Vlado.s
03.02.08,22:45
Problémy, problémy a zas len problémy. Máme v rodine veľmi vyhrotenú situáciu. Otec je momentálne trestne stíhaný pre týranie blízkej..., dôsledkom čoho je aj to, že matka bola nútená odsťahovať sa. Proste tam všetko nechala a žije s jedným zo synov. Otec bude pravdepodobne odsúdený, podal návrh na rozvod, ktorý následne stiahol. Na to podala návrh na rozvod mama. No a ide o to, že v blízkej budúcnosti ich rozvedú, dôjde k vysporiadaniu BSM (či už dohodou alebo súdne), ale čo ďalej? Aj keď budú mať majetok v podielovom spoluvlastníctve, tak mama svoj podiel nemôže užívať, nakoľko v dome býva otec a ona by psychicky nezniesla bývať tam tiež aj keď rozvedení a vysporiadaní. Jemu to bude vyhovovať, lebo aj keď papierovo bude jeho len polovica domu, praktický ho bude mať celý aj naďalej, lebo vie, že sa tam mama nevráti a ak by sa aj vrátila, tak ju vystaví psych. tlaku a bude nútená odísť. Takže v konečnom dôsledku mama nemá nič, ani začo si kúpiť nejaký byt, alebo niečo podobné.

Otec svoj podiel určite nebude chcieť predať, lebo ako som uviedol, nemá dôvod. A donútiť ho kúpiť mamin podiel tiež nepôjde, lebo on ho nepotrebuje. Aj tak má všetko. Mame v úžívaní jej podielu nebráni, veď nech príde bývať (to samozrejme nie je možné).

Existuje vôbec nejaka páka ako ho prinútiť, aby mamu vyplatil? Keďže sa tam mama z dôvodu jeho týrania vrátiť nemôže, myslíte že by súd mohol nejako nariadiť aby jej vyplatil jej podiel? Alebo čo s tým? Len počkať kým zomrie?

Viem dá sa mamin podiel predať tretej osobe, ale kto to kúpi?

Tiež jednou z možností je predať to nejakým vymáhačom, lenže tí by dali za 2milionový podiel nejakých pol milion, takže ani to nie.

Počul alebo čítal som niekde, že pri vysporiadaní BSM sa robí tak, že buď ten kto zostáva v dome vyplatí toho druhého alebo sa dom predá a peniaze sa rozdelia, ale je to skutočne tak? a čo ak nebude chcieť ani predať dom ani vyplatiť mamu?

Tak čo s tým? Nevidím žiadné východisko.

Keď si to tak čítam, tak mi vychádza, že sa dá prísť velmi ľahko k majetku. Stačí týrať a výhra je omnoho vyššia ako trest.

Sakra to je ale systém...


Privítal by som radu nejakého právnika. Vopred ďakujem.
hiker
04.02.08,08:25
Pokial je otec trestne stihany za tyranie blizkej osoby, tak podat na sud zalobu o vylucenie z uzivania bytu podla § 146 ods. 2 OZ a zaroven podat navrh na vydanie predbezneho opatrenia. Tym sa docieli, aby zatial otec odtial odisiel, lebo kym sa rozhodne o majetku, tak to bude na dlho... Pokial nanho uz bola napr. podana obzaloba, tak sud pravdepodobne rozhodne o jeho vyluceni z uzivania bytu.

No a ked sa po rozvode nebude chciet dohodnut na vyporiadani BSM, mama da navrh na sud a ten rozhodne (aj proti voli otca). Podla vsetkeho tak, ze byt bude mamin a otca bude musiet vyplatit.
Fany
07.02.08,08:02
Poznám podobný prípad:
Po dlhodobom týraní... (nechcem to všetko podrobne rozpisovať), manželka požiadala o rozvod. Toť - chyba. To si nemala dovoliť. Manžel (inak riadny egoista) sa jej všemožne vyhrážal, dokonca aj zabitím, ... samozrejme bez svedkov a dôkazov... a ona, keďže vie, že on sa vie veľmi škaredo a veľmi rafinovane pomstiť a nešetrí pritom nikoho a nič, sa pod tlakom radšej všetkého vzdala. Nemala to urobiť, viem, ale riskovať životy detí, svoj vlastný... nestálo jej to za to. A viete ako to dopadlo? On má krásny byt, peniaze... ona je v podnájme, sama a je na tom len tak-tak. On si na získanom buduje kariéru... ona ledva prežíva. On si "kupuje" deti, má z čoho ... ona o ne čím ďalej tým viac dochádza. "Pyká" za to, že si dovolila od neho odísť. A keď si od neho pýta aspoň nejaké peniaze, obviňuje ju, že "jej ide iba o majetok a peniaze". Paradox je ale, že práve majetok a peniaze má on, a to aj tie, ktoré patria jej. ...A výhražky pokračujú. Kde je tu nejaká morálka? Čo vlastne môže táto žena robiť, keď proti takémuto "súperovi" vlastne nemá žiadne šance?
Vlado.s
07.02.08,16:34
Poznám podobný prípad:
Po dlhodobom týraní... (nechcem to všetko podrobne rozpisovať), manželka požiadala o rozvod. Toť - chyba. To si nemala dovoliť. Manžel (inak riadny egoista) sa jej všemožne vyhrážal, dokonca aj zabitím, ... samozrejme bez svedkov a dôkazov... a ona, keďže vie, že on sa vie veľmi škaredo a veľmi rafinovane pomstiť a nešetrí pritom nikoho a nič, sa pod tlakom radšej všetkého vzdala. Nemala to urobiť, viem, ale riskovať životy detí, svoj vlastný... nestálo jej to za to. A viete ako to dopadlo? On má krásny byt, peniaze... ona je v podnájme, sama a je na tom len tak-tak. On si na získanom buduje kariéru... ona ledva prežíva. On si "kupuje" deti, má z čoho ... ona o ne čím ďalej tým viac dochádza. "Pyká" za to, že si dovolila od neho odísť. A keď si od neho pýta aspoň nejaké peniaze, obviňuje ju, že "jej ide iba o majetok a peniaze". Paradox je ale, že práve majetok a peniaze má on, a to aj tie, ktoré patria jej. ...A výhražky pokračujú. Kde je tu nejaká morálka? Čo vlastne môže táto žena robiť, keď proti takémuto "súperovi" vlastne nemá žiadne šance?

Moja matka má to šťastie, že ma mňa a ďalších 3 bratov. No 3? Už len mňa a 1 brata, nakoľko sa splnilo, že "v núdzi spoznáš priateľa". Tí 2 sa jej otočili chrbtom a predali sa za pár smiešných výhod. Ale ako sa vraví "všetko zlé je na niečo dobré". Predtým by som dal ruku do ohňa za všetkých bratov, teraz len za jedného.
Vlado.s
14.02.08,12:04
NOVÉ skutočnosti. Otec má frajerku a ta je v našom dome teraz takmer nasťahovaná. Takmer preto, lebo tam nebýva trvalo, raz je so svojím manželom, raz je v našom dome s mojím otcom. Susedia ju napr. videli trepat koberce s otcom na dvore, čo svedčí, že tam nie je len na návšteve. Keďže matka nemôže užívať svoje právo na bývanie vo vlastnom dome {(stále v BSM ) viď predch. príspevky}, a samozrejme nechce aby tam bola otcova frajerka, tak jej chce poslať nájomnú zmluvu za užívanie domu. Čo vy na to? Ako to spraviť čo najlepšie. Musím pripomenúť, že s otcom nechcene býva aj jeden brat (nemá kam ísť) a ten by sa mohol stať takpovediac otcovým rukojemníkom v tom zmysle, že ak mama bude žiadať nájomné od frajerky, tak otec bude žiadať od brata. Je to možné aj keď sa brat riadne podieľa na chode domácnosti (platí polovicu účtov, pracuje doma ...) ? Brat má 26 rokov a samozrejme trvalý pobyt na adrese domu. ĎAKUJEM.
hanelie
14.02.08,12:19
s nájomnou zmluvou nemá šancu, lebo prenajímateľom musia byť vlastníci nehnuteľností a to je otec s mamou /BSM /
Vlado.s
14.02.08,17:27
s nájomnou zmluvou nemá šancu, lebo prenajímateľom musia byť vlastníci nehnuteľností a to je otec s mamou /BSM /

Takže nájomná zmluva by bola reálna po zrušení BSM, že?