privát
23.01.10,16:12
Dnes som si aj ja urobila radosť, boli v Baum. po 2 eu
máte ale šťastie na také nízke ceny, ja keď prídem do obchodov je to naopak.
janaGT
23.01.10,16:32
konečne rozkvitla, trvalo jej to asi trištvrte roka
milka 60
23.01.10,17:11
konečne rozkvitla, trvalo jej to asi trištvrte roka
je nádherná :):) je ako pre nevestu, gratulujem
janaGT
23.01.10,17:15
je nádherná :):) je ako pre nevestu, gratulujem

ďakujem, veľmi sa z nej teším.
Mám ešte jednu fialkovú, tá tiež dlho štrajkovala, teraz už ide stonka, tak sa teším, čo z nej bude.
lesslie
23.01.10,17:44
Dnes som si aj ja urobila radosť, boli v Baum. po 2 eu
ahojky, dnes mali za 2 eura? a dokedy trva ta akcia? ja mam strasnu chut ist si kupit tak pojdem asi zajtra :D
janka.koc
23.01.10,17:50
Janka ja nevidim dovod davat tu zltu do sacku,dievcata ktore fotili svoje marodky ich mali v inom horsom stave.Dokonca ak dobre vidim mas tam novy korienok,ako som uz raz pisala,podla mna treba trpezlivo cakat,ona sa rozbehne.:).


Lusiela, asi som malo trpezliva :) inak ked je to korienok ,tak je to tam uz hodne davno a nic sa s tym nedeje...
janka.koc
23.01.10,17:52
Vybrala si tu zltu von z kvetinaca? Ako vies ze nema korene?

no hej vyberala som ju asi uz pred 2 tyzdnami a dala do novej zeminy. mala vtedy asi dva take male korienky. dnes som trosku prstom prehrabala substrat a ma tie korene suche a len take fuziky ... uz tu niekto pisal ,ze by bolo vhodne kvety odstrihnut,aby sa zbytocne tolko nesilila.. neviem,, kazdy vravi inak.
janka51
23.01.10,20:03
Mozete mi niekto v kratkosti vysvetlit tu sackovu metodu? hladala som to ,ale viem akurat len to,ze treba dat celu rastilnu do sacku a nejaky maly otvor. a ako to ma byt s rosenim alebo co presne mam robit? vdaka za rady


este prikladam nejake fotky.. tu fialovu mam novu ,tak sa z nej tesim a ruzova mi ide kvitnut. zlta je ta ,co chcem dat do sacku..kvety ma krasne ale korene ziadne vid foto...
Janka máš ich krásne tu žltu by som ešte nedavala do sačku sú tam krásne kvety aj listy sú pekne len sa snaž ju primerane zalievať aby nebola veľmi mokrá a určita popušťa aj korene. Ja tiež mám 3 čo maju veľa vzdušných korenoch a 3 čo nemaju žiadné. Veľa šťastia a nech sa im darí.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
rozborova
23.01.10,20:14
konečne rozkvitla, trvalo jej to asi trištvrte roka
Je krásna,nech sa jej dlho darí.
janka51
23.01.10,20:21
konečne rozkvitla, trvalo jej to asi trištvrte roka
Je krásna v kutiku duše ti závidim mne čo kvitnu teraz tak maju po jednom najviac dva kvety ostatne púčky všetky opadli :mee:. Dve krásne rozkvvitnuté mám len čo som dostala od dcérky v oktobri na narodky a jednu čo som si kupila minulý štvrtok. ale ja nemam také šťastie ako niektoré holky , že po dva eura za moju som dala 12.5 eura. V stredu chcem isť do Košic na tu vystavu tak dúúúúúúúúfam že sa mi tam podari kupiť niečo krásne a lacnejšie. Len sa bojim aby neboli také mrazy ako dnes.-14http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
janka51
23.01.10,20:25
ďakujem, veľmi sa z nej teším.
Mám ešte jednu fialkovú, tá tiež dlho štrajkovala, teraz už ide stonka, tak sa teším, čo z nej bude.
Držím Ti palce aby bola aspon taká krásna ako ta biela, ale môže aj krajšiahttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
janka51
23.01.10,20:30
Lusiela, asi som malo trpezliva :) inak ked je to korienok ,tak je to tam uz hodne davno a nic sa s tym nedeje...
Janka len buť trpezliva ona sa ti už aj tak odvďačuje že tak pekné kvitne nedavaj ju do sačku.
zuzkahris
24.01.10,08:34
Toto slniečko sa na mňa dnes usmialo :)
zuzkahris
24.01.10,08:39
No a takto som dnes musela ochrániť moje srdiečka pri vetraní,
normálna " fuška ":):)
privát
24.01.10,10:26
No a takto som dnes musela ochrániť moje srdiečka pri vetraní,
normálna " fuška ":):)
tak to máš každý deň čo robiť. Ale pre tú nádheru skladala by som to zakaždým s obrovskou radosťou.
lujza.j
24.01.10,11:45
No a takto som dnes musela ochrániť moje srdiečka pri vetraní,
normálna " fuška ":):)
ale také krásavice si to zaslúžia:):)
sayly
24.01.10,11:51
no hej vyberala som ju asi uz pred 2 tyzdnami a dala do novej zeminy. mala vtedy asi dva take male korienky. dnes som trosku prstom prehrabala substrat a ma tie korene suche a len take fuziky ... uz tu niekto pisal ,ze by bolo vhodne kvety odstrihnut,aby sa zbytocne tolko nesilila.. neviem,, kazdy vravi inak.

ak ju vyberieš a naozaj nebude mať žiadne korene (musí mať 3 - 5 korienkov cca 5 - 7 cm dlhé), tak kvety odstrihni, teda celú stonku, daj ju do vody, aby Ťa ešte tešila a ostatné daj do sáčku t.j. umytý črepník bez substrátu, do ňho očistenú orchideu a celé to treba zavrieť do mikroténového sáčku, na ktorý urobíš pár dierok, aby trochu dýchala, raz za týždeň ju odokry tak na hodinu a znovu ju zavri, hlavne neros, nič s ňou nerob, pri rosení, Ti môže zhniť, treba potom už len čakať, mne to trvalo pol roka, kým bola vhodná na zasadenie, celý ten čas som ju nerosila, len som jej vetrala, listy síce zvädli, ale už sú pekne pevné, niektoré mi aj ožltli a opadli, ale ja som ju chcela zachrániť celú, tak tých pár lístkov som oželela;)
zuzkahris
24.01.10,12:02
privát, lujza, samozrejme, čo by sme pre nich neurobili :) :)
zmrzka333
24.01.10,12:06
no hej vyberala som ju asi uz pred 2 tyzdnami a dala do novej zeminy. mala vtedy asi dva take male korienky. dnes som trosku prstom prehrabala substrat a ma tie korene suche a len take fuziky ... uz tu niekto pisal ,ze by bolo vhodne kvety odstrihnut,aby sa zbytocne tolko nesilila.. neviem,, kazdy vravi inak.
Ano ked chces aby zakorenovala a aby sa davala do poriadku ak su korene zle tak je lepsie jej kvety odstrihnut aby sa nevysilovala kvitnutim takze kvetnu stonku odstrihni a daj si do vazy, budu dlho kvitnut aj vo vaze.
kristinagabi
24.01.10,12:11
Zavidim vam take pekne orchidey:---.
Ja mam zatial len sest:mee:. Moje odkvitli a tri mesiace nic,ani list,ani koren,ani kvet...
Nevedela som,co mam robit,lebo kvetnu stonku mali zelenu,ale pred dvoma tyzdnami som im odstrihla asi nad tretim ockom,hoci boli zelene a zacali mi vyhanat nove,kde som im odstrihla. Tesim sa velmi. Fakt je to velka radost,ked sa nam odvdacia za nasu starostlivost:).
Odfotila som ich. Bude to kvet nie? A na druhom obrazku to je vzdusny koren?
zmrzka333
24.01.10,12:16
dievcata asi mi zacinaju odkvitat orchidky. A mam dve ktore su rozvetvene. Vlaste z 3,4 a 5 ocka ma stonku rozvetvenu takze ju mam skratit nad 2 ockom alebo uplne dole pri srdiecku ked odkvitne?

A co myslite. Jednu orchidku potrebujem presadit lebo ma mach na substrate od kedy som ju kupila a uz odkvita. Stonku jej skratim uplne dole alebo nad 3 ockom. Myslite ze by mi zo starej stonky po presadeni pustila dalsiu stonku a rozkvitla?
kristinagabi
24.01.10,12:31
dievcata asi mi zacinaju odkvitat orchidky. A mam dve ktore su rozvetvene. Vlaste z 3,4 a 5 ocka ma stonku rozvetvenu takze ju mam skratit nad 2 ockom alebo uplne dole pri srdiecku ked odkvitne?

A co myslite. Jednu orchidku potrebujem presadit lebo ma mach na substrate od kedy som ju kupila a uz odkvita. Stonku jej skratim uplne dole alebo nad 3 ockom. Myslite ze by mi zo starej stonky po presadeni pustila dalsiu stonku a rozkvitla?
Ja som este len zaciatocnicka,ale mojim phal sa zapacilo,ked som im stonku skratila nad tretim ockom. Tam mi zacinali vyhanat nove....
zmrzka333
24.01.10,12:33
Ja som este len zaciatocnicka,ale mojim phal sa zapacilo,ked som im stonku skratila nad tretim ockom. Tam mi zacinali vyhanat nove....
Chcem ju vsak presadit tak neviem ci nad 3 ockom alebo dole?
lusielaL
24.01.10,14:34
Chcem ju vsak presadit tak neviem ci nad 3 ockom alebo dole?
Ak ju ides presadit,myslim ze je jedno kde ju odstrihnes,lebo pravdapodobne sa jej rast zastavi a vtedy asi nevyzenie tak skoro nic.Ale skus nieco,len tak ziskas skusenosti.Niekedy neplati to iste na vsetky.Aj ja mam poodstrihovane stonky na niektorich uz dlho a nic:mee:.
lusielaL
24.01.10,14:36
Zavidim vam take pekne orchidey:---.
Ja mam zatial len sest:mee:. Moje odkvitli a tri mesiace nic,ani list,ani koren,ani kvet...
Nevedela som,co mam robit,lebo kvetnu stonku mali zelenu,ale pred dvoma tyzdnami som im odstrihla asi nad tretim ockom,hoci boli zelene a zacali mi vyhanat nove,kde som im odstrihla. Tesim sa velmi. Fakt je to velka radost,ked sa nam odvdacia za nasu starostlivost:).
Odfotila som ich. Bude to kvet nie? A na druhom obrazku to je vzdusny koren?
Nove stonky,koren aj novy list tam vidim,parada:).
lujza.j
24.01.10,15:24
privát, lujza, samozrejme, čo by sme pre nich neurobili :) :)

to je pravda! mne dnes chlap v kuchyni otvoril na ne vetračku :mad::mad::mad:okamžite som zakročila.sú okná na ktoré som nalepila papieriky z odkazom neotvárať!!!
lujza.j
24.01.10,15:32
Zavidim vam take pekne orchidey:---.
Ja mam zatial len sest:mee:. Moje odkvitli a tri mesiace nic,ani list,ani koren,ani kvet...
Nevedela som,co mam robit,lebo kvetnu stonku mali zelenu,ale pred dvoma tyzdnami som im odstrihla asi nad tretim ockom,hoci boli zelene a zacali mi vyhanat nove,kde som im odstrihla. Tesim sa velmi. Fakt je to velka radost,ked sa nam odvdacia za nasu starostlivost:).
Odfotila som ich. Bude to kvet nie? A na druhom obrazku to je vzdusny koren?
prvý obr. kvety, druhý obr. vzdušný koreň+list.darí sa jej:)
lujza.j
24.01.10,15:43
dievcata asi mi zacinaju odkvitat orchidky. A mam dve ktore su rozvetvene. Vlaste z 3,4 a 5 ocka ma stonku rozvetvenu takze ju mam skratit nad 2 ockom alebo uplne dole pri srdiecku ked odkvitne?

A co myslite. Jednu orchidku potrebujem presadit lebo ma mach na substrate od kedy som ju kupila a uz odkvita. Stonku jej skratim uplne dole alebo nad 3 ockom. Myslite ze by mi zo starej stonky po presadeni pustila dalsiu stonku a rozkvitla?
ja za každú cenu nestrihám kvetnú stonku,ak je konček suchý tak ju zastrihnem za prvým "očkom" kde pol prvý kvietok na stonke, ak je zelená nechám ju celú, občas zvykne hodiť kvety.len to zas chce trpezlivosť:):)
mytilina
24.01.10,16:26
Ahojte. Píšem sem prvý krát. Vedel by mi niekto poradiť ako správne presadiť orchideu? Lebo som si všimla, že jej hnijú korene :mee: Kúpila som si aj koko chipsy, ale nemám borovicovú koru.
mytilina
24.01.10,16:36
A ešte ma napadlo, mám substrát na orchidee a je tam pridaná borovicová kora, len je velmi jemný, tak ho nemožem použiť, že či by som ho mohla preosiať a to hrubšie, čo mi ostane zmiešať s koko chipsami.
Ďakujem
mata10
24.01.10,17:02
Možeš tak urobiť len nezabudni že koko chipsy musiš týždeň premývať,vítam ťa tu medzi závislakmy:D:D:D
mytilina
24.01.10,17:26
Ďakujem, to máš teda pravdu, že je to závislosť :D:D Ja som si prvý krát kupila orchideu pred rokom a teraz mám 9:) A čo ešte treba dať do substrátu?
Ma-Ba
24.01.10,18:11
mytilina - nechcem Ťa odkázať len na predchádzajúce príspevky, ale je tam veľa rád od množstva ľudí, a to teraz vtesnať do jedného príspevku je dosť ťažké. Pretože podľa príspevkov od rôznych ľudí si môžeš porovnať, doplniť a zosumarizovať to čo potrebuješ. Ak máš trochu, alebo aj viac času prejdi si to. Budeš mať lepší obraz o tom čo treba urobiť. Dovolím si tvrdiť , že tam najdeš všetko o presádzaní . Rady + varovania pred chybami.
rozborova
24.01.10,18:28
No a takto som dnes musela ochrániť moje srdiečka pri vetraní,
normálna " fuška ":):)
Myslím si,že takých nás je viac.
mytilina
24.01.10,18:31
Ma-Ba, no prišla som po 150 stranu a je ich teraz 429, takže to potrvá, kým to všetko prečítam, ale určite si to niekedy prečítam, keď bude čas, lebo je tam veľa zaujímavého. Potrebujem to dosť súrne, tak som si myslela, že by mi niekto vedel pomocť, ale ďakujem :)
zuzkahris
24.01.10,18:35
to je pravda! mne dnes chlap v kuchyni otvoril na ne vetračku :mad::mad::mad:okamžite som zakročila.sú okná na ktoré som nalepila papieriky z odkazom neotvárať!!!
Veru, veru, tie naše polovičky s nimi tak necítia ako my / česť výnimkám /, môj muž minule stiahol žalúzie, keď svietilo slniečko, a ja som sa tešila, že na orchidejky bude pekne svietiť :(, tie papieriky sú dobrý nápad, teraz už nezabudne :)
rozborova
24.01.10,18:56
Ma-Ba, no prišla som po 150 stranu a je ich teraz 429, takže to potrvá, kým to všetko prečítam, ale určite si to niekedy prečítam, keď bude čas, lebo je tam veľa zaujímavého. Potrebujem to dosť súrne, tak som si myslela, že by mi niekto vedel pomocť, ale ďakujem :)
Aj ja som na začiatku pri objavení týchto stránok prešla postupne všetky,bolo ich však oveľa menej a tešila som sa na každú voľnú chvíľu,keď sa tam zase dostanem a uvidím nové fotky a dozviem sa dačo nové.
janka.koc
24.01.10,19:08
Janka len buť trpezliva ona sa ti už aj tak odvďačuje že tak pekné kvitne nedavaj ju do sačku.


Janka dakujem za podporu :)
ludmilla
24.01.10,19:09
Mám novú kamarátku z rodu Wanda, je krásna, stále na ňu pozerám. Mám však veľké obavy, či sa dokážem o ňu postarať, či sa jej bude dobre dariť, pretože s týmto typom orchideí nemám vôbec žiadne skúsenosti. Touto cestou prosím o radu, ako sa mám o Wandu starať???????
Kúpila som jej veľkú sklenenú nádobu - valec, do ktorého som ju uložila a čo ďalej, aké miesto jej vybrať, chcem ju mať v obývačke, tá je však na severozápadnej strane, ostatným orchideám sa tam darí, sú uložené na západnej strane, ale tie sú v substráte.
janka.koc
24.01.10,19:09
ak ju vyberieš a naozaj nebude mať žiadne korene (musí mať 3 - 5 korienkov cca 5 - 7 cm dlhé), tak kvety odstrihni, teda celú stonku, daj ju do vody, aby Ťa ešte tešila a ostatné daj do sáčku t.j. umytý črepník bez substrátu, do ňho očistenú orchideu a celé to treba zavrieť do mikroténového sáčku, na ktorý urobíš pár dierok, aby trochu dýchala, raz za týždeň ju odokry tak na hodinu a znovu ju zavri, hlavne neros, nič s ňou nerob, pri rosení, Ti môže zhniť, treba potom už len čakať, mne to trvalo pol roka, kým bola vhodná na zasadenie, celý ten čas som ju nerosila, len som jej vetrala, listy síce zvädli, ale už sú pekne pevné, niektoré mi aj ožltli a opadli, ale ja som ju chcela zachrániť celú, tak tých pár lístkov som oželela;)

sayly , ja teda este skusim chvilu vydrzat.. a potom tak urobim ako si mi poradila.. dakujeem
zmrzka333
24.01.10,19:17
Mám novú kamarátku z rodu Wanda, je krásna, stále na ňu pozerám. Mám však veľké obavy, či sa dokážem o ňu postarať, či sa jej bude dobre dariť, pretože s týmto typom orchideí nemám vôbec žiadne skúsenosti. Touto cestou prosím o radu, ako sa mám o Wandu starať???????
Kúpila som jej veľkú sklenenú nádobu - valec, do ktorého som ju uložila a čo ďalej, aké miesto jej vybrať, chcem ju mať v obývačke, tá je však na severozápadnej strane, ostatným orchideám sa tam darí, sú uložené na západnej strane, ale tie sú v substráte.
Tiez som ju najprv dala do vazy ale potom som si precitala na jednej stranke ze je lepsie ju mat volne zavesenu kvoli vzduchu tak som ju z vazy vybrala a mam ju zavesenu a zatial je to ok. Mam ju ale iba tyzden ale zatial je ok.
http://forum.abecedazahrady.cz/viewtopic.php?f=110&t=1084839&st=0&sk=t&sd=a&sid=5386e78b5eda5b04e4cc431b62bdd6e4&start=30
mytilina
24.01.10,19:20
Aj ja som na začiatku pri objavení týchto stránok prešla postupne všetky,bolo ich však oveľa menej a tešila som sa na každú voľnú chvíľu,keď sa tam zase dostanem a uvidím nové fotky a dozviem sa dačo nové.

Ja tiež, keď začnem čítať, tak neviem prestať aj do jednej v noci potom čítam :D
rozborova
24.01.10,19:21
Mám novú kamarátku z rodu Wanda, je krásna, stále na ňu pozerám. Mám však veľké obavy, či sa dokážem o ňu postarať, či sa jej bude dobre dariť, pretože s týmto typom orchideí nemám vôbec žiadne skúsenosti. Touto cestou prosím o radu, ako sa mám o Wandu starať???????
Kúpila som jej veľkú sklenenú nádobu - valec, do ktorého som ju uložila a čo ďalej, aké miesto jej vybrať, chcem ju mať v obývačke, tá je však na severozápadnej strane, ostatným orchideám sa tam darí, sú uložené na západnej strane, ale tie sú v substráte.
Je prekrásna.Blahoželám k takej kráske,nech sa jej dlho darí.
ra.cermak
24.01.10,19:21
Veru, veru, tie naše polovičky s nimi tak necítia ako my / česť výnimkám /, môj muž minule stiahol žalúzie, keď svietilo slniečko, a ja som sa tešila, že na orchidejky bude pekne svietiť :(, tie papieriky sú dobrý nápad, teraz už nezabudne :)
NO NO NO ;):mee::eek:
rozborova
24.01.10,19:23
Ja tiež, keď začnem čítať, tak neviem prestať aj do jednej v noci potom čítam :D
Ja som bola tiež taká a teraz tiež stále pozerám čo je nové.
zuzkahris
24.01.10,19:34
NO NO NO ;):mee::eek:
Veď som napísala, že česť výnimkám ;);)
ludmilla
24.01.10,19:35
Tiez som ju najprv dala do vazy ale potom som si precitala na jednej stranke ze je lepsie ju mat volne zavesenu kvoli vzduchu tak som ju z vazy vybrala a mam ju zavesenu a zatial je to ok. Mam ju ale iba tyzden ale zatial je ok.
http://forum.abecedazahrady.cz/viewtopic.php?f=110&t=1084839&st=0&sk=t&sd=a&sid=5386e78b5eda5b04e4cc431b62bdd6e4&start=30

Ďakujem za link.
Kde ju máš zavesenú a ako sa o ňu staráš, kým som čakala na odpovede a gúglila som a našla som tento článok.

http://www.orchideje-pestovani.info/druhy-orchideji/vanda/
kristinagabi
24.01.10,19:52
Dakujem...:)
Uz sa velmi tesim,kedy mi rozkvitnu!
lujza.j
24.01.10,20:03
Ahojte. Píšem sem prvý krát. Vedel by mi niekto poradiť ako správne presadiť orchideu? Lebo som si všimla, že jej hnijú korene :mee: Kúpila som si aj koko chipsy, ale nemám borovicovú koru.

ja kupujem substrát v baumaxe nie je to slov. výrobok, nie je síce podla mojich predstáv, ale preosejem si ho cez dierky v kochlíku veľké kusy kôry ostanú a do toho sadím odpad je veľký ale čo už. jednu orchid. mám zasadenú v keramzite. z keramzitu sú tiež rôzne veľkosti.už som aj pomiešala kôru s keramzitom.tiež chcem vyskúšať tie koko chripsy. pri substráte pre orchid. je dôležité, aby bol vzdušný!!!! ak si kúpim orchid. v hutnom substráte tak ju polejem až vtedy keď je substrát preschnutý, niekedy je to za 1,5 alebo 2 týždne.osvedčilo sa mi aj to že v každom keramickom púzdre na kochlík mám kameň, potom orchidka lepšie zo spodku dýcha.
lesslie
24.01.10,20:17
ahojte, dnes som nasla v Baumaxe super substrat na nase lasky :) znacka je floria, a je ako ten povodny s ktorym si kvietky kupujeme. Predtym som si kupila znacku Agrop, a ten je prilis jemny, tak som si z jemnejsieho primiesala do toho lepsieho...tak uvidim ako sa im bude darit...inak som dnes kupila dve biele jedna ma stred zlty a druga ruzovy...nuz, ale zima je zima a vsetky kvietky mi ako keby zmokli a teraz vyzeraju ako konvalinky..snad sa ale spamataju...musim im drzat palce :D
zmrzka333
24.01.10,20:18
Ďakujem za link.
Kde ju máš zavesenú a ako sa o ňu staráš, kým som čakala na odpovede a gúglila som a našla som tento článok.

http://www.orchideje-pestovani.info/druhy-orchideji/vanda/
Kazdy den ju na hodinu namocim do vody necham odkvapkat a potom zavesim na miesto. Zatial je v karantene ale je pri okne takze svetla ma dost. Zatial som nehnojila. Zoschnute korene som odstrihla a zatial vyzera ze je v pohode. V tej miestnosti susim pradlo takze je tam vlhko aj ked viem ze ma rada vysoku vlhkost a prave preto ju kazdy den namocim. A tiez jej aj rosim listy. Kvety nie iba listy. Je na vzduchu takze zahnivanie korenov dufam nezazijem. Prave kvoli tomu som ju z vazy vybrala
Zdenka175
25.01.10,05:18
Ja používam tento, je to čisto piniová kôra.Žiadna zemina.
foza
25.01.10,06:07
Ja som posledne sadila moje krasotinky do borovicovej kôry zmiešanej zo substrátom na orchidee. Mala som už viac značiek substrátov určených na orchidky, ale každý bol taký veľmi jemný. No a minule som sa dočítala, že jedna pani z Čiech sadí orchidky len do borovicovej kôry, tak som si povedala, že to skúsim aj ja. Uvidím ako sa im bude páčiť.:)
Ma-Ba
25.01.10,09:12
Ma-Ba, no prišla som po 150 stranu a je ich teraz 429, takže to potrvá, kým to všetko prečítam, ale určite si to niekedy prečítam, keď bude čas, lebo je tam veľa zaujímavého. Potrebujem to dosť súrne, tak som si myslela, že by mi niekto vedel pomocť, ale ďakujem :)

Takže rýchla pomoc - na dno kvetináča dať drenáž. Napr. gril. uhlie, kúsky je možno zmiešať aj s hrubšou kôrou, jemné časti substrátu dať preč.Ak máš coco chipsy preprané je to výborná zložka substrátu. Podľa množstva koreňov zvoliť kvetináč, ak ich je málo, radšej menší. Orchidku posadiť do kvetináča zasypať a jemne paličkou pozasúvať kúsky substrátu medzi korene. Ja dávam do stredu koreňov veľký kus gril. uhlia, alebo kus zeolitu, pretože tam substrát preschýna najnejskôr a zapríčiňuje hnitie koreňov pri preliatí. Listy by nemali byť utopené v substráte, aby voda nezatekala k báze rastliny odkiaľ listy vyrastajú. Po presadení umiestniť rastlinu nie na priame slnko a počkať niekoľko dní s polievaním.
To je asi všetko čo by som urobila ja. Nech sa darí.
Janka Franekova
25.01.10,11:22
Ahojte! potrebovala by som poradit v pestovani orchideii. od priatela som dostala orchideu Phalaenopsis, kvitla mi asi 3 mesiace a teraz zhadzuje kvety. kupila som si aj hnojivo na kvitnutie ale je tam napisane ze ju nemam hnojit v zime. tak prosim o radu, ze co mam s nou dalej robit. Dakujem!
Jara
25.01.10,12:10
Janka vidím, že si tu nová, tak vítaj a zároveň si prečítaj túto debatu, budeš odborník na orchidejky. No ak ti zhadzujú kvety, tak to môže byť len tým, že je obdobie zimy, kedy je menej svetla, sú kratšie dni a niekedy sa to stáva, že im opadajú kvietky. No keď ti kvitla 3 mesiace, tak myslím, že odkvitá úplne prirodzene. Ak má listy v poriadku, tak si nerob starosti, treba mať trpezlivosť.
Čupríková Mária
25.01.10,13:02
Moje skúsenosti s Vandou sú take, že
je najlepšie ich mať v čírej váze, raz do týždňa naliať prevarenú vodu izbovej teploty tak aby boli ponorené korene a nie listy, po pol hodine vyliať a raz za dva týždne pridať do vody hnojivo na orchidee v menšej koncentrácii ako sa uvádza v návode. Jedna mi od Vianoc kvitne s čoho mám veľku radosť. Keď su vo vázach majú tam vytvorenú mikroklímu ktorá im vyhovuje a je to aj jednoduchšie ako každý deň namáčať korene.Teraz v zime Vandy presúvam na tie okná kde svieti slnko.
milka 60
25.01.10,13:32
Jarka , tá modrá vanda ju super kamarátka /bola drahá?/ , nech ti jej priatelstvo vydrží, vítam medzi nami nové orchidejárky:):):)
zuzkahris
25.01.10,14:46
Ahojte, pozrite, čo mi vyrastá z novej pahľuzy Oncídia, bude to to, čo si myslím :) :) ?

Janka, aj všetci nový priaznivci týchto úúúúžasných kvietkov vitajte :)
rozborova
25.01.10,16:35
Ja používam tento, je to čisto piniová kôra.Žiadna zemina.
Aj ja používam tento substrát a som s ním spokojná.
Ma-Ba
25.01.10,16:41
Čo si myslíš Ty Zuzka? Ja si myslím, že je to nová pahľuza. Ale to znamená, že sa jej darí. Kvetný výhon by mal vyzerať nejako takto :
janka51
25.01.10,17:41
Mám novú kamarátku z rodu Wanda, je krásna, stále na ňu pozerám. Mám však veľké obavy, či sa dokážem o ňu postarať, či sa jej bude dobre dariť, pretože s týmto typom orchideí nemám vôbec žiadne skúsenosti. Touto cestou prosím o radu, ako sa mám o Wandu starať???????
Kúpila som jej veľkú sklenenú nádobu - valec, do ktorého som ju uložila a čo ďalej, aké miesto jej vybrať, chcem ju mať v obývačke, tá je však na severozápadnej strane, ostatným orchideám sa tam darí, sú uložené na západnej strane, ale tie sú v substráte.
Ludmilka ta je krásna ja by som tiež veľmi chcela Wandu ale bojím sa ,že nebudem sa vedieť o nu starať. Zajtra idem do Košic na tu výstavu tak uvidím čo si prinesiem. Prajem Ti nech sa tej Tvojej darí a nech máš z nej dlho radosť.
janka51
25.01.10,18:00
Ahojte! potrebovala by som poradit v pestovani orchideii. od priatela som dostala orchideu Phalaenopsis, kvitla mi asi 3 mesiace a teraz zhadzuje kvety. kupila som si aj hnojivo na kvitnutie ale je tam napisane ze ju nemam hnojit v zime. tak prosim o radu, ze co mam s nou dalej robit. Dakujem!

Janka je to prirodzene, že odkvitá teraz ju nehnoj nechaj ju oddýchnuť a keď zistíš že začína vypúšťať list alebo výhonky zo stonky tak potom podľa návodu zační prihnojovať. Nech sa Ti darí
ludmilla
25.01.10,18:03
Ludmilka ta je krásna ja by som tiež veľmi chcela Wandu ale bojím sa ,že nebudem sa vedieť o nu starať. Zajtra idem do Košic na tu výstavu tak uvidím čo si prinesiem. Prajem Ti nech sa tej Tvojej darí a nech máš z nej dlho radosť.

Ďakujem, daj potom vedieť, čo ti doma pribudlo a podaj info, čo si všetko videla.
janka51
25.01.10,18:09
Ďakujem, daj potom vedieť, čo ti doma pribudlo a podaj info, čo si všetko videla.
To vieš Ludmilka, že budem informovať len sa bojím, ak niečo kúpim aby mi nezamrzli kým prídem domov.
zuzkahris
25.01.10,18:54
Čo si myslíš Ty Zuzka? Ja si myslím, že je to nová pahľuza. Ale to znamená, že sa jej darí. Kvetný výhon by mal vyzerať nejako takto :
No tiež sa prikláňam k tej pahľuze, keďže je to moje prvé Oncídium, nebola som si istá, či nie stvol, ale ďakujem za obrázok, už viem ako má vyzerať:).
Áno pekne rastie a stále vyháňa nové korienky, tak sa teším.:)
Ďakujem
lujza.j
25.01.10,19:02
moje nové dva keiky:):):) vlastne už tretí a štvrtý.prvé dva mám už zasadené a celkom sa im darí :) korienky rastú to je dôležité:)
kkaja
26.01.10,16:00
Ahojte závisláčky ... toto mi zostalo z mojej krásavice :mee::mee::mee:.
Korienky postupne odhnili, tak som ich odstrihla a zasypala škoricou. Dala som ju do sáčku, porobila dierky aby dýchala. Lístky má tvrdé. Myslíte, že z nej niečo ešte bude ?
Dúfam, že sa spamätá. Držte mi palčeky.
ivuska1212
26.01.10,16:01
Dievcata, vsetky vas pozdravujem a obdivujem vase kvietky. Ja som dostala prvu orchidejku minuly rok v aprili. Kvitla mi asi 3 mesiace a odvtedy nic. Teraz mam orchidejky 4, ale mam pocit, ze mi kvitnu len kratko, co si ich donesiem z obchodu. Mame byt orientovany len juh-sever a ja ich mam na severnom okne. Myslite, ze to bude tym? Na juhu je zase za oknom velmi prudke slnko na ne. Tak neviem, kde by im bolo lepsie.
lusielaL
26.01.10,16:40
Ahojte závisláčky ... toto mi zostalo z mojej krásavice :mee::mee::mee:.
Korienky postupne odhnili, tak som ich odstrihla a zasypala škoricou. Dala som ju do sáčku, porobila dierky aby dýchala. Lístky má tvrdé. Myslíte, že z nej niečo ešte bude ?
Dúfam, že sa spamätá. Držte mi palčeky.
Ahoj kkaja,ako pekne si ju ocistila.Ja by som ju urcite zasadila normalne do substratu,ale urob co myslis ze je lepsie.V sacku Ti pravdepodobne zmaknu listy,tak sa nezlakni.Ja inak nemam so sackom osobnu skusenost,tak sa priklanam k sadeniu,ale ja mam zase s tym dobre skusenosti.
lusielaL
26.01.10,16:47
ivuska tiez Ta pozdravujem a s tymi oknami je to obcas trapenie.Ja mam teraz tiez orchidky na jednom juznom okne ale s prichodom jari ich urcite premiestnim.Teraz tam maju dostatok svetla ale neskor tam bude teplo-to vies aj Ty:),mam aj na severnom ale na jar ich dam tiez prec,lebo tam bude zase,,tma,,Ale ked nemas na vyber,tak len zostava odsledovat ako sa im dari.
janka51
26.01.10,16:56
Ahojte závisláčky ... toto mi zostalo z mojej krásavice :mee::mee::mee:.
Korienky postupne odhnili, tak som ich odstrihla a zasypala škoricou. Dala som ju do sáčku, porobila dierky aby dýchala. Lístky má tvrdé. Myslíte, že z nej niečo ešte bude ?
Dúfam, že sa spamätá. Držte mi palčeky.
kkaja nakolko ta tvoja krásavička ma pekné listy a vidim tam aj asi 3 korene tak by som ju dala rovno do substrátu a aspon 2 tyždne nepolievaj, to je moj názor počkaj ešte čo ti poradia druhé kočky. Nech sa jej darí.
privát
26.01.10,17:00
Ahojte závisláčky ... toto mi zostalo z mojej krásavice :mee::mee::mee:.
Korienky postupne odhnili, tak som ich odstrihla a zasypala škoricou. Dala som ju do sáčku, porobila dierky aby dýchala. Lístky má tvrdé. Myslíte, že z nej niečo ešte bude ?
Dúfam, že sa spamätá. Držte mi palčeky.
ja by som ju do sáčku tiež nedávala (vrátiš jej pár mesiacov rastu dozadu). Načo? Veď má pevné listy a aj tri pekne dlhé korene. Stačilo, že si ju ošetrila z hniloby a šup nazad do kôry a po 10 dňoch opatrne polievať. Taký môj pohľad.
privát
26.01.10,17:03
vidím Janka, že si ma stačila predbehnúť, rovnako sme rozmýšľali, aj napísali
janka51
26.01.10,17:15
Ďakujem, daj potom vedieť, čo ti doma pribudlo a podaj info, čo si všetko videla.
Ahoj ludmilka tak bola som dnes v tých Košiciach tie orchidky tam je to niečo krásota škoda, že nemôžem poslať foto lebo nemám šnúru z mobilu do počitača, len čo ma mrzí že už bol veľmi slaby výber na predaj, ale aj tak som si kúpila 3 phaly a 2 dendrodium akej farby budú to je prekvapenie lebo ani jedná nemá kvet tak sa necham prekvapiť dúfam že bude príjemné.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
janka51
26.01.10,17:23
Dievcata, vsetky vas pozdravujem a obdivujem vase kvietky. Ja som dostala prvu orchidejku minuly rok v aprili. Kvitla mi asi 3 mesiace a odvtedy nic. Teraz mam orchidejky 4, ale mam pocit, ze mi kvitnu len kratko, co si ich donesiem z obchodu. Mame byt orientovany len juh-sever a ja ich mam na severnom okne. Myslite, ze to bude tym? Na juhu je zase za oknom velmi prudke slnko na ne. Tak neviem, kde by im bolo lepsie.
ivuska ja mám tiež 2 orchidky v kuchyni na severnom okna a musim poklapať darí sa im dobre. Teraz v zime im zopár púčikov odpadlo, ale inač sú pekné. Tak neviem možná aj tvojim sa bude dariť držím ti palce.
milka 60
26.01.10,17:27
Dievcata, vsetky vas pozdravujem a obdivujem vase kvietky. Ja som dostala prvu orchidejku minuly rok v aprili. Kvitla mi asi 3 mesiace a odvtedy nic. Teraz mam orchidejky 4, ale mam pocit, ze mi kvitnu len kratko, co si ich donesiem z obchodu. Mame byt orientovany len juh-sever a ja ich mam na severnom okne. Myslite, ze to bude tym? Na juhu je zase za oknom velmi prudke slnko na ne. Tak neviem, kde by im bolo lepsie.
Ja by som ich dala na juh na slniečko , pokial bude slnko prudké je ešte vela času a teraz potrebujú slnko je to môj názor možno ti poradí niekto iné
kkaja
26.01.10,18:06
lucielaL, privat, janka51 ďakujem Vám za radu ... ponáhľam sa sadiť :)
privát
26.01.10,18:11
z dvoch možností máš len jednu, volila by som ten juh a pri silnom slniečku pomáhala si žaluzím, či závesom (ja mám to isté, namiesto záclon stiahnuté žaluzie). Myslím si - však od posledného odkvitnutia nemáš až tak ďaleko, potrebujú čas, oddýchnuť si a je aj zimné obdobie. Nie pre každú platí kvitnúť 2x do roka. Veľa trpezlivosti.
janka51
26.01.10,18:25
Kočky vo štvrtok bude mať lidl orchidky tak možno bude s čoho vybrať.
dominica
26.01.10,18:29
Ahojte, dúfam, že nevadí, ak to bude trochu mimotemy, ale chcela by som vám všetkým ukázať, čo dokážu šikovné ľudské ruky a dúfam, že žienky, ktoré toto vytvorili sa nenahnevajú, že som tú ich nádheru sem dala...
Takže orchidejky trošku inak ako naživo v kvetináči...
janka51
26.01.10,18:42
Ahojte, dúfam, že nevadí, ak to bude trochu mimotemy, ale chcela by som vám všetkým ukázať, čo dokážu šikovné ľudské ruky a dúfam, že žienky, ktoré toto vytvorili sa nenahnevajú, že som tú ich nádheru sem dala...
Takže orchidejky trošku inak ako naživo v kvetináči...
dominica je to mimo mimotemyale je to nadhera.:eek:;)
dindi22
26.01.10,18:52
Dominica, ale tie zelené sú nádhera. Šikovné to ženy, čo to zvládnu. Klobúk dole...
lujza.j
26.01.10,18:57
Dievcata, vsetky vas pozdravujem a obdivujem vase kvietky. Ja som dostala prvu orchidejku minuly rok v aprili. Kvitla mi asi 3 mesiace a odvtedy nic. Teraz mam orchidejky 4, ale mam pocit, ze mi kvitnu len kratko, co si ich donesiem z obchodu. Mame byt orientovany len juh-sever a ja ich mam na severnom okne. Myslite, ze to bude tym? Na juhu je zase za oknom velmi prudke slnko na ne. Tak neviem, kde by im bolo lepsie.

nemyslím si , že severné okno je problém. ja mám kuchyňu a obyvku na sever a parapety mám plné phalov, kvitnú a rastú:):):) svetla majú dosť, ostatné mám na oknách na východ. slnka býva dosť,ale tienim žalúziami.pozor na popálené listy od žalúzií., alebo teraz v zime zase omrznuté od studeného okna.
privát
26.01.10,19:37
je to asi jedno na ktorej svetovej strane ich máme, hlavne záleží ako sa o ne staráme. No nie je to len v našom úsilí, ale aj od samotných orchideí, ktorým môžeme dopomôcť, no vždy nás nepočúvajú :-).
ivuska1212
27.01.10,06:38
dakujem vam vsetkym za rady, mate pravdu v tom, ze kazdy si to musi odskusat asi sam, moja svagrina ma tiez plne okno orchidejok a kvitnu jej stale, nestihnu si ani oddychnut, ma okno na zapad a slniecka tiez strasne malo, lebo ma pred oknom vysoke stromy a este aj panelak. To iste mam ja, len severne okno a vela tiena. Skusim ich prelozit na to juzne a uvidim.
dominica
27.01.10,07:25
Dominica, ale tie zelené sú nádhera. Šikovné to ženy, čo to zvládnu. Klobúk dole...
Dúfam, že do budúcna sa aj mne niečo také podarí a budem tým manželovi pomáhať v robote...ale to je ešte na dlho, nakoľko som na materskej s dvoma malými deťmi a niet času...
krater
27.01.10,09:01
tak mne krasne orchidky rozkvitli musim ich pofotit velmi im napomohlo hnojivo na orchideje. A musim sa pochvalit minule som sa zastavila v kvetinarstve a vypredavali odkvitnute orchidejky za 1€ boli uplne zdrave pekne korene aj listy tak som si dve vybrala take mensie lebo uz ich nemam kam dat ale ten jeden ma dva vyhonky listov tak ked na jar rozsadim budem mat dalsie :)
janka.koc
27.01.10,16:07
Inak kto by chcel teraz majú pekné phaly aj v Kauflande.. tuším po 6,99 EUR
privát
27.01.10,17:04
chcem poukázať hlavne na tú prvú miniorchidku, ktorá bola vyše 4 mesiace v sáčku. Tam jej narástol 2 mm lístoček, staré listy celkom vyschli. Potom sa nedialo nič a poradili ste, aby som ju už zasadila. Tak som spravila a po mesiaci očividne ďalej rastie lístoček. Včera som bola zvedavá, odokryla zvrchu kôru a kukli na mňa nové hrubé korienky. Som potešená a verím, že zlé má už za sebou.
lusielaL
27.01.10,17:23
chcem poukázať hlavne na tú prvú miniorchidku, ktorá bola vyše 4 mesiace v sáčku. Tam jej narástol 2 mm lístoček, staré listy celkom vyschli. Potom sa nedialo nič a poradili ste, aby som ju už zasadila. Tak som spravila a po mesiaci očividne ďalej rastie lístoček. Včera som bola zvedavá, odokryla zvrchu kôru a kukli na mňa nové hrubé korienky. Som potešená a verím, že zlé má už za sebou.
Privat,tesim sa s Tebou a drzim palce.Je to paradny pocit zachranit orchideu..
aviator
27.01.10,20:06
Možno niekoho zaujme popis nezvyčajného opeľovania orchideí rodu Coryanthes:
http://www.masozravky.sk/forum/viewtopic.php?t=476
jajax
28.01.10,05:12
velmi zaujimavy clanok:cool:
sayly
28.01.10,05:56
Ahojte, pozrite, čo mi vyrastá z novej pahľuzy Oncídia, bude to to, čo si myslím :) :) ?

Janka, aj všetci nový priaznivci týchto úúúúžasných kvietkov vitajte :)


to bude nová pahľuza
rozborova
28.01.10,06:08
Ďalšie slniečko sa rozhodlo oživiť toto studené a zasnežené počasie.
iveta53
28.01.10,07:48
Dobry den, ja som dostala orchideu v roku 2002, je velmi krasna skoro stale kvitne, asi pred 6 mesiacmi ked odkvitla tak mi na listoch pustila korene, zacal tam rast dalsi kvet s listami, chcem sa spytat mam to nechat tak, alebo to mozem odrezat a zasadit do druheho kvetinaca, ak viete co s tym prosim poradte mi.
jajax
28.01.10,08:02
dnes som bola v lidli iba :Dpozriet orchidee.pre istotu som si zobrala viacej tasiek-clovek nikdy nevie:D:D boli tam velmi pekne kusy.zaujala ma jedna cambria ktora mala vela pukov ale nebola rozkvitnuta.dlho som nad nou premyslala ale odradil ma ten mraz.navyse bola dost vysoka a bala som sa ze ked ju zabalim do tasiek zlomim jej stonku:mee:
najprv som sa citila ako hrdina ze som odolala;)ale teraz mi je smutno:mee:-preco je taka zima:confused::confused:
Jara
28.01.10,08:37
Dobry den, ja som dostala orchideu v roku 2002, je velmi krasna skoro stale kvitne, asi pred 6 mesiacmi ked odkvitla tak mi na listoch pustila korene, zacal tam rast dalsi kvet s listami, chcem sa spytat mam to nechat tak, alebo to mozem odrezat a zasadit do druheho kvetinaca, ak viete co s tym prosim poradte mi.

Ivetka, keď kvitne tak ju nechaj tak, je nádherné keď keika kvitne na materskej rastline. No a pokiaľ má len listy tak tiež s ňou nič nerob, musí mať aspoň 3 silné vzdušné korene.
andersenka
28.01.10,08:55
Privat,tesim sa s Tebou a drzim palce.Je to paradny pocit zachranit orchideu..
ahoj, prepač, som tu poprvykrat........kvôli čomu si tu orchideu dala do sáčku? A ako presne?

Pomôžte mi niekto - na niektorých orchideách mi akoby vráskaveli listy...........poväčine to je príčina vraj premokrenia, ale práveže ja ich až tak často neponáram do vody......... môže to byť aj z nízkej teploty? Jednu z takýchto s vráskavými listami som presadila - pomôže to?
A čo robiť ak odchádzajú korene?
andersenka
28.01.10,08:56
ahoj, prepač, som tu poprvykrat........kvôli čomu si tu orchideu dala do sáčku? A ako presne?

Pomôžte mi niekto - na niektorých orchideách mi akoby vráskaveli listy...........poväčine to je príčina vraj premokrenia, ale práveže ja ich až tak často neponáram do vody......... môže to byť aj z nízkej teploty? Jednu z takýchto s vráskavými listami som presadila - pomôže to?
A čo robiť ak odchádzajú korene?
lujza.j
28.01.10,09:10
ahoj, prepač, som tu poprvykrat........kvôli čomu si tu orchideu dala do sáčku? A ako presne?

Pomôžte mi niekto - na niektorých orchideách mi akoby vráskaveli listy...........poväčine to je príčina vraj premokrenia, ale práveže ja ich až tak často neponáram do vody......... môže to byť aj z nízkej teploty? Jednu z takýchto s vráskavými listami som presadila - pomôže to?
A čo robiť ak odchádzajú korene?

ak myslíš vráskavosť - ovysnuté alebo zmäknuté listy tak príčina môže byť tak ako píšeš z prelievania, ale aj z toho že má zase málo vody, a potom o ktoré listy sa jedná o všetky alebo iba o spodné, ktoré by chceli prirodzene neskôr odpadnúť?
lusielaL
28.01.10,09:17
Andersenka vitaj medzi nami.Myslim ze nemusis mat velke obavy z maknutia listov,teraz to aj moje viacere robia,ale pozri ci ti zenu nove korene a ci nemas od spodu nahnitu rastlinu,ak su tieto veci v poriadku,spamata sa Ti.
milka 60
28.01.10,12:33
andersenka vítaj a nech nájdeš vždy to , čo potrebuješ
lusielaL
28.01.10,12:43
Este chcem ukazat ako mi pokracuju tieto uboziatka ktore by mozno dal niekto do sacku,ale ako som uz pisala,ja to mam radsej v zemine.Mam to v normalnom kelimku ale menej si to vsimam,myslim tym polievanie a hlavne to stale nevyberam:rolleyes:.Na prvej vidno ako sa tlacia dalsie korene,myslim ze ma vyhrate.
krater
28.01.10,13:38
Tak pripajam fotky mojich orchidei. Tu bielu som dostala pred rokom na valentina ako posledna odkvitla a velmi rychlo prva vykvitla.
Tie malinke maj este kopec pukov takze ich bude pozehnane taku mam este jednu ale vegetuje a mam aj zltu ta ma novy vyhonok a zagulatuju sa puky ;)
Ma-Ba
28.01.10,14:21
Začína rozkvitať Cattleya. Pekný kontrast vonku zima, vo vnútri jar.
Ma-Ba
28.01.10,14:22
Došla dažďová voda.
Silvernola
28.01.10,14:56
Začína rozkvitať Cattleya. Pekný kontrast vonku zima, vo vnútri jar.
Nááááádhera!
lusielaL
28.01.10,15:08
Došla dažďová voda.
Dobra si,ja sa zmozem nanajvys na vedierko a dnes moja lenivost zvytazila a sypala som rovno sneh,ale to nebolo na orchidky-k tym sa spravam fajnovejsie:D.
ivuska1212
28.01.10,15:42
aj u nas dosla :-)), ale my na liptove sme radi, konecne sme sa tuto zimu dockali snehu. orchidejky chvilku vydrzia
milka 60
28.01.10,15:54
Došla dažďová voda.
prídi si vziať:D:D darujem
máš krásne katky/ako všetky/ a ešte aj krásne pozadie:):)
lujza.j
28.01.10,16:05
Začína rozkvitať Cattleya. Pekný kontrast vonku zima, vo vnútri jar.

tak to je teda krásna scenéria vonku biela snehová perina a doma prekrásna exotika:eek::):)
kristinagabi
28.01.10,16:06
Ma-Ba-vidis,som mala pravdu! Si riadna konkurencia pre botanicku zahradu!
Vcera sme tam boli,ale :(. No,ja som cakala viac.
Viem,ze uz je pomali koniec,ale aj tak. Velmi vela orchidey uz bolo odkvitnutych:mad:. Bolo to pekne,ale :mee:
Kazdy jeden z vas mate krajsie orchidey ako boli tam. Takze budem chodit uz len sem:---
Manzela som pripravila na to najhorsie:---. Chcela som sa vratit domov minimum s peknou vandou (ako zmzka),ale uz nebolo nic,okrem par odkvitnutych phal...
Nakoniec som sa nevracala s prazdnou rukou:---. V Baumaxe maju akciu na phal.,tak som si kupila tam dve krasky:D
janka51
28.01.10,16:49
Začína rozkvitať Cattleya. Pekný kontrast vonku zima, vo vnútri jar.
Je nádherna v kutiku duše ti závidim lebo mne 4 krásne išli zakvitnuť malí strašne veľa pučikov ale všetky opadali na 2 mam po jednom kvete a 2 po dva. Dúfam že ked sa oteplí tak to bude lepšie. Tým tvojim nech sa darí.
janka51
28.01.10,17:02
Ma-Ba-vidis,som mala pravdu! Si riadna konkurencia pre botanicku zahradu!
Vcera sme tam boli,ale :(. No,ja som cakala viac.
Viem,ze uz je pomali koniec,ale aj tak. Velmi vela orchidey uz bolo odkvitnutych:mad:. Bolo to pekne,ale :mee:
Kazdy jeden z vas mate krajsie orchidey ako boli tam. Takze budem chodit uz len sem:---
Manzela som pripravila na to najhorsie:---. Chcela som sa vratit domov minimum s peknou vandou (ako zmzka),ale uz nebolo nic,okrem par odkvitnutych phal...
Nakoniec som sa nevracala s prazdnou rukou:---. V Baumaxe maju akciu na phal.,tak som si kupila tam dve krasky:D
to je pravda aj ja som bola v utorok niektore tie vystavené bolí krásne ale na predaj nebolo nic kúpila som si 3 phal odkvitnuté po 2 € a 2 dendrobie po 3 € a doma som bola zhrozená boli zasadené v normálnej zemi a v črepníku normalne blato.
privát
28.01.10,17:51
joj, aj ja by som pokúpila za také pekné ceny.
kristinagabi
28.01.10,17:57
joj, aj ja by som pokúpila za také pekné ceny.
Ja som zase lutovala dat 2eur za take odkvitnute orchidey. V Baumaxe som kupila za 5,50eur prekrasne,zdrave,kvitnuce.
Ma-Ba
28.01.10,18:10
prídi si vziať:D:D darujem
máš krásne katky/ako všetky/ a ešte aj krásne pozadie:):)

Milka ďakujem za ponuku, ale to by manžel už neprežil, mal dosť, keď som ho presvedčila, aby išiel so mnou do Prievidze pre orchidky, ktoré som tam mala z Čiech. Teraz musí stačiť sniežik. Ale veríte, či nie z celej tej vaničky snehu neviem či tam bolo 2 l vody.
Ďakujem všetkým za pochvalu môjho žluťáska.
privát
28.01.10,18:28
Ja som zase lutovala dat 2eur za take odkvitnute orchidey. V Baumaxe som kupila za 5,50eur prekrasne,zdrave,kvitnuce.
no vieš, keď som ja vždy natrafila na vyššie ceny, tak preto by ma to zlákalo.
beba13
29.01.10,05:44
ahojte dievčence, tak už mi rozkvitol další kvietok na mojej orchidejke...
rozborova
29.01.10,07:24
Este chcem ukazat ako mi pokracuju tieto uboziatka ktore by mozno dal niekto do sacku,ale ako som uz pisala,ja to mam radsej v zemine.Mam to v normalnom kelimku ale menej si to vsimam,myslim tym polievanie a hlavne to stale nevyberam:rolleyes:.Na prvej vidno ako sa tlacia dalsie korene,myslim ze ma vyhrate.
Moja jedna tiež vyzerá tak isto,má dva listy,tiež dúfam,že sa spamätá.
janka51
29.01.10,09:13
Ja som zase lutovala dat 2eur za take odkvitnute orchidey. V Baumaxe som kupila za 5,50eur prekrasne,zdrave,kvitnuce.
Ja som tiež tie v baumaxe videla, lebo bola som si tam po črepníky až srdce trhalo také boli krásne ale už som si nemohla dovoliť kúpiť lebo manzžl by ma už vyhodil mam ich doma už 12. Necham ho nech sa trošku ukľudni a tak sa zas po niečom poobzeram, ale ako sa poznám tak dlho to trvať nebude.;)
janka51
29.01.10,09:17
ahojte dievčence, tak už mi rozkvitol další kvietok na mojej orchidejke...
Prekrásny nech sa mu darí.:eek:;)
Betina2
29.01.10,12:56
Tak a takéto mám dnes ja rozkvitnuté. Začali hneď Vianociach a ešte čakám na poslednú, tá má ešte len malé púčiky. A takto vyzerá naša obývačka v týchto dňoch.
Betina2
29.01.10,13:01
A táto ešte len má púčiky, ale len na jednej stonke. Som zvedavá, či bude takáto pekná, ako keď som ju dostala.

A ako by som mohla docieliť opätovné kvitnutie tej poslednej - nádhernej Cambrie ? Zatiaľ kvitla naposledy začiatkom leta, keď som ju dostala k sviatku. Rastlina je nádherná, má kopec nových hlúz aj listov, evidentne sa jej darí, len nekvitne aj napriek hnojeniu a roseniu.
milka 60
29.01.10,13:20
Betina,nádherne ti to kvitne :):):)
lujza.j
29.01.10,13:29
Ja som tiež tie v baumaxe videla, lebo bola som si tam po črepníky až srdce trhalo také boli krásne ale už som si nemohla dovoliť kúpiť lebo manzžl by ma už vyhodil mam ich doma už 12. Necham ho nech sa trošku ukľudni a tak sa zas po niečom poobzeram, ale ako sa poznám tak dlho to trvať nebude.;)

môj chlap si už zvykol už to nerieši / vie že som úchylná/povedz tvojmu, že napr. ja ich mám doma 38ks, už ich nemám kde dávať ale odolať neviem!!!!keď mám možnosť tak si vždy kúpim . aj odkvitnutú:):):)
Betina2
29.01.10,14:05
Nemáte niekto skúsenosti s Cambriou alebo so žltým Oncídiom, tie mi akosi nechcú zakvitnúť. Rozmýšlam, že keď sa trošku oteplí, asi tak v marci, že ich dám na pár týždňov medziposchodie k oknu, je tam teraz cca 12 st.C.
rozborova
29.01.10,14:16
môj chlap si už zvykol už to nerieši / vie že som úchylná/povedz tvojmu, že napr. ja ich mám doma 38ks, už ich nemám kde dávať ale odolať neviem!!!!keď mám možnosť tak si vždy kúpim . aj odkvitnutú:):):)
Ani ja neviem odolať,to ma ťahá ako magnet,keď niekde zbadám nejaké orchidey.
Silvernola
29.01.10,14:24
O mojej "závislosti" vedia už aj moji žiaci:---
Zdenka175
29.01.10,14:53
No ja som bola dnes u sesternici a na jednej orchidke má 3 kejky. Ale ani jedná nemá ešte korene.:mee: Vôbec ju nemá na okne má ju na nábytku. Povedala, že sa s nimi neprple.:D:D:D
milka 60
29.01.10,16:12
Nemáte niekto skúsenosti s Cambriou alebo so žltým Oncídiom, tie mi akosi nechcú zakvitnúť. Rozmýšlam, že keď sa trošku oteplí, asi tak v marci, že ich dám na pár týždňov medziposchodie k oknu, je tam teraz cca 12 st.C.
skús požiadať Ma-Ba , ona je macher
janka51
29.01.10,16:23
môj chlap si už zvykol už to nerieši / vie že som úchylná/povedz tvojmu, že napr. ja ich mám doma 38ks, už ich nemám kde dávať ale odolať neviem!!!!keď mám možnosť tak si vždy kúpim . aj odkvitnutú:):):)
Tak to mám čo robiť aby som ťa dobehla a verim že aj ten môj si na to zvyknehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif;) nech sa tvojim darí.
lujza.j
29.01.10,16:45
O mojej "závislosti" vedia už aj moji žiaci:---

kvitne ti prenádherne!!!:):):) myslím si, že všetci čo tu sme máme krásnu závislosť:):):)
lujza.j
29.01.10,17:00
Tak to mám čo robiť aby som ťa dobehla a verim že aj ten môj si na to zvyknehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif;) nech sa tvojim darí.

janka išlo to tak samo bolo to také pozvolné, venujem sa im síce iba cca. 4roky. moc to neriešil, keď mám sviatok tak kedysi to bolo o ružiach teraz je to phaloch. on to berie tak pozitívne, že sa niečomu venujem a vie, že sa teším z kažného nového lístočku,novej stonky na kvitnutie, dokonca som koncom minulého roka oplakala :mee:to, že som si odlomila vrchnú časť kvetnej stonky.
Ma-Ba
29.01.10,17:42
Cambrie môžu byť celé leto vonku na zatienenom mieste. Je možné, že vyženie kvetný stvol už vonku. Podmienky pestovania závisia aj od toho aký je to kríženec. Cambrie mám v zime na juhozápadnom okne, v miestnosti kde nie je priamy zdroj tepla. Polievam tak cca 1x za 10 - 14 dní, keď preschne. Potrebujú svetlo a obyčajne na tomto okne zakvitnú.
Ma-Ba
29.01.10,17:45
Dievčence dovoľte, aby som sa pochválila týmto darčekom.
zuzkahris
29.01.10,17:50
Dievčence dovoľte, aby som sa pochválila týmto darčekom.

Nemám slov, NÁDHERA !!!:)
dindi22
29.01.10,17:53
MaBa, perfektná:-))
jajax
29.01.10,17:57
Ma-Ba ty mas s cymbidkami skusenosti.ako dlho asi kvitnu?to moje uz odkvita a neviem ci je to tym ze uz bolo dlho rozkvitnute(kym som ho nemala) alebo kvitnu tak kratko.dik.
Ma-Ba
29.01.10,18:28
Cymbidka sa učím pestovať asi 2 roky. Zakvitnuté som ho dala do kuchyne a myslím, že asi do týždňa odkvitlo, ale bolo tiež kupované. Takže naozaj zodpovedne neviem povedať.
milka 60
29.01.10,20:26
Dievčence dovoľte, aby som sa pochválila týmto darčekom.
Majka je to cymbo? tá zelená je úúúžasná, pekný darček gratulujem:):):)
Ma-Ba
29.01.10,20:38
Áno je to Cymbidium. Tá zelená je naozaj krásna. Ďakujem za pochvalu.
rozborova
30.01.10,10:42
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem
Zdenka175
30.01.10,10:56
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem
Ja mám na každej phale iné listy. Niektoré sú špicaté, iné oválne, na niektorej má tiež také sfarbené ale do fialova. Sleduj ale asi to je taký druh.
janka51
30.01.10,11:33
janka išlo to tak samo bolo to také pozvolné, venujem sa im síce iba cca. 4roky. moc to neriešil, keď mám sviatok tak kedysi to bolo o ružiach teraz je to phaloch. on to berie tak pozitívne, že sa niečomu venujem a vie, že sa teším z kažného nového lístočku,novej stonky na kvitnutie, dokonca som koncom minulého roka oplakala :mee:to, že som si odlomila vrchnú časť kvetnej stonky.
Tak to je pravda že vie potešiť každý lístoček každá malinká zmena len u mňa je asi tá chyba že ich prezerám každý deň a potom sa mi zdá že rastu veľmi pomaly. Prajem Ti príjemný víkend a nech tie naše krasavice rastu a kvitnu.;)
janka51
30.01.10,11:38
Dievčence dovoľte, aby som sa pochválila týmto darčekom.
Ja žasnem prajem Ti nech sa jej darí, ale tým tvojím sa darí aj bez toho u teba je to nádhera.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
janka51
30.01.10,11:46
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem
Asi to bude nejaka tmavšia ja mám jednú tmavo fialovú a tiež má ten posledný list do červena.
rozborova
30.01.10,12:05
Asi to bude nejaka tmavšia ja mám jednú tmavo fialovú a tiež má ten posledný list do červena.
Práve že je bledá ružová,už mi kvitla a mala vždy listy zelené.
zmrzka333
30.01.10,12:31
Pozriem mudru knizku lebo uz niekde som citala ze ak sa sfarby list do cervena tak je to nejakou zlozkou ktorej je vela v hnojive alebo vo vode. Nic idem pozriet a dam vediet.
Inak dnes som si vsimla ze na jednej fale mi rastie listok. Ona este kvitne a zatial sa nejavi ze by chcela odkvitnut. Tak sa tesim ze sa jej dari. Inak ak si spominate tak je to ta co sa mi po prevoze domov na pukoch urobili hnede skvrny a opadli a ostalo len par. Bolo to pred vianocami. Taka som stastna ze sa jej dari lebo som sa dost zlakla ked sa jej to stalo.
foza
30.01.10,13:24
Konečne som sa dostala k foteniu a tu je výsledok. Moja nová orchidka z Tesca, kúpená minulý týždeň. Rozkvitlo jej už viac kvietkov tak sa potešte aj vy.....:---
zuzkahris
30.01.10,13:30
Konečne som sa dostala k foteniu a tu je výsledok. Moja nová orchidka z Tesca, kúpená minulý týždeň. Rozkvitlo jej už viac kvietkov tak sa potešte aj vy.....:---

foza je prekrásna !!!:)
zuzkahris
30.01.10,13:39
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem
skús pozrieť toto.. pri tom chýbajúcom fosfore píšu o sčervenaní listov a ešte som priložila nejakú tabuľku o chybách pri pestovaní, snáď trošku pomôže...
foza
30.01.10,13:40
Ďakujem pekne,veľmi sa z nej teším, každý deň ju obzerám aj niekoľko krát!:D:)
foza
30.01.10,13:46
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.:)
lusielaL
30.01.10,14:12
To je sviatok fozi vidiet Tvoju novu,je krasna.
lenus
30.01.10,14:31
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem
mne tiez jeden zacal rast ako fialovy, ale teraz je uz normalne zeleny.
rozborova
30.01.10,15:40
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.:)
Sú naozaj prekrásne.
janka51
30.01.10,15:48
Konečne som sa dostala k foteniu a tu je výsledok. Moja nová orchidka z Tesca, kúpená minulý týždeň. Rozkvitlo jej už viac kvietkov tak sa potešte aj vy.....:---
Je krásna nech sa jej darí:eek:
janka51
30.01.10,15:52
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.:)
nadhera aj mne teraz kvitnu tak ž maju len jeden dva najviac tri kvety ale aj tak mám s nich radosť.
rozborova
30.01.10,15:58
skús pozrieť toto.. pri tom chýbajúcom fosfore píšu o sčervenaní listov a ešte som priložila nejakú tabuľku o chybách pri pestovaní, snáď trošku pomôže...
Ďakujem.Pomôže to.Tiež sa mi zdalo,že to chýba niečo,len som nevedela čo.
Ma-Ba
30.01.10,16:06
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.:)

Žofka sú všetky krásne. Neviem či dobre vidím, ale zdá sa mi, že Ludisia by potrebovala viac vody, akoby mala ovisnuté lístky.
Ma-Ba
30.01.10,16:08
Ja žasnem prajem Ti nech sa jej darí, ale tým tvojím sa darí aj bez toho u teba je to nádhera.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Janka ďakujem, ale sú to potvorky, ktoré dokážu niekedy pekne potrápiť.
privát
30.01.10,16:54
prosím dievčence, poraďte.Dnes som ju priniesla od maminy. Listy harmonikovité, po krajoch žltý lem. Ja si myslím, že ju ofúkol prievan, keďže korene má v poriadku. Mamina sa dušovala, že nie možné, lebo neotvára vetračku, iba ak za tú chvíľku keď vyšla dverami na balkón (a to je vyše metera od dverí). Mohla by takto pomaličky omrznúť aj pri plastovom okne, alebo chytila nejakú chorobu? Ako by som jej ju zachránila? Ďakujem moc.
jess
30.01.10,17:16
skús pozrieť toto.. pri tom chýbajúcom fosfore píšu o sčervenaní listov a ešte som priložila nejakú tabuľku o chybách pri pestovaní, snáď trošku pomôže...

:mee:...nepomôže, lebo sa to nedá čítať :mee: Nedá sa to nejako inak priložiť ? ;)
lujza.j
30.01.10,17:18
prosím dievčence, poraďte.Dnes som ju priniesla od maminy. Listy harmonikovité, po krajoch žltý lem. Ja si myslím, že ju ofúkol prievan, keďže korene má v poriadku. Mamina sa dušovala, že nie možné, lebo neotvára vetračku, iba ak za tú chvíľku keď vyšla dverami na balkón (a to je vyše metera od dverí). Mohla by takto pomaličky omrznúť aj pri plastovom okne, alebo chytila nejakú chorobu? Ako by som jej ju zachránila? Ďakujem moc.

ja mam na jednej tiež list z jednej strany podobný tiež som usúdila, že je to od zimy:(,ale ja nemám na nej také krásne puky a to trochu nesedí lebo puky su na zimu velmi citlivé, a tie hneď zoschnú a odpadnú.
nech ti to okukajú aj ostané holky, možno budú múdrejšie:):):)
foza
30.01.10,17:30
Žofka sú všetky krásne. Neviem či dobre vidím, ale zdá sa mi, že Ludisia by potrebovala viac vody, akoby mala ovisnuté lístky.
No má trošku ovisnuté lístky, ale zemina nie je preschnutá. Zajtra ju skúsim poliať uvidím, či sa lístky pozbierajú... Ďakujem sa pochvaly aj ostatným pestovateľkám zuzkehris, lusielaL, rozborova, janka51 a aj tebe Ma-Ba!:)
privát
30.01.10,17:37
ja mam na jednej tiež list z jednej strany podobný tiež som usúdila, že je to od zimy:(,ale ja nemám na nej také krásne puky a to trochu nesedí lebo puky su na zimu velmi citlivé, a tie hneď zoschnú a odpadnú.
nech ti to okukajú aj ostané holky, možno budú múdrejšie:):):)
lujza ďakujem, ale tento stav je vyše týždňa, možno tie puky časom opadnú.
foza
30.01.10,17:54
prosím dievčence, poraďte.Dnes som ju priniesla od maminy. Listy harmonikovité, po krajoch žltý lem. Ja si myslím, že ju ofúkol prievan, keďže korene má v poriadku. Mamina sa dušovala, že nie možné, lebo neotvára vetračku, iba ak za tú chvíľku keď vyšla dverami na balkón (a to je vyše metera od dverí). Mohla by takto pomaličky omrznúť aj pri plastovom okne, alebo chytila nejakú chorobu? Ako by som jej ju zachránila? Ďakujem moc.
Neviem síce prečo sú lístky zo žltým lemom ale púčiky vôbec nevyzerajú, že by mali odpadnúť. Sú zdravé a veľké. Daj ju na okennú parapetu nech má dostatok svetla a keď budeš otvárať okno, tak ju prenes do druhej miestnosti. Zbytočne sa nestresuj orchidka vyzerá dobre, teším sa keď o mesiac prilepíš fotku keď púčiky rozkvitú!:)
zuzkahris
30.01.10,18:05
:mee:...nepomôže, lebo sa to nedá čítať :mee: Nedá sa to nejako inak priložiť ? ;)

jess a skúsila si si to stiahnuť do počítača a potom zväčšiť? Ak to nepôjde, pošlem ti to na email, ak budeš chcieť.
zmrzka333
30.01.10,19:39
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem

Milada Štefková: Na jednom parapetu mám osm orchidejí. Všechny mají stejné podmínky, na jedné z nich však po čase začaly usychat listy a začala chřadnout. Zjistila jsem, ze nemá žádné kořeny, proto jsem ji přesadila. Rostlina začala vypouštět nové kořeny i listy. Nové listy jsou ale deformované, na koncích mají tmavě vínovou barvu. Celé jsou jakoby gumové. Přes všechny tyto problémy začala orchidej vypouštět lodyhu s květem.
http://www.abecedazahrady.cz/getfile.aspx?id_file=9503
Foto: Milada Štefková

Bez bližších podrobností je přesná odpověď velmi obtížná. Bylo by třeba vědět, za jak dlouho po přesazení se listy rostliny začaly červeně zbarvovat, do jakého substrátu jste přesazovala a zda jste již rostlinu hnojila, popřípadě jakým hnojivem a v jaké koncentraci.

Důležitá je i rychlost objevení příznaků: červenaly listy postupně, po dobu několika týdnů, nebo se takto zbarvily rychle, během pár dní? Nebyla orchidej, třeba jen krátkodobě, vystavena přímému slunci, které mohlo popálit citlivé mladé listy?

Zčervenání listů může být projevem špatného hospodaření s některým ze základních výživových prvků (N, P). Obvykle se jedná o důsledek pěstitelské chyby (přehnojení). Pak rostlinu může zachránit pouze rychlé přesazení do prověřeného substrátu (substrát pro orchideje Floria) a dlouhodobá zálivka čistou měkkou vodou bez hnojiva.

Pro zajímavost doporučuji nahlédnout do článku, nazvaného Substráty pro orchideje (http://www.czechorchidsociety.org/clanky.htm), výživa orchidejí pana Jaroslava Máchy na stránkách České orchidejářské společnosti.

Jinou příčinou neutěšeného stavu vaší orchideje ale může být i popálení přímými slunečními paprsky. Listy tmavě kvetoucích rostlin by se po přílišném oslunění mohly zbarvit dočervena. Na nejmladším lístku vidím, že červené zbarvení chybí v místě, kam pravděpodobně vrhá stín sousední starší list. Phalaenopsis na parapetu je třeba přistiňovat přibližně od března do října.

Pak nezbývá, než ve vhodnou dobu okno přistínit a doufat, že poškození listů nebylo fatální a nově vyrostlé listy již budou v pořádku. (Fotografie, zaslané do redakce, jsou datovány ke konci května, takže popálení listů ostrým jarním sluncem v tomto případě nelze vyloučit – pozn. aut.).

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.
zmrzka333
30.01.10,19:41
Tak toto som nasla na jednej stranke v poradni. Uz som tu davala link na nu ale dam ho znova
http://www.abecedazahrady.cz/Pokojove-rostliny/Jak-pestovat-orchideje-podevate-nad-ctenarskymi-dotazy/sc-11-sr-1-a-2201/default.aspx

V mudrej knizke bolo nieco ine ako tvoj problem
privát
30.01.10,20:28
Neviem síce prečo sú lístky zo žltým lemom ale púčiky vôbec nevyzerajú, že by mali odpadnúť. Sú zdravé a veľké. Daj ju na okennú parapetu nech má dostatok svetla a keď budeš otvárať okno, tak ju prenes do druhej miestnosti. Zbytočne sa nestresuj orchidka vyzerá dobre, teším sa keď o mesiac prilepíš fotku keď púčiky rozkvitú!:)
bodaj by si mala pravdu a nedostala nejakú tú pliagu. Keď sa zotaví a pekne rozkvitne, taj ju s radosťou ukážem (v to dúfam). Díky za odpovede.
janka.koc
31.01.10,13:49
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo.:( Ďakujem

aj ja mam takyto jeden list na bielej..
lujza.j
31.01.10,16:33
odporúčam pozrieť si stránku českej orchidejářskej spoločnosti, album užívateľa haki1, sú tam super veci!
zuzkahris
31.01.10,17:56
Dnes sme boli v Baumaxe :) :)
lesslie
31.01.10,18:12
ahojte...ako som pisala, moje z baumaxu mi primrzli, cele kvietky mali ako zmoknute, tak sa nemam ani cim pochvalit a tak vam len ticho zavidim...mate ich vsetky naaaaadherneeeeee :)
zuzkahris
31.01.10,18:21
ahojte...ako som pisala, moje z baumaxu mi primrzli, cele kvietky mali ako zmoknute, tak sa nemam ani cim pochvalit a tak vam len ticho zavidim...mate ich vsetky naaaaadherneeeeee :)
Ja dúfam, že moja presun zvládla úspešne, no neboj, o chvíľku bude jar a všetky nám krásne znova zakvitnú :)
zuzkahris
31.01.10,18:23
Inak čo myslíte, bude toto Oncídium...?
rozborova
31.01.10,19:31
Dnes sme boli v Baumaxe :) :)
Je prekrásna.Nech Ti dlho kvitne.
zmrzka333
31.01.10,20:36
Normalne ma trha ist si nieco kupit ked tu vsetky tak nakupujete. Ale u nas v Kosiciach je teraz snehova pohroma takze pockam kym nas vyhrabu spod snehu a pojdem na lov aj ja lebo doma uz odkvitame tak aby som mala aj nieco zakvitnute.
krater
01.02.10,08:21
Tak aj ja sa pochvalim novy prirastkom z baumaxu ;) Boli sme aj v hornbachu kde mali po 5,50 ale boli vyslovene skarede a zdalo sa mi ze su nejake chore niektore boli omotane pavucinkami :eek:
V baumaxe mali vo vypredji po 3€ a sice odkvitnute ale znova nahodene puky ale mali len blede a ja som chcela nejaku tmavu tak som kupila "neakciovu" za 6,60€ ma tri kvietky a vela pukov tak sa tesim ;) pripajam foto :)
katusik25
01.02.10,09:38
Tak aj ja sa pochvalim novy prirastkom z baumaxu ;) Boli sme aj v hornbachu kde mali po 5,50 ale boli vyslovene skarede a zdalo sa mi ze su nejake chore niektore boli omotane pavucinkami :eek:
V baumaxe mali vo vypredji po 3€ a sice odkvitnute ale znova nahodene puky ale mali len blede a ja som chcela nejaku tmavu tak som kupila "neakciovu" za 6,60€ ma tri kvietky a vela pukov tak sa tesim ;) pripajam foto :)
Kr8sna a v ktorom Baumaxe?
Ma-Ba
01.02.10,12:23
Rozkvitnutá Cattleya - krásne vonia. Pripomína mi jar, ale vonku to vyzerá trochu inak.
lesslie
01.02.10,12:26
juuuuuuuuuuuuj nadhernaaaa Cattleya.....ja musim na kupu vydrzat az do jari, uz nebudem riskovat :D v Baumaxe v Prievidzi maju tiez akciove, po 3,39 eur, su ale uz trochu odkvitnute, alebo so skaredymi listami..ale da sa vybrat, ale kedze je tu kopa snehu, tak neriskujte..a myslim, ze vsetky baumaxy maju tu akciu naraz, ci nie?
Zdenka175
01.02.10,13:28
Tak som sa vytešovala, kejka mala 4 púčiky. A ostal len 1.:eek: Zoschli a odpadli. A vôbec to okno neotváram. Aj vám teraz v zime rýchlejšie vyschýnajú kvetináče?
jess
01.02.10,15:25
Tak toto som nasla na jednej stranke v poradni. Uz som tu davala link na nu ale dam ho znova
http://www.abecedazahrady.cz/Pokojove-rostliny/Jak-pestovat-orchideje-podevate-nad-ctenarskymi-dotazy/sc-11-sr-1-a-2201/default.aspx

V mudrej knizke bolo nieco ine ako tvoj problem

... výborná stránka :):):)...vďaka
zuzkahris
01.02.10,15:38
Ahojte , nevedeli by ste mi poradiť o aký druh orchidejky sa jedná v príspevku č. 4429?Včera som pridala fotku, ďakujem
lujza.j
01.02.10,15:40
Rozkvitnutá Cattleya - krásne vonia. Pripomína mi jar, ale vonku to vyzerá trochu inak.

ale u teba vonku to vyzerá tiež krásne :):):) nie ako u mňa v smradlavej BA :(:(:(
rozborova
01.02.10,15:53
Ahojte , nevedeli by ste mi poradiť o aký druh orchidejky sa jedná v príspevku č. 4429?Včera som pridala fotku, ďakujem
Vyzerá ako Oncídium,ale mne sa zdá podobná aj Cambria.Niektoré dievčatá budú vedieť lepšie.
milka 60
01.02.10,16:14
juuuuuuuuuuuuj nadhernaaaa Cattleya.....ja musim na kupu vydrzat az do jari, uz nebudem riskovat :D v Baumaxe v Prievidzi maju tiez akciove, po 3,39 eur, su ale uz trochu odkvitnute, alebo so skaredymi listami..ale da sa vybrat, ale kedze je tu kopa snehu, tak neriskujte..a myslim, ze vsetky baumaxy maju tu akciu naraz, ci nie?
lesslie ty si z Prievidze- aj ja
janka51
01.02.10,16:40
Normalne ma trha ist si nieco kupit ked tu vsetky tak nakupujete. Ale u nas v Kosiciach je teraz snehova pohroma takze pockam kym nas vyhrabu spod snehu a pojdem na lov aj ja lebo doma uz odkvitame tak aby som mala aj nieco zakvitnute.
zmrzka nie si sama čo ťa trhá isť si niečo kúpiť ale teraz musím počkať kým sa moja láska trošku ukľudni lebo teraz behom 2 týždňov som si kúpila 6 orchidky tak je to na neho trošku ako on tomu hovorí prehnané ale na valentina ho určite prehovorím.Je to frfloš ale zlatý boji sa len toho že pre tie krásky nebude tu miesta pre neho.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif;)
janka51
01.02.10,16:44
Tak aj ja sa pochvalim novy prirastkom z baumaxu ;) Boli sme aj v hornbachu kde mali po 5,50 ale boli vyslovene skarede a zdalo sa mi ze su nejake chore niektore boli omotane pavucinkami :eek:
V baumaxe mali vo vypredji po 3€ a sice odkvitnute ale znova nahodene puky ale mali len blede a ja som chcela nejaku tmavu tak som kupila "neakciovu" za 6,60€ ma tri kvietky a vela pukov tak sa tesim ;) pripajam foto :)
Je krásna v auguste som dostala presne takú aj ja ale ma 2 kvetné stonky a ešte stále kvitnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Prajem aj tej tvojej nech sa jej tak darí.;)
Ma-Ba
01.02.10,16:49
Inak čo myslíte, bude toto Oncídium...?

zuzka bude treba počkať na kvet.
zuzkahris
01.02.10,16:49
Vyzerá ako Oncídium,ale mne sa zdá podobná aj Cambria.Niektoré dievčatá budú vedieť lepšie.
Ďakujem za odpoveď, no som zvedavá:)
janka51
01.02.10,16:57
Rozkvitnutá Cattleya - krásne vonia. Pripomína mi jar, ale vonku to vyzerá trochu inak.
Ma-Ba tie Tvoje krásky čo ty posielaš ti môžem len tichúčko závidieť. Ja sa tu vytešujem z tých mojích ale keď ty pošleš fotky tak hned zosmutnem:mee:. Dva mám krásne zasypané kvetmi ale 4 majú len po dva kvety ostatné puky opadli.Nemôžem ich odfotiť a poslať lebo ne mam kábel z mobilu do PC. Nech sa Tebe a Tvojím krasavičkám aj dalej tak darí.
Ma-Ba
01.02.10,16:57
ale u teba vonku to vyzerá tiež krásne :):):) nie ako u mňa v smradlavej BA :(:(:(

mimotemylujza dúfam, že máš Bratislavu aspoň tak rada ako orchidky;)
zuzkahris
01.02.10,16:58
zuzka bude treba počkať na kvet.

Ďakujem, tak bud:)em čakať a uvidíme :)
janka51
01.02.10,17:02
Tak som sa vytešovala, kejka mala 4 púčiky. A ostal len 1.:eek: Zoschli a odpadli. A vôbec to okno neotváram. Aj vám teraz v zime rýchlejšie vyschýnajú kvetináče?
Keby vysychli len kvetinače ale aj mne opadávajú puky a je mi do:mee:. Dufajme že ked sa oteplí že sa nám to vynahradí:confused:
Ma-Ba
01.02.10,17:07
janka - nebuď:mee: Ak je orchidiek menej a nekvitnú máš pocit, že sa Ti s nimi nedarí, ale ony potrebujú svoj čas. Keď ich máš veľa, máš zase času menej Ty, občas nejaká prekvapí a stále čosi kvitne.
janka51
01.02.10,17:31
janka - nebuď:mee: Ak je orchidiek menej a nekvitnú máš pocit, že sa Ti s nimi nedarí, ale ony potrebujú svoj čas. Keď ich máš veľa, máš zase času menej Ty, občas nejaká prekvapí a stále čosi kvitne. Ma-Ba ďakujem za utechu verím že raz budu ako tie tvoje:)
janka51
01.02.10,17:52
Normalne ma trha ist si nieco kupit ked tu vsetky tak nakupujete. Ale u nas v Kosiciach je teraz snehova pohroma takze pockam kym nas vyhrabu spod snehu a pojdem na lov aj ja lebo doma uz odkvitame tak aby som mala aj nieco zakvitnute.
zmrzka nie si sama čo ťa trhá isť si niečo kúpiť ale teraz musím počkať kým sa moja láska trošku ukľudni lebo teraz behom 2 týždňov som si kúpila 6 orchidky tak je to na neho trošku ako on tomu hovorí prehnané ale na valentina ho určite prehovorím.Je to frfloš ale zlatý boji sa len toho že pre tie krásky nebude tu miesta pre neho.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif;)
lujza.j
01.02.10,18:02
mimotemylujza dúfam, že máš Bratislavu aspoň tak rada ako orchidky;)

mimotemypatrilo by sa! je to moje rodné mesto, ale nie vždy sa mi to darí:):(
lusielaL
01.02.10,18:05
Ma-Ba tie Tvoje krásky čo ty posielaš ti môžem len tichúčko závidieť. Ja sa tu vytešujem z tých mojích ale keď ty pošleš fotky tak hned zosmutnem:mee:. Dva mám krásne zasypané kvetmi ale 4 majú len po dva kvety ostatné puky opadli.Nemôžem ich odfotiť a poslať lebo ne mam kábel z mobilu do PC. Nech sa Tebe a Tvojím krasavičkám aj dalej tak darí.
Janka neboj,ked sa budes orchideam venovat 5 rokov ako Ma-Ba,aj Ty urcite budes mat rozny sortyment.Ale Ma-Be sa musi uznat.
lujza.j
01.02.10,18:16
zmrzka nie si sama čo ťa trhá isť si niečo kúpiť ale teraz musím počkať kým sa moja láska trošku ukľudni lebo teraz behom 2 týždňov som si kúpila 6 orchidky tak je to na neho trošku ako on tomu hovorí prehnané ale na valentina ho určite prehovorím.Je to frfloš ale zlatý boji sa len toho že pre tie krásky nebude tu miesta pre neho.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif;)

janka ja som pri príležitosti môjho posledného sviatku dopadla tak, že môj chlap mi kúpil 3ks / povedal vyber si 3/ a ja pretože som sa neovládla som si kúpila dalšie 2ks:):):), takže 5ks na jeden nákup. čo už keď musíš tak musíš:):):). dnes som si kúpala č. 39 odkvitnutú za 3,30, ale teší-velmi:)
janka51
01.02.10,18:18
Janka neboj,ked sa budes orchideam venovat 5 rokov ako Ma-Ba,aj Ty urcite budes mat rozny sortyment.Ale Ma-Be sa musi uznat.
lusielaL suhlasím s tebou pred Ma-Bou klobuk dole ja orchidky pestujem niečo cez rok s nou sa ešte porovnávať nemôžem ale verím že sa od nej vela naučím:--- samozrejme aj od vás ostatných;) jak sa povie spolu nám to pôjde lepšie:). Krásny zbytok večera.
janka51
01.02.10,18:24
janka ja som pri príležitosti môjho posledného sviatku dopadla tak, že môj chlap mi kúpil 3ks / povedal vyber si 3/ a ja pretože som sa neovládla som si kúpila dalšie 2ks:):):), takže 5ks na jeden nákup. čo už keď musíš tak musíš:):):). dnes som si kúpala č. 39 odkvitnutú za 3,30, ale teší-velmi:)
tak to máš doma poklad http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif ja sa takej ponuky asi nedočkám. Ešte potrebujem si dokúpiť 27 aby som ťa dobehla. Tak nech ti krasne kvitnú a ta 39 zvlášť.;)
ra.cermak
01.02.10,18:50
janka ja som pri príležitosti môjho posledného sviatku dopadla tak, že môj chlap mi kúpil 3ks / povedal vyber si 3/ a ja pretože som sa neovládla som si kúpila dalšie 2ks:):):), takže 5ks na jeden nákup. čo už keď musíš tak musíš:):):). dnes som si kúpala č. 39 odkvitnutú za 3,30, ale teší-velmi:)
chudák chlap :eek:;);):D:)
giovanna1
01.02.10,20:32
Prikladám foto mojej jedinej - zatiaľ jedinej. Mám ju vyše roka, kvitne až na pár mesiacov stále, už sa chystám že jej dokúpim kámošku, alebo dve... Mám z nej veľkú radosť, tak som sa chcela s vami podeliť.
giovanna1
01.02.10,20:38
Normalne ma trha ist si nieco kupit ked tu vsetky tak nakupujete. Ale u nas v Kosiciach je teraz snehova pohroma takze pockam kym nas vyhrabu spod snehu a pojdem na lov aj ja lebo doma uz odkvitame tak aby som mala aj nieco zakvitnute.
Lidl mal celkom pekné, ešte v nedeľu som ich tam videla... ale tiež kvôli zime som nevzala. Snáď budú neskôr. Určite budú.
rozborova
01.02.10,20:41
Prikladám foto mojej jedinej - zatiaľ jedinej. Mám ju vyše roka, kvitne až na pár mesiacov stále, už sa chystám že jej dokúpim kámošku, alebo dve... Mám z nej veľkú radosť, tak som sa chcela s vami podeliť.
Je nádherná,nech sa jej darí a má veľa nových kamarátok.
janka51
02.02.10,07:03
Prikladám foto mojej jedinej - zatiaľ jedinej. Mám ju vyše roka, kvitne až na pár mesiacov stále, už sa chystám že jej dokúpim kámošku, alebo dve... Mám z nej veľkú radosť, tak som sa chcela s vami podeliť.
giovana maš ju krásnu nech sa jej aj dalej tak darí mám tu istu ale teraz v zime má len jeden kvet a je mi z toho do :mee: a nech sa čim skôr dočká kamarátok.:)
krater
02.02.10,08:40
Kr8sna a v ktorom Baumaxe?
Kupila som ju v Bratislavskom Baumaxe na Vajnorskej.
giovanna1
02.02.10,09:10
giovana maš ju krásnu nech sa jej aj dalej tak darí mám tu istu ale teraz v zime má len jeden kvet a je mi z toho do :mee: a nech sa čim skôr dočká kamarátok.:)
Dík. Moja bola tiež jeden čas úbohá, aj ju niečo napadlo, nejaké "puklice" či čo,/púšťali niečo lepkavé, celé listy boli od toho/ tak som ju ošetrila, hnojila a spamätala sa. Mám ju na okne, tak sa jej darí dobre. Hnojivo - originál na orchidejky - som dostala spolu s ňou, občas síce zabudnem pohnojiť, ale asi jej to až tak nevadí.
avonka1
02.02.10,13:32
janka51
02.02.10,16:08
Holky neviem či sa mi to podari, ale chcela by som vám konečne poslať už aj tie moje potvorky. Manžel kúpil kabel tak sa pokúšam už na treti krát to poslať ale sa mi to nedarí.
janka51
02.02.10,16:09
uffffffff konečne
janka51
02.02.10,16:20
Na 1 a 2 obrázku su tie čo som už písala že maju len 1 a 2 kvety ostatné puky im oletelí na 5 a 6 sú čo som kúpila na vystave 3 kejky phal a 2 odkvytnuté dendrobium na 7 je nová s ktorej mám velku radosť a posledné 2 sú na okne čo je na severo západe a držia sa mi tam veľmi dobré tie mi zakvitli krásne puky im neopadali.
janka51
02.02.10,16:33
Tak ta najnovšia kráska je tu zlé som to tam rozpísala ju chúderku moju som do tých predošlích fotiek nedala.
milka 60
02.02.10,17:12
Janka su supeeer!!!!:):):)
lusielaL
02.02.10,17:16
Ahojte dievcata,zatial mi nic nove nevykvitlo,ani som nekupila:mee:,ale dam Vam zase hadanku.Minule ste mali pravdu,to spicate bola kvetna stonka,obr.3,ale tak velmi tuzim po keike,ze sa pytam:co je podla Vas obr.2 a 3?Aj ked to je nieco ine,aj tak som rada,lebo ma makke listy a aj tak sa cini.Mimochodom na Silvestra bola obliata sampusom ked sme pozerali ohnostroje:D,ale toto nie je navod...:D
foza
02.02.10,17:23
Dievčatá, od susedy som dostala orchidku, bo ju chcela vyhodiť. Vravela som jej nech to nerobí, nech sa pokúsi o jej záchranu. Povedala, že ona ju zachraňovať nebude, že ak chcem sa môžem o to pokúsiť sama. Tak som si ju vzala, len som nemala po ruke foťák, aby som ju hneď zväčnila. Ona vlastne ani nemala korene v substráte len bola položená navrchu na zemine. Zdalo sa mi, že všetky korene sú zhnité, no keď som ju namočila zistila som, že ostali krásne 3 ks cca 13 cm dlhé, ostatné som obstrihala, všetko vydezinfikovala škoricou a zasadila. Lístky boli síce zošúverené, také bez života. Už je tomu 10 dní a myslím, že lístky sa trošku začínajú vystierať, aj keď ten 3 naspodku začína žltnúť. Uvidím, či sa mi podarí ju zachrániť, priebežne budem pridávať fotky. Držte mi palce, dúfam, že sa mi to podarí!:rolleyes:
janka51
02.02.10,17:25
Ahojte dievcata,zatial mi nic nove nevykvitlo,ani som nekupila:mee:,ale dam Vam zase hadanku.Minule ste mali pravdu,to spicate bola kvetna stonka,obr.3,ale tak velmi tuzim po keike,ze sa pytam:co je podla Vas obr.2 a 3?Aj ked to je nieco ine,aj tak som rada,lebo ma makke listy a aj tak sa cini.Mimochodom na Silvestra bola obliata sampusom ked sme pozerali ohnostroje:D,ale toto nie je navod...:D
lusiela podla mna je to kvetná stonka, ale počkaj si čo povedia kočky ja som si ista na 100%
janka51
02.02.10,17:27
Janka su supeeer!!!!:):):)
milka ďakujem:)
lusielaL
02.02.10,17:28
Je to este velmi malicke,viem ze sa to tazko urcuje,ale ja som uz taka nedockava.Dakujem Janka.Foza,velmi drzim palce.
foza
02.02.10,17:28
Ahojte dievcata,zatial mi nic nove nevykvitlo,ani som nekupila:mee:,ale dam Vam zase hadanku.Minule ste mali pravdu,to spicate bola kvetna stonka,obr.3,ale tak velmi tuzim po keike,ze sa pytam:co je podla Vas obr.2 a 3?Aj ked to je nieco ine,aj tak som rada,lebo ma makke listy a aj tak sa cini.Mimochodom na Silvestra bola obliata sampusom ked sme pozerali ohnostroje:D,ale toto nie je navod...:D
Držím Ti palce, aby to bolo to čo chceš! No ja si myslím, že to bude kvetná stonka, na ktorej bude postupne aj keika;)!
janka51
02.02.10,17:31
Dievčatá, od susedy som dostala orchidku, bo ju chcela vyhodiť. Vravela som jej nech to nerobí, nech sa pokúsi o jej záchranu. Povedala, že ona ju zachraňovať nebude, že ak chcem sa môžem o to pokúsiť sama. Tak som si ju vzala, len som nemala po ruke foťák, aby som ju hneď zväčnila. Ona vlastne ani nemala korene v substráte len bola položená navrchu na zemine. Zdalo sa mi, že všetky korene sú zhnité, no keď som ju namočila zistila som, že ostali krásne 3 ks cca 13 cm dlhé, ostatné som obstrihala, všetko vydezinfikovala škoricou a zasadila. Lístky boli síce zošúverené, také bez života. Už je tomu 10 dní a myslím, že lístky sa trošku začínajú vystierať, aj keď ten 3 naspodku začína žltnúť. Uvidím, či sa mi podarí ju zachrániť, priebežne budem pridávať fotky. Držte mi palce, dúfam, že sa mi to podarí!:rolleyes:
foza verím, že ju zachrániš;) držím ti palce:)
janakova29
02.02.10,18:23
Ahoj dievčatá, aj ja som podľahla čaru orchideí. Vždy som myslela, že to je kvet pre botanika a nie do bytu, ale keď som videla všetky tie vaše krásavice, neodolala som. Začiatkom decembra som si urobila radosť a v Baumaxe som si nechala poradiť a milé žienky-predavačky mi vybrali 2 krásne kusy, ktoré mi ešte stále kvitnú. Sú menšie, jedna biela s ružovým stredom a druhá je zelenožltá s ružovým tigrovaním. Bolo mi ľúto, že sa s nimi teším len večer, keď prídem z práce, tak som si kúpila 2 aj do práce. Verím, že s vašimi radami im budem dobrou "hostiteľkou".
zuzkahris
02.02.10,18:29
Ahoj dievčatá, aj ja som podľahla čaru orchideí. Vždy som myslela, že to je kvet pre botanika a nie do bytu, ale keď som videla všetky tie vaše krásavice, neodolala som. Začiatkom decembra som si urobila radosť a v Baumaxe som si nechala poradiť a milé žienky-predavačky mi vybrali 2 krásne kusy, ktoré mi ešte stále kvitnú. Sú menšie, jedna biela s ružovým stredom a druhá je zelenožltá s ružovým tigrovaním. Bolo mi ľúto, že sa s nimi teším len večer, keď prídem z práce, tak som si kúpila 2 aj do práce. Verím, že s vašimi radami im budem dobrou "hostiteľkou".
Srdečne ťa vítam medzi nami :), pestovanie orchideí je prekrásna záľuba a každým úspechom, chce človek získať ďalší úspech a tak sa táto záľuba stáva vášňou. Ja si už bez nich neviem predstaviť jeden deň, sú to úžasné živé tvory, ktoré dokážu spríjemniť každý deň. takže vitaj a už sa teším, keď sa s nami podelíš o fotky svojich krásavíc, aby sme sa potešili ;)
zuzkahris
02.02.10,18:32
Dievčatá, od susedy som dostala orchidku, bo ju chcela vyhodiť. Vravela som jej nech to nerobí, nech sa pokúsi o jej záchranu. Povedala, že ona ju zachraňovať nebude, že ak chcem sa môžem o to pokúsiť sama. Tak som si ju vzala, len som nemala po ruke foťák, aby som ju hneď zväčnila. Ona vlastne ani nemala korene v substráte len bola položená navrchu na zemine. Zdalo sa mi, že všetky korene sú zhnité, no keď som ju namočila zistila som, že ostali krásne 3 ks cca 13 cm dlhé, ostatné som obstrihala, všetko vydezinfikovala škoricou a zasadila. Lístky boli síce zošúverené, také bez života. Už je tomu 10 dní a myslím, že lístky sa trošku začínajú vystierať, aj keď ten 3 naspodku začína žltnúť. Uvidím, či sa mi podarí ju zachrániť, priebežne budem pridávať fotky. Držte mi palce, dúfam, že sa mi to podarí!:rolleyes:
foza držím silno palce, ja tiež tak jednu zachraňujem od kolegyne, tiež mala len 3 korienky, spravila som presne to čo ty, už je tomu mesiac a VYHÁŇA nový lístoček :)
lujza.j
02.02.10,19:23
Ahojte dievcata,zatial mi nic nove nevykvitlo,ani som nekupila:mee:,ale dam Vam zase hadanku.Minule ste mali pravdu,to spicate bola kvetna stonka,obr.3,ale tak velmi tuzim po keike,ze sa pytam:co je podla Vas obr.2 a 3?Aj ked to je nieco ine,aj tak som rada,lebo ma makke listy a aj tak sa cini.Mimochodom na Silvestra bola obliata sampusom ked sme pozerali ohnostroje:D,ale toto nie je navod...:D

lusiela, pokiaľ viem keiky rastú na kvetnej stonke zo spacieho očka. miesto kvetov vyrastú listy a neskôr aj korene, už som tu dávala foto.dva mám ešte na stonkách bez korienkov a dva už mám zasadené. každopádne poteší všetko čo sa novo tlačí:):):)
lujza.j
02.02.10,19:58
Dievčatá, od susedy som dostala orchidku, bo ju chcela vyhodiť. Vravela som jej nech to nerobí, nech sa pokúsi o jej záchranu. Povedala, že ona ju zachraňovať nebude, že ak chcem sa môžem o to pokúsiť sama. Tak som si ju vzala, len som nemala po ruke foťák, aby som ju hneď zväčnila. Ona vlastne ani nemala korene v substráte len bola položená navrchu na zemine. Zdalo sa mi, že všetky korene sú zhnité, no keď som ju namočila zistila som, že ostali krásne 3 ks cca 13 cm dlhé, ostatné som obstrihala, všetko vydezinfikovala škoricou a zasadila. Lístky boli síce zošúverené, také bez života. Už je tomu 10 dní a myslím, že lístky sa trošku začínajú vystierať, aj keď ten 3 naspodku začína žltnúť. Uvidím, či sa mi podarí ju zachrániť, priebežne budem pridávať fotky. Držte mi palce, dúfam, že sa mi to podarí!:rolleyes:
držím ti palce, takáto záchrana poteší a velmi:):):)
krater
03.02.10,06:29
Ja som si tak adoptovala orchidku od mami. Kupovali sme si ich spolu uplne rovnake mne odkvitla znova zakvitla a mame schradla len odkvitla a potom nic nemenna darmo som mame vysvetlovala ako polievat... zacal jej vyhanat novy listocek ale ako rastol tak praskol otvoril sa ako hadov jazyk vtedy som si ju vzala k sebe a teraz ten hadi jazyk dalej rastie a verim ze coskoro aj cela orchidka zakvitne ;)
lusielaL
03.02.10,09:30
lusiela, pokiaľ viem keiky rastú na kvetnej stonke zo spacieho očka. miesto kvetov vyrastú listy a neskôr aj korene, už som tu dávala foto.dva mám ešte na stonkách bez korienkov a dva už mám zasadené. každopádne poteší všetko čo sa novo tlačí:):):)
Mas pravdu,ale ja som uz videla aj novu rastlinku ktora narastla takto zo spodu,preto s napatim sledujem vsetko co je spicate:).Dakujem za reakciu.
owecka27
03.02.10,10:41
milé spolupestovateľky orchidejok :-)

musím uznať, že fórum som nečítala dosť dlho a teraz vidím, že sa to tu naozaj rozrástlo - čo do tém, čo do nových druhov orchidejok. Aj ja som si kúpila v januári v kvetinárstve ďalšiu - síce bielu - ale je veľmi krásna :-) Niesla som ju v tej zime peši domov. Tak som sa bála, že mi zamrzne. Ale dúfam, že jej nič nie je. Však už sú to dva týždne čo ju mám doma a rozkvitli jej i tie ostatné púčky, ale zase jeden mi padne :-/ Takže už mám spolu 4 kusy. Z toho mi kvitne iba táto biela. Pevne verím, že ak budem trpezlivá - mohli by moje ďalšie tri orchidejky zakvitnúť. Bola by som rada. Predsa - keď kvitnú všetko v dome je akoby živšie. Snáď po čase si i ja vytvorím tu na porade album :-)
janakova29
03.02.10,10:45
Zuzkahris, ďakujem za privítanie. Určite priložím obrázky mojich kvietkov. Na liste jednej orchidei som zbadala takú akoby vysušenú dierku a sú v nej suché žilky. Mám pocit, že sa zväčšuje. Čo to môže byť ??
Zatiaľ som len priložila obrázok do sekcie "muškáty" pre inšpiráciu. Už po dva roky sa mi podarilo vypestovať takýto "stromček".
owecka27
03.02.10,10:49
ja som mala tiež také niečo na liste, ale len som to prepichla ihlou a vydezinfikovala škoricou ( teda aspoň mne tak radila pani v kvetinárstve) a ten fliačik mi postupne zmizol :-))
janakova29
03.02.10,12:48
Skúsim tú škoricu, ale na liste nie je fliačik ale už diera so žilkami. Ostatné listy sú v poriadku.
dominica
03.02.10,13:27
Ahojte, minule som prikladala foto tejto orchidky, lebo ma milo prekvapila novými kvetnými výhonkami a tu sú kvety... Nevedela som, čo to bude, lebo som ju kupovala v akcii odkvitnutú, len sa chcem spýtať, je to Dendrobium phalaenopsis?
lusielaL
03.02.10,13:38
Dominika mas ju krasnu.Urcenie druhu nechavam na inych.
lusielaL
03.02.10,13:48
Ja som dnes skumala moju cambryu-?-dobre hovorim?Minuly rok som dostala oddelok a okrem jedneho noveho vyhonu sa nedialo nic.Dnes som objavila dva nove,nevidno ich dobre,su potiahnute supou,ale zaujima ma ci ma nadej ze bude v poriadku,hlavne ked som do jedneho rypala co to je.Nebude mi tam hnit?Uz som ju zasadila.
dominica
03.02.10,13:52
Dominika mas ju krasnu.Urcenie druhu nechavam na inych.
Ďakujem :)
tipujem to podľa tvaru kvetov a ešte takúto foto som našla na nete a zdá sa mi, že by to mohlo byť to isté, tá moja má drobnučké kvietky, nie veľké ako iné orchidky
owecka27
03.02.10,16:21
to janakova29 (http://www.porada.sk/member.php?u=52100)

tak to by som riešila tou škoricou, ale mohli by sa vyjadriť k tomu aj iné poraďáčky, ale myslím si, že tá škorica pomôže :-)
milka 60
03.02.10,16:43
Ahojte, minule som prikladala foto tejto orchidky, lebo ma milo prekvapila novými kvetnými výhonkami a tu sú kvety... Nevedela som, čo to bude, lebo som ju kupovala v akcii odkvitnutú, len sa chcem spýtať, je to Dendrobium phalaenopsis?
je to dendro phal. mám tiež také
janka51
03.02.10,16:55
Ja som si tak adoptovala orchidku od mami. Kupovali sme si ich spolu uplne rovnake mne odkvitla znova zakvitla a mame schradla len odkvitla a potom nic nemenna darmo som mame vysvetlovala ako polievat... zacal jej vyhanat novy listocek ale ako rastol tak praskol otvoril sa ako hadov jazyk vtedy som si ju vzala k sebe a teraz ten hadi jazyk dalej rastie a verim ze coskoro aj cela orchidka zakvitne ;)
Aj ja verím že ťa čoskoro obdarí krásnymi kvetmi. ;) Držím ti palce.:)
milka 60
03.02.10,16:59
Lusi máš pravdu keiky rastú aj zo substrátu , uvidímš neskôr čo vyrastie sama som zvedavá:)
beba13
03.02.10,17:03
Ahojte, minule som prikladala foto tejto orchidky, lebo ma milo prekvapila novými kvetnými výhonkami a tu sú kvety... Nevedela som, čo to bude, lebo som ju kupovala v akcii odkvitnutú, len sa chcem spýtať, je to Dendrobium phalaenopsis?
..tá je úúžasná, máš ju ozaj nádhernú:):):)
janka51
03.02.10,17:04
Ahojte, minule som prikladala foto tejto orchidky, lebo ma milo prekvapila novými kvetnými výhonkami a tu sú kvety... Nevedela som, čo to bude, lebo som ju kupovala v akcii odkvitnutú, len sa chcem spýtať, je to Dendrobium phalaenopsis?
dominica neviem či tu ide o dendrobium lebo ja som si pred 2 týždňami kúpila 2 odkvitnute v Košiciach na výstave, ale tie majú iné listy. Najlepšie Ti asi poradí Ma-Ba.:)
zuzkahris
03.02.10,18:26
Zuzkahris, ďakujem za privítanie. Určite priložím obrázky mojich kvietkov. Na liste jednej orchidei som zbadala takú akoby vysušenú dierku a sú v nej suché žilky. Mám pocit, že sa zväčšuje. Čo to môže byť ??
Zatiaľ som len priložila obrázok do sekcie "muškáty" pre inšpiráciu. Už po dva roky sa mi podarilo vypestovať takýto "stromček".
No najlepšie by bolo pridať fotku, aby sme videli ako tá dierka vyzerá, či je to nejaké ochorenie, alebo s ňou zle zaobchádzali v obchode a je poranená...
dominica
03.02.10,18:32
je to dendro phal. mám tiež také
myslím, že mi už aj Ma-Ba raz písala, že je to dendr. phala