Ma-Ba
24.11.09,13:30
Dnes som si kúpila odkvitnutú Cambriu. S touto orchideou zatiaľ nemám žiadne skúsenosti, prosím Vás poradí mi niekto čo s ňou mám robiť, aby som jej nepomohla a aby ešte niekedy zakvitla??? Ďakujem

katusik- v tomto období odkvitnutá Cambria môže byť na chladnejšom mieste. Polievať 1x za 7-10 dní.. Netreba s ňou nič robiť. Podľa stavu rastliny na jar presadiť.
Ma-Ba
24.11.09,12:35
Dobrý deň, akú zeminu mám použiť na presádzanie orchideí? Presadila som ich do zeminy pre ne určené, zdala sa mi ťažká, hustá a dlho držala vodu, treba ju nejako upravovať? Ďakujem.

mifri - dobré je napísať aké orchideje si presádzala. Pretože jednej substrát nevyhovuje a inej sa v ňom darí.
Pre Phalaenopsis - je treba zo substrátu vybrať hrubšie kúsky, možno kombinovať s kúskami gril. uhlia, polystyrén, prípadne korok. Drenáž - keramzit, ja som použila aj orechové škrupiny a iné.
Zdenka175
24.11.09,13:52
mimotemyAj vám sa zobrazuje prehodený dátum pri príspevkoch? Najprv mesiac 11 a potom deň. alebo je to len u mňa také?
Ma-Ba
24.11.09,14:14
Paphiopedilum hybrid USA - mám z neho veľkú radosť. Po presadení a letnení zakvitol. Ešte potrebuje trošku času...
jajax
24.11.09,18:02
Paphiopedilum hybrid USA - mám z neho veľkú radosť. Po presadení a letnení zakvitol. Ešte potrebuje trošku času...
je velmi zaujimavy.paci sa mi ten stred.gratulujem;)mas byt na co pysna:---
dindi22
24.11.09,18:08
Je normálne, keď tej mojej presadenej phale začínajú mäknúť a vädnúť listy? Mala ich predtým tak pekne dohora, ale teraz sa dotýkajú už parapety:-((.Je to tým, že je čerstvo presadená a má poodstrihované korene?
beba13
24.11.09,19:40
Tak tu je už rozkvitnutá tá moja nová orchidejka
milka 60
24.11.09,19:41
Paphiopedilum hybrid USA - mám z neho veľkú radosť. Po presadení a letnení zakvitol. Ešte potrebuje trošku času...
Gratulujem ,je krásny:):) si proste jednotka milka
milka 60
24.11.09,19:45
Tak tu je už rozkvitnutá tá moja nová orchidejka
beba nádherny miltoniopsis,:)pekná farba,nech ti robí dlho radosť
ra.cermak
25.11.09,07:03
Holky máte móóóc pěkné kousky
truch
25.11.09,07:43
Silvernola, tak to je nádhera, kiežby som aj ja mala také nádherné orchidee ako sú na obrázkoch. Dnes som opäť neodolala a kúpila som si nové dva kúsky, boli v akcii za polovicu " no nekúp to". Dúfam že sa im bude dariť, škoda len, že som už " starší ročník- vyložene technický tip" a neviem ich odfotiť a pridať do porady, ak sa to naučím pridám foto:-)))))
sayly
25.11.09,11:34
Je normálne, keď tej mojej presadenej phale začínajú mäknúť a vädnúť listy? Mala ich predtým tak pekne dohora, ale teraz sa dotýkajú už parapety:-((.Je to tým, že je čerstvo presadená a má poodstrihované korene?

nie je to normálne....prečo si ju presádzala?.... a ako si ju presadila a začala polievať?....potrebujem vedieť v akom stave mala korienky, či ich mala dostatok na zasadenie (ak si jej odhnité odstrihla) a dostatočne dlhé...doporučujem znovu ju vytiahnuť zo substrátu a skontrolovať korene, ak mäknú listy tak problém je tam, bodlo by aj foto, ak cez črepník vidíš, že sú korene ok, možno majú málo vody, vtedy sú striebrozelené a netreba zabúdať, že ak sú korene v poriadku, môže byť v substráte škodca, ktorý ju vyciciava, treba teda skontrolovať všetko a daj vedieť ako kontrola dopadla, keď budem vedieť viac, poradím lepšie;)
dindi22
25.11.09,13:20
Kúpila som ju v Tescu, bola krásna, mala veľa pukov. Najprv zhodila zopár kvetov a pukov a potom začala byť taká divná. Keď som ju kupovala, mala veľmi mokrý substrát-teda to všetky tam. Vybrala som ju zo substrátu, no a zistila som, že má zopár zhnitých koreňov, ale na zasadenie jej ešte dosť ostalo, takže v tomto by som chybu nehľadala. Zasypala som to škoricou, ako tu už niekto radil a substrát som premyla, a nechala vyschnúť. Premiešala som ho s novým substrátom. Ostatné korene má pekné. Polievať som ju ešte nepolievala, ako mi poradili baby. Je to týždeň od presadenia. Puky jej ešte furtkvitnú, ale nie sú také pekné, ako by mali byť.:mee:
dindi22
25.11.09,13:33
A ďakujem sayly, za rady. Pokukala som ju, ale škodcov našťastie nemá, teda nevšimla som si nič podozrivé;).
Trochu som ju poliala, možno, že jej to ublíži:(, ale možno, že pomôže...uvidím.
lusielaL
25.11.09,14:12
ahoj dindi,myslim ze ak nehnije spamata sa,mozno pomoze aj poliatie.ja som tiez davnejsie pisala o takejto,ked budem mat cas mozem odfotit na povzbudenie moju,uvidis ako bojuje,vyhana list aj korene,tiez na kvet.ja by som nou zbytocne nehybala,moju som si doslova prestala vsimat,obcas som ju skontrolovala a mierne poliala.ale Tvojej mozno chybala len ta voda,ja polejem po presadeni skoro vzdy.prajem uspesnu liecbu.
dindi22
25.11.09,15:03
ahoj dindi,myslim ze ak nehnije spamata sa,mozno pomoze aj poliatie.ja som tiez davnejsie pisala o takejto,ked budem mat cas mozem odfotit na povzbudenie moju,uvidis ako bojuje,vyhana list aj korene,tiez na kvet.ja by som nou zbytocne nehybala,moju som si doslova prestala vsimat,obcas som ju skontrolovala a mierne poliala.ale Tvojej mozno chybala len ta voda,ja polejem po presadeni skoro vzdy.prajem uspesnu liecbu.
Ahoj, lusiela. Tak nech sa tej tvojej darí...No mám ju už poliatu, bojím sa o ňu-bola z nich najkrajšia:-((
Nehnije, poobzerala som ju z každej strany. Fakt neviem, čo s ňou bude, to je vlastne moja prvá orchidka na marodke, takže je to pre mňa trochu viac stresujúce:-)))hehe
milka 60
25.11.09,16:11
Ma-Ba
25.11.09,16:48
milka - Keby bolo trošku viac svetla na zvýraznenie farby, ale vyzerá pekne, zdravo.
sayly
25.11.09,17:15
A ďakujem sayly, za rady. Pokukala som ju, ale škodcov našťastie nemá, teda nevšimla som si nič podozrivé;).
Trochu som ju poliala, možno, že jej to ublíži:(, ale možno, že pomôže...uvidím.

ak sú korene zdravé, tak to bude len tým poliatím, keďže si ju zasadila do suchého substrátu, teraz polievaj preliatim raz za 7 dní a uvidíš ona sa preberie;)
kkaja
25.11.09,17:34
Čaute baby
Volám sa Kaja a som závislá. :)
od septembra som hrdá majiteľka niekoľkých krásnych orchideii a dúfam že aj vďaka vám sa budem o ne vedeť postarať.:)))) Usilovne študujem všetky vaše príspevky a učím sa.
kristinagabi
25.11.09,18:04
Dneska ma prekvapil moj manzel,ze ideme kupit orchideu:). Domov sme sa vratili s troma:---. Potesil ma velmi.
Prosim vas o radu. Prva orchidea neviem aka je,druha je zygopetalum? Nemam ju presadit? Tretia je mini phal. ma asi 20cm. Su velmi pekne. Dufam,ze aj take zostanu...
dindi22
25.11.09,18:16
Dneska ma prekvapil moj manzel,ze ideme kupit orchideu:). Domov sme sa vratili s troma:---. Potesil ma velmi.
Prosim vas o radu. Prva orchidea neviem aka je,druha je zygopetalum? Nemam ju presadit? Tretia je mini phal. ma asi 20cm. Su velmi pekne. Dufam,ze aj take zostanu...
Kristinagabi, asi ti trochu závidím toho manžela:-)))...
S názvami ti neporadím, na to sú tu skúsenejšie pestovateľky, ale musím povedať, že ste vybrali krásne, nech sa darí!!!
zuzkahris
25.11.09,18:28
Čaute baby
Volám sa Kaja a som závislá. :)
od septembra som hrdá majiteľka niekoľkých krásnych orchideii a dúfam že aj vďaka vám sa budem o ne vedeť postarať.:)))) Usilovne študujem všetky vaše príspevky a učím sa.

Kaja vitaj medzi nami:), aj ja som sa tu veľa naučila o orchidkách a z 1 už ich mám 15 :):), ale je to krásna závislosť :o. Skús si vytvoriť album, nech sa pokocháme:)
zuzkahris
25.11.09,18:29
Dneska ma prekvapil moj manzel,ze ideme kupit orchideu:). Domov sme sa vratili s troma:---. Potesil ma velmi.
Prosim vas o radu. Prva orchidea neviem aka je,druha je zygopetalum? Nemam ju presadit? Tretia je mini phal. ma asi 20cm. Su velmi pekne. Dufam,ze aj take zostanu...

Kristínka, NÁDHERA !!! Názvy ti asi ani ja neporadím, ale sú prekrásne !!!
kristinagabi
25.11.09,18:38
Dakujem. Tu malu phal.idem presadit,lebo je vo velmi vlhkej raseline,ci v com. Bojim sa,lebo takto som prisla o moju prvu orchideu-este ju "liecim",ale sa mi nepozdava...
zuzkahris
25.11.09,18:40
Dakujem. Tu malu phal.idem presadit,lebo je vo velmi vlhkej raseline,ci v com. Bojim sa,lebo takto som prisla o moju prvu orchideu-este ju "liecim",ale sa mi nepozdava...

kristínka, len opatrne, keď teraz kvitne, aby sa jej nepoškodili korienky.
kristinagabi
25.11.09,19:16
Uz som ju presadila. Take dobre je pozerat v TV ako lahko im to ide...
Uz mala viac odhnitych korenov,tie som odstrihla.
Zdenka175
25.11.09,20:52
Dneska ma prekvapil moj manzel,ze ideme kupit orchideu:). Domov sme sa vratili s troma:---. Potesil ma velmi.
Prosim vas o radu. Prva orchidea neviem aka je,druha je zygopetalum? Nemam ju presadit? Tretia je mini phal. ma asi 20cm. Su velmi pekne. Dufam,ze aj take zostanu...
Mne tá prvá pripadá na Oncídium a druhá Zygopetalum.
kkaja
25.11.09,20:55
Kaja vitaj medzi nami:), aj ja som sa tu veľa naučila o orchidkách a z 1 už ich mám 15 :):), ale je to krásna závislosť :o. Skús si vytvoriť album, nech sa pokocháme:)

Ďakujem za privítanie, fotím usilovne, určite niečo vložím :).
Ma-Ba
26.11.09,06:18
kristinagabi - prvá je Beallara a tá druhá skôr by som povedala, že je Brassia - tzv. pavúčia orchidea.Trochu slabšie vidieť kvietky. Presádzať teraz nie. Sú pekne rozrastené do jari určite vydržia. Po odkvitnutí ich menej polievam a dám na trochu chladnejšie miesto.
Nech sa darí
Jara
26.11.09,06:50
Kaja, vítaj medzi nami závislačkami. Keď budeš mať viac príspevkov, tak potom pridaj foto svojich "lások", nech sa pokocháme...:D
vikinka.n
26.11.09,07:19
Dneska ma prekvapil moj manzel,ze ideme kupit orchideu:). Domov sme sa vratili s troma:---. Potesil ma velmi.
Prosim vas o radu. Prva orchidea neviem aka je,druha je zygopetalum? Nemam ju presadit? Tretia je mini phal. ma asi 20cm. Su velmi pekne. Dufam,ze aj take zostanu...

Tiez myslim ze ta prva je Cambria Beallara a ta druha je podla mna tiez nejaka Cambria, ale aka presne neviem. Zygo ani oncidium to urcite nejsu.
dindi22
26.11.09,08:20
Od dnes v Bille akcia na Phaly za 5.99,-
sayly
26.11.09,09:27
Dneska ma prekvapil moj manzel,ze ideme kupit orchideu:). Domov sme sa vratili s troma:---. Potesil ma velmi.
Prosim vas o radu. Prva orchidea neviem aka je,druha je zygopetalum? Nemam ju presadit? Tretia je mini phal. ma asi 20cm. Su velmi pekne. Dufam,ze aj take zostanu...

ja mám tiež calimero, tiež je v substráte podobnom machu a pilín, ktorý veľmi drží vodu a keď som ju dostala, tak bola úplne nasiaknutá, ale nepresádzala som ju, nechala som ju poriadne preschnúť a teraz len prelievam trochou vody raz za 10 dní a už mi ide druhý krát kvitnúť, myslím, že si sa s tým presádzaním nemala ponáhľať, ale možno sa jej nič nestane, dúfam len, že si junechala v tom malinkom kvetináčiku, pretože ak si ju zasadila do väčšieho, zastaví sa ti rast a budeš dlho čakať kým sa aklimatizuje a preberie k životu...držím palce, aby bola ok!!!;)
katusik25
26.11.09,10:44
Ma-Ba keď mi cambria tlačí novú hľuzku môžem ju presadiť? Mne sa zdá v substráte nejaká uvoľnená, ale bojím sa, že keď ju teraz presadím, tak mi tá nová hľuzka prestane rásť.
milka 60
26.11.09,11:48
milka - Keby bolo trošku viac svetla na zvýraznenie farby, ale vyzerá pekne, zdravo.
http://sklad.obrazku.cz/t241458_emerica004.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr241458_emerica004.jpg) Ma-Ba prepáč-tu je ,ja to proste neviem
Ma-Ba
26.11.09,11:54
katusik- podľa môjho názoru je lepšie nepresádzať. Nie raz som sa presvedčila, že ak mi niečo rastie - tak ako je- teda na nejakom mieste, v nejakom substráte treba to nechať tak, kým to nezosilnie, nezakorení a až tak do toho zasahovať.
Ak nie je podozrenie na hnitie koreňov nepresádzala by som. Aspoň nie teraz, možno na jar. Zosilnie aj nový výhon, keď začne púšťať korienky, vtedy sa má presádzať, aby nové korienky zakorenili v novom substráte.
Ma-Ba
26.11.09,11:59
milka - prečo by si nevedela, veď ju pekne vidno. Je veľmi pekná.
lusielaL
26.11.09,12:59
ja mám tiež calimero, tiež je v substráte podobnom machu a pilín, ktorý veľmi drží vodu a keď som ju dostala, tak bola úplne nasiaknutá, ale nepresádzala som ju, nechala som ju poriadne preschnúť a teraz len prelievam trochou vody raz za 10 dní a už mi ide druhý krát kvitnúť, myslím, že si sa s tým presádzaním nemala ponáhľať, ale možno sa jej nič nestane, dúfam len, že si junechala v tom malinkom kvetináčiku, pretože ak si ju zasadila do väčšieho, zastaví sa ti rast a budeš dlho čakať kým sa aklimatizuje a preberie k životu...držím palce, aby bola ok!!!;)
ja som urobila pred rokom presne to,na co tu upozornujes.Je pravda ze kvetu sa neviem dockat,ale ma nove korene a listy.Dala som ju do trochu vacsieho kvetinacika a do substr.pre klasicke orchidee.Tiez som nervozna ked vidim mokry substrat a radsej presadzam:rolleyes:.
katusik25
26.11.09,14:42
katusik- podľa môjho názoru je lepšie nepresádzať. Nie raz som sa presvedčila, že ak mi niečo rastie - tak ako je- teda na nejakom mieste, v nejakom substráte treba to nechať tak, kým to nezosilnie, nezakorení a až tak do toho zasahovať.
Ak nie je podozrenie na hnitie koreňov nepresádzala by som. Aspoň nie teraz, možno na jar. Zosilnie aj nový výhon, keď začne púšťať korienky, vtedy sa má presádzať, aby nové korienky zakorenili v novom substráte.
Ďakujem, tiež som si to myslela. Ale viac hláv, viac rozumu, tak som chcela radu.
kristinagabi
26.11.09,17:17
Dakujem vsetkym za rady:). Idem nieco o nich pohladat,aby som nahodou nespravila nieco zle :D.
kkaja
26.11.09,17:37
Tak tu sú moje krásky. Každý deň mi robia radosť.:)
Silvernola
26.11.09,18:30
Tak tu sú moje krásky. Každý deň mi robia radosť.:)
mimotemy pri treťom príspevku a už vkladá prílohy?! Žeby vítaná zmena pravidiel?
kkaja
26.11.09,18:45
mimotemy pri treťom príspevku a už vkladá prílohy?! Žeby vítaná zmena pravidiel?


Ou, urobila som niečo, čo som nemala? Ak áno, ospravedlňujem sa.
lenus
26.11.09,19:10
Ou, urobila som niečo, čo som nemala? Ak áno, ospravedlňujem sa.
kkaja, nicoho sa nemusis bat, nic zle si nespravila, prave naopak, potesila si nase oci fakt krasnymi orchidkami ;-). Silvernola reagovala len na to, ze niekedy trebalo viac prispevkov, kym si vobec mohla nahodit fotky :)
ra.cermak
26.11.09,19:31
mne to trvalo 15 příspěvků a mám pocit 12 dní nejméně
Ma-Ba
27.11.09,06:45
A tu sme v plnej kráse.
sayly
27.11.09,06:58
ja som urobila pred rokom presne to,na co tu upozornujes.Je pravda ze kvetu sa neviem dockat,ale ma nove korene a listy.Dala som ju do trochu vacsieho kvetinacika a do substr.pre klasicke orchidee.Tiez som nervozna ked vidim mokry substrat a radsej presadzam:rolleyes:.

ono je to tak, ze kym su listy a korene v poriadku, tak staci nechat substrat len poriadne preschnut a potom polievat len striedmo, kedze moc zadrzuje vodu, presadzala by som len v pripade, keby bolo nieco s korenmi, inak by som nechala orchideiku v klude
ra.cermak
27.11.09,08:27
A tu sme v plnej kráse.
nááádhera moc pekné:eek:
Ma-Ba
27.11.09,08:34
Mne predavačka v kvetinárstve povedala, že netreba presádzať, hoci sa mi zdala veľmi mokrá.
Doniesla som ju domov a presadila, kvôli prevencii. Vnútorné korene, ktoré nevidno dostanú na frak najviac,najskôr hnijú pretože mach tam vyschýna nejneskôr.

ra.cermak - ďakujem
lusielaL
27.11.09,14:15
Tak a tu je konecne dalsia nova.Uz som bola nervozna,lebo vsetky mam uz okukane a kandidatkam na kvitnutie to nejak dlho trva.
ra.cermak
27.11.09,14:20
Nádherná ale takovejch kandidátů ještě bude krásnejch
dindi22
27.11.09,18:17
lusielka, krááááááásna!!!
Závidím, závidím...nech sa jej u teba darí.
Zdenka175
28.11.09,06:25
Napíšem vám linky na stránky,kde sú mená phal. Poznáte niekto ešte iné, napíšte .
www.orchidworks2.com
www.slipperorchid.com
www.stenasa.se
lusielaL
28.11.09,09:02
lusielka, krááááááásna!!!
Závidím, závidím...nech sa jej u teba darí.
dindi,dakujem a prajem aj Tebe coskoro taku radost.:)
tara464
28.11.09,10:16
ahojte,chcela by som sa vas opytat ze mne z kambrie z cybule z boku,nie uplne tesne pri cybuli rastu take male listocky tak neviem ze co to je,ci to je stonka abo co..... nwm :)
beba13
28.11.09,13:11
Dnes som si priviezla z Uherského Brodu ďaľšiu do zbierky.
Ma-Ba
28.11.09,14:23
beba13 zbierka sa rozrastá pekná, jemná.

Ja som si zase z Popradu priniesla - Zygopetalum a Cambriu. Zygo má 6 kvetných stvolov.
lenus
28.11.09,14:42
beba13 zbierka sa rozrastá pekná, jemná.

Ja som si zase z Popradu priniesla - Zygopetalum a Cambriu. Zygo má 6 kvetných stvolov.
Sú úžasné. Tá tigrovaná je cambria? Tak tá ma teda dostala :)
lusielaL
28.11.09,14:48
MA-BA,prekrasne ulovky,vzdy sa tesim cim nas zase prekvapis.Fotky znamych su vzdy osobnejsie ako tie co pozerame napr.z vystav.
beba13
28.11.09,16:01
beba13 zbierka sa rozrastá pekná, jemná.

Ja som si zase z Popradu priniesla - Zygopetalum a Cambriu. Zygo má 6 kvetných stvolov.
No celkom ste ma nakazili, tak teraz kamkoľvek idem na nákup prvé čo hľadám sú orchidee, no a ked kúpim tak som hned spokojnejšia.
Ma-Ba
28.11.09,16:41
Sú úžasné. Tá tigrovaná je cambria? Tak tá ma teda dostala :)

lenus - je to Cambria - presnejší názov by mohol byť Odontioda "stirbic".
Ma-Ba
28.11.09,16:43
No celkom ste ma nakazili, tak teraz kamkoľvek idem na nákup prvé čo hľadám sú orchidee, no a ked kúpim tak som hned spokojnejšia.
beba - tak toto mi pripomína "závisláka";)
kkaja
28.11.09,17:09
Dnes som si priviezla z Uherského Brodu ďaľšiu do zbierky.
Tá je teda náááádherná :) !
Nyve
28.11.09,20:15
Moje pestovatelske mecheche s orchidejkami sa tiahne už 4tý rok, ked som dostala od jednej pacientky ako vdaku za starostlivost fialovu klasicku. A az po pol roku nepolievania,ked odkvitla, a ja som ju nejako odignorovala , som si po nahodnom poliati do tyzdna( ze sak skusim,kym ju vyhodim) neveriacky omrkla nove listy a korene.do dvoch mesiacov bola obsypana kvetmi. A vtedy mi ta mrcha tak prirastla k srdcu, ze momentalne mam uz tri nadhery . a ked sa tvarim,ze ich mam na haku,idu sa pretrhnut ako kvitnu. :)teda az na tu mini pidi krpanu, ta je trocha vymaznana.ale ked sa na nu nastvem, supnem ju na skrinu do tmaveho kuta a pekne nech trucuje. ona si to potom vzdy velmi rychlo rozmysli,ked ju zas vratim na okno.
obcas si hovorim,ze su to take moje deti bez zvuku.

len obcas sa mi na povrchu toho substratu urobi taky biely chumacikovity povrch. tak to otriem suchou stetockou takou do ucha a necham tak. ci to treba trocha viacej riesit?lebo orchidka je inak uplne zdrava.
milka 60
28.11.09,20:27
beba13 zbierka sa rozrastá pekná, jemná.

Ja som si zase z Popradu priniesla - Zygopetalum a Cambriu. Zygo má 6 kvetných stvolov.
Majka-nemajú chybu ,sú ohromné milka a to Zygo-uau
Ma-Ba
28.11.09,21:28
milka - predstav si dnes som sa dozvedela, že nie je Zygopetalum, ale Bollopetalum. Ani som nevedela, že také niečo existuje.
kristinagabi
29.11.09,08:54
Hladala som vela o tychto dvoch orchideach:Beallara a Brassia - tzv. pavúčia orchidea. Nic take som nenasla,co by mi pomohlo. Prosim napiste,ako polievat,rosit,ci maju radi teplo ked kvitnu....
Ma-Ba,ty mas taku belaru. Uz mi uschynaju kvety na nej. Od tepla?
Ma-Ba
29.11.09,11:45
kristinagabi - skús si dať do vyhľadávača Brassia rex.
Ja mám zatiaľ oddelenú rastlinku, ktorú mám z výmeny. Stará pahľuza vyhnala nový výhon, ktorý dozrel do pahľuzy. Bola celé leto vonku, teraz je na okne v miestnosti, kde je teplo, na noc sa trochu ochladí a okrem toho má pohyb vzduchu. Takže čakám čo sa udeje.
Beallara mi tiež dosť rýchlo odkvitla - je menej svetla, v miestnosti teplejšie, takže možno je to normálne.
Po odkvitnutí som ju dala do chladnejšej miestnosti na okno.
Polievanie - je taká veľmi všeobecná zásada - menej svetla, menej tepla - menej polievať.
beba13
29.11.09,11:53
beba - tak toto mi pripomína "závisláka";)
Máš pravdu, normálne ma to pochytilo, no len neviem kam ich budem dávať.:---
Zdenka175
29.11.09,11:54
lusielaL
29.11.09,12:50
Máš pravdu, normálne ma to pochytilo, no len neviem kam ich budem dávať.:---
Vies ze na toto nikdy nemyslim ked chcem novu?To uz len potom s nou pobehujem po dome,kde by jej bolo dobre:D.
jajax
29.11.09,13:23
Vies ze na toto nikdy nemyslim ked chcem novu?To uz len potom s nou pobehujem po dome,kde by jej bolo dobre:D.
takto som so sebou vybabrala aj ja.kupovala som ako strelena:D:Da vobec som nerozmyslala co v zime.mam ich na oknach ale balkonove dvere sa otvaraju smerom k oknu.takze teraz tam nemozem mat ziadne kvety lebo by mi pomrzli:(
Ivus44
29.11.09,16:33
Ahojte. Dlho som nicim neprispela, tak sa idem trosku pochvalit no zaroven vas poprosit o radu. Na prvej fotke je orchidea, kt. som uz nedavala nadeje, uz som myslela, ze ju pochovam a ona ma takto milo prekvapila. Zacina jej rast nova rastlinka :D Na druhej fotke tiez rastie nova rastlinka crievickovcovi, tiez mi robi radost. No na poslednej fotke mam velky problem. Tento crievickovec nie a nie sa vzchopit. Odkedy som ho presadila zostal takyto. Skusala som aj viac polievat, nepomaha. Skusala som aj chladnejsie prostredie, nepomaha, svetla ma dost.. Vie mi niekto povedat, kde moze byt este pes zakopany?
beba13
29.11.09,16:36
Vies ze na toto nikdy nemyslim ked chcem novu?To uz len potom s nou pobehujem po dome,kde by jej bolo dobre:D.
No ja tiež stale premiestňujem ostatné kvety len aby bolo trochu miesta pre nové orchidky, teraz práve rozmýšľam že si dám vyrobiť väčšiu parapetu do okna.
rozborova
29.11.09,17:27
Ja mám tiež taký problém.Nemôžem prejsť okolo kvetinárstva bez zástavky pri orchideách.Teraz sa teším na nové okná,kde budem mať 400 mm široké parapety a moje orchidky nebudú konečne utláčané.Maja
Ma-Ba
29.11.09,17:49
Ivus - pekné nové rastlinky, to vždy poteší. Tá posledná nevyzerá najlepšie. Bolo by dobré vybrať ju z kvetináča a pozrieť korene. To vyzerá na odhnívanie koreňov. Pozri a ozvi sa. Alebo možno niekto poradí niečo iné.

A parapety? Tiež som túžila po 400 mm, ale hneď ma zrušili, že to sú široké a tak som si ich nepresadila. Majka tak nech aspoň Tvoje majú viac miesta.
Ivus44
30.11.09,12:56
Ivus - pekné nové rastlinky, to vždy poteší. Tá posledná nevyzerá najlepšie. Bolo by dobré vybrať ju z kvetináča a pozrieť korene. To vyzerá na odhnívanie koreňov. Pozri a ozvi sa. Alebo možno niekto poradí niečo iné.

Ma-Ba, korienky su take gumovite, na povrchu oranzove, no ked som jeden trosku nadstrihla zo spodu aby som videla, aky je, tak tam bol krasny zeleny. Co s tym?
lenus
30.11.09,13:03
Moje dva nove prirastky, ktore som dostala od priatela :) Aj ja uz zacinam mat problem s nedostatkom miesta, tak som si povedala, ze sa musim zacat krotit. Ked maju niekde orchidey, vzdy tam par minut postojim, poobzeram, a potom nic nekupim :( Su to fakt muky.
dindi22
30.11.09,13:29
No tak s tou bielou presadenou orchidkou mám asi-určite veľký problém:mee:.
Dnes som si všimla, že dnu v substráte má pleseň:eek:, nechápem z čoho, veď od presadenia som ju poliala len 1x a aj to minimálne-takmer ani pol deci to nebolo!!! Všetky korene má vysušené-také vráskaté...
Čo mám s ňou urobiť? Veď to bol nový substrát+čierne uhlie a polystyrén... Stojí pri ostatných orchideách a tím nič nie je, sú krásne...poraďte, prosím:mee:
Ma-Ba
30.11.09,15:11
Ma-Ba, korienky su take gumovite, na povrchu oranzove, no ked som jeden trosku nadstrihla zo spodu aby som videla, aky je, tak tam bol krasny zeleny. Co s tym?

Ivus - Paphiopedila majú hnedé, chlpaté korene.Ak bol vo vnútri zelený nemal by to byť problém. Boli nové špičky na koreňoch? Ak môžeš daj foto.
kristinagabi
30.11.09,18:18
kristinagabi - skús si dať do vyhľadávača Brassia rex.
Ja mám zatiaľ oddelenú rastlinku, ktorú mám z výmeny. Stará pahľuza vyhnala nový výhon, ktorý dozrel do pahľuzy. Bola celé leto vonku, teraz je na okne v miestnosti, kde je teplo, na noc sa trochu ochladí a okrem toho má pohyb vzduchu. Takže čakám čo sa udeje.
Beallara mi tiež dosť rýchlo odkvitla - je menej svetla, v miestnosti teplejšie, takže možno je to normálne.
Po odkvitnutí som ju dala do chladnejšej miestnosti na okno.
Polievanie - je taká veľmi všeobecná zásada - menej svetla, menej tepla - menej polievať.
Dakujem za rady Ma-Ba. Este dobre,ze existuje Google prekladac:D
Brassia ma na listoch take cierne bodky-flaky. Je to normalne? Hladam,ale vsade vidim len kvety odfotene.
Ma-Ba
30.11.09,18:47
To mám aj ja na viacerých, ale môže to byť z vody, z rosenia myslím, že nič vážne.
jajax
30.11.09,19:33
Dakujem za rady Ma-Ba. Este dobre,ze existuje Google prekladac:D
Brassia ma na listoch take cierne bodky-flaky. Je to normalne? Hladam,ale vsade vidim len kvety odfotene.
bola som zvedava aka je to orchidea tak som si ju zadala v googli.ked si nalavo hore rozkliknes obrazky tak dole v tretom rade piaty zlava je obrazok s listami ake asi mas.
kristinagabi
30.11.09,19:44
To mám aj ja na viacerých, ale môže to byť z vody, z rosenia myslím, že nič vážne.
Myslis tym,ze mam menej rosit alebo polievat? Co mam rosit korene,alebo listy? Len preto,lebo pri phal.musim davat pozor,aby nezatieklo do srdiecka...
kristinagabi
30.11.09,20:34
bola som zvedava aka je to orchidea tak som si ju zadala v googli.ked si nalavo hore rozkliknes obrazky tak dole v tretom rade piaty zlava je obrazok s listami ake asi mas.
Ano,ja mam tu istu Brassiu. Tie flakate su kvety,ale aj listy mam take:(
jajax
01.12.09,04:24
dievcence prosim vas a kde zhanate take zvlasne orchidky:eek:ja som u nas este nic take nevidela.tu sa predavaju len uplne bezne typy.:(
Ivus44
01.12.09,06:37
Ivus - Paphiopedila majú hnedé, chlpaté korene.Ak bol vo vnútri zelený nemal by to byť problém. Boli nové špičky na koreňoch? Ak môžeš daj foto.
Nechcem ho chudatko znova vytahovat, uz mal stresov dost :( Ono su tie korienky take ako vravis, len su take gumovite a zvraskavene, nie su tvrde. Nove spicky nie su. Ale takto je, okedy som ho presadila. Presadila som ho, lebo mal malinko substratu, trcali mu korene a bola tam sama raselina v povodnom substrate. Tak som presadila do subs. na orchidee, co mam. Nejaky nemecky vyrobca to je. Nechcela som do cocochipsov, bo potrebuje jemnejsi substrat. Ale druheho crievickovca, kt. som davnejsie dala do cocochipsov, tak tomu sa dari dobre, to je ten, kde je ta nova rastlinka.
Ma-Ba
01.12.09,06:52
Ivus -Korene by mali byť tvrdé. Na prvý pohľad sú nevzhľadné ako drôty. No s tým jemnejším substrátom nie som si istá. Ja ich mám všetky posadené v cocochips + kôra, gril. uhlie. Zatiaľ držia všetky, majú nové výhony a aj kvitnú. Podľa mňa mu ten substrát nevyhovuje, rozhodni sa čo urobíš, ale ja by som ho určite presadila do tých cocochipsov. Ale je to na Tebe.
Ma-Ba
01.12.09,06:58
Myslis tym,ze mam menej rosit alebo polievat? Co mam rosit korene,alebo listy? Len preto,lebo pri phal.musim davat pozor,aby nezatieklo do srdiecka...

To bolo len konštatovanie. Mám to na rastlinách, ktoré som doniesla z obchodu. Ja nerosím vôbec a polievam v tomto období 1x za týždeň, tie čo sú v chladnejšom prostredí, keď je substrát takmer suchý. 1x za 10 dní.

jajax - občas majú aj zvláštnejšie druhy ako Phaly. 1x so videla Brassiu napr. v Baumaxe, čo ma dosť prekvapilo, alebo tzv. Cambrie rôznych farieb, druhov. Alebo s niekým vymeníš, objednáš podľa ponuky rôznych predajcov.
Ivus44
01.12.09,07:01
Ivus -Korene by mali byť tvrdé. Na prvý pohľad sú nevzhľadné ako drôty. No s tým jemnejším substrátom nie som si istá. Ja ich mám všetky posadené v cocochips + kôra, gril. uhlie. Zatiaľ držia všetky, majú nové výhony a aj kvitnú. Podľa mňa mu ten substrát nevyhovuje, rozhodni sa čo urobíš, ale ja by som ho určite presadila do tých cocochipsov. Ale je to na Tebe.
dakujem. ja ho teda presadim do cocochipsov, len dufam, ze este vydrzi, bo nemam preprate ziadne. musim prepierat aspon tyzden.
Ma-Ba
01.12.09,07:59
Ivus - ešte som zabudla, posaď ho do čo najmenšieho kvetináča, tak aby boli korene skoro natlačené.
Halli
01.12.09,08:13
Ja som dostala od dcérky túto krásku :)
jajax
01.12.09,09:03
tak to je naozaj kraska:---:)
sayly
01.12.09,09:25
No tak s tou bielou presadenou orchidkou mám asi-určite veľký problém:mee:.
Dnes som si všimla, že dnu v substráte má pleseň:eek:, nechápem z čoho, veď od presadenia som ju poliala len 1x a aj to minimálne-takmer ani pol deci to nebolo!!! Všetky korene má vysušené-také vráskaté...
Čo mám s ňou urobiť? Veď to bol nový substrát+čierne uhlie a polystyrén... Stojí pri ostatných orchideách a tím nič nie je, sú krásne...poraďte, prosím:mee:

bodlo by foto, ak sú korene zvráskavené, treba ju poliať, tú pleseň potrebujem vidieť, niektoré huby orchideiky neohrozujú, skôr naopak
lusielaL
01.12.09,09:48
Moje pestovatelske mecheche s orchidejkami sa tiahne už 4tý rok, ked som dostala od jednej pacientky ako vdaku za starostlivost fialovu klasicku. A az po pol roku nepolievania,ked odkvitla, a ja som ju nejako odignorovala , som si po nahodnom poliati do tyzdna( ze sak skusim,kym ju vyhodim) neveriacky omrkla nove listy a korene.do dvoch mesiacov bola obsypana kvetmi. A vtedy mi ta mrcha tak prirastla k srdcu, ze momentalne mam uz tri nadhery . a ked sa tvarim,ze ich mam na haku,idu sa pretrhnut ako kvitnu. :)teda az na tu mini pidi krpanu, ta je trocha vymaznana.ale ked sa na nu nastvem, supnem ju na skrinu do tmaveho kuta a pekne nech trucuje. ona si to potom vzdy velmi rychlo rozmysli,ked ju zas vratim na okno.
obcas si hovorim,ze su to take moje deti bez zvuku.

len obcas sa mi na povrchu toho substratu urobi taky biely chumacikovity povrch. tak to otriem suchou stetockou takou do ucha a necham tak. ci to treba trocha viacej riesit?lebo orchidka je inak uplne zdrava.
Ahoj Nyve,dakujem ze si sa podelila so svojimi pestovatelskymi skusenostami,aj ja sem rada chodim a citam si.Ak budes chciet,posli aj foto svojich krasok.
dindi22
01.12.09,10:51
sayly, tu sú tie fotky, ale tú pleseň v substráte nevidno...na jednej strane je biela ako pavučinka(od okna) a na druhej(od izby) je zelená, napr.ako na starom chlebe.
S polievaním, no popravde bojím sa, lebo od okna je veľmi zarosený črepník a listy sa jej začínajú "zmrašťovať".:mee::mee:.
Mám ju zase presadiť?
dindi22
01.12.09,10:55
A tu je moje obývačkové okno...:D
Na Vianoce pod stromček k nim pribudnú "ževraj" ďalšie...
lusielaL
01.12.09,10:59
dindi krasne,a este na okraj aj vyhlad je pekny.
dindi22
01.12.09,11:30
dindi krasne,a este na okraj aj vyhlad je pekny.
lusi, pekný? hehe-čisto lazy...
Pekný je tak max.pohľad do okien susedov-keď si nezatiahnu žalúzie:-)))))
Týmto sa ospravedlňujem susedom, že im čumím do okien:-))), ale keď v TV nič nejde...
lenus
01.12.09,12:01
lusi, pekný? hehe-čisto lazy...
Pekný je tak max.pohľad do okien susedov-keď si nezatiahnu žalúzie:-)))))
Týmto sa ospravedlňujem susedom, že im čumím do okien:-))), ale keď v TV nič nejde...
Ked pojdem najblizsie okolo, musim sa prist pozriet do tvojho okna. Takze ak najblizsie uvidis pred domom dajaku slecnu, co ti cumi do okna, som to ja (len na mna, prosim, nevylej vodu :D)
dindi22
01.12.09,13:00
Ked pojdem najblizsie okolo, musim sa prist pozriet do tvojho okna. Takze ak najblizsie uvidis pred domom dajaku slecnu, co ti cumi do okna, som to ja (len na mna, prosim, nevylej vodu :D)
No nezvyknem vylievať vodu z okna:-), ale dobre, budem si pamätať!!!
sayly
02.12.09,06:46
sayly, tu sú tie fotky, ale tú pleseň v substráte nevidno...na jednej strane je biela ako pavučinka(od okna) a na druhej(od izby) je zelená, napr.ako na starom chlebe.
S polievaním, no popravde bojím sa, lebo od okna je veľmi zarosený črepník a listy sa jej začínajú "zmrašťovať".:mee::mee:.
Mám ju zase presadiť?

listy môžu vráskavieť aj pri nedostatku vody, zistíš to podľa stavu koreňov, ak sú striebrozelené, tak sú suché a treba poliať, netreba sa báť, orchideika potrebuje aj vodu a korene by mali byť zdravo sýtozelené, takže polej preliatim prevarenou vodou izbovej teploty, ak polievaš s 0,5 - 1 dcl vody, tak to rob raz za 7 dní, tú zelenú pleseň mám aj ja a neškodí im, tá biela pavučinková je určite pleseň? pozorne pozri ten substrát, môže tam byť chrobač, čo vytvára bielu pavučinku, tam by možno pomohlo preliať tou jarovou vodou, ako radia niektoré pestovateľky, ja s tým ešte skúsenosť nemám, dokonca ani s postrekmi, ale určite ju polej, je suchá a preto vädne
milka 60
02.12.09,07:04
Hladala som vela o tychto dvoch orchideach:Beallara a Brassia - tzv. pavúčia orchidea. Nic take som nenasla,co by mi pomohlo. Prosim napiste,ako polievat,rosit,ci maju radi teplo ked kvitnu....
Ma-Ba,ty mas taku belaru. Uz mi uschynaju kvety na nej. Od tepla?
http://www.orchideje.freepage.cz/tipyatriky/ čítala som staršie príspevky a skús toto milka
Jara
02.12.09,07:21
Teším sa novému prírastku k orchidejkam, ktorý som dostala od manžela, aby som nemyslela na bolesť kolena... :D. Je to dendrobium nobille
Ma-Ba
02.12.09,07:26
Jarka, takýto darček určite pomôže zahnať bolesť. Tak skoré uzdravenie.
dindi22
02.12.09,07:50
Sayly, ďakujem, trochu ste ma upokojili.:-)))
sayly
02.12.09,08:01
Sayly, ďakujem, trochu ste ma upokojili.:-)))


nie je zač, rada pomôžem ak viem;)
Jara
02.12.09,08:16
Jarka, takýto darček určite pomôže zahnať bolesť. Tak skoré uzdravenie.

Ma-Ba, máš pravdu, no a keď už som chorá, tak som to trošku využila aj s naznačením že aj na Vianoce by ma potešil nejaký krásny prírastok...:D. Podľa motta, podáš prst a chce celú ruku... :--- :D
Ma-Ba
02.12.09,09:00
To je fakt, treba využiť situáciu;)
milka 60
02.12.09,09:33
Moje dendo phal som si asi preliala-ostalo len torzo,takúto mám náhradu,dúfam,že to zvládnem milka
Jara
02.12.09,09:45
Milka je to krásna náhrada, ale prajem Ti aby dendrobium vydržalo a aby to bol prírastok, nie náhrada.
jajax
02.12.09,12:10
Teším sa novému prírastku k orchidejkam, ktorý som dostala od manžela, aby som nemyslela na bolesť kolena... :D. Je to dendrobium nobille
jarka mna tiez boli koleno(lave) po uraze ale orchideu som nedostala:mee:asi budem musiet mojmu muzovi dat precitat tvoj prispevok:D:D:D
kristinagabi
02.12.09,17:04
http://www.orchideje.freepage.cz/tipyatriky/ čítala som staršie príspevky a skús toto milka
Super stranka,dakujem:):):).
Aj ta fotogaleria...! Super,ze ich mam pekne zoradene podla nazvu,aspon konecne mam pekny prehlad,ktora orchidea ako vyzera:---
kristinagabi
02.12.09,17:43
Teraz som nasla tuto stranku http://luludi.rajce.idnes.cz/
zuzkahris
02.12.09,18:53
Ahojte, sľúbila som fotku, keď rozkvitne moja phalenka s tigrovanými listami, takže takto sme vykvitli do krásy :)
milka 60
03.12.09,05:32
Milka je to krásna náhrada, ale prajem Ti aby dendrobium vydržalo a aby to bol prírastok, nie náhrada. Jarka-dakujem barz by si mala pravdu prajem pekný deň milka:):)
sayly
03.12.09,05:59
Ahojte, sľúbila som fotku, keď rozkvitne moja phalenka s tigrovanými listami, takže takto sme vykvitli do krásy :)

je nádherná, po takej túžim, len som na ňu ešte nenatrafila:mee:
jess
03.12.09,15:33
je nádherná, po takej túžim, len som na ňu ešte nenatrafila:mee:

... mali v TESCu cca pred dvomi mesiacmi, keď bola akcia :) Ja mám tiež takú. Bola obsypaná asi 40 pukmi, ale dlho kvitnúť nevydržala ...cca 1 1/2 mesiaca
zuzkahris
03.12.09,18:26
je nádherná, po takej túžim, len som na ňu ešte nenatrafila:mee:
Ďakujem , ja som na ňu len náhodou natrafila a už som ju z rúk nepustila :)
zmrzka333
03.12.09,20:16
ahojte rada by som sa poradila, Kupila som si orchideu, krasnu ale zasadenu v sklenenom crepniku a je zasadena v musliach a nie v kvore. Povedali mi ze ked odkvitne mam ju presadit. Ale nie to som chcela. Ked ju zalievam vlastne ta voda nema kam odtiect, mam vodu co potom opatrne vyliat. Ale ja neviem kolko tej vody mam naliat a po akom case vyliat. Korene nie su az po dno ale asi v takej 3/4.
veva..
03.12.09,21:24
Niečo pre naše orchidejky ...:)
dindi22
04.12.09,03:59
veva, krásny nákup. Tvoje orchidejky sa budú mať ako v raji:D...
veva..
04.12.09,05:57
veva, krásny nákup. Tvoje orchidejky sa budú mať ako v raji:D...
Ja som si domov doniesla len 4 (popraskané sklo farebne). Potrebovala som doplniť tovar v sklade a tieto fotky pôjdu aj do cenníka. :)
sayly
04.12.09,06:54
ahojte rada by som sa poradila, Kupila som si orchideu, krasnu ale zasadenu v sklenenom crepniku a je zasadena v musliach a nie v kvore. Povedali mi ze ked odkvitne mam ju presadit. Ale nie to som chcela. Ked ju zalievam vlastne ta voda nema kam odtiect, mam vodu co potom opatrne vyliat. Ale ja neviem kolko tej vody mam naliat a po akom case vyliat. Korene nie su az po dno ale asi v takej 3/4.

to je individuálne, niekto ich ponára na pol hodinu do vody a potom nechá odkvapkať, ale ja som na to už 2x doplatila a tak som začala polievať preliatím, ja by som Ti doporučila presadiť ju do črepníka, z ktorého Ti bez problémov bude odtekať voda, teraz by som ju poliala s cca 1 dcl vody a hneď aj vyliala, aby sa korene nemáčali...to je moja rada
zmrzka333
04.12.09,09:13
to je individuálne, niekto ich ponára na pol hodinu do vody a potom nechá odkvapkať, ale ja som na to už 2x doplatila a tak som začala polievať preliatím, ja by som Ti doporučila presadiť ju do črepníka, z ktorého Ti bez problémov bude odtekať voda, teraz by som ju poliala s cca 1 dcl vody a hneď aj vyliala, aby sa korene nemáčali...to je moja rada
No momentalne ju presadit nemozem, lebo vraj az ked odkvitne. A ponarat ju tiez neviem lebo je iba v jednom crepniku bez dierok a posadena v musliach. Robim to tak ze polejem a hned vylejem tak ako si povedala
zmrzka333
04.12.09,11:15
No keby som vedela ako tam pridam foto
Betina2
04.12.09,11:52
to je individuálne, niekto ich ponára na pol hodinu do vody a potom nechá odkvapkať, ale ja som na to už 2x doplatila a tak som začala polievať preliatím, ja by som Ti doporučila presadiť ju do črepníka, z ktorého Ti bez problémov bude odtekať voda, teraz by som ju poliala s cca 1 dcl vody a hneď aj vyliala, aby sa korene nemáčali...to je moja rada

Ja som to tiež takto robila nejaký čas. Myslím však, že hodne záleží aj na teplote vzduchu a svetelných podmienkach. Ak je teplejšie a dostatok svetla, môže sa ponárať na 1/2 hodinku a potom sa rýchlejšie odparí zbytok zo substrátu (samozrejme za predpokladu, že má kadiaľ). Ak chladnejšie, vlhkosť sa drží v substráte pridlho. Ja mám na kamennom okennom parapete svoje phaly aj oncídia aj cambrie nad radiátorom na JV stranu (kameň sa tak rýchlo neprehrieva ako plast, ale aj tak tam jetých 20 st.C) a darí sa im výborne. Teraz v zime každú jednu raz za 7-10 dní prelejem a 1/2 hod. nechám, aby si natiahli vody, koľko treba...potom dobre všetku vodu vylejem aj z okrasného kvetináča aj z kvetináča, v ktorom je rastlina. Do niektorých kvetináčov s rastlinou som zboku narezala aj nové diery, aby rýchlejšie voda vytiekla.
A medzitým hodne rosím každé ráno a niekedy aj cez obed, večer už nie, aby listy do večera nezostali mokré a nehnili. Po preliatí (raz za 7-10 dní) ich cca 2 dni nerosím, vlhkosti sa dosť odparuje aj zo substrátu). Polievam vždy až po preschnutí substrátu, čo v chladnejšom prostredí iste trvá dlhšie. Mne sa chystá kvitnúť 5 phaliek a plus mám teraz novú nádhernú dendrobium phaleonopsis takú tmavo purpurovú, takže namiesto tradičnej vianočnej ruže budeme mať rozkvitnuté orchidejky v rôznych farbách. Niektoré majú po dve kvetné stonky a tie sa ešte aj rozkonárujú. Určite odfotím a prilepím sem. Sa teším jak malé decko, zvlášť keď tá jedna veľmi rozkonárená s 2 halúzkami nekvitla 1 a 1/2 roka. :):):)
Dávam do pozornosti túto stránku, zvlášť rubriku zalévaní.
http://www.orchidej.estranky.cz/fotoalbum/murovec_phalaenopsis/phalaenopsis
Rozhodne ani jedna nesmie dlho stáť vo vode. Každopádne menej vlhosti substrátu je lepšie ako viac. Rosenie nadzemných častí nevadí, dokonca dočasne aj nahradí zálievku. A ak aj začne nejaká chradnúť, treba ju ihneď vybrať, odstrániť všetok substrát a odstrihnúť všetky hnilé korene, a zoschnuté v kvetináči (pozor nie vzdušné korene nad substrátom!), nechať dostatočne voľne na vzduchu preschnúť korene (kludne aj 1-2 dni) jemnučko poprášiť rany škoricou a potom zasadiť do nového substrátu. Poriadne preliať, ale nenechať vo vode stáť a potom zaliať až o 2-3 týždne, keď úplne substrát preschne. Dovtedy len rosiť na listy a vzdušné korene. Mala by sa vzchopiť. Jedna z mojich prvých phaliek to takto prežila. Ale niekedy je už bohužiaľ neskoro. Preto radím už pri nákupe vyberať len zdravé a nepremočené a so zdravím nenahnitým srdiečkom (bolo by rozkývané a nie pevné) a zo začiatku hodne sledovať, ako sa správa, či nechradne, či sa jej nescvrkávajú a nevráskavejú listy (príznak trvalého premokrenia).
Betina2
04.12.09,11:58
No momentalne ju presadit nemozem, lebo vraj az ked odkvitne. A ponarat ju tiez neviem lebo je iba v jednom crepniku bez dierok a posadena v musliach. Robim to tak ze polejem a hned vylejem tak ako si povedala

Čím skôr sprav do toho kvetináča so substrátom dierky po obvode asi vo výške 1-2 cm od dna a takisto aj do dna...ja mám na takéto veci ostré nožnice a po prepichnutí kvetináča nimi zakrútim...vytvorí sa dutina, nie len ryha (tá nestačí). Dierky môžeš aj vyvrtať AKU vrtačkou. Ale treba to robiť opatrne, aby si nepoškodila zdravé korene. Ak sa diery nedajú spraviť, presaď ju do nového kvetináča s dierkami, aj keby Ti práve šla kvitnúť...vraj sa môže síce spomaliť až zastaviť rast, ale u mojej už skoro kvitnúcej "postihnutej" sa to nepotvrdilo. Ak sa aj spomalí, aspoň sa jej potom bude lepšie dariť. Horšie by bolo, keby odspodu odhnila.
Betina2
04.12.09,12:02
No keby som vedela ako tam pridam foto

Dáš si formátovanú (nie iba rýchlu) odpoveď a dole máž potom rozšírené možnosti, tak tam dáš vložiť súbor a vložíš fotečku z tvojho PC.
zmrzka333
04.12.09,16:27
Dierky nemozem urobit lebo nadoba je zo skla a vraj mam presadit az ked odkvitne. Sledujem ju kazdy den a keby nahodou zacali hnit korene (asi budu hnednut) tak potom presadim. No a teraz lutujem ze som nekupila normalne zasadenu ale v musliach. Nechala som sa oblbnut predavackou. Lebo presne to som chcela vediat ci nie je lepsie kupit zasadenu. No a v tej formatovanej sprave v moznostiach nemam tu moznost. Mozno preto ze som registrovana len 2 dni a este nemozem. Dakujem za radu, budem vas priebezne informovat.
privát
05.12.09,17:19
Čím skôr sprav do toho kvetináča so substrátom dierky po obvode asi vo výške 1-2 cm od dna a takisto aj do dna...ja mám na takéto veci ostré nožnice a po prepichnutí kvetináča nimi zakrútim...vytvorí sa dutina, nie len ryha (tá nestačí). Dierky môžeš aj vyvrtať AKU vrtačkou. Ale treba to robiť opatrne, aby si nepoškodila zdravé korene. Ak sa diery nedajú spraviť, presaď ju do nového kvetináča s dierkami, aj keby Ti práve šla kvitnúť...vraj sa môže síce spomaliť až zastaviť rast, ale u mojej už skoro kvitnúcej "postihnutej" sa to nepotvrdilo. Ak sa aj spomalí, aspoň sa jej potom bude lepšie dariť. Horšie by bolo, keby odspodu odhnila.
skoro som si nožnicami mala prepichnúť ruku, tak som zobrala obyčajnú ihlicu na pletenie, nahriala párkrát špic na plynovom sporáku a robila dierky. Boli rovnako veľké a robilo sa to ľahko, jedna radosť a hlavne bez ujmy na zdraví mňa a orchidky. Skúste to.
Ahojte
Ma-Ba
05.12.09,17:39
Pahiopedilum hybrid - rozkvitol v týchto dňoch. Bol kúpený po odkvitnutí takže - prekvapenie.
ra.cermak
05.12.09,18:11
Krása takovej jěště doma nemáme ale až na něj narazím tak ho manželce koupím
milka 60
05.12.09,18:46
Pahiopedilum hybrid - rozkvitol v týchto dňoch. Bol kúpený po odkvitnutí takže - prekvapenie.
Majka,je úžasný,si macher:):) .milka :)
beba13
05.12.09,19:56
Mne dnes Mikuláš priniesol novú orchidejku, no má zatiaľ len jeden kvietok, ale už sa teším, ked rozkvitne celá:):):)
ra.cermak
05.12.09,20:40
Moc pěkná a to měl Mikuláš jen jednu ruku? to já dostal Amarylis a sukulent sem si teda mikuláše dělal sám
beba13
05.12.09,20:46
No mal dve ruky, v druhej priniesol veľkú čokoládu.
Ma-Ba
06.12.09,17:24
Ďakujem pekne.
zmrzka333
06.12.09,20:59
Mozete mi poradit? Ked mam kazde dva tyzdne hnojit phal tak v ten tyzden ked hnojim tak ju polejem iba tym rozrobenym hnojivom alebo ju aj normalne zalejem? Ako to robite?
bef
06.12.09,21:34
Normálne ich zaleješ vodou s prídavkom hnojiva. Netreba to s tým hnojivom preháňať, niekedy je menej viac. Ja zvyknem rozrobiť tekuté hnojivo za 1/4 vrchnáčika do 2 litrovej falše.

Pekný deň
Jara
07.12.09,06:41
Včera sme s manželom v Tescu objavili orchidejku Cymbidium, takú ešte nemám a stále len 5,59 €, no tak nekúp to... :). No a keď už bolo toho Mikuláša :). Potešte sa aj vy z môjho ďalšieho prírastku...
dindi22
07.12.09,07:22
Ahojte,
na jednej zo stránok nemenovaného časopisu o kvetoch sa diskutovalo o tej modrej orchidke. Napísala som tam aj ja svoj názor a dnes som si prečítala odpoveď na naše záporné príspevky. Bolo to písané istou firmou, zaoberajúcou sa záhradníckym sortimentom:D.
Citujem: "Dobrý deň,
orchidea je vyšľachtená, nie farbená - veď mnohé rastliny sa krížia a vznikajú nové farby kvetu - tieto vznikali úplne tak isto. Je to novinka a pestovateľ chcel s ňou oboznámiť širokú verejnosť. Myslím, že cenovo je úplne rovnaká. Samozrejme, každý z nás má iný vkus a kúpi si to, čo sa mu páči. V každom prípade však ďakujeme za názory. Pekný deň."
Takže podľa nich nie je umelo farbená:eek:
jajax
07.12.09,10:37
Včera sme s manželom v Tescu objavili orchidejku Cymbidium, takú ešte nemám a stále len 5,59 €, no tak nekúp to... :). No a keď už bolo toho Mikuláša :). Potešte sa aj vy z môjho ďalšieho prírastku...
jarka to si kupila perfektne.:oja co som pozerala tak stali aj cez 40 euro.ja by som ju tiez chcela ale som sa docitala ze je chladnomilna a bojim sa ci by mi vydrzala.a za tie peniaze by ma aj porazilo:(
Bionda
07.12.09,11:04
Jarka, ja teraz s veľkým očakávaním čakám na plné vyrastenie a verím aj kvitnutie tejto rastlinky Cymbidia- farba je tiež podobná tvojej. Ja mám 9 pukov- každý deň kúsoček narastú a zväčšia sa- rovnako sa to týka stonky, ktorá sa pomaličky vyťahuje.
Takže verím, že tých krásnych 9 pukov zdarne vykvitne.
jajax, ja cymbidium pestujem v rovnakom prostredí ako orchidky ostatné phaly a páči sa im, nevidím žiadny rozdiel.....
Idem odfotiť zase progres a nalepím :)
Ma-ba ďakujem za podporu, vidím, že to so mnou prežívaš. Ja som tiež v očakávaní zdarného konca- t.j. vykvitnutia púčikov.
jajax
07.12.09,11:35
bionda mi mame v zime chladno a v lete teplo.phalam sa dari a keby som zohnala cimbidium za taku cenu ako jarka tak by som nevahala.k cymbidiu mam nostalgicke spomienky-bola to prva(rezana) orchidea ktoru som dostala.ale to bolo asi sto rokov dozadu:D:D:D:Dmozno sa raz odvazim.alebo zistim od sestry za kolko ju moze zohnat:confused:ale radsej az na jar.
Bionda
07.12.09,11:38
možno neuveríš, ale my v hale spojenej s kuchyňou - dole- kde sú všetky moje kvietky v zime je len termostat na 18st.- a v lete som cymbidium vyložila von a pozri ako sa mi odmenil, idem prilepiť obrázky
Bionda
07.12.09,11:50
No pridávam môj nový prírastok žltú s takými "brčkavými" lupeňami :D bledožltá, potom pridávam bujný rast presadenej do väčšieho črepníčka - 4 výhony a tiež ako rastie moje cymbidium- môžete porovnať či :D sa vytiahlo :D jasne už vidieť počet pukov - no som v očakávaní- to je jasné, najmä keď si predstavím ako celé leto bolo vonku - malo priame slnko od 14-tej a akoby mu to prospelo- teraz je trvalo v 18stupňovej miestnosti aj s ostatnými. Musím však na seba prezradiť, že ja som inak nikdy nevedela mať žiadny kvet- všetky po krátkom trápení vykapali až orchidee sú tie pravé asi pre mňa. Neviem ako vám ostatným, ale ja mám všetky v prudkom raste a hnaní či výhonov alebo nových listov.
Držím všetkým palce a videla som tu odfotenú jednu podobnú farbu mojej ružovej s tmavým stredom a musím povedať, že tá farba je asi najdlhšie kvitnúca - od polovice septembra ju mám obsypanú a stále je to rovnaké!
Ma-Ba
07.12.09,14:01
Bionda - cymbidko perfektné. Pekne sa darí.
dominica
07.12.09,14:06
Ahojte, ja som tu už tak dávno nebola, že vás nemám šancu dočítať...
Ale orchidkám sa darí, tak nepotrebujem ani poradu/poradiť ;)
Toto je prvá "zima", čo mi skoro žiadna nekvitne. Na jednej phale vyrástla nová stonka a už má aj púčiky a ešte ma obšťastní nobilka, tak potom hodím foto. Nobilku mám už odfotenú, tak tu je...
Ináč neviem, čo toľko oddychujú, asi preto, že celé leto vyháňali nové listy...
jajax
07.12.09,17:43
No pridávam môj nový prírastok žltú s takými "brčkavými" lupeňami :D bledožltá, potom pridávam bujný rast presadenej do väčšieho črepníčka - 4 výhony a tiež ako rastie moje cymbidium- môžete porovnať či :D sa vytiahlo :D jasne už vidieť počet pukov - no som v očakávaní- to je jasné, najmä keď si predstavím ako celé leto bolo vonku - malo priame slnko od 14-tej a akoby mu to prospelo- teraz je trvalo v 18stupňovej miestnosti aj s ostatnými. Musím však na seba prezradiť, že ja som inak nikdy nevedela mať žiadny kvet- všetky po krátkom trápení vykapali až orchidee sú tie pravé asi pre mňa. Neviem ako vám ostatným, ale ja mám všetky v prudkom raste a hnaní či výhonov alebo nových listov.
Držím všetkým palce a videla som tu odfotenú jednu podobnú farbu mojej ružovej s tmavým stredom a musím povedať, že tá farba je asi najdlhšie kvitnúca - od polovice septembra ju mám obsypanú a stále je to rovnaké!
vidiet ze sa mu ozaj dari.asi to na jar skusim.velmi sa mi paci:---:)
zmrzka333
07.12.09,17:44
No dnes som sa pokusila presadit tu moju orchidku lebo som si rano vsimla ze jeden korienok mi hnije. Ked som ju vybrala tak mala nejake korene zelene ale boli aj hnedolzelene a dokonca zlte - take priesvitne zlte. Tie hnedozelene som trochu skratila a tie zlte som nechala neviem ci su to nove korene alebo co. Ale ked som ju dala do noveho priesvitneho plastoveho crepnika tak mam pocit ze je ten crepnik na nu velky, lebo chudatko tam linga a tie korene som sa snazila zasadit tak aby oli prevzdusnene a bolo ich vidiet ale neviem - nejako sa mi to nepozdava. To bol najmensi crepnik aky v predajni bol. Poradte mi - urobila som dobre? Co s tym?
veva..
07.12.09,21:11
Dnes som zbadala takéto čudo. Neviem, či spravím dobre, ak ten list odstránim, aby mala stonka viac miesta. Keď som list chcela zatlačiť, tak praskol.
sayly
08.12.09,08:55
No dnes som sa pokusila presadit tu moju orchidku lebo som si rano vsimla ze jeden korienok mi hnije. Ked som ju vybrala tak mala nejake korene zelene ale boli aj hnedolzelene a dokonca zlte - take priesvitne zlte. Tie hnedozelene som trochu skratila a tie zlte som nechala neviem ci su to nove korene alebo co. Ale ked som ju dala do noveho priesvitneho plastoveho crepnika tak mam pocit ze je ten crepnik na nu velky, lebo chudatko tam linga a tie korene som sa snazila zasadit tak aby oli prevzdusnene a bolo ich vidiet ale neviem - nejako sa mi to nepozdava. To bol najmensi crepnik aky v predajni bol. Poradte mi - urobila som dobre? Co s tym?

keď sadíš orchideu, musí byť pevne zasadená tak, že keď ju chytíš za listy a zdvihneš, črepník so substrátom pevne drží, to je keď ju sadíš, musíš s prstami dobre vtláčať substrát medzi korene, ale opatrne, aby sa nepoškodili
sayly
08.12.09,09:01
No dnes som sa pokusila presadit tu moju orchidku lebo som si rano vsimla ze jeden korienok mi hnije. Ked som ju vybrala tak mala nejake korene zelene ale boli aj hnedolzelene a dokonca zlte - take priesvitne zlte. Tie hnedozelene som trochu skratila a tie zlte som nechala neviem ci su to nove korene alebo co. Ale ked som ju dala do noveho priesvitneho plastoveho crepnika tak mam pocit ze je ten crepnik na nu velky, lebo chudatko tam linga a tie korene som sa snazila zasadit tak aby oli prevzdusnene a bolo ich vidiet ale neviem - nejako sa mi to nepozdava. To bol najmensi crepnik aky v predajni bol. Poradte mi - urobila som dobre? Co s tym?


ešte k tým koreňom, zdravé korene sú pekne zelené, tvrdé a plné, ostatné treba odstrániť, myslím, že tie žlté začínajú hniť, po odstránení nahnitých koreňov treba tieto miesta posypať škoricou, pôsobí ako dezinfekcia...keď ju budeš znovu sadiť daj pozor, aby listy boli nad substrátom, s jednou rukou drž orchideu vo vzduchu a s druhou umiestňuj substrát, hlavne pevne, neboj sa toho, pozri si nejaké videá na youtube o sadení orchideí
zmrzka333
08.12.09,09:04
Dobre tak ich pojdem odstranit a znova presadit ale ta moja orchidka je asi mlada a mala a ten crepnik je na nu asi velky a ked ju zasadim normalne tak aby tam bola pevne tak potom zahrabem vsetky korene a budu pod substratom a nebude ich vidno cez crepnik. a stale neviem pridat obrazok lebo v dodatocnych moznostiach nemam moznost pridania obrazku.
sayly
08.12.09,09:14
Dnes som zbadala takéto čudo. Neviem, či spravím dobre, ak ten list odstránim, aby mala stonka viac miesta. Keď som list chcela zatlačiť, tak praskol.

keďže Ti praskol, zrejme Ti zožltne a uschne, tak ho nakoniec aj tak budeš musieť odstrániť, myslím, že tá stonka sa časom vyrovná, a keď bude dostatočne veľká, tak jej trošku pomôžeš tým, že ju budeš pripevnovať k podpornej paličke štipcami
vikinka.n
08.12.09,09:54
Dnes som zbadala takéto čudo. Neviem, či spravím dobre, ak ten list odstránim, aby mala stonka viac miesta. Keď som list chcela zatlačiť, tak praskol.

ja by som to nechala tak
vikinka.n
08.12.09,09:56
Dobre tak ich pojdem odstranit a znova presadit ale ta moja orchidka je asi mlada a mala a ten crepnik je na nu asi velky a ked ju zasadim normalne tak aby tam bola pevne tak potom zahrabem vsetky korene a budu pod substratom a nebude ich vidno cez crepnik. a stale neviem pridat obrazok lebo v dodatocnych moznostiach nemam moznost pridania obrazku.

odstran len korene ktore su odhnite, alebo take supkove akokeby dute z vnutra. Aj ja mam zlte korene, vacsinou tie v strede ktore neni vidiet z vonku. Myslim ze to je tym ze sa k nim nedostava svetlo.
Pokial su pekne plne a tvrde tak ich neodstranuj.
Jara
08.12.09,11:02
Dievčence, mne sa "podarilo" jednu ťahajúcu stonku tak nešťastne uchopiť do štipca, že sa ulomila na tom mieste kde som ju zacvakla. :mee: Jój až ma pri srdci pichlo. Myslíte, že je potrebné nejako ošetriť ten ulomený koniec? Neviem, či porastie ďalej, alebo čo sa bude diať. Už mala asi 20 cm, ale rástla veľmi bokom, tak som ju chcela usmerniť v raste :confused:... Poraďte mi prosím. Ďakujem
zmrzka333
08.12.09,11:25
Tak uz nic uz odstranila aj tie zlte. Tak snad to prezije. Aj tak dakujem za radu. Myslim si ze ci su tam tie zlte alebo nie stale lepsie ze uz nie je zasadena v musliach ako som ju kupila a nehnije v nich. Teraz ju polejem az o 2 tyzdne? alebo mam skor, ked mala tendenciu hnit?
lusielaL
08.12.09,13:15
Ahojte,tak po par dnoch vyletu sa idem podelit s tym,co mam nove.Samozrejme som neobisla Baumax a tym ktore mali zaujem o mini phaly oznamujem ze v Bystrickom mali vyber roznych farieb.Ja som dala prednost klasike:
dindi22
08.12.09,13:19
Ahoj, no vidím, že si sa vyšantila :D...Sú perfektné, gratulujem, super si si vybrala. Teraz si ma navnadila a nevydržím do Vianoc na tie moje sľúbené:(.
Taaaaaak sa teším na Bystricu a na Baumax:D:D
tara464
08.12.09,18:13
Ja ked som priviazovala stonku s drotikom tak sa mi tiez zlomila a prelepila som to takym rychloobvezom alebo leukoplastom a po nejakych dvoch tyzdnoch mi stonka pokracovala v raste. :)
zmrzka333
08.12.09,20:03
ja tu fotku snad nikdy nepridam nemam tu ziadnu ikonku ani moznost pre prilohu - neviem poslat ani sukromnu spravu. Je mozne ze je to preto lebo som kratko registrovana?
Co myslite kedy uvidim ci sa mojej orchidke polepsilo tym ze som ju presadila? Sa normalne obavam. Ale mam dobru spravu dnes mi manzel slubil darcek - dalsiu orchidku. Ale uz si dame bacha na to co je v crepniku
sayly
09.12.09,06:00
ja tu fotku snad nikdy nepridam nemam tu ziadnu ikonku ani moznost pre prilohu - neviem poslat ani sukromnu spravu. Je mozne ze je to preto lebo som kratko registrovana?
Co myslite kedy uvidim ci sa mojej orchidke polepsilo tym ze som ju presadila? Sa normalne obavam. Ale mam dobru spravu dnes mi manzel slubil darcek - dalsiu orchidku. Ale uz si dame bacha na to co je v crepniku


čo sa týka pridávania foto je to individuálne, väčšinou je to možné po 15 príspevkoch, keď Ti administrátori aktivujú účet, ten oznam Ti príde na mail, ktorý si uviedla v registrácii...keď si dáš formátovať odpoveď, otvorí sa Ti nové okno s množstvom operácií ako je farba písma, veľkosť, druh, smajlíci atď...pre pridanie obrázkov sa používa spinka v najvrchnejšom kraji lišty, je umiestnená medzi bielym smajlíkom a dvoma šipkami, ale príde čas.......čo sa týka Tvojej orchideiky, teraz nepolievaj cca 10 dní a potom začni preliatim raz za 7 dní malým množstvom vody, aby si privykla na nový substrát, teraz nehnoj, až keď sa preberie, možno sa teraz trošku zabrzdí, ale to je normálne, keďže sa s ňou manipulovalo, čo orchideiky nemajú moc v láske;)...neboj bude to ok:D
file:///C:/DOCUME%7E1/silvi/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png
zmrzka333
09.12.09,07:20
tak medzi sipkou a smajlikom nemam nic,takze to bude asi preto ze nemam tolko prispevkov a ziadna sprava na email mi este zatial neprisla. Dakujem za pomoc a radu. Kazdy den ju kontrolujem a povzbudzujem ju nech sa spamata z toho ze som jej odrezala mozno aj dobre korene. Chuderka - je to pokusny kralik.
lusielaL
09.12.09,09:29
Dievčence, mne sa "podarilo" jednu ťahajúcu stonku tak nešťastne uchopiť do štipca, že sa ulomila na tom mieste kde som ju zacvakla. :mee: Jój až ma pri srdci pichlo. Myslíte, že je potrebné nejako ošetriť ten ulomený koniec? Neviem, či porastie ďalej, alebo čo sa bude diať. Už mala asi 20 cm, ale rástla veľmi bokom, tak som ju chcela usmerniť v raste :confused:... Poraďte mi prosím. Ďakujem
Ahoj Jarka,tak toto sa stava nam nedockavym co chceme mat vsetko perfektne;),neboj aj ja k nim patrim a dnes som s tlcucim srdcom tiez jednu pripevnovala-nestalo sa na stastie nic.A ak sa Ti odlomila celkom,to osetrovat netreba.
sisima
09.12.09,10:09
472594726047261

momentalne vsetky nahodili nove stonky a puky. po dlhom odpocinku to vyzera tak, ze uz coskoro budu vsetky opat zakvitnute :) pekne vianoce to budu ;)
Jara
09.12.09,10:16
Ahoj Jarka,tak toto sa stava nam nedockavym co chceme mat vsetko perfektne;),neboj aj ja k nim patrim a dnes som s tlcucim srdcom tiez jednu pripevnovala-nestalo sa na stastie nic.A ak sa Ti odlomila celkom,to osetrovat netreba.

Neodlomila sa celkom, len taky asi 2 cm kusok...
sayly
09.12.09,11:26
tak medzi sipkou a smajlikom nemam nic,takze to bude asi preto ze nemam tolko prispevkov a ziadna sprava na email mi este zatial neprisla. Dakujem za pomoc a radu. Kazdy den ju kontrolujem a povzbudzujem ju nech sa spamata z toho ze som jej odrezala mozno aj dobre korene. Chuderka - je to pokusny kralik.


skús kontaktovať admina, minule sem jedna nahodila foto už po 4 príspevku:confused:, tak podľa mňa je nespravodlivé, keď niekto musí čakať tak dlho, niektorým sa to podarilo až po kontaktovaní admina..
zmrzka333
09.12.09,11:35
tak uz sa stalo ale aj kontaktovat admina sa mi podarilo na 5 pokus.
Zitulda
09.12.09,12:17
Neviem, čo sa mohlo stať, ale na stvolách orchideí (odkvitnutej aj na novej) ba dokonca aj na listoch sa mi iba teraz nedávno tvoria malé fliačiky akoby pavučinky alebo je to plieseň? Na bielej orchidejke, ktorá má už č,roky a kvitla mi doteraz aj dva krát za rok. A to všetko za predpokladu, že bola iba 3x za celé obdobie pohnojená. Tá druhá dostala som ju minulého roku, a teraz vypustila nový stvol. Práve u nej som si všimla, že aj na listoch sú malé fliačiky. Aj vsrtrede srdiečka sol videla asi pred týždnom, čo som hneď otrela. Prosím poradte mi aby som o ne neprišla. Ten chumáčik pliesne? na odkvitnute...prikladám fotky z mobilu, ale žiaľ nie sú najlepšie.
vikinka.n
09.12.09,12:54
Neviem, čo sa mohlo stať, ale na stvolách orchideí (odkvitnutej aj na novej) ba dokonca aj na listoch sa mi iba teraz nedávno tvoria malé fliačiky akoby pavučinky alebo je to plieseň? Na bielej orchidejke, ktorá má už č,roky a kvitla mi doteraz aj dva krát za rok. A to všetko za predpokladu, že bola iba 3x za celé obdobie pohnojená. Tá druhá dostala som ju minulého roku, a teraz vypustila nový stvol. Práve u nej som si všimla, že aj na listoch sú malé fliačiky. Aj vsrtrede srdiečka sol videla asi pred týždnom, čo som hneď otrela. Prosím poradte mi aby som o ne neprišla. Ten chumáčik pliesne? na odkvitnute...prikladám fotky z mobilu, ale žiaľ nie sú najlepšie.

Myslim ze tieto vaticky robia nejake chrobaciky male, ale neviem ako sa volaju. Skusenejsie urcite poradia.
vikinka.n
09.12.09,12:57
Teraz som na nete vycitala ze by sa to mohlo volat vlnatka, ale nejsom si ista, este som to nastastie nemala.
Zdenka175
09.12.09,14:41
Neviem, čo sa mohlo stať, ale na stvolách orchideí (odkvitnutej aj na novej) ba dokonca aj na listoch sa mi iba teraz nedávno tvoria malé fliačiky akoby pavučinky alebo je to plieseň? Na bielej orchidejke, ktorá má už č,roky a kvitla mi doteraz aj dva krát za rok. A to všetko za predpokladu, že bola iba 3x za celé obdobie pohnojená. Tá druhá dostala som ju minulého roku, a teraz vypustila nový stvol. Práve u nej som si všimla, že aj na listoch sú malé fliačiky. Aj vsrtrede srdiečka sol videla asi pred týždnom, čo som hneď otrela. Prosím poradte mi aby som o ne neprišla. Ten chumáčik pliesne? na odkvitnute...prikladám fotky z mobilu, ale žiaľ nie sú najlepšie.
Skús prečítať toto
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=331
zmrzka333
09.12.09,15:02
babule dakujem vam za pomoc pri technickom probleme - asi treba len pockat na admina. Dakujem Vam
Zdenka175
09.12.09,16:37
Tak mne teraz kvitnú len tieto dve,ostatné vyháňajú stonky.:D:DTá žltá ako náhle sa jej otvorí púčik tak prvý zdola hneď odpadne. A to sa stále opakuje. Je to prirodzene? Ostatné phaly mi to nerobia:(.Tá biela nedávno rozkvitla a už sú kvety nejaké čudné.Listy jej total zmäkli. O obe sa starám ja, len tá biela je u mojej mamy. Neviem či ju nemala náhodou v prievane. Čo poviete môžu od prievanu tak zmäknúť listy?:):)Alebo sa mám pozrieť na korene?
Ma-Ba
09.12.09,17:06
Zdenka - a nie sú suché?
zuzkahris
09.12.09,18:25
Neviem, čo sa mohlo stať, ale na stvolách orchideí (odkvitnutej aj na novej) ba dokonca aj na listoch sa mi iba teraz nedávno tvoria malé fliačiky akoby pavučinky alebo je to plieseň? Na bielej orchidejke, ktorá má už č,roky a kvitla mi doteraz aj dva krát za rok. A to všetko za predpokladu, že bola iba 3x za celé obdobie pohnojená. Tá druhá dostala som ju minulého roku, a teraz vypustila nový stvol. Práve u nej som si všimla, že aj na listoch sú malé fliačiky. Aj vsrtrede srdiečka sol videla asi pred týždnom, čo som hneď otrela. Prosím poradte mi aby som o ne neprišla. Ten chumáčik pliesne? na odkvitnute...prikladám fotky z mobilu, ale žiaľ nie sú najlepšie.
Zitulda niesú to červce :confused: ???
Zitulda
09.12.09,22:44
:mee: Ja ale nikde nič nevidím,žiadne červce...kde by som ich mala hľadať?alebo som slepá? :rolleyes: Minulého roku mi na bielej bolu také žlté listy ako na obrázkoch. Teraz vyháňa nový stvol (či kejka sa volá?)a na odkvitnutom je chumáč. Už som sa s nimi aj rozprávala aj :mee:. To sme ešte mali staré drevené okná. Ale aj tak veľmi pekne ďakujem Vám každej za radu
Silvernola
10.12.09,03:12
Zitulda. mne sa tie vlaňajšie žlté listy zdajú byť spálené od slniečka. Ale tie "chumáčiky", aj keď ich nevidno poriadne, zaručene nie sú nejaká výhra:(. Naozaj to môžu byť vlnačky krvavé. Je to poriadna potvora. Pokús sa ich zlikvidovať mechanicky -postierať tampónom namočeným v saponáte. A to celú rastlinku, mladé jedince sú takmer voľným okom neviditeľné. Ja som minule pretierala rastlinky alkoholom. "Burinkám" to neublížilo. Potom musíš DLHODOBO sledovať aj všetky okolité rastliny a v prípade potreby zákrok opakovať. (Nemáš nablízku kaktusy? Tie bývajú často ich zdrojom.) Je síce možno použiť aj chémiu, ale v byte a takisto opakovane to nemusí byť to pravé orechové
Držím palce!;)
sayly
10.12.09,07:19
:mee: Ja ale nikde nič nevidím,žiadne červce...kde by som ich mala hľadať?alebo som slepá? :rolleyes: Minulého roku mi na bielej bolu také žlté listy ako na obrázkoch. Teraz vyháňa nový stvol (či kejka sa volá?)a na odkvitnutom je chumáč. Už som sa s nimi aj rozprávala aj :mee:. To sme ešte mali staré drevené okná. Ale aj tak veľmi pekne ďakujem Vám každej za radu

neviem síce ako sa tie chrobáčiky volajú, ale mám ich aj ja, sú také biele a keď ich puknem tak sú oranžové, denne sledujem všetky orchideiky a ručne všetko odstraňujem, sú to však svine malé, ktoré bývajú zalezené hlboko pri srdiečku, kam sa nedá dostať a preto sa objavujú stále, ale ja sa ich raz zbavím, neviem ako sa tam dostali, ale myslím, že som ich kúpila cca pred 3/4 rokom s jednou orchideikou, treba na ne mechanicky....no ak by niekto vedel o postreku, dajte vedieť
zmrzka333
10.12.09,08:00
Poradte mi ak by som chcela zalievat orchidku ponorom. Kam ma voda zasahovat. Ponorim cely crepnik do vody, aj substrat zvrchu? alebo len po vrch kvetinaca? Mozem to urobit po tych 10 dnoch od presadenia kvoli hnilobe?
Zitulda
10.12.09,08:29
Silvernola, Sayly, ďakujem pekne za radu, určite dnes urobím lekára a pacientov-burinky skúsim ich z toho dostať. Nie, kaktusy nemám ani v byte. Vedľa troch orchideách mám na parapete Vencovec a brečtan s malými listami. Čo sa žltých listov týka, oni neopadli už sú toho roku zelené až na jeden prvý pri substráte je akýsi mňkký a zvráskavelý a na druhom je koniec obschnutýs hnedými okrajmi...prikladám foto. A ešte jednú radu prosím celá je akoby vyliezala z črepníka, má množstvo vzdušných koreňov. Nechať ju tak?. alebo niečo urobiť?
Ma-Ba
10.12.09,08:55
zmrzka - pri polievaní záleží na tom ako rýchlo substrát nasiakne vodou. Ak je už rozložený a ponoríš kvetináč rýchlo nasiakne vodu, dlho vyschýna a to je problém. Vtedy je lepšie preliať. Ak je substrát "čerstvý" je dobré ponárať. Voda zvlášť v tomto období by sa nemala dostať do pazúch listov. Ja to robím tak, že ponorím a držím kvetináč tak aby bol horný substrát suchý. Pre istotu.
Nech sa darí.
dindi22
10.12.09,10:21
Dievčatá, POMOOOOC:mee:!!!
Poradte čo s ňou?! Dať ju do sáčka? A ak áno, môžte mi niektorá zopakovať postup? Čítala som to už dávnejšie, ale tam sú tie rady roztrúsené...
To je tá biela, už raz presadená, no korene jej hnili ďalej...prečo? Neviem, postupovala som podľa rád...Nechcem o ňu prísť. Dokonca som jej aj kvety odstrihla, aby sa toľko nevysilovala.
bef
10.12.09,10:46
Dievčatá, POMOOOOC:mee:!!!
Poradte čo s ňou?! Dať ju do sáčka? A ak áno, môžte mi niektorá zopakovať postup? Čítala som to už dávnejšie, ale tam sú tie rady roztrúsené...
To je tá biela, už raz presadená, no korene jej hnili ďalej...prečo? Neviem, postupovala som podľa rád...Nechcem o ňu prísť. Dokonca som jej aj kvety odstrihla, aby sa toľko nevysilovala.

To že si jej odstránila kvety tak to je dobré, lebo sa nebude zbytočne vysilovať a skôr začnú rásť nové korienky. Tie ostávajúce korienky by mohli byť v poriadku, ošetri len tie ktoré začali obhnívať, odrež ich, zasyp mletou škoricou a zasaď do nového substrátu a minimálne 2 týždne nepolievaj ani nemáčaj. Ak by si mala veľmi teplo tak stačí trošku orosiť vrch substrátu.

Pekný deň :)
lusielaL
10.12.09,10:49
Ahoj dindi,podla mojho nazoru si mala pockat.Trva to dlho kym sa v novom substrate spamata.Nevyzera na vyhynutie.Ja ked presadim uz s nou potom nemanipulujem.Chapem,mas o nu strach,no skus byt trochu odvaznejsia.
zmrzka333
10.12.09,11:20
je v novom substrate lebo som ju teraz presadzala kvoli tomu ze korienky zacinali hnit. A teraz sa rozhodujem ako ju budem polievat. Tak teda radsej vrchny substrat nechat v suchu aby sa voda nedostala do srdiecka. Ale asi pockam tych 10 dni.
Zdenka175
10.12.09,11:30
Zdenka - a nie sú suché?
Nie kvetináč je ešte orosený. O všetky sa starám rovnako. Asi sa radšej pozriem na korene, no aj keď kvitne.
poisonkatka
10.12.09,11:41
ja sa musim pochvalit mojou orchidejkou....dostala som ju v novembri minuleho roku, kvitla mi cca do marca-aprila..ked odkvitla, tak som s nou nic nerobila, iba som ju v juli presadila do vacsieho crepnika. niekedy koncom oktobra zacala vyhanat novu stonku, tak som sa moooc potesila. povodnu stonku som teda zrezala, lebo som videla, ze nic z nej asi nebude...nova stonka je uz vyssia ako ta povodna zostrihnuta a na tej zostrihnutej mi zacalo rast ocko, takze hadam budem mat 2-stonkovu orchidejku..a podotykam-nehnojim, a polievam iba ked je crepnik nezaroseny-cca kazdy 2-3 tyzden
Zdenka175
10.12.09,11:46
ja sa musim pochvalit mojou orchidejkou....dostala som ju v novembri minuleho roku, kvitla mi cca do marca-aprila..ked odkvitla, tak som s nou nic nerobila, iba som ju v juli presadila do vacsieho crepnika. niekedy koncom oktobra zacala vyhanat novu stonku, tak som sa moooc potesila. povodnu stonku som teda zrezala, lebo som videla, ze nic z nej asi nebude...nova stonka je uz vyssia ako ta povodna zostrihnuta a na tej zostrihnutej mi zacalo rast ocko, takze hadam budem mat 2-stonkovu orchidejku..a podotykam-nehnojim, a polievam iba ked je crepnik nezaroseny-cca kazdy 2-3 tyzden
Polievanie čo 2-3 týždeň sa mi zdá málo:eek:
Zdenka175
10.12.09,11:48
Dievčatá, POMOOOOC:mee:!!!
Poradte čo s ňou?! Dať ju do sáčka? A ak áno, môžte mi niektorá zopakovať postup? Čítala som to už dávnejšie, ale tam sú tie rady roztrúsené...
To je tá biela, už raz presadená, no korene jej hnili ďalej...prečo? Neviem, postupovala som podľa rád...Nechcem o ňu prísť. Dokonca som jej aj kvety odstrihla, aby sa toľko nevysilovala.
A na fotke vidieť niečo také hnedé, tie odhnité korene odstráň a potom odfoť , že koľko ich ostane. A za aký čas si ju poliala po presadení?
dindi22
10.12.09,11:50
Ahoj dindi,podla mojho nazoru si mala pockat.Trva to dlho kym sa v novom substrate spamata.Nevyzera na vyhynutie.Ja ked presadim uz s nou potom nemanipulujem.Chapem,mas o nu strach,no skus byt trochu odvaznejsia.
Ja by som s ňou nič nerobila, lenže tie listy boli čím ďalej horšie. A aj substrát bol úplne celý plesnivý-popritom od presadenia som ho poliala len 1x dažďovou vodou. Bolo vidieť, že korene hnijú-i tie, ktoré boli pri prvom presádzaní zdravučké. To na fotkách je už po zostrihaní tých zhnitých koreňov. Myslíte, že to stačí na zasadenie do črepníka? Netreba to dať do sáčka?
Ja už vážne neviem, čo s ňou? Ona je jediná, s ktorou je furt problém!!!
poisonkatka
10.12.09,11:52
Polievanie čo 2-3 týždeň sa mi zdá málo:eek:

no asi nie je, ked mava zaroseny crepnik a dari sa jej...ona je umiestnena na kuchynskom okne, pod oknom je radiator a zvyknem pred nim susit pradlo, tak mozno tam ma vlhko
zmrzka333
10.12.09,11:53
Dnes mi manzel ide kupit darcek a hadajte co - novu princeznu tak sa tesim. Ale tentokrat si dam pozor ze co kupujem. Kupuje mi ju preto lebo vidi ako sa kvolit tej co mam trapim tak aby som mala spravnu motivaciu a potesenie a nie len obavu.:D Hurrrra a ked uz budem moct pridat foto tak vam ju ukazem
dindi22
10.12.09,11:53
A na fotke vidieť niečo také hnedé, tie odhnité korene odstráň a potom odfoť , že koľko ich ostane. A za aký čas si ju poliala po presadení?
Zdenka, tie ostatné sú zdravé, hnili poväčšine tie, čo nemali svetlo-zahrabané v substráte. Ostalo ich asi 6...
Zdenka175
10.12.09,12:04
Zdenka, tie ostatné sú zdravé, hnili poväčšine tie, čo nemali svetlo-zahrabané v substráte. Ostalo ich asi 6...
6 je dosť . Ja vždy presádzam do nového substrátu, pridávam keramzit, polystyren, drevené uhlie.
dindi22
10.12.09,12:07
Ďakujem, dievčatá, za rady.
Už len jedna otázka:-)))...Je už umytá, poškoricovaná-mám ju zasadiť hneď, alebo nechať 1 deň takto volne?
Zdenka175
10.12.09,12:07
Ja by som s ňou nič nerobila, lenže tie listy boli čím ďalej horšie. A aj substrát bol úplne celý plesnivý-popritom od presadenia som ho poliala len 1x dažďovou vodou. Bolo vidieť, že korene hnijú-i tie, ktoré boli pri prvom presádzaní zdravučké. To na fotkách je už po zostrihaní tých zhnitých koreňov. Myslíte, že to stačí na zasadenie do črepníka? Netreba to dať do sáčka?
Ja už vážne neviem, čo s ňou? Ona je jediná, s ktorou je furt problém!!!
Za aký čas od presadenia si ju poliala.? V tej dážďovej vode neboli škodcovia ?
dindi22
10.12.09,12:11
Za aký čas od presadenia si ju poliala.? V tej dážďovej vode neboli škodcovia ?
Nie, s dažďovou vodou polievam všetky, ale len táto je "chorá", ostatným sa krásne darí.
A poliala som ju po týždni, lebo už jej začali chradnúť listy.
Ma-Ba
10.12.09,12:16
je v novom substrate lebo som ju teraz presadzala kvoli tomu ze korienky zacinali hnit. A teraz sa rozhodujem ako ju budem polievat. Tak teda radsej vrchny substrat nechat v suchu aby sa voda nedostala do srdiecka. Ale asi pockam tych 10 dni.

Prepáč, nespostrehla som všetky súvislosti. Ak je to takto, tak sa mi osvedčilo polievať menej a v tomto prípade by som len preliala. A tých 10 dní by mohlo stačiť.
Polievanie namáčaním sa mi osvedčilo u zdravých rastlín.
Ma-Ba
10.12.09,12:19
Ďakujem, dievčatá, za rady.
Už len jedna otázka:-)))...Je už umytá, poškoricovaná-mám ju zasadiť hneď, alebo nechať 1 deň takto volne?

dindi - Ja by som zasadila hneď, ale do úplne malého kvetináča, aby boli korene akoby natlačené, menej substrátu.
zmrzka333
10.12.09,13:18
a akym mnozstvom vody ju mam preliat. Je to mala asi mlada phal. Co myslis bude stacit decko vody? A to co vytecie dam prec hned alebo pockam niekolko minut?
Ma-Ba
10.12.09,14:41
Ja neviem, ale 1 dcl vody sa mi zdá málo, aby korene dostali dosť vlahy. Určite by som preliala viackrát.
lusielaL
10.12.09,14:44
dindi,pre povzbudenie Ti posielam foto mojich marodov uz mam zaskoricovane tri a chvala Bohu idu pekne.Ked som ich presadzala,tiez nemali slavne korene.Tak ako Ti radila Ma-Ba,zasad do mensieho a polievaj opatrne.Ked som Ti radila namocit,to som nevedela ze Ti aj hnije,tak sa ospravedlnujem.Prajem uspech pri tychto nervoch.
jajax
10.12.09,14:45
chcela som sa opytat:confused::confused:crievickovec vyzenie stonku z jednej hluzy iba raz alebo viac krat:cool:
dindi22
10.12.09,14:55
lusiela, v pohode;)...Tvoje sú už z najhoršieho vonku, korene im krásne rastú. Ja si ešte počkám. Musím si kúpiť náhradu, potom ma to nebude tak mrzieť:(.
Už je teda zasadená v menšom, teraz už len čakať.
Ešte raz ďakujem všetkým za rady-Ma-Ba, Sayly, lusielka, Zdenka...
Zdenka175
10.12.09,16:20
Tak nedali mi pokoj tie zvädnuté listy a vybrala som ju z kvetináča a hrôza,odhnité korene.:eek::eek::eek:Takúto katastrófu som ešte nevidela. Rozmýšľala som či dať do sáčku alebo zasadiť. Chcela som ich odfotiť, no jak na potvoru batérie vybité.:mad::mad: Tak som ju poškoricovala a zasadila a budem čakať. Korene mala vždy lepšie ako druhé.:mee:
Ma-Ba
10.12.09,16:48
chcela som sa opytat:confused::confused:crievickovec vyzenie stonku z jednej hluzy iba raz alebo viac krat:cool:

Kvet vyrastie jedenkrát z novej ružice. Sú aj výnimky, napr. Pinocchio - neviem či je to presný názov, ale kvitne veľmi dlho. Vyrastie stonka s pukom, keď kvet odkvitá dorastá nový púčik, z ktorého znova zakvitne.
Tento druh je teplomilný.
veva..
10.12.09,18:02
Našla som niečo na vlnačku.
47316
zmrzka333
10.12.09,18:39
Takze dnes som novu orchidku nedostala lebo az zajtra maju dostat cerstve a tie co tam boli, tak to boli len take chudatka. Takze som trochu sklamana ale zajtra si to vynahradim a mozno aj dvojnasobne;) Takze ak ste tu niekto z Košic tak zajtra sup sup do Hornbachu.
A sice si uz nepamatam ktora z vas mi radila pisat adminovi ale zatial neodpovedal, takze stale nemozem posielat aj foto a to uz mam viac ako 15 prispevkov.
Zdenka175
10.12.09,20:19
:mee: Ja ale nikde nič nevidím,žiadne červce...kde by som ich mala hľadať?alebo som slepá? :rolleyes: Minulého roku mi na bielej bolu také žlté listy ako na obrázkoch. Teraz vyháňa nový stvol (či kejka sa volá?)a na odkvitnutom je chumáč. Už som sa s nimi aj rozprávala aj :mee:. To sme ešte mali staré drevené okná. Ale aj tak veľmi pekne ďakujem Vám každej za radu
Toto možno zaberie http://www.perfectplant.cz/insecticide/

Buď to budú červce alebo múčnatka pravá.
sayly
11.12.09,05:33
Tak nedali mi pokoj tie zvädnuté listy a vybrala som ju z kvetináča a hrôza,odhnité korene.:eek::eek::eek:Takúto katastrófu som ešte nevidela. Rozmýšľala som či dať do sáčku alebo zasadiť. Chcela som ich odfotiť, no jak na potvoru batérie vybité.:mad::mad: Tak som ju poškoricovala a zasadila a budem čakať. Korene mala vždy lepšie ako druhé.:mee:

ahoj...koľko jej zostalo zdravých koreňov? Mala ich dosť na zasadenie?
Ma-Ba
11.12.09,08:49
Toto sú dlho štrajkujúce Cambria, Dend.Phal.,Pinocchio, Ludisia Discolor -začínajú kvitnúť viac ako po roku. Tak ich musím pochváliť.
zmrzka333
11.12.09,09:19
Toto sú dlho štrajkujúce Cambria, Dend.Phal.,Pinocchio, Ludisia Discolor -začínajú kvitnúť viac ako po roku. Tak ich musím pochváliť.
Tak gratulujem su super. Vsetky tvoje krasavice su nadherne - ti trosku zavidim;)
Ma-Ba
11.12.09,10:46
Ďakujem pekne.Aj Tvoje určite budú.
jajax
11.12.09,12:07
Kvet vyrastie jedenkrát z novej ružice. Sú aj výnimky, napr. Pinocchio - neviem či je to presný názov, ale kvitne veľmi dlho. Vyrastie stonka s pukom, keď kvet odkvitá dorastá nový púčik, z ktorého znova zakvitne.
Tento druh je teplomilný.
dakujem ti pekne.ten pinocchio je roztomily:---
jajax
11.12.09,12:10
chcela som si k nicku pridat obrazok a nemozeme prist na to ako sa to robi:confused:.poradite mi?skusali sme s muzom vsetko mozne a nic:(
zmrzka333
11.12.09,13:20
chcela som si k nicku pridat obrazok a nemozeme prist na to ako sa to robi:confused:.poradite mi?skusali sme s muzom vsetko mozne a nic:(
skusali ste v nastaveniach?tam mas kolonku upravit moju fotku alebo nieco take. No a tam mas moznost vybrat fotku z PC tak si u najdes a vlozis. Inak ja som to skusala a mne ju tam nacita ale pri prispevkoch sa mi neukazuje, ale ja som tu nova a mozno prave preto.
milka 60
11.12.09,16:01
Toto sú dlho štrajkujúce Cambria, Dend.Phal.,Pinocchio, Ludisia Discolor -začínajú kvitnúť viac ako po roku. Tak ich musím pochváliť. Majka-gratulujem u teba sú vždy iba krásky :):):)milka
Ma-Ba
11.12.09,16:52
Milka ďakujem a u Teba čo nové?
zmrzka333
11.12.09,17:24
Jej tak ma admin konecne potesil. A este k tomu aj manzel - namiesto jednej orchidky mam 4 nove. :D Tu su moje nove princezne a ta biela je ten marod uz po presadeni
Zdenka175
11.12.09,17:43
Aj ja sa teším. Ako mi odkvitli orchidejky, tak do mesiaci im začali rásť kvetné stonky.:)Toto sú moje prvé stonky,tak sa vytešujem.A na druhej fotke je kejka oddelená v 10/09 a už má 2 stonky,dosť podrástla.Na tretej fotke má čaká prekvapenie, lebo phalu som kúpila odkvitnutú, som zvedavá akej bude farby:eek: Na poslednej fotke je phala, ktorá mala jednu stonku a veľké kvety. Teraz jej z dvoch očiek vyrástli stonky a tretia úplne zo spodu. Tak som zvedavá aká bude , keď zakvitne.Nikdy nevieme ako nás prekvapia:D:D:D. No do vianoc ešte asi nezakvitnú.
jajax
11.12.09,18:10
skusali ste v nastaveniach?tam mas kolonku upravit moju fotku alebo nieco take. No a tam mas moznost vybrat fotku z PC tak si u najdes a vlozis. Inak ja som to skusala a mne ju tam nacita ale pri prispevkoch sa mi neukazuje, ale ja som tu nova a mozno prave preto.
takto nam to neslo.otvorili sme moje nastavenia,ovladaci panel a upravit avatar(ako nam poradila zdenka) a ako vidis islo to.;)skus to tak aj ty.asi to nema nic spolocne s tym ci si nova alebo nie:o
dominica
11.12.09,18:13
Aj ja sa teším. Ako mi odkvitli orchidejky, tak do mesiaci im začali rásť kvetné stonky.:)Toto sú moje prvé stonky,tak sa vytešujem.A na druhej fotke je kejka oddelená v 10/09 a už má 2 stonky,dosť podrástla.Na tretej fotke má čaká prekvapenie, lebo phalu som kúpila odkvitnutú, som zvedavá akej bude farby:eek: Na poslednej fotke je phala, ktorá mala jednu stonku a veľké kvety. Teraz jej z dvoch očiek vyrástli stonky a tretia úplne zo spodu. Tak som zvedavá aká bude , keď zakvitne.Nikdy nevieme ako nás prekvapia:D:D:D. No do vianoc ešte asi nezakvitnú.

Zdeni jak sa im fajn darí, moje nejako štrajkujú :mee:
zmrzka333
11.12.09,18:28
takto nam to neslo.otvorili sme moje nastavenia,ovladaci panel a upravit avatar(ako nam poradila zdenka) a ako vidis islo to.;)skus to tak aj ty.asi to nema nic spolocne s tym ci si nova alebo nie:o
Ja som doteraz nemala tu moznost s avatarom ale dnes ma konecne oficialne zaregistroval admin tak sa mi tam objavila aj moznost s avatarom a tak som si pridala fotku aj ja. Ale je tam moznost aj upravit foto tak som si myslela ze mi nefunguje kvoli registracii. Ale vsetko dobre dopadlo a ja uz viem konecne posielat aj fotky. Suuupppeeerrrr
zmrzka333
12.12.09,07:27
este mam otazku. Ked mate phal na parapete, a ked potrebujete vyvetrat izbu tak ho pred tym date do inej miestnosti? Ako to riesite v zime a v lete?
jajax
12.12.09,08:01
dnes som si v tescu kupila miltoniu za 3,99 eura.ma sice len styri puciky-jeden rozkvitnuty ale velmi sa mi pacila:---
dominica
12.12.09,09:17
dnes som si v tescu kupila miltoniu za 3,99 eura.ma sice len styri puciky-jeden rozkvitnuty ale velmi sa mi pacila:---
Je krásna. Ja som v Tescu tiež videla pár na výber a také aké ešte nemám, ale 2 okná sú len 2 okná a tento rok nie je dokonca ani kam postaviť vianočný svietnik :(, čo nám každý rok zdobí na Vianoce okno. Som sa nad tým v lete nezamýšlala, keď som mala nakupovaciu mániu :D
lusielaL
12.12.09,09:35
Je krásna. Ja som v Tescu tiež videla pár na výber a také aké ešte nemám, ale 2 okná sú len 2 okná a tento rok nie je dokonca ani kam postaviť vianočný svietnik :(, čo nám každý rok zdobí na Vianoce okno. Som sa nad tým v lete nezamýšlala, keď som mala nakupovaciu mániu :D
Ja som to vyriesila aby aj,,vlk bol syty,,a postavila som svietnik na okraje dvoch kvetinacov-samozrejme orchideovych:).Pomohla som Ti?:rolleyes:
lusielaL
12.12.09,09:40
este mam otazku. Ked mate phal na parapete, a ked potrebujete vyvetrat izbu tak ho pred tym date do inej miestnosti? Ako to riesite v zime a v lete?
Ahoj,ja vetram v lete ako dlho chcem a v zime ako potrebujem,samozrejme nie prilis dlho,a orchidejky neprekladam-len ich trochu posuniem aby na ne nesiel priamo mrazivy vzduch.;).
dominica
12.12.09,09:48
Ja som to vyriesila aby aj,,vlk bol syty,,a postavila som svietnik na okraje dvoch kvetinacov-samozrejme orchideovych:).Pomohla som Ti?:rolleyes:
Pomôcť si pomohla, ale u nás je to trošku zložitejšie, svietnik je veľký a bojím sa, že by spadol, alebo niečo prekotil a ak by aj držal, tak určite by ho nenechal na pokoji môj syn a zhodil by mi kvety. Vie, že tam nemá chodiť, ale svietnik ho bude určite lákať, asi dáme svietnik do spálne, tam orchidky nemám, tam sa im moc nedarí, ale v obyvke by bol krajší a robil by radosť aj nám a takto v spálni...no, je to nanič, musím viac zapojiť fantáziu, lebo ani orchidky nemám kam odložiť, už ich mám aj na skrini a tento rok skoro žiadna nekvitne, tak sú len na oštaru, vždy mi zdobili celú zimu okná a teraz na mňa kašlú ,tak sa vykašlem asi aj ja na ne, niekde ich strčím a bude mi radosť robiť svietnik...
jajax
12.12.09,10:47
dominica dakujem:)
jess
12.12.09,10:51
Ma-Ba konečne prikladám foto zoschnutej miltonie . Neviem, čo sa jej stalo a či ju ešte zachránim. Teraz ju mám v sáčku už asi 1 mesiac...zatiaľ nič.:mee: Toto bola moja najdrahšia orchidea z Baumaxu.
milka 60
12.12.09,10:53
Milka ďakujem a u Teba čo nové?
Majka z orchidiek nič,ešte nekvitnu,ale kvitne mi amarylka ,dendro aj katka sa držia milka:)
jess
12.12.09,11:02
... tieto mi práve kvitnú .... cambria, phala a dve phaly ...adeptky na kvitnutie ...o farbách netuším :) ...potom pridám foto

Neviem, či sa to len mne zdá, že keď druhý alebo tretí krát zakvitnú, tak sú tie kvety menšie .
jess
12.12.09,11:06
... a pokus o záchranu ... prvá je zachránená, druhá vľavo asi nebude z toho nič i keď už sa mi z takejto suchej hrče podarilo vypestovať orchidejku....túto mám od svokry, ale asi z nej už nezachránim nič...tá vpravo zatiaľ sa nič nechystá robiť .... odhnilo jej srdiečko, ale dúfam, že sa preberie ..... všetky sú v sáčku asi mesiac aj viac . Chce to trpezlivosť :) .
jess
12.12.09,11:12
.... a kejkové krásky......prvá kvitla dvomi kvetmi, potom som ich odstránila, listy podrástli o 100%, ale korienky nepúšťa. Druhá orchidea mala strašne zvädnuté listy a aj ich má, napriek dostatku vody (si myslím), vyhnala až dve kejky a tieto pekne púšťajú korene a aj samotná mama-orchidea púšťa nové korene. No a ten štvrtý obrázok .... to mi ďalšia phala vyhnala a neviem posúdiť, či to bude stonka alebo opäť kejka.
milka 60
12.12.09,11:14
dnes som si v tescu kupila miltoniu za 3,99 eura.ma sice len styri puciky-jeden rozkvitnuty ale velmi sa mi pacila:---
Nádherná farba miltoniopsisu nech sa nu darí,určite ti do vianoc pokvitne:):)
Dada
12.12.09,12:57
Prikladám tiež foto z mojich orchideí
lusielaL
12.12.09,13:31
jess,ked vidim taketo keiky,a este tolko po kope nemam slov.A Dada,mas pekne kvietky!
dindi22
12.12.09,13:56
Aj ja už chcem keiku:(...Aspoň na jednej by sa mohlo podariť!!!
tara464
12.12.09,13:57
To tam mavaju take akcie:eek:? lebo ked mne pride letak tak tam stoja okolo 7eur.
Ma-Ba
12.12.09,15:25
Ma-Ba konečne prikladám foto zoschnutej miltonie . Neviem, čo sa jej stalo a či ju ešte zachránim. Teraz ju mám v sáčku už asi 1 mesiac...zatiaľ nič.:mee: Toto bola moja najdrahšia orchidea z Baumaxu.
jess - Miltoniopsis sa zachraňuje dosť ťažko a toto tiež nevyzerá dobre, ale za pokus to stojí. Nech sa darí.
milka 60
12.12.09,17:44
:(
Aj ja už chcem keiku:(...Aspoň na jednej by sa mohlo podariť!!!:( ja tiež milka:mad::(
zmrzka333
12.12.09,17:45
krasne su tie keiky, na toto si este asi pockam. Dnes mi manzel kupil novu orchidku. Normalne som z neho paf. Vcera mi kupil 4 a dnes piatu.Prikladam foto
zmrzka333
12.12.09,18:13
Prikladám tiež foto z mojich orchideí
Su prekrasne
jajax
12.12.09,18:26
Nádherná farba miltoniopsisu nech sa nu darí,určite ti do vianoc pokvitne:):)
dakujem.zda sa ze rozkvitnu uz behom par dni.uz su viac rozvite ako rano:---:---:---