kika25
15.03.05,08:30
Mohli by ste mi poradiť, či môžem zaúčtovať faktúru prijatú - nákup v METRE, bez pečiatky?
Ďakujem.
Zuzka
15.03.05,07:34
Áno, môžeš.
kika25
15.03.05,07:44
Ďakujem za bleskovú odpoveď
Katarína STR
15.03.05,08:01
Súhlas s kika 25. Len v zákone sa nikde nehovorí o pečiatke. Len je napísané čo daný doklad musí obsahovať.
kika25
15.03.05,14:37
Podľa toho môžem aj ja vystaviť faktúru a poslať e-mailom. Nemusím dodatočne zaslať aj poštou s pečiatkou?
Janca
15.03.05,14:44
Orange uz zaviedol elektronicke zasielanie faktur.
ondrejvla
15.03.05,14:46
Podľa toho môžem aj ja vystaviť faktúru a poslať e-mailom. Nemusím dodatočne zaslať aj poštou s pečiatkou?
Kika, keď sa lepšie pozrieš na faktúru z Metra, tak zistíš, že tam majú uvedené DKP!!!!!!!!
Ak faktúru pošleš z ERP, budeš tam mať uvedené DKP - číslo ERP, tak môže byť aj bez pečiatky, inak tvoja faktúra musí pre uznanie daňového dokladu mať aj pečiatku!
babenko1
15.03.05,14:56
ondrejvla nesúhlasím.. v zákone o účtovníctve ani v zákone o DPH nie je nikde uvedené, že na faktúre musí byť pečiatka.
Janca
15.03.05,14:58
Dovolim si oponovat, peciatka nie je nalezitost ani uctovneho ani danoveho dokladu. Ak su vsak na peciatke udaje, ktore nemam na "originalnom" doklade, mozem ju pouzit, aby som doplnila chybajuce udaje. Taktiez sa este stale peciatka pouziva na orazenie PPD a VPD v kolonke FIRMA. Ak vsak na peciatke nemas ostatne udaje, ktore ma este PPD a VPD obsahovat, aj tak udaje na tieto doklady okrem peciatky treba este doplnit.
Zita5
15.03.05,15:01
Dovolim si oponovat, peciatka nie je nalezitost ani uctovneho ani danoveho dokladu. Ak su vsak na peciatke udaje, ktore nemam na "originalnom" doklade, mozem ju pouzit, aby som doplnila chybajuce udaje. Taktiez sa este stale peciatka pouziva na orazenie PPD a VPD v kolonke FIRMA. Ak vsak na peciatke nemas ostatne udaje, ktore ma este PPD a VPD obsahovat, aj tak udaje na tieto doklady okrem peciatky treba este doplnit.
Janca súhlasím s Tebou , ale zákon neprikazuje mať pečiatku . Zatiaľ som sa s tým nestretla . Já osobne som za , ale ešte stále je kopa podnikateľov , ktorý pečiatku nemajú .
ondrejvla
15.03.05,15:02
ondrejvla nesúhlasím.. v zákone o účtovníctve ani v zákone o DPH nie je nikde uvedené, že na faktúre musí byť pečiatka.Babenko, takže fa bez pečiatky spĺňa všetky náležitosti daňového dokladu? Tzn., že v PÚ, ak mi niekto pošle takúto fa, môžem si uznať náklad aj keď ju neuhradím?
Vidím, že sa ešte musím veľa učiť, ja som doteraz na mailové faktúry žiadala riadny daňový doklad, a nik sa nebránil voči jeho vystaveniu.
Janca
15.03.05,15:12
Ak si platitel DPH, skontroluj si, ci doklad ma vsetky nalezitosti podla zakona o DPH, ak nie si platite DPH, staci, ak doklad bude obsahovat vsetko podla zakona o uctovnictve a je jedno ako sa ten doklad bude volat. Samozrejme pri dokladoch z ERP nad 50 tis. musi byt faktura. V tomto zakone sa pojem FAKTURA vlastne naspat vratil, ako sme boli zvyknuty v minulosti.
bea
15.03.05,15:12
Toto platí až od 1.1.2005. Vyplynulo to zo zákona o DPH § 75, ods. 6. Elektronicky môže byť vyhotovená len so súhlasom zákazníka.
Janca
15.03.05,15:17
Preto som spomenula ten Orange.
babenko1
15.03.05,15:32
Babenko, takže fa bez pečiatky spĺňa všetky náležitosti daňového dokladu? Tzn., že v PÚ, ak mi niekto pošle takúto fa, môžem si uznať náklad aj keď ju neuhradím?
Vidím, že sa ešte musím veľa učiť, ja som doteraz na mailové faktúry žiadala riadny daňový doklad, a nik sa nebránil voči jeho vystaveniu.je jedno, či je to JÚ alebo PÚ... na faktúre nemusí byť pečiatka.
§10 ods.1 zákona o účtovníctve hovorí, že účtovný doklad musí obsahovať:
a/označenie účtovného dokladu
b/ obsah účt.prípadu a označenie jeho účastníkov
c/ peňažnú sumu alebo údaj o cene a množstvo
d/dátum vyhotovenia účt. dokladu
e/dátum uskutočnenia účt.prípadu
f/podpisový záznam osoby zodpovednej za účt. prípad
g/označenie účtov, na ktorých sa účt. prípad zaúčtuje v PÚ

ak je platca DPH, musí sa riadiť podľa §71 ods.2 zákona o DPH a tam musí faktúra obsahovať:
a/meno a adresa sídla, miesta podnikania platiteľa a identifikačné číslo pre daň
b/meno a adresa sídla ...... príjemcu tovaru al. služby a IČ
c/poradové číslo faktúry
d/dátum, kedy bol tovar al. služba dodaná, príp. platba prijatá
e/dátum vyhotovenia faktúry
f/množstvo a druh dodaného tovaru al. služby
g/základ dane, jednotková cena bez dane....
h/sadzba dane alebo údaj o oslobodení od dane
i/výšku dane spolu v SKK

nikde sa nespomína pečiatka :-)
evina
15.03.05,17:12
Ja nemám pečiatku vôbec vyhotovenú už x rokov a žiadny problém. Som toho názoru, že pečiatku si môže vyrobiť akúkoľvek, ktokoľvek. Dôležité sú všetky náležitosti dokladu podľa zákona. Dokonca pečiatku odo mňa nežiadali ani v banke,keď som oznámila, že ja pečiatku nemám, nevyžadovali to , a to sú už teda jo pekní byrokrati.
Beata
15.03.05,17:20
Ani ja nepoužívam pečiatku. Môj podpis je dôležitejší ako vedro pečiatok ;)
jess
11.05.05,15:29
dievčatá a čo keď mi prišla fa z Nemecka a na nej nie je ani podpis ani pečiatka, je tam len 1 dátum (asi vystavenia fa) a dátum splatnosti a nejaké to číslo DPH ? Môžem s tým pracovať ako s "normálnou" faktúrou - náklady a DPH ?
ondrejvla
11.05.05,15:36
dievčatá a čo keď mi prišla fa z Nemecka a na nej nie je ani podpis ani pečiatka, je tam len 1 dátum (asi vystavenia fa) a dátum splatnosti a nejaké to číslo DPH ? Môžem s tým pracovať ako s "normálnou" faktúrou - náklady a DPH ?
Ak je tam ich IČ DPH a taktiež tvoje IČ DPH, vieš, že obchod, alebo služba bola uskutočnená, tak určite áno!
Teraz už ani ja netrvám na pečiatke a konateľ jednej firmy mi dokonca priniesol príjm.pokl.doklad z firmy, že prijali platbu za fa, bez pečiatky, i keď na ich FA pečiatka bola, podpis ani náhodou nezodpovedá tomu, ktorý je tam uvedený( ja ten podpis totiž poznám) a tvrdí mi, že to mám zaúčtovať!
Tak to som už v totálnom pomykove! Vypísala som k tomu výd.pokl.doklad, dala som ho schváliť šéfovi a na jeho triko to idem urobiť. Ale vôbec som si nie istá, či som si istá?!
jess
11.05.05,15:45
Vlastička, ďakujem, vedela som, že mi hneď odpovieš, si poklad ! :)
ondrejvla
11.05.05,15:47
Vlastička, ďakujem, vedela som, že mi hneď odpovieš, si poklad ! :)Rado sa stalo! Len keby ešte niekto mne odpovedal na môj problém!! Prosím, ozvite sa mi!
anto
11.05.05,15:50
Doplním, ak spoločnosť má uvedené vo výpise z obchodného registra, že má používať pečiatku, tak na svojich oficiálných písomnostia a listoch túto pečiatku má použiť.(Napríklad podanie na súd, list na DÚ, a pod) Netýka sa to ale účtovných dokladov, tam platí to čo je uvedené vyššie.
ondrejvla
11.05.05,15:56
No, tak teraz mi povedzte, čo si mám vybrať?! Tak na faktúre nemusí byť! - a ja tam pečiatku mám, tak v tom prípade, ako som čítala vyššie by nemalo byť nikde! Alebo ja už neviem totálne NIČ! Má byť na pokladničných dokladoch pečiatka, alebo nie?! Veď mi už niekto na základe odpovedí, ktoré ste mi dali predtým poraďte!! Ja ..., ale nič!
andrej_rv
11.05.05,16:42
Žiadny právny predpis nestanovuje náležitosti pečiatky používanej pri obchodnom styku, či dokonca povinnosť používať pečiatku v obchodnom styku (s výnimkou určitých povolaní – napr. súdny znalec, súdny tlmočník, notár a pod., v minulosti bola pečiatka vyžadovaná aj v styku so Soc. poisťovňou, bolo to však uvedené v zákone.) Ako už uviedla Evina v niektorom z predošlých príspevkov, rozhodujúce je to, či doklad obsahuje všetky náležitosti podľa zákona (o DPH, o účtovníctve), nie pečiatka.
Keďže nie je predpísaná ani forma uvedenia týchto náležitostí, len ich zoznam, je jedno, či požadované údaje (alebo ich určitá časť) budú vytlačené, napísané strojom, rukou alebo vyplnené odtlačkom pečiatky. To, že niektoré inštitúcie (alebo skôr jednotlivci) požadujú ako náležitosť faktúr, pokladničných dokladov, bločkov z ERP odtlačok pečiatky je buď neznalosť zákona alebo zotrvačnosť z dôb, keď použitie pečiatky prikazoval zákon alebo iný právny predpis.
lenkak
11.05.05,16:47
Nie je povinné mať pečiatku, povinné je mať správne vypísaný doklad, ak si PPD alebo VPD vypíšeš so všetkými náležitosťami ručne, nemusíš potom použiť pečiatku, pečiatka len zjednodušovala robotu, aby si nemusela toľko veľa vypisovať ručne na daný doklad.
ondrejvla
11.05.05,16:56
Nie je povinné mať pečiatku, povinné je mať správne vypísaný doklad, ak si PPD alebo VPD vypíšeš so všetkými náležitosťami ručne, nemusíš potom použiť pečiatku, pečiatka len zjednodušovala robotu, aby si nemusela toľko veľa vypisovať ručne na daný doklad.
Lenka, tak mu to mám zúčtovať i napriek tomu, že viem, že je to podvod, že si to vypísal sám, a keďže i viem, že dodávateľ bude žiadať túto platbu?! Preto som striktne trvala na PPD s pečiatkou, aby som sa vyhla jeho podvodom.
gabri
11.05.05,16:57
Ale tu išlo zrejme o pečiatku na PPD dodavateľa, abo na VPD potvrdenom dodávateľom potvrdz.platbu.Toto by zaujímalo aj mňa.Máme totiž dodáv. z Au, ktorý keď je fa v hotovosti uhradená, nevystaví doklad, ale opečiatkuje faktúru fy pečiatkou.Inak ju nepoužije vôbec.Dá sa to niekomu vysvetliť, že pečiatka na fa znamená, že je uhradená?
gabri
11.05.05,16:59
ondrejvla, predbehla si ma... :)
ondrejvla
11.05.05,17:03
ondrejvla, predbehla si ma... :)
A v čom? Ja som zadala otázku.
lenkak
11.05.05,17:06
Tak potom trvaj na tom, že je potrebné mať tú pečiatku aj na VPD, na PPD aj na potvrdení, že dotyčný aj prijal tie peniaze. Takisto žiadaj aj údaje o tom, kto prevzal peniaze. O kto mu ich vyplatil.
ondrejvla
11.05.05,17:12
Práve o to mi v zadaní otázky išlo, a práve z toho dôvodu som chcela mať odobrené, že "musí!" byť pečiatka! Aby som sa vyhla špekulácii podvodníkov! Pardón - tých čo ma chcú previesť obutú cez vodu!
lenkak
11.05.05,17:16
Nuž trvaj na svojom, chce to dať do účtovníctva? Tak nech doklad má aj náležitosti, aj podpis aj pečiatku. Dakedy sa ešte k dokladu pripisovalo aj číslo OP.
andrej_rv
11.05.05,17:53
Ale tu išlo zrejme o pečiatku na PPD dodavateľa, abo na VPD potvrdenom dodávateľom potvrdz.platbu.Toto by zaujímalo aj mňa.Máme totiž dodáv. z Au, ktorý keď je fa v hotovosti uhradená, nevystaví doklad, ale opečiatkuje faktúru fy pečiatkou.Inak ju nepoužije vôbec.Dá sa to niekomu vysvetliť, že pečiatka na fa znamená, že je uhradená?A nie je na tej pečiatke aj nemecký text "Zaplatené" alebo "Uhradené" ? Ak nie,
tak podľa mňa Ti to nikto (u nás) neuzná ako doklad o úhrade. Ak dodávateľ nechce vystavovať príjmový doklad, ja by som mu predložil aspoň vlastný VPD, nech tam dá pečiatku, že úhradu prijal.
andrej_rv
11.05.05,17:58
Nuž trvaj na svojom, chce to dať do účtovníctva? Tak nech doklad má aj náležitosti, aj podpis aj pečiatku. Dakedy sa ešte k dokladu pripisovalo aj číslo OP.Samozrejme môžete chcieť aj pečiatku, ale podľa mňa toto chcenie nemá oporu v zákone. A dnes ani pečiatka nie je žiadnou ochranou proti podvodu. Ja som pred polrokom dával vyhotoviť okrúhlu pečiatku so štátnym znakom, a nikto nechcel žiadne oprávnenie ani nič podobné. Keby som si tam dal nápis "Ministerstvo financií", tak mi asi aj to urobia, nie bežnú firemnú pečiatku.
kukučka
11.05.05,18:17
Zvykli sme si na všeličo, čo už dnes neplatí. Tiež si myslím, že pečiatka nemusí byť, ale nie tak, že raz áno, raz nie, potom by to bolo Kocúrkovo. A keď chce niekto mať v účtovníctve doklad aký opisuje Vlasta, isto vie, že si ho musí pri kontrole obhájiť. Ale záleží na okolnostiach.
evina
11.05.05,18:46
Rada by som zduplikovala môj príspevok č. 16 k tejto téme-dnes si pečiatku môže dať zhotoviť ktokoľvek, kedykoľvek a akúkoľvek. Tvrdím, že /ako píše i andrej, žiadna pečiatka nás neuchráni pred podvodom/ na to sú predsa iné inštitúcie. Žiadny zákon neprikazuje mať pečiatku. Ja ju nemám /a práve preto, že si podľa vzoru mojej event. pečiatky môže zhotoviť ktokoľvek takú istú, ani si ju nedám pri platnosti súčasnej legislatívy nikdy zhotoviť/. Korešpondujem so všetkými inštitúciami vrátane DÚ bez problémov 12 rokov bez pečiatky.

Pečiatky sú nutné pri výkone určitých povolaní ako píše andrej v príspevku 24. O existencii a používaní tzv. okrúhlych pečiatok nikto z nás nepochybuje.
bodliak
11.05.05,19:06
Kedysi som pečiatku mal, ale potom premenovali páni z radnice ulicu, neskôr DÚ menil DIČ a ktovie, čo sa ešte bude meniť. Takže stará pečiatka dávno skončila v šuflíku a novú som si ani nedal robiť.
lubos f
11.05.05,19:13
Ja sice peciatku mam, ale dostavam cast faktur e-mailom. Niekto ich posiela s textom "Danovy doklad v elektronickej forme je podla Zakona o uctovnictve c. 431/2002 zo dna 18. juna 2002, §32 "Preukazatelnost uctovneho zaznamu" pravoplatnym danovym dokladom."