dominica
03.02.10,19:33
..tá je úúžasná, máš ju ozaj nádhernú:):):)
ďakujem :)
Ma-Ba
03.02.10,18:39
dominica neviem či tu ide o dendrobium lebo ja som si pred 2 týždňami kúpila 2 odkvitnute v Košiciach na výstave, ale tie majú iné listy. Najlepšie Ti asi poradí Ma-Ba.:)

Je to Dendrobium Phalaenopsis - teplomilné, ako napísala Milka pestuje sa tak, ako Phaly.
Janka Ty si asi kúpila Dendrobium Nobile - chladnomilné a to má iné listy, spôsob pestovania je iný.
Dominica - pekne zakvitlo.

lusi - Cambria - nemala by hniť na poškodenom mieste. Keď idú nové výhony preložila by som ju na teplejšie miesto, mierne pohnojiť a trochu zvýšiť zálievku.

Viacerí odporúčajú dezinfikovať drveným gril. uhlím, má vraj lepší účinok. Na moje orchidky zaberá ENDIARON.
dominica
03.02.10,18:39
dominica neviem či tu ide o dendrobium lebo ja som si pred 2 týždňami kúpila 2 odkvitnute v Košiciach na výstave, ale tie majú iné listy. Najlepšie Ti asi poradí Ma-Ba.:)
janka, dendrobká su rôzne
janakova29
03.02.10,18:39
No najlepšie by bolo pridať fotku, aby sme videli ako tá dierka vyzerá, či je to nejaké ochorenie, alebo s ňou zle zaobchádzali v obchode a je poranená...

Urobím foto a pošlem. Budem vďačná za každú radu.;)
dominica
03.02.10,18:40
takže prvé 4 fotky sú dendr. phalaenopsis a posledné 2 fotky sú dendr. nobile
dominica
03.02.10,18:40
Ma-Ba ďakujem :)))
Ma-Ba
03.02.10,18:42
Urobím foto a pošlem. Budem vďačná za každú radu.;)

Ak by to bola nejaká hniloba, netreba sa báť a poškodenú časť jednoducho ostrým predmetom odstrániť, tak aby v mieste rezu, list nebol pomliaždený.
Ma-Ba
03.02.10,18:44
dominika - niet za čo. Ale ešte malý dotaz, tie prvé dve sú Tvoje?
Vidím dobre sú zasadené v skle?
kristinagabi
03.02.10,18:48
Minuly tyzden som ich kupila v Baumaxe, velmi sa im tesim a aj tomu,ze prezili cestu domov v takejto zime:).
dominica
03.02.10,18:50
sú moje a v skle boli veľmi krátko, ani neviem prečo som ich tam presadila po zakúpení, ale rýchlo som si to rozmyslela a dala ich do priesvitných kvetináčov. Neviem, čo ma to napadlo, dať ich do skla :confused:
dominica
03.02.10,18:51
Minuly tyzden som ich kupila v Baumaxe, velmi sa im tesim a aj tomu,ze prezili cestu domov takejto zime:).
čačané...
janakova29
03.02.10,18:54
Minuly tyzden som ich kupila v Baumaxe, velmi sa im tesim a aj tomu,ze prezili cestu domov takejto zime:).
Sú krásne. Ja som minulý mesiac kúpila moje prvé orchidky práve v baumaxe v Ba a stále ma pokúša kúpiť ďaľšie (baumax mám od práce na skok). Ale som úplný začiatočník a mám troška obavu. Je to ako droga, xi-xi.
kristinagabi
03.02.10,19:05
Sú krásne. Ja som minulý mesiac kúpila moje prvé orchidky práve v baumaxe v Ba a stále ma pokúša kúpiť ďaľšie (baumax mám od práce na skok). Ale som úplný začiatočník a mám troška obavu. Je to ako droga, xi-xi.
Este stastie,ze Baumax mame daleko,lebo ako pises-je to DROGA:---
Ma-Ba
03.02.10,19:08
janka, dendrobká su rôzne

To je pravda. Toto je moje nové - botanický druh - Dendrobium fimbriatum - var. oculatum. Rozkvit. foto - je len pre ilustráciu, nie je moje.
zuzkahris
03.02.10,19:13
Minuly tyzden som ich kupila v Baumaxe, velmi sa im tesim a aj tomu,ze prezili cestu domov v takejto zime:).
Sú nádherné :eek::):), ja tiež rada navštevujem Baumax a nikdy nevýjdem naprázdno :)
zmrzka333
03.02.10,19:39
Ja som to dnes nezvladla a sla som do baumaxu kupit nejaku orchidku. Bolo tam krasne cymbidko - staroruzovej farby. Take som uz raz chcela kupit ale kym som sa rozhodla odkvitlo a uz som nevedela ktore to bolo. Ani dnes som nekupila hoci bolo krasne - bala som sa ci vyberiem zdrave a potom aj toho ze neviem doma urobit chladnejsie miesto ako 23 stupnov - teraz v zime. Strasne ma to mrzi lebo sa mi hrozne paci a chcela by som aby znovu kvitlo. Tak som pozerala aj na ine orchidky a maly aj dendrobka aj miltonie, phaly, oncidka ale ziadna na mna neurobila cililing. Tak som sla do hornbachu aj tam bol celkom pekny vyber dedrophal a ine ale ani tam na mna ziadna necinkla a to som sa kolo nich motala dost dlho. Normalne som sla domov nestastna.:( Ale zajtra asi pojedm kuknut do kaufladnu a lidla ci tam nieco nebude.
lujza.j
03.02.10,19:55
dievčatá, je úžasné že dokážete tak pekne pestovať aj iné druhy ako phale. ja mám z iných druhov strach, že by som im doma nevedela vytvoriť tie správne podmienky. mala so raz dávno jednu miltoniu, ale už len mala.
Ma-Ba
03.02.10,20:35
lujza - Miltonia je veľmi nevyspytateľná. Mnoho skúsených pestovateľov píše, že sa im s ňou nedarí. Ale je viac jednoduchších druhov na pestovanie napr. Ludisia. Má krásny ozdobý list. Vyhovuje jej jemnejší substrát a netreba sa báť ani zálievky. To len ako typ.
rozborova
03.02.10,20:36
Ja som to dnes nezvladla a sla som do baumaxu kupit nejaku orchidku. Bolo tam krasne cymbidko - staroruzovej farby. Take som uz raz chcela kupit ale kym som sa rozhodla odkvitlo a uz som nevedela ktore to bolo. Ani dnes som nekupila hoci bolo krasne - bala som sa ci vyberiem zdrave a potom aj toho ze neviem doma urobit chladnejsie miesto ako 23 stupnov - teraz v zime. Strasne ma to mrzi lebo sa mi hrozne paci a chcela by som aby znovu kvitlo. Tak som pozerala aj na ine orchidky a maly aj dendrobka aj miltonie, phaly, oncidka ale ziadna na mna neurobila cililing. Tak som sla do hornbachu aj tam bol celkom pekny vyber dedrophal a ine ale ani tam na mna ziadna necinkla a to som sa kolo nich motala dost dlho. Normalne som sla domov nestastna.:( Ale zajtra asi pojedm kuknut do kaufladnu a lidla ci tam nieco nebude.
NA veľkú smolu ja nemám v blízkosti žiaden Baumax ani Hornbach a dnes som pozerala v Kauflande aj Lídli,ale nič tam nemali a tak by som si rada priniesla novú kamarátku.
janakova29
04.02.10,06:34
lujza - Miltonia je veľmi nevyspytateľná. Mnoho skúsených pestovateľov píše, že sa im s ňou nedarí. Ale je viac jednoduchších druhov na pestovanie napr. Ludisia. Má krásny ozdobý list. Vyhovuje jej jemnejší substrát a netreba sa báť ani zálievky. To len ako typ.
Dievčatá, nemáte skúsenosti s Catleyou ? Čítam, že nie je náročná a je vhodná aj pre začiatočníkov. Má krásne kvety a vraj aj vonia.
sayly
04.02.10,08:09
Ahojte babenky!....Blíži sa Valentín, to bude zas prírastkov:D:D...teda aspoň dúfam, že si moja polovička uvedomí, čím mi urobí najväčšiu radosť:D:D...a keď mu to nedôjde, tak si ju kúpim sama, ako odmenu, že som zvládla skúškové obdobie v zimnom semestri:D:---:D
Ma-Ba
04.02.10,08:28
Dievčatá, nemáte skúsenosti s Catleyou ? Čítam, že nie je náročná a je vhodná aj pre začiatočníkov. Má krásne kvety a vraj aj vonia.

Určite majú viacerí s Cattleyou skúsenosti. Na pestovanie podľa mňa nie je náročná, ale doviesť ju do kvetu nebýva vždy ľahké. Stane sa, že vytvorí kvetné púzdro, ale nezakvitne atď. Ak ju budeš mať pridáme aj pestovateľské podmienky, ale netreba sa jej báť. Vonia naozaj krásne, ale každá inak. Dnes keď som prišla z toho "čerstvého" vzduchu dovnútra privítala ma jemná vôňa, celkom to poteší.
Ma-Ba
04.02.10,08:30
sayly - gratulujem. To si naozaj zaslúži odmenu. A čo tak jednu za skúšky a druhú na Valentína?:---
andersenka
04.02.10,08:42
nádhrerná, nádherná, nádherna................ :o)) aj ja chcem takú bodečkovú...
andersenka
04.02.10,08:57
ak myslíš vráskavosť - ovysnuté alebo zmäknuté listy tak príčina môže byť tak ako píšeš z prelievania, ale aj z toho že má zase málo vody, a potom o ktoré listy sa jedná o všetky alebo iba o spodné, ktoré by chceli prirodzene neskôr odpadnúť?
na viacerých sa jedná o všetky listy :o(( a taktiež nie všetky mi vyháňajú nové korene..........
Ja za príčinu dávam skôr to, že sú pri teplote maxi 17-18 stupňov cez deň.........
Čo na to vy odborníčky na orchidey hovoríte?
SOm sa zapovedala, že ak neprežijú, že s ťažkým srdcom, ale končím s nimi, aj keď na druhej strane neviem im odolať .....ako tu niektorá z VáS písala - je to ako magnet....
Lenže keď vidím ako sa tým Vasším darí, aké krásne sú a ako opäť zakvitnú tak ticho-neticho závidím........
Jara
04.02.10,08:58
Andersenka, ktorá je taká nádherná bodečková? Nevidím tu žiadnu...;) Ja mám 2 takéto:
andersenka
04.02.10,09:01
lujza - Miltonia je veľmi nevyspytateľná. Mnoho skúsených pestovateľov píše, že sa im s ňou nedarí. Ale je viac jednoduchších druhov na pestovanie napr. Ludisia. Má krásny ozdobý list. Vyhovuje jej jemnejší substrát a netreba sa báť ani zálievky. To len ako typ.
Ludisiu Red Velvet mám aj ja........ale ani zďaleka sa nevyrovná krásou ostatným orchideám............. po odkvitnutí treba tú stonku odstrihnúť?
Z boku mi na nej ide nový výhonok "konárik" s listami.........a zo zemimy ďalší.........
Zatial ju mam v normálnom substráte ako som kúpila. Čítala som, že presadiť ju do substrátu na orchidee, ale až keď sú v črepníku rastlinky.....
andersenka
04.02.10,09:03
no keďže som v podstate nováčikom na tento stránke, pre rýchlej odpovedi som zabudla zaškrtnút "citovať vybraný príspevok v odpovedi".............na niektorej z posledných stránok bola krásna bodečková..............
andersenka
04.02.10,09:03
Andersenka, ktorá je taká nádherná bodečková? Nevidím tu žiadnu...;) Ja mám 2 takéto:
no keďže som v podstate nováčikom na tento stránke, pre rýchlej odpovedi som zabudla zaškrtnút "citovať vybraný príspevok v odpovedi".............na niektorej z posledných stránok bola krásna bodečková........
andersenka
04.02.10,09:05
Andersenka, ktorá je taká nádherná bodečková? Nevidím tu žiadnu...;) Ja mám 2 takéto:
tú ktoru máš ako 3. takú mám aj ja.....po odkvitnutí sa jej darí, aspoň zatial...........či mi ešte zakvitne netuším........lebo v tomto akosi šťastie nemám :o(
zmrzka333
04.02.10,09:06
Dievcata dnes mam velmi zly den. Mam 3 marodov - phaly. A dnes som prisla na to ze troch. Jedna mi uplne zoschla. Prisla som na to tak ze ked som sla vetrat a isla som ju preniest z parapetu tak na parapete ostal list. Boli zvednute ale dufala som ze je ok a napnu sa. Tak som ju sla pozriet a vsetky korene uschnute a srdiecko makke suche a aj pachlo trochu. Ak si pamatate tak to je jedna z tych co ked som ju kupila tak som prisla na to ze su v jednom kvetinaci dve phaly zasadene a jednej zacali zltnut a opadavat listy. Tak som ich rozsadila presadila do pet flias. Korene boli ok tak som ich zasadila. No a predstavte si ta co jej zacali zltnut a opadavat listy ostala uz len s jednym listkom ale ten sa napol a vyzera ze je z najhoriesho vonku a ta - co sa javila ok tak ta posla.:mee:

No a aby toho nebolo malo tak ked som tretiu marodku isla po vyvetrani vratit na parapet tak som sa podkla o synovu hracku a orchidka spadla na zem tak ze sa cela vysipala s pet flase. Takze som ju tekala nanovo zasadit. No a to je ta co bola zasadena v musliach a zacali jej hnit korene. Ale teraz ked sa jej to stalo tak som si ju poprezerala a korene su ok a dokonca pustila nove dva. ale stale ma zvednute listy aj ked v poslednych dnoch sa mi zdala ze jej tiez z najhorsieho vonku. :mee:

Tak som teraz zvedava ako dopadne. Taka som na seba nahnevana. Nejak sa mi nedari a to sa mi dnes celu noc snivalo o orchidkach (o ruzovom cymbidku co som vcera spominala)
zmrzka333
04.02.10,09:13
na viacerých sa jedná o všetky listy :o(( a taktiež nie všetky mi vyháňajú nové korene..........
Ja za príčinu dávam skôr to, že sú pri teplote maxi 17-18 stupňov cez deň.........
Čo na to vy odborníčky na orchidey hovoríte?
SOm sa zapovedala, že ak neprežijú, že s ťažkým srdcom, ale končím s nimi, aj keď na druhej strane neviem im odolať .....ako tu niektorá z VáS písala - je to ako magnet....
Lenže keď vidím ako sa tým Vasším darí, aké krásne sú a ako opäť zakvitnú tak ticho-neticho závidím........
Ak mas phaly tak si myslim ze im je zimka. Oni su teplomilne takze ja by som ich dala do vysej teploty, ale neviem ci prave to sposobilo zvraskavenie listov.
andersenka
04.02.10,09:24
Ak mas phaly tak si myslim ze im je zimka. Oni su teplomilne takze ja by som ich dala do vysej teploty, ale neviem ci prave to sposobilo zvraskavenie listov.
no idem to riešiť výmenou okna /nielen kvôli orchideám/ a snáď na budúci rok im bude už lepšie.....
Mám aj oncidium.....a tomu sa darí - zo 3 výhonky nové vyháňa...
dindi22
04.02.10,10:00
Ahojte, v Carrefoure je akcia na phaly, i keď 11.99 eura sa mi zdá trošku veľa. Veď za takú sumu predávajú u nás v kvetinárstve neakciové...
andersenka
04.02.10,10:14
Ahojte, v Carrefoure je akcia na phaly, i keď 11.99 eura sa mi zdá trošku veľa. Veď za takú sumu predávajú u nás v kvetinárstve neakciové...
LIDLI či tescu mávajú akciové za 6-7 euračov
andersenka
04.02.10,10:21
Dievcata dnes mam velmi zly den. Mam 3 marodov - phaly. A dnes som prisla na to ze troch. Jedna mi uplne zoschla. Prisla som na to tak ze ked som sla vetrat a isla som ju preniest z parapetu tak na parapete ostal list. Boli zvednute ale dufala som ze je ok a napnu sa. Tak som ju sla pozriet a vsetky korene uschnute a srdiecko makke suche a aj pachlo trochu. Ak si pamatate tak to je jedna z tych co ked som ju kupila tak som prisla na to ze su v jednom kvetinaci dve phaly zasadene a jednej zacali zltnut a opadavat listy. Tak som ich rozsadila presadila do pet flias. Korene boli ok tak som ich zasadila. No a predstavte si ta co jej zacali zltnut a opadavat listy ostala uz len s jednym listkom ale ten sa napol a vyzera ze je z najhoriesho vonku a ta - co sa javila ok tak ta posla.:mee:

No a aby toho nebolo malo tak ked som tretiu marodku isla po vyvetrani vratit na parapet tak som sa podkla o synovu hracku a orchidka spadla na zem tak ze sa cela vysipala s pet flase. Takze som ju tekala nanovo zasadit. No a to je ta co bola zasadena v musliach a zacali jej hnit korene. Ale teraz ked sa jej to stalo tak som si ju poprezerala a korene su ok a dokonca pustila nove dva. ale stale ma zvednute listy aj ked v poslednych dnoch sa mi zdala ze jej tiez z najhorsieho vonku. :mee:

Tak som teraz zvedava ako dopadne. Taka som na seba nahnevana. Nejak sa mi nedari a to sa mi dnes celu noc snivalo o orchidkach (o ruzovom cymbidku co som vcera spominala)
mne sa tiež snívalo o orchideách..........že mi konečne idú kvitnúť.........Hovorím, že každý sen niečo chce povedať, ale žial prídem na to až keď sa to udeje, dopredu si to vyložiť neviem :/
Denisa.Knapová
04.02.10,11:18
Ahojte,som tu prvy krat a chcela by som sa poradit =)
vcera som si od kamaratky doniesla orchideu,pravdepodobne Phalaenopsis.kvietky jej odkvitli a na tom mieste zacali rast dva listy aj s jednym korienkom...a prave to by som potrebovala poradit,ze keby som si chcela tie nove listky s korenom posadit,tak ako to mam spravit,ci ich mam dat do vody(ale neviem ci to bude dobre,ked orchidei neznesu vela vody) alebo ich dat rovno do zeminy.budem vdacna za kazdu radu =)
sayly
04.02.10,11:20
sayly - gratulujem. To si naozaj zaslúži odmenu. A čo tak jednu za skúšky a druhú na Valentína?:---

vidíš....dobrý nápad, aj to tak urobím :D
andersenka
04.02.10,11:25
Baby nemáte niektorá skúsenosť s hnojivom na orchidey - v spreji na listy?
Nedávno to spomínali na Prime v Receptári. Pýtala som sa na toto hnojivo v kvetinárstve - momentálne ho však nemali, neviem ako často sa aplikuje, ani ako sa cenovo pohybuje.....
sayly
04.02.10,11:26
Ahojte,som tu prvy krat a chcela by som sa poradit =)
vcera som si od kamaratky doniesla orchideu,pravdepodobne Phalaenopsis.kvietky jej odkvitli a na tom mieste zacali rast dva listy aj s jednym korienkom...a prave to by som potrebovala poradit,ze keby som si chcela tie nove listky s korenom posadit,tak ako to mam spravit,ci ich mam dat do vody(ale neviem ci to bude dobre,ked orchidei neznesu vela vody) alebo ich dat rovno do zeminy.budem vdacna za kazdu radu =)

to, čo ti tam rastie je nová keika...takže gratulujem k novej rastlinke.....ešte ju nemôžeš oddeliť a zasadiť, musíš počkať kým jej narastú 3 - 5 korienkov cca 5 - 7 cm dlhé, potom ju opatrne oddeľ a zasaď normálne, môžeš ju najprv ponoriť do vlažnej :Dvody na cca 1/2 hodinu, aby jej zmäkli korienky a nepolámali sa pri sadení a potom šup do substrátu
milka 60
04.02.10,11:28
Deniska vítaj medzi nami a nech sa ti tu páči, určite ti niekto poradí, Jarka krásne máš orchidky najmä ten črievičkovec:)
sayly
04.02.10,11:29
Baby nemáte niektorá skúsenosť s hnojivom na orchidey - v spreji na listy?
Nedávno to spomínali na Prime v Receptári. Pýtala som sa na toto hnojivo v kvetinárstve - momentálne ho však nemali, neviem ako často sa aplikuje, ani ako sa cenovo pohybuje.....


ja som ho videla v TT v Baumaxe, stojí okolo 5 eur 150 - 200ml, nepamätám si to presne, neviem ako sa aplikuje, určite tam bude návod, chcem si ho tiež kúpiť;)
milka 60
04.02.10,11:31
sally prepáč nepostrehla som , že už si poradila:)
andersenka
04.02.10,11:44
ja som ho videla v TT v Baumaxe, stojí okolo 5 eur 150 - 200ml, nepamätám si to presne, neviem ako sa aplikuje, určite tam bude návod, chcem si ho tiež kúpiť;)
tak budem teda "striehnuť" keby ho budú mať a potom určite kúpim........aj tak dík za info :o))
sayly
04.02.10,11:48
sally prepáč nepostrehla som , že už si poradila:)


v pohode, nič sa nedeje:D
Denisa.Knapová
04.02.10,12:16
to, čo ti tam rastie je nová keika...takže gratulujem k novej rastlinke.....ešte ju nemôžeš oddeliť a zasadiť, musíš počkať kým jej narastú 3 - 5 korienkov cca 5 - 7 cm dlhé, potom ju opatrne oddeľ a zasaď normálne, môžeš ju najprv ponoriť do vlažnej :Dvody na cca 1/2 hodinu, aby jej zmäkli korienky a nepolámali sa pri sadení a potom šup do substrátu

Sayly dakujem:)
Jara
04.02.10,12:24
tú ktoru máš ako 3. takú mám aj ja.....po odkvitnutí sa jej darí, aspoň zatial...........či mi ešte zakvitne netuším........lebo v tomto akosi šťastie nemám :o(

Mne práve tá teraz pustila novú stonku a má aj 3 púčiky, ale či rozkvitnú neviem. To teraz v zime je také všelijaké. Zvyknú aj opadať.
Jara
04.02.10,12:30
Dievčatá ja som ten spray na orchidejky, teda konkrétne je to hnojivo priamo na listy, kúpila pred 2 týždňami v zahradkárskych potrebách, bolo 200ml, také ružovej farby je tá nádobka a má tam zakreslené orchidejky ružové a stálo len nejaké necelých 3 €. Na budúci týždeň vám priložím fotku, aby ste videli ako to vyzerá. Niekto ale písal tu na Porade, že vraj spray upcháva póry na listoch, vraj sa nemá sprayovať, ale ja som rozprávala s predavačom a on sa smial, že je to hnojivo a veľmi dobre robí orchidejkám a hlavne teraz v zime. Raz som postriekala a majú takú peknú zelenšiu farbu...
Denisa.Knapová
04.02.10,12:31
Deniska vítaj medzi nami a nech sa ti tu páči, určite ti niekto poradí, Jarka krásne máš orchidky najmä ten črievičkovec:)

Ďakujem Milka :)
andersenka
04.02.10,12:42
Dievčatá ja som ten spray na orchidejky, teda konkrétne je to hnojivo priamo na listy, kúpila pred 2 týždňami v zahradkárskych potrebách, bolo 200ml, také ružovej farby je tá nádobka a má tam zakreslené orchidejky ružové a stálo len nejaké necelých 3 €. Na budúci týždeň vám priložím fotku, aby ste videli ako to vyzerá. Niekto ale písal tu na Porade, že vraj spray upcháva póry na listoch, vraj sa nemá sprayovať, ale ja som rozprávala s predavačom a on sa smial, že je to hnojivo a veľmi dobre robí orchidejkám a hlavne teraz v zime. Raz som postriekala a majú takú peknú zelenšiu farbu...
a podľa navodu uvedeneho na flaške - ako často treba striekať tie listy tym hnojivom? Všetky? Zas sa nemôže dostať do srdiečka?
Napíš niečo viac z info na flašy.
Dík.......
Jara
04.02.10,12:49
a podľa navodu uvedeneho na flaške - ako často treba striekať tie listy tym hnojivom? Všetky? Zas sa nemôže dostať do srdiečka?
Napíš niečo viac z info na flašy.
Dík.......


Sľubujem, ale na budúci týždeň, hnojivo je doma, ja v práci...;). No a momentálne budem mimo počítač, ale sľubujem, že čo tam bude napísané, tak to tu pricapím... :D. Aj fotku, čestné pionierske :)
lujza.j
04.02.10,12:51
to, čo ti tam rastie je nová keika...takže gratulujem k novej rastlinke.....ešte ju nemôžeš oddeliť a zasadiť, musíš počkať kým jej narastú 3 - 5 korienkov cca 5 - 7 cm dlhé, potom ju opatrne oddeľ a zasaď normálne, môžeš ju najprv ponoriť do vlažnej :Dvody na cca 1/2 hodinu, aby jej zmäkli korienky a nepolámali sa pri sadení a potom šup do substrátu

keika by mala mat tri listy a pri korieky tak ako píše sayly, ked ju budeš odštikávat tak, tak aby z každej strany ostal kúsok kvetnej stonky, nafotím moje zasadené. dala som ich do fľasky od malej minerálky. na poslednej foto nie je keik! to je nová rastlinka ktorá mi narástla zo spodu. keiky rastú sú iba na kvetnej stonke! každá nová rastlinka, ale keik, je taký malý zázrak na phale aspoň pre mňa.:):)
lujza.j
04.02.10,12:55
lujza - Miltonia je veľmi nevyspytateľná. Mnoho skúsených pestovateľov píše, že sa im s ňou nedarí. Ale je viac jednoduchších druhov na pestovanie napr. Ludisia. Má krásny ozdobý list. Vyhovuje jej jemnejší substrát a netreba sa báť ani zálievky. To len ako typ.

ďakujem, dám do pamäte:):):)
lujza.j
04.02.10,13:02
Dievcata dnes mam velmi zly den. Mam 3 marodov - phaly. A dnes som prisla na to ze troch. Jedna mi uplne zoschla. Prisla som na to tak ze ked som sla vetrat a isla som ju preniest z parapetu tak na parapete ostal list. Boli zvednute ale dufala som ze je ok a napnu sa. Tak som ju sla pozriet a vsetky korene uschnute a srdiecko makke suche a aj pachlo trochu. Ak si pamatate tak to je jedna z tych co ked som ju kupila tak som prisla na to ze su v jednom kvetinaci dve phaly zasadene a jednej zacali zltnut a opadavat listy. Tak som ich rozsadila presadila do pet flias. Korene boli ok tak som ich zasadila. No a predstavte si ta co jej zacali zltnut a opadavat listy ostala uz len s jednym listkom ale ten sa napol a vyzera ze je z najhoriesho vonku a ta - co sa javila ok tak ta posla.:mee:

No a aby toho nebolo malo tak ked som tretiu marodku isla po vyvetrani vratit na parapet tak som sa podkla o synovu hracku a orchidka spadla na zem tak ze sa cela vysipala s pet flase. Takze som ju tekala nanovo zasadit. No a to je ta co bola zasadena v musliach a zacali jej hnit korene. Ale teraz ked sa jej to stalo tak som si ju poprezerala a korene su ok a dokonca pustila nove dva. ale stale ma zvednute listy aj ked v poslednych dnoch sa mi zdala ze jej tiez z najhorsieho vonku. :mee:

Tak som teraz zvedava ako dopadne. Taka som na seba nahnevana. Nejak sa mi nedari a to sa mi dnes celu noc snivalo o orchidkach (o ruzovom cymbidku co som vcera spominala)
zmrzka nebuď smutná, ja som zase dnes z hrôzou zistila, že čast kvetnej stonky na ktorej mám keiku mi žltne, má síce 3 listy, ale 0 korienkov, takže neviem čo potom, asi oddeliť a dat do sáčku? Ma - Ba čo ty nato?
lujza.j
04.02.10,13:09
Ahojte babenky!....Blíži sa Valentín, to bude zas prírastkov:D:D...teda aspoň dúfam, že si moja polovička uvedomí, čím mi urobí najväčšiu radosť:D:D...a keď mu to nedôjde, tak si ju kúpim sama, ako odmenu, že som zvládla skúškové obdobie v zimnom semestri:D:---:D
sayly nečakaj na valentína, už si sa mala dávno odmenit!!!skúšky predsa nie sú žiadna hračka:);)
andersenka
04.02.10,13:12
Citala som ze ked orchidea hnije zo stredu cize od srdiecka tak ide proste iba o hnitie no neviem ci sa to da este zachranit:( jedine ak by narastol novy list a ked od konca listov ,tak je moc preliata
na nete som našla info: ak sa stane, že prídeme o srdiečko a listy nemajú odkiaľ rásť a rastlina má korene v poriadku, môže sa stať, že vyrašia nové, ale nie vždy a môže to trvať aj rok. Rastlina sa môže nechať, pokračuje sa v zálievke, nehnojiť - až keď sa objaví nový list.
lujza.j
04.02.10,13:22
na viacerých sa jedná o všetky listy :o(( a taktiež nie všetky mi vyháňajú nové korene..........
Ja za príčinu dávam skôr to, že sú pri teplote maxi 17-18 stupňov cez deň.........
Čo na to vy odborníčky na orchidey hovoríte?
SOm sa zapovedala, že ak neprežijú, že s ťažkým srdcom, ale končím s nimi, aj keď na druhej strane neviem im odolať .....ako tu niektorá z VáS písala - je to ako magnet....
Lenže keď vidím ako sa tým Vasším darí, aké krásne sú a ako opäť zakvitnú tak ticho-neticho závidím........

ak sú korienky ok, tak potom by to mohlo íst o málo vody, teplota v izbe sa nedá trochu zvýšiť? ja som mala takú, listy ako handry všetky a koreň "až" jeden:( tak som ju presadila do menšieho kochla, aby substrát rýchlo preschol. pozviechala sa pustila korene, listy sa pomaly nalievajú a dokoca tlačí list.:)
Zdenka175
04.02.10,13:29
Mám 2 listy po krajoch také ako olemované mi to pripadá.Tie kraje sú trochu mäkšie. Na škodcoch to nevypadá. Teraz cez zimu nehnojím. Neviete náhodou príčinu.
andersenka
04.02.10,13:35
keika by mala mat tri listy a pri korieky tak ako píše sayly, ked ju budeš odštikávat tak, tak aby z každej strany ostal kúsok kvetnej stonky, nafotím moje zasadené. dala som ich do fľasky od malej minerálky. na poslednej foto nie je keik! to je nová rastlinka ktorá mi narástla zo spodu. keiky rastú sú iba na kvetnej stonke! každá nová rastlinka, ale keik, je taký malý zázrak na phale aspoň pre mňa.:):)
a ta tých fľašiach máš otvory len po boku, alebo aj zo spodu?
lujza.j
04.02.10,13:43
na nete som našla info: ak sa stane, že prídeme o srdiečko a listy nemajú odkiaľ rásť a rastlina má korene v poriadku, môže sa stať, že vyrašia nové, ale nie vždy a môže to trvať aj rok. Rastlina sa môže nechať, pokračuje sa v zálievke, nehnojiť - až keď sa objaví nový list.

hnilobu srdiečka:( som mala na dvoch phaloch, jeden je dokonca vyfotený v príspevku vyššie posledné foto za keikami. knihy píšu, že je to vela krát koniec u mňa nebol, obe mali zdravé korene, ale trvá to velmi dlho fakt možno aj rok, kým vyženie a či vôbec vyženie zospodu nové listy. táto ktora je tam vyfotená vyhnala tie bočné listy cca. 6 mes. dozadu zatial su bez zmeny. a tá druhá to je vlastne nová rastlina z krásnymi veľkými listami, už aj kvitla, ale nebola už rozvetvená-strapcová, ale klasika jedna stonka.
lujza.j
04.02.10,13:50
a ta tých fľašiach máš otvory len po boku, alebo aj zo spodu?

aj zospodu! a ešte v kochlíku- keramickom púzdre mám malý komienok, pre lepšie dýchanie, to sa mi osvedčilo pri všetkých, lepšie preschne subsrát aj taký hustejší. kochlík vlastne stojí na tom kamienku síce nakrivo,ale ide tam viac vzduchu. pretože vela krát sa stane, že dáš kochlík do ker. púzdra orchidka je tam tak natesno nemá ako preschnúť substrát a zhnijú korene.
lujza.j
04.02.10,13:54
Mám 2 listy po krajoch také ako olemované mi to pripadá.Tie kraje sú trochu mäkšie. Na škodcoch to nevypadá. Teraz cez zimu nehnojím. Neviete náhodou príčinu.

ja to teraz tiež mám na jednej, myslím si, že mi ju ofukla zima:(
lusielaL
04.02.10,14:56
Mám 2 listy po krajoch také ako olemované mi to pripadá.Tie kraje sú trochu mäkšie. Na škodcoch to nevypadá. Teraz cez zimu nehnojím. Neviete náhodou príčinu.
Zdenka,nieco taketo?Je aj mäksi ako ine,ale od zimi to nie je v mojom pripade,ale neviem pricinu.Inak je rastlina v poriadku.
Zdenka175
04.02.10,16:10
Zdenka,nieco taketo?Je aj mäksi ako ine,ale od zimi to nie je v mojom pripade,ale neviem pricinu.Inak je rastlina v poriadku.
Podľa fotky asi to mám.:mee:Aj mne sa zdá rastlina OK, vždy keď vetrám ich dávam do inej miestnosti.:mee: Dúfam, že to nebude horšie. :DMám to na dvoch phalach len po jednom liste.
lusielaL
04.02.10,16:15
Drzme si navzajom palce Zdenka.
Silvernola
04.02.10,17:01
Zdenka,nieco taketo?Je aj mäksi ako ine,ale od zimi to nie je v mojom pripade,ale neviem pricinu.Inak je rastlina v poriadku.
Nemáš na nej čierne "zrnká"?Mne to pripadá ako nejaký požerový škodca.
zmrzka333
04.02.10,17:28
Dievcata tak som si dnes po neuspesnom vcerajsku urobila radost. Kupila som si jednu krasku. Urobila cililing. Chcela som si zobrat este dalsie dve ale odkvitnute po 3eura ale nevzala som. Bolo to oncidiu a paphiopedilum (to som nevedela a ani mlada predavacka ci je teplomilne tak som ho nezobrala). Ale po oncidko sa mozno zajtra vratim - uvidim ako sa vyspim. Tak kuk na foto a toto dole su nove rastlinky asi vsak?
milka 60
04.02.10,17:32
zmrzka to dendro je pekné :):) to máš s kauf. a z akcie???
veva..
04.02.10,17:32
Listová výživa pro orchideje

* podporuje u orchidejí zdravý a silný růst a jejich bohaté kvetení.
* jednoduchá aplikace přímo na list a na vzdušné kořeny zajistí rostlině okamžitý příjem živin.
* obsahuje smáčedlo, které napomáhá k lepšímu pokrytí listové plochy přípravkem a snadnějšímu příjmu živin rostlinou.
* výrobek je připraven k okamžité aplikaci - READY FOR USE
veva..
04.02.10,17:41
Na jednej orchidejke mi začali schnúť listy a zo spodnej strany ostali bledé. Nevie niekto, čo jej môže byť. :mee:
zmrzka333
04.02.10,17:58
zmrzka to dendro je pekné :):) to máš s kauf. a z akcie???
Nie nebola som v kauflande ale planovala som. Nahodou som vbehla do jedneho kvetinarstva a bol tam krasny vyber ale ceny boli trochu vyssie akov akciach. Ale bola to laska na prvy pohlad tak som uz do kauflandu nesla.
janakova29
04.02.10,18:20
Dievčatá ja som ten spray na orchidejky, teda konkrétne je to hnojivo priamo na listy, kúpila pred 2 týždňami v zahradkárskych potrebách, bolo 200ml, také ružovej farby je tá nádobka a má tam zakreslené orchidejky ružové a stálo len nejaké necelých 3 €. Na budúci týždeň vám priložím fotku, aby ste videli ako to vyzerá. Niekto ale písal tu na Porade, že vraj spray upcháva póry na listoch, vraj sa nemá sprayovať, ale ja som rozprávala s predavačom a on sa smial, že je to hnojivo a veľmi dobre robí orchidejkám a hlavne teraz v zime. Raz som postriekala a majú takú peknú zelenšiu farbu...
V práci som našla kolegu - vášnivého orchidkára. Svoje orchidejky tiež hnojí na list. Hnojivý postrek si ale pripravuje sám a to polovičnú dávku hnojiva ako keď pripravuje na zálievku. Momentálne mu ich kvitne asi 6 kusov a aj nejaké keiky som u neho videla.
lujza.j
04.02.10,18:34
Zdenka,nieco taketo?Je aj mäksi ako ine,ale od zimi to nie je v mojom pripade,ale neviem pricinu.Inak je rastlina v poriadku.

tak dievčatá, ja mám niečo iné:(
lujza.j
04.02.10,18:37
Dievcata tak som si dnes po neuspesnom vcerajsku urobila radost. Kupila som si jednu krasku. Urobila cililing. Chcela som si zobrat este dalsie dve ale odkvitnute po 3eura ale nevzala som. Bolo to oncidiu a paphiopedilum (to som nevedela a ani mlada predavacka ci je teplomilne tak som ho nezobrala). Ale po oncidko sa mozno zajtra vratim - uvidim ako sa vyspim. Tak kuk na foto a toto dole su nove rastlinky asi vsak?

krásny cililing:):):)
lujza.j
04.02.10,18:57
V práci som našla kolegu - vášnivého orchidkára. Svoje orchidejky tiež hnojí na list. Hnojivý postrek si ale pripravuje sám a to polovičnú dávku hnojiva ako keď pripravuje na zálievku. Momentálne mu ich kvitne asi 6 kusov a aj nejaké keiky som u neho videla.

je možné, že aj to hnojenie je individuálne, pretože ja už dosť dlho nehnojím a momentálne mi kvitne 11ks a 2ks mi idú kvitnúť.:):):)
janakova29
04.02.10,19:06
To musí byť paráda, pridaj foto.
lujza.j
04.02.10,20:30
To musí byť paráda, pridaj foto.

tak pridávam foto:):):)
milka 60
04.02.10,20:45
lujza,to je krása:):)
aviator
05.02.10,05:31
Orchideová šou v New Yorskej botanickej záhrade:

http://whatweretheskieslike.blogspot.com/2009/04/orchid-show.html

odporúčam vychutnávať si zväčšené fotky.
Ma-Ba
05.02.10,06:31
zmrzka nebuď smutná, ja som zase dnes z hrôzou zistila, že čast kvetnej stonky na ktorej mám keiku mi žltne, má síce 3 listy, ale 0 korienkov, takže neviem čo potom, asi oddeliť a dat do sáčku? Ma - Ba čo ty nato?
Myslím si, že záleží na veľkosti keiky. Ak môžeš daj foto.
Mne sa to stalo tiež. Vyhnala mi tri lístky a stonka očervenela a potom zoschla. Takže som ju musela oželieť.
sayly
05.02.10,06:42
sayly nečakaj na valentína, už si sa mala dávno odmenit!!!skúšky predsa nie sú žiadna hračka:);)


to hej a hlavne tie moje, no na budúci týždeň sa asi vyberiem do TT a urobím si radosť, už teraz sa teším, dúfam, že nájdem niečo, čo ma očarí:D:D:D
andersenka
05.02.10,06:44
Orchideová šou v New Yorskej botanickej záhrade:

http://whatweretheskieslike.blogspot.com/2009/04/orchid-show.html

odporúčam vychutnávať si zväčšené fotky.
tak to je úplná nádhera ...
zmrzka333
05.02.10,07:50
vcera som si kupila dendrophal a dnes som na nom nasla cervca. Po obede idem kupit mospilan a poriesim votrelcov. Este dobre ze som dendrobko dala do karanteny. Dnes sa mi poskladala mozaika. Lebo uz som cervce riesila na jednej phale a tu mi manzel kupil v tom istom kvetinarstve. Takze tam maju problem s tymto skodcom takze je rozhodnute to odkvitnute oncidko si tam nekupim a vlastne uz asi nic. Sice ich tam mali krasne ale doniest si taky bonus sa mi nepaci. A ked sa nase... tak jej to tam pojdem oznamit nech si to tam da do poriadku.
Bionda
05.02.10,09:15
Ja som dostala zopár krásavíc- napr. žltú so zvláštnymi lupeňami takými nariasenými :)
Ostatné ešte musím pofotiť a prilepím - najmä bielu so strašne bujným kvitnutím z každej strany ..... :) robia mi naozaj veľkú radosť, ale aspoň jeden kvet,ktorý vydrží moju starostlivosť :D
lusielaL
05.02.10,10:08
Nemáš na nej čierne "zrnká"?Mne to pripadá ako nejaký požerový škodca.
Nemam na nej ziadne pozierace,aj ked naozaj to tak vyzera,ale dala si mi chrobaka do hlavy a budem ju radsej sledovat.
lusielaL
05.02.10,10:13
Dievčatá ja som ten spray na orchidejky, teda konkrétne je to hnojivo priamo na listy, kúpila pred 2 týždňami v zahradkárskych potrebách, bolo 200ml, také ružovej farby je tá nádobka a má tam zakreslené orchidejky ružové a stálo len nejaké necelých 3 €. Na budúci týždeň vám priložím fotku, aby ste videli ako to vyzerá. Niekto ale písal tu na Porade, že vraj spray upcháva póry na listoch, vraj sa nemá sprayovať, ale ja som rozprávala s predavačom a on sa smial, že je to hnojivo a veľmi dobre robí orchidejkám a hlavne teraz v zime. Raz som postriekala a majú takú peknú zelenšiu farbu...
Citala som aj ja u ceskych kolegov ze toto listove hnojivo bezne pouzivaju.O upchavani porov bolo myslim pisane v suvislosti ci rosit vodou.Ale myslim ze vhodne je najskor zbavit listy prachu a tak aplikovat spray.Ak to budete mat vyskusane,informujte.
milka 60
05.02.10,10:31
Dievčatá prosím poradte , kamoška kúpila dve orchidky ,poradte názov? prosím
milka 60
05.02.10,10:34
ospravedlňujem sa za foto,
andersenka
05.02.10,12:23
Dievčatá prosím poradte , kamoška kúpila dve orchidky ,poradte názov? prosím
ja by som tú dvojfarebnú tipovala na cambriu..........ale tú druhu veľmi dobre nie je vidno, tak neviem poradiť....... :((
owecka27
05.02.10,13:18
teraz som zistila, že na tej bielej orchidei mám spodný list úplne žltý...:-( vie mi niekto poradiť prečo ten list ožltol a čo s tým mám robiť? nechcela by som aby ten kvietok vykapal :-((
lujza.j
05.02.10,16:20
lujza,to je krása:):)

mili ďakujem:):)
Ma-Ba
05.02.10,16:37
Dievčatá prosím poradte , kamoška kúpila dve orchidky ,poradte názov? prosím
Milka - myslím, že obidve boli kúpené pod názvom Cambria. Ale možno o trochu presnejšie by bolo - tá prvá Beallara a druhá Colmanara.Obidve sú krásne. Možno by bolo lepšie fotiť trošku ďalej nie každý foťák zachytí detail.
Zdenka175
05.02.10,16:43
teraz som zistila, že na tej bielej orchidei mám spodný list úplne žltý...:-( vie mi niekto poradiť prečo ten list ožltol a čo s tým mám robiť? nechcela by som aby ten kvietok vykapal :-((
Netreba robiť paniku, aj mne na niektorých spodný list uschne
milka 60
05.02.10,16:48
Majka dakujem, za odpoved,tajne som dúfala, že sa mi ty ozveš, moja je len Bealara,tú druhú má kamoška,sú u nej ona ich kúpila ,ja som dostala za úlohu zistiť meno, lebo ozaj ich kúpila ako cambrie, ja ich poznám len z fotiek D A K U J E M!!:):):)
milka 60
05.02.10,16:50
mimotemyFotenie je veda, aspoň pre nás:)
lujza.j
05.02.10,17:17
Myslím si, že záleží na veľkosti keiky. Ak môžeš daj foto.
Mne sa to stalo tiež. Vyhnala mi tri lístky a stonka očervenela a potom zoschla. Takže som ju musela oželieť.


myslim si, že veľkosť je celkom v pohode keby mala korienky zasadim ju.prepáč neviem to otočit:):):)
dominica
05.02.10,17:57
Ja som dostala zopár krásavíc- napr. žltú so zvláštnymi lupeňami takými nariasenými :)
Ostatné ešte musím pofotiť a prilepím - najmä bielu so strašne bujným kvitnutím z každej strany ..... :) robia mi naozaj veľkú radosť, ale aspoň jeden kvet,ktorý vydrží moju starostlivosť :D
tá prvá je fakt zaujímavá a krásna a takú ako je na 3 foto mám aj ja :)
dominica
05.02.10,18:06
a moje nové prírastky po tom, čo som si orchidky prestala všímať...
1 foto: moje Zygopetalum
2 foto: nový výhon na Zygopetale
3 foto: moje Dendrobko momentálne už odkvitnuté, chválila som sa ním na Vianoce
4, 5, 6, foto: nové výhonky na dendrobku
no a aj nový lístok poteší a ešte na ďalšej orchidke mi rastie kvetná stonka, len to nemám odfotené, tááák sa vytešujem

Ma-Ba, chcela by som ťa poprosiť, či nemáš nejaké foto Dendrobium nobile, ako má nové výhony, sa mi zdá, že si sem už niekedy dávno niečo také pridávala, len to by som sa nahladala...chcela by som vidieť, ako to vyzerá, keď vlastne z odkvitnutej stonky rastú nové výhony, ale keď už sú vačšie. Tie moje sú zatiaľ maličké, z toho starého opadajú listy, alebo ako to potom pokračuje v raste. So starých vyrastajú nové a tak stále dokola?
Možno foto ani nemáš, len by ma to zaujímalo. ĎAKUJEM:)
dominica
05.02.10,18:08
hmmm a foto nikde, takže pridávam
dominica
05.02.10,18:09
hlava deravá, toto je foto č. 3
dominica
05.02.10,18:11
a toto je ten nový lístok čo poteší a už idem OFF, lebo vidíte, že už dobre nefungujem...:D
Ma-Ba
05.02.10,18:15
Milka niet za čo.Tá červená by sa dala určiť možno bližšie s jasnejším foto, ale to nie je také nevyhnutné. Nech sa im darí.

lujza - bojím sa, že ťažko niekto s istotou povie, čo by keiku zachránilo. Ja by som ju odstrihla na mieste odkiaľ začala vyrastať stonka s keikou. Zasadila by som ju do hrubšieho substrátu do úplne malého kvetináčika. Občas porosiť substrát a čakať. Možno niekto bude mať iný názor a lepšiu radu. Nech sa darí.
ra.cermak
05.02.10,18:48
Lusielko tvé přání je mi rozkazem ale ne že to na mne požaluješ znáš to autorská práva :eek:;):mad::):D
janakova29
05.02.10,18:48
Mám 2 listy po krajoch také ako olemované mi to pripadá.Tie kraje sú trochu mäkšie. Na škodcoch to nevypadá. Teraz cez zimu nehnojím. Neviete náhodou príčinu.

Zdenka175, aj ja mám 2 listy také s olemovaným a mäkším krajom. Prikladám aj fotku. Vie niekto čím to je?
A na ďaľšej mám na jednom liste také bledé fliačiky s takou bodkou v strede.
janakova29
05.02.10,18:57
No najlepšie by bolo pridať fotku, aby sme videli ako tá dierka vyzerá, či je to nejaké ochorenie, alebo s ňou zle zaobchádzali v obchode a je poranená...

Zuzkakris, pridala som aj obrázok poškodeného listu. Čo na to ako odborníčka?
janakova29
05.02.10,19:01
Napriek tým listom sa vytešujem z takýchto kvietkov :)
zmrzka333
05.02.10,19:03
Milka niet za čo.Tá červená by sa dala určiť možno bližšie s jasnejším foto, ale to nie je také nevyhnutné. Nech sa im darí.

lujza - bojím sa, že ťažko niekto s istotou povie, čo by keiku zachránilo. Ja by som ju odstrihla na mieste odkiaľ začala vyrastať stonka s keikou. Zasadila by som ju do hrubšieho substrátu do úplne malého kvetináčika. Občas porosiť substrát a čakať. Možno niekto bude mať iný názor a lepšiu radu. Nech sa darí.
Niekde som citala o tom ze na machu rastu korene velmi dobre. Ale pravda je taka ze to bola myslim orchidka co jej odhnili korene. Bola dana do paraku (taka krabica s priehladnym vrchnakom s dvoma kruhmi co je v nich vetranie) tam sa da nejaky mach nanho sa polozi orchidka a myslim ze sa ten mach vlhci a vetra. A toto ma podporit zakorenovanie orchidky.
zuzkahris
05.02.10,19:03
Zuzkakris, pridala som aj obrázok poškodeného listu. Čo na to ako odborníčka?

No ja až taký odborník niesom :o, ale nevyzerá to akoby hnil. To isté mám aj ja asi na dvoch orchidkách, ak je to suché, môže to len poškodený list zo zaobchádzania v obchode..
lujza.j
05.02.10,19:04
Milka niet za čo.Tá červená by sa dala určiť možno bližšie s jasnejším foto, ale to nie je také nevyhnutné. Nech sa im darí.

lujza - bojím sa, že ťažko niekto s istotou povie, čo by keiku zachránilo. Ja by som ju odstrihla na mieste odkiaľ začala vyrastať stonka s keikou. Zasadila by som ju do hrubšieho substrátu do úplne malého kvetináčika. Občas porosiť substrát a čakať. Možno niekto bude mať iný názor a lepšiu radu. Nech sa darí.

Ma-Ba, dík, risknem to a asi ju zasadím. na tej istej mám ešte jeden keik, ten zatial rastie na zelenej stonke:)
zuzkahris
05.02.10,19:04
Napriek tým listom sa vytešujem z takýchto kvietkov :)
Sú nádherné :) !
tara464
05.02.10,19:31
Prosim vas,nevedel by mi niekto poradit o aky druh dendrobia sa jedna?
zmrzka333
05.02.10,20:01
a nasla som aj toto

Rozmnožovanie pomocou keiku
http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1254833885_orchrozkeik.jpg (http://www.porada.sk/userfiles/image/1254833885_orchrozkeik.jpg)Keik je dcérska rastlina, ktorá sa tvorí okvetnej stonke alebo hľuze. (obr. vľavo). Mal by mať aspoň dva 5 - 10 cm dlhé korienky a dva až tri lístky. Tieto sa odoberú a vysadia. Oddelí sa aj s kúskom okvetnej stonky ( 2 - 3 cm nad aj pod rastlinou). Ak keik nemá dostatočne vyvinuté korienky, porosí sa, zabalí sa do machu a igelitu - podporí to rast koreňov. Tento proces sa darí u orchidey Phalaenopsis a Dendrobium.

Bolo to na tejto stranke
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=330
lujza.j
05.02.10,20:23
a nasla som aj toto

Rozmnožovanie pomocou keiku
http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1254833885_orchrozkeik.jpg (http://www.porada.sk/userfiles/image/1254833885_orchrozkeik.jpg)Keik je dcérska rastlina, ktorá sa tvorí okvetnej stonke alebo hľuze. (obr. vľavo). Mal by mať aspoň dva 5 - 10 cm dlhé korienky a dva až tri lístky. Tieto sa odoberú a vysadia. Oddelí sa aj s kúskom okvetnej stonky ( 2 - 3 cm nad aj pod rastlinou). Ak keik nemá dostatočne vyvinuté korienky, porosí sa, zabalí sa do machu a igelitu - podporí to rast koreňov. Tento proces sa darí u orchidey Phalaenopsis a Dendrobium.

Bolo to na tejto stranke
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=330

zmrzka kukni tu na stránku 456 tam je foto mojich úspešne oddelených keikov.:):):)
zmrzka333
05.02.10,20:43
zmrzka kukni tu na stránku 456 tam je foto mojich úspešne oddelených keikov.:):):)
To nie ty si nevedela co s tou keikou co schne stonka na ktorej rastie? Jaj prepac.
Ten kto to chcel vediet aka je este mozno nadej zachranit ju, je ze ju oddeli od stonky a da do machu a bude dufat ze pusti korene. Sice este som keiku nemala ale toto som nasla ako podporit zakorenenie. Tak snad to niekomu pomoze
lujza.j
05.02.10,20:47
To nie ty si nevedela co s tou keikou co schne stonka na ktorej rastie? Jaj prepac.
Ten kto to chcel vediet aka je este mozno nadej zachranit ju, je ze ju oddeli od stonky a da do machu a bude dufat ze pusti korene. Sice este som keiku nemala ale toto som nasla ako podporit zakorenenie. Tak snad to niekomu pomoze

áno to som ja čo mi schne stonka na ktorej mám keik:):(
zmrzka333
05.02.10,20:48
nemas co stratit, uschne spolu so stonkou, alebo das do machu do sacku a uvidis co sa bude diat. Mozno pusti korene mozno nie, ale aspon budes mat o skusenost viac. Lebo ja sice som laik a nehrabem sa na vas a vase skusenosti ale neviem si predstavit ked ju zasadis bez korenov, ze v substrate z nicoho pusti korene.
janakova29
06.02.10,05:31
No ja až taký odborník niesom :o, ale nevyzerá to akoby hnil. To isté mám aj ja asi na dvoch orchidkách, ak je to suché, môže to len poškodený list zo zaobchádzania v obchode..

Je to suché, verím teda, že je to len mechanicky poškodené.
tara464
06.02.10,07:42
Nasla som toto je tam ako sadit keiku nie je to sice po slowensky ae su tam obrazky http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/index.html
jajax
06.02.10,07:57
ludisia mi vyhnala takto zboku novy vyhonok:eek:je to bezne?na googli som nic take nenasla:confused:
lusielaL
06.02.10,09:09
Lusielko tvé přání je mi rozkazem ale ne že to na mne požaluješ znáš to autorská práva :eek:;):mad::):D
No Radek tak toto napadne len Teba:D.Ale som rada ze som to videla,policky na orchidee su velmi dobry napad-hura dievcata co mate malo miesta na ne.Uz hladam miesto na stene aj ja...
lusielaL
06.02.10,09:18
ludisia mi vyhnala takto zboku novy vyhonok:eek:je to bezne?na googli som nic take nenasla:confused:
Ano jajax,ludisie vyhanaju takto.Som sice zaciatocnik v jej pestovani,ale uz mi vyhana.
redina
06.02.10,09:30
Kto vie pomôcť- prosím pomôžte!!!
Na orchidei mi po odstrihnutí nožičiek vyrástli 2 nové orchidee s korienkami, listami a vyhnali i ďalšiu nožičku. Však dobre ale ta pôvodná dolu my zhodila všetky listy, uschli jej korienky predtým vyhanala stale nove korienky a listy a teraz ako keby umierala aj nozicky na ktorých su tie 2 nové orchidee zacinaju hnednut odspodu. Nechcem o nu prist.
Vie niekto poradiť??????????????? Ako a ci mozem odsadit tie 2 nove orchidee???
Dala by som aj foto len neviem ako sa to tu pridava.
lusielaL
06.02.10,09:44
Vitaj medzi nami redina.Zda sa ze som tu len ja online;),a Ty cakas na odpoved,tak Ti odpoviem:Stara rastlina Ti odumiera,ale za nu budes mat dve,tak ich oddel tak ako dievcata o tom pisali na predoslej strane,polistuj dozadu o stranu,dve..Zasadit sa ju neboj,ma krasne korene.Samozrejme do mensej plastovej priehladnej nadoby.Ahoj.
zmrzka333
06.02.10,10:12
Kto vie pomôcť- prosím pomôžte!!!
Na orchidei mi po odstrihnutí nožičiek vyrástli 2 nové orchidee s korienkami, listami a vyhnali i ďalšiu nožičku. Však dobre ale ta pôvodná dolu my zhodila všetky listy, uschli jej korienky predtým vyhanala stale nove korienky a listy a teraz ako keby umierala aj nozicky na ktorých su tie 2 nové orchidee zacinaju hnednut odspodu. Nechcem o nu prist.
Vie niekto poradiť??????????????? Ako a ci mozem odsadit tie 2 nove orchidee???
Dala by som aj foto len neviem ako sa to tu pridava.
Keiky co ti vyrastli treba v spravnom case odstranit z materskej rastliny a zasadit. V spravnom case zname tak ze uz maju dost korenov na zasadenie ale nenechat ich tam dlho aby to prislis nevycerpalo matersku rastlinu. Tvoja materska rastlina sa asi vycerpala a asi pojde na odpocinok. Ale budes mat dve nove. Keby si ich oddelila skor mozno by materska zila dalej. Toto som citala v mudrej knizke - sama nemam skusenost
zmrzka333
06.02.10,10:13
Kazdopadne gratulujem ku keikam dufam ze aj ja sa jedneho dna dockam
zmrzka333
06.02.10,10:15
Nasla som toto je tam ako sadit keiku nie je to sice po slowensky ae su tam obrazky http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/index.html

Je to super, a da sa to aj citat a nieco vydedukovat.:D
Zara 17
06.02.10,11:14
ahojte, prave som sa zaregistrovala...uz som si citala vase prispevky, pri pestovani mojej prvej orchideii, ale bohuzial sa mi ju nepodarilo zachranit. Teraz mam novu asi mesiac, ale mam s nou opat starosti. Kvety aj najspodnejsie listy zacali mäknut, resp. kvety zacali ako keby vädnut, dnes som ju poliava (namocila do vedierka na taku lepsiu hodinu aj s hnojivom), a cakam ci sa vschopi. Ale chcem sa spytat, vsimla som si, ze korienky, ktoré rastu uz z crepnika su suche, mozem ich odstrihnut, tie konce? Niekde som to citala, ale co s tym. Vopred dakujem
lujza.j
06.02.10,12:23
Kto vie pomôcť- prosím pomôžte!!!
Na orchidei mi po odstrihnutí nožičiek vyrástli 2 nové orchidee s korienkami, listami a vyhnali i ďalšiu nožičku. Však dobre ale ta pôvodná dolu my zhodila všetky listy, uschli jej korienky predtým vyhanala stale nove korienky a listy a teraz ako keby umierala aj nozicky na ktorých su tie 2 nové orchidee zacinaju hnednut odspodu. Nechcem o nu prist.
Vie niekto poradiť??????????????? Ako a ci mozem odsadit tie 2 nove orchidee???
Dala by som aj foto len neviem ako sa to tu pridava.

redina na strane 456 mám foto mojich keikov. oddelíš ich jednoducho tak aby zostal z každej strany kúsok stonky cca. 7mm, korienky trochu namoč do vody aby zmäkly a môžeš zasadiť. kochlíček si vyrob, nezabudni doň urobiť dostatok dierok aj zo spodku.prajem vela radosti z nových kvietkov:):):)
lujza.j
06.02.10,12:33
nemas co stratit, uschne spolu so stonkou, alebo das do machu do sacku a uvidis co sa bude diat. Mozno pusti korene mozno nie, ale aspon budes mat o skusenost viac. Lebo ja sice som laik a nehrabem sa na vas a vase skusenosti ale neviem si predstavit ked ju zasadis bez korenov, ze v substrate z nicoho pusti korene.

zmrzka viem že nemám čo stratiť, len ma to štve je to phal s takými malými chutnými kvietkami. a navyše netuším prečo tá stonka usychá, lebo na druhej stonke mám tiež keik a tá je zatial ok. mach nemám myslíš, že môžem použit aj vatu, alebo to je blbina. inak predošlé keiky ktoré som oddeľovala boli na stonke pekne dlho 10 mesiacov určite.tento tam je od 09/09:):(
Ma-Ba
06.02.10,12:35
nemas co stratit, uschne spolu so stonkou, alebo das do machu do sacku a uvidis co sa bude diat. Mozno pusti korene mozno nie, ale aspon budes mat o skusenost viac. Lebo ja sice som laik a nehrabem sa na vas a vase skusenosti ale neviem si predstavit ked ju zasadis bez korenov, ze v substrate z nicoho pusti korene.

Zachrániť je možno obidvoma spôsobmi - teoreticky - ale myslím si, že je väčšie riziko uhnitia pri vlhkosti, machu, sáčku - správne vetranie. Je to len môj názor záleží na pestovateľovi, čo vyskúša a podelí sa so svojimi skúsenosťami.
Ma-Ba
06.02.10,12:38
Prosim vas,nevedel by mi niekto poradit o aky druh dendrobia sa jedna?

tara - odkiaľ ho máš? Je do určite Dendrobium ? Vyzerá to na botanický druh, ktorý bude asi ťažko určiť pokiaľ nekvitne. Ale je pekné, vyzerá zdravo.
milka 60
06.02.10,12:48
redina a Zara vítajte medzi nami, nech tu vždy nájdete to čo budete potrebovať:):)
sayly
06.02.10,13:14
ahojte, prave som sa zaregistrovala...uz som si citala vase prispevky, pri pestovani mojej prvej orchideii, ale bohuzial sa mi ju nepodarilo zachranit. Teraz mam novu asi mesiac, ale mam s nou opat starosti. Kvety aj najspodnejsie listy zacali mäknut, resp. kvety zacali ako keby vädnut, dnes som ju poliava (namocila do vedierka na taku lepsiu hodinu aj s hnojivom), a cakam ci sa vschopi. Ale chcem sa spytat, vsimla som si, ze korienky, ktoré rastu uz z crepnika su suche, mozem ich odstrihnut, tie konce? Niekde som to citala, ale co s tym. Vopred dakujem

V prvom rade by som skontrolovala korene v crepniku, to je vacsinou problem pri maknuti listov a vednuti kvetov, ja by som na Tvojom mieste nepolievala namacanim, je mozne , ze ma odhnite korene a tym, ze ju ponoris na viac ako hodinu do vody, ju pomaly zabijas...skontroluj korene a daj vediet v akom boli stave, aby sme vedeli poradit viac
redina
06.02.10,13:38
dakujem vam a lujza pozrela som si tvoje fotky diky, ak som to dobre pochopila mala by som ich odstrihnut s kúskom stonky, lebo ja som myslela ze ju tu keiku treba uplne odtrhnut od tej stonky. V obchode mali 2 druhy substratu hustejsí a redsi este ak by si mohla mi upresnit ked to uz sadis davas tam len tento substrat ci aj nieco ine.
lujza.j
06.02.10,13:55
dakujem vam a lujza pozrela som si tvoje fotky diky, ak som to dobre pochopila mala by som ich odstrihnut s kúskom stonky, lebo ja som myslela ze ju tu keiku treba uplne odtrhnut od tej stonky. V obchode mali 2 druhy substratu hustejsí a redsi este ak by si mohla mi upresnit ked to uz sadis davas tam len tento substrat ci aj nieco ine.


ja sadím len do kôry, teda tie keiky sú zasadené len v kôre, ale mám phale,ktoré mám zasadené v mixe kôra a keramzit a jednu mám len keramzite. ale inak iba v kôre. viem že by mal substrát byt trochu iný
lujza.j
06.02.10,14:04
Zachrániť je možno obidvoma spôsobmi - teoreticky - ale myslím si, že je väčšie riziko uhnitia pri vlhkosti, machu, sáčku - správne vetranie. Je to len môj názor záleží na pestovateľovi, čo vyskúša a podelí sa so svojimi skúsenosťami.

asi budem voliť sáčkovú metódu,ale nikdy som to nerobila mám z toho obavu.:(:(:(
janka51
06.02.10,14:51
Napriek tým listom sa vytešujem z takýchto kvietkov :)
Maš ich krásne nech sa im darí.:);)
janka51
06.02.10,15:13
Kto vie pomôcť- prosím pomôžte!!!
Na orchidei mi po odstrihnutí nožičiek vyrástli 2 nové orchidee s korienkami, listami a vyhnali i ďalšiu nožičku. Však dobre ale ta pôvodná dolu my zhodila všetky listy, uschli jej korienky predtým vyhanala stale nove korienky a listy a teraz ako keby umierala aj nozicky na ktorých su tie 2 nové orchidee zacinaju hnednut odspodu. Nechcem o nu prist.
Vie niekto poradiť??????????????? Ako a ci mozem odsadit tie 2 nove orchidee???
Dala by som aj foto len neviem ako sa to tu pridava.
redina orchydka má 2 krásne keiky opatrné ich odober a zasaď do substratu na orchideje. Verím že budu z nich ešte krásavice;)
jajax
06.02.10,15:58
Ano jajax,ludisie vyhanaju takto.Som sice zaciatocnik v jej pestovani,ale uz mi vyhana.
dakujem:)
tara464
06.02.10,16:38
tara - odkiaľ ho máš? Je do určite Dendrobium ? Vyzerá to na botanický druh, ktorý bude asi ťažko určiť pokiaľ nekvitne. Ale je pekné, vyzerá zdravo.
No to som dostala a bolo mi powedane ze to je vzacny botanicky druh s malimi zltymi kvetmi ale nwm ze aky to je druh .:)
tara464
06.02.10,16:42
Co so myslite o Keikiboost a Keiki Growplus je to zaujimave a rozmyslam ze si mozno od niekial objednam
owecka27
06.02.10,16:56
to Zdenka175 (http://www.porada.sk/member.php?u=134351)

mám ten žltý list odstrihnúť? nemôže to byť nejaký škodca? najprv ten list bol taký vráskavý a potom ožltol...:-((( ach jaj :-(((
Ma-Ba
06.02.10,20:45
No to som dostala a bolo mi powedane ze to je vzacny botanicky druh s malimi zltymi kvetmi ale nwm ze aky to je druh .:)

Treba ešte zistiť spôsob pestovania. Ći je teplomilné, temperované, alebo chladnomilné. Pretože ak mu nedáš správne podmienky nebude Ti kvitnúť. Možno skutočný odborník by vedel určiť druh aj podľa listu.
zmrzka333
06.02.10,20:46
[QUOTE=lujza.j;1286803]zmrzka viem že nemám čo stratiť, len ma to štve je to phal s takými malými chutnými kvietkami. a navyše netuším prečo tá stonka usychá, lebo na druhej stonke mám tiež keik a tá je zatial ok. mach nemám myslíš, že môžem použit aj vatu, alebo to je blbina. inak predošlé keiky ktoré som oddeľovala boli na stonke pekne dlho 10 mesiacov určite.tento tam je od 09/09:):([/QUO
Jasne ze ta to trapi, mna by asi porazilo ale citala som ze to ze zacne schnut stonka este predtym ako sa vytvoria korene je vraj bezne. Ze sa to tak proste stane. Asi rastlinka nevladze. O vate som nic nenasla a myslim si ze ako nahrada to nebude fungovat, lebo ten mach je rastlina ktora asi svojou podstatou a zlozenim a zadrziavanim vlhkosti urobi co ma urobit. Jedna kocka Haki1 na jednej stranke dokonca ku orchidkam umyselne sadi aj nejake papradie - ze to orchidke prospieva alebo co. Skus ist do zahradnictva tam by ho mohli mat, neviem najst kde bolo o tom machu tak pekne popisane ale myslim ze to bol nejaky biely mach ci co. A tiez ze ho treba prekontrolovat ci tam nie su nejake chrobaciky v tom machu. Ale v zahradnictvach vraj maju specialne pestovany v cistych podmienkach. Cize by mal byt nezavadny. Skus zahradnictvo
zmrzka333
06.02.10,20:51
asi budem voliť sáčkovú metódu,ale nikdy som to nerobila mám z toho obavu.:(:(:(
Ja som myslela ze tu keiku polozis na kusok machu a das to spolu bud do sacku alebo do takeho paraku. Minule som ho videla v baumaxe. Taka krabicka s vetracim otvorom. a ten priklop mas na polozeny na palicke aby sa to dobre vetralo a ked ten mach zacne trosku schut tak ho zvlhcis aby nevyschol a kejku tak necha. V inom prispevku bolo ze obalit do machu. Tak skus
zmrzka333
07.02.10,07:32
dievcata co mate vandy. Prosim vas poradte mi kde mam odtrihnut kvetnu stonku ked mi uz vanda odkvitla. Sice ma to mrzi ze u mne dost kratko kvitla ale kupila som ju uz uplne rozkvitnutu bez pukov a neviem ako dlho kvitla im. Aj tak ma hrozne potesila ale teraz neviem kde mam stonku ostrihnut.
Čupríková Mária
07.02.10,08:12
dievcata co mate vandy. Prosim vas poradte mi kde mam odtrihnut kvetnu stonku ked mi uz vanda odkvitla. Sice ma to mrzi ze u mne dost kratko kvitla ale kupila som ju uz uplne rozkvitnutu bez pukov a neviem ako dlho kvitla im. Aj tak ma hrozne potesila ale teraz neviem kde mam stonku ostrihnut.
zmrzka 333,jedna moja Vanda ešte kvitne. začala kvitnúť v polovici decembra. Ostatné dve keď odkvitli tak som vnetný sloj odstrihla úplne dolu tam kde začína list, teraz mi začali rásť nové listy a len sledujem či sa neobjaví dajaký maličký kvetný sloj.
Tu Tvoju daj na okno kde je slniečko, uvidíš ako sa jej bude dariť.
Prajem Ti aby Ti vykvitla zas čím skôr.
zmrzka333
07.02.10,09:27
zmrzka 333,jedna moja Vanda ešte kvitne. začala kvitnúť v polovici decembra. Ostatné dve keď odkvitli tak som vnetný sloj odstrihla úplne dolu tam kde začína list, teraz mi začali rásť nové listy a len sledujem či sa neobjaví dajaký maličký kvetný sloj.
Tu Tvoju daj na okno kde je slniečko, uvidíš ako sa jej bude dariť.
Prajem Ti aby Ti vykvitla zas čím skôr.
Nakoniec som ju dala do vazy, lebo som nemala popri synovi cas ju kazdy den macat vo vode. Teraz jej do vazy nalejem po kosicek vodu na hodinku a potom vodu z vazy vylejem a mam ju na juhovychodnom okne na parapete. No a kupovala som ju v stave ked jej rastol listok a kvitla zaroven tak som zvedava ako to bude teraz pokracovat. Tak jej tu stonku odstrihnem na zaciatku tam kde vyrasta spomedzi listov. Dakujem
lusielaL
07.02.10,14:19
to Zdenka175 (http://www.porada.sk/member.php?u=134351)

mám ten žltý list odstrihnúť? nemôže to byť nejaký škodca? najprv ten list bol taký vráskavý a potom ožltol...:-((( ach jaj :-(((
Ten list Ti odpadne aj sam,a neboj,teraz je mäkkych a zltnucich listov strasne vela,keby som Ti pofotila moje kolke to maju upokojila by si sa.:)
dindi22
07.02.10,14:39
Ahojte:-)))
2 dni nám do okien svietilo slniečko a moje krásne orchidejky sa konečne prebrali k životu. Na každej jednej som objavila niečo nové, niečo, z čoho sa môžem konečne tešiť. Taká som šťastná, pretože u väčšiny z nich to bude po prvý krát, čo budú kvitnúť mojou zásluhou...U dvoch mi rastie kvetná stonka, jedna už má dokonca aj puky. Každá sa mimo toho činí aj na očkách a taktiež sa stonky predlžujú o nové puky(neviem, ako sa povie to slepé ukončenie stonky, ale z každej idú nové púčiky)...2 orchidky som skúsila z obývačky premiestniť do kúpeľne, kde mám veľké okno, a tam sa im krásne darí, takže som našla nové miesto pre ďaľšie orchidejky:-))
foza
07.02.10,14:43
Dnes som sa konečne dostala k svokre a pofotila orchidky kúpené nedávno v Tescu.:)Potešte sa aj vy!:D
dindi22
07.02.10,14:46
Dnes som sa konečne dostala k svokre a pofotila orchidky kúpené nedávno v Tescu.:)Potešte sa aj vy!:D
Jeejda, tie sú krááááááásne. Darí sa im tam...A ten ružový črepníček je perfektný. Krásne to spolu ladí:-)))
zmrzka333
07.02.10,14:50
Dnes som sa konečne dostala k svokre a pofotila orchidky kúpené nedávno v Tescu.:)Potešte sa aj vy!:D
Tu druhu s tym bordovym pistekom by som chcela aj ja. Aj som ich v baumaxe nasla ale boli dost ponicene a uplne rozkvitnute take co by uz dlho nekvitli. Tak som odolala
Ale su nadherne
foza
07.02.10,14:52
A tieto sú tie, čo sme jej kúpili na Vianoce. Kvietky už rozkvitli skoro všetky, tak mi nedalo ich neodfotiť a aj tú jej fialovú, čo mala 62 kvietkov! Sú také menšie ale prekrásne.:)
zmrzka333
07.02.10,14:53
Dievcata na dalsej phale mi rastie listok. Uz sa to tam crtalo ale nebolo to na 100 precent ale od vcera uz je vonku tak som rada ze dve phaly maju po novom listku
zmrzka333
07.02.10,14:55
A tieto sú tie, čo sme jej kúpili na Vianoce. Kvietky už rozkvitli skoro všetky, tak mi nedalo ich neodfotiť a aj tú jej fialovú, čo mala 62 kvietkov! Sú také menšie ale prekrásne.:)
Su prekrasne a ta co mat vela kvetov je uchvatna. Klobuk dole
lujza.j
07.02.10,16:18
Ja som myslela ze tu keiku polozis na kusok machu a das to spolu bud do sacku alebo do takeho paraku. Minule som ho videla v baumaxe. Taka krabicka s vetracim otvorom. a ten priklop mas na polozeny na palicke aby sa to dobre vetralo a ked ten mach zacne trosku schut tak ho zvlhcis aby nevyschol a kejku tak necha. V inom prispevku bolo ze obalit do machu. Tak skus


tiež ma už napadlo, že schne lebo nevládze :( dakujem za infošky, ako to robit s tým machom, sáčkom alebo parákom. HAKI1 som už prešmejdila, už som to tu odporúčala,niekedy minulý týžden. chcem si podla toho omladiť jeden phal. a keď nájdem vhodný na rozmnoženie tak vyskúšam aj to. sú tam dobré veci, pekne spracované.
lujza.j
07.02.10,16:25
A tieto sú tie, čo sme jej kúpili na Vianoce. Kvietky už rozkvitli skoro všetky, tak mi nedalo ich neodfotiť a aj tú jej fialovú, čo mala 62 kvietkov! Sú také menšie ale prekrásne.:)


úúúžasnééé!!!:):):)
janakova29
07.02.10,17:02
A tieto sú tie, čo sme jej kúpili na Vianoce. Kvietky už rozkvitli skoro všetky, tak mi nedalo ich neodfotiť a aj tú jej fialovú, čo mala 62 kvietkov! Sú také menšie ale prekrásne.:)
Svokra mala určite radosť, sú neodolateľné. No už to vidím, že budúci týždeň opäť navštívim baumax....
lusielaL
07.02.10,17:54
Svokra mala určite radosť, sú neodolateľné. No už to vidím, že budúci týždeň opäť navštívim baumax....
No ale mne sa zase zda podla poctu orchidiek ze budeme mat onedlho novu kamaratku na porade...:D:---.
janka51
07.02.10,18:11
Dnes som sa konečne dostala k svokre a pofotila orchidky kúpené nedávno v Tescu.:)Potešte sa aj vy!:D
nemám slov len to jediné KRASA;)
janka51
07.02.10,18:21
V stredu bude mať billa orchidky tak už manžel dostal tak ne napadné naznačené že kde najde darček na valentina.:):)
Valcake
07.02.10,19:01
foza, tiež by som povedala, že slová nestačia. Nádherné!!!!!!
Zara 17
07.02.10,19:13
ok, zajtra to pozriem...dufam, ze to nebude take zle. Mozes mi potom poradit, ako ich polievas ty, vacsina, co viem, ich polieva takto a aj dlhsie ich nechava v tej vode, ale asi kazda je ina...asi si budem musiet kupit aj novy substrat (vraj lepsia je drt, neviem, ci sa mi to podari zohnat), ci? no ved uvidim zajtra, zatial dakujem
zmrzka333
07.02.10,21:09
No a teraz som sa rozhodla (pokial ma to do zajtra neprejde) si pojdem zajtra kupit to cymbidko co som videla v baumaxe. Len jedna vec ma zarazila, ze kazde cymbidko malo akoby do hora vytlaceny substrat asi tak 3cm nad okraj kvetinaca. Je mozne ze uz vyrastlo z kvetinaca a korene sa takto tlacia von? Lebo bolo to na kazdom cymbidiu.
andersenka
08.02.10,06:00
od 11.2. majú mať v LIDLI "valentínske orchidey"....... v peknom črepníku, so srdiečkom a ešte aj v priehľadnej taštičke........za 8,99 €
Ma-Ba
08.02.10,07:30
U nás sa asi na Valentína kupovať nebude, dostala som darček predčasne, ale tieto krásky sa rozhodli, že potešia práve na Valentína.
andersenka
08.02.10,07:33
ludisia mi vyhnala takto zboku novy vyhonok:eek:je to bezne?na googli som nic take nenasla:confused:
nie som odborník, ale doma mám 2 ludisie a obom idú takto zboku nové výhonky, takže zrejme to bude normálne.......ale aj vlastne zo spodu, zo zeminy vychádza akoby nová rastlina. Keď mi odkvitol, tak tú kvetnú stonku som odstrihla už ked boli kvety suché. Či som urobila správne, netuším....
Ma-Ba
08.02.10,07:34
Tento druh Paphiopedila, je veľmi nenáročný na pestovanie. Potrebuje mierne vlhký substrát. Pestujem ho s Phalami a je úžasný práve preto, lebo za rozvíjajúcim sa kvetom vidno založený ďalší púčik, ktorý vykvitne hneď ako prvý kvet odpadne. A takto kvitne aj pol roka.
To len ako inšpirácia pre tých, ktorí sa boja pestovať iné druhy, ako Phaly.
Jara
08.02.10,07:47
Sľubujem, ale na budúci týždeň, hnojivo je doma, ja v práci...;). No a momentálne budem mimo počítač, ale sľubujem, že čo tam bude napísané, tak to tu pricapím... :D. Aj fotku, čestné pionierske :)


Sľúbila som priložiť foto hnojiva na listy v spray, tak slovo dodržujem:

Tu je pribalový leták aj foto:


listova vyziva pre orchidee a bromelie je urcena
k priamej aplikacii na list. Tento sposob prinasa velku vyhodu
v urychlenom prisune zivin priamo do vsetkych casdti rastlin a v maximalnom vyuziti jednotlivych prvkov.
Z toho dovodu je koncentracia roztoku nizsia ako je to u korenovej vyzivy prevadzane zalievkou.
Vo vlastnom pomocnom rastlinnom pripravku
"hnojivy postrek na orchidee" zodpoveda zasadam prihnojovania epifytickych orchidei a ostatnych rastlin.
Okrem hlavnych zivin obsahuje hnojivo v optimalnom pomere aj dva stopove prvky (Fe a Mn), ktore su dolezite
pre vyfarbenie listov a ich prijem zo substratu moze byt blokovany vyssou hodnotou pH. Listovu vyzivu
aplikujte v priebehu vegetacie 1x tyzdenne. Aplikacia hnojiva cez list je doplnkovy sposob vyzivy rastlin
podstatne mnozstvo zivin je potrebne dodat hnojivou zalievkou v obdobi marec - oktober.
Jara
08.02.10,07:51
Tento druh Paphiopedila, je veľmi nenáročný na pestovanie. Potrebuje mierne vlhký substrát. Pestujem ho s Phalami a je úžasný práve preto, lebo za rozvíjajúcim sa kvetom vidno založený ďalší púčik, ktorý vykvitne hneď ako prvý kvet odpadne. A takto kvitne aj pol roka.
To len ako inšpirácia pre tých, ktorí sa boja pestovať iné druhy, ako Phaly.

Ma-Ba, to je presne tá Paphiopedila ako mám ja. Tiež som čítala, že potrebuje vlhkejší substrát ako phaly, ale stále neviem, koľko ho poliať. Môj je v nepriesvitnom kochlíku a je zasadený v kôre ako phaly. Keď ho zalejem, tak voda je hneď v mištičke. Neviem či je dostatočne vlhký a mám strach, že mi zhnije ak budem často polievať... Hlavne to ma mätie, že nevidím na korene a neviem to posúdiť, či je potrebné zaliať alebo nie...
Ma-Ba
08.02.10,08:10
Jarka - ja takmer všetky orchidky namáčam. A tak to robím aj s papučkami. V nepriesvitných kvetináčoch mám špajdlu a tá mi povie či ešte treba počkať, alebo poliať. A tak trochu to rozoznám aj podľa toho či je kvetináč ľahší, alebo ťažší. Papučky polievam 7 - 10 dní.
KittyS
08.02.10,08:19
Ahojte všetci!
mám orchidejku, ktorá odkvitla, stonku som zatiaľ nechala, lebo sa mi zdá, že 5 očko je živé, nechcem teda strihať nad 3. očkom, môžete to pozreť, či to teda nad tým 5.tym cvaknúť? obr. č. 1.
ďalej mám orchidejku, tiež odkvitla, okrem dvoch posledných kvetov, už všetky zhodila, tisne tiež nový lístok, ale na ďalšom púčiku je akokeby celý ružový, bude ružový ten kvet, aj keď normálne je bielo ružový?obr. č 2.
Obr. č . 3 je pôvodne rozkvitnutá-tá z obr. č 2

Ďakujem za odpovede. KittyS
KittyS
08.02.10,08:22
Neviem to poriadne kladať... obr. č.2
pôvodné zfarbenie orchidejky
Ma-Ba
08.02.10,08:28
Kvet bude taký ako všetky ostatné. Púčik bežne máva takú farbu. .
Jara
08.02.10,08:49
Jarka - ja takmer všetky orchidky namáčam. A tak to robím aj s papučkami. V nepriesvitných kvetináčoch mám špajdu a tá mi povie či ešte treba počkať, alebo poliať. A tak trochu to rozoznám aj podľa toho či je kvetináč ľahší, alebo ťažší. Papučky polievam 7 - 10 dní.

Ďakujem moja, ale ja nemám šajn čo je špajda. Ja polievam tak raz za 10-14 dní, ale teraz mám pocit, že je potrebné viac, asi teplý a suchý vzduch. Aspoň na tých miniorchidejkach som videla, že ten mach je celkom suchý už po 6 dňoch. Prosím čo to je špajda, nejaká palička?
janka51
08.02.10,09:01
U nás sa asi na Valentína kupovať nebude, dostala som darček predčasne, ale tieto krásky sa rohodli, že potešia práve na Valentína.
Ma-Ba je krásna ja o orchidky sa zaujímam necelé 2 roky ale väčšinou len lišajovce pred 4 týždnami som si kúpila tie 2 dendrobie phal. podľa názvu ani všetky nepoznam ale taraz ma veľmi mrzí že keď som si pred 3 týždňami kupovala phal tak vtedy mali aj také ako ty teraz a ja blbec som si ju nekúpila nezdalo sa mi že ma len jeden kvet.Dúfam že teraz ked pôjdeme tak že budu mať zase take kásne ako ta tvoja a už nezaváham ani minutu.
zmrzka333
08.02.10,09:29
Ma-Ba a ako zistim ci je papucka teplomilna alebo chladnomilna? Lebo uz som aj videla ale predavacka nevedela ake to je.
lesslie
08.02.10,09:40
Ďakujem moja, ale ja nemám šajn čo je špajda. Ja polievam tak raz za 10-14 dní, ale teraz mám pocit, že je potrebné viac, asi teplý a suchý vzduch. Aspoň na tých miniorchidejkach som videla, že ten mach je celkom suchý už po 6 dňoch. Prosím čo to je špajda, nejaká palička?
spajda, je preklep, myslela na 100percent spajdlu :D cize ju tam pichne a vidi, ci je sucha, ak je sucha, tak aj substrat a treba poliat. Spajdla, spajla...snad som pomohla :)
jess
08.02.10,10:10
:D:D:D:D
Zdenka175
08.02.10,10:12
Ahojte všetci!
mám orchidejku, ktorá odkvitla, stonku som zatiaľ nechala, lebo sa mi zdá, že 5 očko je živé, nechcem teda strihať nad 3. očkom, môžete to pozreť, či to teda nad tým 5.tym cvaknúť? obr. č. 1.
ďalej mám orchidejku, tiež odkvitla, okrem dvoch posledných kvetov, už všetky zhodila, tisne tiež nový lístok, ale na ďalšom púčiku je akokeby celý ružový, bude ružový ten kvet, aj keď normálne je bielo ružový?obr. č 2.
Obr. č . 3 je pôvodne rozkvitnutá-tá z obr. č 2

Ďakujem za odpovede. KittyS
Pokiaľ stonka neschne zhora, nestrihaj. Mne sa stalo, že zrazu na konci sa stonka predĺžila a rástla ďalej. Ak ju nechceš máš moc vysokú strihni nad 3 očkom zospodu tak 2 cm . Rozhodnutie je na tebe. Niekto strihá aj nad prvým.
Ma-Ba
08.02.10,10:45
Ďakujem moja, ale ja nemám šajn čo je špajda. Ja polievam tak raz za 10-14 dní, ale teraz mám pocit, že je potrebné viac, asi teplý a suchý vzduch. Aspoň na tých miniorchidejkach som videla, že ten mach je celkom suchý už po 6 dňoch. Prosím čo to je špajda, nejaká palička?

Špajda - je preklep. Špajdla je to čo tam má byť - myslím v kvetináči. Mojim papučkám by 14 dní voda veľmi chýbala. Záleží od substrátu, ja mám pomiešaný coco chips + píniová kôra a tento vysychá skôr. Takže polievam častejšie.

Také všeobecné pravidlo na rozoznávanie druhu je - mramorové listy - bývajú zväčša teplomilné. Zelenolisté - sú temperované, alebo chladnomilné. Ale sú aj výnimky - napr. toto, ktoré je na obrázku - má zelené listy a je teplomilné.
Ma-Ba
08.02.10,10:47
Ma-Ba je krásna ja o orchidky sa zaujímam necelé 2 roky ale väčšinou len lišajovce pred 4 týždnami som si kúpila tie 2 dendrobie phal. podľa názvu ani všetky nepoznam ale taraz ma veľmi mrzí že keď som si pred 3 týždňami kupovala phal tak vtedy mali aj také ako ty teraz a ja blbec som si ju nekúpila nezdalo sa mi že ma len jeden kvet.Dúfam že teraz ked pôjdeme tak že budu mať zase take kásne ako ta tvoja a už nezaváham ani minutu.

Janka - nemusíš byť smutná, to je druh, ktorý dostaneš bežne. Pred nejakým časom ich mali dosť a dosť dlho v Baumaxe.
zmrzka333
08.02.10,11:29
Špajda - je preklep. Špajdla je to čo tam má byť - myslím v kvetináči. Mojim papučkám by 14 dní voda veľmi chýbala. Záleží od substrátu, ja mám pomiešaný coco chips + píniová kôra a tento vysychá skôr. Takže polievam častejšie.

Také všeobecné pravidlo na rozoznávanie druhu je - mramorové listy - bývajú zväčša teplomilné. Zelenolisté - sú temperované, alebo chladnomilné. Ale sú aj výnimky - napr. toto, ktoré je na obrázku - má zelené listy a je teplomilné.
a ako si vedela ze je teplomilna ked ma zelene listy.
sayly
08.02.10,12:02
Tak dievčence moje, spravila som si radosť a odmenila samu seba za tie zvládnuté skúšky...hľadala som, či nebudú mať niekde akcie, ale nenašla som nič, v Kauflande mali posledné dva kusy, tak som sa vybrala do jedného kvetinárstva, kde viem, že mávajú pekné kúsky, hneď ako som vošla, padla mi do oka, má tri stonky a strašne veľa pukov, tak dúfam, že rozkvitnú všetky:D:D:D
rozborova
08.02.10,12:06
Tak dievčence moje, spravila som si radosť a odmenila samu seba za tie zvládnuté skúšky...hľadala som, či nebudú mať niekde akcie, ale nenašla som nič, v Kauflande mali posledné dva kusy, tak som sa vybrala do jedného kvetinárstva, kde viem, že mávajú pekné kúsky, hneď ako som vošla, padla mi do oka, má tri stonky a strašne veľa pukov, tak dúfam, že rozkvitnú všetky:D:D:D
Je nádherná,nech sa jej darí.
Jara
08.02.10,12:18
Špajda - je preklep. Špajdla je to čo tam má byť - myslím v kvetináči. Mojim papučkám by 14 dní voda veľmi chýbala. Záleží od substrátu, ja mám pomiešaný coco chips + píniová kôra a tento vysychá skôr. Takže polievam častejšie.

Také všeobecné pravidlo na rozoznávanie druhu je - mramorové listy - bývajú zväčša teplomilné. Zelenolisté - sú temperované, alebo chladnomilné. Ale sú aj výnimky - napr. toto, ktoré je na obrázku - má zelené listy a je teplomilné.

Ma-Ba: ešte raz sa k tomu vrátim a poprosím ťa o radu:

Papučku viem, že treba polievať častejšie ako raz za 14 dní, to som sa dočítala v knihe, aj to, že je to teplomilná rastlinka, len to mi neni jasné ako často ich teda polievať, lebo každý byt je iný a práve to ma zaujíma, že keď nevidím ani na korene, či sa im darí, ako to spoznať, koľko asi dní potrebuje mať odstup medzi zálievkami. Teda tú špajdlu /myslíš obyčajnú drevenú paličku/ a tú teda vsunieš do tej kôry a ak ju zaleješ, tak vtedy celá je v substráte mokrá a ak ju po pár dňoch vyberieš, ak je suchá, tak kvetinku zase preleješ? Chápem to správne? Ďakujem ti
Zdenka175
08.02.10,14:07
Tak dievčence moje, spravila som si radosť a odmenila samu seba za tie zvládnuté skúšky...hľadala som, či nebudú mať niekde akcie, ale nenašla som nič, v Kauflande mali posledné dva kusy, tak som sa vybrala do jedného kvetinárstva, kde viem, že mávajú pekné kúsky, hneď ako som vošla, padla mi do oka, má tri stonky a strašne veľa pukov, tak dúfam, že rozkvitnú všetky:D:D:D
Zaujímavá farba asi to je pelorik, však.
sayly
08.02.10,14:07
Sľúbila som priložiť foto hnojiva na listy v spray, tak slovo dodržujem:

Tu je pribalový leták aj foto:


listova vyziva pre orchidee a bromelie je urcena
k priamej aplikacii na list. Tento sposob prinasa velku vyhodu
v urychlenom prisune zivin priamo do vsetkych casdti rastlin a v maximalnom vyuziti jednotlivych prvkov.
Z toho dovodu je koncentracia roztoku nizsia ako je to u korenovej vyzivy prevadzane zalievkou.
Vo vlastnom pomocnom rastlinnom pripravku
"hnojivy postrek na orchidee" zodpoveda zasadam prihnojovania epifytickych orchidei a ostatnych rastlin.
Okrem hlavnych zivin obsahuje hnojivo v optimalnom pomere aj dva stopove prvky (Fe a Mn), ktore su dolezite
pre vyfarbenie listov a ich prijem zo substratu moze byt blokovany vyssou hodnotou pH. Listovu vyzivu
aplikujte v priebehu vegetacie 1x tyzdenne. Aplikacia hnojiva cez list je doplnkovy sposob vyzivy rastlin
podstatne mnozstvo zivin je potrebne dodat hnojivou zalievkou v obdobi marec - oktober.


ja som videla v Baumaxe iné, v umelej fľaške s rozprašovačom, takéto v spray vidím prvý krát
lujza.j
08.02.10,15:27
Tento druh Paphiopedila, je veľmi nenáročný na pestovanie. Potrebuje mierne vlhký substrát. Pestujem ho s Phalami a je úžasný práve preto, lebo za rozvíjajúcim sa kvetom vidno založený ďalší púčik, ktorý vykvitne hneď ako prvý kvet odpadne. A takto kvitne aj pol roka.
To len ako inšpirácia pre tých, ktorí sa boja pestovať iné druhy, ako Phaly.

díky, za inšpiráciu:):):)
lujza.j
08.02.10,15:40
Tak dievčence moje, spravila som si radosť a odmenila samu seba za tie zvládnuté skúšky...hľadala som, či nebudú mať niekde akcie, ale nenašla som nič, v Kauflande mali posledné dva kusy, tak som sa vybrala do jedného kvetinárstva, kde viem, že mávajú pekné kúsky, hneď ako som vošla, padla mi do oka, má tri stonky a strašne veľa pukov, tak dúfam, že rozkvitnú všetky:D:D:D

krásne si sa odmenila:):):) želám, aby ti určite rozkvitli všetky púčiky :):)
milka 60
08.02.10,16:56
Dievčence no nádhera nedá sa to povedať slovom :) foza ,,sally a Ma-Ba no nádhera , majka, ešte sa chcem spýtať,črievičkovec -je každý tak, že kvitne jeden kvet po druhom?- snád raz budem mať taký:D
janka51
08.02.10,16:57
Tak dievčence moje, spravila som si radosť a odmenila samu seba za tie zvládnuté skúšky...hľadala som, či nebudú mať niekde akcie, ale nenašla som nič, v Kauflande mali posledné dva kusy, tak som sa vybrala do jedného kvetinárstva, kde viem, že mávajú pekné kúsky, hneď ako som vošla, padla mi do oka, má tri stonky a strašne veľa pukov, tak dúfam, že rozkvitnú všetky:D:D:D
sayly blahoželám ti k úspešne zvládnutím skúškam a ta tvoja odmena je ozaj krásna. Nech sa ti drží a nech rozkvitnú všetky puky:):):)
Ma-Ba
08.02.10,18:21
a ako si vedela ze je teplomilna ked ma zelene listy.

Nevedela som. Kupovala som to čo sa mi páčilo a potom som zisťovala, čo je zač. Potom rôzne diskusie, kde pestovatelia písali, dávali foto, ale aj pozorovaním čo sa mu páči a čo nie.
Ma-Ba
08.02.10,18:40
Ma-Ba: ešte raz sa k tomu vrátim a poprosím ťa o radu:

Papučku viem, že treba polievať častejšie ako raz za 14 dní, to som sa dočítala v knihe, aj to, že je to teplomilná rastlinka, len to mi neni jasné ako často ich teda polievať, lebo každý byt je iný a práve to ma zaujíma, že keď nevidím ani na korene, či sa im darí, ako to spoznať, koľko asi dní potrebuje mať odstup medzi zálievkami. Teda tú špajdlu /myslíš obyčajnú drevenú paličku/ a tú teda vsunieš do tej kôry a ak ju zaleješ, tak vtedy celá je v substráte mokrá a ak ju po pár dňoch vyberieš, ak je suchá, tak kvetinku zase preleješ? Chápem to správne? Ďakujem ti

Áno presne tak.
Ma-Ba
08.02.10,19:03
Dievčence no nádhera nedá sa to povedať slovom :) foza ,,sally a Ma-Ba no nádhera , majka, ešte sa chcem spýtať,črievičkovec -je každý tak, že kvitne jeden kvet po druhom?- snád raz budem mať taký:D

Milka - nie všetky papučky kvitnú takto. Toto je skôr výnimka. Obyčajne teda aspoň, ktoré poznám ja kvitnú tak, že zakvitne nová ružica, ktorá vyrastie popri starej. Stará postupne odumiera. Najlepšie sa mu darí, keď sa nedelí.
zmrzka333
08.02.10,20:12
Milka - nie všetky papučky kvitnú takto. Toto je skôr výnimka. Obyčajne teda aspoň, ktoré poznám ja kvitnú tak, že zakvitne nová ružica, ktorá vyrastie popri starej. Stará postupne odumiera. Najlepšie sa mu darí, keď sa nedelí.
Ma-Ba uz ti niekto povedal ze to ako fotis orchidky s tym krasnym pozadim vasho domu je nadhera. Doslova umelecke fotky akoby z ranca. Krasny vyhlad krasnej prirody. Taky maly raj.
zmrzka333
09.02.10,06:43
Idem sa pochavil. Vcera som si doniesla domov toto krasne cymbidko. Mesiac som ho mala v snoch a teraz ho mam doma.
zmrzka333
09.02.10,06:45
Zabudla som na foto
janakova29
09.02.10,06:55
Zabudla som na foto
Je prekrásne:) Nech Ťa dlho teší.
andersenka
09.02.10,06:58
ja som videla v Baumaxe iné, v umelej fľaške s rozprašovačom, takéto v spray vidím prvý krát
dík za info.............a ja som myslela, že stačí iba to listové :( že bude menej roboty
Zdenka175
09.02.10,07:07
Idem sa Vám pochváliť ako som dlho vydržala. :DPoslednú phalu mám od septembra. Novú si chcem vybrať teraz na Valentína. Dúfam, že nebude už veľký mráz. :mee: Normálne sa mi v noci snívalo, že som prišla do kvetinárstva a jedna ma očarila. Taký zvláštny modrý pelorik. Taká som z nej bola šťastná. Zobudím sa a o to bol len sen.:mad::D
andersenka
09.02.10,07:36
baby neviete mi poradiť - na dvoch orichideách sa mi zospodu dali také akoby priehľadné lepkavé kvapky..........skutočne to vyzera akoby to polo postriekané, ale keď sa toho dotknete je to lepkave. Je to len po okrajoch.........a nie na každom liste.
Neviete poradiť čo s tým? A či je to škodlivé pre orchideu?
ďakujeeeeeeeeeeeeem za radu....
foza
09.02.10,07:48
Idem sa pochavil. Vcera som si doniesla domov toto krasne cymbidko. Mesiac som ho mala v snoch a teraz ho mam doma.
Zmrzka, to cymbídium je prekrásne, želám ti nech sa mu u teba páči a nech ti kvitne čo najdlhšie:)
zmrzka333
09.02.10,07:52
baby neviete mi poradiť - na dvoch orichideách sa mi zospodu dali také akoby priehľadné lepkavé kvapky..........skutočne to vyzera akoby to polo postriekané, ale keď sa toho dotknete je to lepkave. Je to len po okrajoch.........a nie na každom liste.
Neviete poradiť čo s tým? A či je to škodlivé pre orchideu?
ďakujeeeeeeeeeeeeem za radu....
Ak je to na listoch tak som vyzera na saveho skodcu. Skus poriadne orchidku poprezerat ci tam nemas chrobaciky, biele bodky, pavucinku, take ako vatu, musky a podobne. Pozeraj poriadne v srdiecku, tam odkial vyrastaju listy, v kvetoch ak kvitne, skus pozriet cez kvetinac na korene. Mozu to byt uplne malinke chrobaciky ktore sa skoro nehybu.
zmrzka333
09.02.10,07:54
dievcata dakujem, sice je u mna dost teplo na cymbidko ale snazim sa mu vyhoviet tak som ho dala do izby kde nekurim a na noc ho davam do predsiene kde sice nemam okno ale v noci to nevadi a je tam chladnejsie. Tak dufam ze sa prisposobime obaja a bude sa mu tu pacit
lenus
09.02.10,08:12
Zabudla som na foto
Prekrasne. Odteraz budem o takom snivat ja :)
foza
09.02.10,09:32
Akurát som sa vrátila z Tesca majú tiež akciu na orchidky. Stoja 9,90€ niektoré majú aj 3 stonky! Je krásny výber rôznych farieb.:eek:
sayly
09.02.10,10:49
baby neviete mi poradiť - na dvoch orichideách sa mi zospodu dali také akoby priehľadné lepkavé kvapky..........skutočne to vyzera akoby to polo postriekané, ale keď sa toho dotknete je to lepkave. Je to len po okrajoch.........a nie na každom liste.
Neviete poradiť čo s tým? A či je to škodlivé pre orchideu?
ďakujeeeeeeeeeeeeem za radu....

ja by som sa neznepokojovala, samozrejme to všetko skontroluj, ale myslím, že v tom nebude žiaden škodca......u orchydeí je to normálne a neškodí im to
lusielaL
09.02.10,16:24
ja by som sa neznepokojovala, samozrejme to všetko skontroluj, ale myslím, že v tom nebude žiaden škodca......u orchydeí je to normálne a neškodí im to
Andersenka,sayly ma pravdu,to byva na listoch.
Ma-Ba
09.02.10,16:37
Ma-Ba uz ti niekto povedal ze to ako fotis orchidky s tym krasnym pozadim vasho domu je nadhera. Doslova umelecke fotky akoby z ranca. Krasny vyhlad krasnej prirody. Taky maly raj.

Myslím, že sa už niekto o tom zmienil. Páči sa mi fotiť to tak, veď orchidky sú spojené s prírodou. V každom prípade ďakujem za pochvalu, ale ja mám na tom najmenšiu zásluhu len to foto.

To cymbidko je krásne a substrát vonku z kvetináča je v poriadku.
janka51
09.02.10,17:05
Idem sa Vám pochváliť ako som dlho vydržala. :DPoslednú phalu mám od septembra. Novú si chcem vybrať teraz na Valentína. Dúfam, že nebude už veľký mráz. :mee: Normálne sa mi v noci snívalo, že som prišla do kvetinárstva a jedna ma očarila. Taký zvláštny modrý pelorik. Taká som z nej bola šťastná. Zobudím sa a o to bol len sen.:mad::D
Zdenka175 nie si sama čo sa ti o nich už aj sníva. Ja v štvrtok si idem hneď ráno o 7 vybrať niečo do lidlu. manžel to necháva na mňa:):):)
kristinagabi
09.02.10,17:17
Zenicky,idem sa vam pochvalit s mojou novou orchideou:)
Takze,u nas uz bolo Valentina:---
janka51
09.02.10,17:35
Zenicky,idem sa vam pochvalit s mojou novou orchideou:)
Takze,u nas uz bolo Valentina:---
kristinagabi čo na to povedať?;) Snáď len toľko KRAAAAAAAASA!!!:):):) Nech sa ti drži a rozkvíta ďalej do krásy.:o
rozborova
09.02.10,19:50
Je nádherná.Na mňa sa tiež dnes prilepili 2 cymbídia v akcii,nemohla som ich tam nechať.
milka 60
09.02.10,20:08
Idem sa pochavil. Vcera som si doniesla domov toto krasne cymbidko. Mesiac som ho mala v snoch a teraz ho mam doma.
zmrzka, je náááádhernééééé:):):)
lenus
09.02.10,20:17
Je nádherná.Na mňa sa tiež dnes prilepili 2 cymbídia v akcii,nemohla som ich tam nechať.
Su velmi pekne. Ale nie su to nahodou dendrobia phalaenopsis? ja sa v tom velmi nevyznam, ale mam taky pocit :)
zmrzka333
09.02.10,21:12
Je nádherná.Na mňa sa tiež dnes prilepili 2 cymbídia v akcii,nemohla som ich tam nechať.
To su dendrobium phalaenopsis nie cymbidka. Ale su prekrasne. nech ta tesia co najdlhsie
andersenka
10.02.10,06:04
Ak je to na listoch tak som vyzera na saveho skodcu. Skus poriadne orchidku poprezerat ci tam nemas chrobaciky, biele bodky, pavucinku, take ako vatu, musky a podobne. Pozeraj poriadne v srdiecku, tam odkial vyrastaju listy, v kvetoch ak kvitne, skus pozriet cez kvetinac na korene. Mozu to byt uplne malinke chrobaciky ktore sa skoro nehybu.
no musim ich dnes prezrieť.........ale nezda sa mi že by som tam nejakého "parazita" videla...............ale ak by som predsa len niečo našla, čo s tým?
rozborova
10.02.10,06:05
Su velmi pekne. Ale nie su to nahodou dendrobia phalaenopsis? ja sa v tom velmi nevyznam, ale mam taky pocit :)
Ja som si to tiež myslela,no v kvetinárstve mi povedala,že to je cymbidium a je to tam aj napísané,tak neviem.Ale je mi to jedno,radosť mám aj tak.
Zdenka175
10.02.10,06:21
Toto je klasická phala ?Mne sa zdá. Rozmýšľam či nie je náhodou chladomilná. Neviete to posúdiť?Kúpila som ju odkvitnutú. Má taký zvyk keď má nový list zhora, list zdola jej ožltne a odpadne. To sa stále opakuje. A tú stonku má takú tenučkú aj púčiky. Aj púčiky je odpadli ostali len tieto.Stále má suchý substrát.
janakova29
10.02.10,07:00
Ja som si to tiež myslela,no v kvetinárstve mi povedala,že to je cymbidium a je to tam aj napísané,tak neviem.Ale je mi to jedno,radosť mám aj tak.

Je to pravda, dôležité je mať z nich radosť. ;)
andersenka
10.02.10,07:14
Toto je klasická phala ?Mne sa zdá. Rozmýšľam či nie je náhodou chladomilná. Neviete to posúdiť?Kúpila som ju odkvitnutú. Má taký zvyk keď má nový list zhora, list zdola jej ožltne a odpadne. To sa stále opakuje. A tú stonku má takú tenučkú aj púčiky. Aj púčiky je odpadli ostali len tieto.Stále má suchý substrát.
listy zo spodu zožltnú a vždy následne odpadnú. takže to je úplne OK.
Stonka vyzera krátka.............nemáš to nahadou mini phalaenopsis?
zmrzka333
10.02.10,07:29
no musim ich dnes prezrieť.........ale nezda sa mi že by som tam nejakého "parazita" videla...............ale ak by som predsa len niečo našla, čo s tým?
Tak to bud odfotis a ukazes tu (ak sa to bude dat odfotit) alebo to popises ako to vyzera a podla toho ti tu snad niekto povie co s tym. Ale kludne moze byt ze to nic nie je. Nemas na listoch aj cierne bodky? take akoby semiacka cierne?
zmrzka333
10.02.10,07:30
Ja som si to tiež myslela,no v kvetinárstve mi povedala,že to je cymbidium a je to tam aj napísané,tak neviem.Ale je mi to jedno,radosť mám aj tak.
pozri sa na predoslu stranu na moj prispevok s fotkami - to je cymbidium. Alebo do mojho albumu tam je aj dendrobium take zelenkave kvety ma, je niekde na zaciatku albumu
andersenka
10.02.10,07:48
Tak to bud odfotis a ukazes tu (ak sa to bude dat odfotit) alebo to popises ako to vyzera a podla toho ti tu snad niekto povie co s tym. Ale kludne moze byt ze to nic nie je. Nemas na listoch aj cierne bodky? take akoby semiacka cierne?
na listoch nie je nič,iba tie lepkavé "kvapôčky", raz som to len tak suchou handričkou utrela...........ale dalo sa znova.
Ešte som sa s tym nestretla.............
Neviem čím utrieť tie listy zo spodu.......
lusielaL
10.02.10,08:14
na listoch nie je nič,iba tie lepkavé "kvapôčky", raz som to len tak suchou handričkou utrela...........ale dalo sa znova.
Ešte som sa s tym nestretla.............
Neviem čím utrieť tie listy zo spodu.......
Ja to vobec neutieram.Je to tam,neurobim s tym nic,mozno Ti to niekto zbehlejsi vysvetli preco sa to tvori,ja viem tolko ze to je normalne.
andersenka
10.02.10,08:27
Ja to vobec neutieram.Je to tam,neurobim s tym nic,mozno Ti to niekto zbehlejsi vysvetli preco sa to tvori,ja viem tolko ze to je normalne.
tak sa teda nejdem stresovať..........minuly tyždeň som zahájila "záchrannú sáčkovu akciu" na vytvorenie nových koreňov a prebratia niektorých orchideí k životu................nakoľko budem úspešná netuším.........
Nemáte nejake skúsenosti s pestovaním Cambrie? Potrebuje viac teplo alebo chladnejšie?
Odkvitla mi na jeseň, v črepníku sú dve pahľuzy - na každem zo dva listu, nejaké už zoshli, zatial nevidno že by vytvárali sa nové listy. Tak neviem či prežije ....
andersenka
10.02.10,08:35
dievčatá a miltónie - maju radšej chlad? premýšlam, či si neurobiť radosť ňou, keďže mam skôr chladnejšie podmienky doma kde mam orchidey...........poradte.......
dominica
10.02.10,08:49
Ahojte, práve som si len tak náhodou otvorila jednu českú stránku ohľadom orchideí a dozvedela som sa veci, ktoré neviem, neviem, či sú pravdivé a neviem, čo si o tom mám myslieť...

takže toto je ako rozpoznať, že sa jedná o Dendrobium phaleonopsis:
U Dendrobia phalaenopsis vyrůstá delší květní stvol s hroznem květů z vrcholu pahlízy, která je trvale olistěná. Květy jsou nejčastěji jednobarevné, v odstínech fialové a růžové, bílé či žlutozelené s červeným středem. Nikdy nevoní.

Zarazila ma posledná veta - nikdy nevoní, moje práveže vonia, pripomína mi medovú vôňu...

ďalšie tvrdenie:
Nemůžete-li rostlině

nabídnout letní pobyt venku v polostínu a zimní chlad na světlém místě, sáhněte raději po jiném, teplomilném druhu. Na panelákovém parapetu možná bude Dendrobium nobile nějakou dobu přežívat, těžko se ale dočkáte vlastního kvetení.

takže v panelákovom byte som sa dočkala kvetov a som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo, asi mám šťastie a nobilku nie je až také ťažké pestovať a asi sa aj dosť prispôsobuje našim podmienkám...

no a posledný je obrázok Dendrobium kingianum a ja mám pocit, že je presne také isté ako moje Dendrobko phala, ktoré som kúpila v Baumaxe, 1 foto je z netu a druhá je moja...
Dendrobium kingianum: běžně v obchodě se s ním nesetkáte. Pokud ho uvidíte na výstavě nebo burze a můžete nabídnout chladné podmínky, kupte ho bez obav. Kvete ochotně a zajímavě obohatí vaši sbírku
A pestujem ho ako teplomilné...

tak teraz a vyznaj sa v tom. Ma-Ba odborníčka naša kde si?
andersenka
10.02.10,08:49
TOTO som našla na stránke http://www.kvetyazahrada.sk/hladaj.php:

Lepkavé kvapky
Do určitej miery sa tomuto fenoménu nedá zabrániť a je bežný. Kvapky sa vyskytujú pri druhoch Phalaenopsis a Cattleya, ale iba vtedy, ak rastlina trpí stresom - napríklad pri veľkých rozdieloch medzi dennou a nočnou teplotou. Príčinou tvorby kvapiek môžu byť škodcovia, ktorí sú v nich ukrytí. Aj keď škodcov nevidíte, skontrolujte rastlinu. Ak chcete kvapky odstrániť, osprchujte rastlinu v teplej vode a opatrne utrite suchou utierkou. Tvorbe kvapiek zabránite tým, že v noci bude rastlina na o niečo teplejšom mieste, cez deň na chladnejšom.
andersenka
10.02.10,08:50
TOTO som našla na stránke http://www.kvetyazahrada.sk/hladaj.php:

Lepkavé kvapky
Do určitej miery sa tomuto fenoménu nedá zabrániť a je bežný. Kvapky sa vyskytujú pri druhoch Phalaenopsis a Cattleya, ale iba vtedy, ak rastlina trpí stresom - napríklad pri veľkých rozdieloch medzi dennou a nočnou teplotou. Príčinou tvorby kvapiek môžu byť škodcovia, ktorí sú v nich ukrytí. Aj keď škodcov nevidíte, skontrolujte rastlinu. Ak chcete kvapky odstrániť, osprchujte rastlinu v teplej vode a opatrne utrite suchou utierkou. Tvorbe kvapiek zabránite tým, že v noci bude rastlina na o niečo teplejšom mieste, cez deň na chladnejšom.
dominica
10.02.10,08:51
ešte som si dala cez google dendrobium kingianum kvety a je to presne to isté, čo mám ja, tak aké je, keď tam píšu, že mu treba poskytnúť chladné podmienky? Idem mrknúť ešte pestovanie...
dominica
10.02.10,09:00
Jestliže toužíte pěstovat doma nějakou orchidej, ale bojíte se případného nezdaru, zkuste začít s následujícím druhem, kterým je Dendrobium kingianum.

Jak ji poznáme

Rostlina má úzce kuželovité pahlízy dlouhé 10 až 15 cm se třemi až pěti tmavě zelenými kožovitými kopinatými listy. Vytváří husté trsy s odnožemi v paždí nejstarších listů, každá odnož má brzy výrazný svazek tzv. čekacích (nikoliv vzdušných) kořenů. Květenství je na tuhém tenkém stvolu se dvěma až pěti květy. Přibližně dvoucentimetrové květy vyrůstají jednotlivě na stejně dlouhé stopce. Jejich základní barva je růžová, ale může být velmi proměnlivá, od téměř bílé až po světle fialovou. Potěší i skutečnost, že květy příjemně voní jako hyacinty. Dendrobium kingianum pochází z Austrálie, u nás kvete zpravidla v dubnu až květnu, někdy až o dva měsíce dříve.

Nároky na pěstování

Tuto orchidej by měl mít snad každý začínající pěstitel. Dodnes její odnože kolují z ruky do ruky, velkému komerčnímu pěstování brání jen drobné květy a občasná neochota ke kvetení. Je to absolutně nenáročný druh, vhodný pro pěstování v jakémkoliv menším květináči se směsí rašeliny a polystyrenu nebo perlitu. Navíc je vyloženě chladnomilný, takže nepotřebuje ani standardní pokojovou teplotu a spokojí se s rozpětím 8 až 15 oC. Další výhodou je možnost umístění rostliny v polostínu, v létě pak na mírně zastíněném místě kdekoliv venku. Snáší krátkodobé vyschnutí substrátu a nepravidelnou zálivku, hnojí se jako jiné orchideje, tj. nanejvýš polovičními dávkami hnojiv, než je obvyklé pro jiné pokojové rostliny. Rozmnožování Tuto orchidej množíme výhradně odnožemi, které se snadno oddělují od mateřské rostliny.
dominica
10.02.10,09:02
Takže jednu vec mám vyriešenú, že Dendrobko phala nikdy nevoní bude asi pravda, lebo moje Dendrobko je kingianum, takže preto voní, ale stále nechápem, ako to, že mi krásne kvitne, keď ho pestujem ako teplomilné medzi ostatnými phalami...a žiadny teplotný pokles u nás nenastal?
privát
10.02.10,10:12
Toto je klasická phala ?Mne sa zdá. Rozmýšľam či nie je náhodou chladomilná. Neviete to posúdiť?Kúpila som ju odkvitnutú. Má taký zvyk keď má nový list zhora, list zdola jej ožltne a odpadne. To sa stále opakuje. A tú stonku má takú tenučkú aj púčiky. Aj púčiky je odpadli ostali len tieto.Stále má suchý substrát.
s tými listami by to malo byť v poriadku keď ďalej rastie, dokonca aj pekne kvitne. Skôr sa mi zdá, že na jej drobnú veľkosť má až veľký kvetináč.
Ma-Ba
10.02.10,10:53
Ahojte, práve som si len tak náhodou otvorila jednu českú stránku ohľadom orchideí a dozvedela som sa veci, ktoré neviem, neviem, či sú pravdivé a neviem, čo si o tom mám myslieť...

takže toto je ako rozpoznať, že sa jedná o Dendrobium phaleonopsis:
U Dendrobia phalaenopsis vyrůstá delší květní stvol s hroznem květů z vrcholu pahlízy, která je trvale olistěná. Květy jsou nejčastěji jednobarevné, v odstínech fialové a růžové, bílé či žlutozelené s červeným středem. Nikdy nevoní.

Zarazila ma posledná veta - nikdy nevoní, moje práveže vonia, pripomína mi medovú vôňu...

ďalšie tvrdenie:
Nemůžete-li rostlině

nabídnout letní pobyt venku v polostínu a zimní chlad na světlém místě, sáhněte raději po jiném, teplomilném druhu. Na panelákovém parapetu možná bude Dendrobium nobile nějakou dobu přežívat, těžko se ale dočkáte vlastního kvetení.

takže v panelákovom byte som sa dočkala kvetov a som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo, asi mám šťastie a nobilku nie je až také ťažké pestovať a asi sa aj dosť prispôsobuje našim podmienkám...

no a posledný je obrázok Dendrobium kingianum a ja mám pocit, že je presne také isté ako moje Dendrobko phala, ktoré som kúpila v Baumaxe, 1 foto je z netu a druhá je moja...
Dendrobium kingianum: běžně v obchodě se s ním nesetkáte. Pokud ho uvidíte na výstavě nebo burze a můžete nabídnout chladné podmínky, kupte ho bez obav. Kvete ochotně a zajímavě obohatí vaši sbírku
A pestujem ho ako teplomilné...

tak teraz a vyznaj sa v tom. Ma-Ba odborníčka naša kde si?

dominica - informácie, ktoré si uviedla sedia na jeden aj na druhý druh.
Sú to všeobecné pestovateľské podmienky, ktoré sa udávajú všade.
Ale môže byť skúsenosť aj iná. Napr. ak pestuješ Dendrobium Nobile v byte bez chladu a obmedzenia zálievky a kvitne Ti čo sa teda čudujem, budeš ho pestovať tak, aj napriek iným tvrdeniam.
Dendrobium kingianum je botanický druh, ktoré Baumax nemáva a sú aj drahšie ako hybridy, ale ak si si to zistila, tak potom to asi možné je.
KittyS
10.02.10,11:41
Ahojte všetci!
Dnes som bola na "love" orchidejí. Blížia sa moje narodky a hlavne Valentín, tak to orchidkami len tak praská v obchodoch, ale ja som bola najprv kuknuť do Flory a nemohla som sa od nich odtrdnúť. Boli za 6,56 € a ešte som kúpila za 0,79 črepníky. Pasem na nich oči, ale podelím sa s vami!!!
milka 60
10.02.10,11:43
dievčatá a miltónie - maju radšej chlad? premýšlam, či si neurobiť radosť ňou, keďže mam skôr chladnejšie podmienky doma kde mam orchidey...........poradte.......pokial viem miltonie sú teplomilné, ale miltoniopsys jetemperovaný druh-to sú tie s maceškovitými kvetmi-, ale viacerí tvrdia, že sa problémovo pestujú, ale vyskúšaj:)
Jara
10.02.10,11:47
Kitty, nádhera... Aj ja na nich "pasem oči"... Nech Ti robia radosť. Mám také obidve. Ešte oznamujem, že Hypernova má v letáku orchidky a keď tam prídete s kupónom 2€ zľava. Nemám tu noviny, ale myslím, že po zľave 5,90€...
milka 60
10.02.10,11:57
Ahojte všetci!
Dnes som bola na "love" orchidejí. Blížia sa moje narodky a hlavne Valentín, tak to orchidkami len tak praská v obchodoch, ale ja som bola najprv kuknuť do Flory a nemohla som sa od nich odtrdnúť. Boli za 6,56 € a ešte som kúpila za 0,79 črepníky. Pasem na nich oči, ale podelím sa s vami!!!
Super lov a blahoželám k narodkám, nech ti dllllho kvitnúúúúú:):):)
dominica
10.02.10,12:13
dominica - informácie, ktoré si uviedla sedia na jeden aj na druhý druh.
Sú to všeobecné pestovateľské podmienky, ktoré sa udávajú všade.
Ale môže byť skúsenosť aj iná. Napr. ak pestuješ Dendrobium Nobile v byte bez chladu a obmedzenia zálievky a kvitne Ti čo sa teda čudujem, budeš ho pestovať tak, aj napriek iným tvrdeniam.
Dendrobium kingianum je botanický druh, ktoré Baumax nemáva a sú aj drahšie ako hybridy, ale ak si si to zistila, tak potom to asi možné je.
Dendrobium Nobile pestujem v byte, v lete bolo v obývačke a ako sa ochladilo, tak som ho dala do spálne, kde býva dosť často otvorené okno a nie je tam také teplo, takže teplotný rozdiel pre kvitnutie som dodržala a ono zakvitlo...ten teplotný rozdiel nemáme ale taký, ako sa uvádza, ale rozdiel je...

No a to moje dendrobko, ja som si teda nie 100% istá, či je kingianum, len ak si dám cez google názov a vyhľadať obrázky, tak na všetkých je presne také, ako mám ja. Ako bolo písané, že dendr. phala nikdy nevonia, tak toto moje vonia tak medovo, tak aj to ma mýli. No tak ako mám vedieť, čo to je, keď som z tých všetkých info jeleň?
Jara
10.02.10,12:39
Dominica, nech ťa to netrápi ako sa presne volá, ak ti kvitne, tak sa teš a venuj sa jej ako doposiaľ. Keby si šla podľa návodu, možno by sa jej to nepáčilo. No a prípadne jej daj nejaké celkom iné meno, také tvoje...
janka51
10.02.10,12:43
dievčatá a miltónie - maju radšej chlad? premýšlam, či si neurobiť radosť ňou, keďže mam skôr chladnejšie podmienky doma kde mam orchidey...........poradte.......
andersenka neviem nie som ešte taká skúsená, ale mám taký dojem, že miltónia je skôr teplomilná ale uvidíš jak sa ešte vyjadria ostatné kočky.;)
paulinkaZH
10.02.10,15:55
Ahojte dnes som bola s priatelom v baumaxe a kedze sa blizi valentin tak vsade boli same kraasne orchidky ale ja som si zobrala jedno cymbidium( moje prve) ktore bolo v zlave zo 69,90 € na 2,90 € aj ked nekvitne ale nevadi, ja si pockam kym zakvitne =o) prikladam aj foto...
dominica
10.02.10,16:02
Dominica, nech ťa to netrápi ako sa presne volá, ak ti kvitne, tak sa teš a venuj sa jej ako doposiaľ. Keby si šla podľa návodu, možno by sa jej to nepáčilo. No a prípadne jej daj nejaké celkom iné meno, také tvoje...

Jarka krásne napísané, ale vieš, mne to jednoducho nedalo a dnes som tu veru dosť pobudla, myslím tým net a prišla som na to, že moja kráska je Dendrobko Berry Oda a je to hybryd dendrobia kingianum. Tu je preklad cez google, takže je taký všelijaký:

Dendrobium Berry Oda sú Fantastické Dendrobium kingianum hybridy (D. kinganum x mini perla) Aby sa zachovali krásne silné vône medu na multi-vychádza z bohatej modré kvety.

Rastú pohode v interiéri v zime (temps 8-18 stupňov), potom v lete teplejšie, zatiaľ čo aktívne rastúce (temps 12-22 stupňov). Rastu v pohode interiéri v zime (temps 8-18 stupňov), potom v lete teplejšie, zatiaľ čo aktívne rastúce (temps 12-22 stupňov). Môže byť tiež umiestnený v polo-tieni vonku na záhrade. Tiež môže byť umiestnený v polo-tieni vonku na záhrade.

Voda 1 / týždeň v lete a 1 / 2 týždne v zime a krmivá iba raz za mesiac alebo tak, alebo dokonca vôbec nie. Voda 1 / týždeň v lete 1 / 2 týždne v zime krmivá iba raz za mesiac alebo tak, alebo dokonca vôbec nie.

Poznámka: používanie dusíkatých hnojív bohatých povedie k výrobe mnohých baby rastlín (Keikies) na úkor kvitnutia. Poznámka: používanie dusíkatých hnojív bohatých povedie k výrobe mnohých dieťa rastlín (Keikies) na kvitnutia úkor.

Dôrazne odporúčame ex-displej rastliny naplnený mnohých palice v črepníkoch 12 cm. Dôrazne Odporúčame ex-displej rastliny naplnený mnohých palice črepníkoch v. 12 cm.
redina
10.02.10,17:07
keika by mala mat tri listy a pri korieky tak ako píše sayly, ked ju budeš odštikávat tak, tak aby z každej strany ostal kúsok kvetnej stonky, nafotím moje zasadené. dala som ich do fľasky od malej minerálky. na poslednej foto nie je keik! to je nová rastlinka ktorá mi narástla zo spodu. keiky rastú sú iba na kvetnej stonke! každá nová rastlinka, ale keik, je taký malý zázrak na phale aspoň pre mňa.:):)
Ahojte. Lujza.j oddelila som keiky a supla do substratu. Co nasleduje potom, poliat ich, prihnojit ci cakat.. ako to robis ty? Tu matersku rastlinku som presadila tiez, tak uz len idem cakat ci sa pozbiera :)
janka51
10.02.10,17:17
Ahojte. Lujza.j oddelila som keiky a supla do substratu. Co nasleduje potom, poliat ich, prihnojit ci cakat.. ako to robis ty? Tu matersku rastlinku som presadila tiez, tak uz len idem cakat ci sa pozbiera :)
redina po presadení sa nepolieva 7-10 dní. To je moja rada.;)
redina
10.02.10,17:33
redina po presadení sa nepolieva 7-10 dní. To je moja rada.;)
Pytam sa preto, lebo vyzeraju po presadeni dost biedne, myslim to ze maju jemne a ovisnute listky. Takze nepoliat, no dobre. :)
zmrzka333
10.02.10,17:37
Ahojte. Lujza.j oddelila som keiky a supla do substratu. Co nasleduje potom, poliat ich, prihnojit ci cakat.. ako to robis ty? Tu matersku rastlinku som presadila tiez, tak uz len idem cakat ci sa pozbiera :)
Hnojit asi nie, ale nepoliat ich 7-10 dni sa mi zda vela na keiku. Sadila si do vlhkeho alebo sucheho substratu? Ja by som substrat aspon porosila. Pockaj na odpoved tych co uz mali keiku