /USD v USA/.
Spočítaš všetky príjmy-úroky, po každej transakcii. Na veci nič nemení, že ich ihneď investoval. Úroky pripísane mal a ako píšeš, aj daň mu bola zrazená.
Ako to mám dať do DP - jedná sa o FO typ B.
- Kladný výsledok z týchto transakcií - je to príjem podľa §8 ods.1, písm e
teda tabuľka DP č.3 alebo sa to vôbec neuvádza v DP a zdaní sa to až keď
predá všetky akcie a výslednú sumu už ďalej neinvestuje - on trvá na tom, aby som ten kladný rozdiel uviedla do DP a zdanila. Ako mám postupovať?
Usudzujem, že je to príjem podľa §7-Príjmy z kapitálového majetku.
- úrokový príjem a daň zrazená z úrokov v zahraničí? Toto sa uvedie kde?
Prepočítaš kurzom - ZoDP §31. Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a USA sa daň započítava, v DP typ B uvedieš na r.82 až 86. Najprv si však pozri v priloženej zmluve čl.11. Ja som zmluvu nečítala.
Naozaj som z toho vedľa, nechcem mu ani menej ani viac narátať, prosím poradte to radšej tak "polopaticky" a potom aj §, čo mu dám do poznámok.
Ďakujem. Katka
Odpoveď v rámci citátu.
VladoaKatka
07.02.08,05:04
Už som sa pohľa ďalej. Spravila som pomocnú tabuľku, kde som prerátala v zmysle ZoDP §31 - teda celoročným kurzom výnosy, úroky aj daň.

v tab.č.2 na riadku som uviedla výnosy+úroky
a v riadku č.82 som uviedla túto istú sumu, teda som ju preniesla
z riadku č.46
do riadku č.83 som dala zaplatenú daň
program prerátal aj % a do riadku mi dal celú sumu zaplatenej dane, ako daň uznaná na zápočet.

Je to správne?
Marína
07.02.08,10:06
Katka, podľa mňa je.
VladoaKatka
07.02.08,10:21
Ďakujem, myslím aj ja, ale hovorí sa "3-krát meraj a raz rež":).

Katka
vajda65
08.03.10,16:06
ahojte mám podobný problém, klient nakupuje cez brokersku spoločnosť akcie ktoré potom predáva

nákup som ocenil kurzom ecb k danému dnu, predaj detto

ale teraz neviem či môžem toto odpočítať

1.3 Výnimky
1. Výnosy z predaja cenných papierov t.j. dlhopisov, akcií, zmeniek sú oslobodené a nezdaňujú sa ak suma nepresiahne 5-násobok životného minima a to je :

- za zdaňovacie obdobie 2008 hodnota 25 650 ,- Sk

Platí to len v prípade, že klient nemal žiadne ďaľšie príjmy z iných príležitostných činností, príjmy z prenájmu, z prevodu opcií alebo z prevodu podielu na s.r.o., čo znamená, že oslobodenie platí, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol uvedenú sumu 25 650,- Sk v roku 2008.


Viete mi to niekto prosím ozrejmiť?

Ide mi o to či takýto predaj a nákup patrí pod príjmy z prevodu cenných papierov, a je teda možné odpočítať 894,6 eur
vajda65
08.03.10,20:20
nikto mi neporadí?
fides
21.03.12,18:48
Prosím Vás o radu - potrebujem uviesť do daňového priznania príjmy a výdavky pri predaji cenných papierov, ale nie som si istá, či to robím dobre. Viem, že ide o § 8 ods. 1, písm. e, takže do príslušného riadka DP uvediem príjmy v celkovej výške predaja cenných papierov? V rozpise je to uvedené ako objem v mene obchodu (vrátane poplatkov a AÚV). Ako výdaje uvediem sumu všetkých kupovaných cenných papierov?
Alebo tam uvediem sumy zo stĺpca Zisk/Strata??? Ide o zisk alebo stratu pri predaji CP a nie o celkový nákup a predaj.
Viem, že to vyzerá zložito, ale chcem to mať na 100 % dobre, tak si to radšej overujem. Na DÚ ma vybavili jednou vetou, čiže to nechali na mňa.
Ďakujem za pomoc
-Dana-
22.03.12,13:36
Podľa toho ako sa bude vyplňovať DP. Ak je možné využiť aj oslobodenie vo výške 500 €, tak sa vypočíta príjem – výdaj – oslobodenie a výsledná suma sa zapíše do DP do kolonky príjmy. Ak sa už oslobodenie vyčerpalo inde zapisujú sa zvlášť príjmy a zvlášť výdaje.


Príjem - predajná cena CP x počet ks
Výdaj - poplatok za predaj, poplatok za nákup, kúpna cena CP x počet ks
Príjmy a výdaje sa spočítajú v úhrne za celý rok.
Ak sa dá spoľahnúť, že výpis od brokera je správny tak teoreticky by mohlo stačiť od zisku odpočítať 500€ /ak sa dá využiť/ a výsledok zapísať do DP.

P.S. neviem čo je AÚV