katka50
20.05.09,09:53
:)Ale nebyť Teba-tak by som to nezistila. Ty si ma naviedla, aby som pohladala na internete.:):)
sayly
20.05.09,11:50
prosím radu k príspevku 693
invest
20.05.09,12:07
Pekný deň, želám všetkým. Tiež som sa po prelúskaní tejto celej témy odhodlala kúpiť orchideu. /No pôvodne som si ju chcela kúpiť ako odmenu za DP, no k tomu som sa nedostala/ tak mi ju deti kúpili k meninám. Chcem Vás poprosiť namočiť do vody na 1 hodinu znamená, že celý téglik vložím do vody aby sa nabrala voda aj z hora, alebo len tak do polovičky, koľko vody si vytiahne?
arizona
20.05.09,13:48
Pekný deň, želám všetkým. Tiež som sa po prelúskaní tejto celej témy odhodlala kúpiť orchideu. /No pôvodne som si ju chcela kúpiť ako odmenu za DP, no k tomu som sa nedostala/ tak mi ju deti kúpili k meninám. Chcem Vás poprosiť namočiť do vody na 1 hodinu znamená, že celý téglik vložím do vody aby sa nabrala voda aj z hora, alebo len tak do polovičky, koľko vody si vytiahne?

...iba koľko vytiahne koreňami.Ponor črepník max. do 2/3.(stačí aj oveľa menej) . Nie je dobré aby sa dostala voda zhora do "srdiečka" kvetinky.
dominica
20.05.09,14:23
Spinku tu veru zatiaľ nemám...
Boli v zľave od 4,75€a viac, videla som aj po 6€, aj po 8€. V Baumaxe v TT.
m.hladka
20.05.09,17:01
Po prečítaní tejto témy som si tiež kúpila tento zázračný kvet. Sama som zvedavá ako využijem všetky tieto rady, ktoré som si prečítala.
Ale nechápem,čo je tá "spinka" a načo to je?
dominica
20.05.09,17:11
je na pridanie fotiek do fóra :)
invest
21.05.09,06:30
...iba koľko vytiahne koreňami.Ponor črepník max. do 2/3.(stačí aj oveľa menej) . Nie je dobré aby sa dostala voda zhora do "srdiečka" kvetinky.
Ďakujem, ak sa naučím možno pridám aj foto. Má veľa pukov, ak všetky vykvitnú bude prekrásna.
milka 60
21.05.09,08:46
dobry den som nova uživatelka tohto fora som milo dojata čo všetko sa da dozvedieť o tychto nadhernych kvetinach
dominica
21.05.09,09:48
Ahojte, tak ja som včera presadila 3 orchidei, ostatné sa nezmestia do nádob, ktoré som si kúpila :mad:. Som to neodhadla.
Chcela som sa spýtať, ak má orchidea strašne veľa koreňov v kvetináči, až nejde vybrať a korene sú okolo poprepletané/myslím vnútorné korene/ čo s ňou, ak ju chcem presadiť. Potrebuje toľko koreňov, nemôžu sa nejaké zrezať? Teda nechcem jej ublížiť, preto sa pýtam, lebo tých koreňov je neúrekom, viac ako zeminy.
zuzkahris
21.05.09,12:54
Ja by som sa chcela spýtať, či môžem lišajovec presadiť v dobe kvitnutia..?? Včera som mu kúpila sklenený obal na kvetináč, lebo sa mi už v tom plastovom neudržal a všimla som si, že korienky vychádzajú von.. no krásne kvitne a vyháňa ďalšiu stonku, na ktorej budú kvety, tak sa bojím a neviem čo spraviť..
Ďakujem za radu.
beba13
21.05.09,16:04
No už mám aj ja orchideiu, síce len také malé chudiatko ale snád sa mi podarí z nej vypestovať aj krajší kvet
vikinka.n
21.05.09,18:50
No už mám aj ja orchideiu, síce len také malé chudiatko ale snád sa mi podarí z nej vypestovať aj krajší kvet

Má krásne sfarbené kvietky. Tak držím palce ;)
veronika13
21.05.09,18:53
No už mám aj ja orchideiu, síce len také malé chudiatko ale snád sa mi podarí z nej vypestovať aj krajší kvet

prečo chudiatko? netradičná farba... všade sú len ružové, biele... teda z tých lacnejších myslím... takéto vidieť zriedka... neboj, je krásna a bude ešte krajšia :-)
Ma-Ba
22.05.09,10:45
Moja nová krásavica, veľkosťou listu mi pripomína phalu hybrid, ale veľkosťou kvetu zas calimero, tak neviem aký je to druh, dostala som ju od drahého k nášmu sviatku matiek a nenechal mi tam žiaden papierik...a potrebujem poradiť, môžem presadiť calimero do väčšieho črepníka? V tom maličkom nemá žiadny substrát a začína mi na ňom žltnúť lístok, tak nechcem o ňho prísť

Skúsení pestovatelia radia presadiť do väčšieho kvetináča o 1, 2 čísla.
Zožltnutie 1 listu ešte nemusí znamenať nič, horšie by bolo mäknutie listov.
Ma-Ba
22.05.09,10:59
Ahojte, tak ja som včera presadila 3 orchidei, ostatné sa nezmestia do nádob, ktoré som si kúpila :mad:. Som to neodhadla.
Chcela som sa spýtať, ak má orchidea strašne veľa koreňov v kvetináči, až nejde vybrať a korene sú okolo poprepletané/myslím vnútorné korene/ čo s ňou, ak ju chcem presadiť. Potrebuje toľko koreňov, nemôžu sa nejaké zrezať? Teda nechcem jej ublížiť, preto sa pýtam, lebo tých koreňov je neúrekom, viac ako zeminy.

Pri presádzaní takýchto rastlín treba jemne postláčať kvetináč, tak aby sa prilepené korene o jeho steny oddelili. Prípadne záhr. nožnicami poprestrihovať dno tak, aby sa nepoškodili korene, potom jemne rastlinu potiahnuť hore a snažiť sa dostať ju von, aby sa čo najmenej poškodila. Ak sú korene suché, dobré je namočiť rastlinu do vlažnej vody 10-15 min. Korene zmäknú a ľahšie sa nimi manipuluje. Treba zvoliť väčší kvetináč, na dno dať gril. uhlie polámané na menšie kúsky, alebo keramzit - drenáž.vrtstva. Potom rastlinu posadíme /nie veľmi hlboko/ do kvetináča a zasypeme substrátom.
Korene sa v žiadnom prípade nestrihajú, rastlinu by ste mohli veľmi poškodiť. Čím má viac koreňov, tým lepšie rastie a kvitne.
dominica
22.05.09,11:08
Ďakujem za odpoveď :), zasa som o niečo múdrejšia...
zuzkahris
22.05.09,11:54
Amôžem presadiť orchideu v dobe kvitnutia?
Ivus44
22.05.09,14:58
Dobry den. Zacinaju mi z orchidejky odpadat kvety, uschnu a padaju ale zaroven mi rastie novy list zo srdiecka. co mam robit, ked mi vsetky kvety opadaju? lebo zatial nemam stonku ani trosku suchu, iba kvety padaju. kde mam strihat ak mam strihat? mam strihat aj zelenu cast stonky? dakujem. ked rastie list a kvety padaju, mam pohnojit?
Ma-Ba
22.05.09,16:37
Amôžem presadiť orchideu v dobe kvitnutia?

Viacerí radia rastlinu v čase kvitnutia nepresádzať. Alebo presadiť a kvetný stvol odstrihnúť, dať do vázy.
Iní zase majú skúsenosti, že aj rastliny, ktoré kvitnú presádzajú a nič sa nedeje.
Presadenie je dosť veľký zásah do života orchideje a malo by sa robiť, len vtedy keď je to nevyhnutné. Kvitnutie rastlinu vyčerpáva a spojené s presadením jej asi dá zabrať.
Myslím, že je lepšie odstrihnúť kvetný stvol a tak presadiť, ale je na Vás čo si vyberiete.
Ľubomír
22.05.09,17:09
Ivus44, to je dobre ked nie je suchá stopka. Počkaj, kým opadne posledný kvet a potom si na stopke narátaj dva kolienka, dúfam, že nieš čo to je a nad tým druhým tak centimeter odrež, alebo tak 20 cm od zeme. O týždeň, dva ti začne rašiť to druhé kolienko, bude nová stopka a nové kvety. Mne sa podarilo minulý tždeň odstrinúť a už mi raší nové kolineko, Opakujem to vždy po odvitnutí a funguje. Dokonca mi pustila 3 kvetnú stopku, teším sa až bude zakvitnutá celá. Na každej stopke je minimálne 9 kvetov. Teším sa.
zuzkahris
22.05.09,18:38
Viacerí radia rastlinu v čase kvitnutia nepresádzať. Alebo presadiť a kvetný stvol odstrihnúť, dať do vázy.
Iní zase majú skúsenosti, že aj rastliny, ktoré kvitnú presádzajú a nič sa nedeje.
Presadenie je dosť veľký zásah do života orchideje a malo by sa robiť, len vtedy keď je to nevyhnutné. Kvitnutie rastlinu vyčerpáva a spojené s presadením jej asi dá zabrať.
Myslím, že je lepšie odstrihnúť kvetný stvol a tak presadiť, ale je na Vás čo si vyberiete.

Ďakujem za radu, ani ja by som ju radšej nepresádzala, len sa bojím toho, že už má vonku korienky zo spodu z plastového kvetináča, vyháňa ďalší stvol, na ktorom budú kvety, také 4 mesiace bude ešte kvitnúť, len aby to tým korienkom nevadilo ... Mám z nej veľkú radosť a nechcem nič pokaziť ..
Ma-Ba
23.05.09,06:44
zuzkahriz: je ešte jedna možnosť.
Rozrezať plastovú fľašu, do spodnej časti urobiť otvory, naplniť substrátom - ja dávam keramzit, trochu čier. uhlia,coco-chips, prípadne borovicovú kôru. Do tohto posadiť plastový kvetináč, tak aby zapadol. Robím to tak vtedy, keď nechcem presádzať.
Korene pekne vrastajú do "nadstaveného kvetináča". Inak je možné, že zastavia rast a to je škoda.
Dobré je spojené plasty prelepiť priesvitnou páskou, lebo ak sa nedá pozor zbierame substrát z koberca.
zuzkahris
23.05.09,19:13
zuzkahriz: je ešte jedna možnosť.
Rozrezať plastovú fľašu, do spodnej časti urobiť otvory, naplniť substrátom - ja dávam keramzit, trochu čier. uhlia,coco-chips, prípadne borovicovú kôru. Do tohto posadiť plastový kvetináč, tak aby zapadol. Robím to tak vtedy, keď nechcem presádzať.
Korene pekne vrastajú do "nadstaveného kvetináča". Inak je možné, že zastavia rast a to je škoda.
Dobré je spojené plasty prelepiť priesvitnou páskou, lebo ak sa nedá pozor zbierame substrát z koberca.

Ma-Ba, ďakujem, tak to ma nenapadlo, zajtra jej ihneď nadstavím kvetináč, kúpila som substrát z borovicovej kôry, tak hádam bude dobre, ešte raz ďakujem!
Ma-Ba
24.05.09,19:06
Niet za čo, nech sa Vám darí.
Maruška54
25.05.09,11:10
Ahojte, prečítala som túto tému od samého začiatku. Mám bielu orchideu a keď mi odkvitla tak začali spodné listy mäknúť a vráskavieť,na odkvitnutých stonkách podľa mňa sa vytvárajú keiky, zo spodnej časti medzi listami sa tlačí asi nová stonka. Teraz som na pochybách, je prepolievaná alebo je nepolievaná? A čo s ňou robiť aby mi zostala? Prikladám aj fotografie ale je to z mobilu takže kvalita nič moc.
Maruška54
25.05.09,11:22
Takúto mám momentálne kvitnúcu ale nie mojou zásluhou, dostala som ju pre tromi týždňami.
Ma-Ba
25.05.09,11:44
Ahojte, prečítala som túto tému od samého začiatku. Mám bielu orchideu a keď mi odkvitla tak začali spodné listy mäknúť a vráskavieť,na odkvitnutých stonkách podľa mňa sa vytvárajú keiky, zo spodnej časti medzi listami sa tlačí asi nová stonka. Teraz som na pochybách, je prepolievaná alebo je nepolievaná? A čo s ňou robiť aby mi zostala? Prikladám aj fotografie ale je to z mobilu takže kvalita nič moc.

Skôr sa mi zdá zasolená. V jednom článku o pestovaní orchideí sa píše:
"Nadmerné nahromadenie solí z vody a hnojiva môže spôsobiť, že listy odumierajú a opadávajú."
Ak by bola nepolievaná stačí celý kvetináč namočiť do dažďovej vody na 15 min. Ak ste polievali častejšie ako 1x za 7 dní, môže byť prepolievaná. Záleží aj od podmienok, v ktorých ju pestujete. Ťažko povedať, ale asi by nepohrdla presadením.
veronika13
25.05.09,12:17
Ahojte, prečítala som túto tému od samého začiatku. Mám bielu orchideu a keď mi odkvitla tak začali spodné listy mäknúť a vráskavieť,na odkvitnutých stonkách podľa mňa sa vytvárajú keiky, zo spodnej časti medzi listami sa tlačí asi nová stonka. Teraz som na pochybách, je prepolievaná alebo je nepolievaná? A čo s ňou robiť aby mi zostala? Prikladám aj fotografie ale je to z mobilu takže kvalita nič moc.


Ahoj, ak dobre vidím, tak to čo sa ti tlačí zo stonky je skôr nový koreň. Na tej druhej foto nevidím čo rastie, je to moc tmavé
Maruška54
25.05.09,17:16
Ďakujem za rady, s tou presolenou vodou to môže byť pravda. Už som takto pochovala jednu orchideu a teraz vidím že s touto sa deje to isté. Zajtra idem kupovať vhodné materiály na výrobu substrátu a presádzam.
AlaNR
26.05.09,09:12
Ivus44, to je dobre ked nie je suchá stopka. Počkaj, kým opadne posledný kvet a potom si na stopke narátaj dva kolienka, dúfam, že nieš čo to je a nad tým druhým tak centimeter odrež, alebo tak 20 cm od zeme. O týždeň, dva ti začne rašiť to druhé kolienko, bude nová stopka a nové kvety. Mne sa podarilo minulý tždeň odstrinúť a už mi raší nové kolineko, Opakujem to vždy po odvitnutí a funguje. Dokonca mi pustila 3 kvetnú stopku, teším sa až bude zakvitnutá celá. Na každej stopke je minimálne 9 kvetov. Teším sa.

Nadviažem na tento príspevok. V novembri, keď mi odkvitla orchidea, nechala som stonky na pokoji, neodstrihovala som ichlebo neuschli a mala som pocit, že na konci stonky vyháňa nový kvietok. Tak to bolo až doteraz, ale... teraz mi na stonke, na mieste, kde bol predtým kvietok, vyhnalo minipaličku - ministonečku. Problém mám v tom, že je to na tej pôvodnej stonke asi 25 cm nad koreňom a nad tým miestom, kde vyháňa je ďalších asi 10 cm pôvodnej stonky. Mám to nechať tak, alebo mám odstrihnúť ten zbytok? Nie je to doteraz suché, bojím sa, aby som niečo nepokazila. Diky za radu!
katka121
26.05.09,10:04
ahojte poraďáci, ja mám doma 4 orchidey, 3 sú phalaenopsis a 1 je dendrobium. jedna orchidea mi vykapala, lebo listy jej začali žltnúť a vyzerali ako nejaká stará uhorka. boli také mäkké a porobili sa na nej nejaké pásiky (ako keby boli zošuverené). teraz som spozorovala, že sa to začína robiť aj na ďalšej. polievam raz za týždeň, postavím do vody a potom vyberiem a nechám stiesť vodu. nemám ich na priamom slnku ale mám ich na okne. kvety má krásne, bohaté a ešte aj pučí. raz za mesiac aj hnojím. prosím poraďte mi, kde robím chybu? :confused: ďakujem veľmi za poradenie.
Ivus44
26.05.09,12:33
Ivus44, to je dobre ked nie je suchá stopka. Počkaj, kým opadne posledný kvet a potom si na stopke narátaj dva kolienka, dúfam, že nieš čo to je a nad tým druhým tak centimeter odrež, alebo tak 20 cm od zeme. O týždeň, dva ti začne rašiť to druhé kolienko, bude nová stopka a nové kvety. Mne sa podarilo minulý tždeň odstrinúť a už mi raší nové kolineko, Opakujem to vždy po odvitnutí a funguje. Dokonca mi pustila 3 kvetnú stopku, teším sa až bude zakvitnutá celá. Na každej stopke je minimálne 9 kvetov. Teším sa.

Prosim ta a ked ja mam uplne hore na stonke, kde odpadol posledny kvietok take ,, ocko,, malinky vyhonok, ktory sa nijako nezmenil pocas celej doby, co ju mam. Mam to odstrihnut aj napriek tomu?
sayly
26.05.09,13:06
Prosim ta a ked ja mam uplne hore na stonke, kde odpadol posledny kvietok take ,, ocko,, malinky vyhonok, ktory sa nijako nezmenil pocas celej doby, co ju mam. Mam to odstrihnut aj napriek tomu?

ja strihám nad posledným očkom a môže byť aj piate, teraz mi tak vyšiel keik na jednej a na druhá mi bude z očka už kvitnúť, doporučuje sa strihať nad 3 očkom, aby sa nevysilovala a opäť, čo najskôr zakvitla, ale nie je to pravidlo
arizona
26.05.09,14:23
ahojte poraďáci, ja mám doma 4 orchidey, 3 sú phalaenopsis a 1 je dendrobium. jedna orchidea mi vykapala, lebo listy jej začali žltnúť a vyzerali ako nejaká stará uhorka. boli také mäkké a porobili sa na nej nejaké pásiky (ako keby boli zošuverené). teraz som spozorovala, že sa to začína robiť aj na ďalšej. polievam raz za týždeň, postavím do vody a potom vyberiem a nechám stiesť vodu. nemám ich na priamom slnku ale mám ich na okne. kvety má krásne, bohaté a ešte aj pučí. raz za mesiac aj hnojím. prosím poraďte mi, kde robím chybu? :confused: ďakujem veľmi za poradenie.
...posúvam ( kvôli zlúčeniu tém):)
monitta1
26.05.09,17:32
ahojte som tu nová chcela by som poradiť. mám orchideu phalaenopsis a spravila sa mi na vrchu dcérska rastlina s vzdušnými korenmi (1 cm dlhé) a neviem ako ju mam presadiť. kde ju mám odrezať? a tie korene idu do zeme? dakujem za odpoved.
bef
26.05.09,20:20
ahojte som tu nová chcela by som poradiť. mám orchideu phalaenopsis a spravila sa mi na vrchu dcérska rastlina s vzdušnými korenmi (1 cm dlhé) a neviem ako ju mam presadiť. kde ju mám odrezať? a tie korene idu do zeme? dakujem za odpoved.

Ešte trošku počkaj. Čím dlhšie vzdušné korienky tým lepšie, aspom zo 5 cm, potom normálne zasadiť do substrátu, ale počítaj s tým, že bude trvať dosť dlho dokedy začne riadne rásť.

Pekný deň:)
dominica
27.05.09,14:05
Ahojte, viete mi niekto poradiť, aký je rozdiel medzi dendrobiou phalaenopsis a dendrobiou nobile. Čítala som, že je rozdiel ako ktorú pestovať a vlastne neviem kam moju Dendrobiu Berry Odu zaradiť, nejak nechápem....som z tých Dendrobiíí paf :D a čím viac o nich čítam, tým som sprostejšia ...
Ivus44
27.05.09,16:14
TAK MAM TU MOJU ODSTRIHNUT ALEBO NIE??? inde mi zas radia aby som ju vobec neodrezala. vculeky neviem.
dominica
27.05.09,16:33
TAK MAM TU MOJU ODSTRIHNUT ALEBO NIE??? inde mi zas radia aby som ju vobec neodrezala. vculeky neviem.
ja som moje nikdy nestrihala a krásne kvitnú stále a tiež mám vždy na stonke na konci taký malulinký akoby výhonok z ktorého mi potom začnú vyrastať púčiky, čiže tá 1 stonka mi kvitne aj viackrát a potom keď uschne ju odstrihnem celú. Alebo mi z tej stonky čo kvitla vyrastie druhá stonka a tá zakvitne, no jednoducho som to nikdy nestrihala, je to asi na tebe, keďže každý to robí ináč...
dominica
27.05.09,17:31
Už som našla, čo je tá moja zač :D , je to dendrobium kingianum. Rada by som pridala foto, ale ešte stále mi to nejde :(.
sayly
28.05.09,04:03
Už som našla, čo je tá moja zač :D , je to dendrobium kingianum. Rada by som pridala foto, ale ešte stále mi to nejde :(.

http://www.iabc.cz/scripts/detail.php?id=6082
http://www.garten.cz/a/cz/2936-dendrobium/

Tu je písané o pestovaní, ale ako som to čítala, pestuje sa tak isto ako nobile
dominica
28.05.09,05:30
No je to chladnomilná rastlina a neviem, či jej tie podmienky budem vedieť zabezpečiť, nakoľko by mala byť vonku a ja bývam v byte a nemám ani balkón. Znáša veľmi dobre letnenie vonku niekde v chládku dokonca znesie až teploty okolo 5 st. a na zimu je ju dobré dať do miestnosti, kde je teplota 10 - 17 st. aby sa zabezpečil rast kvetov. Musí mať zimu chladnú, aby vyhnala kvety a v lete okolo 20 - 25 st. No čo v byte...
Skúsim to tak, že zatiaľ bude na okne v obývačke a potom ju presuniem do spálne, kde je o niečo chladnejšie a v zime v spálni nekúrime, ale ani zďaleka neviem dodržať tie rozdiely chladu a tepla...
sayly
28.05.09,05:39
No je to chladnomilná rastlina a neviem, či jej tie podmienky budem vedieť zabezpečiť, nakoľko by mala byť vonku a ja bývam v byte a nemám ani balkón. Znáša veľmi dobre letnenie vonku niekde v chládku dokonca znesie až teploty okolo 5 st. a na zimu je ju dobré dať do miestnosti, kde je teplota 10 - 17 st. aby sa zabezpečil rast kvetov. Musí mať zimu chladnú, aby vyhnala kvety a v lete okolo 20 - 25 st. No čo v byte...
Skúsim to tak, že zatiaľ bude na okne v obývačke a potom ju presuniem do spálne, kde je o niečo chladnejšie a v zime v spálni nekúrime, ale ani zďaleka neviem dodržať tie rozdiely chladu a tepla...

no ak v zime v spálni nekúrite, tak podmienky jej zabezpečíš, veď potrebuje teplotný rozdiel medzi letom a zimou a to myslím v Tvojom prípade bude možné. cez zimu potom nehnoj a polievaj menej ako v lete, aj to je pre ňu dôležité, treba jej urobiť obdobie vegetačného kľudu, aj keď nebude úplne podľa normy, ale podarí sa to
sayly
28.05.09,05:57
TAK MAM TU MOJU ODSTRIHNUT ALEBO NIE??? inde mi zas radia aby som ju vobec neodrezala. vculeky neviem.

odstrihni len to kde si si istá, že už nič neporastie, väčšinou to býva časť, na ktorej boli kvety, tam nie sú očká...ak máš na pocit, že na konci by mohol ísť ešte puk, tak počkaj, no ak dlho nebude žiadna zmena, kľudne to odstrihni, veď zo spiacich očiek Ti vyženie nové halúzky, ktoré Ti zakvitnú, posielam Ti fotky, na ktorých je vidieť ako ju mám odstrihnutú a na poslednej Ti ukazujem v ktorom mieste ju odstrihnem, keď mi úplne odkvitne a prestane vytvárať puky, nad miestom ustrihnutia nie sú žiadne očká...tá na prvých dvoch fotkách onedlho zakvitne, ako som ju odstrihla vyhnala mi aj z očka novú stonku, ktorá sa začína rozvetvovať a zároveň mi vyhnala aj úplne novú, ktorá sa tiež rozvetvuje, tak sa teším, že bude samí kvet
vikinka.n
28.05.09,10:50
Ahojte,

viete o tom že v Tescu majú orch. vo výpredaji po 4,99 EUR :D.
Boli ozaj krásne :eek:, ja som vybrala dve ;).
dominica
28.05.09,11:46
No ja by som ich už nemala kam dávať, mám len 2 okná a darí sa im len na 1... a ak si ešte nejakú zaobstarám, tak to bude asi nobilka, jedine, že by ma nejaká oslovila a ja neodolám :D. Dnes by som chcela ísť do Tesca na nákup, neviem, či ich majú aj u nás, ale pôjdem tade radšej oblúkom :D
Už tu mám spinku, tak keď manžel vyprázdni konenče kartu na foťáku, tak sem dám moje kvietky, snáď dovtedy všetky neodkvitnú, lebo už majú posledné kvety...
sayly
28.05.09,11:56
Ahojte,

viete o tom že v Tescu majú orch. vo výpredaji po 4,99 EUR :D.
Boli ozaj krásne :eek:, ja som vybrala dve ;).

veľmi dobrá cena...a v ktorom Tescu?
lenus
28.05.09,12:09
Ahojte,

viete o tom že v Tescu majú orch. vo výpredaji po 4,99 EUR :D.
Boli ozaj krásne :eek:, ja som vybrala dve ;).
Akurat minuly stvrtok som bola v Baumaxe aj v Tescu v PP len preto, aby som si kupila dalsiu orchideu, lebo tym dvom sa celkom dari, biela mi uz aj kvitne a na ruzovej rastie list. Ale domov som prisla s prazdnymi rukami. Skoda, ze som to neodlozila o tyzden a nesla az dnes :(
sayly
28.05.09,12:15
Akurat minuly stvrtok som bola v Baumaxe aj v Tescu v PP len preto, aby som si kupila dalsiu orchideu, lebo tym dvom sa celkom dari, biela mi uz aj kvitne a na ruzovej rastie list. Ale domov som prisla s prazdnymi rukami. Skoda, ze som to neodlozila o tyzden a nesla az dnes :(

ale veď nikdy nie je neskoro...môžeš vybehnúť aj dnes:D
Jara
28.05.09,12:18
Ja by som aj vybehla, ale už tiež nemám kam dávať... :mee:
lenus
28.05.09,12:46
ale veď nikdy nie je neskoro...môžeš vybehnúť aj dnes:D
To je pravda, len skoda, ze nie som priamo z PP a nemam k dispozicii auto :( Ale mozno este nieco vyspekulujem, lebo som uz nenormalne navnadena na dalsiu :D
sayly
28.05.09,12:59
Ja by som aj vybehla, ale už tiež nemám kam dávať... :mee:

ja som to vyriešila pri výmene okien, dala som si urobiť parapety cca 25 cm, takže sa mi tam toho zmestí dosť a mám šťastie aj v tom, že dve okná mám na východ a tie dve ďalšie na juh, ale mám aj tam dendrobium a tej sa tam darí výborne lepšie ako na východnom, mám ich 10 a mám ich všetky pekne na jednom okne (2m), takže môžem kupovať o sto šesť...neviem prečo som tak strašne začala byť zaťažená na orchideiky, úplne som sa do nich zbláznila:D:D:D:---
vikinka.n
28.05.09,14:19
veľmi dobrá cena...a v ktorom Tescu?

Ja som bola v Pezinku, ale hádam to bude vo všetkých.
Ivus44
28.05.09,18:17
odstrihni len to kde si si istá, že už nič neporastie, väčšinou to býva časť, na ktorej boli kvety, tam nie sú očká...ak máš na pocit, že na konci by mohol ísť ešte puk, tak počkaj, no ak dlho nebude žiadna zmena, kľudne to odstrihni, veď zo spiacich očiek Ti vyženie nové halúzky, ktoré Ti zakvitnú, posielam Ti fotky, na ktorých je vidieť ako ju mám odstrihnutú a na poslednej Ti ukazujem v ktorom mieste ju odstrihnem, keď mi úplne odkvitne a prestane vytvárať puky, nad miestom ustrihnutia nie sú žiadne očká...tá na prvých dvoch fotkách onedlho zakvitne, ako som ju odstrihla vyhnala mi aj z očka novú stonku, ktorá sa začína rozvetvovať a zároveň mi vyhnala aj úplne novú, ktorá sa tiež rozvetvuje, tak sa teším, že bude samí kvet
Posielam obrazok tej mojej kvetinky. V kruzku je nemeniaci sa vyrastok. Kvetinku mam doma uz skoro 2 mesiace. Tyzden dozadu odkvitla. Neviem ci mam tie stonky strihat. Na rozdiel od tvojich su stale cele zelene, nie su to vobec take suchsie stonky ako vidim u tvojej kraske. Dostala som uz aj take rady aj take. Je tam vidno aj novy listok, ktory vyrasta zo srdiecka. Tak som prihnojila. Neviem ci som urobila dobre. A prikladam aj fotku mojho noveho prirastku :) Myslis, ze ju mam strihat aj ked je cela taka zelena? nemala by som az ked uschne?
sayly
29.05.09,04:00
Posielam obrazok tej mojej kvetinky. V kruzku je nemeniaci sa vyrastok. Kvetinku mam doma uz skoro 2 mesiace. Tyzden dozadu odkvitla. Neviem ci mam tie stonky strihat. Na rozdiel od tvojich su stale cele zelene, nie su to vobec take suchsie stonky ako vidim u tvojej kraske. Dostala som uz aj take rady aj take. Je tam vidno aj novy listok, ktory vyrasta zo srdiecka. Tak som prihnojila. Neviem ci som urobila dobre. A prikladam aj fotku mojho noveho prirastku :) Myslis, ze ju mam strihat aj ked je cela taka zelena? nemala by som az ked uschne?

no ja by som to odstrihla, nevidím dobre kde sú prvé očká, ale ak sú tam ako som to naznačila, odstrihni to tesne nad nimi, nech sa nadarmo nevysiluje a začne vyháňať, treba byť trpezlivý, niektoré druhy sú také, že nevyženú ani z očiek a stonka zoschne, vtedy treba čakať na novú, ale dúfam, že to nie je tvoj prípad;)
Ivus44
29.05.09,05:51
no ja by som to odstrihla, nevidím dobre kde sú prvé očká, ale ak sú tam ako som to naznačila, odstrihni to tesne nad nimi, nech sa nadarmo nevysiluje a začne vyháňať, treba byť trpezlivý, niektoré druhy sú také, že nevyženú ani z očiek a stonka zoschne, vtedy treba čakať na novú, ale dúfam, že to nie je tvoj prípad;)
Mno ktore su akoze prve ocka? myslis, ze to mam strihat, ked tam nemam nic suche? Tam kde som to naznacila na obrazku, kde by sa teda strihalo, tak nad tym rastli uz kvietky. Ocka su tie uzavrete vypuklinky? a tie otvorene vypuklinky, tam boli kvety. hej?
vikinka.n
29.05.09,08:25
Tak som vám nacvakala tie moje úlovky z Tesca :---, kedže ja už ich nemam kam dávať tak jednu (tú bielu) som nanútila mame :D, možno sa aj ona do nich zamiluje a druhý som darovala bratovi, ten už zamilovaný je :).
dominica
29.05.09,08:49
Sú nádherné. Ja mám tiež moje nacvakané, ale nemá mi ich kto stiahnuť do PC, na mojom mi to nejde, potrebujem mužov PC a aj tak to sama neviem...ale hneď ako to bude možné, tak sa s nimi konenče pochválim, len škoda, že už skoro všetky odkvitajú.
Jara
29.05.09,09:30
Vikinka majú krásne kvety, ale tá biela má niečo na listoch. Je to len fotka?
vikinka.n
29.05.09,09:51
Vikinka majú krásne kvety, ale tá biela má niečo na listoch. Je to len fotka?

Áno niečo tam je, ale mama ju chcela, bola najkrajšia. Dúfam že to není nič zvláštne. No o tú sa nebojím, moja mama je taký divný tvor čo sa týka pestovanie kvetov. O nič sa nejak mimoriadne nestará a všetko jej tak kvitne že to až možné není. Já tu okolo svojich pobehujem po špičkách.
sayly
29.05.09,09:59
Mno ktore su akoze prve ocka? myslis, ze to mam strihat, ked tam nemam nic suche? Tam kde som to naznacila na obrazku, kde by sa teda strihalo, tak nad tym rastli uz kvietky. Ocka su tie uzavrete vypuklinky? a tie otvorene vypuklinky, tam boli kvety. hej?

presne tak, odstrihni to nad tými uzavretými vypuklinkami, tam kde si mala kvietky Ti už aj tak nič neporastie, orchideika buď vyženie novú stonku, alebo vyženie stonku alebo keik (nová rastlinka) z toho spiaceho očka (uzavretej vypuklinky)....keby si ešte stále nevedela, čo je čo, tak Ti to odfotím
Ivus44
29.05.09,12:31
Prave som odstrihla orchidejke tie stonky, ako sme sa rozpravali. Jaj, ani neviete ako mi je to luto. To je vzdy prvy raz take tazke?
vikinka.n
29.05.09,12:37
Prave som odstrihla orchidejke tie stonky, ako sme sa rozpravali. Jaj, ani neviete ako mi je to luto. To je vzdy prvy raz take tazke?

Prepáč, ale neprežívaš to trošku moc?
dominica
29.05.09,12:40
No priznám sa, že aj mne by to bolo ľúto. Ja som dnes odstriha tiež z 2 stoniek, ale len také 2 cm dlhé konáriky, pretože ostatné ešte kvitnú, tak mi to ľúto nebolo, ale ak mi jedna odkvitne, tak ma čaká tiež také poriadne strihanie, aj keď som to nikdy nerobila, ale skúsim na rady ostatných skúsenejších...
sayly
29.05.09,15:32
Prave som odstrihla orchidejke tie stonky, ako sme sa rozpravali. Jaj, ani neviete ako mi je to luto. To je vzdy prvy raz take tazke?

ale počkaj akú budeš mať radosť, keď Ti znovu zakvitne:D:D:D
Ivus44
29.05.09,15:39
ale počkaj akú budeš mať radosť, keď Ti znovu zakvitne:D:D:D
Hned sa mi bude lahsie nabuduce strihat, ked budem vidiet, ze to funguje ;) dakujem za vsetko.
katty22
29.05.09,19:13
asi pred týždňom som sem písala o mojom probléme so zmäknutými listami a sayly mi odpovedala, aby som napísala, ako sa o ne starám- no polievam tak, že raz za týždeň dám do odstátej vody celý kvetináč asi na hodinu, ale raz sa mi stalo ,že som ju zabudla z tej vody vybrať, bola tam dlhšie. no práveže sa mi nezdá ,že by bola premokrená. ona má dosť veľa koreňov v kvetináči, je v takom plastovom, v ktorom som ju kúpila, dokonca tie korene už z neho vyliezajú von. a má aj dosť suchých. Ale má aj zelené korene. Mne sa skôr zdala , že je stále suchá. Tak , čo by som s ňou mala urobiť?
Ivus44
29.05.09,20:48
Ja polievam iba tak, ze ich prelejem destilovanou (niektorí ludia maju voci destilovanej vyhrady, ze nedava ziadne ziviny do rastlinky, no nevedia, ze je zbavena iba necistot ale ionov nie)vodou, ked treba, prihnojim. Nenechavam ju nijako odstat vo vode na hodinku a pod. Substrat prelejem vodou, necham odkvapkat a polievam az vtedy, ked vidim, ze je substrat uplne suchy. Vychadza mi to tak raz za 8 -9 dni.
daen
30.05.09,06:38
mam orchideje phalenopsis a na niektorých sa mi začali scvrkávať listy a mäknúť. Hnojim každý tyždeň a rosím každý deň. Polievam z vrchu. Doteraz nebol žiaden problém a všetky kvitnú ale jedna, ktorej listy sú najviac scvrknuté, kvitne, ale aj stonka začína postupne scvrkávať. čo robím zle?
vikinka.n
30.05.09,06:45
Dobré ráno,

potrebujem súrne poradiť. Pri jednej mojej orchidke som si už dávnejšie všimla že jej začínajú odhnívať korene. Najprv som ju nechávala preschnúť, ako mi radili na iných fórach. No dneska som si všimla že mala list ako keby podliaty vodou. Tak som to nevydržala a vyklopila som kvetináč. Minimálne 50% koreňov zhnitých. Potrebujem vedieť ako sa robí tá sáčková metóda. Já som zle korene aj ten list odstránila, celú orch. som pichla do sáčika a navlhčila. Je to dobre? A čo dalej s ňou? Ako často ju vlhčiť? Treba ju aj vetrať? Mám ju mať na svetle? Prosím pomožte mi nerada by som o ňu došla. :mee::mee::mee:
sayly
30.05.09,11:23
asi pred týždňom som sem písala o mojom probléme so zmäknutými listami a sayly mi odpovedala, aby som napísala, ako sa o ne starám- no polievam tak, že raz za týždeň dám do odstátej vody celý kvetináč asi na hodinu, ale raz sa mi stalo ,že som ju zabudla z tej vody vybrať, bola tam dlhšie. no práveže sa mi nezdá ,že by bola premokrená. ona má dosť veľa koreňov v kvetináči, je v takom plastovom, v ktorom som ju kúpila, dokonca tie korene už z neho vyliezajú von. a má aj dosť suchých. Ale má aj zelené korene. Mne sa skôr zdala , že je stále suchá. Tak , čo by som s ňou mala urobiť?

kedysi som polievala, tak ako Ty a darilo sa im, aj mi opätovne kvitli, no cca po 2 rokoch mi dve začali odchádzať, začali im mäknúť listy a scvrkávať sa, tak som ich vybrala z kvetináča a zistila som, že na jednej mi nezostal ani jeden korienok (musela som uplatniť sáčkovú metódu) a na druhej mi zostalo cca 7 korienkov, tú som znovu posadila a radikálne som zmenila polievanie, polievam len prevarenou vodou, destilovanou by som to nerobila (jedine , že by si ju rozrobila 2 diely destilky a 1 diel normálnej z kohútika), polievať som začala menej len prelejem s troškou vody cca0,5 - 1 dcl vody a nechám odkvapkať, všetky sa mi prebrali, tú zo sáčku mám už posadenú a tá druhá mi začína vyháňať stonku, ako sa hovorí menej je niekedy viac, hnojím raz za 14 dní
vikinka.n
30.05.09,11:28
sayly možeš mi prosím ťa presne opísať ako sa robí ta sáčková metóda. Či tam treba dať celú kvetinu, ako často kropiť, či treba vetrať, či má byť kvetina na slnku alebo radšej v tme...
Teraz to skúšam na jednej, písala som to vyššie a nechcem to pokaziť. Bola by som rada keby mi prežila.
Ďakujem
sayly
30.05.09,11:29
Dobré ráno,

potrebujem súrne poradiť. Pri jednej mojej orchidke som si už dávnejšie všimla že jej začínajú odhnívať korene. Najprv som ju nechávala preschnúť, ako mi radili na iných fórach. No dneska som si všimla že mala list ako keby podliaty vodou. Tak som to nevydržala a vyklopila som kvetináč. Minimálne 50% koreňov zhnitých. Potrebujem vedieť ako sa robí tá sáčková metóda. Já som zle korene aj ten list odstránila, celú orch. som pichla do sáčika a navlhčila. Je to dobre? A čo dalej s ňou? Ako často ju vlhčiť? Treba ju aj vetrať? Mám ju mať na svetle? Prosím pomožte mi nerada by som o ňu došla. :mee::mee::mee:

ak Ti ešte zostali nejaké korienky zdravé, mohla si ju posadiť, nemusela si robiť sáčkovú metódu, ale tá sa robí takto: odstrániš zhnité korienky a posypeš škoricou (dezinfekcia) dáš takto ošetrenú orchideu do črepníka (umelého a priesvitneho) bez substrátu, zavrieš to celé do sáčku (aj s listami)na ktorom urobíš pár otvorov, NEROSÍŤ A NEVLHČIŤ!!!, občas ju môžeš na chvíľku úplne odkryť, aby sa vyvetrala, dáš to takto na parapet a budeš už len čakať, listy sa Ti síce scvrknú ale to je len malá obeta za záchranu celej rastlinky!!! Po čase sa Ti začnú tvoriť nové korienky, keď už ich bude dosť a budú dosť dlhé 3 - 5 ks cca 5 cm dlhé, môžeš orchideiku zasadiť, trvá to však veľmi dlho aj 6 mesiacov, kým bude pripravená na zasadenie, ale oplatí sa počkať;) umiestni ju tam kde sa orchideikám u Teba najviac darí!!!
vikinka.n
30.05.09,11:42
sayly ďakujem ;)
sayly
30.05.09,11:52
sayly ďakujem ;)

nie je zač, rado sa stalo...aj druhý krát:)
Ivus44
30.05.09,12:28
Prave som zistila dost nepeknu vec. Dostala som novu orchideu a nasla som v substrate behat akoby take male vosky, take male bledoruzove potvory. a najhorsie je,ze sa mi to prenieslo aj na druhu. Mam to v oboch. Co mozem s tym urobit? :(
zuzika34
30.05.09,13:10
Ahojte, dnes som si v kauflande kupila tuto mini orchideu, je krasna, ale je zasadena v nejakom akoby machu, tak sa chcem opytat ci to tak mam nechat, lebo sa mi to zda dost mokre :(
zuzika34
30.05.09,13:18
pridam aj fotku v com je zasadena, dakujem za rady :)
vikinka.n
30.05.09,15:51
pridam aj fotku v com je zasadena, dakujem za rady :)

ja som tiež takú dostala a hneď som ju presadila, ale mama ju nechala v tom a je v pohode. Ja by som ju už asi nechala tak, pokiaľ tam ma ešte miesto.
jajax
30.05.09,16:04
tiez som si v tesku v akcii kupila orchideu-uz deviatu.je roztomila:---momentalne nemam ako pridat fotky ale potom sa urcite pochvalim:D
Ivus44 mne osobne sa viac osvedcilo nestrihat stopky,zatial mi vzdy na tej starej zacalo vyhanat nove puky.a odkedy som zacala hnojit maju viac pukov a ovela väcsie kvety.
Ivus44
30.05.09,17:38
ak je mojim skodcom na orchidejke vlnatka, co mam robit podla vas?
cactus
31.05.09,04:01
Ahojte, dnes som si v kauflande kupila tuto mini orchideu, je krasna, ale je zasadena v nejakom akoby machu, tak sa chcem opytat ci to tak mam nechat, lebo sa mi to zda dost mokre :(

aj mňa by to zaujímalo.

Ďakujeme.
tara464
31.05.09,13:44
asi pred týždňom som sem písala o mojom probléme so zmäknutými listami a sayly mi odpovedala, aby som napísala, ako sa o ne starám- no polievam tak, že raz za týždeň dám do odstátej vody celý kvetináč asi na hodinu, ale raz sa mi stalo ,že som ju zabudla z tej vody vybrať, bola tam dlhšie. no práveže sa mi nezdá ,že by bola premokrená. ona má dosť veľa koreňov v kvetináči, je v takom plastovom, v ktorom som ju kúpila, dokonca tie korene už z neho vyliezajú von. a má aj dosť suchých. Ale má aj zelené korene. Mne sa skôr zdala , že je stále suchá. Tak , čo by som s ňou mala urobiť?
ja som si dnes kupila v baumaxe kvetinace a 2 orchidey som presadila.ked som vybrala tu orchideu z toho kvetinaca tak som zistila ze v strede ma uplne nahnite korene a mokre aj ked som ju tyzden nepolievala.tak si myslim ze by si sa mala pozriet z vnutra na jej korene alebo ju presaditdo noveho crepnika
tara464
31.05.09,13:50
Cafte,mam taky problem ze na cymbidiu mi zacali zltnut listy a konceky schnut ,neviem aky je problem.Co mam s tym robit mam to presadit??
vikinka.n
31.05.09,16:25
Ahojte,

no tak tú moju orchideu sa mi už asi nepodarí zachrániť:mee:. Tá sáčková metóda všetko urýchlila a vyhodila sa pleseň aj z vonku (a to bola v sáčku ani nie jeden deň):eek:. Pleseň bola až v srdiečku. To som zistila až keď som si povedala že ju asi nezachránim a celú som ju rozobrala. U mňa sa tým bielim nedarí, toto už je druhá ktorá to neprežila :mee:. No čo už. Nechám to tak. O tretiu bielu sa už ani pokúšať nebudem :(. Jedine že by ma nejaká moc oslovila.
sayly
01.06.09,04:15
Ahojte,

no tak tú moju orchideu sa mi už asi nepodarí zachrániť:mee:. Tá sáčková metóda všetko urýchlila a vyhodila sa pleseň aj z vonku (a to bola v sáčku ani nie jeden deň):eek:. Pleseň bola až v srdiečku. To som zistila až keď som si povedala že ju asi nezachránim a celú som ju rozobrala. U mňa sa tým bielim nedarí, toto už je druhá ktorá to neprežila :mee:. No čo už. Nechám to tak. O tretiu bielu sa už ani pokúšať nebudem :(. Jedine že by ma nejaká moc oslovila.

to, že Ti začala hniť v srdiečku, znamená, že v ňom mala vodu, ak sa polieva a rosí, musí sa dávať pozor na to, aby sa do srdiečka nedostala voda, ešte si ju tam pekne nechaj tak, ako som Ti písala, možno sa preberie, mne začala vyháňať korienky až cca po 2 mesiacoch, ale upozorňujem musí byť v suchu, pleseň môže chytiť, keď má moc vlhké prostredie v sáčku, preto sa nerosí ani nič podobné, ja mám tiež bielu a tá sa teraz zbláznila, mala som ju v kuchyni, všetky vzdušné korene mi na nej uschli, len listy mi vyháňala, potom som ju premiestnila na okno (východné), behom týždňa vyhnala 13 koreňov a onedlho mi bude kvitnúť, zmeň polievanie ak môžeš, preváraj poctivo vodu a raz za týždeň prelej orchidejky s cca 0,5 - 1 dcl vody, to stačí, orchidee znesú skôr sucho ako mokro
sayly
01.06.09,04:24
ak je mojim skodcom na orchidejke vlnatka, co mam robit podla vas?

možno Ti toto pomôže...ja som ešte nemala žiadnych škodcov...musím si zaklopať...toto je príspevok od Pavela

Metódu v príspevku 400 som vyskúšal na puklice,červce a molice.
Roztoče som ešte nemal.Viem, že je roztočec chmeľový ( červe-
ný pavúčik) ktorý vytvára pavučinu sa Vám asi preniesol z izbových kvetín.Objavuje sa na miestach silne napadnutých častiach rastlín.
Ochrana opakovane:Apollo 50 SC,Talstar 10 EC,Mitac 20 HF,
Neoron 500 SC,Nissorun 10 WP.
Je aj roztočec,ktorý deformuje list,je krehký a stáča sa.Na listoch
sa vytvárajú biele bodky.Pri silnejšom napadnutí sa na listoch objavia biela chumáče podobné vate.Ochrana:Odstráň všetky napadnuté časti a postriekaj rastlinu insekticídom Decis alebo Karate.
Tieto prípravky používam aj v záhrade tak viem že sú účinné, ale
robiť postrek vonku v malej koncetrácii a radšej opakovane.
sayly
01.06.09,04:27
tiez som si v tesku v akcii kupila orchideu-uz deviatu.je roztomila:---momentalne nemam ako pridat fotky ale potom sa urcite pochvalim:D
Ivus44 mne osobne sa viac osvedcilo nestrihat stopky,zatial mi vzdy na tej starej zacalo vyhanat nove puky.a odkedy som zacala hnojit maju viac pukov a ovela väcsie kvety.

ale je zbytočné, aby si nechávala časť stopky, na ktorej už nič neporastie, Ivuš odstrihla len časť, na ktorej mala kvety, ďalšiu časť stopky nechala, tá jej môže z očiek opätovne zakvitnúť
Ivus44
01.06.09,05:35
ale je zbytočné, aby si nechávala časť stopky, na ktorej už nič neporastie, Ivuš odstrihla len časť, na ktorej mala kvety, ďalšiu časť stopky nechala, tá jej môže z očiek opätovne zakvitnúť
Presne tak, odstrihla som iba stonku, kde boli kvety. A vsetky ocka som nechala. No videla som od teba ten prispevok na skodcov, len neviem co to je? To tie nazvy, co mozem pouzit, to je kazdy sam zvlast pripravok a z tych si mozem vybrat? To sa da kupit v zahradnictve abo tak?
sayly
01.06.09,05:59
Presne tak, odstrihla som iba stonku, kde boli kvety. A vsetky ocka som nechala. No videla som od teba ten prispevok na skodcov, len neviem co to je? To tie nazvy, co mozem pouzit, to je kazdy sam zvlast pripravok a z tych si mozem vybrat? To sa da kupit v zahradnictve abo tak?

no to Ti už nepoviem, s tým nemám skúsenosti, ale skus si pozrieť príspevky s číslami 399 a viac, tam je o tom písané, mala by sa tam dočítať aj kde to kúpiť a atď
Ivus44
01.06.09,10:55
Dakujem velmi pekne, si zlata, ze mi pomahas :)
Ivus44
01.06.09,14:55
no to Ti už nepoviem, s tým nemám skúsenosti, ale skus si pozrieť príspevky s číslami 399 a viac, tam je o tom písané, mala by sa tam dočítať aj kde to kúpiť a atď
Prosim ta a nevies preco mi na mojej novej orchidejke, tej fialovej odpadol dnes pucik? az som zizat zostala. mam tam zelene puciky, tie su ok a fialove. a tie fialove puciky maju uschnute stonocky. vculeky nechapem.
sayly
02.06.09,04:15
Prosim ta a nevies preco mi na mojej novej orchidejke, tej fialovej odpadol dnes pucik? az som zizat zostala. mam tam zelene puciky, tie su ok a fialove. a tie fialove puciky maju uschnute stonocky. vculeky nechapem.

to môže mať veľa príčin, napr. prievan, alebo prechladla, ale stáva sa to aj bez príčiny, mne keď sa to stalo, tak mi prechladla, dostala som ju vo februári v práci, bolo zima a veľký vietor a aj keď som ju mala v igelitke, čo najviac schovanú, dostala zabrať, kým som prišla do auta na parkovisku, do 2 týždňov mi vtedy opadali všetky kvety a puky mi zružoveli, scvrkli sa a tiež opadali, od vtedy mi nekvitla, skoro som aj o ňu prišla, u nej som použila sáčkovú metódu a vzchopila sa, orchideie potrebujú vetranie ale pozor na prievan, ale ako som Ti tu už napísala, môže to byť aj bez nejakej bočnej príčiny, možno to robia aj keď sú moc vysilené, to už neviem, tie, čo máš scvrknuté odtrhni, nech sa nadarmo nesilý, možno tie ostatné zachrániš...a nemáš zač, keď viem, rada pomôžem
Ivus44
02.06.09,05:52
no ja ju mam doma tyzden, takze neviem co jej v obchode porobili. bola aj dost sucha. korienky v substrate boli uplne suche, mozno to bude aj tym. ok, tie co mi zruzoveli a zoschli odstranim. ale ma este aj dost zelenych pukov, tak tie budu hadam v poriadku. Tak hadam, ked uz bude mat u mna klud a stalu starostlivost, tak sa vzchopi :) Dakujem
miska1978
02.06.09,12:34
Dobrý deň. Orchideu mám takmer rok a mám takýto problém. V hornej časti stonky mi začali rásť korene a listy. Čo mám s tým urobiť. Ďakujem za radu
tara464
02.06.09,13:09
Dobrý deň. Orchideu mám takmer rok a mám takýto problém. V hornej časti stonky mi začali rásť korene a listy. Čo mám s tým urobiť. Ďakujem za radu
pravdepodobne je to keyka.musis pockat kym bude ma t aspon 5 korenov dlhych 5 cm.
Ivus44
02.06.09,14:01
Dobrý deň. Orchideu mám takmer rok a mám takýto problém. V hornej časti stonky mi začali rásť korene a listy. Čo mám s tým urobiť. Ďakujem za radu
to nie je problem :) robi sa ti nova orchidejka. ked ti narastu korienky viac ako 5 cm, odstrihnes a zasadis zvlast a namiesto jednej uz budes mat dve :)
jess
02.06.09,14:08
Aj mne narástla kejka :) Má 2 lístočky a jeden kvet. Zatiaľ žiadne korienky nemá. Zajtra priložím foto, keď úplne rozkvitne.:)
zuzika34
02.06.09,16:26
ja uz neviem co jej je, ani tak, ani tak. najskor jej makli listy, teraz su uz aj zvraskavene a kvety zvadli :( .
miska1978
02.06.09,16:35
Veľmi pekne ďakujem.
sybila3
02.06.09,16:41
zmäknuté listy-je preliata, aj ja som mala také, a potom mi poradila v predajni, že má roztoče, postriekať proti roztočom. pomohlo jej to
vikinka.n
02.06.09,17:37
ja uz neviem co jej je, ani tak, ani tak. najskor jej makli listy, teraz su uz aj zvraskavene a kvety zvadli :( .

Mne keď takto zvädla tak bola tiež preliata :(, ale už jej aj odhnívali korene :eek:, skús to skontrolovať.
Nenašla si v nej nejaká malé mušky, alebo niečo :confused:
sayly
03.06.09,04:45
ja uz neviem co jej je, ani tak, ani tak. najskor jej makli listy, teraz su uz aj zvraskavene a kvety zvadli :( .

veru skontroluj korene, cez črepník nevidím, žiaden zdravý, väčšinou býva problém v koreňoch keď mäknú listy, zrejme bola preliata a začali odhnívať, podľa stavu koreňov zistíš, čo máš robiť, ak nemá ani jeden zdravý koreň, tak použi sáčkovú metódu, je vysvetlená na niektorej zo strán 75 - 83, nepamätám si presne kde, ak ešte bude mať korienky, tak ju zasaď do nového substrátu, nepolievaj cca 14 dní, aby si na nový substrát zvikla a potom začni polievať, ale tak menej, nenamáčaj na hodinu alebo pol, ale skús polievať preliatim, t.j. prelej s cca 0,5 - 1dcl vody, ale prevarenej alebo dažďovej, nechaj odkvapkať, polievaj raz za 7 dní, samozrejme skontroluj aj, či nemá nejakých škodcov, aj to môže byť jedna z príčin...
zuzika34
03.06.09,06:21
tak som pozrela korene obidvom, nie je to bohvieco, raz uz boli strihane, pretoze boli odhnite, tak mi teraz poradte, ci su zdrave alebo nie, pretoze nie su uplne zelene, tak teraz neviem. ci to zasadit, ci ostrihat a dat do sacku, dakujem moc.
sayly
03.06.09,07:07
tak som pozrela korene obidvom, nie je to bohvieco, raz uz boli strihane, pretoze boli odhnite, tak mi teraz poradte, ci su zdrave alebo nie, pretoze nie su uplne zelene, tak teraz neviem. ci to zasadit, ci ostrihat a dat do sacku, dakujem moc.

no na niektorých fotkách sa mi zdajú uhnité, okrem tých malých pod listami, no a na niektorých fotkách vyzerajú celkom dobre, takto, zdravé korene sú zelene a plné, ak sú šupkové a prázdne, tak ich môžeš odstrániť, ak Ti zostanú len tie malé korienky, daj ju do sáčku, ak Ti zostanú aj niektoré veľké, tak ju posaď a ako som písala vyššie, nepolievaj cca 14 dní a potom začni pomaličky
zuzika34
03.06.09,07:38
no na niektorých fotkách sa mi zdajú uhnité, okrem tých malých pod listami, no a na niektorých fotkách vyzerajú celkom dobre, takto, zdravé korene sú zelene a plné, ak sú šupkové a prázdne, tak ich môžeš odstrániť, ak Ti zostanú len tie malé korienky, daj ju do sáčku, ak Ti zostanú aj niektoré veľké, tak ju posaď a ako som písala vyššie, nepolievaj cca 14 dní a potom začni pomaličky

a ked to chcem dat do toho sacku, musim odstrihnut celu tu stonku?
vikinka.n
03.06.09,07:46
Mne sa tie korene nezdajú až také zlé. Podla mňa by nemali byť až úplne zelené, skôr také strieborné a tie také sú. Ja by som to skúsila dať do substrátu.
Na jednom českom fóre mi baby písali že keď sú zelené začína byť preliata.

Len ešte skontroluj či niesu naozaj také šupkové a tie odstráň, teraz som na to pozrela ešte raz a zdá sa že ozaj sú tam ešte nejaké zle. Nezabudni dezinfikovať. Ja používam škoricu. Zasyp tým miesta kde boli korene strihané.

Tú stonku by som odstrihla tak či tak. Kvet už tam pekný není a orchidea sa skôr zregeneruje. Stonka ju zbytočne vysiluje.
sayly
03.06.09,09:50
a ked to chcem dat do toho sacku, musim odstrihnut celu tu stonku?

stonku odstrihni a daj si ju do vody, mala by sa prebrať a ty sa môžeš ešte tešiť s kvietkov, potom ju daj celú aj s listami do toho sáčku...čo sa týka korienkov, strieborné sú len tie, ktoré sú vonku na vzduchu a nie v substráte, tie majú byť zelené
vikinka.n
03.06.09,11:05
Trošku mimotemy, ale neviete mi niekto poradiť kde kúpim Wandu za nejakú rozumnú cenu.

Tu je všetko nad 80 EUR :eek: a to je brutálka.
V Čechách sú po 420,-Kč veľká s kvetom, ale zase isť tam niekam pre kvet, no neviem.
sayly
04.06.09,04:22
Trošku mimotemy, ale neviete mi niekto poradiť kde kúpim Wandu za nejakú rozumnú cenu.

Tu je všetko nad 80 EUR :eek: a to je brutálka.
V Čechách sú po 420,-Kč veľká s kvetom, ale zase isť tam niekam pre kvet, no neviem.

v TT v Baumaxe som ju videla už aj za 25 eur, bola odkvitnutá a tak ju mali zlacnenú o 50%
vikinka.n
04.06.09,08:23
:eek::eek::eek: normálne som v šoku, 25 EUR za odkvitnutú :confused::confused::confused:
Oni už nejsú normálny.
Našla som na nete stránku kde posielajú na dobierku z čiech a Princess Mikasa Blue tam stoji 380,-Kč, asi si objednám odtial. Vraj vystavovali teraz v čechách a že sú velmi dobrá firma, baby z netu písali.
Ale trochu sa tej Vandy bojím, má ju tu niekto kto by poradil z jej pestovaním:confused: Niekto tvrdí že sú náročné a niekto zase že sú menej naročné než phalaenopsis, tak neviem, ešte porozmýšlam :rolleyes:.
babijanka
04.06.09,08:36
stonku odstrihni a daj si ju do vody, mala by sa prebrať a ty sa môžeš ešte tešiť s kvietkov, potom ju daj celú aj s listami do toho sáčku...čo sa týka korienkov, strieborné sú len tie, ktoré sú vonku na vzduchu a nie v substráte, tie majú byť zelené
Ja som dostala ešte minulého roku orchideu, taktiež mi kvietky opadali a koniec, (stonku som odstrihla, ale nie celú a táto po čase vyschla) sú už len listy. Druhú som dostala tohoto roku vo februári, zopakoval sa scenár, kvietky mi opadali, ja som odstrihla stonku po prvé očko, a čuduj sa svete, pozorujem už asi 4 dni, z tohoto očka mi začalo niečo rásť, zatiaľ to síce vyzerá ako list, no možno to bude kvietok. :---
Jana1303
04.06.09,10:28
:eek::eek::eek: normálne som v šoku, 25 EUR za odkvitnutú :confused::confused::confused:
Oni už nejsú normálny.
Našla som na nete stránku kde posielajú na dobierku z čiech aPrincess Mikasa Blue tam stoji 380,-Kč, asi si objednám odtial. Vraj vystavovali teraz v čechách a že sú velmi dobrá firma, baby z netu písali.
Ale trochu sa tej Vandy bojím, má ju tu niekto kto by poradil z jej pestovaním:confused: Niekto tvrdí že sú náročné a niekto zase že sú menej naročné než phalaenopsis, tak neviem, ešte porozmýšlam :rolleyes:.

Daj vedieť aká je to stránka.
vikinka.n
04.06.09,10:44
Daj vedieť aká je to stránka.

Poslala som ti súkromnú správu s linkami. Dufam že došlo ;).
invest
04.06.09,10:58
Pridávam aj ja tú moju orchideu. A prosím Vás koľko kvitne, keď rozkvitnú kvietky. Lebo niektoré mi už odpadávajú. Ďakujem
Ma-Ba
04.06.09,11:07
Vanda je náročná na pestovanie podľa toho , aký spôsob pestovania zvolíte. Dá sa pestovať voľne zavesná bez substrátu, denne sa namáčajú korene, alebo v hrubom substráte z borovicovej kôry a hrubých kusov čierneho uhlia a namáča sa 1x za 3 alebo aj viac dní, podľa počasia, roč. obdobia atď.
Mám Vandu, asi 2 rok z výpredaja v Baumaxe za 199,- sk aj zo sklenenou vázou, ale to je skôr výnimka ako pravidlo zlacnenia, ale ďalšiu za 1.200,- sk z kvetinárstva.
Treba si naštudovať z viacerých zdrojov, čo potrebuje, aké máte podmienky pre jej pestovanie. Vanda je teplomilná rastlina za podmienky, že je dlhý deň. V zime boli na južnom okne v izbe, kde je možno 15 stupňov C, polievané 1 x za 10 dní.
Ak dovolíte len v krátkosti moje skúsenosti:
Od mája keď je dobré počasie zavesím ich cez deň do koruny stromu, na noc dovnútra za predpokladu, že bude menej ako 12 stuňov. Asi 1x za 3 dni ich namočím do nádoby s dažďovou vodou. Občas pohnojím. Jedna kvitla v zime a teraz znovu púšťa kvetný stvol.
Skutočne lepšie sa mi pestuje v substráte ako bez neho.
Myslím si, že sa netreba báť jej pestovania.
O Vande - príspevky 665 - 668
vikinka.n
04.06.09,12:34
Ma-Ba ďakujem :)
vikinka.n
04.06.09,17:19
Baby čo poviete, čo s týmto mám spraviť, fakt neviem.
Radinka
04.06.09,19:30
Prosila by som o radu. Kúpila som dve rovnaké orchidei pre mňa a pre sestru. Moja je krásne rozvinutá ale na sestrinej sú rozvinuté len prvé lupienky a stred je zatvorený, myslela som, že sa ešte rozvinú, ale nie, všetky púčiky sú také polorozvinuté:
Radinka
04.06.09,19:39
A teraz sa ja pochválim mojimi:
sayly
05.06.09,04:28
:eek::eek::eek: normálne som v šoku, 25 EUR za odkvitnutú :confused::confused::confused:
Oni už nejsú normálny.
Našla som na nete stránku kde posielajú na dobierku z čiech aPrincess Mikasa Blue tam stoji 380,-Kč, asi si objednám odtial. Vraj vystavovali teraz v čechách a že sú velmi dobrá firma, baby z netu písali.
Ale trochu sa tej Vandy bojím, má ju tu niekto kto by poradil z jej pestovaním:confused: Niekto tvrdí že sú náročné a niekto zase že sú menej naročné než phalaenopsis, tak neviem, ešte porozmýšlam :rolleyes:.


pošli prosím Ťa aj mne tú strránku...ďakujem
sayly
05.06.09,04:32
Ja som dostala ešte minulého roku orchideu, taktiež mi kvietky opadali a koniec, (stonku som odstrihla, ale nie celú a táto po čase vyschla) sú už len listy. Druhú som dostala tohoto roku vo februári, zopakoval sa scenár, kvietky mi opadali, ja som odstrihla stonku po prvé očko, a čuduj sa svete, pozorujem už asi 4 dni, z tohoto očka mi začalo niečo rásť, zatiaľ to síce vyzerá ako list, no možno to bude kvietok. :---

orchideí je veľa druhov, niektoré stonky usychajú po odstrihnutí, tie treba odstrihnúť až pri listoch odkiaľ rastie a čakať na novú kvetnú stonku, potom daj vedieť, čo Ti to tam raší
sayly
05.06.09,04:40
Baby čo poviete, čo s týmto mám spraviť, fakt neviem.

a v akom stave sú tie korene? ak sú prázdne (odhnité), tak ich odstrihni, odstrihni aj stonku, tú si daj do vázy (ja teraz zachraňujem kamarátovi jednu, mal tam stonku, dala som ju do vody a z očka mi začala vyháňať kvetný stvol a už má aj puky:)), a potom daj celú orchideu do sáčku, daj ju do sáčku aj v prípade ak Ti zostanú cca2 korienky, na zasadenie potrebuje cca 3 - 5 silných korienkov cca 5 cm dlhých, ak Ti tam zostalo dosť korienkov tak ju zasaď a cca 14 dní nepolievaj, aby si privikla....korienky sa mi zdajú, že ešte žijú, tak bude asi stačiť zasadiť ju...daj mi vedieť v akom sú stave
vikinka.n
05.06.09,06:49
a v akom stave sú tie korene? ak sú prázdne (odhnité), tak ich odstrihni, odstrihni aj stonku, tú si daj do vázy (ja teraz zachraňujem kamarátovi jednu, mal tam stonku, dala som ju do vody a z očka mi začala vyháňať kvetný stvol a už má aj puky:)), a potom daj celú orchideu do sáčku, daj ju do sáčku aj v prípade ak Ti zostanú cca2 korienky, na zasadenie potrebuje cca 3 - 5 silných korienkov cca 5 cm dlhých, ak Ti tam zostalo dosť korienkov tak ju zasaď a cca 14 dní nepolievaj, aby si privikla....korienky sa mi zdajú, že ešte žijú, tak bude asi stačiť zasadiť ju...daj mi vedieť v akom sú stave

Veľa koreňov som dala preč a to čo tam ostalo (na fotke) sú tvrde, nejsú duté, šupkové. Tie podla mňa sú zdravé. Je ich tam teraz 6 a dlhé sú: najdlhší tak 10 cm, potom tak 3 majú cca 5 cm a 2 cca 4 cm. Myslím že to by som mohla skúsiť dať rovno do substrátu. Stonku som už odstrihla. Dúfam že prežije.
sayly
05.06.09,07:17
Veľa koreňov som dala preč a to čo tam ostalo (na fotke) sú tvrde, nejsú duté, šupkové. Tie podla mňa sú zdravé. Je ich tam teraz 6 a dlhé sú: najdlhší tak 10 cm, potom tak 3 majú cca 5 cm a 2 cca 4 cm. Myslím že to by som mohla skúsiť dať rovno do substrátu. Stonku som už odstrihla. Dúfam že prežije.

tak to pekne posaď, aký máš substrát? ja nepoužívam substráty na orchidee, ale kúpila som si cocochipsy (dajú sa kúpiť v chovateľských potrebách, alebo akvaristike - len ich treba preprať, t.j. namočiť do vody a každý deň vodu meniť pokým nebude voda čistá, mne to trvalo týždeň) coco má výhodu, že nechytá pleseň a dobre drží vlahu, ako som Ti už písala po zasadení nepolievaj pár dní, aby si privikla na nové prostredie a potom začni polievať, ale nenamáčaj na pol hod či hodinu, len ju raz za týždeň prelej troškou prevarenej vody izbovej teploty...ďakujem za adresy!!!
lenus
05.06.09,09:28
Mamka mi kupila na vcerajsie meniny novu orchideu. Je fakt nadherna. Len ostatne dve pri nej momentalne vyzeraju velmi skromne. Dufam, ze nebudu ziarlit a ze ju budu povazovat skor za motivaciu :D Pripajam fotky.
Maruška54
05.06.09,09:37
Mamka mi kupila na vcerajsie meniny novu orchideu. Je fakt nadherna. Len ostatne dve pri nej momentalne vyzeraju velmi skromne. Dufam, ze nebudu ziarlit a ze ju budu povazovat skor za motivaciu :D Pripajam fotky.
Lenka aj u mňa to tak vyzerá, ja som včera neodolala v Lidli a kúpila som si takú istú ako máš ty v strede, ja som bola u lekára a dobre to dopadlo tak som si urobila radosť.
heja3
05.06.09,10:09
Pre Vikinka.n:

38574

Ja by som ju zasadila aj kvôli tomuto výrastku. Vidí sa mi, že to je stonka:), ale aj keby nebola, môže to byť nový korienok a máš ich tam dosť.
tara464
05.06.09,12:06
Lenka aj u mňa to tak vyzerá, ja som včera neodolala v Lidli a kúpila som si takú istú ako máš ty v strede, ja som bola u lekára a dobre to dopadlo tak som si urobila radosť.
Ja som prisla do bytče do lidla a uz tam ani jedna nebola
dominica
05.06.09,12:40
Ahojte, dlho som tu nebola...
Chcem sa spýtať, presadila som orchideu v čase kvitnutia a začali mi maknúť a vadnúť listy...bude to asi tým presadením, že?
sayly
05.06.09,13:09
Ahojte, dlho som tu nebola...
Chcem sa spýtať, presadila som orchideu v čase kvitnutia a začali mi maknúť a vadnúť listy...bude to asi tým presadením, že?

skontroluj korienky, mne sa stalo podobne ako Tebe, presadila som jednu a začali mi na nej tiež odchádzať listy a keď som ju vytiahla na kontrolu, zistila som, že jej všetky korene odhnili, tak ju skontroluj, keď sa presádza, treba jej dať čas na adaptovanie a nepolievať cca 14 dní
dominica
05.06.09,13:22
ďakujem, pozriem ju. Je pravda, že len čo som ju presadila, tak som ju poliala, aby nebola v tej suchej zemine....no, asi som spravila totálnu blbosť a aj to, že som ju presádzala počas kvitnutia.
odin999
05.06.09,14:57
ahoj rad by som vedel ako casto a kolko mam polievat orchideu
vikinka.n
05.06.09,15:11
Tak to moje chúdatko som už presadila, ale najprv som jej spravila cukroví kúpel (radila mi to známa a už aj tu sa to spomínalo). Tak držte palce. Dúfam že sa obidve dožijeme tej novej stonky:). Všetkým za rady ďakujem :o)))
dominica
05.06.09,18:14
tak tu sú konečne moje odkvitajúce krásavice
dominica
05.06.09,18:16
a teraz jedna nádhera, tú som dostala nedávno, takže nekvitne takto vďaka mne
dominica
05.06.09,18:18
ešte najnovšie nekvitnúce Dendrobie
dominica
05.06.09,18:20
no a posledné foto - veľmi by ma zaujímalo, čo je tento zázrak...
vikinka.n
05.06.09,18:36
a teraz jedna nádhera, tú som dostala nedávno, takže nekvitne takto vďaka mne

Nooooo ale tá je náááááádhernááááá, ten kto ju vyberal vybral naozaj velmi kráááááásnu ;)
dominica
05.06.09,18:45
Ďakujem, vyberala ju moja maminka a dala mi ju za narodenie môjho synčeka...
dominica
06.06.09,07:10
prosím o pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zistila som, že na Dendrobke mi plesnivejú korene, nie veľa, ale pleseň tam je, má chlpkaté korienky....čo s tým? :mee:
Ďakujééém! :)
vikinka.n
06.06.09,08:09
Včera v noci som si konečne v klude prečitala všetky príspevka a v jednom Sayly písala o nejakých kamienkoch o ktorých čítala že sú dobré pre orchidee. Len toľko som chcela, bratovi kapala jedna biela orchidea, ostalo mu len par korienkov. Šupol to do čistého keramzitu a by ste neverili jak sa jej tam dari. Pojdem ju nafotiť a dám vám aj fotky. Úžasne sa vzchopila a teraz už ženie nové pahilky, hned rovno dve. Listy má krásne velké a tvrdé.
vikinka.n
06.06.09,08:13
A jak keby to nestačilo, tak mu šmejdovi rozkvitol aj črievičkovec. Tie kvety asi cítia že je vyučený záhradník a darí sa im už z povinnosti :D.
Bionda
06.06.09,08:21
Chcela by som sa opýtať, môže byť problém aj málo polievania? Moja fialová nahodila nádherné kvety a úžasne zakvitla, teraz som nebola viac ako dva týždne poriadne doma a len ju navrchu rosili, kvitne stále, ale listy mäknú.... korene sú zelené- vidno ich, vonkajšie striebristé- ale nejako scucnuté, celkovo je to tam poschnuté- v kvetináči, čo s tým?????
Pochybujem , že je preliata skôr opačne, takže by som sa chcela opýtať, býva mäknutie aj problém málo polievania???
Ďakujem za rady, event. môžem teraz presadiť kvet, ktorý kvitne a má 11 veľkých kvetov?
Nechcela by som oň prísť. ešte raz vďaka za rady.
dominica
06.06.09,10:08
veru, pekne sa vzchopila, dúfam, že sa vzchopí aj tá moja, čo jej maknú listy.
terezamaria
06.06.09,10:41
Chcela by som sa opýtať, môže byť problém aj málo polievania? Moja fialová nahodila nádherné kvety a úžasne zakvitla, teraz som nebola viac ako dva týždne poriadne doma a len ju navrchu rosili, kvitne stále, ale listy mäknú.... korene sú zelené- vidno ich, vonkajšie striebristé- ale nejako scucnuté, celkovo je to tam poschnuté- v kvetináči, čo s tým?????
Pochybujem , že je preliata skôr opačne, takže by som sa chcela opýtať, býva mäknutie aj problém málo polievania???
Ďakujem za rady, event. môžem teraz presadiť kvet, ktorý kvitne a má 11 veľkých kvetov?
Nechcela by som oň prísť. ešte raz vďaka za rady.

Počas kvitnutia by sme orchidee nemali presádzať.Polievaj ju raz do týždňa, dobre odstátou vodou + hnojivo pre orchidee, po hodine z misky vylej, čo vytieklo z kvetináča.Možno listy trochu preschli, keď bola menej polievaná, vždy lepšie menej, ako viac.
vikinka.n
06.06.09,12:49
Babule,

tak som si dneska spravila zase radosť a zároveň si kúpila darček k štvrtému výročiu svadby :D
tara464
06.06.09,13:24
no a posledné foto - veľmi by ma zaujímalo, čo je tento zázrak...
pozri si prispevok 694. tam mam jednu orchideu ktoru som skusala opelovat s kamosom a zostalo z toho to cudo ako predlzena zhrubnata stonecka kde bol kvet tam sa asi tvoria semienka.
daen
06.06.09,13:52
Dajte tu prosím Vas niekto návod ako mám orchideu opeliť aj s podrobným popisom a fotkami, skúšala som to ale neviem kde, čo a ako. Ďakujem:mee:
dominica
06.06.09,17:10
pozri si prispevok 694. tam mam jednu orchideu ktoru som skusala opelovat s kamosom a zostalo z toho to cudo ako predlzena zhrubnata stonecka kde bol kvet tam sa asi tvoria semienka.

A odvtedy to máš stále také isté, alebo sa s tým aj niečo deje? Ja som ju vlastne tiež skúšala opeliť, ale nie naschváľ, ale čítala som ako sa to robí, písal to jeden pán na inej stránke, no a kúpila som orchidku a mala pár škodcov, tak som ich dávala dole s pinzetou a nechtiac som s pinzetou odlupla ten stred, tak už som to vyskúšala. Hodím sem ten návod, podľa ktorého som to robila, len to musím ísť nájsť...
dominica
06.06.09,17:16
Podľa tohoto som to robila, len som neopeľovala jednu, ale som to dala do inej orchidei a opačne, no len jedna mi uschla a nič sa nedialo a z druhej vzniklo to, čo som odfotila...


no to bola náhoda, keď sa pozrieš na ich kvety, tak v strede vyčnieva taký hrbolček, ten predok toho výčnelku sa dá odlupnúť.....pod ním sú akési žlté buď peľnice alebo sú to vajíčka...fakt neviem....tie visia na akomsi jazýčku....to som pretočil dozadu. Zo spodu toho výbežku je pravdepodobne vchod do piestika s akousi rôsolovitou lepkavou hmotou...tak som to tam strčil pomocou šparátka....po pár dňoch okvetné lístky odpadli piestik sa uzavrel a navrel a spolu s ním aj tá stopka od kvetu..... http://www.modrykonik.sk/_common/_img/icons/emote/grin.gif ...a od vtedy si to tam rastie a rastie.... http://www.modrykonik.sk/_common/_img/icons/emote/tired.gif
Ivus44
06.06.09,17:46
A teraz sa ja pochválim mojimi:
Ako sa o ne prosim ta staras, ze ti tak krasne kvitnu?
Rozalka
06.06.09,18:09
Neviete, čo sa stalo mojej orchidejke, dnes mi takto zosmutnela. Poraďte, čo jej mám dať, čo jej chýba?
vikinka.n
06.06.09,18:15
Nevie, čo sa stalo mojej orchidejke, dnes mi takto zosmutnela. Poraďte, čo jej mám dať, čo jej chýba?

Podla mňa preliata, skontroluj korene.
Rozalka
06.06.09,18:41
ee, nie je preliata, naposledy dostala vodu pred týždňom. Neviem, nemohla "dostať úpal"? včera na to okno celé popoludnie svietilo slnko a ona len tak - bez žalúzií ...
ale to aj jej "suseda" by bola uvädnutá a tá je OK
vikinka.n
06.06.09,19:20
Každá kvetina je individuálna, jedna môže mať úpal a druhá nemusí. Mne keď hento spravila moja tak už mala polku koreňov v čudu.
vikinka.n
06.06.09,19:40
Máte niekto Oncidium Sweet Sugar? To je to žlté. Potrebujem poradiť ako často ho polievať a aké množstvo vody? Ja na to nemám odhad a brácho sa mi smeje že ja by som mala pestovať paradajky, lebo že tak jak ja polievam tak sa paradajky zalievajú.
Ďakujem
tara464
07.06.09,09:56
A odvtedy to máš stále také isté, alebo sa s tým aj niečo deje? Ja som ju vlastne tiež skúšala opeliť, ale nie naschváľ, ale čítala som ako sa to robí, písal to jeden pán na inej stránke, no a kúpila som orchidku a mala pár škodcov, tak som ich dávala dole s pinzetou a nechtiac som s pinzetou odlupla ten stred, tak už som to vyskúšala. Hodím sem ten návod, podľa ktorého som to robila, len to musím ísť nájsť...
strašne sa mi to predlzilo a rastieto a hrubne
tara464
07.06.09,09:58
Dajte tu prosím Vas niekto návod ako mám orchideu opeliť aj s podrobným popisom a fotkami, skúšala som to ale neviem kde, čo a ako. Ďakujem:mee:
Většinou se přenáší brilky z květu jedné rostliny, na bliznu jiné rostliny. Pokud zkoušíte sprášení v rámci jedné rostliny, přeneste pyl z jednoho květu na druhý. Třeba u Phalaenopsisu je pod čepičkou pár pollinarií které jsou spojené a mají lepkavý terčík, v podstatě tento útvar přilepíte na bliznu, prohlubeň na spodu sloupku.
tara464
07.06.09,10:01
Ja som tu orchideu mamla uz 2 krat opelenu ale potom som to odstrila lebo som sa docitala ze sa ty semienka nechytia lebo tu nemaju specialnu hubu-v pralese je.a sak vyskusat to treba☺
dominica
07.06.09,11:07
no tak ja som zvedavá, čo z toho vznikne. Skúšala som to len zo zvedavosti, pochybujem, že by sami ju podarilo rozmnožiť...
dominica
07.06.09,18:49
Ahojte, ja som dnes v Baumaxe zase neodolala....mám Dendrobku nobille a Dendrobku asi Phalaenopsis, neskôr prihodím fotečky. Nie sú nejaké nádherné, nobillka nekvitne a tá druhá odkvitá, ale boli zlacnené, tak som ich zobrala preto a ešte aj preto, že som to zobrala ako výzvu a snáď z nich niečo vypiplem a zakvitnú neskôr aj mne.
Je mi tam tých orchideí ľúto, sú v otrasnom stave, juj, keby som ich mohla mať všetky :D
Muž lamentoval, že mi dokúpi okno, lebo ich už nemám kam dávať/máme len 2 okná a darí sa im len na 1 :mad:/
vikinka.n
07.06.09,18:54
Aj ja som dnes neodolala :). Na nákupe v Kauflande som si všimla že v kvetinárstve majú vypredaj odkvitnutých po 2 Eura a nekúp to :rolleyes: ?
Tak už mám jednu doma ;). Uvidíme aká bude keď rozkvitne :D.
Jara
08.06.09,08:16
Ja som neodolala a v sobotu som si kúpila ďalšiu v Kauflande, no veď žltú som ešte nemala... :--- Tiež bola dobrá cena za 5,99 ale už som ju ledva natrepala na okno medzi ostatné. A to už minule som si hovorila, že nebudem pozerať tým smerom kde sú, no ako odolať toľkej kráse... :D
DanielaSL
08.06.09,12:25
Aj mne pribudla jedna nová - druh Miltonia. Manžel krivo pozeral...Má len jeden kvet , ale plno pukov...chcela som už aj iný druh. Kto má s ňou skúsenosti? Ak rozkvitne,pridám foto.;):)
dominica
08.06.09,13:38
Ja si tiež vždy poviem, že tam nepozriem, ale dá sa to? Vždy ma zaujme nejaká, akú doma ešte nemám, len škoda tých málo okien... ale muž je rád!
vikinka.n
08.06.09,17:38
Ja si tiež vždy poviem, že tam nepozriem, ale dá sa to? Vždy ma zaujme nejaká, akú doma ešte nemám, len škoda tých málo okien... ale muž je rád!

Tak to ti gratulujem k muzovi :D, ten moj na mna pozera na mna jak na blazna :cool: a to ich mam len 8.
vikinka.n
08.06.09,17:39
Minule mi nikto neodpovedal tak davam este raz. Jak sa starat o ONCIDIUM? Kolko polievat, ako casto vsetko co by som mala vediet???? Dakujem
dominica
08.06.09,18:08
Tak to ti gratulujem k muzovi :D, ten moj na mna pozera na mna jak na blazna :cool: a to ich mam len 8.

Ja som myslela, že muž je rád, že máme tak málo okien :D , lebo ak by ich bolo viac, tak stále kupujem :D:D:D . Ináč po včerajšom nákupe ich mám 10...
vikinka.n
08.06.09,18:20
Ja som myslela, že muž je rád, že máme tak málo okien :D , lebo ak by ich bolo viac, tak stále kupujem :D:D:D . Ináč po včerajšom nákupe ich mám 10...

Ahaaaaa, tak to si potom moze s tym mojim ruku podat :D. Ja mam sice okna 4, ale keby som ich zaplnila vsetky tak ma asi dorazi. Pred kazdym nakupom mi uz v aute dava kazen: "Nezastavujeme pri ziadnych kvetoch" :D No jak keby som nevedela :---. Aj tak sa vzdy zastavim ;).
vieramaria
08.06.09,18:25
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.
vikinka.n
08.06.09,18:29
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.

Tak mne sa to este nestalo, ale uz vo vela diskusiach som citala ze treba ju nechat aby jej narastli aspon 3-5 cm vzdusne korene :)
dominica
08.06.09,18:47
Ahaaaaa, tak to si potom moze s tym mojim ruku podat :D. Ja mam sice okna 4, ale keby som ich zaplnila vsetky tak ma asi dorazi. Pred kazdym nakupom mi uz v aute dava kazen: "Nezastavujeme pri ziadnych kvetoch" :D No jak keby som nevedela :---. Aj tak sa vzdy zastavim ;).

Mne môj povedal, že odteraz nevešia do okna prádlo :D , lebo kým by odložil všetky kvetináče, asi by ho porazilo... tak som mu povedala,že nech namontuje sušák aj do druhého okna :D , tam nemám ani 1 kvetinu.
dominica
08.06.09,18:49
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.
Ani ja som nič také nemala, ale čo som čítala, tak nechať narásť aspoň viac koreňov, tých 3-5 cm dlhých a až potom oddeliť. Musí byť tá rastlinka vačšia a schopná potom sama rásť, podľa mňa je zatiaľ malinká a neprežila by...
AndreaN
08.06.09,19:56
Ahojte.Potrebovala by som radu pre moju Vandu.Kupila som si tuto orchideiku v Thajsku.Povodne jej korene vyseli iba tak volne v malom kosiku.Ako zaciatocnik sa mi to zdalo velmi cudne takto pestovat orchideu v byte,tak som ju opatrne zasadila do crepnika s kokosovymi lupienkami.Predvcerom som ju presadila do transparentnej vazy(iba tak bez substratu).Zistila som,ze vsetky jej korene su suche.Iba jej 4 vzdusne korene su v poriadku.Chcem sa opytat,ci mozem vsetky tie suche,nezive korene ostrihat?Vopred velmi pekne dakujem za radu.
sayly
09.06.09,03:59
Ahojte.Potrebovala by som radu pre moju Vandu.Kupila som si tuto orchideiku v Thajsku.Povodne jej korene vyseli iba tak volne v malom kosiku.Ako zaciatocnik sa mi to zdalo velmi cudne takto pestovat orchideu v byte,tak som ju opatrne zasadila do crepnika s kokosovymi lupienkami.Predvcerom som ju presadila do transparentnej vazy(iba tak bez substratu).Zistila som,ze vsetky jej korene su suche.Iba jej 4 vzdusne korene su v poriadku.Chcem sa opytat,ci mozem vsetky tie suche,nezive korene ostrihat?Vopred velmi pekne dakujem za radu.

no moc Ti neporadím, ale korene odhnité a uschnuté sa môžu odstraňovať, keď ju dáš so vázy, tak na dno daj trochu vody, ale nie tak, aby sa korene máčali, ako sa bude voda vyparovať, bude dávať orchidei vlahu...ako vodou si ju polievala a ako si ju polievalaa hlavne kde ju máš umiestnenú? Má dostatok svetla?...jedna poraďáčka má skúsenosti s Vandou, dokonca sa jej viac darí v substráte, preklikaj si diskusiu, ono to nie je tak dávno, čo tu o tom písala
sayly
09.06.09,04:01
Prosím o radu čo urobiť, ked mi na stonke falenopsisu narástla mladá rastlinka. odrezať aj s kúskom stonky a dať na povrch substrátu ? Už začína rašiť prvý koreň, ale je ešte maličký. Ďakujem za radu.

počkať kým narastie 3 - 5 korienkov cca 5 cm dlhé, potom odstrihnúť, pod keikou (to je tá rastlinka) a zasadiť do substrátu
sayly
09.06.09,04:11
Minule mi nikto neodpovedal tak davam este raz. Jak sa starat o ONCIDIUM? Kolko polievat, ako casto vsetko co by som mala vediet???? Dakujem

zrejme tu nie je nikto, kto by Ti v tomto pomohol, ja ju mám tiež, polievam ju tak ako ostatné, zatiaľ mi narástli 2 nové pahľuzy, ale to je všetko, od novembra mi nekvitne a nie je tam ani náznak, že by vyháňala novú stonku, ževraj tento druh kvitne na jeseň, tak uvidím, ale pochybujem, keď aj teraz sa dajú kúpiť

NIEČO Z NETU:
Oncidium je trocha náročnejšia orchidea na pestovanie ale nie je to také ťažké.
Ja mám oncidium normálne v izbe a je v pohode. Dôležité je pri nej dodržať niekoľko zásad.
Vyžaduje pravidelnú zálievku ale nie premokrenie! inak má tzv. harmonikové listy.
Cez leto ju môžete letniť na balkóne. V zime môže byť v izbe na parapete, akurát na noc trocha stiahnuť teplotu. tých 16°C bohato stačí.
a teraz čo sa týka kvitnutia. z pahľuzy ktorej už kvitla viac krát nezakvitne. Na kvitnutie potrebuje mladú pahľuzu ktorá musí vyzrieť. Na to je potrebné suché obdobie. keď zbadáte, že v novom výhone sa začína formovať pahľuza, pomaly treba znižovať zálievku až prestanete polievať na cca 2-3týždne celkom. Keď sa objaví kvetný výhon tak začnete polievať znovu.
Pozor ak by ste takéto striedanie zálievky a suchého obdobia nerobili, tak nezakvitne a začne opäť tlačiť do nových výhonov. Tie však budú čoraz menšie a slabšie.
AndreaN
09.06.09,06:40
Dakujem Sayly za radu.
Moja Vanda je umiestnena na svetelnom mieste,ale dotyk priameho slnka nepocituje.Polievam ju, teda iba rosim jej listy asi 2 krat do tyzdna dazdovou vodou.Korienky su zavlazene ale nikdy nie mokre.Ked som si ju kupila,nemala este ziadne vzdusne korene.Bola taka sucha.
Myslela som si, ze v tom kvetinaci jej je tesno.Tak som zvolila inu alternativu- sklenenu vazu pre orchidee.
Suche a odhnite korene som dnes rano odstrihla.Uvidim ako sa jej bude darit s 'novym strihom'.Potom dam vediet.
vikinka.n
09.06.09,06:53
[QUOTE=sayly;1066904]zrejme tu nie je nikto, kto by Ti v tomto pomohol, ja ju mám tiež, polievam ju tak ako ostatné, zatiaľ mi narástli 2 nové pahľuzy, ale to je všetko, od novembra mi nekvitne a nie je tam ani náznak, že by vyháňala novú stonku, ževraj tento druh kvitne na jeseň, tak uvidím, ale pochybujem, keď aj teraz sa dajú kúpiť

Aha takže keď odkvitne tak to možem veselo odstrihnúť. Polievať ju budem tak jak Phaly a uvidíme čo z toho bude :o
sayly
09.06.09,07:32
Aha takže keď odkvitne tak to možem veselo odstrihnúť. Polievať ju budem tak jak Phaly a uvidíme čo z toho bude :o[/QUOTE]

mne keď odkvitla, tak som stonku zostrihla tak ako pri phalach, ale uschla mi celá, tak som ju odstrihla až dole, polievam ju tak ako phaly, ale teraz skúsim nepolievať, keďže tam mám nové pahľuzy a uvidím, či sa pustia kvetné stonky, inak je to nádherný druh orchiee, keď som ju dostala, mala okolo 60 kvetov, bola nádherná ako stromček:rolleyes:
zla
09.06.09,10:41
mam orchideu a od korienkov ma vyrastené dalsie tri s malymi korienkami chcem sa spýtať ci ich mozem odtrhnut alebo odrezat a zasadit dakujem
dominica
09.06.09,10:43
Ahojte, včera večer som Vám chcela ukázať moju novú Denrobku nobille, ale neišli mi sem nahodiť fotky, tak sa s ňou chválim teraz :D
dominica
09.06.09,10:45
no a táto je tiež nová, len netuším, čo to je zač :confused:
dominica
09.06.09,10:47
a naše obývačkové okno, muža ide poraziť :D
dominica
09.06.09,10:50
mam orchideu a od korienkov ma vyrastené dalsie tri s malymi korienkami chcem sa spýtať ci ich mozem odtrhnut alebo odrezat a zasadit dakujem

Zasadiť by sa mala, až keď má viac korienkov aspoň 3-5 cm dlhých. Ja by som sa moc neponáhľala a nechala tie ´dalšie viac podrásť a oddelila ich až potom, keď budú samé schopné rásť...
jajax
09.06.09,14:50
prosim vas pekne toto je pahluza ?
jajax
09.06.09,14:58
tak toto su moje krasotinky ktore prave kvitnu:---ta fialova je najnovsi prirastok z tesca.ta zlta ma take velke kvety ze sa navzajom prekryvaju lebo maju malo miesta.su tam styri rozkvitnute a este ma puky.
dominica
09.06.09,16:52
tak toto su moje krasotinky ktore prave kvitnu:---ta fialova je najnovsi prirastok z tesca.ta zlta ma take velke kvety ze sa navzajom prekryvaju lebo maju malo miesta.su tam styri rozkvitnute a este ma puky.
No veru ich máš krásne, mne všetky odkvitajú, takže nie je sa čím chváliť, ale aj tak som sa chválila :D
vikinka.n
09.06.09,18:27
jajax máš ich prenádherné a tá fialová je úplná hviezda :)
sayly
10.06.09,04:12
no a táto je tiež nová, len netuším, čo to je zač :confused:

to je tiež druh dendrobie, ale neviem aký
sayly
10.06.09,04:13
prosim vas pekne toto je pahluza ?

áno, dokonca tam máš dve
dominica
10.06.09,06:05
to je tiež druh dendrobie, ale neviem aký
podľa toho, čo som našla na nete, tak je to Dendrobium phaleonopsis

Ináč zbožňujem, keď na kvetináči je Orchideeen mix :mad: a vysomár sa z toho, čo je to zač, akoby sa im ťažilo to tam napísať, veď keď im kvetinky posielajú, tak by mali každý druh pomenovať, aby sa vedelo....
Bionda
10.06.09,07:05
Musím tíško povedať- to aby som nezariekla, že problém môj bol asi sucho..... orchidejka kričala, že je smädná.... v sobotu som ju výdatne zaliala a dnes v stredu má listy opäť tvrdé... :) jáj aj mi odľahlo.
Ešte sa opýtam, máte niekto skúsenosti s orchideou-Cymbidium. Ja mám jednu žltej farby- nádherne kvitla- už odkvitla, je vraj svetlomilná- má vyhovené, tiež sa má polievať ako iné a kedy asi zase pokvitne? Je ešte niečo dôležité na čo si dať pozor?
Ďakujem
jajax
10.06.09,09:47
dakujem za pochvalu.myslim ze sa im tak zacalo darit preto lebo som ich konecne zacala hnojit.
sayly dakujem.nebola som si ista a cudovala som sa preco mi nekvitne.teraz uz viem co mam robit.
vieramaria
10.06.09,13:20
Zasadiť by sa mala, až keď má viac korienkov aspoň 3-5 cm dlhých. Ja by som sa moc neponáhľala a nechala tie ´dalšie viac podrásť a oddelila ich až potom, keď budú samé schopné rásť...
Ďakujem za radu, teda počkám ešte.:)
sayly
10.06.09,17:15
dakujem za pochvalu.myslim ze sa im tak zacalo darit preto lebo som ich konecne zacala hnojit.
sayly dakujem.nebola som si ista a cudovala som sa preco mi nekvitne.teraz uz viem co mam robit.

nie je zač, rada pomôžem, ak viem pomôcť....ja sa teším nielen z mojich orchideí, keď sa im darí, ale aj z tých vašich:rolleyes:
vikinka.n
10.06.09,18:37
aj ja sa tesim z orchideii inych, strasne rada si pozeram vase fotky a ked si niekto kupi novu tesim sa jak keby som si ju kupila ja :---
Ma-Ba
11.06.09,09:42
Momentálne kvitnúce
Ivus44
11.06.09,10:24
Momentálne kvitnúce
mnamky...aj ja chcem takeeeeeeeeee ;)
dominica
11.06.09,10:38
nádherné kvetinky, niekedy mám pocit že už nič krajčie ani nemôže byť a keď mám depku pozriem na tú nádheru a je mi lepšie :D

Ináč dnes mi môj synátor zhodil jednu Dendrobku z okna, našťastie sa jej nič nestalo, zato on plakáááál, že čo vyviedol. Má len 2 rôčky/synátor/.
dominica
11.06.09,10:41
no a nejako mi na tých krásaviciach začali maknúť listy, to je asi tým prenosom z obchodu, dúfam, že sa spamatajú, lebo kvitnú pekne, tá jedna je nádherná, len tie listy ma štvú....
dominica
11.06.09,10:56
teraz mi došlo, akú blbosť som napísala, síce to bude mimotemy, ale samozrejme, že je niečo krašie ako kvetinky, predsa moje detičky :D
lenus
11.06.09,11:00
ja vas neskutocne obdivujem, ake krasavice si viete vypestovat. ticho vam zavidim tu nadheru (ale len v dobrom :)) ja som v tomto zatial len novacik, ale dufam, ze sa od vas nieco naucim ;)
jajax
11.06.09,15:36
Ma-Ba náááádhera;)kolko ich vlastne mas?su jedna krajsia ako druha.radost pozriet:o
Ma-Ba
11.06.09,19:05
Ma-Ba náááádhera;)kolko ich vlastne mas?su jedna krajsia ako druha.radost pozriet:o

Ďakujem, jemná krása orchideí naozaj poteší oko aj dušu. Jeden odborník v pestovaní orchideí raz napísal, že orchidee sú droga, kto jej raz prepadne... veď to asi všetky/všetci vieme.
Posledné sčítanie nie ľudu, ale orchideí bolo asi 80 ks/ ale nie sú to len phaly .
macika78
11.06.09,21:28
Prosim Vas ako casto hnojite a kolko hnojiva pridavate. Ja len ci len trosku cvrknete alebo hnojite podla navodu na flasticke. Ja mam navod 15 ml na 4 litre....sa mi to zda vela kedze mam len tri orchidey neviem ci mam len cvrknut alebo rozratat a davkovat striekackou. dakujem.
sayly
12.06.09,04:01
Prosim Vas ako casto hnojite a kolko hnojiva pridavate. Ja len ci len trosku cvrknete alebo hnojite podla navodu na flasticke. Ja mam navod 15 ml na 4 litre....sa mi to zda vela kedze mam len tri orchidey neviem ci mam len cvrknut alebo rozratat a davkovat striekackou. dakujem.

hnoj tak ako je napísané na fľaške, ja rozrobím 1/2 vrchnáka do 2 l prevarenej vody a tou každé 2 týždne orchideiky prelejem, nechám odkvapkať a hotovo, ak mi zostane vo fľaši voda, použijem ju za ďalšie dva týždne;)
sayly
12.06.09,04:18
Ďakujem, jemná krása orchideí naozaj poteší oko aj dušu. Jeden odborník v pestovaní orchideí raz napísal, že orchidee sú droga, kto jej raz prepadne... veď to asi všetky/všetci vieme.
Posledné sčítanie nie ľudu, ale orchideí bolo asi 80 ks/ ale nie sú to len phaly .

pochopila som správne, že máš doma 80ks orchideí:eek:? To máš doma skleník?
Bionda
12.06.09,05:56
Dievčatá nebudem úplne od témy, ale chcela by som upozorniť, že v časopise Kvety a Záhrada č.3/2009 je téma Orchidey. Sú tam uvedené aj nové druhy a odrody: Asscocentrum,Barkeria,Sophronitis,Miltoniopsis, Miltonidium, Cymbidium,Dendrobium, Lycaste. Sú tam celkom dobré info o starostlivosti, výžive, škodcoch.....takže kto by chcel môže si teraz časospis kúpiť - stojí 1,29€ :) hádam sa niekto poteší
Ma-Ba
12.06.09,06:08
pochopila som správne, že máš doma 80ks orchideí:eek:? To máš doma skleník?
Mám aj skleník, ale tam orchidee nepestujem. Phaly mám vo vnútri na oknách a tie ostatné, temperované, chladnomilné sú teraz vonku, na strome, na oknách a tak.
Lenka1979
12.06.09,06:26
Mám aj skleník, ale tam orchidee nepestujem. Phaly mám vo vnútri na oknách a tie ostatné, temperované, chladnomilné sú teraz vonku, na strome, na oknách a tak.

Ma-Ba, urob foto a pricap ho sem, rada by som to videla, a určite nielen ja. Vďaka.;):)
annarei
12.06.09,06:27
:)Ahoj Janka.Nemaš sa čoho báť, ja mám Vandu, ktorá mi v sklenenej váze vykvitla po dvoch rokoch. Stačí ju len rosiť 1x týždenne, naliať trochu vody do vázy na 24 hod,vodu potom vyliať! Mám ju v okne orientovanom na západ, je nádherná má nádherné veľké fialové kvety:)
Daj vedieť aká je to stránka.
Bionda
12.06.09,07:17
Chcem sa pochváliť, že ešte začiatkom roka som si v Baumaxe kúpila za 105,-skk úbožiačika- orchideu , ani len substrátu nemala dostatok- ukončené kvitnutie, posledný jeden kvet ešte bol rozkvitnutý a posledný púčik zaschnutý. Padli sme si do oka :D. Postarala som sa oň a on sa mi odvďačil, kvet ma tešil dovtedy, kým nevyrástla zo spiaceho očka nová byľka s pukmi:D Dnes ma obšťastňuje už s 9- tym rozkvitnutým kvetom a puky ešte nahadzuje:D Muž vraví, že teraz by asi nestála 105,sk....:D
heja3
12.06.09,09:48
Chcem sa pochváliť, že ešte začiatkom roka som si v Baumaxe kúpila za 105,-skk úbožiačika- orchideu , ani len substrátu nemala dostatok- ukončené kvitnutie, posledný jeden kvet ešte bol rozkvitnutý a posledný púčik zaschnutý. Padli sme si do oka :D. Postarala som sa oň a on sa mi odvďačil, kvet ma tešil dovtedy, kým nevyrástla zo spiaceho očka nová byľka s pukmi:D Dnes ma obšťastňuje už s 9- tym rozkvitnutým kvetom a puky ešte nahadzuje:D Muž vraví, že teraz by asi nestála 105,sk....:D

mimotemy Ma napadlo ako sa kamarátkin syn chválil: "Ja mám nového škrečka, kúpili mi ho v akcii za 10 korún, ale aj tak ho mám rád." Tiež sa tešil ako ty z dobrej kúpy.:D
Bionda
12.06.09,10:03
to čo sa inému zdá nedokonalé, môže byť pre nás opakom ;)
heja3
12.06.09,10:37
mimotemy Ma napadlo ako sa kamarátkin syn chválil: "Ja mám nového škrečka, kúpili mi ho v akcii za 10 korún, ale aj tak ho mám rád." Tiež sa tešil ako ty z dobrej kúpy.:D

Ale on vždy hovorí o tom škrečkovi: "Môj škrečok, to je ten, čo bol v akcii....., tak on robil toto a toto....":D Aby si nedopadla podobne - budeš hovoriť: " Pozrite, zas mi kvitne táto orchidea , a predstavte si kúpila som ju za 105 korún." :D

Nič v zlom, aj ja som taká......Hlavne, že muž ti to schvaľuje.....Môj je trochu frfľavý. Orchideu mám kúpenú u mamy, robí spoločnosť maminej. Doma nemám nijakú. A minule, keď som obzerala v IKEI žlté - také boli krásne.... tak mi povedal: "Už zase by si kupovala orchideu?"
vikinka.n
12.06.09,10:48
No aj moj muz si zafrfle, ale aby som si davala kvety k mame :mad: nehrozi. A ked si kupim novu tak si kupim novu a moze sa aj na hlavu postavit :---. Inac ja som teraz kupila za 2 eura odkvitnutu v kauflande BA v kvetinarstve.
lenus
12.06.09,11:56
ja som kúpila prvé dve odkvitnuté v Bille za 3 eura. Obe už kvitnú, len ma mrzí, že tej bielej začali mäknúť listy. Pozrela som korene a samozrejme boli odhnité. Len dva asi 5-6 cm sú ešte v pohode. Tak sa chcem opýtať, či to mám risknúť a skúsiť to znova zasadiť len s tými dvomi alebo sa môžem rovno vrhnúť na sáčkovanie? Ďakujem.
aknilo
12.06.09,12:34
Toto sú moje orchidejky.
dominica
12.06.09,13:25
Ah tí chlapi ufrflaní...
Nech si frfle, mám to na háku a aj tak obzerám naďalej a keď sa zaľúbim a neodolám..., no tak má smolu :D

A keď všetci obdivujú tú nádheru v okne, tak je prvý, čo sa chváli, že to kvitne už pár mesiacov...
dominica
12.06.09,13:27
Toto sú moje orchidejky.
krása, mne moje toľko kvetov ešte nenahodili, ale asi preto, že nehnojím, no už som začala...
vikinka.n
12.06.09,13:49
Toto sú moje orchidejky.

Nádherné ;)
Ivus44
12.06.09,14:57
chcem sa spytat. moja teta ma orchideu a chcela aby som jej ju odstrihla po odkvitnuti, chcela som, ze nad poslednym ockom ale ako som kukala, tak kukala, ona tam ziadne ocka nema. ma stonku, z nej navrchu vykukaju dve stonky, kde boli kvety a netusim kde to odstrihnut, ked tam nevidim ziadne ocka.
Jana1303
12.06.09,16:22
Moje orchidejky :):):)
tara464
12.06.09,17:44
pokolko eur maju v ikei orchidey
AndreaN
12.06.09,18:24
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.
Prekrasna orchidea, to je vysledok spravnej starostlivosti.
Dufam,ze aj tie moje orchidejky raz takto dospeju.
sayly
13.06.09,06:11
ja som kúpila prvé dve odkvitnuté v Bille za 3 eura. Obe už kvitnú, len ma mrzí, že tej bielej začali mäknúť listy. Pozrela som korene a samozrejme boli odhnité. Len dva asi 5-6 cm sú ešte v pohode. Tak sa chcem opýtať, či to mám risknúť a skúsiť to znova zasadiť len s tými dvomi alebo sa môžem rovno vrhnúť na sáčkovanie? Ďakujem.

no dva korienky je málo, mala by mať 3 - 5 korienkov, ak to nechceš riskovať, tak stonku úplne odstrihni a daj si ju do vody, tam Ti ešte vydrží a možno nahodí aj puky ako mne, ak to riskneš, tak po zasadení ju nepolievaj cca 10 - 14 dní, aby si privikla na nové prostredie, potom zalievaj mierne raz za 7 dní ju prelej trochou vody cca 0,5 dcl (prevarenej) nenamáčaj na 30 min - 1 hod LEN JU PRELIEVAJ - orchidei znesú skôr sucho ako mokro:)
jajax
13.06.09,06:42
vidim ze nam vsetkym teraz robia orchidee radost.su jedna krajsia ako druha:---
Ma-Ba mohla by si hodit fotky ako to vyzera u teba na zahrade.nech sa potesime a trosku ti aj zavidime(samozrejme v dobrom):D
jajax
13.06.09,06:45
macika78 ja hnojim tak ze do kyblika z horcice dam odstatu vodu,pol vrchnacika hnojiva a orchideu do toho vlozim asi na pol hodiny.zda sa ze im to vyhovuje.
lenus
13.06.09,08:50
no dva korienky je málo, mala by mať 3 - 5 korienkov, ak to nechceš riskovať, tak stonku úplne odstrihni a daj si ju do vody, tam Ti ešte vydrží a možno nahodí aj puky ako mne, ak to riskneš, tak po zasadení ju nepolievaj cca 10 - 14 dní, aby si privikla na nové prostredie, potom zalievaj mierne raz za 7 dní ju prelej trochou vody cca 0,5 dcl (prevarenej) nenamáčaj na 30 min - 1 hod LEN JU PRELIEVAJ - orchidei znesú skôr sucho ako mokro:)
Sayly, ďakujem za radu. Dala som jej ešte šancu, či sa predsalen sama nepozbiera. Predtým, ako som ju dala späť do substrátu, som ho celkom vysušila. Neviem, či to bude mať nejaký zmysel, ale dám jej aspoň pár dní, či si to nerozmyslí :) Ešte som sa chcela opýtať k tej stonke - to sa má odstrihnúť celkom na spodku odkiaľ vyrastá alebo nad posledným očkom?
veronika13
13.06.09,10:10
Ahojte, v utorok pribudli do našej rodinky ďalšie dve krásky. Z výpredaja samozrejme. Tá ružová za 85,-Sk biela za 170,-Sk z baumaxu... no lenže až doma som si všimla, že na bielej sú mäkké dva listy tak z polovice a po pár dňoch to začalo hnednúť. Fotky pridávam... neviem či listy odstrihnúť, alebo len tú časť, kde je to hnedé. čo to mohlo spôsobiť? boli dosť poliaté, keď som ich kúpila, ale korene má zdravé.
vikinka.n
13.06.09,17:08
Ahojte, v utorok pribudli do našej rodinky ďalšie dve krásky. Z výpredaja samozrejme. Tá ružová za 85,-Sk biela za 170,-Sk z baumaxu... no lenže až doma som si všimla, že na bielej sú mäkké dva listy tak z polovice a po pár dňoch to začalo hnednúť. Fotky pridávam... neviem či listy odstrihnúť, alebo len tú časť, kde je to hnedé. čo to mohlo spôsobiť? boli dosť poliaté, keď som ich kúpila, ale korene má zdravé.

Ja by som odstrihla len kusok za tym hnedym a zasypala skoricou.
Ma-Ba
13.06.09,18:07
vidim ze nam vsetkym teraz robia orchidee radost.su jedna krajsia ako druha:---
Ma-Ba mohla by si hodit fotky ako to vyzera u teba na zahrade.nech sa potesime a trosku ti aj zavidime(samozrejme v dobrom):D

Nech sa páči. Nie sú to nejaké umelecké fotky, ale asi takto to vyzerá. V podkroví na okne sú v štádiu "liečenia".
vikinka.n
13.06.09,19:07
Nech sa páči. Nie sú to nejaké umelecké fotky, ale asi takto to vyzerá. V podkroví na okne sú v štádiu "liečenia".

Nádherné, hlavne ta druha fotka :). Kolko ich vlastne mas?
Ma-Ba
13.06.09,19:20
Okolo 80 ks. Chladnomilné a temperované teraz nie sú z hľadiska kvitnutia zaujímavé, ale takmer všetky vyháňajú nové výhony aj tie, ktoré boli presádzané a delené na jar, takže teraz je zaujímavé pozorovať ako rastú a uvidíme, či nové výhony vykvitnú.
vikinka.n
13.06.09,19:30
Okolo 80 ks. Chladnomilné a temperované teraz nie sú z hľadiska kvitnutia zaujímavé, ale takmer všetky vyháňajú nové výhony aj tie, ktoré boli presádzané a delené na jar, takže teraz je zaujímavé pozorovať ako rastú a uvidíme, či nové výhony vykvitnú.

Hehe ja ich mam 8 a to mi každý hovorí že som závisla :D, ale máš ich naozaj nádherné ;).
Rozalka
13.06.09,19:33
Ma-Ba, zjavne si odborník, nekukneš na http://www.porada.sk/1065035-post896.html
Vďaka za radu.
vikinka.n
13.06.09,19:33
Ma-Ba mas aj oncidium? Ja som si jedno kupila a citala som ze tie pahluzy su take zvraskatene ked su nepoliate, ze ked sa poleju ze sa "napiju" a vyrovnaju sa. Aj som poliala (ponorila do vody na cca 30 min.) a nic stale su take. Je to ok? Nevies mi poradit?
vikinka.n
13.06.09,19:36
Dufam že ho nezamordujem.
Ma-Ba
13.06.09,20:27
Ma-Ba, zjavne si odborník, nekukneš na http://www.porada.sk/1065035-post896.html
Vďaka za radu.
Rozálka si milá , ale odborník -to naozaj nie som. Niečo viem a toho nie je veľa.
Zvädnuté kvety môžu mať veľa príčin a v predch. príspevkoch sa myslím dosť o tom písalo. Napr. orchidea odkvitá, zmena prostredia, málo svetla - teda umiestnenie, korene atď. Z obrázku to ťažko zistiť.
Ma-Ba
13.06.09,20:45
Ma-Ba mas aj oncidium? Ja som si jedno kupila a citala som ze tie pahluzy su take zvraskatene ked su nepoliate, ze ked sa poleju ze sa "napiju" a vyrovnaju sa. Aj som poliala (ponorila do vody na cca 30 min.) a nic stale su take. Je to ok? Nevies mi poradit?

vikinka:
mám cambrie - moja skúsenosť je taká, že ak zvráskavejú mladé pahľuzy, následkom nedostatku vody dá sa to napraviť ako píšeš. Ale ak sa jedná o staré raz zakvitnuté pahľuzy, zvráskavenie je normálne a nepomôže, ani výdatná zálievka. Ak zo starej pahľuzy vyrastá mladý výhon mala by byť rastlina v poriadku.
vikinka.n
13.06.09,21:08
Ďakujem
jankajanka866
13.06.09,21:13
ahoj, potrebujem poradit. Dostala som orchideu pred dvomi dnami od kolegyni, orcidea je dost v zlom stave, si myslim, korienky jej vycnievaju von z kvetinaca, niektore su suche, ma styri listy, z toho dva suche, dva puciky ktore tiez uschynaju a z koncy stonky jej vyteka priesvitna lepkava tekutina.Ako som si citala par prispevkov o orchidei, je dost narocne sa o nu starat. Prosim poradte mi ci a ako ju mozem zachranit. Neviem kedy bola kupovana a neviem ani aky presne druh je to. A este by som sa chcela opytat, mam ju na okne ci potrebuje dostatok slnka alebo nie a ake prostredie jej vyhovuje. Dakujem
vikinka.n
13.06.09,21:13
Inac dneska mali v kvetinarstve nadhernu Cambriu, aj som nad nou rozmyslala, mala take tmavo hnede kvety, no nadherna, ale som si povedala ze najprv uvidim co spravi to oncidko a potom mozno si kupim :))) je to na pestovanie to iste ako oncidko?
vikinka.n
13.06.09,21:17
ahoj, potrebujem poradit. Dostala som orchideu pred dvomi dnami od kolegyni, orcidea je dost v zlom stave, si myslim, korienky jej vycnievaju von z kvetinaca, niektore su suche, ma styri listy, z toho dva suche, dva puciky ktore tiez uschynaju a z koncy stonky jej vyteka priesvitna lepkava tekutina.Ako som si citala par prispevkov o orchidei, je dost narocne sa o nu starat. Prosim poradte mi ci a ako ju mozem zachranit. Neviem kedy bola kupovana a neviem ani aky presne druh je to. A este by som sa chcela opytat, mam ju na okne ci potrebuje dostatok slnka alebo nie a ake prostredie jej vyhovuje. Dakujem

Mozno by bolo dobre dat sem foto. Skus jej skontrolovat korene, mozno ma odhnite. Puciky niekedy zvyknu opadat z dovodu zmeny prostredia. To ze niektore korienky vycnievaju z kvetinaca a su suche zase neni az tak zle, len aby vnutry neboli odhnite.
Ma-Ba
14.06.09,05:24
Inac dneska mali v kvetinarstve nadhernu Cambriu, aj som nad nou rozmyslala, mala take tmavo hnede kvety, no nadherna, ale som si povedala ze najprv uvidim co spravi to oncidko a potom mozno si kupim :))) je to na pestovanie to iste ako oncidko?

Cambria - obch. názov pre hybridy odontoglosum, oncidium, miltonia, brassia. Podľa tohto je pestovanie podobné.
jajax
14.06.09,05:32
Ma-Ba mas to tam velmi pekne,vidiet ze ta to bavi.aj okolie mate fajn,urcite je tam bozsky klud.a tie orchidee-nemam slov:---
nevies co robit s cambriou aby zacala kvitnut?kupila som si jednu odkvitnutu,rozsadila som ju,krasne vyhana novu "pahluzu",uz je dost velka.len neviem co dalej.ako s oncidiom?mam aj miltoniu tiez ma pahluzy.mam ich teraz prestat polievat?dik za radu.
veronika13
14.06.09,05:39
Ma-Ba, teda fakt hotové kvetinárstvo, keď ti zakvitnú aj tie ostatné, tiež pridáš fotky, ok? to bude krááááása :)