JanaKop
25.03.09,07:48
Zdravím všetkých.
Potrebovala by som poradiť. Robím DPFO B. Ten človek má riadny pracovný pomer a popri tom robí finančného poradcu. Ja len potrebujem vedieť či musí prikladať k daň. priznaniu aj výkaz ziskou a strát ak nevedie JU len som urobila súpis príjmov a výdavkov.
Ďakujem.
Manual
25.03.09,06:55
Janko, presne toto sme riešili o pár riadkov vyššie http://www.porada.sk/976963-post396.html aj v tom Mihálovom príspevku sa spomína len sociálne poistenie, ale nie zdravotné, a tiež sme si lámali hlavy nad výrazom dobrovoľne poistený a samoplatiteľ...
Ano, to som prehliadol...
hanelie
25.03.09,07:20
Janko, presne toto sme riešili o pár riadkov vyššie Daňové priznanie typ B aj v tom Mihálovom príspevku sa spomína len sociálne poistenie, ale nie zdravotné, a tiež sme si lámali hlavy nad výrazom dobrovoľne poistený a samoplatiteľ...
janko - a ja čo? vosk :D
AntekaK
25.03.09,10:28
Ahojte, prosím Vás, keď vyšli výdavky vyššie ako príjmy z podnikania za r.2008, kde sa to potom ďalej uvádza. (oddiel V.)
V oddieli IX. až na riadku 57?
Živnosť bola založená 3/2008 a ukončená 11/2008, išlo o poberateľa starobného dôchodku.Ďakujem.
JanaKop
25.03.09,11:07
V odieli V. DPFO B máš iba príjmy zo závislej činnosti. V oddieli VI. uvedieš v tabuľke č. 1 príjmy a výdaje podľa druhu podnikania. Dańovú stratu na r. 39 a 43. V oddieli IX na riadoku 57. Ďalej v riadku 63.
erika_H
25.03.09,12:40
Ahojte,chcela by som sa s Vami prosím poradiť:
mám živnostníka,ktorý bol celý rok zamestnaný,a zo živnosti nemal ani príjmy,ani výdavky.
ALe daňové priznanie typ B ideme podať,aj výkazy-budú nulové.

Keď si do daň.teda dohodím iba sumy z potvrdenia zo zamestnania,vychádza mi,že musí doplatiť ešte 6 sk štátu.
lenže do 100 sk by sa tieto nedoplatky a preplatky nemali doplácať,správne všakže?
keby mu robil ročné zúčtovanie zamestnávateľ-zúčtoval by mu to v ďalšej výplate.
Lenže nezúčtuje,pretože podávame daň.priznanie.

Ako to teda bude správne?
do r.104 mi výjde po výpočte 6 sk
mám to tam nechať?
a na potvrdení takisto-doplatiť 6 sk
ale nič nebudeme doplácať?takto?
alebo do r.104 dať 0??
pomôžete mi niekto prosím?
Ďakujem moc
mzdarka renca
25.03.09,12:48
Ahojte,chcela by som sa s Vami prosím poradiť:
mám živnostníka,ktorý bol celý rok zamestnaný,a zo živnosti nemal ani príjmy,ani výdavky.
ALe daňové priznanie typ B ideme podať,aj výkazy-budú nulové.

Keď si do daň.teda dohodím iba sumy z potvrdenia zo zamestnania,vychádza mi,že musí doplatiť ešte 6 sk štátu.
lenže do 100 sk by sa tieto nedoplatky a preplatky nemali doplácať,správne všakže? nie, pri podávaní DP treba uhradiť aj 6 sk, prepočítané na eur.
keby mu robil ročné zúčtovanie zamestnávateľ-zúčtoval by mu to v ďalšej výplate. pri RZD nie je povinnosť uhradiť nedoplatok do 100 Sk, pokiaľ nechce darovať 2% z dane
Lenže nezúčtuje,pretože podávame daň.priznanie.

Ako to teda bude správne?
do r.104 mi výjde po výpočte 6 sk
mám to tam nechať áno?
a na potvrdení takisto-doplatiť 6 sk áno
ale nič nebudeme doplácať?takto? bude
alebo do r.104 dať 0?? 6
pomôžete mi niekto prosím?
Ďakujem moc

a v pomocných výpočtoch to prepočítaš na eur
6:30,1260=0,19€
Lucinka23
25.03.09,13:18
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Mám živnostníka a zároveň je aj zamestnanec. V roku 2008 mal zo živnosti príjmy len úrok na účte, výdavky iba poplatky na bežnom účte. Viacej nič. Zostatok na účte mal debetný. Až tento rok, keď rušil účet vyrovnal ten debet. V roku 2008 vôbec na živnosť nepracoval, pracoval ako zamestnanec. V októbri živnosť pozastavil. Priložil mi potvrdenia od zamestnávateľov. A ešte jedno potvrdenie, kde pracoval na základe amatérskej zmluvy. Predpokladám, že tento príjem zdanený nemal, tak si ho musí teraz priznať a daň odviesť. Ale mňa by zaujímalo čo s tou živnosťou, ako to tam uviesť? Doteraz viedol jednoduché účtovníctvo. Či mám mu tiež urobiť peňažný denník na základe bankových výpisov. Pokladňu neviedol. Prosím Vás poraďte mi.

Ďakujem
Lucinka23
25.03.09,14:13
prosím neviete mi niekto poradiť k predchádzajúcemu príspevku?

Ďakujem.
erika_H
26.03.09,08:06
:
mám živnostníka,ktorý bol celý rok zamestnaný,a zo živnosti nemal ani príjmy,ani výdavky.
ALe daňové priznanie typ B ideme podať,aj výkazy-budú nulové.

Keď si do daň.priznania teda dohodím iba sumy z potvrdenia zo zamestnania,vychádza mi,že musí doplatiť ešte 6 sk štátu.

do r.104 mi výjde po výpočte 6 sk


Takže zaplatí 6 sk (po prepočítaní na Euro
a zaplatí - teraz neviem na ktorý účet?
či na účet Daň z príjmov zo závislej činnosti? (pretože v r.2008 mal príjmy iba zo zamestnania..)
aj keď je teda živnostník
ale týchto 6 sk sa vyslovene týka zamestnania-takže bude správne,keď ich zaplatí na daň z príjmov zo závislej činosti,správne prosím?
Ďakujem moc
mzdarka renca
26.03.09,08:28
Takže zaplatí 6 sk (po prepočítaní na Euro
a zaplatí - teraz neviem na ktorý účet?
či na účet Daň z príjmov zo závislej činnosti? (pretože v r.2008 mal príjmy iba zo zamestnania..)
aj keď je teda živnostník
ale týchto 6 sk sa vyslovene týka zamestnania-takže bude správne,keď ich zaplatí na daň z príjmov zo závislej činosti,správne prosím?
Ďakujem moc

zaplatí to na účet z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti
erika_H
26.03.09,08:48
zaplatí to na účet z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti
a prečo renča?keď je to daň zo zamestnania?

prepáč,nechcem byť ako tupko,ale chcem tomu porozumieť..
platí to na daň z príjmov-účet z podnikania preto,že podáva daň.priznanie typ B a preto,že má živnostenské oprávnenie?
scorpions
26.03.09,09:13
Dobrý deň,
riadok 69 .....98875 z toho odpočítateľná položka 98496. Základ dane 379 a toho daň 72 Sk. Do riadku 91 sa píše 0 kedže to nepresahuje sumu 500 Sk? A potom v riadku 93 a 104 bude tiež 0 ?
Farks
26.03.09,09:15
Dobrý deň,
riadok 69 .....98875 z toho odpočítateľná položka 98496. Základ dane 379 a toho daň 72 Sk. Do riadku 91 sa píše 0 kedže to nepresahuje sumu 500 Sk? A potom v riadku 93 a 104 bude tiež 0 ?

Do riadku 91 ............ 72,-
riadok 93 ............ 72,-
riadok 104 ............. 72,-
Muška
26.03.09,09:16
ak by podával DP typ A, tak vtedy by nedoplatok odviedol na účet pre príjmy zo závislej činnosti. na účet SZČO
oprava v texte

výňatok z www.drsr.sk
Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO

V prípade, ak daňovníkovi z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO typ: A alebo typ: B vznikne povinnosť zaplatiť daň, uhradí túto daň na číslo účtu
- Daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Platbu daňovník označí konštantnýcm symbolom 1744.
scorpions
26.03.09,09:18
Do riadku 91 ............ 72,-
riadok 93 ............ 72,-
riadok 104 ............. 72,-

ĎAKUJEM!!!!!!
takže zaplatiť musí 72 Sk ?
books
26.03.09,09:21
oprava v texte

výňatok z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO

V prípade, ak daňovníkovi z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO typ: A alebo typ: B vznikne povinnosť zaplatiť daň, uhradí túto daň na číslo účtu
- Daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Platbu daňovník označí konštantnýcm symbolom 1744.

Súhlasím.
Práve som volala na DÚ, lebo ma predchádzajúci príspevok trocha zmiatol.
Farks
26.03.09,09:22
ĎAKUJEM!!!!!!
takže zaplatiť musí 72 Sk ?

2,38€ :):)
Katija
26.03.09,09:31
Dobrý deň,
riadok 69 .....98875 z toho odpočítateľná položka 98496. Základ dane 379 a toho daň 72 Sk. Do riadku 91 sa píše 0 kedže to nepresahuje sumu 500 Sk?A potom v riadku 93 a 104 bude tiež 0 ?
Áno, za predpokladu, že si neuplatňuje DB. Ak si ho uplatňuje, platí odpoveď od Farks.

Do riadku 91 ............ 72,-
riadok 93 ............ 72,-
riadok 104 ............. 72,-
__________________
Katija:):cool:
mzdarka renca
26.03.09,09:34
oprava v texte

výňatok z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO

V prípade, ak daňovníkovi z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO typ: A alebo typ: B vznikne povinnosť zaplatiť daň, uhradí túto daň na číslo účtu
- Daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Platbu daňovník označí konštantnýcm symbolom 1744.

diky Muška, už som svoj príspevok vymazala
Muška
26.03.09,09:41
diky Muška, už som svoj príspevok vymazala
Reni,
nemusela si vymazať príspevok, lebo potom niekedy pre čítajúcich, strácajú ďalšie príspevky "pointu".
Stačí ak vstúpiš do svojho príspevku a prečiarkneš nesprávnu odpoveď a dopíšeš napr. červeným, "čítaj ďalej"
:)
mzdarka renca
26.03.09,09:45
Dobre Muška, už budem nabudúce vedieť;)
MartinkoK
26.03.09,10:36
prosím vás môže si szčo - poberateľ starobného dôchodku - celý rok 2008 uplatniť zníženie základu dane 98496,- Sk?
Tweety
26.03.09,10:37
prosím vás môže si szčo - poberateľ starobného dôchodku - celý rok 2008 uplatniť zníženie základu dane 98496,- Sk?
Ak bol dôchodcom už k 1.1.08 nemá nárok na NČ.
Farks
26.03.09,10:37
prosím vás môže si szčo - poberateľ starobného dôchodku - celý rok 2008 uplatniť zníženie základu dane 98496,- Sk?

Nie, iba rozdiel medzi NČ a výškou dôchodku? AK je dôchodok vyšší ako NČ - nemá nárok na odpočitateľnú položku.
ešte dopním - ak jeho nárok na dôchodok vznikol v priebehu roka (najskôr 02.01.08) tak má nárok na odpočitateľnú položku v plnej výške
erika_H
26.03.09,12:57
oprava v texte

výňatok z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO

V prípade, ak daňovníkovi z podaného daňového priznania k dani z príjmov FO typ: A alebo typ: B vznikne povinnosť zaplatiť daň, uhradí túto daň na číslo účtu
- Daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Platbu daňovník označí konštantnýcm symbolom 1744.

Ďakujem Vám moc,všetkým poraďákom.Ste zlatí.:)
A ja som zo dňa na deň múdrejšia;)
AntekaK
30.03.09,05:44
Živnosť bola založená 3/2008 a ukončená 11/2008, išlo o poberateľa starobného dôchodku.Ďakujem.
Bude mať nárok na daňový bonus na celý rok?
Anja111
30.03.09,05:48
Bude mať nárok na daňový bonus na celý rok?
Spĺňa podmienky pre priznanie DB?
AntekaK
30.03.09,06:04
Asi áno, príjmy zo živnosti sú 124.000 a základ dane zo živnosti - riadok 42 je 4.470 Sk, tak si myslím že áno. Má nárok na bonus na celý rok, ked živnosť nemal celý rok?
books
30.03.09,06:05
Asi áno, príjmy zo živnosti sú 124.000 a základ dane zo živnosti - riadok 42 je 4.470 Sk, tak si myslím že áno. Má nárok na bonus na celý rok, ked živnosť nemal celý rok?

Má nárok na bonus.
leluška
30.03.09,14:40
prosiim vas potrebujem surne pomoc....zajtra mam podat danove priznanie a vobec to nemam spravene pretoze som dostala od statu dotaciu a kazda uctovnicka sa bala to spravit..pomozte mi prosim vas
grammatika
30.03.09,14:57
A akú pomoc potrebuješ?
profi
22.04.09,18:10
prosím o pomoc,pred danovým som sa tu radila ci si moze uplatnit v danovom priznani zamestnanec len na dohodu yaplatenen poistne,celkom som sa to na sto perc.nedozvedela, ale volala som na danovy a tam mi pracovnicka pre verejnost povedala , ze ano, mozem to tam dat,tak ale teraz ta osoba dostala predvolanku na danovy,ye to nemoze ist do §5 a ze ked tak do §6, ale ten sa netyka len yivnosti?ked to presuniem do vydavkov podla §6,vyjde mi danova strata, tym padom nemam co dat do tabulky na vypocet zakladu dane,lebo sa tam pise nula a tym padom sa zaklad dane o tu sumu zvysil oproti podanemu priznaniu....ta pracovnicka vraj povedala takym tonom,ze to odkial ste tam nabrali atd...ved jasne ze to tam nevidela,lebo doklady sa predsta predlozia az pri pripadnej kontrole....nie sme povinni dokladat k tomu doklady o zaplateni, ci ano? co teraz? mam to odtial vyhodit ci ako? a preco mi potom ta pracovnicka pre verejnost povedala ze sa to da? prosim poradte.....
profi
23.04.09,11:11
nikto mi neporadi? prosim co s tym teraz???
hanelie
23.04.09,11:31
ak tomu dobre rozumiem:

podala si DP FO A za dohodára - odpočítala dobrovoľné platby poistného
to je v poriadku -
typ B sa podáva len v prípade ak sú prijmy podľa príslušných § / 6,7,8,........

dohodár má prijmy podľa § 5 - / týka sa všetkých prijmov, kde sa pracovné miesto tvári , že má ZĽ - a
profi
23.04.09,17:45
nie podavala som priznanie B, lebo tam mala aj ine prijmy...prave preto sa pytam,lebo ked prehodim to poistne z §5 do 6 kde by mi vysla strata,nijako to nepomoze pri znizeni zakladu dane...... no a aky by bol rozdiel, keby som podala A ? ved toto iste som dala do B §5, tak neviem preco to ta danovacka nechce vidiet v §5.....mame dolozit nejake potvrdenia o zaplatenom poistnom ci co?
Katy a R
23.04.09,17:56
na našom DU si vyžiadali doklady o zaplatenom poistnom (ak teda neboli v prílohe) ... ja to už radšej hneď prikladám k DP.
anh9
24.04.09,05:42
Dobrý deň, ak FO podnikateľ platil štvrťročné preddavky na daň v terminoch do 30.6.2008, 30.9.2008, 31.12.2008 a 31.3.2009, v DP typ B oddiel X. , riadok 102 ( zaplatený preddavok ) uvedie sumar vsetkych 4 zaplatených preddavkov, al. len 3 ?
Ďakujem za odpoveď.
karpis
24.04.09,05:44
v DP uvedie preddavky zaplatené do 31.12.2008
abel
24.04.09,06:22
Štvrtý preddavok platený do 31. 3. 2009 zostáva na účte DÚ a uvedie sa až v budúcom daňovom priznaní v roku 2010.
kassiopeia
11.02.10,12:11
manzel bol od 01.09 SZCO.v januari nemal ziaden prijem.od februara pracoval ako brigadnik az do aprila.v maji pracoval ako SZCO a mal prijem.v maji sa nam narodilo dieta.od juna bol zamestanany a pritom SZCO.od jula zrusil zivnost.v juli sme sa zobrali.ako sa robi danove priznanie??viem ze je to typ B.dakujem
Timka1
11.02.10,12:18
Potrebujete Potvrdenia o príjmoch od všetkých zametnávateľov, ďalej spracované účto zo živnosti a všetky príjmu zhrnuť do Dp typ B. Od mája si môže uplatniť daňový bonus na dieťa, je potrebné priložiť kópiu rodného listu.
mirkab14
19.02.10,17:15
Dobrý večer.Chcela by som sa uistiť,či som správne vypísala tlačivo DP.Daňovníčka mala príjem zo živnosti aj zo závislej činnosti.
1.Zo živnosti som jej uplatnila 40% výdavky a SP a ZP.Správne?
2.Zo závislej činnosti podľa potvrdení od zamestnávateľov príjem do riadku 34 DP a výdaj na daň do
r. 101 DP z potvrdení od zamestnávateľa r. 5 a do
r.99 DP z potvrdení od zamestnávateľa r. 13 Správne?
3.Poberala časť roka daňový bonus,ale po skončení prac.pomeru už len manžel.Uvádza niekde sumu daň.bonusu,keď oň nežiada?
Asi pre Vás samozrejmé odpovede,ale mne moooc pomôžu.Ďakujem
mysimis
20.02.10,06:50
Dobrý večer.Chcela by som sa uistiť,či som správne vypísala tlačivo DP.Daňovníčka mala príjem zo živnosti aj zo závislej činnosti.
1.Zo živnosti som jej uplatnila 40% výdavky a SP a ZP.Správne? áno
2.Zo závislej činnosti podľa potvrdení od zamestnávateľov príjem do riadku 34 DP a výdaj na daň do
r. 101 DP z potvrdení od zamestnávateľa r. 5 a do
r.99 DP z potvrdení od zamestnávateľa r. 13 Správne? príjem zo záv. činnoti napíšeš do r. 34, do r. 35 poistné, do r. 37 ZD. Zrazenú daň píšeš podľa toho či je na základe §35 alebo 43.
3.Poberala časť roka daňový bonus,ale po skončení prac.pomeru už len manžel.Uvádza niekde sumu daň.bonusu,keď oň nežiada? áno, zamestnávateľom vyplatený daň.bonus sa píše do r. 94.
Asi pre Vás samozrejmé odpovede,ale mne moooc pomôžu.Ďakujem

odpovede máš zvýraznené v texte.
mondes
20.02.10,07:38
Dobrý deň, opäť potrebujem od Vás radu. SZČO v roku 2009 prechádza z JU na paušálne výdavky. Keďže má jednú faktúru za december 2008 uhradenú až v januári, myslím, že musí podať DDP. Minulý rok mu účto robila iná účtovníčka. Musí k DDP priložiť aj opravené výkazy? A áno, tak to pre mňa znamená, že musím mu cele účto za rok 2008 urobiť odznova? Lebo ja jeho údaje za minulý rok nemám. A nestačí podať len DDP? Prosím poraďte. Ďakujem.
zuzana.š.
20.02.10,07:48
Pri prechode z JU na paušálne výdavky daňovník neupravuje základ dane v daňovom priznaní, ale musí povýšiť príjmy a výdavky priamo v peňažnom denníku. Tento daňovník v DP riadky 40 a 41 nevyplňa. Treba podať DDP, nemusíš robiť celé účto odznova, však ho má urobené. Podaj len DDP, zvýš príjmy o neuhradenú pohľadávku.
mondes
20.02.10,09:19
o. k., ale ako mu povýšim príjmy a výdavky v peň. denníku, keď ja ho nemám, a rok 2008 som nerobila ja. Dik.
mondes
20.02.10,09:27
o. k., ale ako mu povýšim príjmy a výdavky v peň. denníku, keď ja ho nemám, a rok 2008 som nerobila ja. Dik.

Ešte doplním, že ak povýšim príjmy a výdavky, tak automaticky sa mi povýši aj ZD. Ale ako mu ten peň. denník povýšim, keď rok 2008 som nerobila ja?
mysimis
20.02.10,09:32
Ešte doplním, že ak povýšim príjmy a výdavky, tak automaticky sa mi povýši aj ZD. Ale ako mu ten peň. denník povýšim, keď rok 2008 som nerobila ja?

Vypýtaj si od neho celé účtovníctvo za r. 2008, nahoď konečné stavy k 31.12. a môžeš urobiť zvýšenie príjmov a výdavkov.
mondes
21.02.10,18:45
Zdravím, prosím Vás ako mám postupovať pri SZČO, ktorej odberateľ uhradil nižšiu sumu, ako je na faktúre. (sú to asi 3 faktúry, zrejme došlo k omylu.) Akú sumu mám zarátať do príjmu? Tú vyfakturovanú, alebo tú skutočne uhradenú, ktorú má na výpise z banky? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Timka1
21.02.10,18:47
Zdravím, prosím Vás ako mám postupovať pri SZČO, ktorej odberateľ uhradil nižšiu sumu, ako je na faktúre. (sú to asi 3 faktúry, zrejme došlo k omylu.) Akú sumu mám zarátať do príjmu? Tú vyfakturovanú, alebo tú skutočne uhradenú, ktorú má na výpise z banky? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

príjem je skutočne uhradená suma podľa výpisu - ide o čiastočne zinkasovanú faktúru, rozdiel eviduješ ako pohľadávku voči dotyčnému odberateľovi a ten bude figurovať aj vo výkaze o majetku a záväzkoch
Ejo
21.02.10,18:52
Zdravím, prosím Vás ako mám postupovať pri SZČO, ktorej odberateľ uhradil nižšiu sumu, ako je na faktúre. (sú to asi 3 faktúry, zrejme došlo k omylu.) Akú sumu mám zarátať do príjmu? Tú vyfakturovanú, alebo tú skutočne uhradenú, ktorú má na výpise z banky? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ak robíš paušál, tak tú, ktorá bola uhradená. A aj v JÚ.
mondes
21.02.10,18:57
ďakujem
leozka
24.02.10,08:58
Ahojte. Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009?
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť?
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....
leozka
24.02.10,09:24
Ahojte. Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009?
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť?
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....
mirkab14
26.02.10,11:37
Poberala časť roka daňový bonus,ale po skončení prac.pomeru už len manžel.Uvádza niekde sumu daň.bonusu,keď oň nežiada? áno, zamestnávateľom vyplatený daň.bonus sa píše do r. 94.
Ale takto mi to vychádza, ako daň na úhradu,že ho teraz celý musí vrátiť.Je to správne???
zuzana.š.
26.02.10,12:10
Mirka, do r. 92 napíšeš celý nárok na DB, potom do r. 94 dáš sumu DB vyplateného zamestnávateľom /oboch manželov, spolu bonus/ a potom na r. 95, 96 ti vyjde rozdiel čo ti DU doplatí
leozka
26.02.10,14:15
Poradí mi niekto, prosím!!!!
leozka
28.02.10,19:28
Prosím, poraďte mi niekto, ak máte čas, ďakujem.....
abel
28.02.10,20:00
Ahojte. Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Ale čo potom robíš ako účtovník - živnostník? Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009? Nie, nemocenské dávky nie sú zdaniteľným príjmom ani sa potvrdenie o ich vyplatení v DP neuvádza ani neprikladá.
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP? Celú sumu pred zdanením - nie len tú čiastku, čo prišla zdanená - pripočítaš k zdaniteľným príjmom.
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP - máš na mysli, že si si uplatňovala , DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť? Nič sa s tým nerobí.
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Áno, prirátava. Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....
Odporučila by som aj presné otázky, lebo teraz neviem, či ti minulý rok DÚ vrátil 4,50 alebo 300.- eur, ale aj tak to v tohtoročnom DP neuvádzaš.
IKA K
28.02.10,20:32
Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009? NIE
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť? Nie, neuvádza sa nikde. Považuje sa podfaním DDP daň za vysporiadanú.
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Poistenie v nezamestnanosti je výdavok ovplyv. základ dane a pripočítaš ho k platbám poistného a odpočítaš od príjmov...Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....[/QUOTE]

K Tvojej otázke č. 1 a 4 :
(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu, ........
n) suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti57) (ďalej len "daňový bonus") vyplatená daňovníkovi podľa § 33, .......

K otázke č. 2. ...Ak je preplatok z ročného zúčtovania poistného vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, je na jeho rozhodnutí, či:
daň vybranú zrážkou bude považovať za splnenie daňovej povinnosti a preplatok ani zrazenú daň neuvedie v daňovom priznaní [§ 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona],
alebo bude považovať zrazenú daň za preddavok na daň, ktorý zahrnie do príjmov v § 6 zákona o dani z príjmov a zrazenú daň si v súlade s § 43 ods. 7 zákona odpočíta od dane v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona). "
abel
28.02.10,20:36
mimotemy aha, tak ja som si pod skratkou DDP predstavila doplnkové dôchodkové sporenie, a ono je to dodatočné daňové priznanie :)
mondes
28.02.10,21:47
Ahojte. Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009?
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť?
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....

1.Nemocenské dávky sa do príjmov nepočítajú, ale to potvrdenie si odlož.
2.Preplatok z RZZP pripočítaš k príjmom
3.V tejto odpovedi som si nie celkom istá, ale myslím si, že tých 4,5 eur sa do príjmu neráta.
4.Je to vlastne daňový bonus znížený o daň na úhradu, ktorý sa do príjmu nezapočítava, je to oslobodený príjem.
5.Áno, poistenie v nezamestnanosti sa priratáva k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP. To poistné sa ale neodratáva od príjmov, ale od základu dane t.j. príjmy - výdavky(60%) = ZD a od toho ZD odpočítaš poistné do SP a ZP vrátane poistného v nezamestnanosti.
leozka
01.03.10,13:58
No tak ďakujem Vám veľmi pekne, moc ste mi pomohli všetci a nech sa Vám všetkým darí......
an-ps
02.03.10,07:22
Snažím sa vyplniť priateľovi DP FO typ B podľa toho, ako mu to vyplnila účtovníčka minulý rok a chcem sa len uistiť:
Uplatňuje si výdavky poušálom - 40%. Platí si len zdravotné poistenie, mám mu zarátať aj sumu čo zaplatil 8.1.2010?
Celkovú sumu poistného čo zaplatil v r. 2009 + 8.1.2010 uvediem v tabuľke č.1 stĺpec 2 r.2,r.9, aj r.10 a pod tabuľkou dám kvačku (pri príjmoch podľa §6 ods. a a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§6 ods.10) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške.....?
Vlastne toto poistné pripočítam k výdavkom (40%)?
Pretože účtovníčka mu to tak minulý rok neurobila. Na r. 2,9,10 mu dala len výdavky 40% a poistné tam nezahrnula. (mal malý príjem, tak to nemalo vplyv na daň, ale tento rok by to už vplyv malo)
books
02.03.10,07:49
Snažím sa vyplniť priateľovi DP FO typ B podľa toho, ako mu to vyplnila účtovníčka minulý rok a chcem sa len uistiť:
Uplatňuje si výdavky poušálom - 40%. Platí si len zdravotné poistenie, mám mu zarátať aj sumu čo zaplatil 8.1.2010?
Celkovú sumu poistného čo zaplatil v r. 2009 + 8.1.2010 uvediem v tabuľke č.1 stĺpec 2 r.2,r.9, aj r.10 a pod tabuľkou dám kvačku (pri príjmoch podľa §6 ods. a a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§6 ods.10) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške.....?
Vlastne toto poistné pripočítam k výdavkom (40%)?
Pretože účtovníčka mu to tak minulý rok neurobila. Na r. 2,9,10 mu dala len výdavky 40% a poistné tam nezahrnula. (mal malý príjem, tak to nemalo vplyv na daň, ale tento rok by to už vplyv malo)

Napr. príjem 20000,00EUR, zaplatené poistné 400,00EUR(len do 31.12.2009)
Tak to bude takto :
príjem = 20000,00EUR
40% výdavky z 20000,00 = 8000,00EUR
poistné = 400,00EUR
Do tabuľky 2 sa napíše príjem 20000,00EUR,výdavky 8400,00EUR(8000,00+400,00) a pod tabuľku kde sa zaškrtne výdavky % a sa napíše suma poistného 400,00EUR.
potom sa pokračuje ďalej vo výpočte.
Blankake
02.03.10,08:14
Snažím sa vyplniť priateľovi DP FO typ B podľa toho, ako mu to vyplnila účtovníčka minulý rok a chcem sa len uistiť:
Uplatňuje si výdavky poušálom - 40%. Platí si len zdravotné poistenie, mám mu zarátať aj sumu čo zaplatil 8.1.2010?
Celkovú sumu poistného čo zaplatil v r. 2009 + 8.1.2010 uvediem v tabuľke č.1 stĺpec 2 r.2,r.9, aj r.10 a pod tabuľkou dám kvačku (pri príjmoch podľa §6 ods. a a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§6 ods.10) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške.....?
Vlastne toto poistné pripočítam k výdavkom (40%)?
Pretože účtovníčka mu to tak minulý rok neurobila. Na r. 2,9,10 mu dala len výdavky 40% a poistné tam nezahrnula. (mal malý príjem, tak to nemalo vplyv na daň, ale tento rok by to už vplyv malo)
Pozri aj tu:

http://www.porada.sk/1312981-post90.html
an-ps
02.03.10,08:20
Napr. príjem 20000,00EUR, zaplatené poistné 400,00EUR(len do 31.12.2009)
Tak to bude takto :
príjem = 20000,00EUR
40% výdavky z 20000,00 = 8000,00EUR
poistné = 400,00EUR
Do tabuľky 2 sa napíše príjem 20000,00EUR,výdavky 8400,00EUR(8000,00+400,00) a pod tabuľku kde sa zaškrtne výdavky % a sa napíše suma poistného 400,00EUR.
potom sa pokračuje ďalej vo výpočte.

Ďakujem, tak som si to aj myslela, a nemám všetky doklady o zaplatení poistného, tak som volala do zdravotnej poisťovne, a tam mi povedala, že tam mám zarátať aj sumu, čo bola zaplatená 8.1.2010?
(táto suma sa bude uvádzať aj na r. B28 v RZZP)

A ešte sa chcem spýtať, faktúra vystavená 18.1.2010, dátum zdan. plnenia 31.12.2009 a dátum úhrady 18.1.2010. Môžem tento príjem uviesť do DP za r. 2009?
Timka1
02.03.10,08:23
ak bola faktúra uhradená v roku 2010, je to príjem roku 2010, do roku 2009 príjem nedávaš
an-ps
02.03.10,10:47
Vystavená bola v r. 2010, ale za obdobie od 18.12.2009 do 22.12.2009, dátum vzniku dan. povinnosti 31.12.2009, vystavená a uhradená 18.1.2010.
Jedná sa o to, či môžem dať tento príjem do r. 2009, pretože tento rok si zrejme nebude uplatňovať paušál, ale skutočné výdavky (teda až na konci roka uvidí, ako mu to vychádza).
Timka1
02.03.10,10:50
v JÚ je príjem v tom roku kedy bola skutočne uhradená faktúra, bez ohľadu na to kedy bola vystavená, keďže bola uhradená v roku 2010, je to zdaniteľný príjem roku 2010
Monika Kováčová
02.03.10,10:50
Vystavená bola v r. 2010, ale za obdobie od 18.12.2009 do 22.12.2009, dátum vzniku dan. povinnosti 31.12.2009, vystavená a uhradená 18.1.2010.
Jedná sa o to, či môžem dať tento príjem do r. 2009, pretože tento rok si zrejme nebude uplatňovať paušál, ale skutočné výdavky (teda až na konci roka uvidí, ako mu to vychádza).
opakujem : ak bola uhradená v roku 2010 je to príjem ovplyvňujúci ZD v roku 2010
leozka
02.03.10,13:38
Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009? NIE
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť? Nie, neuvádza sa nikde. Považuje sa podfaním DDP daň za vysporiadanú.
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Poistenie v nezamestnanosti je výdavok ovplyv. základ dane a pripočítaš ho k platbám poistného a odpočítaš od príjmov...Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....

K Tvojej otázke č. 1 a 4 :
(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu, ........
n) suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti57) (ďalej len "daňový bonus") vyplatená daňovníkovi podľa § 33, .......

K otázke č. 2. ...Ak je preplatok z ročného zúčtovania poistného vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, je na jeho rozhodnutí, či:
daň vybranú zrážkou bude považovať za splnenie daňovej povinnosti a preplatok ani zrazenú daň neuvedie v daňovom priznaní [§ 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona],
alebo bude považovať zrazenú daň za preddavok na daň, ktorý zahrnie do príjmov v § 6 zákona o dani z príjmov a zrazenú daň si v súlade s § 43 ods. 7 zákona odpočíta od dane v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona). "[/QUOTE]

leozka:

Z VšZP nás informovali, že výsledok RZ je preplatok.Súčasne nám oznámili, že z nášho preplatku odviedli 19% daň z príjmu .Preplatok znížený o odvedenú daň nám vrátili. Ja by som teda podľa toho, čo ste napísali mohla celú výšku preplatku /pred zdanením/ pripočítať k zdanitelným príjmom a zrazenú daň odrátať/ napíšem ju do ktorého riadku?
A ešte nová otázka. Manželovi prišiel výpis z účtu Dopl.d.sp. od 1.1 - 31.12. 2009.
Hodnota účtu k 1.1.2009 - 683.34e
Hodnota účtu k 31.12.2009 - 696.1e

Do r.72 v DP B napíšem rozdiel /696.1 - 683.34/ 12.76?
Ďakujem....
MartaSk
02.03.10,15:52
Zdravim poradaci,
chcela by som si podat DP B z dovodu vratenia dane z urokov .
Som na rodicovskom prispevku,viem ze sa to do prijmu nerata, ale poberam prispevok za opatrovanie od Uradu prace,soc.veci a rodiny - prijem 800 eur rocne a neviem, kde to mam ako prijem zahrnut-zav.cinnost- nie.,podnik.-nie.Viem ze urok zapisemVII.odd.-2r. a samontu zrazenu dan?
ZunkaZ
02.03.10,16:07
ak bola faktúra uhradená v roku 2010, je to príjem roku 2010, do roku 2009 príjem nedávaš

A môže si uplatniť paušálne výdavky keď fa za obdobie 12/2009 bola uhradená v 1/2010? Mne na DÚ povedali, že ked si chcem uplatniť "paušál", nemôžem mať žiadne pohľadávky ani záväzky...tak teraz neviem :confused:
Blankake
02.03.10,17:28
A môže si uplatniť paušálne výdavky keď fa za obdobie 12/2009 bola uhradená v 1/2010? Mne na DÚ povedali, že ked si chcem uplatniť "paušál", nemôžem mať žiadne pohľadávky ani záväzky...tak teraz neviem :confused:
Pozri si túto tému - je to tam pekne vysvetlené aj so stanoviskom DÚ.

http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html#post1289419
MartaSk
02.03.10,17:37
Zdravim poradaci,
chcela by som si podat DP B z dovodu vratenia dane z urokov .
Som na rodicovskom prispevku,viem ze sa to do prijmu nerata, ale poberam prispevok za opatrovanie od Uradu prace,soc.veci a rodiny - prijem 800 eur rocne a neviem, kde to mam ako prijem zahrnut-zav.cinnost- nie.,podnik.-nie.Viem ze urok zapisemVII.odd.-2r. a samontu zrazenu dan?

nevie mi nik poradit?vopred dakujem za ochotu.
MartaSk
03.03.10,07:42
nevie mi nik poradit?vopred dakujem za ochotu.


posuvam:mee:
leozka
04.03.10,15:34
Ahojte, mohol by mi niekto pomocť, v príspevku dolu na str.58 reagujem na odpoveď od Ika K, mohli by ste mi odpovedať, ďakujem....
ZunkaZ
04.03.10,17:57
[QUOTE=Blankake;1319712]Pozri si túto tému - je to tam pekne vysvetlené aj so stanoviskom DÚ.


Ďakujem, čiastočne pomohlo, no ja mám živnosť od 05/2009 a k 31.12.09 evidujem pohľadávky - dve mne neuhradené fa+zdravotné uhradené až 8.1.10. Nie je mi jasné či musím viesť JÚ alebo si môžem uplatniť 40% ...
ivustek
04.03.10,17:59
A môže si uplatniť paušálne výdavky keď fa za obdobie 12/2009 bola uhradená v 1/2010? Mne na DÚ povedali, že ked si chcem uplatniť "paušál", nemôžem mať žiadne pohľadávky ani záväzky...tak teraz neviem :confused:

Ak by si chcela za rok 2009 uplatniť paušálne výdavky, pohľadávky k 31.12.2009 by ti mohli kľudne ostať. Na DÚ o tom, že nemôžeš mať pohladávky skôr mysleli v tom zmysle, že ak chceš za rok 2009 uplatniť pauš.výdavky a v roku 2008 si viedla JÚ - tak za r.2008 treba podať DDP. Zvýšiť základ dane o pohľadávky a znížiť o záväzky,ktoré si vykázala k 31.12.2008.Ale ak si za rok 2008 nemala žiadne pohľadávky ani záväzky - DDP nemusíš podať a môžeš prejsť na paušál v r.2009.
Xanti
04.03.10,18:09
Ďakujem, čiastočne pomohlo, no ja mám živnosť od 05/2009 a k 31.12.09 evidujem pohľadávky - dve mne neuhradené fa+zdravotné uhradené až 8.1.10. Nie je mi jasné či musím viesť JÚ alebo si môžem uplatniť 40% ... Zunka,
ty si teraz vo výhode. Lebo si len začala podnikať a tak si zvolíš čo je pre teba výhodnejšie.
Takže kludne môžeš urobiť aj paušal 40%.

Pohľadávky by ťa zaujímali len v prípade zmeny účtovania, teda prechodu z paušalu na JU, alebo opačne.

Ty teraz volíš to čo Ti vyhovuje.
ZunkaZ
04.03.10,18:35
Ďakujeeem Ivustek, Xanti, dnes budem spať o čosi kľudnejšie :-)
Mirka.V
05.03.10,13:12
mám príjem ako zamestnanec §5 ZD = 6.889,82
bol to príjem za 1-5.
potom som bola nezamestnaná.
založila som si živnosť v 12/2009 a tam mi vychádza strata = 1909,-

táto daňová strata sa nedá odpočítať zo ZD z §5?

vyplnila som priznanie cez drsr.sk ... a tam akoby nerátalo do úvahy tú stratu z podnikania.
alebo sa táto strata bude odpočítavať až v nasledujúcich obdobiach?

viete mi prosím niekto poradiť?
Ďakujem pekne
janka a
05.03.10,13:32
Dobry den, snazim sa prvykrat spravit DP B ale akosi si neviem rady. zo zivnosti prijem 1500 EUR a vydavky 20 EUR a prijem z dohody 200 EUR.
prijem 200 napisem do:
odd.V.,r. 34,37: 200/podla §43 ods.3
odd.VI.,r. 2,9,11:prijem 1500 a vydavky 20
r.38: 1500 prijmy
r.39: 20 vydavky
r.40,44: 1480 zaklad dane
r. 58: 200 - ciastkovy zaklad dane §5
r. 59,62,64,66: 1480 - ČZD z prijmov §6
r.68,69: 1680 zaklad dane
r.70, 76: 4025,70

len neviem kam je potrebne zapisat z potvrdenia: uhrnnu sumu dane, ktora bola vybrana zrazkou podla §43
a neviem si rady tiez s tym ci mozem zapisat do r. 35 aj zaplatenu sumu za zdravotne poistenie.
Vopred dakujem za radu
Zoltán Kovács
05.03.10,13:40
mám príjem ako zamestnanec §5 ZD = 6.889,82
bol to príjem za 1-5.
potom som bola nezamestnaná.
založila som si živnosť v 12/2009 a tam mi vychádza strata = 1909,-

táto daňová strata sa nedá odpočítať zo ZD z §5?

vyplnila som priznanie cez drsr.sk ... a tam akoby nerátalo do úvahy tú stratu z podnikania.
alebo sa táto strata bude odpočítavať až v nasledujúcich obdobiach?

viete mi prosím niekto poradiť?
Ďakujem pekne

Strata z podnikania (§6) sa nedá kompenzovať s príjmom zo závislej činnosti (§5). Stratu z podnikania z r. 2009 si budeš môcť uplatniť v ďalších 7 rokoch, ak dosiahneš zisk.
Zdenka175
05.03.10,13:50
Dobry den, snazim sa prvykrat spravit DP B ale akosi si neviem rady. zo zivnosti prijem 1500 EUR a vydavky 20 EUR a prijem z dohody 200 EUR.
prijem 200 napisem do:
odd.V.,r. 34,37: 200/podla §43 ods.3
odd.VI.,r. 2,9,11:prijem 1500 a vydavky 20
r.38: 1500 prijmy
r.39: 20 vydavky
r.40,44: 1480 zaklad dane
r. 58: 200 - ciastkovy zaklad dane §5
r. 59,62,64,66: 1480 - ČZD z prijmov §6
r.68,69: 1680 zaklad dane
r.70, 76: 4025,70

len neviem kam je potrebne zapisat z potvrdenia: uhrnnu sumu dane, ktora bola vybrana zrazkou podla §43
a neviem si rady tiez s tym ci mozem zapisat do r. 35 aj zaplatenu sumu za zdravotne poistenie.
Vopred dakujem za radu
A zo živnosti si ako dostala sumy 1500 a 20? Viedla si JU alebo paušál? Za SZCO si neplatila poistné do ZP a SP? Na potvrdení z dohody je uvedené nejaké poistné alebo len zrazená daň podla§ 43? Ak je poistné z dohody tak na riadok 35.Napíš viac informácii,potom ti trošku upravím tvoje výpočty.
Mirka.V
05.03.10,15:11
Ďakujem pekne za odpoveď :)
Anja111
05.03.10,15:54
Strata z podnikania (§6) sa nedá kompenzovať s príjmom zo závislej činnosti (§5). Stratu z podnikania z r. 2009 si budeš môcť uplatniť v ďalších 7 rokoch, ak dosiahneš zisk.
ZDP
Prechodné ustanovenia
§ 52 h
(9) Ustanovenie § 30 ods.1 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije na daňové straty vykázané po 31. decembri 2009.
mirkab14
05.03.10,16:02
Prosím o radu,daňovník si v predch.období uplatnil na dopl.dôch.sporenie sumu 5900 SK, ale poistenie zrušil,mám to teraz dať nejako do poriadku?Nejako o tú sumu ponížiť teraz nezdan.čiastku? Poradte mi prosím
abel
05.03.10,16:28
Prosím o radu,daňovník si v predch.období uplatnil na dopl.dôch.sporenie sumu 5900 SK, ale poistenie zrušil,mám to teraz dať nejako do poriadku?Nejako o tú sumu ponížiť teraz nezdan.čiastku? Poradte mi prosím
Ak si v predchádzajúcich daňových priznaniach znížil daňovú povinnosť o DDS a teraz podmienky porušil, upravíš o túto sumu základ dane v riadku 67 DP typu B.
jeso
05.03.10,21:54
Pokiaľ si zrušil DDS tak sumu, ktorú si uplatnil na zníženie dane, musíš dodaniť do troch rokov po zrušení zmluvy.
sybila3
06.03.10,10:47
ako uvádzam sumi v DP B aj s centami alebo sa zaokrúhľujú? ďakujem
Zdenka175
06.03.10,10:51
ako uvádzam sumi v DP B aj s centami alebo sa zaokrúhľujú? ďakujem
V DP aj s centami,len výkazy v JU v celých eurách.
Timka1
06.03.10,10:51
ako uvádzam sumi v DP B aj s centami alebo sa zaokrúhľujú? ďakujem

v DP - B uvádzaš sumy s centami na dve desatinné miesta

vo výkazoch sumy zaokrúhľuješ na celé eurá matematicky
sybila3
06.03.10,11:06
ďakujem a asi namiesto desat.čiarky treba dávať bodku?
sybila3
06.03.10,11:25
vo výkazoch v programe mi vypísalo, že drobný majetok sa zarátava do prevádzkovej réžie, je to dobre, nemalo by to ísť do materiálu?
Monika Kováčová
06.03.10,11:33
malo
sybila3
06.03.10,11:38
takže drobný majetok zarátam do nákupu materiálu?
Monika Kováčová
06.03.10,11:42
takže drobný majetok zarátam do nákupu materiálu?
Ako zarátaš? On tam už musí byť zaúčtovaný ako VOZD nákup materiálu.
sybila3
06.03.10,11:48
On tam je ale do výkazu o príjmoch a výdavkoch v programe mi ho dalo do prev. réžie, takže keď si z peň. denníka zrátam materiál a drobný majetok tak jednou sumou dám do nákupu materiálu?
Medzi pohľadávky idú vystavené neuhr. faktúry, predchádzajúce obdobie z SK prerátam na eurá a zaokrúhlim na celé? ďakujem
mysimis
06.03.10,11:58
On tam je ale do výkazu o príjmoch a výdavkoch v programe mi ho dalo do prev. réžie, takže keď si z peň. denníka zrátam materiál a drobný majetok tak jednou sumou dám do nákupu materiálu?
Medzi pohľadávky idú vystavené neuhr. faktúry, predchádzajúce obdobie z SK prerátam na eurá a zaokrúhlim na celé? ďakujem

Neviem prečo Ti to program prehodil do prevádzkovej réžie, keď jeho nákup už účtuješ hneď do nákupu materiálu. Výkaz si prerob tak, že si sčítaš nákup materiálu k tomu pripočítaš nákup drobného majetku. Pohľadávky = neuhradené vystavené faktúry. Program by Ti mal evidovať aj pohľadávky starých rokov s tým, že keď si si robila prevod na Sk tak to Ti tam malo prepočítať, daj pozor aby si to tam nemala dvojmo.
sybila3
06.03.10,12:12
ďakujem, nemám to dvojmo, mám to aj ručne vypísané, skontrolované, z min. rokov nemám nič.
minulé obdobie prerátam na eurá a zaokrúhlim na celé?
mysimis
06.03.10,12:19
ďakujem, nemám to dvojmo, mám to aj ručne vypísané, skontrolované, z min. rokov nemám nič.
minulé obdobie prerátam na eurá a zaokrúhlim na celé?

Ak Ti to neprepočíta program tak áno.
katarinqua
06.03.10,15:33
Daňovník bol v roku 2009 zamestnancom a mal i živnosť po celý rok, kde si vždy uplatňoval výdavky percentom z príjmu. Od zamestnávateľov si vyžiadal potvrdenie o príjmoch, zo živnosti nemal príjmy.
Z vykonaného RZZP (SA,SB) za rok 2008 mu prišiel v roku 2009 preplatok cca 200€ a platil si ZP (SZČO) v roku 2009 cca 300€.
Prosím poradiť:
V riadku 2 tabuľky č.1 DP uvedie príjmy 0, výdavky 0.
V riadku 9 a 11 tabuľky č.1 DP uvedie príjmy 200, výdavky 300?
an-ps
08.03.10,07:24
Kedy musí SZČO platiť preddavky na daň z príjmu zo živnosti?
V r. 2009 bol časť roka zamestnaný a časť SZČO, zo živnosti mal malý príjem, tak mu nevyšla žiadna daňová povinnosť, ale zo zamestnania mal dosť veľké preddavky, z ktorých mu časť vrátia. Musí platiť preddavky ak mu nevyšla žiadna daňová povinnosť zo živnosti?
Andyke
08.03.10,07:33
§ 34 Zák. o dani z príjmov

(10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

§ 34
Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

(3) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 16 596, 96 eura, platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/12 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho mesiaca.
dejvix
08.03.10,18:52
Dobrý deň,

potreboval by som poradit.
Idem prvý krát robiť DP a JU :) . Otec bol od zaciatku roka živnostník. V máji zrušil živnosť. Do konca roka pracoval ako zamestnanec.

Čo všetko budem musiet vypisat (ake dokumenty, formulare je potrebné odovzdať a komu) ak si bude uplatnovať paušalne výdavky.

Ďakujem
Xanti
08.03.10,18:53
Dobrý deň,

potreboval by som poradit.
Idem prvý krát robiť DP a JU :) . Otec bol od zaciatku roka živnostník. V máji zrušil živnosť. Do konca roka pracoval ako zamestnanec.

Čo všetko budem musiet vypisat (ake dokumenty, formulare je potrebné odovzdať a komu) ak si bude uplatnovať paušalne výdavky.

Ďakujem
No musíš vypísať za otca DP typu B.
Tam všetko zhrnieš priložíš potvrdenie o príjme zo zamestnania, poistku a odnesieš na DU .

A na paušal použi tabulku odtialto http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html
Timka1
08.03.10,18:54
Dobrý deň,

potreboval by som poradit.
Idem prvý krát robiť DP a JU :) . Otec bol od zaciatku roka živnostník. V máji zrušil živnosť. Do konca roka pracoval ako zamestnanec.

Čo všetko budem musiet vypisat (ake dokumenty, formulare je potrebné odovzdať a komu) ak si bude uplatnovať paušalne výdavky.

Ďakujem

podávaš DP typ B, v ktorom zrátaš príjmy zo živnosti § 6 a zo závislej činnosti § 5 ZoDP
dokladáš potvrdenie od zamestnávateľa

a pri uplatenení paušálnych výdajov neprikladáš výkaz o príjmoch a výdajoch ani výkaz o majetku a záväzkoch
mirkab14
09.03.10,18:00
Dobrý deň,moja otázka je,či podať daňové priznanie dôchodkyni ZŤP,ktorá má živnosť a opatruje svoje vnúča,faktúry,ktoré vystavuje jej prepláca UPSVarR.Nemá žiadne iné príjmy.Pri čítaní na porade mi z toho vychádza,že nie,len sa chcem utvrdiť.
bubu1977
10.03.10,06:23
Prosím o radu. Fyzická osoba podnikateľ, živnosť v období od 2.1.2009 - 11.5.2009, potom pozastavená živnosť. Zamestnanie v období 1-5/2009 - príjem bol zo zamestnania. Zo živnosti žiaden príjem, len zaplatené poistné za rok 2008 a 2009 dňa 30.6.2009. Je potrebné robiť daňové priznanie za rok 2009 na tlačive typ B? Je možné si uplatniť výdavky za poistné ak už bola 30.6.2009 pozastavená živnosť? Je treba urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?
Anik
10.03.10,06:41
musí podať na tlačive B ja by som to dala do r.43, 45, 57
a zdravotné poist. tiež musí urobiť RZZP a tam musí tiež dať tie odvody na zdr.posť., aby si znížil povinnosť v rámci RZZP
bubu1977
10.03.10,06:47
Anik, a čo do riadku 2 v tabulke č. 1, príjmy zo živnosti 0 a výdavky to poistné?
IVEB
10.03.10,06:56
Mám taký špecifický prípad. Celý rok SZČO, obdržala dotáciu z úradu práce. Manžel SZČO je nezamestnaný , ale poberá podporu za opateru matky . Každý mesiac musel písomne hlásiť koľko zarobila jeho manželka podnikateľka, aby neprišiel o príspevok. Nakoľko manželka má veľmi nízky príjem , niekedy ani nie do výšky odvodu do ZP / 41,37EUR/ musel na tie tlačivá uviesť aspoň minimálny príjem práve vo výške odvodov. A v čom mám vlastne problém? Práve v tom , že jej skutočný príjem zo živnosti nebol zďaleka taký aký bol uvedený na tom potvrdení na posúdenie nároku na dávku na opatrovanie. Ale ak si zoberiem príjem dotácie a jej čerpanie tak príjem prekročil hranicu príjmov , ktoré dosiahla za rok 2009. Existuje nejaká spätná kontrola úradu práce na preukázanie príjmu manželky podľa podaného daňového priznania?
Anik
10.03.10,06:57
ja by som povedala že nič len 0
ten nedoplatok by som dala až na tú 43 r.
Zlata
10.03.10,07:45
Mám taký špecifický prípad. Celý rok SZČO, obdržala dotáciu z úradu práce. Manžel SZČO je nezamestnaný , ale poberá podporu za opateru matky . Každý mesiac musel písomne hlásiť koľko zarobila jeho manželka podnikateľka, aby neprišiel o príspevok. Nakoľko manželka má veľmi nízky príjem , niekedy ani nie do výšky odvodu do ZP / 41,37EUR/ musel na tie tlačivá uviesť aspoň minimálny príjem práve vo výške odvodov. A v čom mám vlastne problém? Práve v tom , že jej skutočný príjem zo živnosti nebol zďaleka taký aký bol uvedený na tom potvrdení na posúdenie nároku na dávku na opatrovanie. Ale ak si zoberiem príjem dotácie a jej čerpanie tak príjem prekročil hranicu príjmov , ktoré dosiahla za rok 2009. Existuje nejaká spätná kontrola úradu práce na preukázanie príjmu manželky podľa podaného daňového priznania?
Konkrétne pomôcť nevie, ale nesedia mi niektoré veci :
Čo sa myslí tým, že koľko zarobila manželka SZČO za mesiac? To akože koľko vyfaktúrovala, resp. mala príjem z ERP? Ale to je jej hruby príjem , výdavky sa neodratavajú? to by som si netrúfla vyčísliť.
A príjem z dotácie vyčerpaný na dané účely (na odpočitateľné výdavky) je zdaniteľný príjem.
maska2
10.03.10,08:45
Aj ja by som Vás poprosila o radu. Mám známu , ktorá má príjem na základ e §5 a má vyplatenú sumu na základe zmluvy O odbornej prednáške.Napr.100Eur.
Kedže je to na základe Zmluvy , neviem či je to autorský honorár a do ktorého riadku DP to vlastne dať?
Predpokladám , že to nebude A ale DP B.
Prosím poradte mi???!!!!Ďakujem Andrea
IVEB
10.03.10,09:15
Čo sa myslí tým, že koľko zarobila manželka SZČO za mesiac? To akože koľko vyfaktúrovala, resp. mala príjem z ERP? Ale to je jej hruby príjem , výdavky sa neodratavajú? to by som si netrúfla vyčísliť.
A príjem z dotácie vyčerpaný na dané účely (na odpočitateľné výdavky) je zdaniteľný príjem.


Veď práve o to ide , že manžel musel nahlásiť nejaký príjem manželky z podnikania / ide o krajčírku/ ináč by mu nevedeli posúdiť príjem rodiny na uznanie dávky za opatrovanie. Celé mi je to divné , nestretla som sa ešte s tým. Na tom tlačive je uvedený hr. príjem vo výške odvodov 41,37 EUR a z toho je odpočítané 14% ako odvody do ZP a čistý príjem uvedený ako 35,58EUR. A jasné , že príjem z dotácie vyčerpaný na dané účely je zdaniteľný príjem , to mi je jasné. Ale teraz rozmýšľam , načo sa ja tým budem trápiť , zaúčtujem len doklady , ktoré mám k dispozícii / bez toho fiktívneho príjmu , ktorý manžel nahlásil na úrad práce/ a hotovo.
Zlata
10.03.10,09:32
Čo sa myslí tým, že koľko zarobila manželka SZČO za mesiac? To akože koľko vyfaktúrovala, resp. mala príjem z ERP? Ale to je jej hruby príjem , výdavky sa neodratavajú? to by som si netrúfla vyčísliť.
A príjem z dotácie vyčerpaný na dané účely (na odpočitateľné výdavky) je zdaniteľný príjem.


Veď práve o to ide , že manžel musel nahlásiť nejaký príjem manželky z podnikania / ide o krajčírku/ ináč by mu nevedeli posúdiť príjem rodiny na uznanie dávky za opatrovanie. Celé mi je to divné , nestretla som sa ešte s tým. Na tom tlačive je uvedený hr. príjem vo výške odvodov 41,37 EUR a z toho je odpočítané 14% ako odvody do ZP a čistý príjem uvedený ako 35,58EUR. A jasné , že príjem z dotácie vyčerpaný na dané účely je zdaniteľný príjem , to mi je jasné. Ale teraz rozmýšľam , načo sa ja tým budem trápiť , zaúčtujem len doklady , ktoré mám k dispozícii / bez toho fiktívneho príjmu , ktorý manžel nahlásil na úrad práce/ a hotovo.

Ja by som urobila riadne zaúčtovanie , daňové priznanie a nech si on zdokladuje na základe DP v úrade práce jej skutočný príjem. Pretože vypísať v nejakej kolonke príjem sa mi zdá dosť odvážne, že by štátny úrad nepotreboval k tomu príjmu nejaký podklad od zamestnávateľa, soc. poisťovne alebo DP FO. Keby mu to nevyšlo, tak holt, bude musieť vrátiť.
mirkab14
10.03.10,19:09
Dobrý deň,moja otázka je,či podať daňové priznanie dôchodkyni ZŤP,ktorá má živnosť a opatruje svoje vnúča,faktúry,ktoré vystavuje jej prepláca UPSVarR.Nemá žiadne iné príjmy.iba dôchodok.Pri čítaní na porade mi z toho vychádza,že nie,len sa chcem utvrdiť.
an-ps
11.03.10,09:54
Môže si SZČO uplatniť výdavky na zdr. poistenie zaplatené 5.1.2010 do r. 2009?
Našla som na porade dva rozdielne názory: jeden tvrdí že nie, druhý že áno. To si môžem vybrať podľa čoho budem postupovať?
Timka1
11.03.10,09:58
Môže si SZČO uplatniť výdavky na zdr. poistenie zaplatené 5.1.2010 do r. 2009?
Našla som na porade dva rozdielne názory: jeden tvrdí že nie, druhý že áno. To si môžem vybrať podľa čoho budem postupovať?

nemôže si ich uplatniť do výdajov, práve preto, že boli uhradené v roku 2010, eviduje ich ako záväzok roku 2009
Monika Kováčová
11.03.10,10:21
Môže si SZČO uplatniť výdavky na zdr. poistenie zaplatené 5.1.2010 do r. 2009?
Našla som na porade dva rozdielne názory: jeden tvrdí že nie, druhý že áno. To si môžem vybrať podľa čoho budem postupovať?
môžeš priložiť link kde si našla, že áno, môže si uplatniť výdavky na zdr. poistenie zaplatené 5.1.2010 do r. 2009?
Zdenka175
11.03.10,11:14
môžeš priložiť link kde si našla, že áno, môže si uplatniť výdavky na zdr. poistenie zaplatené 5.1.2010 do r. 2009?

Asi čítala tému pri prechode zmeny postupu účtovania a sa doplietla.
nika.sum
11.03.10,16:52
Ahoj, ja chcem si len overit, SZCO, ma prijem aj na prikazne zmluvy, kt. nie su z cinnosti v zivnostenskom liste, ide len o prilezitostny prijem je to podla § 8 a kedze je to menej ako 5 nasobok zivotneho minima, tak to neuvadzam v danovom priznani. Dufam, ze je to tak. Potom ma prijem na DoVP kde je zrazena dan podla § 43, to moze ist do DP, ale nemusi vsak?
Zoltán Kovács
11.03.10,16:58
môžeš priložiť link kde si našla, že áno, môže si uplatniť výdavky na zdr. poistenie zaplatené 5.1.2010 do r. 2009?


Asi čítala tému pri prechode zmeny postupu účtovania a sa doplietla.


Alebo s témou na RZZP. Tam zaplatené poistné za december v januári vstupuje do výpočtu. ;)
nika.sum
11.03.10,17:42
Ahoj, ja chcem si len overit, SZCO, ma prijem aj na prikazne zmluvy, kt. nie su z cinnosti v zivnostenskom liste, ide len o prilezitostny prijem je to podla § 8 a kedze je to menej ako 5 nasobok zivotneho minima, tak to neuvadzam v danovom priznani. Dufam, ze je to tak. Potom ma prijem na DoVP kde je zrazena dan podla § 43, to moze ist do DP, ale nemusi vsak?

Je to asi hlupost, ale uz vaham nad banalitami....:mee:
Zoltán Kovács
11.03.10,17:46
Ahoj, ja chcem si len overit, SZCO, ma prijem aj na prikazne zmluvy, kt. nie su z cinnosti v zivnostenskom liste, ide len o prilezitostny prijem je to podla § 8 a kedze je to menej ako 5 nasobok zivotneho minima, tak to neuvadzam v danovom priznani. Dufam, ze je to tak. Potom ma prijem na DoVP kde je zrazena dan podla § 43, to moze ist do DP, ale nemusi vsak?


Z textu pod tabuľkou odd. VIII.

Na r. 1 stĺ. 1 sa uvádza kladný rozdiel medzi
príjmami podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona a päťnásobkom sumy platného životného minima podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona

Takže správne dúmaš. A DoVP tak isto.
blender
12.03.10,07:40
Dobry den,

chcela by som si len potvrdit, ze:
Pri prijmoch podla par. 6 ods. 1 a 2 zakona o dani z prijmu sa uplatnuju bud skutocne vydavky alebo vydavky percentom z prijmov. Ich vzajomna kombinacia - konkretne zo zivnosti skutocne vydavky a z dusevneho vlastnictva percentualne vydavky - nie je mozna.

Je to takto spravne?

Dakujem
Marína
12.03.10,09:45
Tak ako píšeš, nie je možná. Možná je len ods. 1+3, ods.2+3, ods.(1+2)+3.
lucia13
12.03.10,12:38
dobrý den,
ja mám jednu jednoduchú otázku, ale už som taká domýlená, že sa radšej opýtam.
Paušálne výdavky vo výške 40% sa dajú použiť pre všetky typy živnosti, a zároveň aj keď mám v daňovom priznaní príjmy zo zamestnania a predaja obchodného podielu, kde si samozrejme 40% neuplatním. Len chcem vedieť či to, že mám v daňovom priznaní aj iné príjmy nevylučuje použitie paušálnych výdavkov.

dakujem veľmi pekne
Marína
12.03.10,14:06
Nie, nevylučuje.
leozka
13.03.10,17:18
Ahojte.Manžel má preplatky v sociálke aj vo VšZP za rok 2009, pretože asi 2,5 mes. maródil, nie v kuse ale z BÚ mu strhávali odvody v plnej výške,lebo nepozastavil trv. príkaz. Robím mu DP B - je SZČO, uplat. si 60% pauš. výd. Mám brať do úvahy naozaj zaplatené odvody / aj preplatok/, kt. sú na výpise BÚ, to , čo bolo v roku 2009 naozaj zaplatené, aj keď tam do soc. aj VšZP bolo zaplatené viac? Teraz máme pozastavené trv. príkazy, aby sa to zrovnalo a nemali tam preplatky.Je to správne, al. ako mám postupovať? Poraďte mi prosím, ako by to bolo najjednoduchšie, už teraz mám z toho strach, dík...
leozka
14.03.10,09:20
Poradí mi niekto, prosím s otázkou vyššie? Ďakujem...........
Anik
14.03.10,09:57
dávaš do DP všetky odvody, ktoré boli fyzicky zaplatené, veď tento rok bude prezmenu o to menej a bude to vyrovnané.
tetrisss
14.03.10,10:32
Odvody musis platit normalne, na zaklade zuctovania ti odvody vratia a tie potom musis zauctovat, podla mna minusom, do dennika a tym sa to vysporiada.
mysimis
14.03.10,10:42
Ahojte.Manžel má preplatky v sociálke aj vo VšZP za rok 2009, pretože asi 2,5 mes. maródil, nie v kuse ale z BÚ mu strhávali odvody v plnej výške,lebo nepozastavil trv. príkaz. Robím mu DP B - je SZČO, uplat. si 60% pauš. výd. Mám brať do úvahy naozaj zaplatené odvody / aj preplatok/, kt. sú na výpise BÚ, to , čo bolo v roku 2009 naozaj zaplatené, aj keď tam do soc. aj VšZP bolo zaplatené viac? Teraz máme pozastavené trv. príkazy, aby sa to zrovnalo a nemali tam preplatky.Je to správne, al. ako mám postupovať? Poraďte mi prosím, ako by to bolo najjednoduchšie, už teraz mám z toho strach, dík...

Podľa mňa sú to odvody zaplatené nad rámec zákona a v r. 2009 by som ich účtovala mimo ZD.
leozka
14.03.10,11:40
Tak z tohto som popletená úplne. Najjednoduchšie mi pripadá dať do DP všetky odvody tak ako boli zaplatené a v tomto roku sa to tým, že sú pozast. trv. príkazy, zrovná, ako napísala ANIK.Keď sme boli na soc.zaniesť papiere ohľadom PN, pýtala som sa kompetentnej a tá povedala, že nemusíme pozastaviť trv. príkaz, lebo sme nevedeli, ako dlho bude maródiť, tak sme to nechali tak, aby sme tam nemali nedoplatky, vraj sa to potom podľa dĺžky PN zrovná, tak teraz neviem.Anik, môžem to teda spraviť tak, ako si napísala, al. ich musím zaúčtovať mimo ZD, ako mi radila mysimis, neviem, ale dik všetkým za pomoc...
J+K
14.03.10,12:00
Prosím o radu.

SZČO ukončila živnosť 30.6.2009. Posledné 3 faktúry boli vyfakturované ešte počas trvania živnosti, ale reálne zaplatené až po ukončení živnosti. Robím daňové priznanie, paušálne výdavky 40 %, no a teraz neviem, či môžem uplatniť 40 % výdavky aj z faktúr zaplatených v období júl - december 2009.

Poradí mi niekto?
J+K
14.03.10,14:21
Nikto mi nevie poradiť?

Prosím o radu.

SZČO ukončila živnosť 30.6.2009. Posledné 3 faktúry boli vyfakturované ešte počas trvania živnosti, ale reálne zaplatené až po ukončení živnosti. Robím daňové priznanie, paušálne výdavky 40 %, no a teraz neviem, či môžem uplatniť 40 % výdavky aj z faktúr zaplatených v období júl - december 2009.

Faktúry boli zaplatené už po zrušení živnosti, tak neviem, či aj z nich môžem rátať 40 % výdavky, resp. či uhradenú sumu faktúr môžem uviesť aj do príjmov z podnikania ...

Poradí mi niekto?
Timka1
14.03.10,14:26
pri ukončení živnosti upravuješ základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky, čiže už neúčtuješ o tých zinkasovaných platbách po ukončení živnosti do pokladne, ale cez uzávierkové úpravy príjmov ich prirátaš k celkovým príjmom, to isté robíš so záväzkami, čiže v celkových príjmoch ich budeš mať

môžeš si uplatniť paušálne výdaje z celkovej sumy príjmov
deni27
14.03.10,15:29
Prosím Vás, musí SZČO podávať daňové priznanie, keď ukončila živnosť 2.6.2009, nemala žiadne príjmy a od začiatku roka bola na PN? Ďakujem
Timka1
14.03.10,15:31
Prosím Vás, musí SZČO podávať daňové priznanie, keď ukončila živnosť 2.6.2009, nemala žiadne príjmy a od začiatku roka bola na PN? Ďakujem

absolútne nič nemala? a PN bola do konca roka?

nemala ani neuhradené záväzky a pohľadávky?
deni27
14.03.10,15:47
Nie žiadny príjem, ako SZČO pracoval pre jednu firmu a tam každý mesiac vyfakturoval, oni uhradili. No keďže v roku 2009 bol PN, nemohol pre nich pracovať, takže žiaden príjem, ani pohľadávky a záväzky. PN začala v roku 2008 a skončila 07/2009.
Timka1
14.03.10,15:49
Nie žiadny príjem, ako SZČO pracoval pre jednu firmu a tam každý mesiac vyfakturoval, oni uhradili. No keďže v roku 2009 bol PN, nemohol pre nich pracovať, takže žiaden príjem, ani pohľadávky a záväzky. PN začala v roku 2008 a skončila 07/2009.

ak od 8-12 nemal zdaniteľný príjem tak nemusí podávať DP, ale bolo by dobré napísať oznámenie na DÚ, kvôli čomu nepodáva, aby vás nekontaktovali alebo jednoducho podať s nulovými hodnotami aj výkazy priložiť
deni27
14.03.10,16:08
Veľká vďaka Timka1, podáme DP s nulovými hodnotami.
tinabo
14.03.10,16:54
ak si v DP uplatňujem 40% výdavky, pripočítam si k ním aj poistné alebo to poistné je už zarátané v tých 40%-tách ???
Timka1
14.03.10,16:55
ak si v DP uplatňujem 40% výdavky, pripočítam si k ním aj poistné alebo to poistné je už zarátané v tých 40%-tách ???

pripočítaš poistné k 40% výdajom
Zdenka175
14.03.10,16:57
Nie poistné sa pripočíta k tým 40 %
Blankake
14.03.10,17:27
ak si v DP uplatňujem 40% výdavky, pripočítam si k ním aj poistné alebo to poistné je už zarátané v tých 40%-tách ???
Výdavky vypočítaš ako 40 % z príjmov a k nim potom pripočítaš poistné
plavčík
14.03.10,17:51
Prosím o pomoc. / priznám sa - nečítala som všetkých 65 strán diskusie...sorry/

Kamarát je drobný živnostník a robí si súčtovanie ZP no podľa mňa má tam chybu/ nie som si úplne istá- preto prosím o pomoc.
Jená sa o RZZP tlač.B
Jedná sa o celý rok 2009. Do riadku 26 = úhrn zaplatených preddavkov na poistné napísal sumu 622,13 čo podľa mňa nie je správne, lebo tam má aj zahrnutú platbu /104,42€/ za nedoplatok z RZZP2008...ja si myslím, že tam má byť iba suma vsťahujúca sa na rok 2009.
Prosím vysvetlíte mi to?

ĎAKUJEM
Blankake
14.03.10,17:53
Prosím o pomoc. / priznám sa - nečítala som všetkých 65 strán diskusie...sorry/

Kamarát je drobný živnostník a robí si súčtovanie ZP no podľa mňa má tam chybu/ nie som si úplne istá- preto prosím o pomoc.
Jená sa o RZZP tlač.B
Jedná sa o celý rok 2009. Do riadku 26 = úhrn zaplatených preddavkov na poistné napísal sumu 622,13 čo podľa mňa nie je správne, lebo tam má aj zahrnutú platbu /104,42€/ za nedoplatok z RZZP2008...ja si myslím, že tam má byť iba suma vsťahujúca sa na rok 2009.
Prosím vysvetlíte mi to?

ĎAKUJEM
Nedoplatok sa uvádza v r. 28 + všetky sumy uhradené na zdravotné poistenie v r. 2009.
V r. 26 sa uvádzajú len mesačné preddavky (týkajúce sa r. 2009), ktoré boli do dátumu podania RZZP aj uhradené
janka a
16.03.10,07:43
Dobry den, snazim sa prvykrat spravit DP B ale akosi si neviem rady. zo zivnosti prijem 1500 EUR a vydavky 20 EUR a prijem z dohody 200 EUR.
prijem 200 napisem do:
odd.V.,r. 34,37: 200/podla §43 ods.3
odd.VI.,r. 2,9,11:prijem 1500 a vydavky 20
r.38: 1500 prijmy
r.39: 20 vydavky
r.40,44: 1480 zaklad dane
r. 58: 200 - ciastkovy zaklad dane §5
r. 59,62,64,66: 1480 - ČZD z prijmov §6
r.68,69: 1680 zaklad dane
r.70, 76: 4025,70

len neviem kam je potrebne zapisat z potvrdenia: uhrnnu sumu dane, ktora bola vybrana zrazkou podla §43
a neviem si rady tiez s tym ci mozem zapisat do r. 35 aj zaplatenu sumu za zdravotne poistenie.
Vopred dakujem za radu
Este by som teda doplnila par veci: viedla som JU. prijem 1500: FA za sprostredkov.cinnost a vydavky 20 Eur: bankove popl. atd. Verj. zdrav.poistenie:376,41 Eur. Do SP som neplatila. Na dohode mam uvedeny len uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov §43: 164,13 EUR a uhrnnu sumu dane §43: 31,18 EUR.
Este raz dakujem pekne za cas a pomoc.
Zdenka175
16.03.10,10:27
Este by som teda doplnila par veci: viedla som JU. prijem 1500: FA za sprostredkov.cinnost a vydavky 20 Eur: bankove popl. atd. Verj. zdrav.poistenie:376,41 Eur. Do SP som neplatila. Na dohode mam uvedeny len uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov §43: 164,13 EUR a uhrnnu sumu dane §43: 31,18 EUR.
Este raz dakujem pekne za cas a pomoc.

Ak som dobre rozumela sumu 376,41 ste platili ako SZCO? tak to sa počíta k výdavkom
DP B
r.34 164,13
r.35 0
r.37 164,13

VI. oddiel tabuľka č. 1
r.2 príjmy 1.500 V396,41
r.9 príjmy 1.500 V 396,41
r.11 P 1500 V 396,41

r.38 1500
r.39 396,41
r.40 1.103,59
r.44 1.103,59

r.58 164,13
r.59 1.103,59
r.62 1.103,59
r.64 1.103,59
r.66. 1.103,59
r.67 1.103,59
r.68 1.267,72
r. 69 1.267,72
r.70 4.025,70
r.76 4.025,70
r.77 0
r.78 0
r.81 0
r.91 0
t.93 0
r.99 31.18
r.106 -31.18
Zdenka175
16.03.10,10:31
Dôchodok ste náhodou nepoberali? Ak nie tak NC 4.025,70 je správna.
tinabo
16.03.10,11:18
Výdavky vypočítaš ako 40 % z príjmov a k nim potom pripočítaš poistné
Super, ďakujem za pomoc.
riska007
16.03.10,19:07
Prosím o pomoc pri vyplňovaní daňového priznania. Preplatok z RZZP mám zarátať do príjmov z podnikania či do príjmov zvyšujúcich základ dane. Čítala som rôzne verzie, tak neviem sa z toho vymotať.
ďakujem
jacekova
16.03.10,19:13
Prosím o pomoc pri vyplňovaní daňového priznania. Preplatok z RZZP mám zarátať do príjmov z podnikania či do príjmov zvyšujúcich základ dane. Čítala som rôzne verzie, tak neviem sa z toho vymotať.
ďakujem


preplatok z RZZP treba zauctovat ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane a zrazenu dan treba zapocitat ako preddavok
Zdenka175
16.03.10,21:04
Este by som teda doplnila par veci: viedla som JU. prijem 1500: FA za sprostredkov.cinnost a vydavky 20 Eur: bankove popl. atd. Verj. zdrav.poistenie:376,41 Eur. Do SP som neplatila. Na dohode mam uvedeny len uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov §43: 164,13 EUR a uhrnnu sumu dane §43: 31,18 EUR.
Este raz dakujem pekne za cas a pomoc.
Kedže ste SZCO máte povinnosť do 31.3. odovzdat aj RZZP
riska007
17.03.10,07:58
ďakujem pekne
leozka
17.03.10,08:16
AHojte, prosím, skontrolovali by ste mi niekto tento príklad?SZČO, 2 deti, príjem zo živnosti 15911,53, pauš.výd. 60%, poistné a príspevky 1581,93 / 2,5 m. maródil, ale nepozast. trv.príkaz, tak tam má k 12/2009 preplatok, aj v soc.pois.- je to započítané v tomto poistnom/, živ. poistka 273,6, Dopl.dôch.p-12,76, na manž. si nemôže odpísať NČ.DP B som vyplnila takto:

VI. 2 príjem 15911,53 výd. 11128,85
9. 15911,53 11128,85
x - uplat. si 60% výd. , poistné a príspevky 1581,93

r. 38 = 15911,53
r. 39 = 11128,85
r. 40 = +4782,68
r. 44 = +4782,68
r. 51 = 0
r. 58 = 0
r. 59 = 4782,68
r. 61 = 0
r. 62 = 4782,68
r. 64 = 4782,68
r. 66 = 4782,68
r. 67 = 4782,68
r. 68 = 4782,68
r. 69 = 4782,68
r. 70 = 4025,7
r. 72 = 12,76
r. 74 =273,6
r. 75 =286,36
r. 76 =4312,06
r. 77 = 470,62
r. 78 =89,41
r. 87 = 89,41
r. 91 = 89,41
r. 92 = 471,84
r.93 = 0
r. 95 = 471,84
r. 96 = 382,45

Takže DÚ vráti časť DB v sume 382,43. Skontrolovali by ste mi to niekto, či to môže byť? Ďakujem veľmi pekne
leozka
17.03.10,08:59
Prosíííííím, skontrolovali by ste mi niekto to DP? Zajtra už musím navštíviť DÚ, ďakujem všetkým poraďákom....
Silvia123
17.03.10,10:24
Ahojte, ak živnostník v roku 2009 nemal žiadne príjmy musí podať DP? Alebo stačí len čestné prehlásenie na DU že nemal žiadne príjmy? Mal len výdavky na poistné -RZZP nie je problém, napíšem základ dane nula, ale nie som si istá tým či živnostník musí vždy podať DP, alebo ak nemá príjmy tak tiež nemusí...
Zdenka175
17.03.10,12:49
Ahojte, ak živnostník v roku 2009 nemal žiadne príjmy musí podať DP? Alebo stačí len čestné prehlásenie na DU že nemal žiadne príjmy? Mal len výdavky na poistné -RZZP nie je problém, napíšem základ dane nula, ale nie som si istá tým či živnostník musí vždy podať DP, alebo ak nemá príjmy tak tiež nemusí...
Áno do príjmu 1/2 z NC sa nemusí podávať DP. Ale živnostník má povinnosť podať. Príjem bude 0 a výdavky sumu poistného a bude v strate.
leozka
17.03.10,17:49
Prosííím, skontroloval by mi niekto príklad hore?Prosíím, Ďakujem
SzabM
17.03.10,19:48
Teraz som krvopotne prepočítala Tvoje DP LEOZKA a odporúčam nasledovné:
do riadkov 51, 55, 61 by som nepísala nič, ani nulu. Do r. 96 píš namiesto 382,45 382,43 Eur. A nezabudni vyplniť ešte XIV. odd
janulka
18.03.10,08:19
Áno do príjmu 1/2 z NC sa nemusí podávať DP. Ale živnostník má povinnosť podať. Príjem bude 0 a výdavky sumu poistného a bude v strate.


Dobrý den prajem, nejaky cloviecik ma vcera oslovil, s otazkou, pani zlata som podnikatel, prisiel na to co znamena pojem samostatne zarobkovo činna osoba, nevedel chudacisko ze je nou od roku 2008, este ze sa daju pozriet vypisy zo ziv. listov na nete, on ani nevie kde ma original. Ze vraj on "nezarobil žádne eurá" minuly rok. O odvodvodoch do zdravotnej tiez velmi vela nevedel o sociálke ani nehovoriac. Prosim vas ked teda nemal ziadne príjmy ani z par. 5 ani z par. 6, vypisem mu nulove dan. priznanie typ B, a kedze nema platene ani len odvody tak aj tie budu nulove. Ono to príde ked ide clovek po polozkach v dan. priznani, ako samozrejmost. ale este som nemala takuto skusenost, a to dan. priznanie plné núl mi prislo velmi zvlastne. este tak možno priložiť cestné prehlasenie. ale je to vsetko, alebo este nieco musi dokladovat k d.p.

dakujem krasne za precitanie a trpezlivosť
heja3
18.03.10,08:25
A za rok 2008 podával DP? Prihlásený na ZP a SP bol?
leozka
18.03.10,08:26
Prosííím, skontroloval by mi niekto príklad hore?Prosíím, Ďakujem




Ďakujem Ti, takže to tak môže byť, aj tie príspevky a poistne? Lebo sme odviedli za rok 2009 viac, ako sme mali.Tak to teda môžem dať do poistného za rok 2009 a v tomto roku to zrovnám a za rok 2010 zasa napíšem do DP nižšie príspevky a poistné, môžem to tak spraviť? Ďakujem
Silvia123
18.03.10,09:12
janulka, to je fakt dobre, načo si potom zakladal tú živnosť, keď ani nevie že ju má :) Keď nemal príjmy ani v roku 2008, tak zrejme do Sociálky platiť nemusel, ale v ZP ho asi nepotešia :), no nechcela by som byť na jeho mieste...
janulka
18.03.10,11:01
A za rok 2008 podával DP? Prihlásený na ZP a SP bol?

Áno, podával, podal dp typ B, mal nejake príjmy, výdaje žiadne, nakolko ani vtedy si neplatil odvody, uplatnene mal 40% výdaje. mal podane rzzp, kde mal nedoplatok za cely rok 2008. aj vypis z dp odniesol do sp za rok 2008.
janulka
18.03.10,11:05
janulka, to je fakt dobre, načo si potom zakladal tú živnosť, keď ani nevie že ju má :) Keď nemal príjmy ani v roku 2008, tak zrejme do Sociálky platiť nemusel, ale v ZP ho asi nepotešia :), no nechcela by som byť na jeho mieste...


No to ani, ja ved ja uz mam len blby pocit, za ze vyplnim dp s nulami. to je tak, niekto niekoho ked potrebuje na roboty prevazne na stavebne prace, nabalachaju cloveka dame vam robotu - len si rychlo spravte živnost a ten chudak ani len nevie co to obnasa. mna vie vsak vytocit, ked chcete pomoct a ten clovek vam nevie dat odpoved na konktretne otazky, ako napr. platite si odvody? ste zaregistrovany v sp alebo v zp? a vy sa len pozerate na na cloveka s vyrazom :D alebo :eek:
Silvia123
18.03.10,11:28
No a za ten rok 2008 ZP zaplatil v roku 2009 nie? -to sa mu nemôže dať do výdavkov v DP za rok 2009? Veď dávajú sa 40% výdavky+zaplatené odvody, tak potom by nemal samé nuly, by mal stratu...? Ja som ešte paušál nerobila, takže istá si nie som, len ma to tak napadlo či to nemôže byť výdavok tohto roka v DP.
PS: ja robím DP dvom malým živnostníkom z rodiny a ešte aby som sa im doprosovala aby mi doniesli papiere, lebo sú schopní ich doniesť na konci marca...
janulka
18.03.10,11:35
No a za ten rok 2008 ZP zaplatil v roku 2009 nie? -to sa mu nemôže dať do výdavkov v DP za rok 2009? Veď dávajú sa 40% výdavky+zaplatené odvody, tak potom by nemal samé nuly, by mal stratu...? no toto áno, toto sedí. Ja som ešte paušál nerobila, takže istá si nie som, len ma to tak napadlo či to nemôže byť výdavok tohto roka v DP.
PS: ja robím DP dvom malým živnostníkom z rodiny a ešte aby som sa im doprosovala aby mi doniesli papiere, lebo sú schopní ich doniesť na konci marca...


No ved to napadlo aj mna, mohlo by sa mu to dat do vydavkov v roku 2009 , asi musim prekonat blby pocit a nevsimat si ked sa ho na nieco pytam, lebo mam z takychto ludi pocit a stale maju v ociach vyraz ze co sa vyzvedam len aby som to nejako spravila,co chcem vlastne este vediet, co zase ..... nema ani potuchy kde ma doklady zo zp

ps: inac, ja mam pocit, ze sa im stale tiez doprosujem a ze na mna cakaju len vykvety
Silvia123
18.03.10,12:27
Tak nech hľadá chlapec... :).
Ja som sa napríklad minule pobavila:
Tí moji živnostníci sa urazili, že keď som im vystavovala PPD a VPD k VF, že prečo im nepoviem princíp, že ktorý doklad je ich a ktorý oráža zákazník, ja im totižto na doklady ceruzkou napíšem "NAŠE", "ICH" a oni že však im to stačí raz povedať a nemusia vyzerať ako hlupáci že tomu nerozumejú a mať to tam napísané, tak som im to vysvetlila, všetko akože bolo jasné... a teraz som musela vypisovať nové PPD :)... no nezabijem ich...
Zdenka175
18.03.10,12:28
No a za ten rok 2008 ZP zaplatil v roku 2009 nie? -to sa mu nemôže dať do výdavkov v DP za rok 2009? Veď dávajú sa 40% výdavky+zaplatené odvody, tak potom by nemal samé nuly, by mal stratu...? Ja som ešte paušál nerobila, takže istá si nie som, len ma to tak napadlo či to nemôže byť výdavok tohto roka v DP.
PS: ja robím DP dvom malým živnostníkom z rodiny a ešte aby som sa im doprosovala aby mi doniesli papiere, lebo sú schopní ich doniesť na konci marca...

citované
2. Postup pri vysporiadaní nedoplatku
Ak daňovníkovi z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2008 vznikol nedoplatok, je povinný zaplatiť ho v roku 2009 a v roku 2009 je aj uznaným daňovým výdavkom. Daňové a účtovné vysporiadanie nedoplatku závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov:
a) Pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkov zaúčtovaných v účtovníctve alebo v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov je bežné mesačné poistné aj nedoplatok z ročného zúčtovania uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov, t. j. uhradený nedoplatok znižuje úhrn zdaniteľných príjmov z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Odpoveď v texte
Lucinka23
18.03.10,15:33
Ahojte prosím Vás, SZČO dostal list od zdravotnej poisťovne, že preplatok na ZP z roku 2008 mu rozdelili nasledovne: časť mu strhli na nedoplatok na dane a časť mu započítali s rokom 2009. Mám aj doklad od ZP o výške celého zaplateného poistného za rok 2009. Keď načítam poukazy a ten preplatok sumy sedia. Ale ja som teraz na neistote, či mám dať aj ten započítaný preplatok medzi výdavky na poistne? Nie som si celkom istá. Podľa mňa nie, lebo potom vlastne by som ho mala dať aj do príjmov lebo keď si to rozoberiem na drobné, tak keby on ten preplatok fyzicky od ZP dostal, tak ho zahrnem medzi POZD a následne by tú istú sumu zaplatil, tak to dám zase medzi výdavky na poistné. A keby som ho započítala, tak by sa dostal iba do výdavok na poistné a do príjmov nie.

Možno som to celé domotala, ale inak to neviem vysvetliť.

Ďakujem.
Jaja1986
18.03.10,15:54
Dobrý deň mohli by ste prosím poradiť ako je to s ročným zúčtovaním dane, ak máme zamestnanca, ktorý bol do mája 2009 študent strednej školy, má nárok na vrátenie celej dane, ak áno tak Vás prosímo stručný popis ako to mám urobiť pracujeme v pohode.
Za skorú odpoveď voprad ďakujem.
Lucinka23
18.03.10,16:17
Prosím vie mi niekto poradiť k príspevku 678? ďakujem
Zita5
18.03.10,16:29
Ahojte prosím Vás, SZČO dostal list od zdravotnej poisťovne, že preplatok na ZP z roku 2008 mu rozdelili nasledovne: časť mu strhli na nedoplatok na dane a časť mu započítali s rokom 2009. Mám aj doklad od ZP o výške celého zaplateného poistného za rok 2009. Keď načítam poukazy a ten preplatok sumy sedia. Ale ja som teraz na neistote, či mám dať aj ten započítaný preplatok medzi výdavky na poistne? Nie som si celkom istá. Podľa mňa nie, lebo potom vlastne by som ho mala dať aj do príjmov lebo keď si to rozoberiem na drobné, tak keby on ten preplatok fyzicky od ZP dostal, tak ho zahrnem medzi POZD a následne by tú istú sumu zaplatil, tak to dám zase medzi výdavky na poistné. A keby som ho započítala, tak by sa dostal iba do výdavok na poistné a do príjmov nie.

Možno som to celé domotala, ale inak to neviem vysvetliť.

Ďakujem.

Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácii na základe prípisu zo zdravotnej poisťovne , ktorý by bol zároveň podkladom pre účtovanie .Účtovala by som o zápočte na konci roka .To znamená :
1. Interný doklad by bol preplatok ZP , ktorý by som v plnej výške za účtovala do príjmov OVZD a odpísala by som pohľadávku voči ZP.
2.Interný doklad by bol na zaúčtovanie dane z preplatku do VNZD -Daň z príjmu - túto daň by som odpísala zo záväzkov t.j. znížila by som záväzok voči ZP/pri DP je možnosť túto daň považovať za preddavok /
3.Interný doklad by bol zápočet na zdravotné poistenie v rokou 2009 podľa mesiacov/to musíte určiť , ktoré mesiace/c tou platbou započítavate / a zároveň by som odpísala zo záväzkov účtovanú čiastku .Čiže by som záväzok voči ZP znížila .
Zita5
18.03.10,16:37
Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácii na základe prípisu zo zdravotnej poisťovne , ktorý by bol zároveň podkladom pre účtovanie .Účtovala by som o zápočte na konci roka .To znamená :
1. Interný doklad by bol preplatok ZP , ktorý by som v plnej výške za účtovala do príjmov OVZD a odpísala by som pohľadávku voči ZP.
2.Interný doklad by bol na zaúčtovanie dane z preplatku do VNZD -Daň z príjmu - túto daň by som odpísala zo záväzkov t.j. znížila by som záväzok voči ZP/pri DP je možnosť túto daň považovať za preddavok /
3.Interný doklad by bol zápočet na zdravotné poistenie v rokou 2009 podľa mesiacov/to musíte určiť , ktoré mesiace/c tou platbou započítavate / a zároveň by som odpísala zo záväzkov účtovanú čiastku .Čiže by som záväzok voči ZP znížila .

Ešte svoju odpoveď doplním o nasledovné :

Postupy JU
§ 23

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

§ 14
Pohľadávky a záväzky


(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu vzájomného započítania.
Lucinka23
18.03.10,17:00
Zitka ďakujem Vám za vyčerpávajúcu odpoveď ale on si uplatňuje paušálne výdavky.
Zita5
18.03.10,19:11
Zitka ďakujem Vám za vyčerpávajúcu odpoveď ale on si uplatňuje paušálne výdavky.

No vidíte , to ste mohli napísať skôr:rolleyes: ......no ale nevadí .

Takže moje horeuvedené príspevky platia pre vedenie účtovníctva , nie pre paušálne výdavky .

Čo sa týka paušálnych výdavkov, je na Vás či si zahrniete do príjmu preplatok , alebo nie.
Zároveň je na Vás či si uplatníte daň, ako uhradený preddavok do DP , alebo budete tento preplatok a jeho zdanenie považovať za daňovo vysporiadaný a nič s tým nebudete robiť .

Čo sa týka výdavkov , tak k paušálnym výdavkom môžete pripočítať len čiastku , ktorú Vám započítali na úhradu zdrav.poistného za rok 2009.Nie zápočet na výšku dane z preplatku .
janulka
18.03.10,19:31
citované
2. Postup pri vysporiadaní nedoplatku
Ak daňovníkovi z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2008 vznikol nedoplatok, je povinný zaplatiť ho v roku 2009 a v roku 2009 je aj uznaným daňovým výdavkom. Daňové a účtovné vysporiadanie nedoplatku závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov:
a) Pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkov zaúčtovaných v účtovníctve alebo v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov je bežné mesačné poistné aj nedoplatok z ročného zúčtovania uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov, t. j. uhradený nedoplatok znižuje úhrn zdaniteľných príjmov z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Odpoveď v texte

Zdenka, to vsetko je OK, len on nema doteraz zaplatene: nedoplatok za rok 2008 a ani v roku 2009 nema zaplatený ani jeden mesiac v zp. aspon mi to tak tvrdí a nemá žiadne doklady.
janulka
18.03.10,19:52
Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácii na základe prípisu zo zdravotnej poisťovne , ktorý by bol zároveň podkladom pre účtovanie .Účtovala by som o zápočte na konci roka .To znamená :
1. Interný doklad by bol preplatok ZP , ktorý by som v plnej výške za účtovala do príjmov OVZD a odpísala by som pohľadávku voči ZP.
2.Interný doklad by bol na zaúčtovanie dane z preplatku do VNZD -Daň z príjmu - túto daň by som odpísala zo záväzkov t.j. znížila by som záväzok voči ZP/pri DP je možnosť túto daň považovať za preddavok /
3.Interný doklad by bol zápočet na zdravotné poistenie v rokou 2009 podľa mesiacov/to musíte určiť , ktoré mesiace/c tou platbou započítavate / a zároveň by som odpísala zo záväzkov účtovanú čiastku .Čiže by som záväzok voči ZP znížila .

Zitka ale aj vy ostatní, ak si najdete čas a budete mať chuť precítat: ja som to účtovala nasledovne. Ide o szčo, szčo vedie účtovníctvo, preplatok za rok 2008 mu zúčtovali s preddavkami v roku 2009,
konkrétne:
výška preplatku: 54,58 €
výška zrazenej dane: 10,37€
rozdiel: 44,21 €

teda ku 30.06. zaúčtovaná pohladavka 54,58€
kedze nemam PPD od vszp za 7/2009 a 11/2009, to su mesiace s ktorými bol zúčtovaný preplatok, teda ide o nepenazne operacie tak som ich zaradila do penazneho dennika ku 31.12. 2009, teda:
31.12 suma 44,21 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 10,37 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 41,37 € /to je vyska preddavku za jeden mesiac:D,to len aby som odľahčila / cez ID odvody do fondov ako vydavok odpočitatelný od dane, vszp to sparovala s odvodmi za 7/2009
zvysnu sumu preplatku 44,21 - 41,37 = 2,84 spárovala s odvodmi za 11/2009,
takto som dostala do POZD celu sumu preplatku, uhradila som takto príspevky do fondov, znížila a vysporiadala záväzky voci zp, a v dan. priznaní som zražkovu dan odratala od danovej povinnosti.
aký máte názor na takýto postup?
leozka
21.03.10,14:01
Čaute poraďáci! Kamoška robila DP B manželovi za rok 2008 a teraz našla chybu. Do príjmov zahrnula aj faktúrku, kt. prišla na účet až v 1/2009, takže sa mala zahrnúť do príjmov za rok 2009. Nevie ako teraz postupovať, keďže vtedy sa to vypĺňalo ešte v Sk.A tiež , či môže použiť tlačivo za rok 2009.Chce podať DDP za rok 2008.DÚ by jej mal po podaní DDP vrátiť ten preplatok, len nevieme, ako to vyplniť/ tak isto ako DP, ale udať správnu výšku príjmov, alebo ako/. Prosím, poraďte, ak ste mali s tým skúsenosť.Ďakujem
leozka
21.03.10,14:52
Prosím, poraďte nám s príspevkom vyššie. Príjmy v DP B za rok 2008 boli udané vo výške 516745Sk,
ale to bolo nesprávne, správne mali byť vo výške483969,5Sk.
anarchy
21.03.10,15:04
Ahojte, chcela by som sa poradit k zdaneniu prijmov podla §7.

V roku 2009 sme s vyraznou stratou predali podielove listy (rozdiel medzi nakupnou cenou v roku 2006 a predajom v roku 2009), zaroven mame v roku 2009 urokovy prijem z poskytnutej pozicky.
Je mozne stratu z predaja PL a prijem z pozicky v prislusnej tabulke DP "kompenzovat" ...

Mata ma odsek 6/ §7, ale pripada mi to strasne nefer ...

Dakujem za radu.
MrPerfecto
21.03.10,15:25
Dobrý deň ,
som živnostník od augusta 2009 , predtym som bol nezamestnany , prijmy zo živnosti mam 1600 EUR a taktiez som dostal prispevok na SZČo 3775 EUR , výdavky akurat odvody do ZP ( 5x 41,37 EUR). Vedel by mi niekto pomoct vyplnit danove priznanie ? Konkretne ma zaujima aku cast prispevku mam dat do prijmov a dalej co su to pausalne vydavky a ci si ich mozem uplatnit.
Dakujem z celeho srdca :-)
Xanti
21.03.10,15:28
Dobrý deň ,
som živnostník od augusta 2009 , predtym som bol nezamestnany , prijmy zo živnosti mam 1600 EUR a taktiez som dostal prispevok na SZČo 3775 EUR , výdavky akurat odvody do ZP ( 5x 41,37 EUR). Vedel by mi niekto pomoct vyplnit danove priznanie ? Konkretne ma zaujima aku cast prispevku mam dat do prijmov a dalej co su to pausalne vydavky a ci si ich mozem uplatnit.
Dakujem z celeho srdca :-)
No viac o paušalnych výdavkoch nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html stiahni si tabulku a vypln podla svojich príjmov a odvodov.

Do príjmu ale musíš zahrnúť celú dotáciu, a tým pádom budeš od júla 2010 povinným platcom odvodov.
Daň nebudeš platiť žiadnu a odvody do SP budú trošku vyššie od minimalnych.
MrPerfecto
21.03.10,15:32
Xanti dakujem , pytal som sa preto , lebo viem ze niektorí dotaciu delili na polovicu , takze taka moznost musi existovat ...
Timka1
21.03.10,15:34
Dobrý deň ,
som živnostník od augusta 2009 , predtym som bol nezamestnany , prijmy zo živnosti mam 1600 EUR a taktiez som dostal prispevok na SZČo 3775 EUR , výdavky akurat odvody do ZP ( 5x 41,37 EUR). Vedel by mi niekto pomoct vyplnit danove priznanie ? Konkretne ma zaujima aku cast prispevku mam dat do prijmov a dalej co su to pausalne vydavky a ci si ich mozem uplatnit.
Dakujem z celeho srdca :-)


vyplňaš DP typ B, ak chceš použiť paušálne výdaje, celá dotácia sa ti zahrnie do príjmov a to 3775 + 1600 takže tvoje príjmy budú 5375,
z toho vyplýva, že by si mal povinnosť platiť od 1.7.2010 aj odvody do Sociálnej poisťovne, pretože si prekročil limit a to sumu 3834,96,
výdaje by boli 40% z príjmov to je 2150 € + poistné skutočne uhradené v roku 2009, daňová povinnosť nula

ak si urobíš jednoduché účtovníctvo, príspevok z dotácie zahrnieš do príjmov len vo výške vyčerpanej sumy, neviem či si mal uvedené v kalkulácii nákladov ZP, ale asi áno, takže do tej výšky by bola pre teba dotácia zdaniteľný príjem, rozdiel je príjem neovplyvňujúci ZD
daňová povinnosť ti vyjde nula, ale nebudeš mať povinnosť platiť od 1.7.2010 odvody do SP, nakoľko neprekročíš limit príjmov 3834,96 €

ak
Xanti
21.03.10,15:35
Xanti dakujem , pytal som sa preto , lebo viem ze niektorí dotaciu delili na polovicu , takze taka moznost musi existovat ...
Ano existuje taká možnosť, ale musíš viesť JU - teda jednoduché účtovníctvo . Musíš zvážiť čo je pre teba výhodnejšie. ;)
veronikasad
21.03.10,15:35
Xanti dakujem , pytal som sa preto , lebo viem ze niektorí dotaciu delili na polovicu , takze taka moznost musi existovat ...
dotáciu nedelíš na polovicu.
Príjem dotácie na účet je príjem neovpl. základ dane.

Ak budeš viesť účtovníctvo, zdanitelným príjmom (POZD) bude vyčerpaná časť dotácie

Ak si uplatníš paušálne výdavky, v prvom roku podnikania zdaniš celú dotáciu.

Dotácia vstupuje aj do príjmu pre posudzovanie povinného platitela odvodov do soc. poisťovne - ak budeš uplatňovať paušálne výdavky, staneš sa od 1.7.2010 povinným platitelom odvodov do SP.
leozka
21.03.10,15:53
Poradíte mi niekto v príspevku 687? Ďakujem
MrPerfecto
21.03.10,16:08
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
veronikasad
21.03.10,16:09
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
do 30.6.2011
Xanti
21.03.10,16:09
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
No odvody budeš platiť minimálne od 1.7.2010 do 30.6.2011. Ak v DP za rok 2010 budeš mať nižší príjem ( nevieme aká bude hranica zatial ) tak v druhej polovici roku 2011 už odvody platiť nebudeš.
Timka1
21.03.10,16:10
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??

odvody budeš platiť od 1.7.2010 do 30.6.2011 a ďalej sa uvidí podľa príjmov v roku 2010

ale ja si myslím, že je lepšie pre teba viesť účtovníctvo, pretože nebudeš mať povinnosť platiť odvody alebo chceš?
MrPerfecto
21.03.10,16:12
ok dik a este jedna otazocka a uz dam pokoj , slubujeem :-) ake prilohy treba dat k danovemu priznaniu ?
Timka1
21.03.10,16:14
ok dik a este jedna otazocka a uz dam pokoj , slubujeem :-) ake prilohy treba dat k danovemu priznaniu ?

ak budeš robiť paušál, žiadne výkazy neprikladáš

ak budeš robiť jedn. účto, prikladáš výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdajoch
MrPerfecto
21.03.10,16:15
Timka jasne, ze nechcem ale v tom uctovnicte treba mat asi doklady na co som peniaze minal , co ja teda absolutne nemam :-)
Timka1
21.03.10,16:17
[QUOTE=MrPerfecto;1346831]Timka jasne, ze nechcem ale v tom uctovnicte treba mat asi doklady na co som peniaze minal , co ja teda absolutne nemam :-)[/QUOT

veď máš doklady o zdravotnom poistení .... účtuješ len o dokladoch, ktoré máš

ak si minul peniažky na niečo iné a príde ti kontrola z úradu práce, čo urobíš? vrátiš dotáciu?
Xanti
21.03.10,16:17
Timka jasne, ze nechcem ale v tom uctovnicte treba mat asi doklady na co som peniaze minal , co ja teda absolutne nemam :-)
Si skvelý a ako preukážeš ak Ti príde kontrola z UP, kde si tie prostriedky minul. Oni budú kontrolovať účelnosť ich použitia v súlade s podnikateľským zámerom čo TI schválili.

Ako DP urobiť môžeš s paušalnymi výdavkami. Ale na kontrolu z UP budeš na 100% potrebovať aj bločky a doklady.

Pozor na to.
MrPerfecto
21.03.10,16:41
to ja viem , ze na kontrolu UP ich budem musiet mat , ale ak chcem robit jedn. uctovnictvo musim uz teraz vydokladovat vsetky peniaze co som minul ?
Xanti
21.03.10,16:45
to ja viem , ze na kontrolu UP ich budem musiet mat , ale ak chcem robit jedn. uctovnictvo musim uz teraz vydokladovat vsetky peniaze co som minul ?
Len to čo si zarobil a to čo si minul s dotácie v súlade s podnik. plánom ak budeš robiť JU.
Timka1
21.03.10,16:46
to ja viem , ze na kontrolu UP ich budem musiet mat , ale ak chcem robit jedn. uctovnictvo musim uz teraz vydokladovat vsetky peniaze co som minul ?

neminuté fin. prostriedky z dotácie by si ich mal mať či už na účte alebo v pokladni, väčšinou sa kontrola ohlási až po skončení 2 rokov a dovtedy by si mal mať všetko v poriadku
anarchy
22.03.10,15:08
Ahojte, chcela by som sa poradit k zdaneniu prijmov podla §7.

V roku 2009 sme s vyraznou stratou predali podielove listy (rozdiel medzi nakupnou cenou v roku 2006 a predajom v roku 2009), zaroven mame v roku 2009 urokovy prijem z poskytnutej pozicky.
Je mozne stratu z predaja PL a prijem z pozicky v prislusnej tabulke DP "kompenzovat" ...

Mata ma odsek 6/ §7, ale pripada mi to strasne nefer ...

Dakujem za radu.

NEVIETE MI NIEKTO PORADIT ...
JarkaL
22.03.10,15:13
Ahojte, chcela by som sa poradit k zdaneniu prijmov podla §7.

V roku 2009 sme s vyraznou stratou predali podielove listy (rozdiel medzi nakupnou cenou v roku 2006 a predajom v roku 2009), zaroven mame v roku 2009 urokovy prijem z poskytnutej pozicky.
Je mozne stratu z predaja PL a prijem z pozicky v prislusnej tabulke DP "kompenzovat" ... Nie. Výdavky pri predaji podiel. listov si môžeš uplatniť len do výšky predajnej ceny.

Mata ma odsek 6/ §7, ale pripada mi to strasne nefer ...

Dakujem za radu.

NEVIETE MI NIEKTO PORADIT ...

...
katkarbk
26.03.10,08:48
Prosím Vás, v prílohe k DP typ B - Výkaz o majetku a záväzkoch sa sumy v kolonke za bezprostredne predchádzajúce obdobie prepočítajú a vpíšu v eurách, alebo sa majú uviesť ešte v SK?
Ďakujem!
Tweety
26.03.10,08:53
Prosím Vás, v prílohe k DP typ B - Výkaz o majetku a záväzkoch sa sumy v kolonke za bezprostredne predchádzajúce obdobie prepočítajú a vpíšu v eurách, alebo sa majú uviesť ešte v SK?
Ďakujem!
V €.
katkarbk
26.03.10,09:06
Ďakujem!
Adaka
26.03.10,10:13
Chcem sa spýtať vyplňam DP typ B príjmy len z prenájmu a odratávam tiež tých 4000 čosi na daňovníka?
Timka1
26.03.10,10:14
Chcem sa spýtať vyplňam DP typ B príjmy len z prenájmu a odratávam tiež tých 4000 čosi na daňovníka?

pokiaľ máš príjmy z prenájmu, vyplňaš typ B a uplatňuješ celú NČ 4025,70
Xanti
26.03.10,10:14
Chcem sa spýtať vyplňam DP typ B príjmy len z prenájmu a odratávam tiež tých 4000 čosi na daňovníka?
Ano každý danovník má nárok na nezdaniteľné minimum vo výške presne ako píšeš 4000 čosi.
leozka
26.03.10,15:29
Ahojte.Kámoška chce podať Dodat. DP B za rok 2008, našla chybu. Do príjmov prirátala fakt., kt. bola uhr. až v 1/2009.Chcem sa spýtať: bolo to ešte v Sk - príjem 483969,5Sk /ako to má zaokrúhliť ? Na 483970, al. 483969?/. Keď vypíše oddielXI - rozdiely z dodat. DP, v r. 111 jej výjde suma +2491 Sk, ako rozdiel súm daňového bonusu na poukázanie správcom dane, takže DÚ by jej mal túto sumu vrátiť /v odd. XIV- začiarkne, že žiada o vyplatenie rozd. daň. bonusu , uved. na r. 111/. Je potrebné niekde v pomocných výpočtoch napísať prepočet z Sk na Euro? Moja otázka je: Základ dane v dod. DP bude nižší ako v riadnom DP 2008. Do 8 dní by to mala zaniesť na soc. poisťovňu. Ako to ovplyvní platenie do SP. Treba ísť aj na zdrav. p.? A RZZP za r.2009 sa musí spraviť do konca marca, však?Ďakujem za odpoveď...
Adaka
27.03.10,07:08
chcem sa spýtať potrebujem pokladničnú knihu ked účtujem v jednod. účtovníctve a mám len peniaze v hotovosti( príjmy aj výdavky) musím to okrem do peňaž. denníka písať aj do knihy Dakujem
iva zem.
27.03.10,13:19
Prvý krát vypĺňam daňové priznanie typu B a tak si chcem overiť niekoľko faktov. Manžel je zamestnancom v trvalom pracovnom pomere, okrem toho pracoval v roku 2009 pre ďalšieho zamestnávateľa na základe dohody o vykonaní práce a zároveň pracoval pre ďalšiu spoločnosť na základe zmluvy o dielo. Čiže do základu dane z prímov zo závislej činnosti uvediem príjem od zamestnávateľa a z dohody a do základu dane z ostatných príjmov príjem zo zmluvy o dielo, ktorý bude znížený o sumu oslobodenú od dane, čiže o 894,60EUR. Môžem do výdavkov uviesť faktúru za nákup notebooku a bloček za klávesnicu (pracovné nástroje)? A doložiť len kópiu týchto dokladov, alebo je to potrebné uviesť na nejakom tlačive? A ešte otázka príjem z dohody, ktorý bol riadne zdanený musím uvádzať do daňového priznania?
michelle84
28.03.10,09:53
Daňovník najprv podal daňové priznanie typu A, kde uviedol len príjmy zo závislej činnosti. Ale mal podať typ B, pretože mal príjmy z prenájmu. Ako teraz podať DP? DP typ B dám ako opravné? Ďakujem.
mysimis
28.03.10,09:58
Áno, DP typ B by som podala ako opravné.
Viba
29.03.10,11:09
Prosím, potrebujem si overiť
Živnostníčka - nemá prerušenú živnosť, nemá žiadne príjmy ani výdaje, celý rok poberá rodičovský príspevok vo výške 1900€
DP B - nulové
nemá nárok na daňový bonus??!!!
Viba
29.03.10,11:12
ešte chcem doplniť
uvádza sa niekde v DP rodičovský príspevok???
ivustek
29.03.10,11:17
ešte chcem doplniť
uvádza sa niekde v DP rodičovský príspevok???
Na uplatnenie DB nesplnila podmienku výšky príjmu - 1773 € a taktiež je potrebné vykázať kladný ZD.
V DP sa RP neuvádza.
Ak nemala žiadny príjem ani výdaj, nie je ani povinná podať DP, stačí o tom napísať oznámenie na DÚ.
Timka1
29.03.10,11:18
Prosím, potrebujem si overiť
Živnostníčka - nemá prerušenú živnosť, nemá žiadne príjmy ani výdaje, celý rok poberá rodičovský príspevok vo výške 1900€
DP B - nulové
nemá nárok na daňový bonus??!!!

aby mala nárok na daňový bonus musí mať príjmy podľa §5 alebo 6 minimálne vo výške 6-násobku min. mzdy čo je 1773 €, keďže nemala žiadne príjmy nemá nárok na bonus

rodičovský príspevok sa neuvádza v DP pretože je to nezdaniteľný príjem
Viba
29.03.10,13:56
Ďakujem veľmi pekne, len som si chcela byť istá
Kama1
29.03.10,15:34
Dobrý deň.

Vypĺňam daňové priznanie typ B na portáli DR SR pre SZČO, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky. Riadok 91 mi vyšiel 0. Nárok na daňový bonus nemá. Na riadku 99 je suma preddavku 0,22 €. Na riadku 106 mi automaticky dosadí sumu 0,22 €. V oddieli XV. nežiadam o vrátenie preplatku nakoľko nepresiahol sumu 3,31 €. Keď chcem vytlačiť potvrdenie o podaní daňového priznania stále mi vypisuje, že na stránke sú chyby a potvrdenie mi nevytlačí. Neviete mi poradiť v čom robím chybu ? Ďakujem.
/ostatné veci mám na 100 % dobre, len na strane č. 8 daňového priznania robím zrejme nejakú chybu./
IvetaH
29.03.10,16:17
Dobrý večer, prečítala som si tému a rozumiem tomu tak, že daňovník má príjem zo závislej činnosti a aj z podnikania tak podáva DP FO B. Pre každý príjem vypočíta základ dane, od základu z príjmov zo živnosti si môže odpočítať stratu z minulých období. Ale nemôže odpočítať stratu z podnikania od príjmov zo závislej činnosti. Z čoho mi vychádza, že závislú činnosť bude mať vždy zdanenú samozrejme príjem nad 4025€. Prosím vás rozumiem tomu správne?
Timka1
29.03.10,16:24
Dobrý večer, prečítala som si tému a rozumiem tomu tak, že daňovník má príjem zo závislej činnosti a aj z podnikania tak podáva DP FO B. Pre každý príjem vypočíta základ dane, od základu z príjmov zo živnosti si môže odpočítať stratu z minulých období. Ale nemôže odpočítať stratu z podnikania od príjmov zo závislej činnosti. Z čoho mi vychádza, že závislú činnosť bude mať vždy zdanenú samozrejme príjem nad 4025€. Prosím vás rozumiem tomu správne?

áno, pri príjmoch aj zo živnosti podľa §6 sa podáva DP typ B

stratu z minulých období je možné odrátať, ale len do výšky základu dane zo živnosti, od príjmov zo závislej činnosti nie

a preto závislú činnosť nad NČ bude mať zdanenú, je možné si ešte uplatniť NČ prípadne na manželku alebo DDP alebo životné a účelové poistenie a tým pádom znížiť základ dane zo závislej činnosti
Kama1
29.03.10,17:05
Dobrý deň.

Vypĺňam daňové priznanie typ B na portáli DR SR pre SZČO, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky. Riadok 91 mi vyšiel 0. Nárok na daňový bonus nemá. Na riadku 99 je suma preddavku 0,22 €. Na riadku 106 mi automaticky dosadí sumu 0,22 €. V oddieli XV. nežiadam o vrátenie preplatku nakoľko nepresiahol sumu 3,31 €. Keď chcem vytlačiť potvrdenie o podaní daňového priznania stále mi vypisuje, že na stránke sú chyby a potvrdenie mi nevytlačí. Neviete mi poradiť v čom robím chybu ? Ďakujem.
/ostatné veci mám na 100 % dobre, len na strane č. 8 daňového priznania robím zrejme nejakú chybu./
Prosím, nikto mi nevie poradiť? Alebo som zle zaradila otázku?
zabka83
29.03.10,19:28
dobry vecer, prosim poradite mi ktore z tych dvoch moznosti v danovom priznani zaskrnut ak si uplatnuju pausalne vydavky? Dakujeeem...
Tam kde je ta prazdna kolonka alebo tam kde nic nie je....
zabka83
30.03.10,06:21
Nevie mi nikto poradit?
Timka1
30.03.10,06:23
dobry vecer, prosim poradite mi ktore z tych dvoch moznosti v danovom priznani zaskrnut ak si uplatnuju pausalne vydavky? Dakujeeem...
Tam kde je ta prazdna kolonka alebo tam kde nic nie je....

zaškrtneš prvú možnosť, v kolonke uvádzaš uhradené poistné v roku 2009 a v druhej kolonke % výdavkov ktoré uplatňuješ
Tamila
30.03.10,06:25
dobry vecer, prosim poradite mi ktore z tych dvoch moznosti v danovom priznani zaskrnut ak si uplatnuju pausalne vydavky? Dakujeeem...
Tam kde je ta prazdna kolonka alebo tam kde nic nie je....
prvý riadok - príjmy podľa § 6 odst. 1 a 2: príjmy z podnikania, príjmy SZČO
druhý riadok - príjmy podľa § 6 odst. 3 - príjmy z prenájmu, ak nie sú súčasťou príjmu zo živnosti
zabka83
30.03.10,06:26
Takze tuto?
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom
z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške .........

a ked si neplatil poistne lebo bol aj riadny zamestnanec tak len tam dam tych 40%

a zaskrtnem obidva teda?
lebo v tom druhom nie je prazdna kolonka na doplnenie:
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)
Timka1
30.03.10,06:29
Takze tuto?
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom
z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške .........

a ked si neplatil poistne lebo bol aj riadny zamestnanec tak len tam dam tych 40%

a zaskrtnem obidva teda?

ak si mala len príjmy zo živnosti tak zaškrtneš len prvú možnosť a doplniš poistné, ak nebolo žiadne poistné dáš nulu

ak si mala príjmy aj z prenájmu, ktoré neboli súčasťou živnosti, zaškrtneš druhú možnosť
zabka83
30.03.10,06:34
Dakujem a tam sa teda uz nikde neuvadza ze si uplatnuje 40% pausalne vydavky okrem tohto?
Timka1
30.03.10,06:35
Dakujem a tam sa teda uz nikde neuvadza ze si uplatnuje 40% pausalne vydavky okrem tohto?

iba v tejto tabuľke nikde inde
zabka83
30.03.10,06:37
Ďakujem velmi pekne za pomoc... Este mala otazocka ale do vydavkov zo zivnosti dam celu sumu ci uz tu upravenu 40%?
Timka1
30.03.10,06:39
Ďakujem velmi pekne za pomoc... Este mala otazocka ale do vydavkov zo zivnosti dam celu sumu ci uz tu upravenu 40%?

do kolonky výdaje zo živnosti dávaš tých 40% plus poistné, čiže celkovú sumu
zabka83
30.03.10,06:42
Este raz dakujem, takze ked neplatila poistne tak len tych 40%....Dakujeeeem pekny den
áčko
30.03.10,06:43
do výdavkov zo živnosti dáš sumu zaplateného poistného + 40% z príjmov:

napr.:
príjmy 10000,- výdavky 4000,-
zabka83
30.03.10,06:55
Aha, ja som myslela ze to je tych 40% z vydavkov (prijate faktury, blocky,....) a to sa kde potom uvadza
Ked prijmy boli 593,12 Eur
Vydavky (faktury, blocky, ..) bez poistneho lebo to neplatil: 2529,13 EUR...
Timka1
30.03.10,07:01
Aha, ja som myslela ze to je tych 40% z vydavkov (prijate faktury, blocky,....) a to sa kde potom uvadza
Ked prijmy boli 593,12 Eur
Vydavky (faktury, blocky, ..) bez poistneho lebo to neplatil: 2529,13 EUR...

máš dve možnosti uplatnenia výdajov a to:
- skutočné výdaje v tvojom prípade 2529,13
alebo
- paušálne výdaje v tvojom prípade 40% z príjmov a to je 237,25

v prvom prípade ideš do straty
v druhom prípade budeš mať kladný základ dane

ak si uplatňuje napr. daňový bonus, potrebuje mať vykázaný kladný základ dane

zváž čo je pre teba výhodnejšie
zabka83
30.03.10,07:06
Dakujem velmi pekne....:)

Aj keby si chcel uplatnit prvy priklad tak musi viest nejake ucto alebo aspon evidenciu..... Lebo nerobi nic...
Timka1
30.03.10,07:09
Dakujem velmi pekne....:)

Aj keby si chcel uplatnit prvy priklad tak musi viest nejake ucto alebo aspon evidenciu..... Lebo nerobi nic...

v prvom prípade vedieš normálne jednoduché účtovníctvo
v druhom prípade len evidenciu dokladov
zabka83
30.03.10,07:11
Dakujem pekny den...:)
Martina235
30.03.10,09:04
Dobrý deň

Potrebujem poradiť s daňovým priznaním. Živnostník mal za rok 2009 príjem 1233€ a výdavky 4462 € vrátane poistného . Vychádza mi daňová strata vo výške 3229 € ... Ako to dať správne do účtovníctva ?
Ďakujem za odpoveď
nika.sum
30.03.10,09:37
Dobrý deň

Potrebujem poradiť s daňovým priznaním. Živnostník mal za rok 2009 príjem 1233€ a výdavky 4462 € vrátane poistného . Vychádza mi daňová strata vo výške 3229 € ... Ako to dať správne do účtovníctva ?
Ďakujem za odpoveď

Mozno mi to uz pomalsie mysli, ale nerozumiem vete: Ako to dat správne do účtovníctva? Nemate zauctovane položky? Alebo ide len o danovu stratu? Ta sa do úctovníctva nedava, tu mate v danovom priznani v oddiele IX. Prehlad o vzniku danovej straty v r. 57.
Martina235
30.03.10,09:54
To som sa zle vyjadrila ... Robím to prvý krát , vyplýva z toho , že základ dane bude tým pádom 0 ?