otp
03.02.08,13:47
Ahojte poraďáci.
prehľadala som čo bolo možné ale odpoveď na moju otázku som nenašla.Klientka predala leasingovke staré auto a kupila nové pričom jej zo sumy nového auta odpočítali za staré. Faktúra je vystavená 31.10.2007 pričom cena auta bez dane : 588.235,29 DPH 111.764,71 spolu: 700.000,- odpočítan záloha / akontácia / 163.042,50 teda cena vozidla bez dane : 425.192,80 DPH 111.76470 spolu : 536.957,50.
Klientka dan z motorových vozidiel nezaplatila , auto sme nahlásili na DU až k 1.1.2008. teraz mi ale nie je jasné či môžem faktúru zaúčtovať k 31.10.2007, do závazkov a či má nárok na odpisy aj ked nebola zaplatená dan z MV, cesťáky si neuplatňovala z titulu že sme nezaplatili DzMV za rok 2007 teda za mesiace 10-12.
Za mesiac 11,12 jej prišla z leasingovky faktúra za mesačnú splátku - môžem aj tieto faktúry dať do výdavkou?vopred veľmi pekne ďakujem
Johanka
03.02.08,12:53
V nadpise témy je uvedené, že auto nie je zaradené do obchodného majetku. Takže nie je čo účtovať o lízingu ako frome obstarania tohto MV .

Nesplnenie si povinností súvisiacich s daňou z MV nie je dôvodom na neuplatňovanie daňových výdavkov pri pracovných cestách, aj keď v tomto prípade je dôvod na neuplatnenie týchto výdavkov celkom iný - klient nemá vlatné osobné MV ;).
Zoltán Kovács
03.02.08,12:54
Ahojte poraďáci.
prehľadala som čo bolo možné ale odpoveď na moju otázku som nenašla.Klientka predala leasingovke staré auto a kupila nové pričom jej zo sumy nového auta odpočítali za staré. Faktúra je vystavená 31.10.2007 pričom cena auta bez dane : 588.235,29 DPH 111.764,71 spolu: 700.000,- odpočítan záloha / akontácia / 163.042,50 teda cena vozidla bez dane : 425.192,80 DPH 111.76470 spolu : 536.957,50.
Klientka dan z motorových vozidiel nezaplatila , auto sme nahlásili na DU až k 1.1.2008. teraz mi ale nie je jasné či môžem faktúru zaúčtovať k 31.10.2007, do závazkov a či má nárok na odpisy aj ked nebola zaplatená dan z MV, cesťáky si neuplatňovala z titulu že sme nezaplatili DzMV za rok 2007 teda za mesiace 10-12.
Za mesiac 11,12 jej prišla z leasingovky faktúra za mesačnú splátku - môžem aj tieto faktúry dať do výdavkou?vopred veľmi pekne ďakujem

Uplatnenie výdavkov na auto nie je podmienené zaplatením dane z MV. Samozrejme tým ešte nezaniká povinnosť zaplatiť ju.
Ak auto "nepoužívala" na podnikateľskú činnosť tak nemá nárok na odpisy. Podmienkou na odpis je aj využívanie majetku.
otp
03.02.08,13:03
V nadpise témy je uvedené, že auto nie je zaradené do obchodného majetku. Takže nie je čo účtovať o lízingu ako frome obstarania tohto MV .

Nesplnenie si povinností súvisiacich s daňou z MV nie je dôvodom na neuplatňovanie daňových výdavkov pri pracovných cestách, aj keď v tomto prípade je dôvod na neuplatnenie týchto výdavkov celkom iný - klient nemá vlatné osobné MV ;).
Auto používala na podnikanie len si neuplatňovala cesťáky, lebo nezaplatila DzMV. Môžem zaúčotvať faktúru za kupu auta následne aj splátky za leasing?
Zoltán Kovács
03.02.08,13:05
Auto používala na podnikanie len si neuplatňovala cesťáky, lebo nezaplatila DzMV. Môžem zaúčotvať faktúru za kupu auta následne aj splátky za leasing?

Ak auto je kupované na firmu, tak sa neúčtuje "cesťák" ale skutočná spotreba PHL. Ako chce dokázať použitie motorového vozidla, ak jej "nevznikli" náklady spojené s prevádzkou.
Johanka
03.02.08,13:08
Auto používala na podnikanie len si neuplatňovala cesťáky, lebo nezaplatila DzMV. Môžem zaúčotvať faktúru za kupu auta následne aj splátky za leasing?
Vrátim sa k názvu témy - je MV zaradené do obchodného majetku alebo nie je ? Ide o zásadnú vec a od toho sa odvíja spôsob účtovania, uplatňovania daňových výdavkov, odpisov ....
otp
03.02.08,13:09
Auto je na IČO teda je v obchodnom majetku len neviem či ho môžem zaradiť už 31.10.2007 alebo až k 1.1.2008
otp
03.02.08,13:14
Vrátim sa k názvu témy - je MV zaradené do obchodného majetku alebo nie je ? Ide o zásadnú vec a od toho sa odvíja spôsob účtovania, uplatňovania daňových výdavkov, odpisov ....
Auto je na IČO teda ho chce dať do obchodného majetku lenže nezaplatila hned DzMV preto nevie či je možné ho zaradiť 31.10.2007 alebo až od 1.1.2008
Johanka
03.02.08,13:21
To, že je v TP IČO ešte neznamená, že je MV obchodným majetkov v zmysle zákona o dani z príjmov.
§2 Zákona o dani z príjmov
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodnýmmajetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,...

Takže , aby bolo v OM, je potrebné účtovať o ňom ako o majetku.
K sumám, ktoré uvádzaš v zadaní sa nevyjadrím, pretože z nich nie je zrejmá obstarávacia cena predmetu lízingu - istina + sprac.poplatok + kúpna cena po skončení lízingu.
Účtuješ o nákupe PHL, o záväzku voči lízingovke, o splátkach ..... bez ohľadu na to, že nebola splnená povinnosť podať priznanie k dani z MV. Za tento nedostatok bude klient postihnutý podľa Zákona o správe daní a poplatkov. Bolo by však dobré podať priznanie spätne a daň zaplatiť ;).
otp
03.02.08,14:55
ďakujem za odpoveď klientke poviem nech spätne podá DP z MV a nech daň zaplatí...