Mirofl
03.02.08,13:34
Chystáme sa spolu s kamošom podnikať na jednu živnosť. Obidvaja aj pracujeme na TPP. Mám na Vás pár otázok a dúfam, že mi poradíte.
1. Účet, ktorý budeme používať ako firemný, môže byť aj bežný účet na meno kohokoľvek z nás, alebo musí byť vedený na živnosť?
2. Musí sa ten kto bude mať živnosť registrovať v zdravotnej a soc. poisťovni, a na daňovom úrade, a musí žiadať o výpis z registra trestov? Lebo tlačivá čo som si stiahol z netu na ohlásenie živnosti obsahujú už aj žiadosť na odpis z RT, aj tlačivá pre zdravot. poisť. a daňový úrad?(tiež zo zreteľom na to, že ten kto bude vlastniť živnosť, bude pracovať aj na TPP)
3. A teraz to čo je v názve: predpokladajme, že mesačný zisk bude 20000,- korún. 10 tisíc si budeme chcieť rozdeliť, a poslať každý na svoj osobný účet. Ako to zaúčtujeme....na zaklade akého dokladu.
A ešte k tomuto........pošleme to na osobný účet...tým pádom to bude pre živnosť náklad, ale pre nás ako osobu príjem. Ako sa to potom zdaňuje.
4. Ako docieliť, aby sme obidvaja mohli konať v mene firmy. Splnomocnením....alebo ako?

Prosím Vás o radu aj keď sa Vám možno tieto otázky budú zdať trápne.
Za odpovede vopred ďakujem.
Monika Kováčová
03.02.08,12:37
1. na živnosť - tzv. podnikateľský
2.vybavíte na Živnostenskom úrade všetko naraz (novinka od 1.9.2007)
3.ako osobná spotreba t.j. žiadny náklad, žiadny príjem zvlášť pre druhú osobu, na ktorú živnosť nebude
4. pokiaľ budete len živnostník, tak prakticky nijako
odoporúčam buď Zmluvu o združení (t.j. 2 ŽL) alebo ešte lepšie s.r.o.
Zoltán Kovács
03.02.08,12:45
Súhlasím s ermon, a dodám vlastnú skúsenosť: Najhorša možnosť spolupráce je podnikanie na jednú živnosť. Z toho vznikajú len a len hádky, aj medzi súrodencami, nieto ešte medzi priateľmi.

Ak chcete mesačný zisk do poslednej koruny použiť na súkromné účely z čo budete platiť výdavky okolo podnikania, z čo chcete zaplatiť koncoročnú daň. Pri mesačnom zisku 20 tisíc to ročne je 240 tisíc základ dane z čo samotná daň je cca 46 tisíc.
Mirofl
03.02.08,13:22
Niekde som ale čítal, že vraj ten účet nemusí byť podnikateľský.
Osobný by som mal radšej z toho dôvodu, že nechcem byť prispievateľom na plat bankových manažérov. Je to podstatne lacnejšie.
Keď som dobre pochopip tej odpovedi na tretiu otázku.......znamená to že peniaze prevediem a v jednoduchom účtovníctve to uvediem ako osobnú spotrebu a tým to končí?
Čiže základ dane pre podnikateľa sa tým neznižuje, tak?
Viem to zaúčtovať aj v programe ALFA?
Zoltán Kovács
03.02.08,13:24
Niekde som ale čítal, že vraj ten účet nemusí byť podnikateľský.
Osobný by som mal radšej z toho dôvodu, že nechcem byť prispievateľom na plat bankových manažérov. Je to podstatne lacnejšie.
Keď som dobre pochopip tej odpovedi na tretiu otázku.......znamená to že peniaze prevediem a v jednoduchom účtovníctve to uvediem ako osobnú spotrebu a tým to končí?
Čiže základ dane pre podnikateľa sa tým neznižuje, tak?
Viem to zaúčtovať aj v programe ALFA?

Čo sa týka prevodu peňazí, správne si to pochopil, neznižuje základ dane. Ak ovládaš program ALFA, tak určite áno.
Evanka
03.02.08,13:27
Mirofl, ak chceš naviac viesť iba jeden účet a to osobný, v takom prípade bude vaše podnikanie absolútne netransparentné a môžu medzi vami vzniknúť veľké nedorozumenia.
Mirofl
03.02.08,13:33
Zle si ma asi pochopil.
Pre podnikateľské účely by bol samostatný zvláštny účet.......ale chcem len vedieť či to môže byť aj bežný osobný účet, alebo len podnikateľský.
Akože si zavediem ďalší osobný účet v banke a ten uvediem pri ohlásení živnosti ako účet pre podnikanie.
Zoltán Kovács
03.02.08,13:35
Zle si ma asi pochopil.
Pre podnikateľské účely by bol samostatný zvláštny účet.......ale chcem len vedieť či to môže byť aj bežný osobný účet, alebo len podnikateľský.
Akože si zavediem ďalší osobný účet v banke a ten uvediem pri ohlásení živnosti ako účet pre podnikanie.

Môže to byť aj osobný účet, nemusíš zakladať podnikateľský. Ušetríš na poplatokoch v banke.
Johanka
03.02.08,13:35
Ak chceš vedieť iba to, tak to môže byť aj osobný účet ....
Škoda, že nechceš vedieť aj iné :rolleyes:, napr. to do akého rizika lezie ten, na ktorého bude živnostenský list ...
Mirofl
03.02.08,13:41
To by ma tiež zaujímalo keď si to už spomenula.
Skús mi to načrtnúť prosím Ťa.