zabka83
30.03.10,12:05
Dobry den, este idem trochu otravovat lebo vyslo v tom danovom ze ma platit dan a to sa mi nezda...
takze uhrn od zamestnavatela je 7490,74, poistne 1000,68
zivotne poistenie je 398,33

dalej prijmy zo zivnosti 593,12 EUR
vydavky pausalne .... 237,25
ale vydavky bez pausalu (faktury, blocky...).. 2564,75.. odvody zo zivnosti sa neplatili...

ked som to nahodila do tlaciva na drsr... mi vyhodilo dan na uhradu...460....:eek:

Neviete mi poradit ci to moze tak byt alebo je kde si preklep??? Dakujeeeem
gita
30.03.10,10:06
Chcem si overiť: Dôchodca začal živnosť v r. 2009, z podnikania je v strate. Ale okrem toho na dohodu upratuje priestory, cca 800 Eur ročne, kde mu predtým DU vracal zrazenú daň. Teraz vlastne ked to dá do jedného dan. priznania so živnosťou, tak mu ju asi nevrátia. Veľmi je nahnevaný, tak len to chcem overiť. Ďakujem
mysimis
30.03.10,10:17
Dobry den, este idem trochu otravovat lebo vyslo v tom danovom ze ma platit dan a to sa mi nezda...
takze uhrn od zamestnavatela je 7490,74, poistne 1000,68
zivotne poistenie je 398,33

dalej prijmy zo zivnosti 593,12 EUR
vydavky pausalne .... 237,25
ale vydavky bez pausalu (faktury, blocky...).. 2564,75.. odvody zo zivnosti sa neplatili...

ked som to nahodila do tlaciva na drsr... mi vyhodilo dan na uhradu...460....:eek:

Neviete mi poradit ci to moze tak byt alebo je kde si preklep??? Dakujeeeem

Na potvrdení od zamestnávateľa máš zrazenú daň?
zabka83
30.03.10,10:32
Ano tam bol ten hacik, uz som na to prisla... dakujeeeeem...;)
nika.sum
30.03.10,10:49
To som sa zle vyjadrila ... Robím to prvý krát , vyplýva z toho , že základ dane bude tým pádom 0 ?

Ano čiastkovy zaklad dane bude 0. Ak okrem prijmov z podnikania nemal ine prijmy, tak aj celkovy zaklad dane je 0

v r.45, 57,63 - vycislena strata

Vela stastia:)
AMM
30.03.10,11:18
Dobrý deň, chcem sa opýtať: Celý rok 2009 som poberala rodičovský príspevok, teda nemala som žiadny príjem z hľadiska daní. Môžem si nárokovať vrátenie dane z úrokov z účtu v banke?
Ďakujem!
Timka1
30.03.10,11:21
Dobrý deň, chcem sa opýtať: Celý rok 2009 som poberala rodičovský príspevok, teda nemala som žiadny príjem z hľadiska daní. Môžem si nárokovať vrátenie dane z úrokov z účtu v banke?
Ďakujem!

áno, môžeš, použiješ § 46, pričom v tomto prípade sa daň bude rovnať nule ak úroky sú do výšky 2012,85 € a tým pádom budeš mať preplatky dane

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).

alebo môžeš klasicjy podať DP typ B

kde si uplatniš NČ 4025,70 a tvoje príjmy z kapit. majetku budú len tie úroky, takže tiež daňová povinnosť nula a budeš mať preplatky dane
AMM
30.03.10,11:25
Ešte sa opýtam, synovi sme tiež zradili učet v banke a ja ako jeho zákonný zástupca, možem si aj jeho daň z úrokov zahrnúť do svojho DP?
Timka1
30.03.10,11:27
Ešte sa opýtam, synovi sme tiež zradili učet v banke a ja ako jeho zákonný zástupca, možem si aj jeho daň z úrokov zahrnúť do svojho DP?

do svojho DP nie, treba osobitne vypísať DP tiež B na jeho meno, má nárok na NČ 4025,70 a uviesť na druhej strane tlačiva zákonného zástupcu, ktorý aj podpisuje DP
MrPerfecto
30.03.10,11:28
zdravím "poraďakov" :-)

nakoniec som spravil JU , takze si chcem overit , z dotacie na SZCO som priznal len pouzitu cast t.j. odvody ZP , takze v DP a vykaze o prijmoch a vydavkoch sa mi objavi len tato ciastka a vo vykaze o majetku cela dotacia , mam to takto spravne ?
Timka1
30.03.10,11:31
zdravím "poraďakov" :-)

nakoniec som spravil JU , takze si chcem overit , z dotacie na SZCO som priznal len pouzitu cast t.j. odvody ZP , takze v DP a vykaze o prijmoch a vydavkoch sa mi objavi len tato ciastka a vo vykaze o majetku cela dotacia , mam to takto spravne ?

áno správne, pri jedn. účte len časť použitej dotácie vstupuje do príjmov a nevyčerpaná postáva v záväzkoch
MrPerfecto
30.03.10,11:35
v zaväzkoch ? ja som to dal do kratkodobeho fin . majetku , peniaze a ceniny a ucty v bankach ... ??
Zdenka175
30.03.10,13:29
v zaväzkoch ? ja som to dal do kratkodobeho fin . majetku , peniaze a ceniny a ucty v bankach ... ??
Áno vyplnite len tie riadky ktoré sa vás týkajú.
r. 10 peniaze a ceniny ./ to sa myslí pokladňa/..
r.11 Učty v bankách - ak máte účet.
r.17. Záväzky k 31.12 - nevyčerpaná dotácia + ostatné záväzky/ napr. nevyplatené poistné k 31.12./

a zaplatené poistné vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch samozrejme
MrPerfecto
30.03.10,14:02
super dikynko :-) a este jedna stupidna otazka Nazov uctovnej jednotky ? vlastne dve stupidne : na DU odnesiem len DP, vykazy a potvrdenie z UP , kedze cast roku som bol nezamestnany , ostatne : penazny dennik, faktury a blocky si necham pre pripad danovej kontroly hej ?
Timka1
30.03.10,14:05
super dikynko :-) a este jedna stupidna otazka Nazov uctovnej jednotky ? vlastne dve stupidne : na DU odnesiem len DP, vykazy a potvrdenie z UP , kedze cast roku som bol nezamestnany , ostatne : penazny dennik, faktury a blocky si necham pre pripad danovej kontroly hej ?


názov účtovnej jednotky podľa živnostenského listu

na DÚ dávaš DP, výkazy a potvrdenie z ÚP nie je povinná príloha, ale ak chceš môžeš dať kópiu a originál si nechaj

ostatné - peňažný denník, doklady - uschovať, v prípade kontroly zdokladovať
MrPerfecto
30.03.10,14:25
názov účtovnej jednotky podľa živnostenského listu

myslis predmet živnosti ?
Timka1
30.03.10,14:27
názov účtovnej jednotky podľa živnostenského listu

myslis predmet živnosti ?

nie, predmet živnosti je niečo iné

názov účtovnej jednotky máš v ŽL uvedený ako obchodné meno
AMM
30.03.10,17:35
Ak som celý minulý rok poberala RP a teraz chcem požiadať o vrátenie dane z úrokov, potrebujem k tomu nejaký doklad, čo sa týka toho RP?
Môžem si požiadať aj o vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia?
mysimis
30.03.10,17:36
Potvrdenie o poberaní RP nie je potrebné prikladať k daňovému priznaniu. A možeš si požiadať o vrátenie úrokov aj zo stavebného sporenia.
sybila3
30.03.10,23:49
vyplňam DP B ale je tam príjem zo zamestnania:8795,27, poistné 611,66, ZD 8183,61. Zo živnosti strata -3709,86. Takže 8183,61-4025,70=4157,91 a daň 790, ale preddavky zamestnávateľa boli strhnuté 1500,45, takže preplatok 710,45. Je to dobre? Prikladám potvrdenia od dvoch zamestnávateľov a V o M a Z a výkaz PaV. Takže 4 prílohy. Môže to tak byť. ďakujem
Monika Kováčová
30.03.10,23:55
môžE
sybila3
31.03.10,06:37
a prikladám ako prílohy aj potvrdenia zo zamestnania?
Zita5
31.03.10,06:42
a prikladám ako prílohy aj potvrdenia zo zamestnania?

sybila Ty si na Porade už dlhšiu dobu - všetko už na Porade je :)
gita
31.03.10,06:46
Chcem si overiť: Dôchodca začal živnosť v r. 2009, z podnikania je v strate. Ale okrem toho na dohodu upratuje priestory, cca 800 Eur ročne, kde mu predtým DU vracal zrazenú daň. Teraz vlastne ked to dá do jedného dan. priznania so živnosťou, tak mu ju asi nevrátia. Veľmi je nahnevaný, tak len to chcem overiť. Ďakujem
evina
31.03.10,06:54
Chcem si overiť: Dôchodca začal živnosť v r. 2009, z podnikania je v strate. Ale okrem toho na dohodu upratuje priestory, cca 800 Eur ročne, kde mu predtým DU vracal zrazenú daň. Teraz vlastne ked to dá do jedného dan. priznania so živnosťou, tak mu ju asi nevrátia. Veľmi je nahnevaný, tak len to chcem overiť. Ďakujem

A prečo by mu nevrátili?. Z jeho celkových príjmov mu nevyšla DP a preddavok zaplatil .....
sybila3
31.03.10,07:19
ja viem, len mám toho strašne veľa, zo závislou činnosťou nemám moc skúsenosť, tak sa radšej opýtam, sorry.
sisuska
18.09.10,13:54
ahoj poraďáci,
chcela by som vás poprosiť o radu - som živnostník a v roku 2009 som dostala z úradu práce dotáciu na podnikanie.
V daňovom priznaní som dotáciu zapísala do kolonky príjmy zo živnosti, ale nie som si istá, či je to správne, ak nie, ovplyvní mi to aj platenie poistného do fondov, ďakujem moc
veronikasad
18.09.10,13:56
ahoj poraďáci,
chcela by som vás poprosiť o radu - som živnostník a v roku 2009 som dostala z úradu práce dotáciu na podnikanie.
V daňovom priznaní som dotáciu zapísala do kolonky príjmy zo živnosti, ale nie som si istá, či je to správne, ak nie, ovplyvní mi to aj platenie poistného do fondov, ďakujem moc
viedla si učtovníctvo alebo si uplatňovala paušálne výdavky ?

Príjem z dotácie sa zahrňa do príjmov pre posudzovanie povinnej registrácie do SP.
hanicka22
14.02.11,06:59
Ahojte, SZCO si uplatnuje pausalne vydavky 40%. Bol SZCO len 3 mesiace. Zvysok roka nepracoval. Ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika 4025,70 €? Jeho prijem bol spolu zo zivnosti za tri mesiace 6800 €.
Vlastne od akej zarobenej sumy si moze uplatnit nezdanitelnu cast na danovnika?
hanicka22
14.02.11,09:17
Prosiiim, skusi mi niekto poradit?
ewita888
14.02.11,09:21
milión krát tu máš písané, že NČZD sa nedelí na mesiace.. a už vôbec to neovplyvňuje zárobok..
zabka83
14.02.11,10:10
Dobrý den, mohli by ste mi poradit ako vyplnit danove priznanie typu B, ak
Príjmy boli 12462,69 (jeho faktúry +dotácioa ktoru dostal na podnikanie)
Výdavky ( blocky, poplatky...) boli 1500
Odvody si neplatil lebo bol oslobodeny.....

Chcela som sa opytat ktora z tych možnosti sa zaskrtne v DP :
1. Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem preukázateľné výdavky podľa § 6 ods. 14 zákona
alebo
2. Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ......

Dakujem velmi pekne.....
Marína
15.02.11,01:13
zabka83, prepáč, ja tuším, prečo zatiaľ nik neodpovedal.;) Nedá mi, ako samostatná účtovníčka predsa len ty vieš, či mu vedieš daňovú evidenciu alebo mu chceš uplatniť 40% resp. 60% výdavky.
Každý musí byť zdravotne poistený, či už z titulu závislej činnosti(zamestnanec a zamestnávateľ), poistenec štátu, SZČO, ..............na zdravotné poistenie neplatí oslobodenie, predpokladám, že minimálne na to poistenie sa prihlásil a poistné aj odvádzal. Na sociálne poistenie platí povinnosť podľa dosiahnutej výšky obratu.
Viď
ZDP § 6 ods. 10 a 14 (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#6)
ZoZP § 11, § 15, § 16, ............. (http://www.porada.sk/t155257-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-07-2010-do-31-12-2010-a.html)
zabka83
15.02.11,10:58
Dakujem za odpoved, on si nevedie ziadnu evidenciu, teda ziadne JU, len teraz som mu nahodila blocky a faktury do tej tabulky pre evidenciu k pausalnej dani...len tam sa tusim uvadzaju len prijmy a do vydavkou len to poistenie... Preto som nevedela ktora ta z tych moznosti sa zaskrtne v tom danovom priznani.... a ci sa do prijmov zo zivnosti dava ta cela suma tych 12 462 alebo uz len ta upravena o tie percenta....
ingaur
15.02.11,12:42
Chcela by som poprosiť o radu. Mám pred sebou tlačivo na daňové priznanie B a neviem si rady. Robím si paušálne výdaje, ale v minulom roku som na živnosť robila iba január a február, od marca mám pozastavenú živnosť, no pracovala som na dohodu. A práve tento zárobok z dohody neviem kam mám napísať a ešte kam mám uviesť že žiadam o vrátenie daní z dohody... neviem či som to napísala zrozumiteľne, ale skutočne by som potrebovala poradiť :( ďakujem
veronikasad
15.02.11,12:46
Chcela by som poprosiť o radu. Mám pred sebou tlačivo na daňové priznanie B a neviem si rady. Robím si paušálne výdaje, ale v minulom roku som na živnosť robila iba január a február, od marca mám pozastavenú živnosť, no pracovala som na dohodu. A práve tento zárobok z dohody neviem kam mám napísať a ešte kam mám uviesť že žiadam o vrátenie daní z dohody... neviem či som to napísala zrozumiteľne, ale skutočne by som potrebovala poradiť :( ďakujem
Príjem z dohody je príjmom podla § 5. uvádzaš ho v odd. V. Vstupuje do základu dane na str. 6.

Zrazenú daň, podla toho či ide o zrážkovú alebo preddavkovú, uvádzaš v r. 99 alebo 101
ingaur
15.02.11,13:22
Príjem z dohody je príjmom podla § 5. uvádzaš ho v odd. V. Vstupuje do základu dane na str. 6.

Zrazenú daň, podla toho či ide o zrážkovú alebo preddavkovú, uvádzaš v r. 99 alebo 101

.... a odpočítateľná položka na daňovníka je tých 4025,70€?
nika.sum
15.02.11,14:38
Chcela by som poprosiť o radu. Mám pred sebou tlačivo na daňové priznanie B a neviem si rady. Robím si paušálne výdaje, ale v minulom roku som na živnosť robila iba január a február, od marca mám pozastavenú živnosť, no pracovala som na dohodu. A práve tento zárobok z dohody neviem kam mám napísať a ešte kam mám uviesť že žiadam o vrátenie daní z dohody... neviem či som to napísala zrozumiteľne, ale skutočne by som potrebovala poradiť :( ďakujem

a po vypocitani preplatku si vyplnis na konci danoveho, zial nemam pred sebou formular, kde zaskrtnes ze si ziadas vyplatit a ci sekom alebo na ucet. Tot vsio:)
nika.sum
15.02.11,14:43
Dakujem za odpoved, on si nevedie ziadnu evidenciu, teda ziadne JU, len teraz som mu nahodila blocky a faktury do tej tabulky pre evidenciu k pausalnej dani...len tam sa tusim uvadzaju len prijmy a do vydavkou len to poistenie... Preto som nevedela ktora ta z tych moznosti sa zaskrtne v tom danovom priznani.... a ci sa do prijmov zo zivnosti dava ta cela suma tych 12 462 alebo uz len ta upravena o tie percenta....

Marina, reagovala na tvoj profil, ked si tam uvadzas samostatna uctovnicka, tak by si to mala vediet, skus si to radsej prepisat na uctovnik zaciatocnik - nie je hanba ked zaciname. Pri pausalnych vydavkoch (pausalna dan uz davno neexistuje) das do prijmov celkove prijmy a do vydavkov das percento (40 alebo 60)+zaplatene poistne a moznost 2. vydavky percentom z prijmu + preukazatelne zaplatene poistne.
Monika Kováčová
15.02.11,14:54
to Marína, nika.sum, veronikasad a ostatní: Na TA3 hovorili, že vypísať DP je veľmi jednoduché a formulár na stránke daňového riaditeľstva ťa sám navedie. Dokonca ušetríš 100-200 EUR, je to veľmi jednoduché, nič špeciálne netreba ovládať.
veronikasad
15.02.11,15:03
Monika, kde dostanem to "samo" ? Pošlem pár svojich DP na spracovanie ...
Monika Kováčová
15.02.11,15:05
veronika, no asi na tej stránke...tak to "bolo povedané" ... ja nad tým rozmýšľam už od soboty... vážne pochybujem o zmysle mojej práce a vážne uvažujem, že toto nevďačné remeslo zavesím na klinec.
Katy a R
15.02.11,15:11
to Marína, nika.sum, veronikasad a ostatní: Na TA3 hovorili, že vypísať DP je veľmi jednoduché a formulár na stránke daňového riaditeľstva ťa sám navedie. Dokonca ušetríš 100-200 EUR, je to veľmi jednoduché, nič špeciálne netreba ovládať.

.. nepočula som to síce... ale zrejme povedali aj to, že ani len poučenie k vyplneniu DP netreba čítať:confused::confused: .. nieto ešte zák o DzP:confused::D;)
veronikasad
15.02.11,15:12
Monika, to nemyslíš vážne ? Kde zažiješ viac zábavy ako pri triedení dokladov igelitkárov ?
Monika Kováčová
15.02.11,15:12
poučenie sa vôbec nespomínalo... bežalo to v správach celú sobotu.
Monika Kováčová
15.02.11,15:13
veronika... už sa v tom tak nevyžívam, naopak - asi by som radšej s metlou a kýblom celý deň behala.
zabka83
15.02.11,15:42
Marina, reagovala na tvoj profil, ked si tam uvadzas samostatna uctovnicka, tak by si to mala vediet, skus si to radsej prepisat na uctovnik zaciatocnik - nie je hanba ked zaciname. Pri pausalnych vydavkoch (pausalna dan uz davno neexistuje) das do prijmov celkove prijmy a do vydavkov das percento (40 alebo 60)+zaplatene poistne a moznost 2. vydavky percentom z prijmu + preukazatelne zaplatene poistne.


Ďakujem pekne, ani som nevedela ze to tam mam, nejake nedopatrenie...Uz som sti aj hned prepisala...:)
Dakujem aj za radu:)
Melnick
15.02.11,16:11
to Marína, nika.sum, veronikasad a ostatní: Na TA3 hovorili, že vypísať DP je veľmi jednoduché :eek: a formulár na stránke daňového riaditeľstva ťa sám navedie. Dokonca ušetríš 100-200 EUR, je to veľmi jednoduché, nič špeciálne netreba ovládať.

Prosím Vás poraďte mi, vypisujem DP typ "B" a neviem sa pohnúť ďalej :mee:,
do ktorej kolonky mám napísať 100-200€, ktoré ušetrím a týmto si ich chcem vyžiadať od DÚ. :eek::eek::eek:
rodina1
15.02.11,16:13
... prosím, poraďte aj mne, tých 100-200 € sa mi zíde ... :)
Melnick
15.02.11,16:22
rodina1 (http://www.porada.sk/member.php?u=69757) Dnes, 06:13 PM

... prosím, poraďte aj mne, tých 100-200 € sa mi zíde ... :)

Jarka,dovolím Ti použiť rovnaký postup, ako poradia mne. :D:D:D
rodina1
15.02.11,16:23
.... ďakujééém ... :D
evina
15.02.11,16:26
Prosím Vás poraďte mi, vypisujem DP typ "B" a neviem sa pohnúť ďalej :mee:,
do ktorej kolonky mám napísať 100-200€, ktoré ušetrím a týmto si ich chcem vyžiadať od DÚ. :eek::eek::eek:

No ve´d jednoducho, nezaplatíš ich účtovníčke alebo daňovému poradcovi /najmä tých 200 EUR ma fascinovalo/, otvoríš drsr.sk ťukneš, vytlačíš a ušetrené;)
Melnick
15.02.11,16:33
Evinka, nehnevaj sa, ale práve od Teba som čakala povzbudivejšiu odpoveď :--- ale Ty si mi zmarila vidinu toho, že si tie 200 stovečky €urové budem vkladať do peňaženky.:o Keď ináč nedáš tak dobre, použijem Tvoj postup.:mee: Dokonca si myslím, že Jarka - rodina1 nebude ani odpisovať odo mňa. :D:D:D
rodina1
15.02.11,16:48
Evinka, nehnevaj sa, ale práve od Teba som čakala povzbudivejšiu odpoveď :--- ale Ty si mi zmarila vidinu toho, že si tie 200 stovečky €urové budem vkladať do peňaženky.:o Keď ináč nedáš tak dobre, použijem Tvoj postup.:mee: Dokonca si myslím, že Jarka - rodina1 nebude ani odpisovať odo mňa. :D:D:D
Stránku DRSR som použila, tlačivo vyplnila, ale žiadne 200 stovečky €rovečky mi v preplatku nevyšli :mee::eek: Čo som robila zle? :confused:
evina
15.02.11,17:06
Stránku DRSR som použila, tlačivo vyplnila, ale žiadne 200 stovečky €rovečky mi v preplatku nevyšli :mee::eek: Čo som robila zle? :confused:

Vyplnila si si to sama...:D
rodina1
15.02.11,17:43
Vyplnila som si ho sama, myslíš, že to bola chyba? a že preto mi štát nedá tých 200 €?
Melnick
15.02.11,17:43
Som taká rada, že v tomto ťažkom období stíhame ešte aj "mrníkovať":). Lekári by mali tieto naše úlety predpisovať ako liek proti stresu.:D
mimotemyto je odkaz pre tých, čo si myslia, že zbytočne zapĺňame tému. :---:---:---
Katy a R
15.02.11,17:45
Vyplnila som si ho sama, myslíš, že to bola chyba? a že preto mi štát nedá tých 200 €?

.. len si ich ty sama sebe pekne vyplať - ak si si správne spravila DP:);)..
.. doplním ...mimotemy
nika.sum
15.02.11,17:45
to Marína, nika.sum, veronikasad a ostatní: Na TA3 hovorili, že vypísať DP je veľmi jednoduché a formulár na stránke daňového riaditeľstva ťa sám navedie. Dokonca ušetríš 100-200 EUR, je to veľmi jednoduché, nič špeciálne netreba ovládať.

Tak preto mi jeden klient (robila som len minuly rok ucto) oznamil, ze tento rok to vybavi cez znamu. Ta mu to asi nahodi do formularu na internete a on to ma takmer zadara. Tak nech, ja to za par drobnych robit nebudem, to radsej zmenim profesiu....:)
Zita5
15.02.11,17:53
No ve´d jednoducho, nezaplatíš ich účtovníčke alebo daňovému poradcovi /najmä tých 200 EUR ma fascinovalo/, otvoríš drsr.sk ťukneš, vytlačíš a ušetrené;)

Presne tak ako píšeš, čo tam po zákonoch ;) stačí ťuk a vo vrecku je 200 euro.
evina
15.02.11,18:10
Vyplnila som si ho sama, myslíš, že to bola chyba? a že preto mi štát nedá tých 200 €?

To nie štát, ale Ty ako podnikateľ si ušetrila, neplatila si účtovníčku,.....a štát Ti ich dal v tej forme, že otvoríš tlačivo na drsr ťukneš a máš vyplnené a ušetrené. Keby tam to tlačivo nedal tak čo? Musíš platiť účtovníčku...:rolleyes:
nika.sum
15.02.11,18:16
To nie štát, ale Ty ako podnikateľ si ušetrila, neplatila si účtovníčku,.....a štát Ti ich dal v tej forme, že otvoríš tlačivo na drsr ťukneš a máš vyplnené a ušetrené. Keby tam to tlačivo nedal tak čo? Musíš platiť účtovníčku...:rolleyes:

Aj vy beriete za samotne vyplnenie formularu len 200 EUR. Aj mne to vlastne nosia klienti uz cele zauctovane a ja im len vyplnim DP, to je biznis a ta hnusna TA3+drsr mi to takto cele pokazia:D:D:D
Monika Kováčová
15.02.11,18:20
To nie štát, ale Ty ako podnikateľ si ušetrila, neplatila si účtovníčku,.....a štát Ti ich dal v tej forme, že otvoríš tlačivo na drsr ťukneš a máš vyplnené a ušetrené. Keby tam to tlačivo nedal tak čo? Musíš platiť účtovníčku...:rolleyes:
Sakra evina, ja to vidím úplne ináč: podľa môjho skromného profesionálne deformovaného názoru nastane pre mňa takáto situácia:
ak si vyplním DP na internete sama, tak prídem o zisk za vyplnenie DP cca 17 EUR, ktoré by som inkasovala sama od seba na základe vlastného cenníka. Nakoľko ale ušetrím 200 EUR, mala by som rozdiel medzi cenou pre spriaznenú osobu a cenou trhovou zahrnúť do základu dane - vo výške cca 183 EUR. Ak tak neurobím, ukrátim štátny rozpočet o 34,77 EUR.

odporúčanie pre rodina1: je potrebné opätovne vyplniť DP na stránke drsr.sk z dôvodu úpravy základu dane o 183 EUR, ale pozor, nakoľko opätovným vyplnením DP znova ušetríš 17 EUR, uprav si základ dane pre istotu o 366 EUR a odveď na DÚ o 69,54 EUR viac na dani.


P.S. v prípade potreby môžem uviesť odkaz na príslušné znenia zákonov, avšak predpokladám, že v rámci šetrenia to nie je potrebné - mohla by som prísť o ďalšiu stovečku.
Monika Kováčová
15.02.11,18:29
Som taká rada, že v tomto ťažkom období stíhame ešte aj "mrníkovať":). Lekári by mali tieto naše úlety predpisovať ako liek proti stresu.:D
mimotemyto je odkaz pre tých, čo si myslia, že zbytočne zapĺňame tému. :---:---:---
Majka, akože sorry, ale čo už by sa o DP typ B dalo asi také závažné a nezrozumiteľné pre bežného daňovníka rozoberať na 82 stranách!!!! Veď problematika DP typ B je tak jednoduchá... ťuk ťuk a hotovo. UŠETRENÉ +200€. :) V tejto téme už aj tých 82 strán je priveľa na odbornú diskusiu :D
Katy a R
15.02.11,18:33
mimotemy .. aspoň sranda je tu ;):):)
.. a to sa ešte ani Vegoška neozvala ..;):D:D .. síce aj ona určite terazky urobí ťuk .. a hotovo..
Monika Kováčová
15.02.11,18:34
mimotemy .. aspoň sranda je tu ;):):)
.. a to sa ešte ani Vegoška neozvala ..;):D:D
čo je vegoška?:confused:
Monika Kováčová
15.02.11,18:35
OMGóoot!! už VIEM, vidím, čítam, nechápem, padám pod stôl, dosť, už mi to nerobte.... howgh
Zita5
15.02.11,18:38
OMGóoot!! už VIEM, vidím, čítam, nechápem, padám pod stôl, dosť, už mi to nerobte.... howgh

Vegoška je maskot posledných marcových dní (cca 30.3.-31.3):);)
Katy a R
15.02.11,18:40
zle som napísla;).. "vegoska"
Monika Kováčová
15.02.11,18:42
Zitka, ja som si to prečítala, ja vážne potrebujem plienky, už mi hrozí únik moču a aj horšie asi... normálne, že som si tie príspevky prečítala, ale je toho strašne veľká dávka naraz.... fúú predýchavam, lapám vzduch, slzy mi tečú a neviem, kde skončím.... vidím to na Pezinok, ak tam nejaké poraďáčky bývajú, doneste mi pilník v sendviči. ja už končím...
Zita5
15.02.11,18:47
Zitka, ja som si to prečítala, ja vážne potrebujem plienky, už mi hrozí únik moču a aj horšie asi... normálne, že som si tie príspevky prečítala, ale je toho strašne veľká dávka naraz.... fúú predýchavam, lapám vzduch, slzy mi tečú a neviem, kde skončím.... vidím to na Pezinok, ak tam nejaké poraďáčky bývajú, doneste mi pilník v sendviči. ja už končím...

V tom 2009 si aspoň ako tak spomenula skôr, lepšie to bolo opäť minulý rok http://www.porada.sk/137179-dp-kto-mi-pomoze-post1360620.html#post1360620 a teším sa aj na tento rok :)

P.S. Vegoska odpusti ;)
Jokolka
16.02.11,09:59
dobry den, robim DP B pre SZCO uplatnujucu pausalne vydavky a nie je mi jasne ako sa to napise do tlaciva. Mozete mi poradit?

VI. oddiel tabuľka 1. dám zo zivnosti iba prijmy alebo aj výdavky?

pod tabuľkou zaškrtnem výdaje percentom ( 2 štvorček ) a dám sumu celkovu 40percent+odvody, alebo iba sumu zaplatených odvodov?

dakujem
Monika Kováčová
16.02.11,11:07
uuupssss... čo teraz?
veronikasad
16.02.11,11:15
Monika, už si zabudla, čo radili na TA3?
Zita5
16.02.11,11:16
ťuk.....DRSR
Zita5
16.02.11,11:24
dobry den, robim DP B pre SZCO uplatnujucu pausalne vydavky a nie je mi jasne ako sa to napise do tlaciva. Mozete mi poradit?

VI. oddiel tabuľka 1. dám zo zivnosti iba prijmy alebo aj výdavky?

pod tabuľkou zaškrtnem výdaje percentom ( 2 štvorček ) a dám sumu celkovu 40percent+odvody, alebo iba sumu zaplatených odvodov?

dakujem
Poučenie
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období

Tu je poučenie http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/b1.zip

Ospravedlňujem sa , citácia je z Poučenia na rok 2010, avšak priložený link je nesprávny .Pokúsim sa priložiť správny link

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/dpfo_typ_b_2010.zip
Jokolka
16.02.11,12:06
Dakujem Zita5
miselko
17.02.11,09:30
Dobry den prosim vas potrebujem poradit ako si mam vyplnit danove priznanie.
Od roku 2010 mam 2 živnosti jedna je na pripravne prace k realizacii stavieb na tuto živnost zom zarobil resp:mam vydokladovane 50€
Na druhu živnost som zarobil cca 6500€ este to nemam zratane podrobnejsie.
Ako mam postupovat pri vyplnani danoveho prizania.
Dakujem pekne
Zita5
17.02.11,09:57
Dobry den prosim vas potrebujem poradit ako si mam vyplnit danove priznanie.
Od roku 2010 mam 2 živnosti jedna je na pripravne prace k realizacii stavieb na tuto živnost zom zarobil resp:mam vydokladovane 50€
Na druhu živnost som zarobil cca 6500€ este to nemam zratane podrobnejsie.
Ako mam postupovat pri vyplnani danoveho prizania.
Dakujem pekne

Bez ohľadu na to že máte 2 živnostenské osvedčenia , máte príjem zo živnosti §6 odst.1 písm.b.

Máte 3 možnosti :
1) budete účtovnou jednotkou a budete viesť účtovníctvo pri dosahovaní príjmov z § 6 odst.1 písm.b zákona o dani z príjmu

2) alebo budete viesť daňovú evidenciu § 6 odst.14 zákona o dani z príjmu (nie ste účtovnou jednotkou

3) alebo uplatníte paušálne výdavky §6 odst.10 zákona o dani z príjmu (nie ste účtovnou jednotkou )

Takže najskôr treba vypracovať účtovníctvo , alebo evidenciu a potom treba vyplniť daňové priznanie typu "B" .


K bodu 1) vediete riadne účtovníctvo

k bodu 2)http://www.porada.sk/1655314-post3.html

k bodu 3) vediete evidenciu o príjmoch v časovom slede ,o zásobách a o pohľadávkach

K bodu 1 - vypracovať Výkaz o príjmoch a výdavkoch , Výkaz o majetku a záväzkoch

K bodu 2 - výkazy sa nezostavujú, lebo nie ste účtovnou jednotkou

K bodu 3 - výkazy sa nezostavujú lebo nie ste účtovnou jednotkou


Ak budete rozhodnutý pre niektorú z možností , potom sa môžete dopytovať ako vyplniť daňové priznanie .
miselko
17.02.11,10:29
ja newediem žiadne uctovnictvo proste len pracujem na živnost no firme a každy mesiac im davam faktury a kopie si nechavam to je vsetko
Zita5
17.02.11,11:29
ja newediem žiadne uctovnictvo proste len pracujem na živnost no firme a každy mesiac im davam faktury a kopie si nechavam to je vsetko


Ak by ste použili spôsob v bode 3 môjho príspevku vyššie uvedeného - citujem :
3) alebo uplatníte paušálne výdavky §6 odst.10 zákona o dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html)
K bodu 3 - výkazy sa nezostavujú lebo nie ste účtovnou jednotkou (nie ste účtovnou jednotkou )

Tak si spravíte evidenciu vystavených faktúr za rok 2010, spočítate si príjem skutočne uhradený v roku 2010 a z toho si vypočítate 40% paušálnych výdavkov , ktoré od skutočne uhradeného príjmu odpočítate a odpočítate aj skutočne uhradené odvody do fondov(ak platíte ) .

Musíte mať k preukázaniu úhrady príjmu bankový výpis , alebo príjmový pokladničný doklad , ktorým bola úhrada faktúry realizovaná , aby bolo jasné a dokázateľné , že tá ktorá faktúra bola v roku 2010 zaplatená a v akom dátume .

Ako komplexný príklad uvediem :

Vystavené FA za prácu v roku 2010 celkom v hodnote 8 550 euro
z toho skutočne uhradených 6 550 euro
40% paušálne výdavky 2 620 euro
Skutočné platby do fondov 500 euro

Čiastkový základ dane Vám vyjde 3430 euro

Vzhľadom k tomu , že nezdaniteľná časť základu dane daňovníka za rok 2010 je (základ dane rovný alebo nižší ako 15 387,12 eura ) 4 027,70 eura , daň z uvedeného príkladu nevychádza platiť .


V tomto prípade budete vyplňovať DP z príjmu typ B , kde okrem iných povinne vyplnených častí uvediete príjmy do VI.Oddiel
riadok č.2 stĺpec 1 ........................6550,00 euro
riadok č.2 stĺpec 2 .........................0 euro http://www.porada.sk/1657536-post826.html
riadok č.9 stl.1 ...............................6550,00 euro
riadok č.9 stl.2................................3120,00 euro
riadok č.11 stl.1..............................6550,00 euro
riadok č.11 strl.2............................3120,00 euro

Pod VI.Oddiele, uvediete počet mesiacov, počas ktorých bola živnosť vykonávaná a zaškrtnete X Pri príjmoch § 6 odst.1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné vo výške 500 euro (tam vpíšete sumu celkom platieb do fondov )
potom ďalej nasleduje
riadok 38 ................ 6550
riadok 39..................3120
riadok 40..................3430
r.59...........................3430
r.62...........................3430
r.64...........................3430
r.66...........................3430
r.67...........................3430
r.68...........................3430
r.69...........................3430
r.70...........................4025,70
r.76...........................4025,70

Nula do riadkov 77,78,87,91,93

Dátum,podpis a treba vypísať ešte Potvrdenie o podaní DP a dať si ho na DU potvrdiť .


To som uviedla ako príklad, neviem však či máte ešte nejaké iné príjmy , ale je to jedna z možností ,ak máte len príjem z podnikania využiť paušálne výdavky.Nekomentujem však zamestnanecký pracovný pomer, lebo mi vychádza , že pracujete pre firmu na živnosť .To už treba nechať posúdiť prípadnej daňovej kontrole, s čím treba počítať .
Dúfam, že som sa nezmýlila , ak áno verím, že ma poraďáci opravia.
miselko
17.02.11,12:27
a ked nemam prijmovy pokladnicny doklad ani vypis nestaci potvrdena faktura? Lebo vsetky faktury co mam doma odnesiem na firmu nech mi ich potvrdia? To by malo staci si myslim .
Zita5
17.02.11,12:56
a ked nemam prijmovy pokladnicny doklad ani vypis nestaci potvrdena faktura? Lebo vsetky faktury co mam doma odnesiem na firmu nech mi ich potvrdia? To by malo staci si myslim .

Podpis prevzatia faktúry odberateľom ešte neznamená , že je faktúra aj súčasne uhradená.

Buď Vám faktúru uhradia bankovým prevodom na Váš účet(vtedy musíte mať bankový výpis ), alebo Vám faktúru uhradia v hotovosti , vtedy máte príjmový pokladničný doklad doklad , ktorý vypisujete Vy a Výdavkový pokladničný doklad , ktorý vypisuje odberateľ a je to pre neho vlastne aj potvrdenie, že Vám faktúru uhradil .

Takže v prvom rade Vy musíte preukazovať úhradu FA spôsobom, ako som uviedla vyššie .
miselko
17.02.11,13:14
ok zajdem do banky nech mi daju za poslednych 12 mesiacov vypisy to neni problem. no ratal som si to takže s tej živnosti som mal prijem presne 6931,25€ no a s tej dalsej tich spominanich 50 euro a na zdravotne som dal 12 krat po 44,73
Ociviste
17.02.11,14:26
Dobry den,
chcela by som sa opytat na tie pausalne vydavky.
Podla coho usudzujem ci uplatnim 40 alebo 60%.
Ked pouzijem tie pausalne vydavky, nemusim zdokladovat ziadne vydavky - mam na mysli blocky atd?
A ak bol SZCO v tom case aj brigadne na dohodu o vykonani prace, tak vypisujem aj :
- r.34 tam uvediem prijem podla potvrdenia od zamestnavatela
- r.35 nevypisujem- odvody neboli kedze bol brigadne,
- r. 37 opat ten prijem
- r. 101 zrazena dan podla § 35
A este jedno podakovanie, ten nazorny priklad v prispevku 831 je vynikajuci. Dakujem pomohol aj mne.
Dakujem za odpoved.
rodina1
17.02.11,14:59
Dobry den,
chcela by som sa opytat na tie pausalne vydavky.
Podla coho usudzujem ci uplatnim 40 alebo 60%.
Ked pouzijem tie pausalne vydavky, nemusim zdokladovat ziadne vydavky - mam na mysli blocky atd?
A ak bol SZCO v tom case aj brigadne na dohodu o vykonani prace, tak vypisujem aj :
- r.34 tam uvediem prijem podla potvrdenia od zamestnavatela
- r.35 nevypisujem- odvody neboli kedze bol brigadne,
- r. 37 opat ten prijem
- r. 101 zrazena dan podla § 35
A este jedno podakovanie, ten nazorny priklad v prispevku 831 je vynikajuci. Dakujem pomohol aj mne.
Dakujem za odpoved.

Zákon o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33), ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60%. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Ak ide o remeselnú živnosť, tak paušál môže byť 60%
Ociviste
17.02.11,15:33
Dakujem za odpoved.
prosim a vie mi niekto este potvrdit, ci som zadala spravne riadky ak popri zivnosti mal na jeden mesiac brigadu.
Dakujem
rodina1
17.02.11,15:35
Dobry den,
chcela by som sa opytat na tie pausalne vydavky.
Podla coho usudzujem ci uplatnim 40 alebo 60%.
Ked pouzijem tie pausalne vydavky, nemusim zdokladovat ziadne vydavky - mam na mysli blocky atd?
A ak bol SZCO v tom case aj brigadne na dohodu o vykonani prace, tak vypisujem aj :
- r.34 tam uvediem prijem podla potvrdenia od zamestnavatela
- r.35 nevypisujem- odvody neboli kedze bol brigadne,
- r. 37 opat ten prijem
- r. 101 zrazena dan podla § 35
A este jedno podakovanie, ten nazorny priklad v prispevku 831 je vynikajuci. Dakujem pomohol aj mne.
Dakujem za odpoved.

Daň mal zrážkovú alebo preddavkovú?
Ociviste
17.02.11,15:52
Daň mal zrážkovú alebo preddavkovú?


na tom potvrdeni od zamestnavatela ma uhrn preddavkov na dan zrazenych podla § 35 zakona.
Takze predpokladam, ze som dala riadok spravne. Mam pravdu?
Dakujem
rodina1
17.02.11,15:58
Nezabudni mu uplatniť aj nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (4 025,70 Eur),
ingaur
17.02.11,16:00
Príjem z dohody je príjmom podla § 5. uvádzaš ho v odd. V. Vstupuje do základu dane na str. 6.

Zrazenú daň, podla toho či ide o zrážkovú alebo preddavkovú, uvádzaš v r. 99 alebo 101

ok, príjem z dohody dám do riadku 34 a keď som bola ako samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne, tak túto sumu uvadzam do riadu 35?
Ociviste
17.02.11,16:05
ano to viem, ale dakujem za radu, nikdy nevies :-D.
ked uplatnim nezdanitelnu ciastku tak sa dostane na nulu a riadku 106 mu vyjde vlastne ten preplatok z brigady za odvedenu dan, tak si tento preplatok moze vyziadat naspat, ak je vyssi ako 3,33 eura. Mam pravdu? iba sa uistujem.
Dakujem za odpoved.
rodina1
17.02.11,16:06
ano to viem, ale dakujem za radu, nikdy nevies :-D.
ked uplatnim nezdanitelnu ciastku tak sa dostane na nulu a riadku 106 mu vyjde vlastne ten preplatok z brigady za odvedenu dan, tak si tento preplatok moze vyziadat naspat, ak je vyssi ako 3,33 eura. Mam pravdu? iba sa uistujem.
Dakujem za odpoved.
áno, ak je vyšší ako 3,32 Eur
veronikasad
17.02.11,16:08
ok, príjem z dohody dám do riadku 34 a keď som bola ako samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne, tak túto sumu uvadzam do riadu 35?
ano, vyžiadaj si zo ZP doklad o výške zaplatených odvodov samoplatitela a prilož ho k DP.
Ociviste
17.02.11,16:10
ok, príjem z dohody dám do riadku 34 a keď som bola ako samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne, tak túto sumu uvadzam do riadu 35?

podla mna do riadku 35 sa uvadza poistne strhnute zo mzdy v pripade zmluvy.
ingaur
17.02.11,16:25
ano, vyžiadaj si zo ZP doklad o výške zaplatených odvodov samoplatitela a prilož ho k DP.
... a keď tam neuvediem žiadnu sumu? či je potrebné priznať tieto dobrovoľné platby do ZP?
veronikasad
17.02.11,16:26
... a keď tam neuvediem žiadnu sumu? či je potrebné priznať toto dobrovoľné platby do ZP?
Aký máš základ dane ?
ingaur
17.02.11,16:29
Aký máš základ dane ?
t.j.riadok?
veronikasad
17.02.11,16:31
t.j.riadok?
69 v B-čku
ingaur
17.02.11,16:34
69 v B-čku
3158,68.... od marca 2010 som na dohodu, január a február som bola na živnosť, teraz mám živnosť pozastavenú
veronikasad
17.02.11,16:36
3158,68.... od marca 2010 som na dohodu, január a február som bola na živnosť, teraz mám živnosť pozastavenú
ak máš správne vyplnené DP a v tomto riadku máš súčet VZ z § 5 (závislá činnosť-dohoda) aj 6 (zo živnosti), nemá význam sa zaoberať poistením samoplatitela. Po uplatnení NČZD na daňovníka ti nevyjde platiť žiadna daň. Ak si mala strhnuté preddavky z dohody, DU ti ich vráti.
*Fénix
17.02.11,16:40
Re: Daňové priznanie typ B
Ahojte, SZCO si uplatnuje pausalne vydavky 40%. Bol SZCO len 3 mesiace. Zvysok roka nepracoval. Ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika 4025,70 €? Jeho prijem bol spolu zo zivnosti za tri mesiace 6800 €.
Vlastne od akej zarobenej sumy si moze uplatnit nezdanitelnu cast na danovnika?
Nárok má v plnej výške. Každý občan má nárok na NČZD.

Som reagoval na príspevok, ktorý bol zodpovedaný. Sorry.
Zita5
17.02.11,16:41
ok zajdem do banky nech mi daju za poslednych 12 mesiacov vypisy to neni problem. no ratal som si to takže s tej živnosti som mal prijem presne 6931,25€ no a s tej dalsej tich spominanich 50 euro a na zdravotne som dal 12 krat po 44,73

Dobré je si výpisy odkladať , lebo mám pocit , že budete za výpisy teraz platiť poplatok .
Ak máte tie príjmy spočítané , tak skúste si to vsadiť do príkladu, čo som Vám uviedla tu http://www.porada.sk/1658755-post831.html .

P.S. Druhý krát si otvorte na svoju otázku novú tému , lebo táto téma celkom je dosť obsiahla a potom je možné , že sa v nej nenájdete :)
Ociviste
17.02.11,16:48
a este jedna otazocka. v prispevku 831 je uvedene, ze pod oddiel VI. sa pise aj obdobie podnikania. Ja to pozeram a mam tam iba zaskrtnut x a vysku toho poistneho. Kde mam napisat to obdobie podnikania.
Dakujem za odpoved.
veronikasad
17.02.11,16:55
a este jedna otazocka. v prispevku 831 je uvedene, ze pod oddiel VI. sa pise aj obdobie podnikania. Ja to pozeram a mam tam iba zaskrtnut x a vysku toho poistneho. Kde mam napisat to obdobie podnikania.
Dakujem za odpoved.
Máš správne tlačivo ? Ja to pod tabulkou v odd. VI.
Ociviste
17.02.11,17:06
Máš správne tlačivo ? Ja to pod tabulkou v odd. VI.

ano, mas pravdu, mala som stare tlacivo, uz mam nove z drsr.sk, a este ak si uplantuje pausalne 40% ale nema ziadne uhrady na poistnom aj tak zaskrtavam pod VI. odd. ten druhy ramcek?
Dakujem za odpoved.
veronikasad
17.02.11,17:09
ano, mas pravdu, mala som stare tlacivo, uz mam nove z drsr.sk, a este ak si uplantuje pausalne 40% ale nema ziadne uhrady na poistnom aj tak zaskrtavam pod VI. odd. ten druhy ramcek?
Dakujem za odpoved.
zaškrtnúť musíš a výšku poistného uvedieš nula.
Ociviste
17.02.11,17:10
Dakujem vsetkym za vycerpavajuce odpovede. Dufam, ze uz je to vsetko :-)
Ociviste
17.02.11,17:18
a predsa est jedna otazocka. DP za rok 2010 sa podava teda na novom tlacive? Lebo ked dam alfu, tak mi zobrazi DP za rok 2010 este v tom starom formate, kde nie je este uvedene tie mesiace podnikania.
Dakujem za odpoved
Ociviste
17.02.11,20:05
a predsa est jedna otazocka. DP za rok 2010 sa podava teda na novom tlacive? Lebo ked dam alfu, tak mi zobrazi DP za rok 2010 este v tom starom formate, kde nie je este uvedene tie mesiace podnikania.
Dakujem za odpoved

Odpoviem si sa, uz som to nasla :-). ano vyplna sa podla noveho :-)
Zita5
18.02.11,06:13
a predsa est jedna otazocka. DP za rok 2010 sa podava teda na novom tlacive? Lebo ked dam alfu, tak mi zobrazi DP za rok 2010 este v tom starom formate, kde nie je este uvedene tie mesiace podnikania.
Dakujem za odpoved

ALFA vo verzii 17.11 má už nové daňové priznanie na rok 2010 .
Ociviste
18.02.11,06:34
ALFA vo verzii 17.11 má už nové daňové priznanie na rok 2010 .

Dakujem za odpoved.
Ano mas pravdu.
thalia13
18.02.11,07:54
ahojte potrebovala by som poradiť, robím DP FO B - príjem závislá činnosť a § 7 - úroky z pôžičky, aké prílohy budú sučasťou DP? mam potvrdenie od zamestnávateľa, potvrdenie od DDS a čo ešte? budem Vám moc vďačná
rodina1
18.02.11,08:00
ahojte potrebovala by som poradiť, robím DP FO B - príjem závislá činnosť a § 7 - úroky z pôžičky, aké prílohy budú sučasťou DP? mam potvrdenie od zamestnávateľa, potvrdenie od DDS a čo ešte? budem Vám moc vďačná
Úroky máš z banky? Ak áno, tak prílohou bude výpis z banky (poprípade výpisy z banky)
thalia13
18.02.11,08:06
práveže nie su z banky bola to pôžika FO - PO (majiteľ požičal svojej firme)
ema_ema
23.02.11,05:51
prosím ak vyplňam tlačivo DP B paušálne výdavky, vypisuje sa aj výkazy?? ako prílohy? alebo len tlačivo DP B
a ak treba aby mi du vyplatil daňový bonus treba priložiť k DP fotokopie rodných listov detí?
ďakujem
Timka1
23.02.11,05:57
prosím ak vyplňam tlačivo DP B paušálne výdavky, vypisuje sa aj výkazy?? ako prílohy? alebo len tlačivo DP B
a ak treba aby mi du vyplatil daňový bonus treba priložiť k DP fotokopie rodných listov detí?
ďakujem

k DP pri paušálnych výdajoch sa neprikladajú výkazy

ak si uplatňuješ daňový bonus, potrebuješ priložiť kópiu rodného listu a nad 16 rokov aj potvrdenie školy o návšteve
Zita5
23.02.11,06:07
prosím ak vyplňam tlačivo DP B paušálne výdavky, vypisuje sa aj výkazy?? ako prílohy? alebo len tlačivo DP B
a ak treba aby mi du vyplatil daňový bonus treba priložiť k DP fotokopie rodných listov detí?
ďakujem

ema ema tu je pre Vás odpoveď , zatiaľ bez povšimnutia

http://www.porada.sk/160428-pausalne-vydavky-post1665089.html#post1665089
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dpfo_2010.pdf
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dpfo_2010.pdf
anna81
23.02.11,09:55
SZČO - paušálne výdavky, platil odvody na poistné do ZP aj SP-dobrovoľné za 12/2010 v januári 2011. Toto mu do r. 2010 nemôžem zarátať však?
uplatní si to až v r.2011

A ešte sa chcem spýtať daň z úrokov - stavebné sporenie, dokladá sa k DP? Stačí len výpis z účtu stavebného sporenia? Lebo mne bolo povedané, že na to treba nejaké iné potvrdenie od stav. sporiteľne. Máte s týmto niekto skúsenosti?
Antonia1
23.02.11,10:01
SZČO - paušálne výdavky, platil odvody na poistné do ZP aj SP-dobrovoľné za 12/2010 v januári 2011. Toto mu do r. 2010 nemôžem zarátať však?
uplatní si to až v r.2011 áno

A ešte sa chcem spýtať daň z úrokov - stavebné sporenie, dokladá sa k DP? Stačí len výpis z účtu stavebného sporenia? stačí kópia výpisu.Lebo mne bolo povedané, že na to treba nejaké iné potvrdenie od stav. sporiteľne. Máte s týmto niekto skúsenosti?
odpoveď v texte
anna81
23.02.11,10:22
odpoveď v texte

Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď.
Nebola som si istá a už stresujem že všetko ko konca marca nestihnem :)
An-Cib
23.02.11,10:45
prosím poradte, neviem si dat rady s dvoma vecami:

1. szco - zrusil zivnost v r. 2009, v r. 2010 cast roka dobrovolne nezamestnany, cast roka pracoval na pracovnu zmluvu. zo ZP mu prisiel preplatok z rzzp za r. 2009 v roku 2010. Kedze kazde euro je k dobru, rozhodli sme sa zrazenu dan povazovat za preddavok. Len si nie som ista, ci je potrebne dolozit potvrdenie zo ZP k DPFO?

2. szco - pausalne vydavky, fakturoval do ciech. akým kurzom prepocital prijem na bankovy ucet?
stretla som sa s dvoma nazormi - jeden tvrdi ze v den uhrady - teda pripisania sumy na ucet a dalsi zasa tvrdi ze den pred tym ako uhradu pripisali na ucet.
ktory postup je spravny?
vrto007
23.02.11,15:59
Prosím o radu. Potrebujem manželke spraviť DPFO B, nakoľko mala okrem príjmu zo závislej činnosti aj príjem z prenájmu ( ja tiež, ale len v čiastke 925€). To problém nie je.
1.Na potvrdení od zamestnávateľa má uvedenú ako nezdaniteľnú časť na daňovníka podľa § 11 sumu 4025.64€ . Viem, že táto čiastka za rok 2010 bola 4025.70€. Ktorú sumu napísať do DP, aby sa niekto na daňovom úrade "nenahneval"? :confused:
2.Viete mi povedať, či zamestnávateľ spraví RZZP za ňu, aj keď si daňové priznanie robí sama? :confused:
Ďakujem.
veronikasad
23.02.11,16:03
Prosím o radu. Potrebujem manželke spraviť DPFO B, nakoľko mala okrem príjmu zo závislej činnosti aj príjem z prenájmu ( ja tiež, ale len v čiastke 925€). To problém nie je.
1.Na potvrdení od zamestnávateľa má uvedenú ako nezdaniteľnú časť na daňovníka podľa § 11 sumu 4025.64€ . Viem, že táto čiastka za rok 2010 bola 4025.70€. Ktorú sumu napísať do DP, aby sa niekto na daňovom úrade "nenahneval"? :confused:
2.Viete mi povedať, či zamestnávateľ spraví RZZP za ňu, aj keď si daňové priznanie robí sama? :confused:
Ďakujem.
V DP uvádzaš sumu 4025,70€ (ak nie je krátená z dôvodu tzv. milionárskej dane - keď píšeš o povinnosti podať RZZP)

Vznikla jej povinnosť podť RZZP za rok 2010 (prekročila aspoň jeden mesiac max.VZ zo zamestnania) ? Ak ano a požiada zamestnávatela v stanovenom termíne, je povinný RZZP jej urobiť (bez ohladu na to, že si podávala DP sama). Príjem z prenájmu v roku 2010 nepodliehal odvodom do ZP.
vrto007
23.02.11,16:16
Ďakujem pekne. Mala ročný príjem niečo okolo 8000€, takže ďaleko od milionárskej dane. K RZZP som nevedel, či si má spraviť sama, keď si sama robí DP, alebo to spraví zamestnávateľ, teraz viem, že stačí požiadať a spraví jej ho. Odvody ZP platí len tento rok ( ako všetci príležitostní prenajímatelia), budúci rok už bude musieť robiť sama aj RZZP . Ešte raz ďakujem.
vrto007
23.02.11,16:20
Ospravedlňujem sa, len teraz som si to všimol. Akú sumu musí aspoň jeden mesiac prekročiť, aby vôbec vznikla povinnosť robiť RZZP?


Už som to zistil, samozrejme, že neprekročila, nemusíme sa teda s RZZP vôbec trápiť.
heike
23.02.11,16:45
Prosím o radu: do DP typu B sa kde zadáva preplatok z RZZP? Ide tam zdanený - nezdanený?
heike
24.02.11,08:14
Prosím o radu: do DP typu B sa kde zadáva preplatok z RZZP? Ide tam zdanený - nezdanený?

Prosím, poraďte mi... ak už táto otázka je na porade vyriešená, aspoň link na príspevok...
veronikasad
24.02.11,08:17
Prosím o radu: do DP typu B sa kde zadáva preplatok z RZZP? Ide tam zdanený - nezdanený?
málo informácii - SZČO vedie účtovníctvo, uplatňuje si paušálne výdavky ... Aký má základ dane .

Preplatok RZZP je zdanený zrážkovou daňou.
nika.sum
24.02.11,13:17
Prosím, poraďte mi... ak už táto otázka je na porade vyriešená, aspoň link na príspevok...

http://www.porada.sk/t101602-preplatok-z-rzzp.html
ema_ema
24.02.11,14:39
k DP pri paušálnych výdajoch sa neprikladajú výkazy

ak si uplatňuješ daňový bonus, potrebuješ priložiť kópiu rodného listu a nad 16 rokov aj potvrdenie školy o návšteve


ďakujem za radu, a prosím tomu nechápem na tom názornom príklade v tabulke kde sa zadáva príjem tak vedľa by mali ísť výdavky teda 40%+odvody ale tam je že 0 a DP typ B a tak tomu vôbec nechápem to mám až na riadok 9 dať výdaj????
alebo aj do riadku vedľa príjmov pri paušáloch???
´dakujem za ochotu
nika.sum
24.02.11,18:43
ďakujem za radu, a prosím tomu nechápem na tom názornom príklade v tabulke kde sa zadáva príjem tak vedľa by mali ísť výdavky teda 40%+odvody ale tam je že 0 a DP typ B a tak tomu vôbec nechápem to mám až na riadok 9 dať výdaj????
alebo aj do riadku vedľa príjmov pri paušáloch???
´dakujem za ochotu

Tak ako to je v priklade pri r. 2 je v stlpci 2 (vydavky) 0, az v r. 9 sa da suma 40%+odvody. Je to tam pekne vysvetlene, to DP typ B, tam je preto aby ste si mohli to tabulku ktorej sa to tyka hned pozriet.:)
ema_ema
25.02.11,07:25
Tak ako to je v priklade pri r. 2 je v stlpci 2 (vydavky) 0, az v r. 9 sa da suma 40%+odvody. Je to tam pekne vysvetlene, to DP typ B, tam je preto aby ste si mohli to tabulku ktorej sa to tyka hned pozriet.:)


Ďakujem
takže na r. 2 dám le príjmy a výdavky nič a až do súčtového riadku 9 dám príjmy a už aj výdavky 40%+odvody.

tak to má teda byť.

ale ten riadok 9 je súčtový no je to na hlavu.
Ďakujem za ochotu ste milý poraďáci
nika.sum
25.02.11,11:35
Ďakujem
takže na r. 2 dám le príjmy a výdavky nič a až do súčtového riadku 9 dám príjmy a už aj výdavky 40%+odvody.

tak to má teda byť.

ale ten riadok 9 je súčtový no je to na hlavu.
Ďakujem za ochotu ste milý poraďáci

Mne sa to tiez tak nepaci, je to divne, lebo doplnit r. 9 mozem ak ho vysvietim v programe na zlto, ale ked ho chcem znovu zablokovat tak sa mi vynuluje. Tu poznamku k tomu vyplnovaniu som uz citala x-krat, ci to nahodou zle nechapem.
Maxinka
25.02.11,12:24
Prosím o radu skúsenejších:
-ako mám vyplniť DP B - ak som zamestnaná,prenajímam byt kde príjem mám 120/mesačne a výdaj 120/mesačne.
-VI.oddiel r. 10 príjem aj výdaj - ale akú dať čiastku???:
KEJKA
25.02.11,12:27
120*12-oslobodená suma
Maxinka
25.02.11,12:30
120*12-oslobodená suma
oslobodená suma je 925,95 EUR?
- to zn, že 1440-925,95=514,05 to bude suma na r. 10 PaV?
KEJKA
25.02.11,12:40
Ďakujem
takže na r. 2 dám le príjmy a výdavky nič a až do súčtového riadku 9 dám príjmy a už aj výdavky 40%+odvody.

tak to má teda byť.

ale ten riadok 9 je súčtový no je to na hlavu.
Ďakujem za ochotu ste milý poraďáci


Mne sa to tiez tak nepaci, je to divne, lebo doplnit r. 9 mozem ak ho vysvietim v programe na zlto, ale ked ho chcem znovu zablokovat tak sa mi vynuluje. Tu poznamku k tomu vyplnovaniu som uz citala x-krat, ci to nahodou zle nechapem.
prepáč, nechce sa mi lustrovať dozadu, ale budem tiež vyplňovať pár DPFO-B
v akom programe ti to nefunguje?
lebo na drsr.sk sa pekne vyplnia logicky všetky riadky aj stlpce, nemám problém.
nika.sum
25.02.11,13:48
prepáč, nechce sa mi lustrovať dozadu, ale budem tiež vyplňovať pár DPFO-B
v akom programe ti to nefunguje?
lebo na drsr.sk sa pekne vyplnia logicky všetky riadky aj stlpce, nemám problém.

Pri vyplnani pausalnych sme sa docitali, ze vraj pri prijmoch v riadku 2 oddiel VI. tabulka 1 maju byt vydavky 0,- a az v r. 9 maju byt uhrnom pausalne vydavky+odvody. Mne sa to zda divne, ale tak to je aj pod tabulkou vysvetlene. Ked som to skusala v MRP win vyplnan, tak ked to tam doplnim rucne tak pri znovuzablokovani policka sa mi to vymaze. Zostane mi to tam len ked ho nezablokujem.
Pozri sa tu:
http://www.porada.sk/160428-pausalne-vydavky-post1665089.html#post1665089

ked vyplnas na stranka drsr.sk tak ti to formular sam pocita alebo ich musis vsetky doplnit? MRP mi krasne vypocita. Len niektore riadky su blokovane, ked ich chcem doplnit, tak ich musim vysvietit. Ked som sa snazila vyplnit na strankach DU, tak tam mi to nedoplna...

Ja som si to este raz pozerala, myslim, ze to nechapeme spravne. Ja si myslim, ze aj pri pausalnych vydavkoch by mali byt uvedene vydavky 40%+odvody v stlpci v tom riadku pri prijmoch ktorych sa to tyka.
KEJKA
25.02.11,14:38
Poučenie
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období

Tu je poučenie http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/b1.zip
ak som dala neužitočné neprávom, tak sa ospravedlňujem, ale na mňa to v r.2011 pôsobí zmätočne, ked uvediete odkaz na staré poučenie
Nové-platné poučenie
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 zákona aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19 zákona, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľnosti a päťnásobkom sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „päťnásobok sumy platného životného minima“). Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaným do základu dane sa na riadku 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona], napríklad: daňovník v roku 2010 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 9948 €, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 3979,2 €. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 9022,05 € [9948 – 925,95 (v roku 2010 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 925,95 €)]. Na riadku 10 stĺ. 2sa uvedie suma výdavku 3608,82 € [(9022,05 : 9948) x 3979,2].
Pod tabuľkou č. 1vypĺňa daňovník aj počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej dosahuje príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti pre potreby Sociálnej poisťovne podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“). Uvedený údaj daňovník vypĺňa z dôvodu určenia vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorým je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 138 zákona o sociálnom poistení). Pomernou časťou základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Z tabuľky 1 sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 38 (príjmy) a riadku 39 (výdavky).
KEJKA
25.02.11,14:41
ešte raz - mne z citovaného nevyplýva, že by mala byť v stlpci 2 nula
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov,.......
zvýraznené jasne predpokladá, že v každom riadku, kde uvediem príjem, uvediem aj výdavok.
Pokračovanie vety je o tom, že v r.9 bude súčet všetkých výdavkoch bez ohľadu na spôsob ich výpočtu, resp. bez ohľadu na zvolený spôsob ich uplatnenia.
KEJKA
25.02.11,14:55
opravujem
V tomto prípade budete vyplňovať DP z príjmu typ B , kde okrem iných povinne vyplnených častí uvediete príjmy do VI.Oddiel
riadok č.2 stĺpec 1 ........................6550,00 euro
riadok č.2 stĺpec 2 ......................3120,00 euro Daňové priznanie typ B (http://www.porada.sk/1657536-post826.html)
riadok č.9 stl.1 ...............................6550,00 euro
riadok č.9 stl.2................................3120,00 euro
riadok č.11 stl.1..............................6550,00 euro
riadok č.11 strl.2............................3120,00 euro

Ak by ste použili spôsob v bode 3 môjho príspevku vyššie uvedeného - citujem :
3) alebo uplatníte paušálne výdavky §6 odst.10 zákona o dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html)
K bodu 3 - výkazy sa nezostavujú lebo nie ste účtovnou jednotkou (nie ste účtovnou jednotkou )

Tak si spravíte evidenciu vystavených faktúr za rok 2010, spočítate si príjem skutočne uhradený v roku 2010 a z toho si vypočítate 40% paušálnych výdavkov , ktoré od skutočne uhradeného príjmu odpočítate a odpočítate aj skutočne uhradené odvody do fondov(ak platíte ) .

Musíte mať k preukázaniu úhrady príjmu bankový výpis , alebo príjmový pokladničný doklad , ktorým bola úhrada faktúry realizovaná , aby bolo jasné a dokázateľné , že tá ktorá faktúra bola v roku 2010 zaplatená a v akom dátume .

Ako komplexný príklad uvediem :

Vystavené FA za prácu v roku 2010 celkom v hodnote 8 550 euro
z toho skutočne uhradených 6 550 euro
40% paušálne výdavky 2 620 euro
Skutočné platby do fondov 500 euro

Čiastkový základ dane Vám vyjde 3430 euro

Vzhľadom k tomu , že nezdaniteľná časť základu dane daňovníka za rok 2010 je (základ dane rovný alebo nižší ako 15 387,12 eura ) 4 027,70 eura , daň z uvedeného príkladu nevychádza platiť .


V tomto prípade budete vyplňovať DP z príjmu typ B , kde okrem iných povinne vyplnených častí uvediete príjmy do VI.Oddiel
riadok č.2 stĺpec 1 ........................6550,00 euro
riadok č.2 stĺpec 2 .........................0 euro http://www.porada.sk/1657536-post826.html
riadok č.9 stl.1 ...............................6550,00 euro
riadok č.9 stl.2................................3120,00 euro
riadok č.11 stl.1..............................6550,00 euro
riadok č.11 strl.2............................3120,00 euro

Pod VI.Oddiele, uvediete počet mesiacov, počas ktorých bola živnosť vykonávaná a zaškrtnete X Pri príjmoch § 6 odst.1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné vo výške 500 euro (tam vpíšete sumu celkom platieb do fondov )
potom ďalej nasleduje
riadok 38 ................ 6550
riadok 39..................3120
riadok 40..................3430
r.59...........................3430
r.62...........................3430
r.64...........................3430
r.66...........................3430
r.67...........................3430
r.68...........................3430
r.69...........................3430
r.70...........................4025,70
r.76...........................4025,70

Nula do riadkov 77,78,87,91,93

Dátum,podpis a treba vypísať ešte Potvrdenie o podaní DP a dať si ho na DU potvrdiť .


To som uviedla ako príklad, neviem však či máte ešte nejaké iné príjmy , ale je to jedna z možností ,ak máte len príjem z podnikania využiť paušálne výdavky.Nekomentujem však zamestnanecký pracovný pomer, lebo mi vychádza , že pracujete pre firmu na živnosť .To už treba nechať posúdiť prípadnej daňovej kontrole, s čím treba počítať .
Dúfam, že som sa nezmýlila , ak áno verím, že ma poraďáci opravia.
nika.sum
25.02.11,15:45
Ja si tiez myslim, ze sa to ma byt tak ako to Kejka opravila. Tak som to povodne spravila, skusala som tam dat nulu, ale je to nelogicke a aj program mi naznacuje ze je to nespravne.
Zita5
25.02.11,17:50
ak som dala neužitočné neprávom, tak sa ospravedlňujem, ale na mňa to v r.2011 pôsobí zmätočne, ked uvediete odkaz na staré poučenie
Nové-platné poučenie
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 zákona aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19 zákona, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľnosti a päťnásobkom sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „päťnásobok sumy platného životného minima“). Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaným do základu dane sa na riadku 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona], napríklad: daňovník v roku 2010 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 9948 €, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 3979,2 €. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 9022,05 € [9948 – 925,95 (v roku 2010 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 925,95 €)]. Na riadku 10 stĺ. 2sa uvedie suma výdavku 3608,82 € [(9022,05 : 9948) x 3979,2].
Pod tabuľkou č. 1vypĺňa daňovník aj počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej dosahuje príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti pre potreby Sociálnej poisťovne podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“). Uvedený údaj daňovník vypĺňa z dôvodu určenia vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorým je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 138 zákona o sociálnom poistení). Pomernou časťou základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Z tabuľky 1 sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 38 (príjmy) a riadku 39 (výdavky).
V prvom rade ďakujem za neužitočné :)


Citácia z Vášho príspevku Kejka

Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období.


Citácia z môjho príspevku
Poučenie
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období


Obe citácie sú na vlas rovnaké .Treba si to viackrát prečítať .
Ja osobne by som Vám Kejka doporučila pozrieť archív Porady, riadok 2 a riadok 9 boli na Porade v dobe minulej diskutované .
Napríklad http://www.porada.sk/t42486-danove-priznanie-a-pausalne-vydavky.html viac si hľadajte .......
Ja si však stojím za svojim v riadku 2 sa uvedú len príjmy , v riadku 9 sa uvedú výdavky (§6 odst.10) vrátane preukázateľnej výšky poistného .
Toto však nie je novina , tak sa to robilo aj minulých rokoch.

Takže ja nemám záujem zavádzať a dezinformovať a takto vyplnené daňové priznanie aj odovzdávam na DU , ktorý ho riadne preberie a ešte som problém s tým nemala .

Jediné čo sa musím ospravedlniť , tak za to , že citácia je síce z Poučenia za rok 2010 .......avšak link som okopírovala na stránke DRSR, no ale ako vidím ten link nie je správny.

Inak nič na svojom vyjadrení v príspevku tu http://www.porada.sk/1658755-post831.html nemením .
Pepa
25.02.11,19:11
Ja si tiez myslim, ze sa to ma byt tak ako to Kejka opravila. Tak som to povodne spravila, skusala som tam dat nulu, ale je to nelogicke a aj program mi naznacuje ze je to nespravne.
Logické - nelogické, z poučenia jasne vyplýva - úhrnom na riadku 9 vrátane zaplateného poistného. A aký program - ak to skúsite vyplniť na stránke DR tak to bez problémov prejde. A v poučení je tiež pre mňa jasné - pri preukázateľných môže uviesť úhrnom na riadku 9 pri paušálnych uvádza úhrnom na riadku 9. Čiže pri preukázateľných dáva možnosť voľby pri paušálnych nie.
A uvediem príklad - FO bude mať príjmy pri ktorých si bude uplatňovať paušálne výdavky pri príjmoch podľa par. 6 ods. 1 a 2 vo viacerých riadkoch, chcela by som vedieť, ku ktorým príjmom - v ktorom riadku uvediete preukázateľne zaplatené poistné. Toto by ma naozaj zaujímalo.
nika.sum
25.02.11,19:59
Logické - nelogické, z poučenia jasne vyplýva - úhrnom na riadku 9 vrátane zaplateného poistného. A aký program - ak to skúsite vyplniť na stránke DR tak to bez problémov prejde. A v poučení je tiež pre mňa jasné - pri preukázateľných môže uviesť úhrnom na riadku 9 pri paušálnych uvádza úhrnom na riadku 9. Čiže pri preukázateľných dáva možnosť voľby pri paušálnych nie.
A uvediem príklad - FO bude mať príjmy pri ktorých si bude uplatňovať paušálne výdavky pri príjmoch podľa par. 6 ods. 1 a 2 vo viacerých riadkoch, chcela by som vedieť, ku ktorým príjmom - v ktorom riadku uvediete preukázateľne zaplatené poistné. Toto by ma naozaj zaujímalo.

V DP pre pausalne vydavky mam len prijmy zo zivnosti, tak toto som riesit nemusela. Aj v predchadzajucom roku som to tiez uviedla v r. pri prijmoch zo zivnosti a ziadne odozvy z DU som nemala. Robim v MRP Win.
Pepa
25.02.11,20:00
ešte raz - mne z citovaného nevyplýva, že by mala byť v stlpci 2 nula
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov,.......
zvýraznené jasne predpokladá, že v každom riadku, kde uvediem príjem, uvediem aj výdavok.
Pokračovanie vety je o tom, že v r.9 bude súčet všetkých výdavkoch bez ohľadu na spôsob ich výpočtu, resp. bez ohľadu na zvolený spôsob ich uplatnenia.
Ak by tam bolo "a" tak by som súhlasila s tým čo je uvedené v príspevku, ale nie je - takže úhrnom na riadku 9. A ak daňovník uzná za vhodné, resp. nevie "rozčleniť" výdavky k jednotlivým príjmom /telefon, pouzívanie os. auta, str. lístky ..../ tak aj pri preukázateľných príjmoch - pretože môže uviesť úhrnom na riadku 9.
Stokrát sme to v predchádzajúcich rokoch riešili - potvrdil to aj DU. Neviem prečo by to malo byť inak za rok 2010. V poučení zmenu nevidím.
nika.sum
25.02.11,20:25
Ak by tam bolo "a" tak by som súhlasila s tým čo je uvedené v príspevku, ale nie je - takže úhrnom na riadku 9. A ak daňovník uzná za vhodné, resp. nevie "rozčleniť" výdavky k jednotlivým príjmom /telefon, pouzívanie os. auta, str. lístky ..../ tak aj pri preukázateľných príjmoch - pretože môže uviesť úhrnom na riadku 9.
Stokrát sme to v predchádzajúcich rokoch riešili - potvrdil to aj DU. Neviem prečo by to malo byť inak za rok 2010. V poučení zmenu nevidím.

Kedze s tym mate viac skusenosti, tak som rada, ze som sa zase naucila nieco nove. Esteze tu mame poradu.:)
KEJKA
25.02.11,21:38
ešte raz - mne z citovaného nevyplýva, že by mala byť v stlpci 2 nula
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov,.......
zvýraznené jasne predpokladá, že v každom riadku, kde uvediem príjem, uvediem aj výdavok.
Pokračovanie vety je o tom, že v r.9 bude súčet všetkých výdavkoch bez ohľadu na spôsob ich výpočtu, resp. bez ohľadu na zvolený spôsob ich uplatnenia.


Ak by tam bolo "a" tak by som súhlasila s tým čo je uvedené v príspevku, ale nie je - takže úhrnom na riadku 9. A ak daňovník uzná za vhodné, resp. nevie "rozčleniť" výdavky k jednotlivým príjmom /telefon, pouzívanie os. auta, str. lístky ..../ tak aj pri preukázateľných príjmoch - pretože môže uviesť úhrnom na riadku 9.
Stokrát sme to v predchádzajúcich rokoch riešili - potvrdil to aj DU. Neviem prečo by to malo byť inak za rok 2010. V poučení zmenu nevidím.

sranda je, že ja som vždy po minulé roky dávala výdavky aj k tým príjmom a aj v súhrne, teda vyplňovala podľa seba a tiež mi to doteraz nikto z DU nenapadol - takže toto asi argument protinázorovej strany nebude. Bud si to tam správca doplní alebo ignoruje - netuším, ale zrejme niektorá strana to robí zle, ale s istotou nebudem označovať, ktorá to je.
Mne to "a" tam nechýba, ja tú vetu čítam takto
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku - ktorý je uvedený pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov,.......
asi toľko.
A vyplním to rovnako aj v tomto roku, predsa len je pre mňa rozhodujúce ako to chápem ja a súčasne aj že to mnou pochopeným spôsobom sa dá vyplniť na drsr.sk bez hlásenia chyby.í
jeso
25.02.11,22:24
účtujem v programe alfa -

program automaticky pri zadaní paušálnych výdavkov -napr.40 % k príjmom na riadku 2 - sám doplní výdavky na riadku 2 a pripočíta preukazatelne zaplatené poistné vyčíslené pod tabulkou č. 1

aj ja som po iné roky k príjmom v riadku 2 dávala výdavky a samozrejme potom aj výdavky súhrnom r. 9 a r.10 - tiež bez upozornenia z DU , že to nie je správne ...
Katy a R
25.02.11,23:41
A vyplním to rovnako aj v tomto roku, predsa len je pre mňa rozhodujúce ako to chápem ja a súčasne aj že to mnou pochopeným spôsobom sa dá vyplniť na drsr.sk bez hlásenia chyby.í

.. je úplne jedno, či výdavky pri jednotlivých príjmoch vyplníš, alebo nie .. ja nevypĺňam - a žiadnu chybu nehlási. Aj tak musíš uviesť sumár spolu s odvodmi na riadku 9 - a ten je rozhodujúci.;)
ja som tam naposledy výdavky uvádzala tuším za rok 2007 (ešte bola diskusia - ak dobre pamätám, či odvody pripočítať k výdavkom zo živnosti - keďže vždy mám viac druhov príjmov)
Odvtedy vyplňam pri výdavkoch len riadok 9 (tak, ako je aj v tých spomínaných usmerneniach drsr - aj v DP) .. a nie je problém :):)
Muška
26.02.11,09:58
Baby...trošku odbočím.
Neviem či ste to tu už riešili, ale skúsim ja.
Pod tabuľkou § 6 je okienko pre SP - počet mesiacov /je to vlastne náhrada za pôvodný výpis/
Nakoľko som bola v r. 2010 PN, tak mi ZP vystavila potvrdenie pre RZZP, ale ďalšie potvrdenie "pre DÚ" :eek: Teraz neviem.

Načo mi je to potvrdenie pre DÚ?
Koľko mesiacov mám napísať do toho okienka v DP /mám vyňať mesiace PN?/? Či?
ifinka
26.02.11,10:06
prosim Vás, v DP FO-B mám :
r.91 0,00
r.92, 95 aj 96 480,24
v r. 99 65,36
v r. 106 bude suma 545,24?

pre vrátenie DB a preplatku na dani mám začiarknuť v oddieli XV. a XVI. prvé okienko, však?
Dana 22
26.02.11,10:30
prosim Vás, v DP FO-B mám :
r.91 0,00
r.92, 95 aj 96 480,24
v r. 99 65,36
v r. 106 bude suma 545,24?

pre vrátenie DB a preplatku na dani mám začiarknuť v oddieli XV. a XVI. prvé okienko, však?

ÁNO, len na r. 106 má byť 545,60
Zdenka175
26.02.11,10:35
Baby...trošku odbočím.
Neviem či ste to tu už riešili, ale skúsim ja.
Pod tabuľkou § 6 je okienko pre SP - počet mesiacov /je to vlastne náhrada za pôvodný výpis/
Nakoľko som bola v r. 2010 PN, tak mi ZP vystavila potvrdenie pre RZZP, ale ďalšie potvrdenie "pre DÚ" :eek: Teraz neviem.

Načo mi je to potvrdenie pre DÚ?
Koľko mesiacov mám napísať do toho okienka v DP /mám vyňať mesiace PN?/? Či?
Toto je zaujímavé, ale podľa mňa ,keď nebola živnosť prerušená tak 12 mesiacov. Aspoň ja som to tak napísala, a tiež bol SZCO na PN, čo poviete??
Zita5
26.02.11,10:50
Baby...trošku odbočím.
Neviem či ste to tu už riešili, ale skúsim ja.
Pod tabuľkou § 6 je okienko pre SP - počet mesiacov /je to vlastne náhrada za pôvodný výpis/
Nakoľko som bola v r. 2010 PN, tak mi ZP vystavila potvrdenie pre RZZP, ale ďalšie potvrdenie "pre DÚ" :eek: Teraz neviem.

Načo mi je to potvrdenie pre DÚ?
Koľko mesiacov mám napísať do toho okienka v DP /mám vyňať mesiace PN?/? Či?

Muška, nemám skúsenosť , ale počet mesiacov pod tabuľkou
č.1(VI.odiiel)vypisujeme prvý krát za rok 2010,to je nám jasné každému .

Z poučenia DP citujem nasledovné :
Pod tabuľkou č. 1vypĺňa daňovník aj počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej dosahuje príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti pre potreby Sociálnej poisťovne podľa zákona č. 461 (http://www.porada.sk/t59530-461-bankove-uvery.html)/2003 Z.z. o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) poistení“).

Uvedený údaj daňovník vypĺňa z dôvodu určenia vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorým je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 138 zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) poistení). Pomernou časťou základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Ja som však toho názoru , že ak niekto napr. 3 mesiace z roku 2010 je práceneschopný a má vypísanú riadnu PN , tak počas týchto mesiacov nevykonáva činnosť , z ktorej dosahuje príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti .
Tým pádom by sa do tabuľky malo uvádzať len toľko mesiacov , koľko sa skutočne vykonávala činnosť .A k tomu "zrejme" slúži aj potvrdenie pre DU, ktoré sa priloží ako príloha k DP .
Je to určitá forma krížovej kontroly ZP,SP a DU , lebo ak živnostník nemá pozastavenú činnosť a nebol ani napr. PN, tak tie mesiace musia byť vypísané v súlade s počtom mesiacov podnikania ...

Ja si myslím, že takto sa to malo uvádzať aj v časoch, v ktorých sme odovzdávali Výpis k DP pri PN dlhších ako jeden mesiac .

Netvrdím ....ale som vyjadrila svoj názor na Tvoj príspevok.Očakávam, že sa ozvú aj ďalší poraďáci s konkrétnymi skúsenosťami.
Katy a R
26.02.11,11:00
Baby...trošku odbočím.
Neviem či ste to tu už riešili, ale skúsim ja.
Pod tabuľkou § 6 je okienko pre SP - počet mesiacov /je to vlastne náhrada za pôvodný výpis/
Nakoľko som bola v r. 2010 PN, tak mi ZP vystavila potvrdenie pre RZZP, ale ďalšie potvrdenie "pre DÚ" :eek: Teraz neviem.

Načo mi je to potvrdenie pre DÚ?
Koľko mesiacov mám napísať do toho okienka v DP /mám vyňať mesiace PN?/? Či?

myslíš, že SP ti vystavila potvrdenie:confused:.. ja typujem, že to druhé pre daňové účely dávajú pre prípad - ak sa uplatňuje NZDČ na manžela/ku.
martina2006
26.02.11,11:22
ale, ak SZČO má zamestnancov, tak firma činnosť vykonávať môže, tak podľa mňa tam má byť 12 mesiacov, aj ak bol PN.
Zita5
26.02.11,11:42
ale, ak SZČO má zamestnancov, tak firma činnosť vykonávať môže, tak podľa mňa tam má byť 12 mesiacov, aj ak bol PN.

Aj to je pravda:)
heike
26.02.11,11:57
málo informácii - SZČO vedie účtovníctvo, uplatňuje si paušálne výdavky ... Aký má základ dane .

Preplatok RZZP je zdanený zrážkovou daňou.


http://www.porada.sk/t101602-preplatok-z-rzzp.html

Ďakujem obom, veľmi pomohlo...
Pepa
26.02.11,12:11
ale, ak SZČO má zamestnancov, tak firma činnosť vykonávať môže, tak podľa mňa tam má byť 12 mesiacov, aj ak bol PN.
SZČO môže mať zdaniteľný príjem počas PN bez ohľadu na to, či má alebo nemá zamestnancov.
Pepa
26.02.11,12:20
.. je úplne jedno, či výdavky pri jednotlivých príjmoch vyplníš, alebo nie .. ja nevypĺňam - a žiadnu chybu nehlási. Aj tak musíš uviesť sumár spolu s odvodmi na riadku 9 - a ten je rozhodujúci.;)
ja som tam naposledy výdavky uvádzala tuším za rok 2007 (ešte bola diskusia - ak dobre pamätám, či odvody pripočítať k výdavkom zo živnosti - keďže vždy mám viac druhov príjmov)
Odvtedy vyplňam pri výdavkoch len riadok 9 (tak, ako je aj v tých spomínaných usmerneniach drsr - aj v DP) .. a nie je problém :):)
No nie je to celkom jedno - zaplatené poistné by musela pripočítať k výdavkom do niektorého riadku, do ktorého? zatiaľ som sa odpovede nedočkala :)
Dana 22
26.02.11,13:30
VII.ODDIEL
viem,že na r.4 uvediem"odstupné", ktoré získal z doplnkového dôchodkového sporenia, ale neviem čo zapísať do výdavkov? Príspevky odvádzal zamestnanec aj zamestnávateľ. ´Vo výdavkoch uvediem len sumu, ktorou v roku 2010 prispel zamestnanec?
Muška
26.02.11,14:19
Ja si myslím, že takto sa to malo uvádzať aj v časoch, v ktorých sme odovzdávali Výpis k DP pri PN dlhších ako jeden mesiac .

Netvrdím ....ale som vyjadrila svoj názor na Tvoj príspevok.Očakávam, že sa ozvú aj ďalší poraďáci s konkrétnymi skúsenosťami.
Zitka,
ja som tiež zostala zaskočená, lebo ak by mi teraz SP vypočítala poistné iba zo "zdravých" mesiacov, tak mám maximálnu SP.....a to by som nerada.

Tak fčuleky, čo???

Lebo o príjme sa špekulovalo pre tento rok, že ani SZČO počas PN nesmie mať príjem, ale to "neprešlo".
A mohli mi prísť aj pohľadávky z predchádzajúcich rokov....proste som na nerve.

Ten doklad pre DÚ mi skôr pripadá ozaj ako "doklad pre manžela", tak ako píše Katy.
Pepa
26.02.11,14:37
Uvádzaš počet mesiacov počas ktorých si bola SZČO - či zdravá, či chorá to je jedno.
Katy a R
26.02.11,14:52
...
Ja som však toho názoru , že ak niekto napr. 3 mesiace z roku 2010 je práceneschopný a má vypísanú riadnu PN , tak počas týchto mesiacov nevykonáva činnosť , z ktorej dosahuje príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti .
Tým pádom by sa do tabuľky malo uvádzať len toľko mesiacov , koľko sa skutočne vykonávala činnosť .A k tomu "zrejme" slúži aj potvrdenie pre DU, ktoré sa priloží ako príloha k DP .
Je to určitá forma krížovej kontroly ZP,SP a DU , lebo ak živnostník nemá pozastavenú činnosť a nebol ani napr. PN, tak tie mesiace musia byť vypísané v súlade s počtom mesiacov podnikania ...

Ja si myslím, že takto sa to malo uvádzať aj v časoch, v ktorých sme odovzdávali Výpis k DP pri PN dlhších ako jeden mesiac .

Netvrdím ....ale som vyjadrila svoj názor na Tvoj príspevok.Očakávam, že sa ozvú aj ďalší poraďáci s konkrétnymi skúsenosťami.

.. ja by som k tomuto - môj názor;)
2010 som mala PNku .. hoci trvala viac ako mesiac, spadala do dvoch kalendárnych mesiacov - a ani jeden nebol celý. Uvediem 12 mesiacov v DP.
Ale ja ako szčo mám príjem (ktovie čo to nie je síce;)) aj v dobe, keď nerobím (som na PNke). Kebyže som aj tri mesiace bola - aj tak dám 12.
tiež uvítam ďaľšie názory...
A možno sa (niekedy) dočkáme aj oficiálneho stanoviska:confused:
Katy a R
26.02.11,15:08
No nie je to celkom jedno - zaplatené poistné by musela pripočítať k výdavkom do niektorého riadku, do ktorého? zatiaľ som sa odpovede nedočkala :)

.. ak sa vypĺňa DP na drsr .. tak aj tak výdavky musím sama sčítať na riadku 9.
čiže aj keď by som výdavky pri jednotlivých príjmoch hodila "od brucha" .. nesčítajú sa na riadku 9. Takže je zbytočné ich vypĺňať - vyplním len riadok 9. Samozrejme 40% plus zaplatené poistné:)
.. s inými programami skúsenosť nemám. (ja len na DRSR - ťuk, ťuk - a ušetrím 200 evri;):D)
jana32
26.02.11,15:17
Prosím o radu, robím daňové priznanie typ B pre zamestnanca, ktorý mal aj príjem z kapitálového majetku. Zastavila som pri znížení základu dane z príspevkov do DDP. Zamestnanec si totiž úľavu už uplatnil v zamestnaní, má to na potvrdení o mzde od zamestnávateľa. Chcem sa len utvrdiť v tom, že do DP to aj ja vpíšem ešte raz, áno? Ďakujem
Tweety
26.02.11,15:19
Prosím o radu, robím daňové priznanie typ B pre zamestnanca, ktorý mal aj príjem z kapitálového majetku. Zastavila som pri znížení základu dane z príspevkov do DDP. Zamestnanec si totiž úľavu už uplatnil v zamestnaní, má to na potvrdení o mzde od zamestnávateľa. Chcem sa len utvrdiť v tom, že do DP to aj ja vpíšem ešte raz, áno? Ďakujem
Príspevky na DDP v DP alebo RZD uplatňujeme podľa skutočnej výšky úhrady týcho poistení, takže to, čo je v potvrdeni nemusí byť aj uhradené, pretože napr. decembrovú poistku určite neuhradili v decembri, takže o túto sumu bude v DP menej. Potrebné je totiž potvrdenie od poisťovne.
jana32
26.02.11,15:35
Tweety ďakujem, ešte sa chcem opýtať, ak si zamestnanec podáva daňové priznanie a v potvrdení o mzde má vypísané deti a uplatnený daňový bonus, netreba už do daňového priznania prikladať potvrdenie z odboru sociálnych vecí o vyplatených rodinných prídavkoch? Pamätám si totiž, že minulého roku odo mňa také potvrdenie chceli, len už neviem prečo. A pokiaľ si v DP uplatňuje aj odpočitateľnú položku na manželku ( bola minulého roku na rodičovskej dovolenke - dieťa síce má už 5 rokov, ale ona sa prihlásila do SP na RD ), treba to nejako preukázať? Ďakujem
marcelaStanakova
26.02.11,15:38
SZČO mal prerušenú živnosť a začal znova ako SZČO 5.6.2010, od akého dátumu vypniť výkaz majetku a záväzkov a prijmov a výdavkov ? Od 1.1.2010 alebo uviesť dátum od 5.6.2010 ? A ako je to s odpočitaeľnou položkou ?
mysimis
26.02.11,15:41
SZČO mal prerušenú živnosť a začal znova ako SZČO 5.6.2010, od akého dátumu vypniť výkaz majetku a záväzkov a prijmov a výdavkov ? Od 1.1.2010 alebo uviesť dátum od 5.6.2010 ? A ako je to s odpočitaeľnou položkou ?

Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku vo výšky 4025,70€.
Zita5
26.02.11,15:53
sranda je, že ja som vždy po minulé roky dávala výdavky aj k tým príjmom a aj v súhrne, teda vyplňovala podľa seba a tiež mi to doteraz nikto z DU nenapadol - takže toto asi argument protinázorovej strany nebude. Bud si to tam správca doplní alebo ignoruje - netuším, ale zrejme niektorá strana to robí zle, ale s istotou nebudem označovať, ktorá to je.
Mne to "a" tam nechýba, ja tú vetu čítam takto
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku - ktorý je uvedený pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov,.......
asi toľko.
A vyplním to rovnako aj v tomto roku, predsa len je pre mňa rozhodujúce ako to chápem ja a súčasne aj že to mnou pochopeným spôsobom sa dá vyplniť na drsr.sk bez hlásenia chyby.í

Ako chápete Vy znenie poučenia Vás ešte neoprávňuje na to , aby ste môj príspevok použili v citácii a robili opravy viď príspevok 892.Môj príspevok bol vypracovaný v znení poučenia k DP za rok 2010.
Mohli ste napísať Váš názor osobitne a nie tu robiť záver takouto formou.
slavka124
26.02.11,16:04
chcem sa spýtať skúsenejších, manžel si chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. manželka bola szčo celý rok 2010, dpb jej vychádza strata. do oddielu III riadok 31 dpb sa píše suma príjmov mínus bankové úroky a mínus zaplatené odvody do zp?(manželka robila dpb formou účtovníctva)
jana32
26.02.11,16:12
Tweety ďakujem, ešte sa chcem opýtať, ak si zamestnanec podáva daňové priznanie a v potvrdení o mzde má vypísané deti a uplatnený daňový bonus, netreba už do daňového priznania prikladať potvrdenie z odboru sociálnych vecí o vyplatených rodinných prídavkoch? Pamätám si totiž, že minulého roku odo mňa také potvrdenie chceli, len už neviem prečo. A pokiaľ si v DP uplatňuje aj odpočitateľnú položku na manželku ( bola minulého roku na rodičovskej dovolenke - dieťa síce má už 5 rokov, ale ona sa prihlásila do SP na RD ), treba to nejako preukázať? Ďakujem

Prosím poraďte mi.
Tweety
26.02.11,16:16
Tweety ďakujem, ešte sa chcem opýtať, ak si zamestnanec podáva daňové priznanie a v potvrdení o mzde má vypísané deti a uplatnený daňový bonus, netreba už do daňového priznania prikladať potvrdenie z odboru sociálnych vecí o vyplatených rodinných prídavkoch? Nie, netreba Pamätám si totiž, že minulého roku odo mňa také potvrdenie chceli, len už neviem prečo. A pokiaľ si v DP uplatňuje aj odpočitateľnú položku na manželku ( bola minulého roku na rodičovskej dovolenke - dieťa síce má už 5 rokov, ale ona sa prihlásila do SP na RD ), treba to nejako preukázať? Nie, netreba. Ďakujem
V texte.
gardenia
26.02.11,16:30
Prosím o radu, už som podala DPFO "B" na DÚ, príjem bol z osobnej asistencie a ja som tam dala, že činnosť trvala 12 mes. - do tej novej kolónky. Mám dať opravné DP, nakoľko to DÚ bude nahlasovať do Soc.poisťovne a správne tam asi nemám dávať nič, lebo je to príjem "ani z podnikania ani zo živnosti". Prosím, poraďte, aby som neskôr nemala z toho problémy, iné chyby tam nie sú, len tých 12 mesiacov. Ďakujem.
Dana 22
27.02.11,07:11
Nedostala som odpoveď na príspevok č.913 a preto opätovne prosím poraďákov o radu.
VII.ODDIEL
viem,že na r.4 uvediem"odstupné", ktoré získal z doplnkového dôchodkového sporenia, ale neviem čo zapísať do výdavkov? Príspevky odvádzal zamestnanec aj zamestnávateľ. ´Vo výdavkoch uvediem len sumu, ktorou v roku 2010 prispel zamestnanec?
Katy a R
27.02.11,13:53
Nedostala som odpoveď na príspevok č.913 a preto opätovne prosím poraďákov o radu.
VII.ODDIEL
viem,že na r.4 uvediem"odstupné", ktoré získal z doplnkového dôchodkového sporenia, ale neviem čo zapísať do výdavkov? Príspevky odvádzal zamestnanec aj zamestnávateľ. ´Vo výdavkoch uvediem len sumu, ktorou v roku 2010 prispel zamestnanec?

danka .. daň bola zrazená - a chceš vrátiť cez DP :confused:
(5) Ak daňovník využije možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7, do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňajú príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) a e) znížené o zaplatené vklady alebo poistné; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať.

To, čo platil zamestnávateľ za zamestnanca sa počítalo vo výplate do zamestnancovho príjmu, dokonca aj zdravotné poistenie z toho platil .. (takže jeho výdavok)
jana32
27.02.11,14:26
prosím . neúspešne hľadám na stránke socpoist.sk Výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2010, neviete kde si ho môžem stiahnuť?
Zita5
27.02.11,14:31
prosím . neúspešne hľadám na stránke socpoist.sk Výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2010, neviete kde si ho môžem stiahnuť?

Výpis z DP za rok 2010 už nezostavujete a nepodávate na SP.
5marian5
27.02.11,16:03
ahojte poradaci, potrebujem trosku poradit. min rok mam prijem zo zamestnania, zo zivnosti a z predaja pozemku. nie som si celkom isty ako podat danove. ak dam do priznania predaj pozemku, nebudem moct uplatnit nezdanitelnu cast? mozem to podat na dvoch piznaniach? zo zamestnania a zivnosti na jednom a predaj pozemku na druhom? budem straaasne vdacny za kazdu cennu radu
Zita5
27.02.11,16:05
ahojte poradaci, potrebujem trosku poradit. min rok mam prijem zo zamestnania, zo zivnosti a z predaja pozemku. nie som si celkom isty ako podat danove. ak dam do priznania predaj pozemku, nebudem moct uplatnit nezdanitelnu cast? mozem to podat na dvoch piznaniach? zo zamestnania a zivnosti na jednom a predaj pozemku na druhom? budem straaasne vdacny za kazdu cennu radu

Daňové priznanie robíte len jedno , nemôžete dve .Zohľadníte v ňom príjem podľa§5,§6 a §8.
Tweety
27.02.11,16:06
ahojte poradaci, potrebujem trosku poradit. min rok mam prijem zo zamestnania, zo zivnosti a z predaja pozemku. nie som si celkom isty ako podat danove. ak dam do priznania predaj pozemku, nebudem moct uplatnit nezdanitelnu cast? mozem to podat na dvoch piznaniach? zo zamestnania a zivnosti na jednom a predaj pozemku na druhom? budem straaasne vdacny za kazdu cennu radu
Nie, takto to nefunguje, musí podať jedno DP zo všetkých príjmov. NČ si aj tak môžeš uplatniť len jednu- 4025,70.
5marian5
27.02.11,16:14
oki chapem, podam iba jedno priznanie a co sa tyka NC, tu si mozem alebo nemozem uplatnit? ak spocitam prijem zo zamestnania a prijem z predaja pozmku, tak mi vide suma, pri ktorej sa NC uz krati. (prijem zo zivnosti nie je). mozem si tu sumu uplatnit zo zamestnania alebo to uz nebude mozne? prijem z predaja je 13000 e a zo zamestnania je 7000e
Katy a R
27.02.11,16:16
ahojte poradaci, potrebujem trosku poradit. min rok mam prijem zo zamestnania, zo zivnosti a z predaja pozemku. nie som si celkom isty ako podat danove. ak dam do priznania predaj pozemku, nebudem moct uplatnit nezdanitelnu cast? mozem to podat na dvoch piznaniach? zo zamestnania a zivnosti na jednom a predaj pozemku na druhom? budem straaasne vdacny za kazdu cennu radu

Podáva sa vždy len jedno DP ;) zo všetkých príjmov. § 5, §6, § 8 v tvojom prípade.
Podávaš DP - B .. a pozorne prečítaj poučenie ... pozri aj výdavky
Tweety
27.02.11,16:17
oki chapem, podam iba jedno priznanie a co sa tyka NC, tu si mozem alebo nemozem uplatnit? ak spocitam prijem zo zamestnania a prijem z predaja pozmku, tak mi vide suma, pri ktorej sa NC uz krati. (prijem zo zivnosti nie je). mozem si tu sumu uplatnit zo zamestnania alebo to uz nebude mozne? prijem z predaja je 13000 e a zo zamestnania je 7000e
Uplatníš si ju tak, či tak, ak budeš mať nárok na nekrátenú, tak tú, ak ju budeš musieť krátiť, tak krátenú.
jana32
27.02.11,17:51
Prosím a ak si daňový bonus uplatňuje človek, ktorý len podniká, tiež nemusí do daňového priznania nejako zdokladovať tieto deti ( rodné listy detí a pod. )?
Katy a R
27.02.11,17:53
Prosím a ak si daňový bonus uplatňuje človek, ktorý len podniká, tiež nemusí do daňového priznania nejako zdokladovať tieto deti ( rodné listy detí a pod. )?

musí .. je to napísané priamo v DP...
babi2
27.02.11,18:04
Prosím a ak si daňový bonus uplatňuje človek, ktorý len podniká, tiež nemusí do daňového priznania nejako zdokladovať tieto deti ( rodné listy detí a pod. )?
http://www.podnikam.webnoviny.sk/rocne-zuctovanie-dane/povinne-prilohy-k-danovemu-priznaniu-fyzickej-osoby/12776
foltinova.maria
27.02.11,18:21
Dobry den chcem sa opytat, ohladom danoveho priznania, ak sa dieta narodilo 31.12.2010, vzťahuje sa na dieta danovy bonus za cely mesiac december? alebo danovy bonus len za posledny den
Dakujem za odpoved
Andyke
27.02.11,18:25
Dostanete plnú výšku daňového bonusu
Nena1705
27.02.11,20:23
Dobrý večer, chcem sa opýtať, SZČO zaplatila povinné poistné do ZP v roku 2010 aj za roky 2008 a 2007, odpočíta si aj zaplatené poistné za tieto roky alebo len za rok 2010?
KEJKA
27.02.11,20:38
aj za staré roky
cloe
27.02.11,22:56
Dobrý večer, chcem sa opýtať, SZČO zaplatila povinné poistné do ZP v roku 2010 aj za roky 2008 a 2007, odpočíta si aj zaplatené poistné za tieto roky alebo len za rok 2010?

...áno, ak účtuje v sústave JU. /Dopĺňam, len pre upresnenie/.
zabka83
28.02.11,06:10
Dobry den, ak za SZČO zaplatil decembrovy odvod do ZP v januari moze si to dat do danového ak si uplatnuje pausal?Dakujem
babi2
28.02.11,06:21
Dobry den, ak za SZČO zaplatil decembrovy odvod do ZP v januari moze si to dat do danového ak si uplatnuje pausal?Dakujem
Odvody idú do DP v tom roku, v ktorom boli zaplatené, ak to bolo za 12/2009, zaplatené v 01/2010, tak to ide do roku 2010
zabka83
28.02.11,06:24
Odvody idú do DP v tom roku, v ktorom boli zaplatené, ak to bolo za 12/2009, zaplatené v 01/2010, tak to ide do roku 2010

Nie myslela som teraz za december 2010 zaplatil v januari 2011...
babi2
28.02.11,06:27
Nie myslela som teraz za december 2010 zaplatil v januari 2011...
tak to ide do roku 2011
slavka124
28.02.11,06:48
chcem sa spýtať skúsenejších, manžel si chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. manželka bola szčo celý rok 2010, dpb jej vychádza strata. do oddielu III riadok 31 dpb sa píše suma príjmov mínus bankové úroky a mínus zaplatené odvody do zp?(manželka robila dpb formou účtovníctva)
nebol by niekto taký dobrý sa vyjadriť k mojej otázke? písala som na daňový- neprišla mi ešte žiadna odpoveď. lektorky na jú som volala, povedala že z príjmu musím odpočítať zaplatené odvody a teraz som dotelefonovala s jedným daňovým poradcom a tvrdil mi, že tam mám uviesť všetky príjmy. :mad:
JarkaL
28.02.11,07:11
nebol by niekto taký dobrý sa vyjadriť k mojej otázke? písala som na daňový- neprišla mi ešte žiadna odpoveď. lektorky na jú som volala, povedala že z príjmu musím odpočítať zaplatené odvody a teraz som dotelefonovala s jedným daňovým poradcom a tvrdil mi, že tam mám uviesť všetky príjmy. :mad:

Daňový poradca má pravdu, treba uviesť všetky príjmy, aj úroky.
slavka124
28.02.11,07:20
veľmi pekne ďakujem, neviem prečo potom v dpb je písaný bod 9: ten ma zmiatol. pekný deň
zabka83
28.02.11,07:22
Dakujem, este sa chcem opytat k tomu danovemu pri pausale posielam aj nejake prilohy napr. prefotene blocky o zaplateni poistneho alebo tu tabulku o prijmoch a vydajov pri pausal.vydavkov?Dakujem
KEJKA
28.02.11,07:23
neposielaš nič, uvedené maj nachystané pre prípadnú kontrolu.
zabka83
28.02.11,07:25
dakujem
nika.sum
28.02.11,08:38
veľmi pekne ďakujem, neviem prečo potom v dpb je písaný bod 9: ten ma zmiatol. pekný deň

aky bod 9?
Nena1705
28.02.11,08:59
on neúčtuje v sústave JU, výdavky si uplatňuje paušálne, aj tak si to môže odpočítať?
slavka124
28.02.11,09:02
v dpb sú vysvetlivky, čo sa kde píše- a tam je napísané uvádzajú sa vlastné príjmy za celé zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie znížené o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manžel( ka) v príslušnom zdaňovacom období bol ( a) povinný (á) zaplatiť......je to bod 8( prepáčte)
Katy a R
28.02.11,18:06
v dpb sú vysvetlivky, čo sa kde píše- a tam je napísané uvádzajú sa vlastné príjmy za celé zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie znížené o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manžel( ka) v príslušnom zdaňovacom období bol ( a) povinný (á) zaplatiť......je to bod 8( prepáčte)

.. ja furt neviem, čo ti na tom nesedí:confused: Spočítaš všetky hrubé príjmy (spolu - ak mala §5.. až §8) a od toho odpočítaš poistné (SP, ZP) a tiež príspevky na doškoľovanie ak mala:confused:. Toto bude príjem manželky, ktorý sa uvedie v DP manžela.
aj tu ..http://www.porada.sk/t161158-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html#post1669046
foltinova.maria
28.02.11,18:16
takze som pochopila spravne , za december dostanem bonus na dieta , za odpoved velmi pekne dakujem :D
nika.sum
28.02.11,20:09
takze som pochopila spravne , za december dostanem bonus na dieta , za odpoved velmi pekne dakujem :D

treba citovat prispevok ktory ste mali pochopit spravne:) pretoze bez toho treba listovat dozadu a hladat co ste vlastne spravne pochopili. Ale ano pochopili ste spravne ako Vam poradila Andyke. Aj ked sa dieta narodilo posledny den v mesiaci, mate narok na cely danovy bonus za ten mesiac.
miselko
01.03.11,07:19
dobry den minury rok som bol zemestnyny na živnost vo firme zarobil som presne 6921,50€ zo živnosti a jeden mesiac som robil ako brigadnik a zarobil som 675,50 ako brigadnik mam aj potvrdenie a prijmoch zo zavislej činnosti mam to uviest aj v danovom priznani? ked ano prosim poradde ako dakujem
JarkaL
01.03.11,07:24
dobry den minury rok som bol zemestnyny na živnost vo firme zarobil som presne 6921,50€ zo živnosti a jeden mesiac som robil ako brigadnik a zarobil som 675,50 ako brigadnik mam aj potvrdenie a prijmoch zo zavislej činnosti mam to uviest aj v danovom priznani? ked ano prosim poradde ako dakujem
Málo informácií.
Odvody si neplatil?
Z brigády bola zrazená daň v akej výške?
TO, čo si zarobil, bolo aj uhradené v roku 2010?
miselko
01.03.11,07:49
Málo informácií.
Odvody si neplatil?
Z brigády bola zrazená daň v akej výške?
TO, čo si zarobil, bolo aj uhradené v roku 2010?


No takže odvody som platil ako szčé povinne zdravotne poistenie za rok to bolo presne 536,76€
Ked som pracovan ako brigadnik ten jeden mesiac tak v tom papiery co mi dali je napisane uhrn preddavkou na dan 64,60 eur neviem ci je to to sprave je to v riadku 05.
to co som zarobil na brigadu? ano to bolo uhradene normalne na učet splatnost mesiac po zadu a aj ako živnostik ja som tam totisto zostal pracovat ako živnostnik najprv ako brigadnik ten jeden mesiac a potom ako živnostnik.
KEJKA
01.03.11,15:49
dobry den minury rok som bol zemestnyny na živnost vo firme zarobil som presne 6921,50€ zo živnosti a jeden mesiac som robil ako brigadnik a zarobil som 675,50 ako brigadnik mam aj potvrdenie a prijmoch zo zavislej činnosti mam to uviest aj v danovom priznani? ked ano prosim poradde ako dakujem


No takže odvody som platil ako szčé povinne zdravotne poistenie za rok to bolo presne 536,76€
Ked som pracovan ako brigadnik ten jeden mesiac tak v tom papiery co mi dali je napisane uhrn preddavkou na dan 64,60 eur neviem ci je to to sprave je to v riadku 05.
to co som zarobil na brigadu? ano to bolo uhradene normalne na učet splatnost mesiac po zadu a aj ako živnostik ja som tam totisto zostal pracovat ako živnostnik najprv ako brigadnik ten jeden mesiac a potom ako živnostnik.
príjem zo živnosti uvedieš v tabuľke pre živnosť
príjem z brigády uvedieš v prvej tabuľke príjmov zo závislej činnosti.
spočítaš čiastkové základy dane, vyplníš DPFO až po základ dane - odpočítaš nezdaniteľnú sumu, vypočítaš svoju daň.
Zrazený preddavok uvedieš do riadku preddavkov zo závislej činnosti a odpočítaš od vyčíslenej daňovej povinnosti - vyjde ti preplatok, alebo nedoplatok.
skvrnka
01.03.11,16:09
V paneláku sme všetci obyvatelia predali podkrovie, a kupujúci
vyplatil alikvotnu časť každému bytu v dome. Neviem, či každý
majiteľ bytu musí túto svoju časť príjmu zdaniť, a ak ano,
do ktorého riadku DP B sa má vpísať, náklady sme nemali žiadne,
takže neuplatňujeme a zdaníme celú výšku 19%-ami?
Slavena
02.03.11,11:02
Dobrý deň, potrebujem vedieť, či osoba, ktorá časť roka /3 mesiace/ pracovala v hlavnom prac.pomere,
časť na dohodu /6mesiacov/
a časť na živnosť /3 mesiace/ musí podať DP ak základ dane vyjde nižší ako 4025,70 Eur.
V čase keď pracovala na dohodu a zmluvu, bola zamestnávateľom odvádzaná daň z týchto jej príjmov. Má na túto daň nárok?
Potrebujem to naozaj súrne vedieť, ďakujem.
veronikasad
02.03.11,11:06
mimotemySlavena, vypni prosím tú blikajúcu potvoru ...

Uveď prosím výšku príjmov zo závislej činnosti, či jej bola zrazená daň a základ dane z podnikania.

DP nemusí podávať len v prípade, ak súčet základov dane zo zamestnania a podnikania nepreiahol 1/2 NČZD a z podnikania nevykázala stratu.
Tweety
02.03.11,11:06
Dobrý deň, potrebujem vedieť, či osoba, ktorá časť roka /3 mesiace/ pracovala v hlavnom prac.pomere,
časť na dohodu /6mesiacov/
a časť na živnosť /3 mesiace/ musí podať DP ak základ dane vyjde nižší ako 4025,70 Eur.
V čase keď pracovala na dohodu a zmluvu, bola zamestnávateľom odvádzaná daň z týchto jej príjmov. Má na túto daň nárok?
Potrebujem to naozaj súrne vedieť, ďakujem.
Nižší? to je všeobecný pojem, tu je ťažko správne odpovedať, či musí, alebo nemusí. Napíš aký bol celkový ZD.
Slavena
02.03.11,11:32
mimotemySlavena, vypni prosím tú blikajúcu potvoru ...

Uveď prosím výšku príjmov zo závislej činnosti, či jej bola zrazená daň a základ dane z podnikania.

DP nemusí podávať len v prípade, ak súčet základov dane zo zamestnania a podnikania nepreiahol 1/2 NČZD a z podnikania nevykázala stratu.

Zamestnávateľ č.1 a č2., Úhrn = 1223,36, z toho daň vyberaná podľa §43 ods.3 písm. j/ a l/ zákona = 232,39 Eur.
Zamestávateľ č.3, Úhrn = 2123,54, z toho úhrn predavkov na daň zrazených podľa §35 zákona = 218,35 Eur.
Poistné a príspevky podľa §5 ods. 8 zákona = 172,63 Eur.

Príjem zo živnosti = 533,57 Eur. Jediným výdajom v prípade živnosti je poistné /ZP/ hradené 134,19 Eur.

A samozrejme výdavky by si táto osoba chcela uplatniť percentom z príjmov /§6 ods. 10 zákona/ a preukázateľne zaplatené poistné.
skvrnka
02.03.11,11:41
V paneláku sme všetci obyvatelia predali podkrovie, a kupujúci
vyplatil alikvotnu časť každému bytu v dome. Neviem, či každý
majiteľ bytu musí túto svoju časť príjmu zdaniť, a ak ano,
do ktorého riadku DP B sa má vpísať, náklady sme nemali žiadne,
takže neuplatňujeme a zdaníme celú výšku 19%-ami?

Nevie niekto poradiť?
Slavena
02.03.11,12:32
Dobrý deň, potrebujem vedieť, či osoba, ktorá časť roka /3 mesiace/ pracovala v hlavnom prac.pomere,
časť roka na dohodu /6mesiacov/
a časť roka na živnosť /3 mesiace/ musí podať DP ak základ dane vyjde nižší ako 4025,70 Eur.
V čase keď pracovala na dohodu a zmluvu, bola zamestnávateľom odvádzaná daň z týchto jej príjmov. Má na túto daň nárok?

Zamestnávateľ č.1 a č2., Úhrn = 1223,36, z toho daň vyberaná podľa §43 ods.3 písm. j/ a l/ zákona = 232,39 Eur.
Zamestávateľ č.3, Úhrn = 2123,54, z toho úhrn predavkov na daň zrazených podľa §35 zákona = 218,35 Eur.
Poistné a príspevky podľa §5 ods. 8 zákona = 172,63 Eur.

Ďalej si osoba platila poistné ako dobrovoľne poistená osoba v čase, keď ešte nemala živnosť a ani nepracovala v prac. pomere, teda v čase, keď pracovala na dohodu /6 mesiacov/ = 173,52 Eur.

Príjem zo živnosti = 533,57 Eur. Jediným výdajom v prípade živnosti je poistné /ZP/ za 3 mesiace hradené 134,19 Eur.

A samozrejme výdavky by si táto osoba chcela uplatniť percentom z príjmov /§6 ods. 10 zákona/ a preukázateľne zaplatené poistné.

Mohol by mi s tým prosím niekto pomôcť? Už som z tohto zúfalá. Ďakujem.
rodina1
02.03.11,12:40
Dobrý deň, potrebujem vedieť, či osoba, ktorá časť roka /3 mesiace/ pracovala v hlavnom prac.pomere,
časť roka na dohodu /6mesiacov/
a časť roka na živnosť /3 mesiace/ musí podať DP ak základ dane vyjde nižší ako 4025,70 Eur.
V čase keď pracovala na dohodu a zmluvu, bola zamestnávateľom odvádzaná daň z týchto jej príjmov. Má na túto daň nárok?

Zamestnávateľ č.1 a č2., Úhrn = 1223,36, z toho daň vyberaná podľa §43 ods.3 písm. j/ a l/ zákona = 232,39 Eur.
Zamestávateľ č.3, Úhrn = 2123,54, z toho úhrn predavkov na daň zrazených podľa §35 zákona = 218,35 Eur.
Poistné a príspevky podľa §5 ods. 8 zákona = 172,63 Eur.

Ďalej si osoba platila poistné ako dobrovoľne poistená osoba v čase, keď ešte nemala živnosť a ani nepracovala v prac. pomere, teda v čase, keď pracovala na dohodu /6 mesiacov/ = 173,52 Eur.

Príjem zo živnosti = 533,57 Eur. Jediným výdajom v prípade živnosti je poistné /ZP/ za 3 mesiace hradené 134,19 Eur.

A samozrejme výdavky by si táto osoba chcela uplatniť percentom z príjmov /§6 ods. 10 zákona/ a preukázateľne zaplatené poistné.

Mohol by mi s tým prosím niekto pomôcť? Už som z tohto zúfalá. Ďakujem.

Slavena, veronikasad ti v príspevku č. 967 odpovedala.

mimotemySlavena, vypni prosím tú blikajúcu potvoru ...

Uveď prosím výšku príjmov zo závislej činnosti, či jej bola zrazená daň a základ dane z podnikania.

DP nemusí podávať len v prípade, ak súčet základov dane zo zamestnania a podnikania nepreiahol 1/2 NČZD a z podnikania nevykázala stratu.

Aj keď jej príjmy nedosiahli 1/2 NZČ, môže podať dobrovoľne DP, a daň jej bude vrátená.
veronikasad
02.03.11,12:48
Dobrý deň, potrebujem vedieť, či osoba, ktorá časť roka /3 mesiace/ pracovala v hlavnom prac.pomere,
časť roka na dohodu /6mesiacov/
a časť roka na živnosť /3 mesiace/ musí podať DP ak základ dane vyjde nižší ako 4025,70 Eur.
V čase keď pracovala na dohodu a zmluvu, bola zamestnávateľom odvádzaná daň z týchto jej príjmov. Má na túto daň nárok?

Zamestnávateľ č.1 a č2., Úhrn = 1223,36, z toho daň vyberaná podľa §43 ods.3 písm. j/ a l/ zákona = 232,39 Eur.
Zamestávateľ č.3, Úhrn = 2123,54, z toho úhrn predavkov na daň zrazených podľa §35 zákona = 218,35 Eur.
Poistné a príspevky podľa §5 ods. 8 zákona = 172,63 Eur.

Ďalej si osoba platila poistné ako dobrovoľne poistená osoba v čase, keď ešte nemala živnosť a ani nepracovala v prac. pomere, teda v čase, keď pracovala na dohodu /6 mesiacov/ = 173,52 Eur.

Príjem zo živnosti = 533,57 Eur. Jediným výdajom v prípade živnosti je poistné /ZP/ za 3 mesiace hradené 134,19 Eur.

A samozrejme výdavky by si táto osoba chcela uplatniť percentom z príjmov /§6 ods. 10 zákona/ a preukázateľne zaplatené poistné.

Mohol by mi s tým prosím niekto pomôcť? Už som z tohto zúfalá. Ďakujem.
DP podať musí, lebo príjem zo závislej činnosti zrazený preddavkom (u zam. č. 3) presiahol 1/2 NČZD. Do príjmu podľa § 5 môže zahrnúť aj príjem z dohody zrazený zrážkovou daňou - DU jej zrazenú daň vráti.

Príjem v podnikania je príjmom podľa § 6. K paušálnym výdavkom pripočítaš zaplatené poistné.

Poistné platené ako samoplatitel nemusíš v DP uvádzať, neovplyvni ti vrátenie zrazenej dane.

Že podávaš DP typu B predpokladám, že uvádzať nemusím.
miselko
02.03.11,18:13
dobry den už mam vypisane to tlacivo na danove priznanie ale nasiel som este jeden papier ja som bol jeden mesiac ako brigadnik a zarobil som teras neviem presne nemam ho tu pri sebe ale okolo 650 eur za ten mesiac boli tam aj strhnuta dan neviem ci to mam napisat do totho danoveho alebo nemusim
Slavena
02.03.11,19:48
DP podať musí, lebo príjem zo závislej činnosti zrazený preddavkom (u zam. č. 3) presiahol 1/2 NČZD. Do príjmu podľa § 5 môže zahrnúť aj príjem z dohody zrazený zrážkovou daňou - DU jej zrazenú daň vráti.

Príjem v podnikania je príjmom podľa § 6. K paušálnym výdavkom pripočítaš zaplatené poistné.

Poistné platené ako samoplatitel nemusíš v DP uvádzať, neovplyvni ti vrátenie zrazenej dane.

Že podávaš DP typu B predpokladám, že uvádzať nemusím.

Pomôžete mi prosím ešte ako mám vyplniť DP typu B v mnou uvádzanom príklade?
Základ dane na riadku 77 je nula.

Na strane 8 DP typu B v riadku 99 som uviedla 232,39 a v riadku 101 som uviedla 218,35 a podľa inštrukcií v riadku 106 by na riadku 106 mala byť suma 450,74 Eur ako daňový preplatok.
DÚ môže tejto osobe vrátiť iba tú daň, ktorá jej bola zrazená /podľa §43/, teda tých 232,39 Eur?
Ak áno, kde sa to uvedie, keď na r. 106 vznikol daňový preplatok v sume 450,74?
Všetko mi to pripadá dosť zložité.
Katy a R
02.03.11,20:07
Pomôžete mi prosím ešte ako mám vyplniť DP typu B v mnou uvádzanom príklade?
Základ dane na riadku 77 je nula.

Na strane 8 DP typu B v riadku 99 som uviedla 232,39 a v riadku 101 som uviedla 218,35 a podľa inštrukcií v riadku 106 by na riadku 106 mala byť suma 450,74 Eur ako daňový preplatok.
DÚ môže tejto osobe vrátiť iba tú daň, ktorá jej bola zrazená /podľa §43/, teda tých 232,39 Eur?
Ak áno, kde sa to uvedie, keď na r. 106 vznikol daňový preplatok v sume 450,74?
Všetko mi to pripadá dosť zložité.

Však ak máš základ dane nula ... tak neplatíš žiadnu daň. :) Na riadku 106 máš preplatok .. a ten ti celý DU vráti.
Veronika písala, že aj zrážkovú daň môžeš dostať späť (ak ju budeš považovať za preddavkovú a uvedieš ju v DP) - nielen tú preddavkovú (101)
Slavena
02.03.11,20:16
Však ak máš základ dane nula ... tak neplatíš žiadnu daň. :) Na riadku 106 máš preplatok .. a ten ti celý DU vráti.
Veronika písala, že aj zrážkovú daň môžeš dostať späť (ak ju budeš považovať za preddavkovú a uvedieš ju v DP) - nielen tú preddavkovú (101)

Už som si myslela, že mám nejaké zlé tlačivo. Tak potom dotyčná osoba bude skákať od radosti, keď jej oznámim výšku daňového preplatku.

Ešte raz ďakujem, všetkým, ktorí ste ma dnes usmernili v mojom "blúdení".
nika.sum
03.03.11,06:26
Ked si citam tuto temu, vzdy ma napadne to co sa hovorilo na TA3 o tych tlacivach drsr (natukate a usetrite 100-200 EUR):D:D:D
miselko
03.03.11,07:09
V.oddiel riadok č.35. Co tam mam napisat? ked na potvrdeni nieje na pisane kolko mi strhly? ja si ako szčo platim zdravitne sam. A riadok č.37? mam tam napisat to iste ako do roadka č.675? A uhrn preddavkou na dan mam kam napisat? ako zistim ci mam preplatok
KEJKA
03.03.11,07:18
ak na potvrdení nie je uvedená daň, tak ti nestrhli, ak nie je uvedené poistné, tak si ho neplatil - asi to bola dohoda.
Postupuj podľa jednotlivých riadkov a maj pri sebe a čítaj aj POUCENIE-je to tam vysvetlené.
VladoaKatka
03.03.11,07:31
Daňovník, v roku 2009 ukončil živnosť, v roku 2010 mal zdaniteľný príjem len odmenu konateľa, tento jeho príjem bol vo výške cca 10000,- €, z RZZP za rok 2009 (vtedy bol SZČO) mu zdravotná poisťovňa vrátila preplatok vo výške 113.- € z ktorého aj zrazila daň.
Má tento príjem - preplatok z RZZP považovať za príjem podľa §6 alebo podľa §8 ?
Katy a R
03.03.11,10:56
Daňovník, v roku 2009 ukončil živnosť, v roku 2010 mal zdaniteľný príjem len odmenu konateľa, tento jeho príjem bol vo výške cca 10000,- €, z RZZP za rok 2009 (vtedy bol SZČO) mu zdravotná poisťovňa vrátila preplatok vo výške 113.- € z ktorého aj zrazila daň.
Má tento príjem - preplatok z RZZP považovať za príjem podľa §6 alebo podľa §8 ?

.. ja by som ho vôbec v DP neuvádzala .. daňová povinnosť je vysporiadaná.:)
To platí pri takomto príjeme;) ... keďže odvody boli iba do ZP... aj ak by uplatnil manželku .. aj tak mu nič nevrátia.
heňa36
04.03.11,09:00
Dobrí deň! môžete nám poradiť? Synovec je študentom vysokej školy, ale zároveň pracuje ako SZČO pre Allianz. Nevieme si rady pri vypĺňaní DP B. Do ktorého riadku máme zapísať príjmy (200eur)? Má si uplatňovať paušálne výdavky, alebo 0, keďže jeho príjem bol tak nízky, alebo si má zaškrtnúť kolónku pri príjmoch podľa 6 ods. 1 a 2 zákona preukázateľné výdavky podľa 6ods.14 zákona? Je aj oslobodený od platenia zdravot. poistenia ako študent a musí podať do ZP ročné zúčtovanie? ak ano akého typu? veľmi pekne vopred ďakujeme !!!!
ewita888
04.03.11,09:06
RZZP študent nepodáva..
daň z príjmu, riadok 2, može aj paušál, aj preukázetelné výdavky, je to na vás, daň aj tak platiť nebude

Dobrý deň :)
Heni
04.03.11,10:37
v daň. priznaní ten novopridaný riadoček Počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje príjmy... pre potreby Sociálnej poisťovne - ak daňovník začal podnikať 9.1.2010 - uvádzajú sa celé mesiace, či aj tieto neúplné? bude tam 11 mesiacov alebo 12?
slavka124
04.03.11,10:49
12 mesiacov, udáva sa tam - za koľko mesiacov odvádzal odvody do zp a sp. dúfam, že sa nájde niekto kto so mnou bude súhlasiť.
Zdenka175
04.03.11,10:53
v daň. priznaní ten novopridaný riadoček Počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje príjmy... pre potreby Sociálnej poisťovne - ak daňovník začal podnikať 9.1.2010 - uvádzajú sa celé mesiace, či aj tieto neúplné? bude tam 11 mesiacov alebo 12?
12 mesiacov. Obdobie PN sa neodpočítava
Heni
04.03.11,11:02
dakujem, ešte sa spýtam mimo témy... do rzzp pôjde tiež 12 mesiacov? alebo ten neúplný január nebudem rátať?
Zdenka175
04.03.11,11:04
dakujem, ešte sa spýtam mimo témy... do rzzp pôjde tiež 12 mesiacov? alebo ten neúplný január nebudem rátať?
Aj tam 12, ja som to tiež potrebovala, tak som si to zisťovala na porade.
apo
05.03.11,00:38
:DNenašiel som riešenie na to čo ma trápi.

Výkaz o príjmoch a výdavkoch sa vypisuje bez desatinných miest?
Účtovný soft tlačí v celých Eurách. Skúsil som na stránke DRSR a tiež sa dá vypísať len s celo číselnými hodnotami.

Otázka:
Aké hodnoty vpíšeme do DP?
:mad:Celé čísla, alebo s centami.

:)Ak mám pravdu povedať tak v Pohode ani neviem kde by som našiel sumu príjmov a výdavkoch aj s desatinnými miestami pekne nasčítané daňové príjmy a výdavky spolu.

Ďakujem.

apo
Marína
05.03.11,02:11
Máš to uvedené rovno vo výkaze (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4079&documentId=5390):
Výkaz o príjmoch a výdavkoch
v jednoduchom účtovníctve
k xx.yy.2010 (v celých eurách)

Zaokrúhľuje sa matematicky.
apo
05.03.11,09:55
Máš to uvedené rovno vo výkaze (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4079&documentId=5390):
Výkaz o príjmoch a výdavkoch
v jednoduchom účtovníctve
k xx.yy.2010 (v celých eurách)

Zaokrúhľuje sa matematicky.

Ďakujem.

Podotázka:
Výkaz je v celých číslach, ale do DP vpíšeme hodnoty aj desatinnými miestami?

Druhá otázka:
Budem robiť dodatočné DP typ B pre účtovnú jednotku. Zmeny sa budú týkať odpisov a zmeny hodnoty Dlhodobého majetku z dôvodu jeho predaja. Ku dodatočnému daňovému priznaniu sa priložia aj opravené výkazy?

Pekne ďakujem.

apo
slavka124
05.03.11,10:30
Ďakujem.

Podotázka:
Výkaz je v celých číslach, ale do DP vpíšeme hodnoty aj desatinnými miestami? výkazy v celých( zaokrúhlené matematicky), v DP tak ako ti vychádza v peňažnom denníku( s desatinnými miestami)

Druhá otázka:
Budem robiť dodatočné DP typ B pre účtovnú jednotku. Zmeny sa budú týkať odpisov a zmeny hodnoty Dlhodobého majetku z dôvodu jeho predaja. Ku dodatočnému daňovému priznaniu sa priložia aj opravené výkazy? áno, veď ten odpis bude zahrnutý vo výkaze o majetku a záväzkoch

Pekne ďakujem.

apo
odpoveď v texte, dúfam že sa niekto nájde kto so mnou súhlasí. pekný víkend
via
05.03.11,13:09
ahojte, v DP mi vysiel preplatok dane v sume 4,53 EUR. Je stanovena nejaka min. suma od ktorej sa dane vracaju alebo nie?
via
05.03.11,13:44
ak dovolíte odpoviem si sama, lebo konečne sa mi to podarilo nájsť :)) §63 z. 511/1992Zb. odst.4: ...preplatok sa použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 3,31 EUR"
katkap17
05.03.11,14:31
ahojte chcem sa spýtať, spravila som Daňové priznanie, všetko ok, a teraz som si uvedomila že do tej novej kolonky počet mesiacov prevádzkovania SZČO, ktorá je pre potreby soc. poisťovne som napísala nesprávne číslo, musím podať opravné DP alebo stačí zavolať do sociálky? Ďakujem
apo
05.03.11,21:42
Do sociálky nestačí, lebo sociálka preberie informácie od DÚ. Riešil by som to opravným DP.

apo
uzivatel2
06.03.11,09:53
dakujem, ešte sa spýtam mimo témy... do rzzp pôjde tiež 12 mesiacov? alebo ten neúplný január nebudem rátať?

Heni,
v RZZP sa uvedie 11 mesiacov, podľa § 16 ods. 3 zákona o ZP, na mesiac v ktorého priebehu sa začala vykonávať SZČ po prvom dni v tomto mesiaci sa neprihliada. Je to uvedené aj v poučení na vyplnenie RZZP.

V daňovom priznaní podľa § 138 ods.6 zákona o soc. poistení sa uvedú všetky mesiace výkonu podnikania, neúplné mesiace zákon nevylučuje. Takže ako uviedla Slavka 124, tam bude 12 mesiacov.

Katka
zabka83
06.03.11,15:06
Dobry den,
chcela by som sa opytat ak si podnikatel uplatnit skutocne vydavky a prijmy, ktore doklady treba vypisat k daňovemu priznaniiu...
Treba viest evidenciu zavazkov a pohladavok a penazny dennik, este nieco?
Ma len faktury za orange, blocky a svoje faktury za montaze inak nic ani majetok ziadny...Dakujem