tom64
04.02.08,05:45
Zdravím všetkých,
som tu úplne nový a po pár uplynulých dní zúfalý.Jedná sa o to, že po tragickej smrti jedného z rodičov došlo na dedičstvo. Vlastním 1/2 rod. domu
a druhú vlastnili rodičia, teda teraz už iba jeden.Mám dvoch súrodencov
pričom jeden pri predbežnom rozhovore o kompletnom vysporiadaní dedičstva požaduje neúmernú sumu. Dom som za posledných 18 r. od toho času kedy
mi rodičia prepísali polovicu zrekonštruoval celý v dobrej vôli.Pred rekonštrukciou som dal spraviť znalecký odhad. Je mi k niečomu teraz? Súrodenec požaduje sumu z terajšej trhovej hodnoty domu. Veľmi ďakujem,
s pozdravom.
chlap
04.02.08,06:02
Vy vlastníte 50% domu a zvyšných 50% vlastnili rodičia - t.j. každý z nich vlastnil 25%. Takže predmetom dedenia je 25% podiel nebohého rodiča, ktorý sa delí rovným dielom medzi vdovu a troch súrodencov, t.j. delí sa na 4 diely. Takže každý dedič dedí 6,25% časrti domu. Ak by napr. dom bol ohodnotený na 2 mil. Sk, potom každý dedič dedí časť v hodnote 125.000,- Sk.

Je to iste dosť veľa, hlavne ak vezmeme do úvahy, že hodnota domu sa zvýšila z dôvodu rekonštrukcie, ktorú ste financoval Vy sám. Ak však túto skutočnosť nedokážete (napr. ak Vám matka neodsvedčí, že to tak bolo - čo bude pre ňu dosť ťažké, lebo sa bude musieť postaviť na stranu jedného súrodenca a ísť proti druhému súrodencovi), potom je vysoko pravdepodobné, že súrodenca budete musieť vyplatiť, ak sa s ním nedohodnete.

mimotemy taký súrodenec poteší :o
Chobot
04.02.08,08:55
Zdravím všetkých,
som tu úplne nový a po pár uplynulých dní zúfalý.Jedná sa o to, že po tragickej smrti jedného z rodičov došlo na dedičstvo. Vlastním 1/2 rod. domu
a druhú vlastnili rodičia, teda teraz už iba jeden.Mám dvoch súrodencov
pričom jeden pri predbežnom rozhovore o kompletnom vysporiadaní dedičstva požaduje neúmernú sumu. Dom som za posledných 18 r. od toho času kedy
mi rodičia prepísali polovicu zrekonštruoval celý v dobrej vôli.Pred rekonštrukciou som dal spraviť znalecký odhad. Je mi k niečomu teraz? Súrodenec požaduje sumu z terajšej trhovej hodnoty domu. Veľmi ďakujem,
s pozdravom.

Keď ide o majetok, brat nepozná brata...:(

Môžeš pristúpiť na spôsob jeho jednania a nič mu nevyplácať. Nech sa na neho prepíše jeho zákonný podiel (bude to nejaká 1/12 - tina). Ty budeš mať 13/12. On ak bude chcieť vysporiadať majetok, bude musieť dať návrh na súd a tam potom môžeš predložiť všetky dôkazy, že ty si investoval.

Nemusíš pristúpiť na jeho požiadavky.

Otázne je ešte, čo s týmy zvyšnými podielmi (, čo by zdedila mama - predá ich tebe za symbolickú hodnotu? Rozdelí ich spravodlivo medzi všetkých súrodencov? Ponechá si ich až do smrti?

Tu nemáme v čom poradiť. Je to na rozhodnutí členov tvojej rodiny, ako sa zachovajú, na čo pristúpia a na koho stranu sa postavia.
VladoaKatka
04.02.08,09:06
Všetko dobre zváž, ak chceš povedz to aj nahlas, aby si počul ako by to mohlo a malo byť. Radšej trikrát počuť ako raz spraviť zle.

Nič neuponáhli, prípadne aj dedičské konanie odložte na neskoršie. Rozhodne si sadnite všetci súrodenci a pozostalý rodič, všetko si vyjasnite a mali by ste vyriešiť už teraz aj prípadné dochovanie druhého rodiča a za akých podmienok, všetko spísať u notára.

P.S.:Nech sa rozhodnete resp. dohodnete ako chcete, brat nikdy nebude spokojný.
/toto je z vlastnej skúsenosti./
pravnicka
07.02.08,11:29
ahoj
rodičia prepísali na teba polovicu domu. druhú polovicu vlastnia tvoji rodičia. teda už len jeden z nich.
dedičský podiel po tvojom nebohom rodičovi prechádza na tvojho žijúceho rodiča, teba a tvojich dvoch súrodencov, to znamená, že sa jeho podiel rozdiely na štyry podiely.
tvoji súrodenci zrejme chcú peniaze aj za cenu, že sa vzdajú svojho podielu, ak ich vyplatíš.
To že žiadajú dnešnú trhovú cenu - je v poriadku. Cena za nehnuteľnosti bude len stúpať.
Ale aká vysoká je tá cena? Kde sa nachádza ten dom? je logické že čím bližšie k mestú tým je cena domu vyššia, i ked je starší. Cím dalej od mestá, tým nižsia.
Je v poriadku, že si dal urobiť znalecký posúdok pred rekonštrukciou. A ked tvoji súrodenci požadujú sumu. Máš právo si to odrátať zo svojich nákladov, ktoré si vynaložil pri úprave domu.
Píšeš že to bolo z dobrej vôle, znamená to, že namáš to ako dokázať, že to bolo z tvojej námahy a peňazí.
Možno by ti pomohlo odložené šeky bločky od stavebného materiálu.
Dúfam, že ti to bude na niečo dobre.
a teraz určite to budú i jeden z tvojich súrodencov, ktorí dajú vykonať znalecký posúdok. lebo cena domu po rekonštrukcii bude vyššia. Ale pozháňaj si bločky od stavebného materiálu.
Gabi03
07.02.08,11:40
Nech sa na neho prepíše jeho zákonný podiel (bude to nejaká 1/12 - tina). Ty budeš mať 13/12.

mimotemy To akým zázrakom? :D
Chobot
07.02.08,12:14
mimotemy To akým zázrakom? :D

:D:D:D:D:D

Tak to sa mi teda podarilo! Asi boli moje matematické bunky v čase písania príspevku niekde inde...:( SOrry.

:D:D:D:D

Ešte raz som si dôkladne pozrel tie podiely a vychádza mi to po dedičskom konaní, keby sa dedilo zákonným spôsobom takto:

tom64 - by vlastnil 9/16
tomova mama - 5/16
tomov 1. súrodenec - 1/16
tomov 2. súrodenec - 1/16

Takže chlap to vyrátal správne, keď určil 6,25% pre každého dediča.

Keby ešte získal podiel matky, tak by celkovo vlastnil 14/16 a ten súrodenec, čo si kladie neúmerné podmienky by so svojím podielom 1/16 asi veľa vody nenamútil.