Katy a R
05.10.09,14:01
Mám kejku normálne odrezať s kúskom stonky a len zasadiť do kúpenej zmesi .. či treba aj nejako dezinfikovať.:confused:
má už tri listy .. najväčší asi 10 - 11 cm
vikinka.n
05.10.09,12:13
Mám kejku normálne odrezať s kúskom stonky a len zasadiť do kúpenej zmesi .. či treba aj nejako dezinfikovať.:confused:
má už tri listy .. najväčší asi 10 - 11 cm

ma korene? odrezat ju mozes az ked bude mat aspon 3 korene
Katy a R
05.10.09,12:15
ma korene? odrezat ju mozes az ked bude mat aspon 3 korene

.. má dva už dosť dlhé a jeden asi tak 4 cm
avonka1
05.10.09,12:22
A ja sa sem chodím asi len jedovať, lebo tie moje vyháňajú len listy a korene. A dobrovoľne sa priznávam, že vám tu strááááááááášne ZÁVIDÍM tie krásne kvietky... :-((( ale zároveň aj doprajem... :-)
Lenka1979
05.10.09,12:34
A ja sa sem chodím asi len jedovať, lebo tie moje vyháňajú len listy a korene. A dobrovoľne sa priznávam, že vám tu strááááááááášne ZÁVIDÍM tie krásne kvietky... :-((( ale zároveň aj doprajem... :-)

avonka, moje tiež vyháňajú len listy a korene... ale nem jedujem:---:D... poctivo si počkám na prvé kvietočky - vlatne vypestované, už sa teším, raz predsa musí zakvitnúť... Držím aj Tvojim kráskam palčiaky.;););)
Ma-Ba
05.10.09,12:41
posúvam
Dendrobium Nobile - znesie teploty veľmi nízke 5 st.C, ale musí byť suché. Ja som ich dala už dovnútra, u nás sú už mrazy.
jajax
05.10.09,13:20
objavilasom dve nove stonky:---jedna uz ma asi tri centi a druha asi jeden.a asi dam za pravdu vikinke,lebo som ich dala synovi do izby a neobzerala som ich tolko ako tie co mam v kuchyni a zrazu...
este som objavila asi dalsiu keiku na orchidei od kolegyne.je este velmi drobucka,ale urcite to nie je koren,je to trochu splostene a na konci malinko clenene.som velmi rada ale aj ma mrzi ze to nie je stonka,lebo neviem aku farbu ma:confused:ale hlavne ze sa jej dari.raz sa hadam dockam.a zatial mozem urobit radost niekomu inemu:)
alenad
05.10.09,14:13
Dendrobium Nobile - znesie teploty veľmi nízke 5 st.C, ale musí byť suché. Ja som ich dala už dovnútra, u nás sú už mrazy.
Túto noc bolo len 7 stupňov Celzia, tak som sa splašila a schovala som ju. Už 2 roky jej dohováram, aby zakvitla a ona nič. Som zvedavá, či tohtoročné letnenie ju presvedčí.
foza
05.10.09,14:21
:)No dnes som bola v lidli aj ja kúpiť ludisiu /do daru/. Dúfam, že sa bude páčiť!:D Má dva mladé výhonky a onedlho bude kvitnúť:). Bolo z čoho vyberať mali ich ešte aj poobede aspoň 30ks. Ja mám tú moju na západnom okennom parapete a darí sa jej super. Nedávno vyhnala z korienka novú rastlinku, tak sa vytešujem.
vikinka.n
05.10.09,14:34
A ja sa sem chodím asi len jedovať, lebo tie moje vyháňajú len listy a korene. A dobrovoľne sa priznávam, že vám tu strááááááááášne ZÁVIDÍM tie krásne kvietky... :-((( ale zároveň aj doprajem... :-)

nic si z toho nerob, ani moje nekvitnu, no co uz s nimi, sak ich nevyhodim uz ked som do nich tolko investovala :D tak tiez len trpezlivo cakam. Ale mna aspon oncidium potesilo, vcera som objavila ze bude kvitnut, tak aspon z toho sa tesim ;)
Ma-Ba
05.10.09,14:55
Túto noc bolo len 7 stupňov Celzia, tak som sa splašila a schovala som ju. Už 2 roky jej dohováram, aby zakvitla a ona nič. Som zvedavá, či tohtoročné letnenie ju presvedčí.

Ako iste vieš dohováranie ani tomuto druhu nepomôže.
Mohlo by pomôcť: po dozretí pahľúz prestať polievať na cca 6 týždňov + chlad.
Ak sa objavia puky mierne zvýšiť zálievku a samozrejme veľa svetla, myslím, že už môže byť aj priame slnko. Ak pestovanie ovládaš predchádzajúce vety ber ako bezpredmetné. V mojom prípade je to zatiaľ len teória, nakoľko vytrvalo s týmto druhom bojujem, zatiaľ mám stále len nové rastliny. Ale možno raz ... ktovie ...?
Ma-Ba
05.10.09,15:22
Chcela som sa opýtať či sa vám niekedy tak rýchlo roztvorili púčiky na orchidei ako mne? Keď som ju dostala mala otvorených len 8 kvetov. A teraz za 10 dní už má otvorených všetkých 20. :eek:Teplota sa v miestnosti nemenila. To je tá orchidea čo má tie bodky na listoch a novú rastlinku pri srdiečku. Zdá sa mi to zvláštne,lebo mám takú orchidei od júna a tá ešte roztvára posledné 2 púčiky.:rolleyes:

Zdenka: Ako stále hovoríme, tieto hybridy sú fakt nevyspytateľné. Ale aspoň to nie je také jednotvárne a v každom prípade je každá zmena zaujímavá, no nie?
avonka1
05.10.09,16:34
:DKočky, držím palčeky.:D
terezamaria
05.10.09,16:58
avonka, moje tiež vyháňajú len listy a korene... ale nem jedujem:---:D... poctivo si počkám na prvé kvietočky - vlatne vypestované, už sa teším, raz predsa musí zakvitnúť... Držím aj Tvojim kráskam palčiaky.;););)

Lenka presne aj moje.Listy a korene, kvetov niet.Už som ich dala zo západného okna na východné, ale zatiaľ sa im kvitnúť stále nechce.
Možno si raz povedia, že začnú, ktovie.
zuzulu
05.10.09,17:05
:)No dnes som bola v lidli aj ja kúpiť ludisiu /do daru/. Dúfam, že sa bude páčiť!:D Má dva mladé výhonky a onedlho bude kvitnúť:). Bolo z čoho vyberať mali ich ešte aj poobede aspoň 30ks. Ja mám tú moju na západnom okennom parapete a darí sa jej super. Nedávno vyhnala z korienka novú rastlinku, tak sa vytešujem.

ja tieeeeez :rolleyes:
pekne som to stihla a celkom dobry vyber mali :-)
foza
05.10.09,17:47
ja tieeeeez :rolleyes:
pekne som to stihla a celkom dobry vyber mali :-)
:)tak ti prajem veľa pestovateľských úspechov:)
Zdenka175
06.10.09,04:38
nic si z toho nerob, ani moje nekvitnu, no co uz s nimi, sak ich nevyhodim uz ked som do nich tolko investovala :D tak tiez len trpezlivo cakam. Ale mna aspon oncidium potesilo, vcera som objavila ze bude kvitnut, tak aspon z toho sa tesim ;)
A čo si urobila s tou kejkou bez koreňov? Nechala si ju tak a čakáš?
zuzulu
06.10.09,05:24
:)tak ti prajem veľa pestovateľských úspechov:)

dakujem :)
este sa chcem opytat, mozem k nej pristupovat rovnako ako ku phalam (polievam ich do misky, aby sa same napili alebo rosim listy), alebo je tu nejako odlisny sposob pestovania
dakujem :rolleyes:
sayly
06.10.09,05:39
sayly - ak je to toto, tak to je dosť zlé. Mám túto orchideu už dosť dlho a priniesla som ju tak z obchodu. Odstránila som napadnuté listy, horšie je, že nové listy to majú tiež akoby "vrodenú vadu". Akoby čosi salo dužinu listu. Postupne zostávajú vysaté fľaky, vidno len pletivo. A myslím, že sa to môže prenášať.
Potieram to ENDIEX-om. Tak čakám, čo sa z toho vykľuje. Možno má niekto viac skúseností.
Vyjadrenie : "najlepšia prevencia je rastliny nerosiť. Jediné opodstatnenie je rosiť po presadení v dĺžke 3-4 týždne"/virens/.
Foto by nebolo?


podarilo sa mi to odfotiť konečne, vyzerá to ako ten list na Tvojej prvej fotke, listy sú pevné, len akoby postriekané s kyselinou, myslím, že je to od rosenia, majú strašne tvrdú vodu a mama ju neprevára, má to na všetkých orchideách a aj na všetkých listoch v blízkosti srdiečka, presne tam kde ich rosia, oni rosia vzdušné korene, dá sa s tým niečo robiť? Ja som jej povedala, nech nerosia, že môže dostať pleseň, ale ona je presvedčená, že im to robí dobre, samozrejme preto, že jej momentálne skoro všetky kvitnú, ale nejak smiešne, tak po dva kvety, len jedna má tých kvetov viac, no najprv vyhnala len jeden puk, až potom ako rozkvitol sa pohla a vyhnala viacej pukov
Jara
06.10.09,06:23
Mobilom som stiahla tu Ludisiu aby ste videli aka je. Je vlastne taká maličká a má len jeden taký malý púčik, ale všetky boli také malé.
Ma-Ba
06.10.09,07:05
podarilo sa mi to odfotiť konečne, vyzerá to ako ten list na Tvojej prvej fotke, listy sú pevné, len akoby postriekané s kyselinou, myslím, že je to od rosenia, majú strašne tvrdú vodu a mama ju neprevára, má to na všetkých orchideách a aj na všetkých listoch v blízkosti srdiečka, presne tam kde ich rosia, oni rosia vzdušné korene, dá sa s tým niečo robiť? Ja som jej povedala, nech nerosia, že môže dostať pleseň, ale ona je presvedčená, že im to robí dobre, samozrejme preto, že jej momentálne skoro všetky kvitnú, ale nejak smiešne, tak po dva kvety, len jedna má tých kvetov viac, no najprv vyhnala len jeden puk, až potom ako rozkvitol sa pohla a vyhnala viacej pukov

No odborník nie som, ale myslím si, že toto naozaj nevyzerá dobre a listy sú dosť zničené. Fakt by som s rosením hneď prestala. Ale hovorí sa že, proti gustu...
Alebo to môže byť ešte pliaga, ktorá sa šíri veľmi rýchlo. Ak sa dobre, ale veľmi dobre zadívaš na list v tých miniatúrnych bodkách môže byť vidno malilinké také hrdzavé, alebo červnené bodky. Na prvý pohľad ich nevidno, treba fakt dobre zaostriť zrak. Dá sa to zistiť ešte tak, že zoberieš kúsok čistej bielej látky jemne prejdeš ňou postihnuté miesta. Ak zostane mierne červená, alebo hrdzavá potom poviem viac.
Ešte k tej vode. Takmer všade, kde sa píše o tvrdej vode, hovorí sa o nej ako o nebezpečenstve pre orchidey.
zuzulu
06.10.09,07:23
Mobilom som stiahla tu Ludisiu aby ste videli aka je. Je vlastne taká maličká a má len jeden taký malý púčik, ale všetky boli také malé.


jeeeeej, presne taku mam aj ja, som sa v nich trosku pohrabala a nasla som jednu taku, ktora mala vzadu taky maly vyhoncek:rolleyes:
ju odfotim vecer, a pridam sem foto
jess
06.10.09,07:31
.... Ešte k tej vode. Takmer všade, kde sa píše o tvrdej vode, hovorí sa o nej ako o nebezpečenstve pre orchidey.

Presťahovala som sa a ozaj mám tvrdú vodu. Čo v takomto prípade? Čím polievať ? Bývam v paneláku, takže zbieranie nejakej dažďovej vody zas neprichádza do úvahy.:cool:
privát
06.10.09,08:26
Presťahovala som sa a ozaj mám tvrdú vodu. Čo v takomto prípade? Čím polievať ? Bývam v paneláku, takže zbieranie nejakej dažďovej vody zas neprichádza do úvahy.:cool:
jasné, že nie. Väčšinou sa na polievanie používa prevarená voda.
zuzulu
06.10.09,08:40
ja si vodu vzdy napustim a necham tyzden odstat a potom ich polejem s takou odstatou, v ten den ako polejem si nachystam novu vodu na odstatie na dalsi tyzden a baby su zatial v pohode
ani jedna sa zatial nestazuje :)
atka4
06.10.09,09:02
U nas mali v lídli asi 20 ks, hneď ráno boli rozobraté, ale mne sa tiež jedna ušla :). Je iná, takú som ešte nemala, tak ju dúfam kamarátky doma privítajú :---
Mne sa v Lidli v Ke na Moldavskej už neušla...:mee::mee:
atka4
06.10.09,09:44
Tesim sa, bude mi kvitnut oncidium :D
Aj mne, má 3 výhonky :D:D:D
Asi v 08.mi odkvitli phaly /od 04./, zostrihla som len často s kvetmi, nechala som dlhé stonky, presadila a chcela som ich už nechať odpočívať..........a.........3 rôzne mi vyháňajú púčiky z "kolienka":D:D:D a jedna aj novú stonku, predpokladám, že kvetnú....:D:D:D
Jara
06.10.09,09:52
Milé "orchidejačky-poraďačky", mala som dendrobium na balkóne a keďže sa ochladzuje, tak som ho už chcela dať dnu a zistila som, že je celé od puklice :eek: . Aspoň myslím, že je to puklica. Pred týždňom ešte nič nemala a teraz toto :mee:. Pracne som ju čistila s vatovými tampónmi, ale aj lístky sú už také bodkované. Prosím poraďte či ešte postriekať nejakým chemickým prípravkom, prípadne dať kvapku jari, neviem ako ďalej. Tiež sa chcem spýtať, či to nebude aj na korienkoch, prípadne v hline a či to nemám vybrať z kôry. Pripájam hneď fotky z mobilu a prosím o radu, ako ju zachrániť :confused:. Tiež som ju dala mimo ostatných kvetov, nech mi to nechytia aj ostatné. Ďakujem
vikinka.n
06.10.09,10:11
Aj mne, má 3 výhonky :D:D:D
Asi v 08.mi odkvitli phaly /od 04./, zostrihla som len často s kvetmi, nechala som dlhé stonky, presadila a chcela som ich už nechať odpočívať..........a.........3 rôzne mi vyháňajú púčiky z "kolienka":D:D:D a jedna aj novú stonku, predpokladám, že kvetnú....:D:D:D

super, tesim sa s tebou :D
vikinka.n
06.10.09,10:15
A čo si urobila s tou kejkou bez koreňov? Nechala si ju tak a čakáš?

Ona je este malicka, obalila som ju machom a cakam
foza
06.10.09,14:41
dakujem :)
este sa chcem opytat, mozem k nej pristupovat rovnako ako ku phalam (polievam ich do misky, aby sa same napili alebo rosim listy), alebo je tu nejako odlisny sposob pestovania
dakujem :rolleyes:
ja sa moju ,,diamantovú,, starám ako o phaly (zalievam, hnojím a vytieram listy pivkom):rolleyes:
bef
06.10.09,16:02
Presťahovala som sa a ozaj mám tvrdú vodu. Čo v takomto prípade? Čím polievať ? Bývam v paneláku, takže zbieranie nejakej dažďovej vody zas neprichádza do úvahy.:cool:

Ak nemáš veľa rastliniek dala by sa použiť aj destilovaná voda.


Pekný deň :)
zuzkahris
06.10.09,16:51
Milé "orchidejačky-poraďačky", mala som dendrobium na balkóne a keďže sa ochladzuje, tak som ho už chcela dať dnu a zistila som, že je celé od puklice :eek: . Aspoň myslím, že je to puklica. Pred týždňom ešte nič nemala a teraz toto :mee:. Pracne som ju čistila s vatovými tampónmi, ale aj lístky sú už také bodkované. Prosím poraďte či ešte postriekať nejakým chemickým prípravkom, prípadne dať kvapku jari, neviem ako ďalej. Tiež sa chcem spýtať, či to nebude aj na korienkoch, prípadne v hline a či to nemám vybrať z kôry. Pripájam hneď fotky z mobilu a prosím o radu, ako ju zachrániť :confused:. Tiež som ju dala mimo ostatných kvetov, nech mi to nechytia aj ostatné. Ďakujem

Jarka, tak to sú hrozné pliagy :mad:, ja som raz mala na jednej phale 3, tie som zotrela vatovou tyčinkou namočenou v parafíne. Viac sa na nej neobjavili.
Vonku mi napadli citrónovníky, tie som musela postriekať chemickým postrekom proti cicavým škodcom / Applaud / , ale neviem ako by to zapôsobilo na orchidku, tá je predsa citlivá.
Inak existuje ešte postrek Vectafid, ten je na báze parafínového oleja, takže nieje toxický, tie pliagy so po ňom zadusia, treba ho opakovať 2x.
Skús teraz každý deň dôkladne popozerať, či sa niečo nevyskytlo, môže tam byť aj niekde skryté vajíčko, z ktorého sa vyliahnú, ale držím palce, tie puklice sú dosť veľké a ak si ich pekne vyzbierala malo by to stačiť. držím palce!
Jara
07.10.09,05:47
Zuzka, snažila som sa ich poriadne vyzbierať, ale viem, že to je tak vo vnutri hlboko, takže určite tam sú nejaké zárodky. No neviem či to neni aj na koreňoch. Vidím, že to poškodzuje listy. Včera som ju obzerala, ale nové som zatiaľ nevidela. Je mi jej ľúto. Skúsim sa spýtať ešte v zahradkárstve. Ten Vectafid som pozerala na nete, len je to balenie až 1 liter a stojí cez 10 €, tak neviem či sa to oplatí, za to môžem kúpiť aj nové dendrobium, ale mne je ľúto to vyhodiť. Ešte sa pôjdem spýtať čo je najlepšie.
sayly
07.10.09,08:33
No odborník nie som, ale myslím si, že toto naozaj nevyzerá dobre a listy sú dosť zničené. Fakt by som s rosením hneď prestala. Ale hovorí sa že, proti gustu...
Alebo to môže byť ešte pliaga, ktorá sa šíri veľmi rýchlo. Ak sa dobre, ale veľmi dobre zadívaš na list v tých miniatúrnych bodkách môže byť vidno malilinké také hrdzavé, alebo červnené bodky. Na prvý pohľad ich nevidno, treba fakt dobre zaostriť zrak. Dá sa to zistiť ešte tak, že zoberieš kúsok čistej bielej látky jemne prejdeš ňou postihnuté miesta. Ak zostane mierne červená, alebo hrdzavá potom poviem viac.
Ešte k tej vode. Takmer všade, kde sa píše o tvrdej vode, hovorí sa o nej ako o nebezpečenstve pre orchidey.

keďže mám choré oči, nemôžem to vidieť, ale skúsila som to s tým servítkom a mala si pravdu, zostal červený, teda hrdzavý...tak ma-ba, čo mi teraz poradíš? má to strašne rozšírené, tie listi sú úplne tým posiate (prepáč mi, že niekedi namiesto tvrdého i napíšem mäkké, je to zámerne, pretože sa mi pokazilo na klávesnici písmenko ipsilon)
Ma-Ba
07.10.09,09:44
Ja som si to doniesla z Baumaxu. Najskôr som tomu nevenovala pozornosť, ale potom sa mi to roznieslo aj na ďalšie. Choré listy, veľmi napadnuté som odstránila zostali len 2 mladé. Potom som vzala hubku na čistenie pleti, a čistou vodou som každý list zhora, zdola, pokiaľ sa dá dostať do záhybov aj tam vyutierala niekoľkokrát, viac dní za sebou. Podobne som urobila aj na ostatných, kde som to zistila. Je to nejaký škodca, ale presné určenie by som musela dlhšie hľadať, ale to je v podstate jedno.
Rastliny kontrolujem, zatiaľ sa mi zdá, že je to v poriadku, ale či to pomôže ak sú už veľmi napadnuté to nezaručím.
S chémiou však naozaj neporadím, možno niekto skúsenejší a mamkine orchidky fakt ľutujem.
sayly
07.10.09,09:58
Ja som si to doniesla z Baumaxu. Najskôr som tomu nevenovala pozornosť, ale potom sa mi to roznieslo aj na ďalšie. Choré listy, veľmi napadnuté som odstránila zostali len 2 mladé. Potom som vzala hubku na čistenie pleti, a čistou vodou som každý list zhora, zdola, pokiaľ sa dá dostať do záhybov aj tam vyutierala niekoľkokrát, viac dní za sebou. Podobne som urobila aj na ostatných, kde som to zistila. Je to nejaký škodca, ale presné určenie by som musela dlhšie hľadať, ale to je v podstate jedno.
Rastliny kontrolujem, zatiaľ sa mi zdá, že je to v poriadku, ale či to pomôže ak sú už veľmi napadnuté to nezaručím.
S chémiou však naozaj neporadím, možno niekto skúsenejší a mamkine orchidky fakt ľutujem.


zaujimave je, ze aj napriek tomu su list pevne a silne a tak aj cele orchidei, no neviem, mame sa s tim hrat nechce, ona na to nema cas a ja tam tiez kazdi den nechodim, tak neviem, ked som jej to dnes povedala, povedala, ze ona sa na to vikasle a vihodi ich, samozrejme si ich radsej zoberiem ja, ona nie je taki fanatik ako ja, mne velice povedala, ze jej stale obzeram a ja ze som ich mala v zubozenom stave ked bola u mna, som jej jemne visvetlila, ze moje boli len poriadne zaprasene, kedze sme prerabali kurenie a rezali mi v dome betón, biele bolo vsetko vratane orchidei:D, mislela som, ze nebude koniec upratovaniu, no uvidim, co jej s nimi vimislim, ale musela bi som jej ich oholit cele...drz mi palce
Ma-Ba
07.10.09,10:08
To je fakt. Listy akoby boli v poriadku, pevné, ale mňa to bodkovanie na nich vyrušuje . Ale ak by si ich zobrala domov daj ich ďaleko, veľmi ďaleko od svojich. Možno to stojí za pokus, urobila by som to isté. Držím palce.
zuzulu
07.10.09,10:54
damy posielam nieco pre inspiraciu a potesenie ;)
zuzulu
07.10.09,11:08
damy posielam nieco pre inspiraciu a potesenie ;)

tak este raz, neprevzalo mi to prilohu
zuzulu
07.10.09,11:15
pokracovanie
zuzulu
07.10.09,11:18
a posledna cast
Lenka1979
07.10.09,11:30
zuzulu , nádhera,neskutočné...
... to nám robíš náročky??? :---:---:---
Jara
07.10.09,11:31
Oj ako potešilo moju dušu i zrak a to ešte v čase keď robím výplaty :D
foza
07.10.09,11:32
:eek::eek::eek:Tak to je teda sila!:eek::eek::eek:
zuzulu
07.10.09,12:01
Oj ako potešilo moju dušu i zrak a to ešte v čase keď robím výplaty :D

no vidis, ja uz vyplaty mam urobene aj poslane na uctoch, mne je uz dobre, ja uz sa mozem kochat :)
zuzulu
07.10.09,12:02
zuzulu , nádhera,neskutočné...
... to nám robíš náročky??? :---:---:---

toto mi prosim pekne poslal moja diplomovy veduci, aby som sa inspirovala a mala aspon takto krasnu diplomovku :D
zena
07.10.09,12:04
Vsekym by som dopriala takuto trojitu radost ako mam ja momentalne. Ide mi kvitnut po pol roku biela orchidejka. Uz ma asi 2cm kvetny vyhon, nad nim ide vzdusny korienok a zo stareho vyhonka ide mozno kejka :D:D:D
Zdenka175
07.10.09,12:08
Zuzulu -Wav mať takú rozkonárenú krásu doma:rolleyes::rolleyes::D
Zdenka175
07.10.09,12:09
Vsekym by som dopriala takuto trojitu radost ako mam ja momentalne. Ide mi kvitnut po pol roku biela orchidejka. Uz ma asi 2cm kvetny vyhon, nad nim ide vzdusny korienok a zo stareho vyhonka ide mozno kejka :D:D:D
No to človeka poteší. Gratulujem
Kika69
07.10.09,12:15
Zuzulu to je nádhera.:)
Marek199999
07.10.09,12:23
Tak som tu uz s dalsim problemom. Ta velka orchidea mala uplne odhnite korene, tak som ich odstrihol a presadil som ju. Ostali asi tri zdrave. Presli dva tyzdne a ziadna zmena sa nedostavila. Ma makke listy, a zda sa mi, ze zacinaju aj zltnut. Co mam robit dalej?
Jana1303
07.10.09,12:24
zuzulu, toľko krásy v jednom,
úúúúúúúúúúúúúúúúúúžasnéééé ééééééé

;););););)
zena
07.10.09,12:25
Tak tuto orchidejku dostala mama od otca. Celkom dobre vybral :D
foza
07.10.09,13:34
No to človeka poteší. Gratulujem


Vsekym by som dopriala takuto trojitu radost ako mam ja momentalne. Ide mi kvitnut po pol roku biela orchidejka. Uz ma asi 2cm kvetny vyhon, nad nim ide vzdusny korienok a zo stareho vyhonka ide mozno kejka :D:D:D
To ti teda blahoželám :---ved také niečo sa neobjaví každý deň!
Bionda
07.10.09,13:53
Tak som tu uz s dalsim problemom. Ta velka orchidea mala uplne odhnite korene, tak som ich odstrihol a presadil som ju. Ostali asi tri zdrave. Presli dva tyzdne a ziadna zmena sa nedostavila. Ma makke listy, a zda sa mi, ze zacinaju aj zltnut. Co mam robit dalej?
si ju v zlom stave nemal presadiť, mal si skúsiť tú metódu sáčkovú alebo cukrovej vody- čo je tu niekdé v tejto téme opísaná- pohrabkaj sa! nájdi a zachráň čo sa dá! Držím palce :)
vikinka.n
07.10.09,14:03
Tak som tu uz s dalsim problemom. Ta velka orchidea mala uplne odhnite korene, tak som ich odstrihol a presadil som ju. Ostali asi tri zdrave. Presli dva tyzdne a ziadna zmena sa nedostavila. Ma makke listy, a zda sa mi, ze zacinaju aj zltnut. Co mam robit dalej?

Tri korene by mohli stacit. Polieval si ju od vtedy? Moja sa davala dokopy 5 mesiacov. Bude to chvilu trvat, aj listy mala dlho makke, Nakonies som jej tie makke odstranila a nechala jej len dva horne, teraz uz ma dva nove.
Skus ju poliat a cakaj.
Marek199999
07.10.09,15:07
Dakujem... Budem cakat a potom napisem, ako to s nou dopadlo...
zuzulu
07.10.09,15:48
Vsekym by som dopriala takuto trojitu radost ako mam ja momentalne. Ide mi kvitnut po pol roku biela orchidejka. Uz ma asi 2cm kvetny vyhon, nad nim ide vzdusny korienok a zo stareho vyhonka ide mozno kejka :D:D:D

ja umrem, ja som nasla dnes presne tak isto!!!!!
Orim
07.10.09,16:28
Tiež som odfotil nejaké na dovolenke, bohužial to bolo vo výklade a fotky sa nepodarili tak ako by som chcel.
zuzulu
07.10.09,17:19
Tiež som odfotil nejaké na dovolenke, bohužial to bolo vo výklade a fotky sa nepodarili tak ako by som chcel.

ta druha fotka je krasna :)
veva..
07.10.09,18:08
Zuzka, snažila som sa ich poriadne vyzbierať, ale viem, že to je tak vo vnutri hlboko, takže určite tam sú nejaké zárodky. No neviem či to neni aj na koreňoch. Vidím, že to poškodzuje listy. Včera som ju obzerala, ale nové som zatiaľ nevidela. Je mi jej ľúto. Skúsim sa spýtať ešte v zahradkárstve. Ten Vectafid som pozerala na nete, len je to balenie až 1 liter a stojí cez 10 €, tak neviem či sa to oplatí, za to môžem kúpiť aj nové dendrobium, ale mne je ľúto to vyhodiť. Ešte sa pôjdem spýtať čo je najlepšie.
Vektafid A sa predáva aj v balení:
3x5 ml = 1,50 €
100 ml = 2,30 € , ...
Ak nebudú mať Vektafid, tak sa spýtaj na PREDJARNÝ POSTREK 100+2 ml = 3,15 € (vektafid + calypso).
Jara
08.10.09,07:37
Vektafid A sa predáva aj v balení:
3x5 ml = 1,50 €
100 ml = 2,30 € , ...
Ak nebudú mať Vektafid, tak sa spýtaj na PREDJARNÝ POSTREK 100+2 ml = 3,15 € (vektafid + calypso).

Ďakujem za informáciu. Včera mi to časovo nevyšlo, domov som šla okolo jedného zahradníctva, ale mali zatvorené, no dnes určite zájdem. Večer som ju pozerala, tak nové puklice som nezbadala, ale taká mi pripadá tá moja dendrobka dotrápená od toho, čo som ju čistila... Uvidíme či ju zachránim.
Zdenka175
08.10.09,09:15
Tak tuto orchidejku dostala mama od otca. Celkom dobre vybral :D
Pekná je:) , ešte som takú nevidela. Zdá sa mi, že je to pelorik.
Zdenka175
08.10.09,09:40
Minule som presádzala phaly. A tak im začali rásť nové listy a korene rastú aj po tri nad srdiečkom. :---:)Nedávno mi odkvitla jedna a už tlačí stonku. Vidím, že je usilovná a ani neoddychuje. Asi im vyhovuje ten namiešaný substrát a predierovaný kvetináč.:):)
zena
08.10.09,10:32
Pekná je:) , ešte som takú nevidela. Zdá sa mi, že je to pelorik.
Myslis ze to nie je phala? Ja neviem, pretoze som len zaciatocnik s tymito kvetinkami, inak pokrocily pestovatel izboviek :)
foza
08.10.09,13:17
Minule som presádzala phaly. A tak im začali rásť nové listy a korene rastú aj po tri nad srdiečkom. :---:)Nedávno mi odkvitla jedna a už tlačí stonku. Vidím, že je usilovná a ani neoddychuje. Asi im vyhovuje ten namiešaný substrát a predierovaný kvetináč.:):) Zdenka, prosím ťa o akom namiešanom substráte píšeš? Ja som teraz kúpila hotový substrát na orchidey /že De Luxe/nemáš s ním skúsenosti?;)
Halli
08.10.09,13:24
Pridám jednu skúsenosť do tejto témy....chcela som prichytiť štipčekom kvet orchidejky, až som to prešvihla a zlomila som ho. Nie úplne , zostal len na kuštičku...strašne mi to bolo ľúto , tak som opatrne lepiacou gumenou páskou ovinula stonku-zlomeninku...:o...no a už je tomu tri týždne, ona nielen že neodkvacla, ale rozvila ostatné púčiky a naviac som včera zistila, že vyháňa pod kvetom ďalšiu stonku s púčikmi...tak táto orchidejka ma musí mať veľmi rada :D
jess
08.10.09,13:26
Ja som kúpila zlisované kokosové vlákno...NO NIKDY VIAC....je to "husté" a strááášny bordel je z toho. Skôr by som si chcela kúpiť taký, ktorý je z takých väčších kúskov kôry, len neviem, ktorý to je, keďže do tých sáčkov nevidno.
Maruška54
08.10.09,13:36
ja som si substrát vyrobila...povyberala som z kúpeného najväčšie kusy kôry a upiekla v rúre, potom som pridala drevené uhlie, nakrájaný korkový štupeľ, nakrájaný polystyrén a len málinko substrátu na orchideje...už sú takto asi štyri mesiace a zdá sa že sa im páči...ne jednej s ktorou som sa už lúčila lebo som si ju kúpila s prepolievaným srdiečkom mi rastie kejka
vikinka.n
08.10.09,13:38
Myslis ze to nie je phala? Ja neviem, pretoze som len zaciatocnik s tymito kvetinkami, inak pokrocily pestovatel izboviek :)

Je to phal pelorik. Pelorik sa mu hovori preto ze ma tie dva listky odlisnejsie ako na klasickych phalach. Niektore ako napriklad ta tvoja ich ma akokeby nerozkvitnute, niektore ich ma ineho tvaru, alebo niecim inym odlisne.
Prihodim aj foto na ukazku ake mozu byt peloriky :)
Maruška54
08.10.09,13:38
mňa by ale zaujímalo...tú Ludiciu ste z toho papierového obalu vybrali? lebo keď ju vyberiem tak sa mi kláti nabok
jajax
08.10.09,14:41
mňa by ale zaujímalo...tú Ludiciu ste z toho papierového obalu vybrali? lebo keď ju vyberiem tak sa mi kláti nabok
mas pravdu.tiez som ju musela podlozit.nechapem preco boli vsetky krive:confused:dufam ze tie dve pahluzy porastu rovno:cool:
cactus
08.10.09,14:59
Ja som kúpila zlisované kokosové vlákno...NO NIKDY VIAC....je to "husté" a strááášny bordel je z toho. Skôr by som si chcela kúpiť taký, ktorý je z takých väčších kúskov kôry, len neviem, ktorý to je, keďže do tých sáčkov nevidno.

kúpila som v Hornbachu a volajú sa kokočipsy. Sú to také väčšie kúsky kôry z kokosových orechov...
zena
08.10.09,15:38
Je to phal pelorik. Pelorik sa mu hovori preto ze ma tie dva listky odlisnejsie ako na klasickych phalach. Niektore ako napriklad ta tvoja ich ma akokeby nerozkvitnute, niektore ich ma ineho tvaru, alebo niecim inym odlisne.
Prihodim aj foto na ukazku ake mozu byt peloriky :)
Dakujem za vysvetlenie,zasa som mudrejsia :) Ja som si myslela ze to je klasicka phala a kvietky este len rozkvitaju, pretozu ju mame ibe par dni :)
foza
08.10.09,19:14
Ludisiu treba podopierať ako phaly,lebo stonku na ktorej sú lístky má veľmi krehkú a mohla by sa svojou váhou zlomiť.
Jara
09.10.09,06:24
Moja ludisia je pekne rovná a aj tu stonku má hrubú. Keď som ju vybrala z papiera, tak som bola prekvapená aká je pekne tvarovaná. Možno preto, lebo je ešte malá.
zuzulu
09.10.09,06:29
ja som ju musela jemne priviazat k palicke, inak mi padala, ale dala som jej zltu stuzku, aby bola pekna, pokym nema kvietky, snad sa jej bude pacit
v stredu som im vsetkym trom utrela listky s pivom, a mam pocit, ze sa ta ludisia viac prebrala k zivotu uz aj listky ma krajsie, z toho lidla prisla trochu od prachu
sayly
09.10.09,12:00
ludisie nerastú rovno, aj keď niektore stonki su aj rovne, rastu hociako a vitvaraju take velke kose....sori za ipsilon, ale mam ho pokazeni na klavesnici
tara464
09.10.09,15:08
Konečne sa tie moje orchidejky prebudili a idu mi kvitnut skoro z každej mi ide nova stonka a z 1 az dve:D :D :)
Zdenka175
10.10.09,04:54
Konečne sa tie moje orchidejky prebudili a idu mi kvitnut skoro z každej mi ide nova stonka a z 1 az dve:D :D :)
No vidíš, už aj im prišiel čas. Teším sa s tebou.:---
Zdenka175
11.10.09,13:18
Idem vám povedať, že o tie fľakaté listy som prišla.:( Potrela som ich aj Endiexom no už im nepomohol.Boli už také nahnité. A to je moja najnovšia orchidei.Odrazu som ju oddelila od novej kejky. Tešim sa z nej.:D:D Len dúfam, že sa mi tá pliaga neobjaví na iných listoch.:confused::confused:
jess
11.10.09,13:24
... a ja som práve pochovala dve orchidee:mee::mee::mee::mee::mee:... Dúfam, že bude najbližšie nejaká akcia (ako bolestné ).:D
lenus
11.10.09,14:18
moje najnovsie prirastky. ta zlta aj vonia :)
mata10
11.10.09,16:12
Neviete my povedať po akom čase na orchidei narastie dcerská rastlinka dakujem vopred.
veva..
11.10.09,17:36
Neviete my povedať po akom čase na orchidei narastie dcerská rastlinka dakujem vopred.
Každá je iná a záleží to len na nej kedy sa rozhodne, že nás poteší keikou. :)
Mne zatiaľ narástla na jednej phale, asi po roku a pól. Na dendrobiach je to o dosť skôr a na jednej ich môže byť aj 5.
milka 60
12.10.09,05:02
je mi s tebou a zo Zdenkou lúto ,že ste prišli o orchidky
babi2
12.10.09,05:35
Každá je iná a záleží to len na nej kedy sa rozhodne, že nás poteší keikou. :)
Mne zatiaľ narástla na jednej phale, asi po roku a pól. Na dendrobiach je to o dosť skôr a na jednej ich môže byť aj 5.
Ja by som sa chcela opýtať, tiež mi vyrástla takáto rastlinka, vraj ju treba zasadiť, iba neviem kde to treba odstrinúť, koľko jej treba nechať z tej stopky a ako sa to má zasadiť, či tie korienky treba nechať vonku či majú byť v substráte, ďakujem vopred za rady, dúfam že sa mi podarí prilepiť foto ako vyzerá
Ma-Ba
12.10.09,06:33
Táto mladá rastlinka je na zasadenie veľmi malá. Ako už viacerí písali musí mať dlhšie korene a väčšie listy. Odstrihne sa s kúskom kvetného stvola a zasadí do najmenšej nádoby, do akej sa zmestí. Orchidey nezášajú veľké nádoby, v ktorých živoria, alebo aj zahynú. Ak je pôvodná rastlina zdravá je dobré nechať čo najdlhšie, aby zosilnela. Je možné, že na materskej rastline aj vykvitne. Možno pozrieť príspevky dozadu, kde je i foto.
V každom prípade keika poteší každého kto orchidey pestuje.
Nech sa darí.
babi2
12.10.09,06:45
Táto mladá rastlinka je na zasadenie veľmi malá. Ako už viacerí písali musí mať dlhšie korene a väčšie listy. Odstrihne sa s kúskom kvetného stvola a zasadí do najmenšej nádoby, do akej sa zmestí. Orchidey nezášajú veľké nádoby, v ktorých živoria, alebo aj zahynú. Ak je pôvodná rastlina zdravá je dobré nechať čo najdlhšie, aby zosilnela. Je možné, že na materskej rastline aj vykvitne. Možno pozrieť príspevky dozadu, kde je i foto.
V každom prípade keika poteší každého kto orchidey pestuje.
Nech sa darí.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, tak ju tam ešte nechám, prajem pekný deň
sayly
12.10.09,07:25
Ja by som sa chcela opýtať, tiež mi vyrástla takáto rastlinka, vraj ju treba zasadiť, iba neviem kde to treba odstrinúť, koľko jej treba nechať z tej stopky a ako sa to má zasadiť, či tie korienky treba nechať vonku či majú byť v substráte, ďakujem vopred za rady, dúfam že sa mi podarí prilepiť foto ako vyzerá

ako povedala ma-ba, je na zasadenie vellmi mala, potrebuje mat cca 7 cm listi a korene musia bit minimalne 3 s dlzkou minimalne 5 cm, az potom je vhodna na zasadenie

to ma-ba
tak ta vanda sa mi asi preberie, co ma nesmierne tesi, ale nechcem to moc zakriknut, lebo este nemam vihrate, vsimla som si, ze jej zacinaju rast tri korienki vzdusne, tak hadam bude dobre:)
Zdenka175
12.10.09,07:31
Sayly, asi to bude s Vandou na dobrej ceste. Mne teraz začali vyháňať korene ako o dušu. A hlavne na tej čo som kúpila nekvitnúcu, dúfam že má poteší stonkou.Som zvedavá akej bude farby.:D:D
31Jankal
12.10.09,07:37
Dobrý den, moje orchidee nechcú vôbec kvitnúť, už je to viac ako roka, mám ich na východnej strane vyhánajú stále len listy a vonkajšie korienky ale žiadne stonky na kvety, zalievam ich tak, že ich raz za týžden ponorím do vody aj s hnojivom, kropím ich čo dalej mám robiť aby mi už konečne zakvitli? Dakujem
Ma-Ba
12.10.09,09:06
ako povedala ma-ba, je na zasadenie vellmi mala, potrebuje mat cca 7 cm listi a korene musia bit minimalne 3 s dlzkou minimalne 5 cm, az potom je vhodna na zasadenie

to ma-ba
tak ta vanda sa mi asi preberie, co ma nesmierne tesi, ale nechcem to moc zakriknut, lebo este nemam vihrate, vsimla som si, ze jej zacinaju rast tri korienki vzdusne, tak hadam bude dobre:)

sayly - to sa fakt teším. No s orchidkami človek nikdy nemá vyhraté. Riskujeme "fúru" peňazí, ale podľa mňa to stojí za to. Moja Vanda ide kvitnúť už 2x, tak o to viac Ti prajem, aby Ti aj zakvitla.
dindi22
12.10.09,12:35
Ahojte, potrebujem od vás poradiť... Doteraz som si kupovala/dostávala len orch. Phalaenopsis, no minule v Lidli som neodolala a kúpila si Ludisiu-2 kusy:D. Len jedna vec-ako sa o ňu starať? Je v inej zemine, než Phalaenopsis, tak neviem, ako a kedy ju polievať, ako presádzať-kedže v každom črepníku sú po 3 ks...ak viete, prosím, poraďte, ďakujem
Ma-Ba
12.10.09,15:26
Dobrý den, moje orchidee nechcú vôbec kvitnúť, už je to viac ako roka, mám ich na východnej strane vyhánajú stále len listy a vonkajšie korienky ale žiadne stonky na kvety, zalievam ich tak, že ich raz za týžden ponorím do vody aj s hnojivom, kropím ich čo dalej mám robiť aby mi už konečne zakvitli? Dakujem

Možo menej hnojiť, takmer všade sa odporúča hnojiť 1 x za 14 dní. Ide zima a väčšinou sa prestáva hnojiť celkom. Kropenie im vyhovuje? Kvitnutie nie je len o vode a o hnojive. Teraz viac svetla, vzduch, teplo ? Niektoré aby nasadili na kvet potrebujú práve prisušiť a chlad. Záleží od druhu.
Ma-Ba
12.10.09,15:33
Ahojte, potrebujem od vás poradiť... Doteraz som si kupovala/dostávala len orch. Phalaenopsis, no minule v Lidli som neodolala a kúpila si Ludisiu-2 kusy:D. Len jedna vec-ako sa o ňu starať? Je v inej zemine, než Phalaenopsis, tak neviem, ako a kedy ju polievať, ako presádzať-kedže v každom črepníku sú po 3 ks...ak viete, prosím, poraďte, ďakujem

Ludisiu možno pestovať v takých podmienkach ako phaly, stačí jej aj menej svetla. Substrát jej vyhovuje hustejší, mokrejší občas nechať preschnúť. 3 ks v črepníku sú zrejme nové výhony, ktoré Ludisia hojne produkuje. Presádzať sa odporúča radšej menej ako viac, čiže 3 výhonky pravdepodobne netreba. Je to nenáročná rastlina.
zuzkahris
12.10.09,17:34
Ahojte, všetkých vás pekne pozdravujem a chcem sa pochváliť, pamätáte si na phalu čo som kúpila v Kauflande za 1.50 eur? Takže PODARILO SA mi ju zachrániť, vyháňa nový lístoček, ak mi zajtra vyjde pridám, foto, tak sa tešíím :)
milka 60
12.10.09,19:02
tešíme sa spolu s tebou
zuzkahris
12.10.09,19:17
tešíme sa spolu s tebou
Ďakujem pekne :)
dindi22
13.10.09,09:37
Ďakujem Ma-Ba za radu...nechala som ich medzi phalami, sekne im to spolu:). Zatiaľ sa Ludisiám darí dobre, no neskutočne rýchlo rastú:eek:...Každým dňom majú svoju kvetnú stonku vyššiu a vyššiu(asi sa snažia dohnať svoje nové kamošky). Tie výhony sa zatiaľ neodvážim presadiť, zrejme by som im skôr ublížila než pomohla:(
letula
13.10.09,16:39
Ahojte! Mám radosť z orchidei,ktorú mám len sedem dní.Len ju rosím,a naozaj neviem,ako sa o ňu ďalej starať.Prosím pekne poraďte mi.Bojím sa,aby mi neuhynula Dík!
bef
13.10.09,17:02
Ahojte! Mám radosť z orchidei,ktorú mám len sedem dní.Len ju rosím,a naozaj neviem,ako sa o ňu ďalej starať.Prosím pekne poraďte mi.Bojím sa,aby mi neuhynula Dík!

Keďže si našla túto tému môžem len doporučiť prečítať si jej príspevky aj keď verím, že to množstvo príspevkov Ťa môže odradiť ale aj napriek tomu je tu veľmi veľa dobrých rád. Tak napr. pri rosení musíš dávať pozor aby voda nebola v srdiečku (v strede) nakoľko to môže spôsobiť odhnitie srdiečka a neskôr celej rastliny.

Pekný deň a veľa pestovateľských úspechov :)
kristinagabi
13.10.09,17:46
Prosila by som o radu. Mam dve prekrasne kvitnuce orchidei phal.,len neviem,ci ich mam hnojit aj ked kvitnu. Viem,ze sa uz o tom pisalo,ale neviem to najst.:(
Hnojivo,co som kupila je aj na listy. Mam hnojenie striedat,ze raz listy,raz pri polievani? A ako casto?
mata10
13.10.09,19:52
Ja používam hnojivo na orchidei a hnojim každy druhy týždeň.
dindi22
14.10.09,03:15
Ahojte,
mám ešte jeden problém/otázku...Ako sa starať o orchidee v zime? Presnejšie-čo sa týka kúrenia...My kúrime krbom,čiže vzduch v miestnostiach to riadne vysušuje...Pýtam sa preto, lebo mám orchidee v obývačke na parapete a jedna z nich(tá najkrajšia:mee:)začala zrazu zhadzovať včera kvety-teraz neviem, či je to tým, že sa začalo kúriť alebo tým, že tie kvety sú rozkvitnuté už cca 3 mesiac.
Mám ich počas kúrenia presťahovať do inej izby, alebo...?:(
dominica
14.10.09,11:45
Ahojte, dlho som tu nebola, jednoducho nestíham a nebolo sa ani čím chváliť :D. Ale včera ma jedna orchidka potešila, rastie jej nová stonka a všimla som si ju až teraz, keď má asi dobrých 5 cm...

Boli sme cez víkend v Baumaxe, niečo sme zháňali a samozrejme nikdy neobídem orchidky, mali celkom fajn ceny, niečo cez 5€ a boli nádherné, ale odolala som. No a taký výber ako tam mali teraz som ešte nevidela, boli tam rôzne druhy ako Cymbídium, Cambria a neviem čo ešte, no aj ceny boli "krásne" aj 50 - 70€. A nádherne to tam voňalo, tak som skúmala, ktorá to vonia, ľudia na mňa čumeli, že či mi haraší :D:D:D
Zdenka175
14.10.09,12:28
Prosila by som o radu. Mam dve prekrasne kvitnuce orchidei phal.,len neviem,ci ich mam hnojit aj ked kvitnu. Viem,ze sa uz o tom pisalo,ale neviem to najst.:(
Hnojivo,co som kupila je aj na listy. Mam hnojenie striedat,ze raz listy,raz pri polievani? A ako casto?

Hnojiť by sa málo vždy, len vtedy nie keď rastlina odpočíva/ nekvitne, nerastú jej korene, listy/. Stačí raz za 14 dní hnojivo naliať do vody na prelievanie.
Zdenka175
14.10.09,12:32
Ahojte! Mám radosť z orchidei,ktorú mám len sedem dní.Len ju rosím,a naozaj neviem,ako sa o ňu ďalej starať.Prosím pekne poraďte mi.Bojím sa,aby mi neuhynula Dík!
Letula, skús trochu čítať spätne príspevky. Samotné rosenie nestačí a ja by som rosenie neodporúčala, kvôli plesni. V skratke stačí prelievať zhora odstatou prevarenou vodou izbovej teploty raz za 7- 10 dní. Stačí 1 dcl a raz za 14 dní priliať do vody hnojivo na orchidei.:---:)
avonka1
14.10.09,13:29
Dominica, nebojíš sa kupovať orchidky v takejto zime a víchrici?:eek:
foza
14.10.09,13:56
:eek::eek:Dievčatá, zajtra t.j.15.bude v LIDL akcia na phaly /cena 8,99€/.Tak hor sa na nákupy ale aj s termo taškou lebo v tejto zime chúdatká aj tak neviem v akom budú stave!:eek::eek:
jess
14.10.09,14:14
:eek::eek:Dievčatá, zajtra t.j.15.bude v LIDL akcia na phaly /cena 8,99€/.Tak hor sa na nákupy ale aj s termo taškou lebo v tejto zime chúdatká aj tak neviem v akom budú stave!:eek::eek:

A odkiaľ to vieš ? Lebo na nete www.lidl.sk nie je uvedené nič o phalách, že by mali byť .
dominica
14.10.09,15:19
Dominica, nebojíš sa kupovať orchidky v takejto zime a víchrici?:eek:
Ale ja som nekupovala, iba obkukovala ;)
zuzulu
14.10.09,15:23
:eek::eek:Dievčatá, zajtra t.j.15.bude v LIDL akcia na phaly /cena 8,99€/.Tak hor sa na nákupy ale aj s termo taškou lebo v tejto zime chúdatká aj tak neviem v akom budú stave!:eek::eek:


ved teraz tam mali ludisie... to budu mat zasa phaly?
bef
14.10.09,15:24
Ahojte,
mám ešte jeden problém/otázku...Ako sa starať o orchidee v zime? Presnejšie-čo sa týka kúrenia...My kúrime krbom,čiže vzduch v miestnostiach to riadne vysušuje...Pýtam sa preto, lebo mám orchidee v obývačke na parapete a jedna z nich(tá najkrajšia:mee:)začala zrazu zhadzovať včera kvety-teraz neviem, či je to tým, že sa začalo kúriť alebo tým, že tie kvety sú rozkvitnuté už cca 3 mesiac.
Mám ich počas kúrenia presťahovať do inej izby, alebo...?:(

Orchidejky sú krásne ale aj nevyspytateľné a kvietky môžu opadať z rôznych dôvodov. Ja ich mám väčšinou na parapete a zatiaľ im kúrenie nevadilo. Po 3 mesiacoch je možné, že potrebuje oddych, ale skôr jej môže vadiť prievan a pri tejto zmene počasia chlad pri otvorení okna a nezabudni na ovocie (hlavne jabĺčka).

Pekný deň :)
dindi22
14.10.09,16:22
Orchidejky sú krásne ale aj nevyspytateľné a kvietky môžu opadať z rôznych dôvodov. Ja ich mám väčšinou na parapete a zatiaľ im kúrenie nevadilo. Po 3 mesiacoch je možné, že potrebuje oddych, ale skôr jej môže vadiť prievan a pri tejto zmene počasia chlad pri otvorení okna a nezabudni na ovocie (hlavne jabĺčka).

Pekný deň :)
no o jablkách som si to už tu niekde prečítala, takže hneď putovali do kuchyne:-). Prievan nemávam, v obývačke otvorím max. vyklápačku...takže už zrejme ostáva len to, že si chce oddýchnuť(dúfam, že nie veľmi dlho). Ale ako náhradu som dnes od priateľa dostala novú orchidejku, takže som o trochu veselšia:-)
foza
14.10.09,16:36
A odkiaľ to vieš ? Lebo na nete www.lidl.sk (http://www.lidl.sk) nie je uvedené nič o phalách, že by mali byť .
:rolleyes:Dnes sme mali v schránke leták a tam to bolo uvedené:;)
vikinka.n
14.10.09,17:22
:eek::eek:Dievčatá, zajtra t.j.15.bude v LIDL akcia na phaly /cena 8,99€/.Tak hor sa na nákupy ale aj s termo taškou lebo v tejto zime chúdatká aj tak neviem v akom budú stave!:eek::eek:

to neni nejaka super cena, v kauflande su bezne po 6,99€
jess
15.10.09,04:23
Ja čakám na akciu v Bille. Tam sú vždy za najlepšiu cenu , veliké a dvojkmienikové. :)
zuzulu
15.10.09,05:08
Ja čakám na akciu v Bille. Tam sú vždy za najlepšiu cenu , veliké a dvojkmienikové. :)

tak potom nezabudni dat vediet :)
sayly
15.10.09,05:36
Ahojte,
mám ešte jeden problém/otázku...Ako sa starať o orchidee v zime? Presnejšie-čo sa týka kúrenia...My kúrime krbom,čiže vzduch v miestnostiach to riadne vysušuje...Pýtam sa preto, lebo mám orchidee v obývačke na parapete a jedna z nich(tá najkrajšia:mee:)začala zrazu zhadzovať včera kvety-teraz neviem, či je to tým, že sa začalo kúriť alebo tým, že tie kvety sú rozkvitnuté už cca 3 mesiac.
Mám ich počas kúrenia presťahovať do inej izby, alebo...?:(

zrejme odkvitajú, žiadna orchideea predsa nekvitne navždy, kľudne ich môžeš nechať tam kde sú, ja ich mám tesne nad radiátormi, minulý rok boli nad gamatkami a prežili, problém je len v suchom vzduchu, nedoporučujem Ti rosiť, pretože rosenie zapríčiňuje pleseň tým, že voda upchá póry na listoch, radšej nalej do nejakej misky vodu a polož ju medzi orchideiky, nech sa samovoľne vyparuje a zvlhčuje vzduch v ich okolí;)
sayly
15.10.09,05:41
ahojte kočky!...idem sa Vám pochváliť, zatiaľ len slovne, potom budú aj fotečky, kontrolovala som si tie moje krásavice a zistila som, že tá biela, čo mi na nej odhnili všetky korene, vyháňa nový kvetný stvol, ďalej mi vyháňa kvetný stvol aj miniorchideika, fialovobiela prskaná, žltá, jednu mám, čo mi kvitla do konca augusta (od februára), teraz začína kvitnúť zas a znovu vyháňa ďalší kvetný stvol, určite si spomínate na tú, na ktorej mi zakvitla keika a zároveň mi kvitne na nej aj nový kvetný stvol, tak na tej mi začalo na keike vyháňať ďalšiu stonku....vyzerá to tak, že cez zimu, budem mať na oknách nádheru:D:D:D
sayly
15.10.09,05:59
tak ma-ba, toto je tá moja chudinka Vanda, je kúpená v baumaxe, vždy keď som ju bola pozerať bola ponorená vo vode, takže keď som ju kúpila, korene boli kaput, zostalo jej ich malo, máš ju aj z predu aj zo zadu a na poslednej sú vidieť tie korienky, keď som ju kúpila, tak som ju denne rosila (myslím len korene) a raz za týždeň som ju ponorila do vody, ale len na chvíľku, potom som ju zasadila do tej kôry, čo si mi poslala, dávala som ju aj von, len dúfam, že sa mi zachráni, nie je väčšej radosti ako keď sa Ti podarí zachrániť zúboženú orchideiku:rolleyes:
dindi22
15.10.09,06:01
zrejme odkvitajú, žiadna orchideea predsa nekvitne navždy, kľudne ich môžeš nechať tam kde sú, ja ich mám tesne nad radiátormi, minulý rok boli nad gamatkami a prežili, problém je len v suchom vzduchu, nedoporučujem Ti rosiť, pretože rosenie zapríčiňuje pleseň tým, že voda upchá póry na listoch, radšej nalej do nejakej misky vodu a polož ju medzi orchideiky, nech sa samovoľne vyparuje a zvlhčuje vzduch v ich okolí;)
Samozrejme, viem, že nekvitnú stále, že si potrebujú aj oddýchnuť...-ale bolo by to fajn, keby kvitli furt, no nie:-)?
Len mi je ľúto, že odkvitlo úplne všetkých 9 kvietkov naraz...Ako má ešte asi 7 pukov, takže čakám, či rozkvitnú, alebo aj oni odpadnú, čo by ma strááááášne mrzelo.
No nič, budem sa jej teda aj naďalej pekne vyhrážať!!!:-)
A s tou vodou na parapete, predvčerom ma to tiež napadlo, tak som to skúsila.
Ďakujem za rady
dominica
15.10.09,06:15
mimotemy sayly - tuším ti už funguje Ypsilon ;)
Ma-Ba
15.10.09,06:35
tak ma-ba, toto je tá moja chudinka Vanda, je kúpená v baumaxe, vždy keď som ju bola pozerať bola ponorená vo vode, takže keď som ju kúpila, korene boli kaput, zostalo jej ich malo, máš ju aj z predu aj zo zadu a na poslednej sú vidieť tie korienky, keď som ju kúpila, tak som ju denne rosila (myslím len korene) a raz za týždeň som ju ponorila do vody, ale len na chvíľku, potom som ju zasadila do tej kôry, čo si mi poslala, dávala som ju aj von, len dúfam, že sa mi zachráni, nie je väčšej radosti ako keď sa Ti podarí zachrániť zúboženú orchideiku:rolleyes:

Paráda, teším sa. Tie korienky sú sľubné. Vandy by bolo naozaj škoda, dúfajme, že to spolu zvládnete. Podrástol aj lístok?
foza
15.10.09,06:41
Ja čakám na akciu v Bille. Tam sú vždy za najlepšiu cenu , veliké a dvojkmienikové. :)
:) No posledne ked bola u nás akcia v Bille boli orchidky v hroznom stave a boli len jednokmienkové, takže nič moc!:mee: Poobede pôjdem aspoň na obzery do Lidl lebo tie majú byť dvojkmienkové a dlhe 60 cm. Uvidím či mi nejaká nepadne do oka?;)
Ma-Ba
15.10.09,07:08
Prekvapenie. Na Dendrobiu Phalaenopsis odhnil nový výhon. Odlomila som ho a položila do prázdneho kvetináča. Za nejaký čas som ho chcela vyhodiť a pozrite čo "vyviedol".
1 obr. zakvitajúca materská rastlina, 2.obr. miesto odkiaľ bol výhon odlomený, 3obr. odlomený výhon teraz voľne položený v machu.
Jara
15.10.09,08:07
Ma-Ba, teším sa s tebou. Takéto niečo fakt poteší, lebo je to Tvoja zásluha. Vidno, že to vieš. Držím prsty, nech sa dendrobku darí. Ja som ten svoj zrejme dokázala očistiť od tej puklice. Pracne som ho očistila tyčinkami a potom som ho postriekala a teraz ho už pár dni len obzerám a vyzerá, že je všetko OK, nevidím nič nové, zdá sa mi, že sa už trošku vzchopila, tak dúfam, že som jej pomohla. Len to nechcem urieknuť...
lenus
15.10.09,08:17
Toto dendrobium mi kazdu chvilu celkom odkvitne, tak by som chcela poprosit o radu, aky je postup potom. Zda sa mi, ze som niekde citala, ze dendrobium kvitne z jednej pahluzy len raz. Mozno si to pletiem s niecim inym :) Neviem teda, ci mam potom odrezat len tie stonky, kde boli kvety, ako na phalach, alebo mam odrezat cely vyhon. Vopred vam dakujem za rady.
Ma-Ba
15.10.09,08:48
Ma-Ba, teším sa s tebou. Takéto niečo fakt poteší, lebo je to Tvoja zásluha. Vidno, že to vieš. Držím prsty, nech sa dendrobku darí. Ja som ten svoj zrejme dokázala očistiť od tej puklice. Pracne som ho očistila tyčinkami a potom som ho postriekala a teraz ho už pár dni len obzerám a vyzerá, že je všetko OK, nevidím nič nové, zdá sa mi, že sa už trošku vzchopila, tak dúfam, že som jej pomohla. Len to nechcem urieknuť...
Ďakujem pekne, no moja zásluha bola len v tom, že som ju nevyhodila, fakt žasnem čím ďalej viac ako sa orchidky "bijú" o život, klobúk dole.
foza
15.10.09,10:22
No akurát som sa vrátila z Lidla. Samozrejme, že som neodolala a kúpila si orchidku. Je náááádherná je to asi pelorik čo o ňom písala Vikinka bo tie kvietky má také zvláštne. Je lososová a má až tri výhonky obsypané púčikmi. Len dúfam, že ju neofúlko nemala som povoz, ale zabalila som ju do troch tašiek a prikryla šálom, čo som mala okolo krku. Ked budem mocť pridávať foto, tak sa potešíte aj vy!;) Drahého som už informovala, že má pre mňa darček k výročiu, aby náhodou neskolaboval ked na parapete uvidí další prírastok.:eek:
sayly
15.10.09,10:58
mimotemy sayly - tuším ti už funguje Ypsilon ;)

funguje, kúpila som novú klávesnicu:D
sayly
15.10.09,11:00
Paráda, teším sa. Tie korienky sú sľubné. Vandy by bolo naozaj škoda, dúfajme, že to spolu zvládnete. Podrástol aj lístok?

zdá sa mi, že nie, zrejme potrebuje najprv spevnieť a ožiť, ja som trpezlivá, budem čakať, čakať až sa raz dočkám
milka 60
15.10.09,13:51
:):)to-Ma-ba -gratulujem pestovatelský úspech.Odborník-šikula sa nezaprie:):)
jajax
15.10.09,14:40
Toto dendrobium mi kazdu chvilu celkom odkvitne, tak by som chcela poprosit o radu, aky je postup potom. Zda sa mi, ze som niekde citala, ze dendrobium kvitne z jednej pahluzy len raz. Mozno si to pletiem s niecim inym :) Neviem teda, ci mam potom odrezat len tie stonky, kde boli kvety, ako na phalach, alebo mam odrezat cely vyhon. Vopred vam dakujem za rady.
odstrihni len stonku.a ak ti nahodou zacnu opadavat listy nezlakni sa dendrobia to niekedy robia.potom ti vyzenie nove pahluzy.
lenus
15.10.09,14:54
jajax, dakujem.
zuzulu
15.10.09,15:55
No akurát som sa vrátila z Lidla. Samozrejme, že som neodolala a kúpila si orchidku. Je náááádherná je to asi pelorik čo o ňom písala Vikinka bo tie kvietky má také zvláštne. Je lososová a má až tri výhonky obsypané púčikmi. Len dúfam, že ju neofúlko nemala som povoz, ale zabalila som ju do troch tašiek a prikryla šálom, čo som mala okolo krku. Ked budem mocť pridávať foto, tak sa potešíte aj vy!;) Drahého som už informovala, že má pre mňa darček k výročiu, aby náhodou neskolaboval ked na parapete uvidí další prírastok.:eek:

ja tiez!!!!
ja som si kupila bielu s fialovymi zilkami v kvete
fakt je pekna, som rada ze som ju kupila :)
foza
15.10.09,18:08
[QUOTE=zuzulu;1179503]ja tiez!!!!
ja som si kupila bielu s fialovymi zilkami v kvete
fakt je pekna, som rada ze som ju kupila :)[/QUOTE;)Ked sa ti bude chcieť pridaj foto tej tvojej fešandy:rolleyes:
zuzulu
16.10.09,05:09
[QUOTE=zuzulu;1179503]ja tiez!!!!
ja som si kupila bielu s fialovymi zilkami v kvete
fakt je pekna, som rada ze som ju kupila :)[/QUOTE;)Ked sa ti bude chcieť pridaj foto tej tvojej fešandy:rolleyes:

dnes poobede pridam foto, ked pridem z prace ;)
invest
16.10.09,05:12
ja tiez!!!!
ja som si kupila bielu s fialovymi zilkami v kvete
fakt je pekna, som rada ze som ju kupila :)
Noooo aj ja som si kúpila. Takú zelenkavú. Jednu mám už doma, dúfam, že im bude veselšie:). Ale dlho som pri nich stála, no bol so mnou môj syn a ten mi ju vložil do košíka.:---
foza
16.10.09,05:30
Noooo aj ja som si kúpila. Takú zelenkavú. Jednu mám už doma, dúfam, že im bude veselšie:). Ale dlho som pri nich stála, no bol so mnou môj syn a ten mi ju vložil do košíka.:---
A kde je foto? Nech sa aj ostatný pokochajú!:eek: U nás teda mali nááááááádherné kvietky človek by si povyberal aj viacej, len kam s nimi? Musela by som si prikúpiť nejaké okná od susedov;)
beba13
16.10.09,05:55
prečo od susedov ved sa dajú vymeniť za väčšie:---:---:---
foza
16.10.09,06:20
prečo od susedov ved sa dajú vymeniť za väčšie:---:---:---
Bývame v paneláku, takže asi nie;)
mata10
16.10.09,11:23
Dnes som bola v Lídli a ku mojím pribudla dalšia dúfam, že už posledná lebo pre dalšie uš nie je miesto.
tara464
16.10.09,11:23
Baby ked bude nejaka akcia na orchidey v kauflande tak dajte vediet :D tam maju dobre ceny:)
invest
16.10.09,11:32
Dnes som bola v Lídli a ku mojím pribudla dalšia dúfam, že už posledná lebo pre dalšie uš nie je miesto.
Krásna, aj ja mám presne takú istú. Dúfam, že všetky tie púčky vykvitnú a potom to bude nádhera:)
Jara
16.10.09,11:34
Mata10: tá je skutočne nádherná. Aké boli ceny? Nedostal sa k nám nejako leták z Lídlu :confused:. Takej by som určite neodolala. Je dlhokánská a zdravo vyzerajúca, kopec púčikov, no nádherná. :D. Určite by som niekde miesto
našla ;)
mata10
16.10.09,13:11
Mata10: tá je skutočne nádherná. Aké boli ceny? Nedostal sa k nám nejako leták z Lídlu :confused:. Takej by som určite neodolala. Je dlhokánská a zdravo vyzerajúca, kopec púčikov, no nádherná. :D. Určite by som niekde miesto
našla ;)
Jari stala 8,99 eur.Ked celá rozkvitne potom pridám foto,pokial viem že majú aj v kauflande, ale že nie pekné tak my bolo povedané.
zuzulu
16.10.09,15:49
tak tu je moj krasavec z lidla :)
kedze kazdu orchideu pomenuvam, povedala som si ze toto bude chlapec Artur :D

prilozila som fotku aj druhej orchidejky, ktorej som odstrihla stonku, aby mohla kvitnut, ale mam pocit, ze schne...
co s tym?
foza
16.10.09,16:08
Zuzulu, tak ten je ale fešák:eek:! Ozaj dobrý úlovok, myslým, že aj napriek tomu, že tie phaly boli trošku drahšie ako bývajú inde stoja za tú radosť čo si s nimi robíme!!!!!!!!:---
sayly
16.10.09,16:53
tak tu je moj krasavec z lidla :)
kedze kazdu orchideu pomenuvam, povedala som si ze toto bude chlapec Artur :D

prilozila som fotku aj druhej orchidejky, ktorej som odstrihla stonku, aby mohla kvitnut, ale mam pocit, ze schne...
co s tym?

tá stonka Ti neschne, keď sa odstrihne, vršok na takých 5 mm vždy obschne, ale zostatok zostane zelený, pri niektorých druhoch schne celá stonka, ale to by si videla, začalo by to rýchlejšie a stonka by od vrchu smerom dole začala žltnúť...teraz len čakaj kedy Ťa zo spiaceho očka obdarí novým výhonom, poprípade pri šťastí novou keikou:D držím palce;)
Zdenka175
16.10.09,17:00
tak tu je moj krasavec z lidla :)
kedze kazdu orchideu pomenuvam, povedala som si ze toto bude chlapec Artur :D

prilozila som fotku aj druhej orchidejky, ktorej som odstrihla stonku, aby mohla kvitnut, ale mam pocit, ze schne...
co s tym?
Peknáá:):):---
mata10
16.10.09,17:06
Chcela by som sa opitať,mám orchideu asi pol roka ale ked odkvitne tak nahodí len po jednom pučiku ten potom odkvitne a zase len jeden pučik neje náhodou uš vysilená? mám ju odstrihnuť a dať do vázi nech si oddýchne?
veva..
17.10.09,04:32
[QUOTE=zuzulu;1180520]tak tu je moj krasavec z lidla :)
kedze kazdu orchideu pomenuvam, povedala som si ze toto bude chlapec Artur :D

Ja mám tiež jednu, ktorú keď som kúpila, tak mala fialové žilky. Pri druhom kvitnutí bola už len bledo ružová. Dúfam, že tvoj Artur sa nezmení. :)
dominica
17.10.09,09:42
Ahojte pestovateľky - šikulky ;), idem sa trošku pochváliť aj ja...:D:D:D

Celé leto mi moje faleňáčky vyháňali listy a tešili ma, tak tu je foto, nie je to nič extra, ale ak nie sú kvety, aj toto veľmi poteší...
dominica
17.10.09,09:44
toto malé Dendrobko povyháňalo veľa, veľa korienkov, tiež sa nič a stále nič nedialo a zrazu aha...
dominica
17.10.09,09:46
jedna jediná orchidka, čo ma zatiaľ chce potešiť...
dominica
17.10.09,09:46
zabudla som dopísať, že potešiť kvietkami
dominica
17.10.09,09:51
moje posledné kvitnúce orchidky, tú bielu som dostala nedávno od svokry, aj som sa tu s ňou myslím chválila a chcela som len dodať, že niektorým obchodníkom je asi jedno, ako dopadnú...:mad: viď kvety...
dominica
17.10.09,09:52
a tu je pozdrav pre vás všetky orchideáčky maniačky od môjho staršieho synčeka, robil na mamu kuk ako fotila...:D:D:D
dominica
17.10.09,09:58
a aha aký rozdiel vo farbe kvetov ak orchidka rozkvitá a keď odkvitá...
2009
17.10.09,10:35
a tu je pozdrav pre vás všetky orchideáčky maniačky od môjho staršieho synčeka, robil na mamu kuk ako fotila...:D:D:D


Nádhera.. tie očká a ten úsmev.
tara464
17.10.09,13:23
Neviete nahodou odkial by sa dali objednat rozklicene rastlinky orchidey v bankach alebo uz stare orchidey??
milka 60
17.10.09,16:00
Obaja sú nadherní Chcem sa spýtať na str.266 to máš dendro a aké?
sayly
17.10.09,16:35
Chcela by som sa opitať,mám orchideu asi pol roka ale ked odkvitne tak nahodí len po jednom pučiku ten potom odkvitne a zase len jeden pučik neje náhodou uš vysilená? mám ju odstrihnuť a dať do vázi nech si oddýchne?

a to Ti vyháňa vždy na konci stonky, alebo zo spiaceho očka? Inak nemalo by to byť z vysilenia, ak chceš môžeš ju odstrihnúť, ale aj nemusíš, aj popri vyháňaniu púčikov na konci, môže vyhnať stonku zo spiaceho očka, ak ju chceš odstrihnúť, tak ja to robím nad posledným očkom, aj keď je trebárs 6
dominica
17.10.09,17:17
Obaja sú nadherní Chcem sa spýtať na str.266 to máš dendro a aké?
ja vôbec neviem, čo to je za Dendrobko, kúpila som ho v Baumaxe vo výpredaji a samozrejme na etikete veľké nič...
dominica
17.10.09,17:18
ak niekto vie, čo je to za Dendrobko, odpoveď uvítam :-)
Ma-Ba
17.10.09,19:39
Je to Dendrobium Phalaenopsis - teplomilné, pestuje sa ako phaly.
Na obrázku je nový výhon. Kvitne aj na starých pahľuzách preto ich netreba odstraňovať.
mata10
17.10.09,19:43
a to Ti vyháňa vždy na konci stonky, alebo zo spiaceho očka? Inak nemalo by to byť z vysilenia, ak chceš môžeš ju odstrihnúť, ale aj nemusíš, aj popri vyháňaniu púčikov na konci, môže vyhnať stonku zo spiaceho očka, ak ju chceš odstrihnúť, tak ja to robím nad posledným očkom, aj keď je trebárs 6
Dakujem,Sayly.
wetham
18.10.09,08:23
Ahojte poradacky, mam 4 orchideje. Dve z nich maju teraz stadium utlmu a dve fialove mi robia neustale radost kvetmi a novymi vyhonmi. Vcera som si ale vsimla, ze v jednej z nich v substrate mam nejake drobulinke zlte gulicky. Mam dojem, ze su to nejake vajicka bud pavucie alebo musie. Mal to uz niekto? Mozte mi poradit co s tym mam robit, pretoze orchidea je v stadiu kvitnutia, rastu jej nove listy a dokonca aj nova stonka rastie.
Je treba vybrat ju z kvetinaca, vyhodit cely substrat, poumyvat a zasadit do noveho substratu? Neublizi jej to? Prikladam aj foto.
jess
18.10.09,11:35
Našla som peknú stránku o pestovaní orchideí http://www.orchideje.freepage.cz/
Zdenka175
18.10.09,13:44
Našla som peknú stránku o pestovaní orchideí http://www.orchideje.freepage.cz/
Fakt dobré info:):):D
avonka1
18.10.09,13:56
Všetky moje "radostnice" majú už dlho útlm: pomaly vyrastajú listy a korienky, kvety žiadne... :mee:
Uvažujem, že by som ich dala na "hanbu" do chladnej miestnosti ( 15-16°C ) a trošku zatiahla rolety. Neublíži im takýto chlad?:confused:
foza
18.10.09,14:20
Nedávno som niekde čítala,že je dobré odkvitnuté orchidky nechať odpočinúť po dobu 4 týždňov pri nočnej teplote okolo 15stupňov. Malo by sa tým podporiť dalšie kvitnutie.Stálo by zato skúsiť to aspoň z jednou.;)
foza
18.10.09,15:41
Našla som peknú stránku o pestovaní orchideí http://www.orchideje.freepage.cz/
Tá stránka je perfektná!:)
dominica
18.10.09,16:33
Je to Dendrobium Phalaenopsis - teplomilné, pestuje sa ako phaly.
Na obrázku je nový výhon. Kvitne aj na starých pahľuzách preto ich netreba odstraňovať.
Ďakujem za odpoveď, ja som nevedela, že je to Dendrobko phala a tiež som nevedela, že sa nemajú staré výhony odstraňovať a odstrihla som ich a je mi to ľúto, ale snáď som jej toľko neublížila, je to už dávnejšie a asi sa spamatala a začína sa mi odvďačovať.
dominica
18.10.09,16:39
no a môj nový úlovok dnes z Baumaxu, pôvodná cena 9,92€ a kamoš mi vybavil zľavu, tak ma vyšla okolo 6,6€.
Lenže neviem, čo je to zač, pretože regál s orchideami a tam napísané mix a to isté aj na kvetináči :mad::mad::mad:
Ma-Ba nevieš prosím čo to je? :)

Ináč boli tam aj dnes nádherné kvetinky, žasla som, mať foťák, fotím. Kamoš povedal, že tam sa môže a on robí v SBS, tak by mi dovolil. Nabudúce foťák beriem a fotím ;););)
vikinka.n
18.10.09,16:44
no a môj nový úlovok dnes z Baumaxu, pôvodná cena 9,92€ a kamoš mi vybavil zľavu, tak ma vyšla okolo 6,6€.
Lenže neviem, čo je to zač, pretože regál s orchideami a tam napísané mix a to isté aj na kvetináči :mad::mad::mad:
Ma-Ba nevieš prosím čo to je? :)

Ináč boli tam aj dnes nádherné kvetinky, žasla som, mať foťák, fotím. Kamoš povedal, že tam sa môže a on robí v SBS, tak by mi dovolil. Nabudúce foťák beriem a fotím ;););)

zygopetalum
Ma-Ba
18.10.09,16:55
no a môj nový úlovok dnes z Baumaxu, pôvodná cena 9,92€ a kamoš mi vybavil zľavu, tak ma vyšla okolo 6,6€.
Lenže neviem, čo je to zač, pretože regál s orchideami a tam napísané mix a to isté aj na kvetináči :mad::mad::mad:
Ma-Ba nevieš prosím čo to je? :)

Ináč boli tam aj dnes nádherné kvetinky, žasla som, mať foťák, fotím. Kamoš povedal, že tam sa môže a on robí v SBS, tak by mi dovolil. Nabudúce foťák beriem a fotím ;););)

Je to Zygopetalum ako vikinka napísala. Je krásne, presne také som zahubila delením. Je chladnomilné. Po odkvitnutí dať do chladu a menej polievať. Niekto píše, že je to bezproblémová rastlina, ale ja si to nemyslím. Problém je v černení nových pahľúz. Ale prajem Ti aby si mala z neho len radosť.
Ma-Ba
18.10.09,16:59
Ďakujem za odpoveď, ja som nevedela, že je to Dendrobko phala a tiež som nevedela, že sa nemajú staré výhony odstraňovať a odstrihla som ich a je mi to ľúto, ale snáď som jej toľko neublížila, je to už dávnejšie a asi sa spamatala a začína sa mi odvďačovať.

Myslím, že odstránením pahľúz sa rastline neublíži, ale je to tak trochu škoda, keď sa odstránia. Musíš čakať na nové kým zakvitnú
Ma-Ba
18.10.09,17:05
Ukážka
Ma-Ba
18.10.09,17:16
Ahojte poradacky, mam 4 orchideje. Dve z nich maju teraz stadium utlmu a dve fialove mi robia neustale radost kvetmi a novymi vyhonmi. Vcera som si ale vsimla, ze v jednej z nich v substrate mam nejake drobulinke zlte gulicky. Mam dojem, ze su to nejake vajicka bud pavucie alebo musie. Mal to uz niekto? Mozte mi poradit co s tym mam robit, pretoze orchidea je v stadiu kvitnutia, rastu jej nove listy a dokonca aj nova stonka rastie.
Je treba vybrat ju z kvetinaca, vyhodit cely substrat, poumyvat a zasadit do noveho substratu? Neublizi jej to? Prikladam aj foto.

Dočítala som sa, že to môžu byť huby, ktoré sa tvoria v trvale vlhkých, málo presychajúcich substrátoch. Ide o druhy saprofytických húb, žijúcich v rozkladajúcom sa materiále. Rastline by vadiť nemali. Možno by bolo dobré presadiť do dobrého substrátu, alebo nechať viac presychať. Ale teraz v tomto štádiu, asi nechať len presychať.
dominica
18.10.09,17:44
tak to som si teda vybrala náročnú rastlinku...
Bol tam mix a boli medzi nimi aj phaly aj všeličo iné, čo som ešte nikdy nevidela, mali malilinké kvetinky, no fakt výber veľký, ale mňa zaujala táto. Blal tam ešte takáto istá, len mala kvety viac zelené a nevedela som sa rozhodnúť medzi ňou a touto...
Jara
19.10.09,10:56
Včera som večer namáčala svoje krásavice a mala som ohromnú radosť :D, každá sa mi niečím odvďačila. Alebo peknými novými koreňmi, alebo novými lístočkami ale najviac ma prekvapila tá miniorchidka, čo som nedávno prikladala, že mi zakvitla na tých istých stonkách po druhý krát. No predstavte si, teraz odkvitla a na konci odkvitnutej stonky mi začali rásť tri lístky a má aj 3 nové korene a čo ma doslova prekvapilo je púčik kvetu na tejto krásnej kejke :). Prikladám vám trošku z rozkvitnutých aj z tej miniorchidky, ale veľmi ju dobre nevidno :mad: , nakoľko som to fotila na kuchynskej linke a k tomu mobilom a neuvedomila som si, že mám zapálené svetielko nad linkou, tak sa moc odráža svetlo. Sľubujem ale, že keď ten kvietoček rozkvitne, tak priložím z nej nové foto
Zdenka175
19.10.09,12:47
Včera som večer namáčala svoje krásavice a mala som ohromnú radosť :D, každá sa mi niečím odvďačila. Alebo peknými novými koreňmi, alebo novými lístočkami ale najviac ma prekvapila tá miniorchidka, čo som nedávno prikladala, že mi zakvitla na tých istých stonkách po druhý krát. No predstavte si, teraz odkvitla a na konci odkvitnutej stonky mi začali rásť tri lístky a má aj 3 nové korene a čo ma doslova prekvapilo je púčik kvetu na tejto krásnej kejke :). Prikladám vám trošku z rozkvitnutých aj z tej miniorchidky, ale veľmi ju dobre nevidno :mad: , nakoľko som to fotila na kuchynskej linke a k tomu mobilom a neuvedomila som si, že mám zapálené svetielko nad linkou, tak sa moc odráža svetlo. Sľubujem ale, že keď ten kvietoček rozkvitne, tak priložím z nej nové foto
gratulujem,pekné:):rolleyes::rolleyes::)
milka 60
20.10.09,10:31
Ma-ba a viky-ešte dobre,že vás máme,vaše pohotové a správne odpovede sa cenia Jarka nádhera
Ma-Ba
20.10.09,10:38
milka - vďaka, si zlatá.
Jara
20.10.09,11:49
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za pochvalu, aj keď tie foto za moc nestoja, ale dnes ráno sa na tej miniorchidke roztvoril pekne púčik, tak ho snáď zajtra priložím. Nechcem ho davať zase s telefónu, aby to bolo pekne vidno, aby aj vás potešil a spríjemnil vám deň
lusielaL
20.10.09,12:24
trochu neskorsie,ale predsa chcem reagovat na otazku-mata 10 o vysileni rastlin svojimi skusenostami.ked sa na jednej orchidke zacali scvrkavat listy,sestra mi radila aby som kvietok dala do vazy ale ja vtedy menej skusena som myslela ze to rastlina zvladne,no uhynula.neskorsie na druhej som odstrihla a teraz uz ma novy list a nove korene.tretia popri kvetnom stvole vyhanala vselico zo spodu este neviem presne co z toho bude,ale odbremenila som ju aby tie cuda mali priestor a rastlinka aby sa naozaj zbytocne nevysilovala.
Ma-Ba
20.10.09,14:28
lusielaL - vitaj. Každá skúsenosť dobrá, zaujímali by ma tie čudá ak budeš môcť pridaj foto.
Nech sa Ti darí v pestovaní a tiež viac poslúchať sestru.
lusielaL
20.10.09,14:55
ma-ba,dakujem za mile privitanie,novacika to vzdy povzbudi.neskorsie urcite pridam aj nejake fotky.
mata10
20.10.09,15:07
trochu neskorsie,ale predsa chcem reagovat na otazku-mata 10 o vysileni rastlin svojimi skusenostami.ked sa na jednej orchidke zacali scvrkavat listy,sestra mi radila aby som kvietok dala do vazy ale ja vtedy menej skusena som myslela ze to rastlina zvladne,no uhynula.neskorsie na druhej som odstrihla a teraz uz ma novy list a nove korene.tretia popri kvetnom stvole vyhanala vselico zo spodu este neviem presne co z toho bude,ale odbremenila som ju aby tie cuda mali priestor a rastlinka aby sa naozaj zbytocne nevysilovala.
Dakujem lusielaL.
Ma-Ba
20.10.09,18:23
Trochu slniečka v týchto upršaných dňoch.
foza1
20.10.09,18:23
Po prečítaní vašich príspevkov som urobila experiment. Na jednej orchidke som mala dve kvetné stonky ale už bez kvietkov. Jednu som nechala tak a tú druhú aj napriek tomu, že bola zelená som odstrihla úplne pri lístku a zhruba po 1 mesiaci som dnes objavila novú kvetnú stonku.:eek: Veľmi ma to potešilo, bo som vždy čakala kedy stonky uschnú a až potom som ich strihala.:---
Jara
21.10.09,06:39
Ma-Ba, tie sú úžasné. Také keby som videla v obchode, tak sú hneď moje :D.

Prikladám Vám sľúbené foto tej malej orchidky ako som sľúbila, nech Vás poteší, keď je vonku tak sychravo...
dindi22
21.10.09,06:45
Jarka, tá je nádherná...má úžasnú farbu..Ja by som tiež chcela takú mini orchidku, ale žiaľ, zatiaľ som nemala možnosť ich nikde vidieť...Buď som slepá, alebo chodím po nesprávnych obchodoch
Ma-Ba
21.10.09,07:19
Keika, kvietok, korienky to nemá chybu.
Maruška54
21.10.09,07:36
Babenky prosím vás mám dendrobium, od odkvitnutia po zakúpení mi už zakvitlo aj doma, niekde ste mi radili že ho treba nechať oddýchnuť, začala som ho namáčať raz za 14 dní ale listy harmonikovejú...tak čo s tým
Jara
21.10.09,07:51
Keika, kvietok, korienky to nemá chybu.

Ďakujem Ma-Ba. Pochvala od teba ma teší :), lebo viem, že si odborník .
Silvernola
21.10.09,09:55
Ma-Ba, tie sú úžasné. Také keby som videla v obchode, tak sú hneď moje :D.

Prikladám Vám sľúbené foto tej malej orchidky ako som sľúbila, nech Vás poteší, keď je vonku tak sychravo...
Je úžasná. Ako nejaká rozprávková kvetinka.
Jara
21.10.09,10:32
Ďakujem Silvernola. Som jej vďačná, že ma tak obdarila. Myslím, že to každého poteší, ak sa im darí. Neviem ako to bude cez zimu, ale teraz ma potešili všetky, mám ich 13 alebo 14 a na každej som niečo nové našla. Alebo pekné korene, alebo nové lístočky, tak som sa im veľmi vytešovala, manžel len hlavou krútil, že sa s nimi toľko vykecávam...
sayly
21.10.09,10:35
Babenky prosím vás mám dendrobium, od odkvitnutia po zakúpení mi už zakvitlo aj doma, niekde ste mi radili že ho treba nechať oddýchnuť, začala som ho namáčať raz za 14 dní ale listy harmonikovejú...tak čo s tým


príčinou harmonikovania listov je veľa vody, teraz ju nechaj poriadne preschnúť, začni ju polievať prelievaním, aby nedržala zbytočne veľa vody
Maruška54
21.10.09,14:51
sayly ďakujem za radu
privát
21.10.09,15:33
Jarka, tá je nádherná...má úžasnú farbu..Ja by som tiež chcela takú mini orchidku, ale žiaľ, zatiaľ som nemala možnosť ich nikde vidieť...Buď som slepá, alebo chodím po nesprávnych obchodoch

takúto farbu miniorchidejky mávajú v Kauflande, len treba natrafiť (za posledné 3mesiace mali asi dvakrát).
privát
21.10.09,15:36
Po prečítaní vašich príspevkov som urobila experiment. Na jednej orchidke som mala dve kvetné stonky ale už bez kvietkov. Jednu som nechala tak a tú druhú aj napriek tomu, že bola zelená som odstrihla úplne pri lístku a zhruba po 1 mesiaci som dnes objavila novú kvetnú stonku.:eek: Veľmi ma to potešilo, bo som vždy čakala kedy stonky uschnú a až potom som ich strihala.:---

dobre som porozumela, že ti vyhnala novú stonku tá, čo si ju odstrihla celú pri spodku-substráte?
dindi22
21.10.09,15:45
takúto farbu miniorchidejky mávajú v Kauflande, len treba natrafiť (za posledné 3mesiace mali asi dvakrát).
No popravde ja som ešte nikdy v obchode alebo v kvetinárstve nestretla mini orchidejku(1x som ju videla v tejto diskusii). Do kauflandu sa dostanem málokedy, kedže u nás kaufland nie je a ani nedostávame leták... Takže u mňa je to len o náhode:-(. Ak v blízkej budúcnosti nejaké orchidee/mini orchidejky budú, dajte prosím vedieť, budem vďačná:-)
aviator
21.10.09,17:20
V Hornbachu občas mávajú miniorchidejje, ale nie vždy a sú dosť drahé.
dindi22
21.10.09,18:26
V Hornbachu občas mávajú miniorchidejje, ale nie vždy a sú dosť drahé.
miniorchidejky sú drahé? Nepovedala by som, kedže sú oveľa menšie...sranda:-)
foza1
22.10.09,03:59
dobre som porozumela, že ti vyhnala novú stonku tá, čo si ju odstrihla celú pri spodku-substráte?
Áno novú stonku vyhnala tá na ktorej som odstrihla celú stonku!:eek: Bola som prekvapená lebo neubehol snáď ani mesiac.:eek:
Jara
22.10.09,05:38
V Hornbachu občas mávajú miniorchidejje, ale nie vždy a sú dosť drahé.

Ja mám dve miniorchidejky. Boli z Kauflandu po 5,99€. Je to dovoz z Dánska. Ale v tej istej cene som kupovala v Kauflande aj riadne veľké phaly. Nemyslím, že cena je podľa veľkosti. Podľa môjho názoru, je to ťažké vyšľachtiť takú maličkú odrodu. Myslím, že to je ako s bonsajmi. Tie miniorchidejky majú celkom inú zeminu ako tie velké. Neni to kôra, ale čosi také ako mach a trošička hliny. Pbidve ale rastú veľmi dobre.
zuzulu
22.10.09,08:28
nemaju podobnu hlinu ako ludisie?
foza
22.10.09,09:21
Miniorchidejky sú veľmi pekné ale ja osobne s nimi nemám dobré skúsenosti. Mala som bielu a cyklámenovú ale obidve mi po čase vyhynuli.:mee: Tá cyklámenová kvitla 2x no potom jej začali mäknúť lístky a ja som ju nevedela zachrániť.Ostali mi už len fotky. Možno preto, že sú to zákrpky sú veľmi citlivé. Obidve boli tiež zasadené v zemine a navrchu bol mach.
Ma-Ba
22.10.09,10:13
nemaju podobnu hlinu ako ludisie?

Nie, nie v žiadnom prípade. Miniorchidky sú v machu, ktorý býva väčšinou veľmi premokrený. Po zakúpení ich väčšina hneď presadí do substrátu pre orchidey. Pestujú sa presne tak isto ako veľké Phaly.
lusielaL
22.10.09,11:31
suhlasim s ma-ba,presne to iste som urobila aj ja,presadila som do klasic.kokocipsov,dokonca do trochu vecsej nadobky. a este to si predstavte,novy list narastol o dost vecsi ako povodne a zatial sa jej dari asi rok a pol velmi dobre.ospravedlnujem sa,a s dvomi bodkami a znamienka sa mi nedaria pisat,ale bolo mi rozumiet nie?
Ivus44
22.10.09,14:04
Nie, nie v žiadnom prípade. Miniorchidky sú v machu, ktorý býva väčšinou veľmi premokrený. Po zakúpení ich väčšina hneď presadí do substrátu pre orchidey. Pestujú sa presne tak isto ako veľké Phaly.
ja som zhodou okolnosti prave dnes presadzala miniorchidku a dufam, ze to prezije. zo zaciatku som nevedela, ze je v machu bo ten bol pod kvetom a okolo bol substrat. no az ked mi zacalo cerniet srdiecko som zistila, ze bude nejaky problem. zostali mi tri korienky, vsetko ostatne hnile. dufam, ze sa spamata.
kristinagabi
22.10.09,14:31
Chcela by som sa vam pochvalit,ze vdaka vam,sa mi podarilo (dufam)zachranit moju prvu orchideu. Pred troma mesiacmi som ju dala do sacku a teraz vidim prve priznaky prezitia. Len mi to nechce rast.Neviem co to bude. Nemala by som ju uz zacat rosit?
zuzkahris
22.10.09,17:42
Ahojte, bola som v Baumaxe a hádajte ;), kúpila som orchidky za 1euro:), foto prikladám..
privát
22.10.09,17:56
ja som zhodou okolnosti prave dnes presadzala miniorchidku a dufam, ze to prezije. zo zaciatku som nevedela, ze je v machu bo ten bol pod kvetom a okolo bol substrat. no az ked mi zacalo cerniet srdiecko som zistila, ze bude nejaky problem. zostali mi tri korienky, vsetko ostatne hnile. dufam, ze sa spamata.
zasadila si ju do kôry? Na jar by som chcela aj tú moju, lebo už má maličký kochlík, je preplnený rastúcimi koreňmi, keďže práve teraz odkvitla rastú jej nové lístky ako divé.
dindi22
22.10.09,18:35
Ahojte, bola som v Baumaxe a hádajte ;), kúpila som orchidky za 1euro:), foto prikladám..
Zuzka, sú peknučké...no kebyže ja sa dostanem ku akcii "za 1 euro", tak ma môj priateľ vysťahuje spolu s tými orchidejkami:-)))))
Neviem, teda, s koľkými kráskami by som odišla z Baumaxu, heh.-)
zuzkahris
22.10.09,18:38
Zuzka, sú peknučké...no kebyže ja sa dostanem ku akcii "za 1 euro", tak ma môj priateľ vysťahuje spolu s tými orchidejkami:-)))))
Neviem, teda, s koľkými kráskami by som odišla z Baumaxu, heh.-)

No ja som tam bola dvakrát, prvýkrát s manželom, lenže som sa nemohla pozerať lebo sme tam boli len tak narýchlo, ale ja som očkom zazrela akciu, tak som sa na druhú deň vybrala ráno, keď spinkal a prišla som domov s troma orchidkami :D:D
Zdenka175
23.10.09,05:10
Ahojte, bola som v Baumaxe a hádajte ;), kúpila som orchidky za 1euro:), foto prikladám..
No tak to je super cena, to sa ťažko odoláva u nás sú po 10 -11e.:mad::mad:
dindi22
23.10.09,05:21
No ja som tam bola dvakrát, prvýkrát s manželom, lenže som sa nemohla pozerať lebo sme tam boli len tak narýchlo, ale ja som očkom zazrela akciu, tak som sa na druhú deň vybrala ráno, keď spinkal a prišla som domov s troma orchidkami :D:D
Tak to si potom vymyslela perfektne:-))) Škoda, že ja po nákupných centrách môžem chodiť len s ním...všetko je od nás taaaak ďaleko, že keď už niekam do "veľkomesta" ideme, tak to s chlapom ani pozerať poriadne nemôžem, to len všetko rýchlo rýchlo...:-(
lusielaL
23.10.09,07:10
no ja by som poprosila zuzkahris keby si mi napisala v ktorom meste je ten zazracny baumax.zeby som zavolala manzelovi-pracuje v Ba.ten sa minule prekonal a kupil mi v akcii dve.najradsej si vyberam sama,no ked ma iniciativu,hriech by bol odmietnut.este nemozem pridavat foto,ale pacili by sa vam mile pestovatelky.
dindi22
23.10.09,07:17
Aj ja si najradšej vyberám sama, ale naposledy, keď mi na narodky priateľ kupoval orchideu, tak som bola až prekvapená, akú nádheru vybral:-).
A nezabudol sa mi pochváliť, že v kvetinárstve si ju poriadne poobzeral, skontroloval listy, puky, korene....:-)))))
A to inak on kvety veľmi nemusí-vždy šomre, keď sa ja s kvetmi rozprávam a kontrolujem ich každú hodinu...Vidieť, že niečo pochytil:-))))
zuzulu
23.10.09,07:29
Aj ja si najradšej vyberám sama, ale naposledy, keď mi na narodky priateľ kupoval orchideu, tak som bola až prekvapená, akú nádheru vybral:-).
A nezabudol sa mi pochváliť, že v kvetinárstve si ju poriadne poobzeral, skontroloval listy, puky, korene....:-)))))
A to inak on kvety veľmi nemusí-vždy šomre, keď sa ja s kvetmi rozprávam a kontrolujem ich každú hodinu...Vidieť, že niečo pochytil:-))))


ale to je uplne super, aspon mas dokaz, ze ta aj pocuva, ked mu rozpravas
to ja tomu mojmu rozpravam a nic z toho:cool:
len si vzdy potuka po cele, ked na ne hovorim a somre si, ze uz asi fakt nie som normalna:D
zuzulu
23.10.09,07:29
no ja by som poprosila zuzkahris keby si mi napisala v ktorom meste je ten zazracny baumax.zeby som zavolala manzelovi-pracuje v Ba.ten sa minule prekonal a kupil mi v akcii dve.najradsej si vyberam sama,no ked ma iniciativu,hriech by bol odmietnut.este nemozem pridavat foto,ale pacili by sa vam mile pestovatelky.

ja by som poprosila tiez, v ktorom meste, ak by to bola BA, nabehnem tam hned zajtra :o
foza
23.10.09,09:52
Idem sa vám pochváliť, že na tých mojich krásotinkách som objavila nové kvetné stonky. Na žltozelenej ktorá kvitne-síce zatiaľ má iba 1 kvietok, vyháňa nový list a má ešte aj keiku na ktorej pravdepodobne budú 2 stonky?:eek:Normálne nechápem, že sa ide pretrhnúť. Na bielej, ktorá nedávno odkvitla ide nová kvetná stonka a na žíhanej fialkovobielej ktorá kvitne na dvoch stonkách ide daľšia. No ešte tá ludísia, čo je do daru už má rozkvitnuté dva kvietky. Do budúceho týždňa kým s ňou budem blahoželať hádam aj celá rozkvitne. :)A aj tá čo som minulý týždeň kúpila v LIDLI má na jednej stonke kvietky úplne iné ako na druhej /farba tá istá len tvarovo na tej jednej vyzerajú ako pelorik a na druhej ako nejaké motýliky. Má ešte jednu stonku tak uvidím aké kvietky budú na tej!:confused:
Maruška54
23.10.09,10:04
tak aj ja sa trošku pochválim...na fialovej phale idú dve kvetné stonky, ludisia už je tiež na rozkvitnutia, žltooranžová phala ktorú som pravdepodobne už kúpila s poškodeným srdiečkom sa pozviechala a kejka má dva listy a tlačí koreň, no a biela phala ktorú som zavraždila v mojich pestovateľských začiatkoch tým že som ju na radu kvetinárky zasadila do normálnej zeminy/lebo že vraj orchidky sú u nás už aklimatizované/ je v sáčku a vyhnala dva listy a tlačí koreň.

Samozrejme toto všetko vďaka ochotným radám poraďáčiek.
dindi22
23.10.09,10:12
Všetky sa tu chválite...tak aj ja:-)))
Na jednej bieloružovej phale mi rastie (moja prvá) kvetná stonka-už má cca 5 cm, tiež jej vyrastá nový list. Som na ňu hrdá!!! Ďalšie dve phaly si len pomaličky kvitnú. No a moje dve Ludisie, tie sa chuderky taaaaak veľmi snažia. Všelijako sa krútia, jedna kvitne ostošesť a tá druhá je síce o trochu lenivejšia, ale tiež je chutná:-))) Tak asi toľko...
A v pondelok idem do Popradu, tak dúfam, že niekde natrafím na nejakú fajnovú akciu...
Zdenka175
23.10.09,10:13
Idem sa vám pochváliť, že na tých mojich krásotinkách som objavila nové kvetné stonky. Na žltozelenej ktorá kvitne-síce zatiaľ má iba 1 kvietok, vyháňa nový list a má ešte aj keiku na ktorej pravdepodobne budú 2 stonky?:eek:Normálne nechápem, že sa ide pretrhnúť. Na bielej, ktorá nedávno odkvitla ide nová kvetná stonka a na žíhanej fialkovobielej ktorá kvitne na dvoch stonkách ide daľšia. No ešte tá ludísia, čo je do daru už má rozkvitnuté dva kvietky. Do budúceho týždňa kým s ňou budem blahoželať hádam aj celá rozkvitne. :)A aj tá čo som minulý týždeň kúpila v LIDLI má na jednej stonke kvietky úplne iné ako na druhej /farba tá istá len tvarovo na tej jednej vyzerajú ako pelorik a na druhej ako nejaké motýliky. Má ešte jednu stonku tak uvidím aké kvietky budú na tej!:confused:
Teším sa s tebou, aj moje sa nejak pobrali. Minule odkvitli a už tlačia stonky a listy.:D:D
jajax
23.10.09,10:39
tak sa s chvalenim pridam aj ja:Dbiele dendrobku mi uz zacina rozkvitat,jedna cambria uz asi tiez behom par dni rozkvitne,ludisia uz uz a dalsie styri phaly mi vyhanaju stonky:)ta od kolegyne o ktorej neviem aka je mi vyhana novu stonku a aj zo starej idu puky:---som velmi zvedava akej farby vlastne bude:confused:
foza
23.10.09,10:48
;)Tak je to OK aspoň máme dôkaz, že naša snaha a starostivosť o ne nevyšla nazmar!;):):---
svedia
23.10.09,10:49
Ahojte prikladám fotku orchidey mojej sestry, darovala som jej ju pred troma rokmi a stále kvitne ako "" besná" aj tak ju voláme..
Tá fotografia s kvetináčom je staršia, tak kvitla prvý raz od odkvitnutia..
Maruška54
23.10.09,10:59
Ahojte prikladám fotku orchidei mojej sestry, darovala som jej ju pred troma rokmi a stále kvitne ako "" besná" aj tak ju voláme..
Tá fotografia s kvetináčom je staršia, tak kvitla prvý raz od odkvitnutia..


mali by ste ju premenovať na "skvost"
dindi22
23.10.09,11:09
Ahojte prikladám fotku orchidey mojej sestry, darovala som jej ju pred troma rokmi a stále kvitne ako "" besná" aj tak ju voláme..
Tá fotografia s kvetináčom je staršia, tak kvitla prvý raz od odkvitnutia..
je neskutočne krásna...ticho závidím...
foza
23.10.09,11:25
Tak tomu sa povie výstavný kus!:eek: Koľko mala kvetov máte to zrátané?:rolleyes::confused:
svedia
23.10.09,11:26
Potešilo ma, že sa Vám páči.. A ešte keď napíšem, že nejako zvlášť o ňu nestará, viem, že nebudete veriť ale ani nehnojí..
Keby to nebola moja setra tak tiež neverím. Myslím si, že to bola nejaká dobrá silná odroda, keď tak kvitne. Má aj iné orchidejky v tejto odrode ale tie sú slabšie.. A ani ja takú nemám, ale som rada, že som jej ju darovala.. že je odo mňa.
dominica
23.10.09,11:37
aj mne pribudli ďalšie puky na orchodke, ktorá kvitne, tak sa tááááákto teším :D:D:D

a na novom Zygopetalum-e/alebo ako to napísať :confused:/ mi rozkvitli ďalšie 2 puky a nádherne vonia, čo som ani netušila...
Ma-Ba
23.10.09,11:55
Keďže tu niekto hovoril o chválení, pochválim sa aj ja.
U nás bolo včera takto
Ma-Ba
23.10.09,11:58
A dnes je takto. Svieti slniečko, krása.
babi2
23.10.09,12:15
Ahojte prikladám fotku orchidey mojej sestry, darovala som jej ju pred troma rokmi a stále kvitne ako "" besná" aj tak ju voláme..
Tá fotografia s kvetináčom je staršia, tak kvitla prvý raz od odkvitnutia..
Tie sú nááádherné, a chcem sa opýtať keď tam vidím ten kvetináč, nemusia byť orchidky v priesvitných kvetináčoch? lebo ja som to kdesi čítala, že oni si ťahajú svetlo aj cez korene, takže by mali byť v priesvitných kvetníkoch, ale vidím že sa im darí aj v nepriesvitných
svedia
23.10.09,12:42
Asi by mali byť priesvitné kvetináče.. ale my so sestrou ich nemáme a kvitnú..
máme ich položené na parapete na severnej strane, často ich netreba polievať, skôr na ne zabudnúť.. ale teraz,, keď sa vykuruje tak im treba srknúť trošku vody, častejšie.
Alebo treba im naliať vody normálne cez korene a za pol dňa to čo nevypijú treba vyliať z kvetináča, lebo ináč je zle...
Po odkvitnutí odstrihávame len to čo je suché na konáriku, nič viac, keď je celý suchý tak celý.. papa
svedia
23.10.09,12:44
A dnes je takto. Svieti slniečko, krása.


Krásne fotky a tie orchidejky... fakt :) super.. tá druhá sa veľmi páči, to je favoritka..
lusielaL
23.10.09,13:02
pocuj,ma-ba,teba by som chcela za susedu,chodila by som casto na kavicku-zamienka,kochala by som sa viac ako v kvetinarstvach.mas ich vsetky nadherne!
Ma-Ba
23.10.09,13:13
pocuj,ma-ba,teba by som chcela za susedu,chodila by som casto na kavicku-zamienka,kochala by som sa viac ako v kvetinarstvach.mas ich vsetky nadherne!

Myslím si, že by to išlo veľmi do peňazí, nemyslím teda len tú kávičku. Asi by sme viac chodili po kvetinárstvach a možno by to išlo až za hranice - Brno, Praha nehovoriac o výstavách v Drážďanoch.
Ivus44
23.10.09,14:23
zasadila si ju do kôry? Na jar by som chcela aj tú moju, lebo už má maličký kochlík, je preplnený rastúcimi koreňmi, keďže práve teraz odkvitla rastú jej nové lístky ako divé.
mno sadila som do kokochipsov :)
zuzulu
23.10.09,15:26
ahojte, prosim vas, posielam fotecku, a prosim povedzte mi, vsak mi to rastie nova stonka? vsak? naramne by ste ma potesili, lebo ta orchidka ako pred rokom odkvitla, odvtedy nic:mee:
zuzkahris
23.10.09,16:28
ahojte, prosim vas, posielam fotecku, a prosim povedzte mi, vsak mi to rastie nova stonka? vsak? naramne by ste ma potesili, lebo ta orchidka ako pred rokom odkvitla, odvtedy nic:mee:

zuzulu, no pri tom vyrastajúcom korienku to ozaj vyzerá na stonku :), teším sa s tebou, uvidíme čo povedia ostatní, držím palce :))!!!
zuzkahris
23.10.09,16:32
A lusielaL, zuzulu, ten Baumax je v BA, ten veľký pri moste na Bajkalskej. No len to bolo prvýkrát čo som tam videla takéto krásne orchidky za 1euro, zostali tam ozaj chúdiatka, srdce mi trhalo, prečo tie orchidky takto nechajú, asi im je to jedno:mee: a jedna tam bola vykotená z kvetináča, tak som poprosila predavačku, či by ju nezasadila, tak to predomnou urobila. Keby bolo na mne zoberem si ich všetky, ale manžel by ma už ozaj vysťahoval :(...