Zdenka175
14.06.09,13:15
Tie orchidei sú nádherne
dominica
14.06.09,12:28
Ma-Ba - nemám slov, je to naozaj nádhera...
A tiež som zvedavá aké budú tie, čo teraz nekvitnú, teším sa na foto...
Ma-Ba
14.06.09,12:59
Ma-Ba mas to tam velmi pekne,vidiet ze ta to bavi.aj okolie mate fajn,urcite je tam bozsky klud.a tie orchidee-nemam slov:---
nevies co robit s cambriou aby zacala kvitnut?kupila som si jednu odkvitnutu,rozsadila som ju,krasne vyhana novu "pahluzu",uz je dost velka.len neviem co dalej.ako s oncidiom?mam aj miltoniu tiez ma pahluzy.mam ich teraz prestat polievat?dik za radu.

Ďakujem pekne. Cambria, Oncidium - kvitnutie -všeobecná informácia: - ak je hľuza dozretá, naplnená - treba obmedziť vodu na 8 týždňov. Poliať 1x za 2 týždne. Myslím, že tiež to tu niekto nedávno písal.
Vlani som jednu presadila vyhnala 2 krásne pahľuzy, ale nezakvitla a teraz vyháňa ďalšie dve. Je možné, že neboli dodržané tieto podmienky.Napr. ďalšia vyhnala pahľuzu, keď bola suchá poliala som , nič špeciálne a zakvitla. Takže ja si myslím, že aj rastliny rovnakého druhu zareagujú každá odlišne a každá/ hoci "presne tá istá" /rastlina môže sa inak správať u mňa a inak u teba. Treba len trpezlivosť.
Miltonu mám tiež vonku - lepšie povedané Miltoniopsis, nakoľko je to rozdiel. Miltoniopsis viď. obrázok má radšej chladnejšie. Je zasadená v jemnejšom substráte - drobná borovicová kôra, jemnejší riečny štrk, čierne uhlie. Má niekedy až mokro. Neviem, ale teraz keď ide leto neprestanem polievať.Skúšam čo im vyhovuje. Každý ďalší rok prinesie nové skúsenosti. Naozaj nič špeciálne neviem. Treba len vedieť aké podmienky im vyhovujú, zbierať skúsenosti aj od iných, skúšať a trpezlivo čakať.
Prajem, aby ti krásne zakvitli.
Fotky sú zo zimy.
jajax
14.06.09,14:24
dakujem pekne za odpoved.podla listov je ta ruzova taka ako moja len ja mam cervenu.teraz som ju uz tyzden nepoliala a skusim pokracovat.budem ich pozorovat a uvidim.ak by sa objavilo nieco pochvalim sa.este raz dik.
vikinka.n
14.06.09,18:55
Baby na tom zltom oncidku mi uschli asi 4 kvietky a odpali. Tie pahluzy ma stale take vraskave. Dneska som ju supla do vody tak na cca 30 minut. Ja mam stale pocit ze ma malo vody, je to tym?
Zdenka175
15.06.09,04:33
Ahojte som nový člen a čítam vaše príspevky a neviem kde si môžem pozrieť tie vaše fotky. Mohli by ste mi dať nejaký ľahký návod ja sa viem prihlásiť a ďalej ako. D:):):)
sayly
15.06.09,04:59
Sayly, ďakujem za radu. Dala som jej ešte šancu, či sa predsalen sama nepozbiera. Predtým, ako som ju dala späť do substrátu, som ho celkom vysušila. Neviem, či to bude mať nejaký zmysel, ale dám jej aspoň pár dní, či si to nerozmyslí :) Ešte som sa chcela opýtať k tej stonke - to sa má odstrihnúť celkom na spodku odkiaľ vyrastá alebo nad posledným očkom?

no ak Ti ešte kvitne, tak si ju tam nechaj, v prípade ak by si bola nútená použiť sáčkovú metódu tak ju odstrihni celkom, inak po odkvitnutí nad očkom
sayly
15.06.09,05:09
Baby na tom zltom oncidku mi uschli asi 4 kvietky a odpali. Tie pahluzy ma stale take vraskave. Dneska som ju supla do vody tak na cca 30 minut. Ja mam stale pocit ze ma malo vody, je to tym?

ako písala Ma-ba, pahľuzy sa vráskavejú ak sú staré a hlavne ak z nich vyrastajú nové pahľuzy, pretože tie si zo starej berú živiny, ak ich premokrýš, môžu odhniť korienky a ak Ti rastú nové pahľ. budú na nich zharmonikované listy.
Lenka1979
15.06.09,05:20
Moja orchidea má tak zvláštne mäkké listy, nemá ich také tvrdé-pevné ako keď som ju kúpila. Môže to byť z toho,že má veľa slnka? Polievam ju raz do týždňa, vždy v sobotu a dva krát do mesiaca hnojím. Poraďte.prosím
Ďakujem.
Maruška54
15.06.09,05:31
Ahojte pestovateľky orchideí. Pred mesiacom som dostala orchideu na lístočku má napísané Nelly Isler, nádherne kvitla a šírila okolo seba peknú vôňu. Už teraz odkvitla, chcem sa spýtať je zasadená v nepriesvitnom plastovom kochlíku. Mám ju nechať takto, ale potom nevidím na korienky?. Niekde som čítala že cez leto môže byť vonku, môžem ju teda vyložiť dolu na na balkon za sklobetonovú stenu, ale tam od rána svieti slnko?
Zdenka175
15.06.09,09:03
Viete som nový člen a ešte neviem ako funguje táto stránka. Buďte prosím vás niekto ochotný mi to vysvetliť. Ja si pozerám vaše príspevky v archive/ pestovanie orchidei. No vy si posielate fotky. Chcela by som si ich aj pozrieť. Nejaké foto som otvorila ani neviem ako. Všimla som si veľké vzdušné korene. A robíte s ními niečo? Ja len 1x týžd. máčam celý kvetináč do vody a 2x do mesiaca prihnojím. Dakujem vopred za radu
dominica
15.06.09,10:02
Viete som nový člen a ešte neviem ako funguje táto stránka. Buďte prosím vás niekto ochotný mi to vysvetliť. Ja si pozerám vaše príspevky v archive/ pestovanie orchidei. No vy si posielate fotky. Chcela by som si ich aj pozrieť. Nejaké foto som otvorila ani neviem ako. Všimla som si veľké vzdušné korene. A robíte s ními niečo? Ja len 1x týžd. máčam celý kvetináč do vody a 2x do mesiaca prihnojím. Dakujem vopred za radu
Ahoj Zdenka, ja tiež som ešte v štádiu skúmania tejto stránky :D
Ja zas neviem v akom archíve si pozeráš tieto príspevky....
Jednoducho som sa tu zaregistrovala, čo asi aj ty, keď môžeš prispievať. Ak chcem ísť na túto tému, tak si kliknem hore v lište na ZÁHRADA a potom sa dostanem k témam, kde si otvorím túto o orchideách. Tam pekne vidím aj obrázky. Na to, aby si mohla pridať nejaké obrázky aj ty, tak musíš mať myslím 15 príspevkov.
A teraz rozmýšlam, že ako si sem prispela?
dominica
15.06.09,10:08
Ja by som sa chcela opýtať, našla som na orchideách škodcu a neviem, čo to je. Bol zalezený v kvetoch, bolo ich viac a to zvieratko je také podlhovasté s veľa nožičkami po stranách. Neviete čo to je?
Periam
15.06.09,12:48
dobry den!
potrebavala by som poradit.pred asi mesiacom som dostala orchideu vo vysokej vaze.na dne je nieco umele na com su polozene korienky tak ze sa nedotykaju skleneho dna,zasypana je niecim akoby pilinami na na uplnom vrchu je asi drevene uhlie.ked som ju dostala bola krasne rozkvitnuta ale postupne mi zacali rychlo kvietky odkvitavat a aj pucik co u mna rozkvitok rychlo behom tyzna aj opadol.zhruba 2krat do tyzdna ich rosim lebo neviem ako by som ich mala zalievat kedze su zasadene priamo vo vaze.a mam este jeden problem.. polovica pilin zo spodnej casti je vlhka a mokra narozdiel od zbyvajucej polovice a akoby sa v nej robila pliesen.budem vdacna za kazdu radu.zajtra prihodim fotky ak sa mi podari
vikinka.n
15.06.09,14:16
Inac najlepsie na tomto je ze fotka sa da pridat az po niekolko prispevkoch, Ked sem niekto napise ze ma nejaky problem s nejakou orchideou o ktorej ani nevie aka ta orchidea je, tak je potom dost tazke niekomu radit.
Ziadam admina tohto fora, aby povolil vkladanie fotografii uz v prvom prispevku.
lenus
15.06.09,15:01
Inac najlepsie na tomto je ze fotka sa da pridat az po niekolko prispevkoch, Ked sem niekto napise ze ma nejaky problem s nejakou orchideou o ktorej ani nevie aka ta orchidea je, tak je potom dost tazke niekomu radit.
Ziadam admina tohto fora, aby povolil vkladanie fotografii uz v prvom prispevku.
no, ja neviem, ako to momentálne funguje, ale mne pridalo fotky už po treťom príspevku. ale je pravda, že pridávať príspevky len preto, aby som si nazbierala dostatočný počet na fotku, je absurdné.
zuzika34
15.06.09,15:44
no, ja neviem, ako to momentálne funguje, ale mne pridalo fotky už po treťom príspevku. ale je pravda, že pridávať príspevky len preto, aby som si nazbierala dostatočný počet na fotku, je absurdné.

ja som tiez pridavala asi po tretom prispevku, tak nechapem preco to ostatnym nejde :(
veronika13
15.06.09,18:04
tiež mi šlo pridať asi po treťom, predtým som nemala potrebu
dominica, neviem ako sa ta pliaga môže volať, ale musíš sa jej čo najskôr zbaviť

mne začali vädnúť kvety dnes na tej čo mala choré listy. Mali kupkací deň, tak dúfam, že sa pozbiera
veronika13
15.06.09,18:09
mne tiež pridalo fotky na začiatku

dominica, neviem ako sa tá "zver" môže volať, ale čím skôr sa jej zbav

mne dneska začali na tej čo ma choré listy vädnúť kvety :-( mali kupkací deň, tak dúfam, že sa pozbiera
Dav
15.06.09,19:00
Veľmi dlho som túžila po orchideách, ale bála som sa, že ich nebudem vedieť pestovať. Svoju prvú orchideu som dostala na Valentína od syna s priateľkou, druhú na MDŽ od dcéry s priateľom. Tak sa teším nielen z krásy kvetov, ale aj z pozornosti detí.
Prvá orchidejka sa volá Andrejka, je biela, momentálne nekvitne, ale vyháňa listy, korene, aj kvetné stonky. Druhá orchidejka sa volá Janka, je fialová, pôvodná stonka je už bez kvetov, ale vyhnala pekný konárik s novými kvetmi.
Najviac ma udivuje, že napriek tomu, že som bola úplný laik v pestovaní orchideí, sa im u mňa darí.
Dav
15.06.09,19:17
no, ja neviem, ako to momentálne funguje, ale mne pridalo fotky už po treťom príspevku. ale je pravda, že pridávať príspevky len preto, aby som si nazbierala dostatočný počet na fotku, je absurdné.
mimotemyNováčikov pekne vítam, a prajem im, aby našli tu našli odpovede aj priateľov.
Hmm... V prvom príspevku sa predstavíte, v druhom poďakujete za privítanie, v treťom opíšete svoj problém, a vo štvrtom, šup- aj fotečka pôjde....:---:);) ( Je to presne vypočítané:D. ) A ináč, Porada je silne návyková!!!!:D
arizona
15.06.09,19:52
Inac najlepsie na tomto je ze fotka sa da pridat az po niekolko prispevkoch, Ked sem niekto napise ze ma nejaky problem s nejakou orchideou o ktorej ani nevie aka ta orchidea je, tak je potom dost tazke niekomu radit.
Ziadam admina tohto fora, aby povolil vkladanie fotografii uz v prvom prispevku.
Prv šlo prikladať fotky aj novým členom.
Žiaľ, doba sa mení a nie každý príspevok je seriózny...

Je o opatrenie voči spamerom a neserióznym príspevkom
Trochu trpezlivosti a budete mať postupne väčšie právomoci, oki?
sayly
16.06.09,04:31
Moja orchidea má tak zvláštne mäkké listy, nemá ich také tvrdé-pevné ako keď som ju kúpila. Môže to byť z toho,že má veľa slnka? Polievam ju raz do týždňa, vždy v sobotu a dva krát do mesiaca hnojím. Poraďte.prosím
Ďakujem.

zo slnka by mala skôr spálené listy t.j. hnedé fľaky, skôr bude problém s koreňmi, takže ju vytiahni a popozeraj korienky, či ti neodhnívajú...ak Ti ešte zostanú nejaké, tak ju znovu posaď cca14 dní nepolievaj, aby si privykla na nový substrát a potom polievaj len málo, 1 x za týždeň len prelej s 1 dcl vody a nechaj odkvapkať....v prípade, že Ti odhnili všetky, tak použi sáčkovú metódu (je popísaná v predchádzajúcich príspevkoch)...v oboch prípadoch platí, že treba odstrániť odhnité a uschnuté korienky a miesta kde boli treba posypať škoricou (dezinfekcia)
sayly
16.06.09,04:35
Ahojte pestovateľky orchideí. Pred mesiacom som dostala orchideu na lístočku má napísané Nelly Isler, nádherne kvitla a šírila okolo seba peknú vôňu. Už teraz odkvitla, chcem sa spýtať je zasadená v nepriesvitnom plastovom kochlíku. Mám ju nechať takto, ale potom nevidím na korienky?. Niekde som čítala že cez leto môže byť vonku, môžem ju teda vyložiť dolu na na balkon za sklobetonovú stenu, ale tam od rána svieti slnko?

pokojne ju tam nechaj, cambrie mávajú nepriesvitné črepníky, treba sa o ne starať tak ako o phaly, pozor neprelievať, vtedy harmonikovejú listy a samozrejme odhnívajú korienky, v zime jej treba dať oddych, znížiť teplotu, nehojiť a polievať raz za 2 - 3 týždne, inak Ti nezakvitne
sayly
16.06.09,04:38
Viete som nový člen a ešte neviem ako funguje táto stránka. Buďte prosím vás niekto ochotný mi to vysvetliť. Ja si pozerám vaše príspevky v archive/ pestovanie orchidei. No vy si posielate fotky. Chcela by som si ich aj pozrieť. Nejaké foto som otvorila ani neviem ako. Všimla som si veľké vzdušné korene. A robíte s ními niečo? Ja len 1x týžd. máčam celý kvetináč do vody a 2x do mesiaca prihnojím. Dakujem vopred za radu

aby si si mohla pozerať fotky treba byť registrovaný, potom stačí kliknúť na fotku a ona sa Ti zväčší, vzdušné korene treba nechať, pretože orchidee žijú aj zo svetla, samozrejme ich treba nechať len v prípade, že sú zdravé...polieva sa 1x do týždňa, ale doporučujem len preliať prevarenou, alebo dažďovou vodou, raz za 14 dní pohnojiť
Lenka1979
16.06.09,05:00
zo slnka by mala skôr spálené listy t.j. hnedé fľaky, skôr bude problém s koreňmi, takže ju vytiahni a popozeraj korienky, či ti neodhnívajú...ak Ti ešte zostanú nejaké, tak ju znovu posaď cca14 dní nepolievaj, aby si privykla na nový substrát a potom polievaj len málo, 1 x za týždeň len prelej s 1 dcl vody a nechaj odkvapkať....v prípade, že Ti odhnili všetky, tak použi sáčkovú metódu (je popísaná v predchádzajúcich príspevkoch)...v oboch prípadoch platí, že treba odstrániť odhnité a uschnuté korienky a miesta kde boli treba posypať škoricou (dezinfekcia)


Sayly, ďakujem Ti za pomocnú odpoveď. Keď ju vytiahnem z toho substrátu čo je v ňom teraz (to ani nie je hlina, len také drievka), mám ju presadiť do riadnej substrátovej hliny alebo niečoho iného? Ďakujem.
Periam
16.06.09,05:01
vcera som tui svoju orchidejku prelozila k ostatnym tak sa jej snad zacne darit.len neviem akym sposobom ju mam zalievat kedze je vsadena priamo do vazy .nema s tym niekto z vas skusenostii?
sayly
16.06.09,05:23
Sayly, ďakujem Ti za pomocnú odpoveď. Keď ju vytiahnem z toho substrátu čo je v ňom teraz (to ani nie je hlina, len také drievka), mám ju presadiť do riadnej substrátovej hliny alebo niečoho iného? Ďakujem.

do žiadnej hliny, na orchidee sú originál substráty, ale mne sa nepáčia, pretože obsahujú vewľa hliny, majú byť vo vzdušnom substráte (borovicová kôra, keramzit) ja sadím do kokochipsov, dajú sa kúpiť v chovateľských potrebách, len ich treba prať cca 1 týždeň, kým nebude voda čistá, t.j. namočiť do vody a každý deň vodu vymeniť, je to veľmi dobrý substrát, pretože nechytá pleseň, je vzdušný a aj čo sa týka savosti je super
sayly
16.06.09,05:25
vcera som tui svoju orchidejku prelozila k ostatnym tak sa jej snad zacne darit.len neviem akym sposobom ju mam zalievat kedze je vsadena priamo do vazy .nema s tym niekto z vas skusenostii?

poslala som Ti súkromnú správu, potrebujem to vidieť, ale je jasné, že rosenie nestačí, musím vidieť aký je to druh, tak mi to pošli na môj osobný mail, dala som Ti ho do súkromnej správy
Lenka1979
16.06.09,05:30
do žiadnej hliny, na orchidee sú originál substráty, ale mne sa nepáčia, pretože obsahujú vewľa hliny, majú byť vo vzdušnom substráte (borovicová kôra, keramzit) ja sadím do kokochipsov, dajú sa kúpiť v chovateľských potrebách, len ich treba prať cca 1 týždeň, kým nebude voda čistá, t.j. namočiť do vody a každý deň vodu vymeniť, je to veľmi dobrý substrát, pretože nechytá pleseň, je vzdušný a aj čo sa týka savosti je super


Sayly, ďakujem veľmi pekne. ;)
Periam
16.06.09,05:53
dobrý den! vsimla som si Vase krasne orchidee .prosim vas co je to za druh ten na 10tom obrazku? mam taky doma no nikde nieje pisane co je zac.dakujem
Zdenka175
16.06.09,08:25
Ahoj Zdenka, ja tiež som ešte v štádiu skúmania tejto stránky :D
Ja zas neviem v akom archíve si pozeráš tieto príspevky....
Jednoducho som sa tu zaregistrovala, čo asi aj ty, keď môžeš prispievať. Ak chcem ísť na túto tému, tak si kliknem hore v lište na ZÁHRADA a potom sa dostanem k témam, kde si otvorím túto o orchideách. Tam pekne vidím aj obrázky. Na to, aby si mohla pridať nejaké obrázky aj ty, tak musíš mať myslím 15 príspevkov.
A teraz rozmýšlam, že ako si sem prispela?
Ahoj Dominica, dnes som sa trochu s tým pohrala aj ja už konečne vidím celú stránku s fotkami.:)
dominica
16.06.09,08:29
Ahoj Dominica, dnes som sa trochu s tým pohrala aj ja už konečne vidím celú stránku s fotkami.:)
No tak to je super, akurát som dočítala, čo sa tu od včera popísalo...
dominica
16.06.09,08:32
Ináč, neviem prečo mne nešlo pridať foto po 3 príspevku :confused:, ale až po nejakom asi 15tom..., ale vydržala som to, poctivo písala a dočkala som sa :D

Toho škodcu čo mám, tak to je pravdepodobne vlnatka, našla som to na nete, ale vôbec sa nechová, ako tam popísali, je zalezený v kvetoch. Povyberala som zvieratká a neviem čo ďalej....
Budem to musieť sledovať. Bojím sa, či tam nenakládli vajíčka :mad:
dominica
16.06.09,08:39
dobrý den! vsimla som si Vase krasne orchidee .prosim vas co je to za druh ten na 10tom obrazku? mam taky doma no nikde nieje pisane co je zac.dakujem
ktorý 10ty obrázok? Trošku bližšie popíš ktorý, aby sme vedeli poradiť...
Zdenka175
16.06.09,09:23
Ahoj Dominica a ty akosi často posielaš príspevky. Mne napísalo že len 1 za 30 minút. To že som nováčik? Poraď ako sa hlasuje a ako prikladate obrázky. A ozaj ako sa posielajú súkromne správy skúšala si? Potešila ma tvoja spolupráca.:):)
Periam
16.06.09,09:23
je taka bledunko fialova a akoby jej presvitali na kvietkoch zilky
rada by som sem dala aj obrazok ale neviem ako
heja3
16.06.09,09:53
Nech sa páči. Nie sú to nejaké umelecké fotky, ale asi takto to vyzerá. V podkroví na okne sú v štádiu "liečenia".

Príspevok 985: od Ma-Ba:

Prosím ťa aká je to orchideja na posledných dvoch fotkách v tom páskovom bielomodrom kvetináči. Takúto som dostala od kamošky, že jej nekvitne, či ju chcem, ale ani mne nekvitne. Mysím, že je to cymbidium - alebo sa mýlim? Ako sa má správne pestovať. Ja som ju dala do dreveného uhlia do skla...:o
jajax
16.06.09,09:58
Periam neviem presne ktoru fotku myslis(keby si napisala cislo prispevku) ale podla popisu to bude phalenopsis.
Zdenka175
16.06.09,10:08
Poraďte mi ako sa dáva súhlas . Mne sa pod príspevkom zobrazuje spam cituj odpovedať:)
Periam
16.06.09,10:25
cislo uz neviem ale bolo to niekde uuplne na zaciatku.
jajax
16.06.09,10:29
zdenka175 ja len kliknem vpravo na napis suhlasim a je to.
jajax
16.06.09,10:32
je to prispevok 31 a je to phala
Zdenka175
16.06.09,10:43
Ale ja nemám slovom súhlasim. Nebude to tým že som nováčik. Mam napísané pomohol príspevok nizsie spam cituj odpovedať a nič iné. A ja mam pod menom napísané Junior Member a vy Len Member. Aký je v tom rozdiel . Príspevok možem písať 1x za 30 minút. vy nejak častejšie Skúsila by som priložiť foto ale neviem ako :)
jajax
16.06.09,11:25
zdenka bohuzial ti neviem poradit-musi niekto skusenejsi:cool:
jajax
16.06.09,11:27
Periam vdaka tebe som si spätne pozrela vsetky fotky a musim povedat ze mi je hned trosku lepsie na dusi.asi to viznie trochu hlupo ale priroda je oazaj mocna "carodejka" ked vie vytvorit tolku krasu:)
sayly
16.06.09,11:28
Ale ja nemám slovom súhlasim. Nebude to tým že som nováčik. Mam napísané pomohol príspevok nizsie spam cituj odpovedať a nič iné. A ja mam pod menom napísané Junior Member a vy Len Member. Aký je v tom rozdiel . Príspevok možem písať 1x za 30 minút. vy nejak častejšie Skúsila by som priložiť foto ale neviem ako :)

si nováčik a tak budeš musieť počkať na aktiváciu účtu, príde Ti na Tvoj osobný mail, ktorý si zadala pri registrácii, dovtedy nebudeš môcť pridávať ani fotky, ani nebudeš mať právomoci na súhlas atď....chce to len trpezlivosť, potom nebudeš musieť čakať 30 min na nový príspevok:)
Zdenka175
16.06.09,11:33
aby si si mohla pozerať fotky treba byť registrovaný, potom stačí kliknúť na fotku a ona sa Ti zväčší, vzdušné korene treba nechať, pretože orchidee žijú aj zo svetla, samozrejme ich treba nechať len v prípade, že sú zdravé...polieva sa 1x do týždňa, ale doporučujem len preliať prevarenou, alebo dažďovou vodou, raz za 14 dní pohnojiť
Ahoj sayly, hovoríš že lepšie je orchideu zhora poliať ako mačať črepník do vody?Ja ju mam len 1,5 mesiaca a zatiaľ je OK. No minule som objavila na stonke medzi kvetmi také niečo ako slza biele priesvitné. napr. Na stromoch býva smola.Neznamená to niečo náhodou? Máš viac skúsenosti. Tak sa ťa spýtam ako môžem hlasovať som prihlasená 5 dní. Mne sa nič pod príspevkom nezobrazuje. Chcela by som skusiť pripojiť foto no neviem kde.:mad:
dominica
16.06.09,11:41
Ahojte dievčence :)!
Musela som na poradňu s drobcom, tak som na chvíľu vypadla.
S tými príspevkami 1x za 30 min, fotkami a súhlasmi treba vydržať, ako som písala, ide to pridať po určitom počte napísaných príspevkov od vás. Chce to len trpezlivosť. Treba prispievať aj "hovadinami" a potom to pôjde. Ako som písala, mne sa zdá, že mi to všetko išlo až po 15tich napísaných príspevkoch.
Hore nad tmavomodrou lištou sú súkromné správy a cez to sa dá písať. Ak vám niekto napíše, tak vám to oznámi v strede obrazovky PC.
sayly
16.06.09,11:58
Ahoj sayly, hovoríš že lepšie je orchideu zhora poliať ako mačať črepník do vody?Ja ju mam len 1,5 mesiaca a zatiaľ je OK. No minule som objavila na stonke medzi kvetmi také niečo ako slza biele priesvitné. napr. Na stromoch býva smola.Neznamená to niečo náhodou? Máš viac skúsenosti. Tak sa ťa spýtam ako môžem hlasovať som prihlasená 5 dní. Mne sa nič pod príspevkom nezobrazuje. Chcela by som skusiť pripojiť foto no neviem kde.:mad:

Neboj, neznamena to nic (to co vyteka), ja som kedysi tiez macala vo vode a zo zaciatku sa im darilo, ale po nejakom case mi zacali maknut listy a zistila som, ze na jednej mi odhnili vsetky korienky a na jednej mi ch zostalo cca 6, podarilo sa mi vsak zachranit obe, teraz len relievam cca 1 dcl vody a dari sa im super, vsetky ozili, jedna z tych dvoch chuderiek mi zacala vyhanat kvetnu stonku, ale este potrva kym zakvitne, ale ja si pockam:D

Pripojit foto budes moct az po aktivacii uctu, potom budes moct aj hlasovat...aktivacia Ti pride na Tvoj sukromny mail, ktory si zadala pri registracii, u mna to bolo po 15 prispevku....potom budes prikladat foto, ked si das formatovat odpovet, tam mozes upravovat text ako chces, pridavat smailikov a fotky budes pridavat po kliknuti na spinku, ktora je na samom vrchu, vedla takeho bieleho smaila.:)
Zdenka175
16.06.09,12:40
Neboj, neznamena to nic (to co vyteka), ja som kedysi tiez macala vo vode a zo zaciatku sa im darilo, ale po nejakom case mi zacali maknut listy a zistila som, ze na jednej mi odhnili vsetky korienky a na jednej mi ch zostalo cca 6, podarilo sa mi vsak zachranit obe, teraz len relievam cca 1 dcl vody a dari sa im super, vsetky ozili, jedna z tych dvoch chuderiek mi zacala vyhanat kvetnu stonku, ale este potrva kym zakvitne, ale ja si pockam:D

Pripojit foto budes moct az po aktivacii uctu, potom budes moct aj hlasovat...aktivacia Ti pride na Tvoj sukromny mail, ktory si zadala pri registracii, u mna to bolo po 15 prispevku....potom budes prikladat foto, ked si das formatovat odpovet, tam mozes upravovat text ako chces, pridavat smailikov a fotky budes pridavat po kliknuti na spinku, ktora je na samom vrchu, vedla takeho bieleho smaila.:)
Asi to bude tak. Každý deň čakám email a nič iné mi neostáva naďalej. Potešilo ma že si mi napísala:---:)
sayly
16.06.09,12:48
Asi to bude tak. Každý deň čakám email a nič iné mi neostáva naďalej. Potešilo ma že si mi napísala:---:)

snazim sa pomoct kazdemu, kto to potrebuje, nemam rada ak niekto napise, ze uz sa tu o tom pisalo, tak si to najdi...ja to radsej napisem este raz a ak treba tak znovu:---...ja ked som sa tu registrovala, tiez som potrebovala pomoc a bola som vdacna kazdemu, kto mi poradil;)
vikinka.n
16.06.09,13:17
ja tiež nemám rada keď niekto napíše že už sa tu o tom písalo. Nieto nemá čas si čítať 1052 príspevkov, keď zrovna niečo potrebuje vedieť. Ja som si to síce prečítala, ale to bolo dlho po tom ako som sa zaregistrovala. To bol jeden z mála večerov keď malý zaspal a muž nebol doma, že som mala klud.
Tinika
16.06.09,13:28
Ahojte pestovatelky, ja mam taky problem, včera som zbadala ze moja orchidela akosi vadne. Mám 4, tri su v pohode, ale sú to iný druh. Táto je taká tigrovaná. Polievam ju rovnako ako ostatné, tiez je na rovnakej svetovej strane ako tie ostatné a aj tak vadne. Nieviete poradiť? ďakujem
atka4
16.06.09,13:49
Tiež ich už "pestujem" niekoľko rôčkov.
Bolo mi vždy ľúto nechať toľko peňazí za kyticu v kvetinárstve, aj keď sú veľmi krásne a dnes vedia urobiť neskutočné zázraky s kytičkou. Ale trvá ich krása niekedy veľmi krátky čas. Preto som chcela od manžela ak už, tak orchideu v črepe, tak mi ich teda kupuje (aj keď už som povedala, že žiadne kvety, lebo už nemám miesto na okne, ale kupujem ich aj ja mojim známym....na narodky, deň matiek a pod.)
Jedna mi nekvitla dokonca 2 roky-posledný obrázok, toho roku som ale nadšená......
prikladám foto, aj ostatných....

Inak mám doma t.č. 16 kvetináčov, vždy, keď dokvitnú nejakej známej alebo mamkám, tak sa im o ne starám, kým nezačnú kvitnúť...
pravidelne prihnojujem podľa návodu - v čase kvitnutia 1x týždenne slabšim koncentrátom (dá sa aj každý 2.-hý týždeň koncetrovanejšia zálievka, hnojivo od výrobcu Intermag-dúfam, že nerobím reklamu)
jajax
16.06.09,14:13
atka su krasne a paci sa mi ze ich pestujes pre potesenie druhych.mam rada ludi ktori robia "kvetinovych lekarov".robia radost druhym a ako sa niekedy hovorilo "kto ma rad kvety ma rad aj ludi".nie raz som sa presvedcila ze to v zivote ozaj plati.
atka4
16.06.09,14:18
atka su krasne a paci sa mi ze ich pestujes pre potesenie druhych.mam rada ludi ktori robia "kvetinovych lekarov".robia radost druhym a ako sa niekedy hovorilo "kto ma rad kvety ma rad aj ludi".nie raz som sa presvedcila ze to v zivote ozaj plati.
"Ďakujem";)
Ma-Ba
16.06.09,14:24
Príspevok 985: od Ma-Ba:

Prosím ťa aká je to orchideja na posledných dvoch fotkách v tom páskovom bielomodrom kvetináči. Takúto som dostala od kamošky, že jej nekvitne, či ju chcem, ale ani mne nekvitne. Mysím, že je to cymbidium - alebo sa mýlim? Ako sa má správne pestovať. Ja som ju dala do dreveného uhlia do skla...:o

Áno je to cymbídium.
Presádzať by sa malo v marci. Cymbídium znáša nižšie teploty. Potrebuje k násade dorastené nové výhony, z ktorých kvitne. Pokiaľ v apríli nebude mať nové výhonky veľkosti póru nebude kvitnúť. Nekvitnú rastliny presadené a delené. V dobe vyháňania nového výhonku chce dostatok vlahy a hnojenia /nepremokriť/.
Presný popis subtrátu : 3 diely hrubej borovicovej kôry, 1 diel hrubší piesok a 1 diel dreveného uhlia. Môže sa pridať 1 hrst sušeného kravinca a bukového lístia.Hlavne nepresádzať do veľkého kvetináča pretože rastlina bude živoriť. Prihnojovať rozmočeným kravincom len v dažďovej vode cez leto každých 14 dní. Kľud , bez zálievky, svetlo a chlad má mať od polovice augusta do násady. Potom začať zalievať, ale do rozvitia kvetov držať v chlade a hlavne sa musí zabezpečiť prúdiaci vzduch.Chladné jesenné obd. je dôležité pre úspešné nasadenie kvetov, rastliny znesú krátkodobo až 0 st.C, cez zimu umiestniť do chladnejšej miestnosti čo najbližšie k svetlu, zálievka primeraná.
Pochopila som správne, dala si ju do sklenenej nádoby? Ak áno, tak rýchlo preč. Túto chybu som urobila, keď som moje prvé cymb. rozdelila a dala do vtedajšieho "hitu" sklenených nádob na orchidee. Slubstrát spesnel a korene zhnili. Práve preto, že orchidee potrebujú vzduch ku koreňom, čo zabezpečia napr. nové hlinené kvetináče.
atka4
16.06.09,16:22
ma-ba, pozrela som na tvoje príspevky, je to úchvatné. a ja že nemám kde skladať ďalšie....
ale je to závislosť :-) :-) :-)
gratulujem a pripoj fotečky, keď zakvitnú....
Tinika
16.06.09,17:22
Tak tieto mi kvitnú, jedna zatial má len puky a tá taká čo bola kedysi žltučká s fialovými flekmi je asi ta čo kvitne v zime ale netušim aký je to druh
Tinika
16.06.09,17:22
zabudla som otočiť fotky tak sa ospravedlnujem
atka4
16.06.09,17:25
Tak tieto mi kvitnú, jedna zatial má len puky a tá taká čo bola kedysi žltučká s fialovými flekmi je asi ta čo kvitne v zime ale netušim aký je to druh
nádhera..........;)
Tinika
16.06.09,17:30
nádhera..........;)

Dakujem, nevies mi poradiť s tou poslednou? Stratila farbu, je taka zvadnuta a netusim ani aky je to druh aby som niečo vygooglila ;)
Tinika
16.06.09,17:34
Práve som našla v knihe obrázok presne tej mojej ale je tam viac orchideí a mohla by to byť vuylstekeara, Cambria, Dendrobium, Paphiopedilum alebo Ondontocidium a dufam ze to je posledna, ale na obrazku su 4 a mien je 5. Idem googlit
Tinika
16.06.09,17:40
Taaak nasla som ju ale troska iny odtien. A je to Odontocidium ako som si myslela. Idem študovať :---
Tinika
16.06.09,17:45
No tak predsa je to ina. hihi
vikinka.n
16.06.09,18:00
Tinika tak ta posledna ani ja neviem co je, ale su krasne :)
Tinika
16.06.09,18:28
Tinika tak ta posledna ani ja neviem co je, ale su krasne :)

Vyzera to ze je to zygopetalum ale nikde zatial som nezistila čo a ako, len jeden prispevok, kde sa cituju dve knihy a v kazdej je to iné v jednej ze teplomilný a v druhej opačný prípad ta neviem čo si mam vybrat hihi
Ma-Ba
16.06.09,20:00
Je to zygopetalum, vyžaduje chladnomilné podmienky. Teraz už môže byť vonku. Substrát vlhký, nie premokrený. Staré pahľuzy/najmenej tri/, je možné oddeliť, zasadiť a vyženú veľmi rýchlo nový výhon, stáva sa však ako už viacerí pestovatelia písali, že očernie
Podľa získaných informácií, by sa mala v letných dňoch polievať ráno, vlažnou vodou.
Zvädnuté listy - nie je chyba v koreňoch?
Pre prípadné presadenie : substrát: na jemno nalámaná borovicová kôra, perlit s prímesou piesku, prímes rašeliny, čierne uhlie.
Je to veľmi zaujímavý druh a okrem toho krásne vonia.
Periam
17.06.09,04:11
dobre ranko!
neviem ci som urobila dobre ..ale mam orchidejku ktora uz bola tahana z kosa ked ju tam otec zahodil lebo vyzerala ze uz skoncila.ale mama si vsimla ze na stonke jej nieco puci ..neviem ci vzdusny oren ci nieco ine,tak ju odtial vybrala :o) no ale ked sme ju vybrali z kvetinaca vsetky korene mala odhnite a jeden list uz zltozeleny gumeny.tak som jej poradila aby ju dala do sacku bez kvetinaca a sacok uzavrela.urobila som dobre?nemoze tam vyschnut?:confused:
sayly
17.06.09,04:26
dobre ranko!
neviem ci som urobila dobre ..ale mam orchidejku ktora uz bola tahana z kosa ked ju tam otec zahodil lebo vyzerala ze uz skoncila.ale mama si vsimla ze na stonke jej nieco puci ..neviem ci vzdusny oren ci nieco ine,tak ju odtial vybrala :o) no ale ked sme ju vybrali z kvetinaca vsetky korene mala odhnite a jeden list uz zltozeleny gumeny.tak som jej poradila aby ju dala do sacku bez kvetinaca a sacok uzavrela.urobila som dobre?nemoze tam vyschnut?:confused:

treba odhnité korene odstrániť a miesta poprášiť škoricou na dezinfekciu, dať do črepníka bez substrátu aj s listami a uzavrieť do sáčku, na sáčik treba spraviť pár dierok, nerosiť ani nepolievať, možno prídeš o pár listov, ale pre záchranu rastlinky to oželieš, no a už treba len čakať, bude to trvať dlho kým vyženie korienky, na zasadenie budeš potrebovať 3 - 5 koreňov cca 5 cm dlhé, j asom moju zachránila a sadila som ju cca po 4 mesiacoch...takže neboj funguje to;)
Tinika
17.06.09,04:36
Je to zygopetalum, vyžaduje chladnomilné podmienky. Teraz už môže byť vonku. Substrát vlhký, nie premokrený. Staré pahľuzy/najmenej tri/, je možné oddeliť, zasadiť a vyženú veľmi rýchlo nový výhon, stáva sa však ako už viacerí pestovatelia písali, že očernie
Podľa získaných informácií, by sa mala v letných dňoch polievať ráno, vlažnou vodou.
Zvädnuté listy - nie je chyba v koreňoch?
Pre prípadné presadenie : substrát: na jemno nalámaná borovicová kôra, perlit s prímesou piesku, prímes rašeliny, čierne uhlie.
Je to veľmi zaujímavý druh a okrem toho krásne vonia.

dakujem pekne, listy su v pohode, len kvety su také ako nahnité a vadnú tak som nevedela či niečo robím zle alebo končí jej obdobie kvitnutia
annarei
17.06.09,04:50
:mad:
:eek::eek::eek: normálne som v šoku, 25 EUR za odkvitnutú :confused::confused::confused:
Oni už nejsú normálny.
Našla som na nete stránku kde posielajú na dobierku z čiech aPrincess Mikasa Blue tam stoji 380,-Kč, asi si objednám odtial. Vraj vystavovali teraz v čechách a že sú velmi dobrá firma, baby z netu písali.
Ale trochu sa tej Vandy bojím, má ju tu niekto kto by poradil z jej pestovaním:confused: Niekto tvrdí že sú náročné a niekto zase že sú menej naročné než phalaenopsis, tak neviem, ešte porozmýšlam :rolleyes:.

Milá Vikinka.n , ja som kúpila odkvitnutú Vandu za 20 eur aj z vázou :) jej pestovanie nie je náročné.Teraz nám súčastne kvitne a má nový výhonok. Kvety Vandy, ktorú mám sú tak krásne,že to stojí aj za tú cenu, za ktorú som ju kúpila.Dobrá rada:---,keď je vonku búrka stačí, ak orchideu dáš vonku, treba dávať pozor na krúpy! Mám aj foto,:confused::confused::confused: ale neviem, ako ich mám odoslať
Zdenka175
17.06.09,04:56
Atka4, sú nádherne. Vzdušné korene vôbec neodstrihuješ ani zoschnuté? Ja ich mám také malučké len čo sa vyrastú nad hlinu už zoschiňajú. A ako polievaš ja 1x mačam do vody 30 -60 minút.
Periam
17.06.09,05:00
dakujem,vyskusam to ..ale ked jej odstranim vsetky odhnite korene neostane jej ani jeden .a ak pridem o listok ostane len bilka.to nevadi? a co s vyhonkom? bude pokracovat v raste napriek tomu ze je v sacku?dakejem
Zdenka175
17.06.09,05:47
snazim sa pomoct kazdemu, kto to potrebuje, nemam rada ak niekto napise, ze uz sa tu o tom pisalo, tak si to najdi...ja to radsej napisem este raz a ak treba tak znovu:---...ja ked som sa tu registrovala, tiez som potrebovala pomoc a bola som vdacna kazdemu, kto mi poradil;)
Obdivujem ľudí, ktorí sa snažia pomôcť druhým ako ty. Občas na fotkách som si všimla veľké vzdušné korene. Ja mám také 4-5 cm, to asi závisí od veku rastlinky však?Na koncoch sú také zosušené. Odštipujem ich. Môžem lebo jeden povie čo je suché preč druhý nevšímaj si ich. čo je lepšie. ďakujem:):);)
Ma-Ba
17.06.09,07:28
dakujem pekne, listy su v pohode, len kvety su také ako nahnité a vadnú tak som nevedela či niečo robím zle alebo končí jej obdobie kvitnutia

Ak sú listy v poriadku, tak sa asi nič nedeje, len odkvitá. Ako to myslíš nahnité kvety? Ak je stonka zelená až do spodu odkiaľ vyrastá tak by to malo byť dobé, ak by černela tak to je horšie. Lebo ako som už písala vyššie Zygo má k černeniu listov, výhonkov aj buľvy veľmi blízko.
Zdenka175
17.06.09,07:30
Ja zatiaľ nemám problém s orchideou ale snažím sa študovať a zbierať skúsenosti. ďakujem všetkým príspievateľom;)
heja3
17.06.09,07:42
Áno je to cymbídium.
Presádzať by sa malo v marci. Cymbídium znáša nižšie teploty. Potrebuje k násade dorastené nové výhony, z ktorých kvitne. Pokiaľ v apríli nebude mať nové výhonky veľkosti póru nebude kvitnúť. Nekvitnú rastliny presadené a delené. V dobe vyháňania nového výhonku chce dostatok vlahy a hnojenia /nepremokriť/.
Presný popis subtrátu : 3 diely hrubej borovicovej kôry, 1 diel hrubší piesok a 1 diel dreveného uhlia. Môže sa pridať 1 hrst sušeného kravinca a bukového lístia.Hlavne nepresádzať do veľkého kvetináča pretože rastlina bude živoriť. Prihnojovať rozmočeným kravincom len v dažďovej vode cez leto každých 14 dní. Kľud , bez zálievky, svetlo a chlad má mať od polovice augusta do násady. Potom začať zalievať, ale do rozvitia kvetov držať v chlade a hlavne sa musí zabezpečiť prúdiaci vzduch.Chladné jesenné obd. je dôležité pre úspešné nasadenie kvetov, rastliny znesú krátkodobo až 0 st.C, cez zimu umiestniť do chladnejšej miestnosti čo najbližšie k svetlu, zálievka primeraná.
Pochopila som správne, dala si ju do sklenenej nádoby? Ak áno, tak rýchlo preč. Túto chybu som urobila, keď som moje prvé cymb. rozdelila a dala do vtedajšieho "hitu" sklenených nádob na orchidee. Slubstrát spesnel a korene zhnili. Práve preto, že orchidee potrebujú vzduch ku koreňom, čo zabezpečia napr. nové hlinené kvetináče.

Ďakujem, že si sa mi ozvala. Áno mám ich v sklenených nádobách - z ikei štvorce, naplnené dreveným uhlím - keď som ju dostala, bola taká nepodarená, premnožená v kvetináči a žltla, zasadená bola v zmesi keramzitu a takých kociek z umelej špongie. Niekde som čítala, že orchidey sa môžu rozsadiť, keď ich je veľa po 4 v kuse do 1 kvetináča, to som urobila. A mám to takto skoro rok - teda novo presadené. Narástli za ten čas aj nové výhonky, takže uvidíme na jeseň. Predstav si, korene nehnijú, ja ju moc nepolievam, len aby bolo 1,5 cm na dne a odtiaľ si to ťahá. Na korene má aj vzduch aj svetlo, a jediné, čo je čudné - urobil sa mi v kvetináčoch mach a ten akoby to nejako korigoval s vlhkosťou, takže mám tam takú symbiózu.....:cool: Nemáš náhodou foto ako kvitne? Akej farby?
Zdenka175
17.06.09,08:11
:mad:
Milá Vikinka.n , ja som kúpila odkvitnutú Vandu za 20 eur aj z vázou :) jej pestovanie nie je náročné.Teraz nám súčastne kvitne a má nový výhonok. Kvety Vandy, ktorú mám sú tak krásne,že to stojí aj za tú cenu, za ktorú som ju kúpila.Dobrá rada:---,keď je vonku búrka stačí, ak orchideu dáš vonku, treba dávať pozor na krúpy! Mám aj foto,:confused::confused::confused: ale neviem, ako ich mám odoslať
No ja by som ju von nedala keď je búrka. Minule mi lietali muškáty. Začala búrka otvorím okno, že zoberiem muškát a tam nič nebolo. Už ležali na zemi chudiatka moje.:(
sayly
17.06.09,08:20
Obdivujem ľudí, ktorí sa snažia pomôcť druhým ako ty. Občas na fotkách som si všimla veľké vzdušné korene. Ja mám také 4-5 cm, to asi závisí od veku rastlinky však?Na koncoch sú také zosušené. Odštipujem ich. Môžem lebo jeden povie čo je suché preč druhý nevšímaj si ich. čo je lepšie. ďakujem:):);)

uschnuté korienky môžeš odstrániť,, čo sa týka koreňov, to nezáleží na veku rastliny, ale skôr kde ju máš umiestnenú, ja mám jednu, na ktorej mi uschli všetky vzdušné korene (ale len tie, ostatné vo vnútri črepníka boli ok), mala som ju síce na svetle, ale za celý deň na ňu slniečko priamo ani nenakuklo a zrejme sa jej to nepáčilo, potom som ju preložila ny východné okno kde má slnko do cca 11:00 hodiny, behom týždňa sa prebrala, vyhnala mi naraz 13 koreňov a stále pribúdajú ďalšie, zo starej stonky vyhnala kvetný stvol a vyhnala aj novú stonku, dokopy mi teraz nahodila zatial 25 pukov, no bude ich viac....čakám kedy zakvitne a hneď Vám ju ukážem:D
Zdenka175
17.06.09,08:58
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.
Ako dlho si pestovala takú krásu
Zdenka175
17.06.09,09:35
uschnuté korienky môžeš odstrániť,, čo sa týka koreňov, to nezáleží na veku rastliny, ale skôr kde ju máš umiestnenú, ja mám jednu, na ktorej mi uschli všetky vzdušné korene (ale len tie, ostatné vo vnútri črepníka boli ok), mala som ju síce na svetle, ale za celý deň na ňu slniečko priamo ani nenakuklo a zrejme sa jej to nepáčilo, potom som ju preložila ny východné okno kde má slnko do cca 11:00 hodiny, behom týždňa sa prebrala, vyhnala mi naraz 13 koreňov a stále pribúdajú ďalšie, zo starej stonky vyhnala kvetný stvol a vyhnala aj novú stonku, dokopy mi teraz nahodila zatial 25 pukov, no bude ich viac....čakám kedy zakvitne a hneď Vám ju ukážem:D
Ja ju mám na juhu. Mám ju odfotenú je pekná no ešte nemôžem pridať obrázok:(.
invest
17.06.09,09:50
Dievčence, potrebujem poradiť. Neterka dostala vlani orchideu, myslím že dendrobiu. Keď odkvitla, zostali len takéto hrubé stonky. Odvtedy nekvitla. Prosím poraďte, čo s tým. Treba tú stonku odstrihnúť, a na akú dlhú?? Prikladám foto.
Zdenka175
17.06.09,10:08
Ahojte poradte mi. Orchideu mám skoro 2 mesiace. Zatiaľ si zaklopem drží sa . Keď som ju kúpila mala 4 kvety. Teraz ich má 10.Pýtala som sa kámošiek v okolí ako polievajú orchideu. Bolo to tak 50 ku 50. Niektoré prelievajú zhora niektoré máčajú . No teraz keď čítam túto stránku asi väčšina prelievate zhora cca 1 dcl. Ja máčam 1x týždenne na30-60 minút.Súhlasíte so mnou Zahlasujte teším sa na vaše názory.:);)
veronika13
17.06.09,11:13
uschnuté korienky môžeš odstrániť,, čo sa týka koreňov, to nezáleží na veku rastliny, ale skôr kde ju máš umiestnenú, ja mám jednu, na ktorej mi uschli všetky vzdušné korene (ale len tie, ostatné vo vnútri črepníka boli ok), mala som ju síce na svetle, ale za celý deň na ňu slniečko priamo ani nenakuklo a zrejme sa jej to nepáčilo, potom som ju preložila ny východné okno kde má slnko do cca 11:00 hodiny, behom týždňa sa prebrala, vyhnala mi naraz 13 koreňov a stále pribúdajú ďalšie, zo starej stonky vyhnala kvetný stvol a vyhnala aj novú stonku, dokopy mi teraz nahodila zatial 25 pukov, no bude ich viac....čakám kedy zakvitne a hneď Vám ju ukážem:D


ahoj sayly, zaujal ma tvoj názor. Mám orchideje už cez dva mesiace, kvitnú všetky, ale iné nič sa s nimi nedeje. Teda som rada, že nehynú, ale ani im nič iné nerastie:confused: žiadne korene, žiadne listy... mám ich na mieste, kde majú slnko len doobeda, miestnosť je vetraná... máčam ich tak raz za dva týždne, namáčam až keď sú korene biele, no asi skúsim to prelievanie... ani neviem čo by si mi poradila, asi musím len vydržať:)
sayly
17.06.09,11:16
Ja ju mám na juhu. Mám ju odfotenú je pekná no ešte nemôžem pridať obrázok:(.

ak T aj schnú, to nevadí, hlavne aby vnútorné korienky boli ok
sayly
17.06.09,11:18
Ahojte poradte mi. Orchideu mám skoro 2 mesiace. Zatiaľ si zaklopem drží sa . Keď som ju kúpila mala 4 kvety. Teraz ich má 10.Pýtala som sa kámošiek v okolí ako polievajú orchideu. Bolo to tak 50 ku 50. Niektoré prelievajú zhora niektoré máčajú . No teraz keď čítam túto stránku asi väčšina prelievate zhora cca 1 dcl. Ja máčam 1x týždenne na30-60 minút.Súhlasíte so mnou Zahlasujte teším sa na vaše názory.:);)

kedysi som máčala a aj sa im darilo, ale len dočasu, cca po 1,5 roku mi dve skoro uhynuli, odhnili im korienky...odvtedy prelievam s cca 1 dcl vody a darí sa im omnoho lepšie ako pred tým!!!
invest
17.06.09,11:33
Dievčence, potrebujem poradiť. Neterka dostala vlani orchideu, myslím že dendrobiu. Keď odkvitla, zostali len takéto hrubé stonky. Odvtedy nekvitla. Prosím poraďte, čo s tým. Treba tú stonku odstrihnúť, a na akú dlhú?? Prikladám foto.
Prosím poraďte, nemá nikto takúto????????
sayly
17.06.09,11:35
ahoj sayly, zaujal ma tvoj názor. Mám orchideje už cez dva mesiace, kvitnú všetky, ale iné nič sa s nimi nedeje. Teda som rada, že nehynú, ale ani im nič iné nerastie:confused: žiadne korene, žiadne listy... mám ich na mieste, kde majú slnko len doobeda, miestnosť je vetraná... máčam ich tak raz za dva týždne, namáčam až keď sú korene biele, no asi skúsim to prelievanie... ani neviem čo by si mi poradila, asi musím len vydržať:)

polievaj raz za týždeň, len prelej a raz za dva týždne pridaj do vody, s ktorou budeš prelievať hnojivo, vodu používaj prevarenú alebo dažďovú izbovej teploty, môže byť aj trošku teplejšia...musíš si zvyknúť na to, že orchideiky niekedy bláznia a vyháňajú kvety a listy a niekedy majú kľud a nič sa s nimi nedeje, základ je, že sú pekné a hlavne zdravé:)
veronika13
17.06.09,11:47
polievaj raz za týždeň, len prelej a raz za dva týždne pridaj do vody, s ktorou budeš prelievať hnojivo, vodu používaj prevarenú alebo dažďovú izbovej teploty, môže byť aj trošku teplejšia...musíš si zvyknúť na to, že orchideiky niekedy bláznia a vyháňajú kvety a listy a niekedy majú kľud a nič sa s nimi nedeje, základ je, že sú pekné a hlavne zdravé:)

skúsim ich teda prelievať, korene majú v poriadku, presádzala som ich, tak nech to tak aj ostane. Ešte k tomu prelievaniu, môžem aj trikrát za sebou tú vodu nimi preliať? alebo stačí len raz? bude im to stačiť? ako je to teda s tými koreňmi, majú byť zelené alebo sivasté? čítala som toho dosť, aj celú túto tému. Doteraz som si myslela, že keď sú zelené je to fajn, majú vlahu, keď zblednú-zbelejú majú vlahy menej a bude ich treba poliať. Ja som ich nechávala zbelavené pár dní a až potom som máčala... teraz keď budem prelievať asi nezozelenejú, keďže ich tá voda len lízne:D
dominica
17.06.09,12:01
Prosím poraďte, nemá nikto takúto????????
podľa mňa to je Dendrobium phalaenopsis...

Dendrobium phalaenopsis




Dendrobium phalaenopsis je teplomilná orchidej která neprochází obdobím odpočinku a tak ji po celý rok zaléváme i hnojíme stejně. Pokud vám rostlina navzdory dobrému růstu vynechá květy, pokuste se ji dopřát nepatrný pokles noční teploty. Dendrobium má rádo co nejmenší květináč a tak jej přesazujeme, jen když je to nezbytně nutné. Po odkvětu se stonky odstřihují u báze rostliny. Dendrobium phalaenopsis má raději sušší pěstování a tak zde platí, zalívat až tehdy, když substrát dobře proschne.
dominica
17.06.09,12:04
Pěstební podmínky.

Rostlina chce teplo a hodně světla. Aby od jara do konce léta(duben-červen) narostly silné pahlízy potřebuje rostlina hodně světla. Může si zvyknout i na přímé slunce, ale postupným navykáním rostliny. Pozor ovšem na bíle kvetoucí druhy-albíni. Bývají citlivější na popálení sluncem. Dendrobium phalaenopsis tedy vyžaduje teplomilné podmínky. Má-li rostlina více světla jsou pahlízy kratší a více kvetou.

Při jaké teplotě?

V době růstu na jaře někdy i v zimě začne rychleji růst. Je potřebná teplota 23-25stupňů. Toleruje až 32stupňů. Např. při teplotách 19 C v tomto období začne růst až v červnu. V noci je důležitý pokles teplot 15-18C to je dobré pro další kvetení. V zimě rostlině dopřejeme také hodně světla. Kvete od října do ledna. Samotné květy vydrží 4-8 týdnů.

Jak zalívat?

Zalívat podle potřeby v rozpětí 3-5 dnů. Po vyschnutí ale zároveň nesmí moc přeschnout.. Zalíváme nejlépe ponořením květináče do o málo větší nádoby s dešťovou vodou+hnojivem. Substrát necháme 10-15min. nasáknout vodou.

Do jakého pucláku?

Všechny Dendrobia mají mít malé květináče .Malá rostlina 8-10cm ,velká 10-12cm.
dominica
17.06.09,12:07
invest
17.06.09,12:19
podľa mňa to je Dendrobium phalaenopsis...

Dendrobium phalaenopsis




Dendrobium phalaenopsis je teplomilná orchidej která neprochází obdobím odpočinku a tak ji po celý rok zaléváme i hnojíme stejně. Pokud vám rostlina navzdory dobrému růstu vynechá květy, pokuste se ji dopřát nepatrný pokles noční teploty. Dendrobium má rádo co nejmenší květináč a tak jej přesazujeme, jen když je to nezbytně nutné. Po odkvětu se stonky odstřihují u báze rostliny. Dendrobium phalaenopsis má raději sušší pěstování a tak zde platí, zalívat až tehdy, když substrát dobře proschne.

Ďakujem Dominca, no skús mi poradiť konkrétne, kde mám odstrihnúť tú /neviem či/ suchú byľ??????
dominica
17.06.09,13:43
Ďakujem Dominca, no skús mi poradiť konkrétne, kde mám odstrihnúť tú /neviem či/ suchú byľ??????
To keby som vedela... ja si na to doma tiež netrúfam...
Možno ešte niečo nájdem na nete a poradím, len asi budem mať čas až večer, takže trošku strpenia :)
Zdenka175
17.06.09,14:33
kedysi som máčala a aj sa im darilo, ale len dočasu, cca po 1,5 roku mi dve skoro uhynuli, odhnili im korienky...odvtedy prelievam s cca 1 dcl vody a darí sa im omnoho lepšie ako pred tým!!!
A to prelievanie robíš len jedným miestom. Potom vodu čo vytečie vyleješ. A listy trochu nerosíš?:)
Ma-Ba
17.06.09,16:23
Ďakujem, že si sa mi ozvala. Áno mám ich v sklenených nádobách - z ikei štvorce, naplnené dreveným uhlím - keď som ju dostala, bola taká nepodarená, premnožená v kvetináči a žltla, zasadená bola v zmesi keramzitu a takých kociek z umelej špongie. Niekde som čítala, že orchidey sa môžu rozsadiť, keď ich je veľa po 4 v kuse do 1 kvetináča, to som urobila. A mám to takto skoro rok - teda novo presadené. Narástli za ten čas aj nové výhonky, takže uvidíme na jeseň. Predstav si, korene nehnijú, ja ju moc nepolievam, len aby bolo 1,5 cm na dne a odtiaľ si to ťahá. Na korene má aj vzduch aj svetlo, a jediné, čo je čudné - urobil sa mi v kvetináčoch mach a ten akoby to nejako korigoval s vlhkosťou, takže mám tam takú symbiózu.....:cool: Nemáš náhodou foto ako kvitne? Akej farby?

Tak fajn, keď sa jej darí, zasa iná skúsenosť a o tom to je.
Foto mám len jednej aj to trochu nejasné.
dominica
17.06.09,18:07
majtox
17.06.09,19:29
ak su tie stonky stale vyzivovane(zelene) tak ich strihnite nad 3-4 kolienkom o take 2 mesiace by sa mali nahodit nove puciky pri starsej orchidey mozno aj kejky(dcerske rastliny ) ....prospieva im aj rosenie ...
veronika13
17.06.09,20:21
Ďakujem Dominca, no skús mi poradiť konkrétne, kde mám odstrihnúť tú /neviem či/ suchú byľ??????

ja som z toho textu pochopila, že odstrihnúť uplne naspodu "pri báze rostliny"
Zdenka175
18.06.09,05:07
Tak fajn, keď sa jej darí, zasa iná skúsenosť a o tom to je.
Foto mám len jednej aj to trochu nejasné.
Je pekná
invest
18.06.09,05:14
Ďakujem Vám pekne za rady. Skúsim odstrihnúť tú jednu čo na nej nič nie je úplne naspodu. Aj tak na tom nič nerastie už dlho.
annarei
18.06.09,05:16
Milá Zdenka to musela byť poriadná búrka. Ja dávam nekvítnuce orchidee do prepravky na balkón, čítala som že im veľmi prespieva teplý dášť a uhlík, ktorý sa tvorí pri bleskoch a hrmení. Mám veľmi dobré skuseností, každá orchidea do dvoch týždňoch zakvitla.
sayly
18.06.09,05:52
A to prelievanie robíš len jedným miestom. Potom vodu čo vytečie vyleješ. A listy trochu nerosíš?:)

prelejem tak, že vodu rovnomerne rozlejem do kvetináča, čiže nie v jednom mieste, ale snažím sa, aby voda prečla celým kvetináčom.....vodu, ktorá vytečie, vylejem....listy nerosím ani trochu...ak chceš zvýšiť vlhkosť, nalej do nejakej misky alebo pohára vodu a polož vedľa orchidei, vyparovaním sa zabezpečí vlhkosť okolitého vzduchu
invest
18.06.09,09:26
A aké hnojivo (konkrétne) používate na orchidee?
veronika13
18.06.09,09:52
ja mám od firmy INTERMAG-Floramix na orchidei. Je to 250ml balenie
katka50
18.06.09,10:37
Takto momentálne kvitnú moje.
vikinka.n
18.06.09,10:44
Takto momentálne kvitnú moje.


Nádherné ;)
dominica
18.06.09,10:45
Takto momentálne kvitnú moje.
Nádherné a majú krásne veľa kvetov, moje toľko ešte nenahodili. Postupne odkvitajú, ale dúfam, že čoskoro ma potešia zas.
Zdenka175
18.06.09,10:53
Takto momentálne kvitnú moje.
katka ten tretí obrázok tá biela koľko ju pestuješ ? Ja mám podobnú cca 2 mesiace. Zaujíma ma prečo tá moja má si 4 cm vzdušné korene. Máčaš alebo prelievaš? Ja zatiaľ máčam
katka50
18.06.09,10:58
Má asi 3 roky. Kvitne vkuse rok, potom má 2-3 mesiace pauzu a znova zakvitne. Zalievam výlučne odspodu 1x v týždni.
veronika13
18.06.09,11:04
sú ozaj krásne. Tá biela je number 1. A to zalievanie odspodu to je aké?
katka50
18.06.09,11:06
sú ozaj krásne. Tá biela je number 1. A to zalievanie odspodu to je aké?
Do tanierika pod kvetináčom.
veronika13
18.06.09,11:12
necháš ich tam koľko tak máčať?
katka50
18.06.09,11:20
necháš ich tam koľko tak máčať?
Nalejem do tanierika a nechám tak.
invest
18.06.09,11:50
ja mám od firmy INTERMAG-Floramix na orchidei. Je to 250ml balenie
Ďakujem.
Ivus44
18.06.09,13:01
Takto momentálne kvitnú moje.
Prosim ta a cim ich prihnojujes? Ako to, ze maju tak veeela krasnych kvetov. Ako sa o ne staras?
Zdenka175
18.06.09,13:20
Ďakujem.
Ja mám to isté.:)
vikinka.n
18.06.09,18:20
Baby :D,

dneska som v kauflande v tom kvetinarstve co minule kupila orchideu, sice zase bez kvetu ale za 1 euro :D. Korene ma zdrave, akurat jeden vzdusny dol nejaky divny, tak som ho cvakla a zasypala skoricou. Aj listy ma pekne.
vikinka.n
18.06.09,18:22
No ale povedzte, najprv to predavaju po 18 euro, potom po 12, neskorej po 8, teraz po 5-6 a hned jak tomu odpadne kvet tak to mozu dat aj za 1 euro.
Zdenka175
19.06.09,03:34
No ale povedzte, najprv to predavaju po 18 euro, potom po 12, neskorej po 8, teraz po 5-6 a hned jak tomu odpadne kvet tak to mozu dat aj za 1 euro.


No aj u nás bývajú tak po 11. Teraz sú po 8. Na lístku som si všimla mali tam cenovku od predajcu 3,3 . Skoro som neodolala. Bola som na bicykli tak som si ju nekúpila:(
heja3
19.06.09,04:49
Tak fajn, keď sa jej darí, zasa iná skúsenosť a o tom to je.
Foto mám len jednej aj to trochu nejasné.

Peknučká, keby som aj ja takú mala :)
Vieš, ja by som ju mala pohnojiť, ešte som ju za ten rok nehnojila :o a potrebuje to, teraz na leto, aby lepšie prospievala, ale sušené kravince nezoženiem (ako si písala) :cool: Neviem kde u nás chovajú kravy... Nedá sa použiť normálne hnojivo na orchideje? Alebo univerzálne?:confused:
katka50
19.06.09,04:51
Prosim ta a cim ich prihnojujes? Ako to, ze maju tak veeela krasnych kvetov. Ako sa o ne staras?
Zatiaľ som ich ničím neprihnojovala, ale bez srandy-rozprávam sa s nimi. :)
veronika13
19.06.09,06:10
vikinka.n tak tomu sa hovorí dobrá kúpa... no inak tie ceny, fakt brutus:mad:
Ma-Ba
19.06.09,09:44
Peknučká, keby som aj ja takú mala :)
Vieš, ja by som ju mala pohnojiť, ešte som ju za ten rok nehnojila :o a potrebuje to, teraz na leto, aby lepšie prospievala, ale sušené kravince nezoženiem (ako si písala) :cool: Neviem kde u nás chovajú kravy... Nedá sa použiť normálne hnojivo na orchideje? Alebo univerzálne?:confused:

Určite sa dá použiť aj iné hnojivo, ale v Baumaxe som videla granulovaný sušený kravský hnoj, asi 2 kg neviem presne. Určite ho mávajú aj v iných väčších obchodoch.
Zdenka175
19.06.09,09:50
Ahojte minule som si všimla , že na orchidei zo stonky medzi kvetmi niečo vyteká. Také malé biele priesvitne len také kvapôčky . Ako keby sa potila. Dnes to má aj na stonke medzi kolienkami. Neviete či to niečo znamená. V miestnosti je tak do 21°:)
Eva Matejíčková
19.06.09,09:57
Ja mám doma asi 10 rôznych orchideií a ich kvitnutie je individuálne. Priame slnko ozaj nemajú radi ani teplo od kúrenia z radiátora v zime ak ich máš na parapetnej doske - to som zistila na túto zimu veľmi živorili. Ale dcéra má ďalšie kusy, slnko tam svieti len ráno, polieva ich každých 10 dní ale ich pravidelne rosí. No tie kvitnú ako bláznivé - ozaj stále. Je tam ozaj rozdiel a to sa staráme o ne spoločne v jednom dome. Ozaj a ešte črepníky - lepšie sú tie vysoké priesvitné. Odhnité korene treba osdtraňovať.
Veľa šťastia!
veronika13
19.06.09,11:35
Ahojte minule som si všimla , že na orchidei zo stonky medzi kvetmi niečo vyteká. Také malé biele priesvitne len také kvapôčky . Ako keby sa potila. Dnes to má aj na stonke medzi kolienkami. Neviete či to niečo znamená. V miestnosti je tak do 21°:)

aj mne to robila jedna moja. Tiež som pátrala čo to je, keďže som žiadných škodcov nemala, až som sa dopátrala, že je to pri phalaenopsisov normálne. Tak pokiaľ nemajú škodce, tak sa pre to netráp;)
Ivus44
19.06.09,11:37
Zatiaľ som ich ničím neprihnojovala, ale bez srandy-rozprávam sa s nimi. :)
hehe, to je mile :D
veronika13
19.06.09,11:37
Určite sa dá použiť aj iné hnojivo, ale v Baumaxe som videla granulovaný sušený kravský hnoj, asi 2 kg neviem presne. Určite ho mávajú aj v iných väčších obchodoch.

kravský hnoj je dobrý na orchideje?:eek:
AndreaN
19.06.09,16:27
Mozem presadit moju orchideu do vacsieho kvetinaca aj v obdobi kvetu?Alebo, kedy by bolo najidealnejsie presadit orchidee?
annarei
19.06.09,18:37
Takto momentálne kvitnú moje.
:)Katka tá tretia biela orchidea je nádherná, ja som si kúpila podobnú, ktorá mala zlomené tenké stonky a veľa kvetov. Po pripevneni kvitla skoro štyri mesiace.:)
Zdenka175
20.06.09,05:01
Mozem presadit moju orchideu do vacsieho kvetinaca aj v obdobi kvetu?Alebo, kedy by bolo najidealnejsie presadit orchidee?


Keď kvitne radšej nie:)
sayly
20.06.09,07:02
Keď kvitne radšej nie:)

konečne máš aktivovaný účet?
sayly
20.06.09,07:04
Mozem presadit moju orchideu do vacsieho kvetinaca aj v obdobi kvetu?Alebo, kedy by bolo najidealnejsie presadit orchidee?

orchidei sa presádzajú zväčša na jar, v období, keď ešte nekvitnú, črepník by mal byť len o jedno, maximálne dve čísla väčší, presádzanie sa robí raz za dva až tri roky......je nutné ju presadiť?:confused:
veronika13
20.06.09,08:05
Mozem presadit moju orchideu do vacsieho kvetinaca aj v obdobi kvetu?Alebo, kedy by bolo najidealnejsie presadit orchidee?

ak má nejaký problém, tak presaď aj keď kvitne, ale ak nie, tak počkať, kým odkvitne... ja som presádzala aj keď kvitli, chcela som skontrolovať korene po zakúpení, prežili... ale orchidky stačí raz za tri roky presádzať, toť múdra literatúra píše:D
veronika13
20.06.09,08:09
otázočka do pléna: posledná orchidka čo som si kúpila malá normálny priesvitný kvetináč a po stranách malá také tenké pozdĺžne otvory. Ostatné to nemali. Všimla som si, že po namáčaní, tie orchidky bez tých otvorov majú stale zarosený substrát, tá s otvormi nemá zarosený... zdá sa mi, že je to asi lepšie, lebo jej tam prúdi viac vzduchu... tak asi urobím otvory aj ostatným... akú máte vy skúsenosť s týmto? nikde som to tu nečítala, preto ma to zaujíma:rolleyes:
Pantarhei
20.06.09,11:38
chcela by som sa spytat, ci nema niekto z vas skusenosti s pestovanim orchideii Vanda. Kupila som si jednu, ale neviem vela najst o strastlivosti o nu. moye mi niekto pomoct?
dominica
20.06.09,12:09
chcela by som sa spytat, ci nema niekto z vas skusenosti s pestovanim orchideii Vanda. Kupila som si jednu, ale neviem vela najst o strastlivosti o nu. moye mi niekto pomoct?
Ja mám pocit, že Vanda sa pestuje vo váze, v ktorej je voda, ale korene v tej vode nie sú a ona si berie z tej vody vlhko. Vody stačí tak na dne.
Dúfam, že si myslím dobre a nemýlim sa, idem mrknúť na net...
dominica
20.06.09,12:13
dominica
20.06.09,12:16
tara464
20.06.09,12:36
Neviete niekto kde sa da kupit agar pre semienka orchidey?
veronika13
20.06.09,15:01
Neviete niekto kde sa da kupit agar pre semienka orchidey?

čo je to agar?:confused:
Pantarhei
20.06.09,15:29
Dakujem pekne za pomoc
Zdenka175
20.06.09,15:56
Toto je moja orchidea. Mám ju skoro 2 mesiace. Zatiaľ mám len jednu tak som ju nafotila z rôznych strán. Mám ju umiestnenú v okne. Na zemi som ju fotila.
dominica
20.06.09,18:19
Dakujem pekne za pomoc
Nie je zač, aj nabudúce...:)
dominica
20.06.09,18:20
Toto je moja orchidea. Mám ju skoro 2 mesiace. Zatiaľ mám len jednu tak som ju nafotila z rôznych strán. Mám ju umiestnenú v okne. Na zemi som ju fotila.
Zdenka pekná je :)
majtox
20.06.09,18:28
Kolko dozrivaju semienka orchidey??
annarei
20.06.09,18:35
chcela by som sa spytat, ci nema niekto z vas skusenosti s pestovanim orchideii Vanda. Kupila som si jednu, ale neviem vela najst o strastlivosti o nu. moye mi niekto pomoct?

:)Ja mám Vandu asi dva roky, je v sklenenej nádobe, jeden krát týždenne jej nalejem odstátu vodu, asi tak na hodinku, dve - potom vodu vylejem. Ak by sa voda nechala dlhšíe, mohli by jej začať odhnívať korene, alebo môže dostať plieseň. Na to treba dávať ,veľký pozor !!!! Snažím sa ju rosiť skoro každý deň, je v okne orientovanom na západ.:---Kúpila som si ju s dcérou, keď nekvitla a teraz sa nám odvďačila krásnymi tmavo fialovými kvetmi.:)
annarei
20.06.09,18:42
Zdenka je nádherná, nech ti vydrži kvitnuť čo najdlhšie
Ma-Ba
20.06.09,19:47
kravský hnoj je dobrý na orchideje?:eek:

Nehrozí spálenie koreňov, ako pri kupovaných kvapalných hnojivách.
bartokova
20.06.09,20:39
orchideám netreba dávať veľa vody... len aby mali vlhký substrát... stačí poliať raz za 2 týždne, ale pozor, aby nebolo veľa vody v kvetináči
Zdenka175
21.06.09,10:02
Momentálne mi kvitne aj gloxínia.Viem nepatrí medzi orchidei. Keď odkvitla som ju odsadila, lebo boli 2 cibulky v kvetináči. No zrazu listy uschli. Na jar som ju chcela vyhodiť. No začala sa prebúdzať a teraz vyzerá takto.Narastli jej obrovské listy a veľa kvetov:)
annarei
21.06.09,15:29
chcela by som sa spytat, ci nema niekto z vas skusenosti s pestovanim orchideii Vanda. Kupila som si jednu, ale neviem vela najst o strastlivosti o nu. moye mi niekto pomoct?

:) No a toto je moja Vanda:)
Andiandi
21.06.09,17:15
Ahojte, chcem sa spytat, ci je normalne ked u dendrobia phalaenopsis zacinaju na starsich hluzach zltnut listy a postupne odpadavaju, alebo to je pricina niecoho. Dakujem za pomoc.
veva..
21.06.09,20:09
Ja mam tiez dendrobiu (od marca), na ktorej mi ozltli a postupne opadli vsetky listy . Asi pred dvoma mesiacmi mi na nich zacali rast male rastlinky a tento mesiac som jednu uz aj presadila. Zatial sa drzi dobre a uz nahodila aj nové puky. Niekedy sa oplati cakat.
AndreaN
22.06.09,08:31
Zdenka175, Sayly a Veronika13 dakujem za radu.Som este len zaciatocnik pri pestovani orchideii( mam Vandu, mini kolibri orchidejku a mnozstvo malych sadeniciek).Takze pre mna kazda rada nad zlato.Minuly tyzden som si kupila orchidejku, nic jej nechyba, je naozaj nadherna.Ale kvetinac, je akysi primaly pre takuto kvantitu korenov.
majtox
22.06.09,09:19
cawko kto mi vie poradit ako dlho dozrievaju prepelene semienka??dakujem (skusil som skrížit 3 druhy....oncidium,cimbidium,phaleanopsis a už ma ta fazulka okolo 10 cm) diki :D
sayly
22.06.09,10:37
Zdenka175, Sayly a Veronika13 dakujem za radu.Som este len zaciatocnik pri pestovani orchideii( mam Vandu, mini kolibri orchidejku a mnozstvo malych sadeniciek).Takze pre mna kazda rada nad zlato.Minuly tyzden som si kupila orchidejku, nic jej nechyba, je naozaj nadherna.Ale kvetinac, je akysi primaly pre takuto kvantitu korenov.

orchidei nemajú radi veľké kvetináče, myslím, že nieje potrebné ju presádzať, len naozaj v prípade, že je úplne preplnená, potom ju presaď v období ke´d nekvitne a to do črepníka o jedno maximálne 2 čísla väčší
sayly
22.06.09,10:43
včera ma moja polovička prehovorila, aby som s ním išla do baumaxu...a to nemal robiť:D...pribudla mi tak ďalšia orchideika...síce také chúdiatko (mali ich po 5 eur), ale ja ju oživým:D...teda aspoň dúfam....mali tam aj vandu odkvitnutú, so zožltnutými listami, ponorenú vo vode, bolo mi jej ľúto bola zlacnená z 89 eur, na neuveriteľných 44:eek: no na takúto sumu bola v hroznom stave:eek:....normálne mám jedy, že radšej nechajú kvety uhynúť, než by ich ponúkli za rozumnú cenu ľuďom, ktorých poteší aj takéto chudiatko, ale ja ju získam aj lacnejšie, aj keby som mala vyjednávať v tom baumaxe:---
veronika13
22.06.09,10:55
sayly, a majú v baumaxe teraz nejaké akcie na orchidei? nemám to celkom po ruke a ani letáky nám nechodia. Najskôr sa tam dostanem asi až 3.7.:cool:
sayly
22.06.09,11:09
sayly, a majú v baumaxe teraz nejaké akcie na orchidei? nemám to celkom po ruke a ani letáky nám nechodia. Najskôr sa tam dostanem asi až 3.7.:cool:


také tie chúdence majú po cca 5 eur, také krajšie aj s veľa pukmi majú za 7 - 10 eur a potom už len miltonky po 17 a ešte drahšie iné druhy, pozerala som aj výpredaj odkvitnutých, ale aj tam sa mi zdali tie ceny nejaké prehnané...neskôr ju sem nahodím, len teraz mi spí malý a mám tú chuderku v spálni, dám sem aj tú bielo, čo má nahodených toľko pukov, už jej dva kvietky rozkvitli
annarei
22.06.09,11:57
Ja mám doma asi 10 rôznych orchideií a ich kvitnutie je individuálne. Priame slnko ozaj nemajú radi ani teplo od kúrenia z radiátora v zime ak ich máš na parapetnej doske - to som zistila na túto zimu veľmi živorili. Ale dcéra má ďalšie kusy, slnko tam svieti len ráno, polieva ich každých 10 dní ale ich pravidelne rosí. No tie kvitnú ako bláznivé - ozaj stále. Je tam ozaj rozdiel a to sa staráme o ne spoločne v jednom dome. Ozaj a ešte črepníky - lepšie sú tie vysoké priesvitné. Odhnité korene treba osdtraňovať.
Veľa šťastia!

:)Evka, to je zaujímavé, ja mám orchidee na parapetnej doske, nad radiátorom, v okne orientovanom na západ.Tiež ich mám v plastových črepníkoch, ktoré sú v keramických určených na pestovanie orchideí. Cez zimu nalievam na dno trochu vody, plastový črepník je 5 cm nad vodou, čo zabezpečuje koreňom vlhkosť. Keď sa prestane kúriť, vodu vylievam, :mad:pretože môžu plesnivieť korene !!!:)
vikinka.n
22.06.09,12:27
Sayly a neskusala si tu stranku co som ti posielala na tu Vandu? Tam to je podstatne lacnejsie.
tara464
22.06.09,13:49
Zdenka175, Sayly a Veronika13 dakujem za radu.Som este len zaciatocnik pri pestovani orchideii( mam Vandu, mini kolibri orchidejku a mnozstvo malych sadeniciek).Takze pre mna kazda rada nad zlato.Minuly tyzden som si kupila orchidejku, nic jej nechyba, je naozaj nadherna.Ale kvetinac, je akysi primaly pre takuto kvantitu korenov.
prosim ta kde sa daju kupit take sadenicky
sayly
22.06.09,13:51
Sayly a neskusala si tu stranku co som ti posielala na tu Vandu? Tam to je podstatne lacnejsie.

vikinka skúšala som ju, ale vôbec sa mi neozvali, no čítala som tam, že sa skôr orientujú na maloobchody ako na súkromné osoby, chcela som si kúpiť 3 ks a prosila som o informácie ohľadom dodávky atď...ale zjavne ma mali....:D, nevadí, nasporíme a kúpime aj drahú, alebo lepšie povedané, pomôžem dvom spolužiakom so skúškou z matiky a pekne sa mi odvďačia:---
jess
22.06.09,14:01
Poraďte osvedčený substrát na orchidee :)
Zdenka175
22.06.09,14:30
Ja mám od firmy INTERMAG-Floramix na orchidei. Je to 250ml balenie:)
jess
22.06.09,14:37
Ja mám od firmy INTERMAG-Floramix na orchidei. Je to 250ml balenie:)
A kde sa to dá kúpiť ? Je to také hrubé-veľké kúsky alebo malé drobivé ??? Ja by som skôr preferovala také väčšie kúsky substrátu, lebo v tých drobných sa mojim orchideám nedarí.
sayly
22.06.09,14:38
Poraďte osvedčený substrát na orchidee :)

podľa môjho názoru sú to cocochipsy (dajú sa kúpiť v chovateľských potrebách, treba ich cca 7 dní prepierať, kým nebude čistá voda, aby sa odsolili), sú vzdušné, dobre držia vlhkosť a nechytajú plieseň, možno ich zmiešať s dreveným uhlím, či keramzitom, ale úplne stačia aj samotné
jess
22.06.09,14:45
podľa môjho názoru sú to cocochipsy (dajú sa kúpiť v chovateľských potrebách, treba ich cca 7 dní prepierať, kým nebude čistá voda, aby sa odsolili), sú vzdušné, dobre držia vlhkosť a nechytajú plieseň, možno ich zmiešať s dreveným uhlím, či keramzitom, ale úplne stačia aj samotné
Ďakujem, skúsim :) Akurát som o ňom čítala na nete a ľudia ho odporúčajú :)
Zdenka175
22.06.09,15:53
A kde sa to dá kúpiť ? Je to také hrubé-veľké kúsky alebo malé drobivé ??? Ja by som skôr preferovala také väčšie kúsky substrátu, lebo v tých drobných sa mojim orchideám nedarí.


Je tekuté Pôvodca textu príspevku: Zdenka175 Pozri príspevok
Ja mám od firmy INTERMAG-Floramix Orchidea. Je to 250ml balenie
jess
22.06.09,16:05
Je tekuté Pôvodca textu príspevku: Zdenka175 Pozri príspevok
Ja mám od firmy INTERMAG-Floramix Orchidea. Je to 250ml balenie
Ja som myslela substrát , nie hnojivo :D
bef
22.06.09,16:46
pre jess:

Cocochipsy sú rôznej veľkosti a dajú sa kúpiť v chovateľských potrebách alebo v Hornbachu (v oddelení chovateľských potrieb) aj pod názvom Terracoco. Je to vlastne substrát do terárií pre plazov tak preto v tomto oddelení. Tak ako už bolo písané je potrebné dôkladné premytie.

Pekný deň
annarei
22.06.09,17:13
Poraďte osvedčený substrát na orchidee :)

:)Ja používam iba kôru z borovice, teraz jej máme v Tatrách po kalamite až až:)
jess
22.06.09,17:15
:)Ja používam iba kôru z borovice, teraz jej máme v Tatrách po kalamite až až:)

Mám borovice pod oknami paneláku. A to aj nejako dezinfikuješ? Ja by som sa bála , aby mi do orchideí nešli voľáke potvory :eek:
annarei
22.06.09,17:36
:) No a toto je moja Vanda:)

:) Dnes som ju odfotila vo váze :)
AndreaN
22.06.09,18:02
Pre Taru: Sadenicky vo flasi som si doniesla z Thajska(tam ich maju neurekom).Neviem, kde by sa na Slovensku dali kupit.Mozno na niejakej vystave s kvetmi.
sayly
23.06.09,05:30
Mám borovice pod oknami paneláku. A to aj nejako dezinfikuješ? Ja by som sa bála , aby mi do orchideí nešli voľáke potvory :eek:

borovicová kôra je síce tiež ok, ale je náchylná na chytanie pliesní, preto som Ti doporučila radšej tie cocochypsi
vikinka.n
23.06.09,06:58
Ahojte babule,

tesim sa prevelice. Tak to vyzera ze ta jedna moja, co ju mam v stadiu liecenia bude ok. Zacala tlacit nove korienky a dokonca chce aj kvitnut. Jaaaaaj nie aby sa dala poriadne dokopy, ona chce byt rovno krasna :---
vikinka.n
23.06.09,07:01
A dalsia, co som dostala bez kvetu (ako skusku ci si dopestujem) asi bude tiez tlacit stonku. Aspon dufam, pozrite. A rastie aj novy korienok, prvy po 2 mesiacoch.

Dokonca aj tym jedno a dvoj eurovim sa celkom dari :)
vikinka.n
23.06.09,07:05
Posledna vec, aby som sa tu nevykvakavala len ja :D, nasla som na jednom fore zlepsovak. Ked mate nahodou taku orchideu ako som mala ja, ze ju mate lahnutu na niektoru stranu, staci ju pekne podlozit polystyrenom a ona sa vyrovna, bez ujmy na zdravi ;)
tara464
23.06.09,07:55
Pre Taru: Sadenicky vo flasi som si doniesla z Thajska(tam ich maju neurekom).Neviem, kde by sa na Slovensku dali kupit.Mozno na niejakej vystave s kvetmi.
A tam sa to da kupit v obycajnom kvetinarste alebo v nejakom inom obchode??
mifri
23.06.09,08:18
Dobrý deň, prosím o pomoc - moja orchidea vyženie veľmi krátke stonky s dvomi kolienkami, mala jeden slabý kvietok. Jedna stonka začala "plakať" lepkavými slzami a koniec stonky je taký pokrčený, puku sa už asi nedočkám. V čom je problém? Ďakujem
Marcelin
23.06.09,09:26
Dobrý deň.Musí mať orchidea číri kvetináč? Ja som iba začínam z pestovaním orchidei.Prvú som dostala na deň matiek a dcéra dostala na birmovku v ten istý deň,moja mi už odkvitá a dcerina je ešte stále krásne zakvitnuta,kedy mam tu odkvitnutu skratiť? Dakujem
vikinka.n
23.06.09,10:01
Dobrý deň.Musí mať orchidea číri kvetináč? Ja som iba začínam z pestovaním orchidei.Prvú som dostala na deň matiek a dcéra dostala na birmovku v ten istý deň,moja mi už odkvitá a dcerina je ešte stále krásne zakvitnuta,kedy mam tu odkvitnutu skratiť? Dakujem

Ked si ju dostala v tom priesvitnom kvetinaci, kludne ju tam nechaj, orchidee by sa mali presadzat kazde 2-3 roky, ked uz im je kvetinac maly. V pripade nudze sa mnozu samozrejme hocikedy.
Keby si chcela nejaky ozdobny, kup tie original na orchidee, su priesvitne a predavaju ich v roznych farbach, mozes si to zladit podla potreby. Tieto kvetinach maju tu vyhodu ze vo vnutry je na dne taky vybezok, na ktorom vlastne stoji plastovy kvetinac a prebytocna voda steka dovnutra. Korene nejsu ponorene vo vode a neodhnivaju.
veronika13
23.06.09,10:16
ja ešte k tomu substrátu: ja mám od Floria na orchideje, je to hrubá kôra, bez rašeliny. 5l balenie stojí okolo 4€, videla som aj lacnejšie asi o polovicu, ale bola to rašelina s pár kúskami kôry, takže pre orchidky nič moc...
Marcelin, ak ti už odkvitla, môžeš skrátiť;)
vikinka.n
23.06.09,10:19
Ja tiez skracujem, nad druhym ockom :).
sayly
23.06.09,10:33
no pribudli mi ďalšie dve:D...jedna z toho je črievičkovec...poprosila by som o radu ako sa o ňu starať, tento druh ešte nemám, je strašne labilná v tom kvetináči, prosím poraďte ako polievať, kde ju umiestniť atď....ďakujem moc
vikinka.n
23.06.09,10:42
no pribudli mi ďalšie dve:D...jedna z toho je črievičkovec...poprosila by som o radu ako sa o ňu starať, tento druh ešte nemám, je strašne labilná v tom kvetináči, prosím poraďte ako polievať, kde ju umiestniť atď....ďakujem moc

Sayly skus dat fotku. Kazdy je iny. Zelenoliste maju byt v tieni, flakate potrebuju viac slnka. Brat ma zelenolisty a ma ho v izbe na skrini, ziadne priame slnko, uplny tien. Polieva ako phaly. Uz som ho sem myslim davala, ale dam este raz :).
veronika13
23.06.09,10:48
Toto som tak narýchlo našla:

Črievičkovec, je to orchidea našich babičiek. Patrila medzi prvé orchidey, ktoré sa pestovali v bežných domácnostiach, pretože jej vyhovovali nižšie teploty (okolo 18°C) v príbytkoch. Dobre znáša zmeny stanovištných podmienok.

Pochádza z tropickej Ázie a pásmo výskytu tejto orchidey siaha od Číny do Novej Guiney. Má charakteristický kvetný pysk podobný črievičke. Kvet máva sfarbený v odtieňoch bordových, zelených, žltých a bielych farieb.

Nároky na teplo sú podľa pôvodu rastlín veľmi rozdielne, pri bežne predávaných druhoch to možno zhruba rozlíšiť podľa vyfarbenia listov: druhy črievičkovcov so zelenými listami znášajú o niečo nižšie teploty (15 - 18°C) ako druhy so škvrnitými listami (do 22°C).

Stanovište: Svetlé, ale nie vystavené priamemu slnečnému žiareniu, polotieň. Po celý rok vyžaduje stabilnú teplotu, v noci musí byť chladnejšie. Črievičkovec neprechádza výrazným obdobím vegetačného pokoja. Potrebuje vysokú vlhkosť vzduchu (zabezpečíme ju rosením, postavením črepníkov na vlhké kamienky). Podobne ako väčšina orchideí, aj tento druh vyžaduje prúdenie čerstvého vzduchu.

Zálievka: Mierna, mäkkou vodou izbovej teploty tak, aby substrát nebol ani presušený, ani premočený. Hoci črievičkovce neprechádzajú typickým obdobím vegetačného pokoja, v zime je lepšie zalievať ich menej.

Prihnojovanie: V lete raz až dvakrát mesačne s hnojivom na orchidey.

Presádzanie: Každý rok alebo raz za 2 roky do substrátu pre orchidey. Črievičkovec vyžaduje o trochu hutnejší substrát ako väčšina orchideí – môže to byť zmes rašelinníka a rozdrvenej kôry ihličnatých stromov alebo kyslá rašelina zmiešaná s kôrou. Treba zabezpečiť aj drenáž – minimálne 1/3 črepníka.

Rozmnožovanie: Rastlinu možno pri presádzaní rozdeliť, hoci najlepšie rastie v trse.

viac je na tejto stránke:
http://www.krasnazahrada.sk/page13.php
:)
vikinka.n
23.06.09,10:52
Ja som nasla toto:

Teplota/klíma
Skupina 1 - odrody s fľakatými listami - v lete 20 - 25°C, v zime 16 - 22°C
Skupina 2 - odrody so zelenými listami - v lete cez deň - 20 - 22°C, v noci - 19 - 17°C
V zime - cez deň - 20 - 23°C, v noci 16 - 13°C
Skupina 3 - rastliny s viacerým množstvom kvetov - v lete - 20 -23°C , v zime 16 - 20°C.
Vlhkosť vzduchu
50 - 70%

Zálievka
Polieva sa výdatnejšie, potom sa nechá substrát trošku preschnúť, v zime sa polieva opatrnejšie. Ak je substrát vlhkejší, môžu rastlinu ohroziť huby - prvé príznaky sú fľaky na listoch. V osiach listov a v srdci rastliny nesmie stáť voda. Iba počas veľmi horúcich dní sa odporúča postrekovanie rastliny, aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu - ani v tomto prípade sa nesmie voda dostať do srdca rastliny.

Výživa
Táto orchidea sa hnojí po celý rok. V lete je ideálne pridávať hnojivo do každej tretej zálievky, v zime stačí 1x mesačne.

Obdobie oddychu
Skupina 1 - zníženie teploty predovšetkým v noci, po skončení rastového obdobia, podporuje tvorbu kvetov. Ostatné skupiny nemajú žiadne obdobie oddychu.

Svetlo
Odrody s fľakatými listami a viacerými kvetmi majú rady svetlo - nie priame slnečné lúče, zelenolisté odrody by mali stáť v tieni.

Obdobie kvitnutia
Jeseň a jar, hybridy celý rok

Presádzanie
Najvhodnejší čas na presádzanie je v období rastu. Dôležitá je drenážna vrstva a jemný substrát.

Pobyt vonku
Zelenolisté odrody môžu byť vonku od júna do augusta, lepšie potom kvitnú.

Zvláštnosti
Ak má črievičkovec nejaké problémy, môžu súvisieť s pH substrátu. Hodnota by mala byť medzi 5 a 6,5. Do substrátu by sa mal pravidelne pridávať vápnik v pevnom stave (napríklad rozdrvené mušle, ktoré sa predtým dôkladne umyjú a odstráni sa z nich morská soľ). Podporí to rast rastliny.
Ak sú kvety schované, môžete im uľahčiť cestu "na svetlo". Narežte kvetné puzdro - aby ste nepoškodili kvet, pomôžte si vreckovou baterkou. Príčinou tohto javu býva najčastejšie veľa vody.
dominica
23.06.09,10:58
Dobrý deň, prosím o pomoc - moja orchidea vyženie veľmi krátke stonky s dvomi kolienkami, mala jeden slabý kvietok. Jedna stonka začala "plakať" lepkavými slzami a koniec stonky je taký pokrčený, puku sa už asi nedočkám. V čom je problém? Ďakujem
Tie lepkavé slzy je nejaký škodca, ale neviem aký... :confused: a ten ju chudinku vyciciava, preto sa jej nedarí....
veronika13
23.06.09,11:00
mimotemyVikinka.n, ideme sa predbiehať?:D
dominica
23.06.09,11:01
Ked si ju dostala v tom priesvitnom kvetinaci, kludne ju tam nechaj, orchidee by sa mali presadzat kazde 2-3 roky, ked uz im je kvetinac maly. V pripade nudze sa mnozu samozrejme hocikedy.
Keby si chcela nejaky ozdobny, kup tie original na orchidee, su priesvitne a predavaju ich v roznych farbach, mozes si to zladit podla potreby. Tieto kvetinach maju tu vyhodu ze vo vnutry je na dne taky vybezok, na ktorom vlastne stoji plastovy kvetinac a prebytocna voda steka dovnutra. Korene nejsu ponorene vo vode a neodhnivaju.
Vikinka a kde sa dajú kúpiť také pekné kvetináče a za koľko? Ja som ledva zohnala v Baumaxe priesvitné, aj to ich mali až na neviekoľkátykrát čo som tam išla, ale sú plastové. Aspoň boli lacné :D
dominica
23.06.09,11:03
Veronika13 - ty vieš čo je to za škodcu - tie lepkavé kvapky? Na MK si mi radila cesnakový odvar na ne....
sayly
23.06.09,11:08
takže pridávam fotky...na prvých dvoch sú tie dve po 1,9 eura, čo som si kupila dnes, ani netuším akej budú farby, črievičkovec je na druhej a poslednej fotke je tá z baumaxu....baby normálne sa už teraz teším ako ich preberiem a na tú radosť, ktorú z nich budem mať, samozrejme sa s Vami o ňu podelím:D
veronika13
23.06.09,11:11
neviem čo je to za škodcu, no aj ja som ten odvar z cesnaku skúsila, keď sa mne objavili tie lepkavé kvapky,no ja som škodcu nemala. Treba to skúsiť. Alebo potom nejaký postrek, no najskôr by som skúsila ten cesnak. Mifri, neviem či už tie stonky zachrániš, ale prezri si aj substrát, či tam nebude nejaká háveď
sayly
23.06.09,11:15
Tie lepkavé slzy je nejaký škodca, ale neviem aký... :confused: a ten ju chudinku vyciciava, preto sa jej nedarí....

nesúhlasím, tie lepkavé kvapôčky su pre phaly a hibridy normálne, nemá to vplyv na rastlinku, tvoria sa na kvetnej stonke, ak sa tvoria na listoch, vtedy zrejme ide o nejakého škodcu....čo sa týka toho, že sa jej scvrkuje, môže to mať veľa príčin, no memusí to mať ani jednu, ak to má príčinu, tak je na vine prievan, poprípade nízka teplota....mne sa to stalo, keď som prenášala moju z kancelárie do auta a museli sme podstúpiť minutovou trasou po zime a silnom vetre...do týždňa bolo po kvietkoch a opadli aj všetky puky a to ich mala požehnane
vikinka.n
23.06.09,11:15
Vikinka a kde sa dajú kúpiť také pekné kvetináče a za koľko? Ja som ledva zohnala v Baumaxe priesvitné, aj to ich mali až na neviekoľkátykrát čo som tam išla, ale sú plastové. Aspoň boli lacné :D

Ja ich kupujem u nas v jure v kvetinarstve, mavaju to skoro vo vsetkych mensich kvetinarstvach a stoja tak 5-6 euro.
vikinka.n
23.06.09,11:18
takže pridávam fotky...na prvých dvoch sú tie dve po 1,9 eura, čo som si kupila dnes, ani netuším akej budú farby, črievičkovec je na druhej a poslednej fotke je tá z baumaxu....baby normálne sa už teraz teším ako ich preberiem a na tú radosť, ktorú z nich budem mať, samozrejme sa s Vami o ňu podelím:D

No ta prva vyzera zdravo, ja som si take bez kvetu kupial dve. Jednu za 2 eura a jednu za 1 a teiz pekne tvrde listy a zdrave korene. A ten crievic. bude asi ten co ma rad slnko. Aspon ja si myslim, podla toho ze ma flakate listy :).
sayly
23.06.09,11:20
babenky ďakujem za info o črievičkovci...ešte ak by niekto vedel, aké má mať korienky? Teda ako majú vyzerať zdravé korienky?
vikinka.n
23.06.09,11:20
mimotemyVikinka.n, ideme sa predbiehať?:D


:D
vikinka.n
23.06.09,11:22
babenky ďakujem za info o črievičkovci...ešte ak by niekto vedel, aké má mať korienky? Teda ako majú vyzerať zdravé korienky?

fuuuu, to netusim, bracho ich ma v bielom kvetinaci, tak neviem, neni videt :rolleyes:
veronika13
23.06.09,11:23
už predtým som písala, že je to normálne pri phalách, iba ak tam nájde škodcu, môže to súvisieť s tými lepkavými kvapkami
veronika13
23.06.09,11:27
ono je to radosť, keď si kúpite za lacný peniaz a dobre, že? ja som si naposledy v baumaxe vo výpredaji, za 2,32€ kúpila phalu. má len 5 kvietkov, ale je kráásna. Už sa tešim na ďalší výlet do baumaxu:D
dominica
23.06.09,11:28
Ja ich kupujem u nas v jure v kvetinarstve, mavaju to skoro vo vsetkych mensich kvetinarstvach a stoja tak 5-6 euro.
Tak ja som ich u nás ešte nevidela, videla som sklenenné, číre, ale 1 stál okolo 240 Sk a to sa mi zdalo dosť, nakoľko mám 10 orchideí... aspoň ušetríme, keď ich nemajú :D
dominica
23.06.09,11:29
tak som to pos.ala s tými kvapkami, ale už som múdrejšia....
vďaka!
dominica
23.06.09,11:30
no ja už radšej do Baumaxu ani nejdem, viem,ako by to dopadlo
veronika13
23.06.09,11:33
ja som utešujem s tým, že si ich nekupujem drahé, tak čo by som si radosť nespravila, nie?
vikinka.n
23.06.09,11:40
Tak ja som ich u nás ešte nevidela, videla som sklenenné, číre, ale 1 stál okolo 240 Sk a to sa mi zdalo dosť, nakoľko mám 10 orchideí... aspoň ušetríme, keď ich nemajú :D

musis si spravit vylet do jura, tu ich ma dost a vo vsetkych farbach, ja mam tie dva (priesvitne 3 ks) a este mliecny biely a oranzovy. Tiez nemam pre vsetky orchidky. Oni si ich tak pozicavaju, ktora zrovna potrebuje :---
Marcelin
23.06.09,12:18
Ja tiez skracujem, nad druhym ockom :).
Z vrchu alebo zo spodu druhe očko?? dakujem
Ivus44
23.06.09,12:35
no pribudli mi ďalšie dve:D...jedna z toho je črievičkovec...poprosila by som o radu ako sa o ňu starať, tento druh ešte nemám, je strašne labilná v tom kvetináči, prosím poraďte ako polievať, kde ju umiestniť atď....ďakujem moc
Ahoj sayly. nasla som jednu perfektnu stranku, kde je vsetko o orchideach, dam ti uvod k orchideam a ked sa v tom pomrvis najdes presne navody ako sa starat o ktore druhy orchideí :) tam si klikni na druhy orchideí a tam mas vsetko
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=10
Ivus44
23.06.09,12:55
babenky ďakujem za info o črievičkovci...ešte ak by niekto vedel, aké má mať korienky? Teda ako majú vyzerať zdravé korienky?
a k tym korienkom som nasla asi tolkoto:
Korene často ukazujú stav rastliny. Špice koreňov by mali byť svetlosivé, nie suché. Rastlina by mala mať dostatočné množstvo koreňov. Ak je rastlina v črepníku vratká, môže ísť o poškodenie koreňov alebo nedostatočné množstvo koreňov.
a este toto:
Nejlépe se pěstují v květináčích s dobrou drenáží a substrátem na bázi kůry. Vybrat musíte květináč velký tak právě pro potřeby rostliny a jejího kořenového systému. Špatně totiž tolerují stagnující a často zahnívající půdu kolem kořenového systému. Zasaďte rostlinu tak, že je téměř úplně zasypaná, neboť kořeny se často vytlačují ven ze substrátu. Každý nový kořen vystavený vzduchu ihned zaschne a přestane dále růst a vyvíjet se. Rostliny udržujte přistíněné a v teplých měsících roku udržujte stále vlhké, listy často mlžte. Velká část mnohokvětých druhů potřebuje v zimě sušší klidovou periodu, navíc s výrazným rozdílem teplot mezi dnem a nocí. Některé druhy mají rády chladné, jiné mírné a další velmi teplé prostředí. Množí se dělením.
vikinka.n
23.06.09,13:11
Ahoj sayly. nasla som jednu perfektnu stranku, kde je vsetko o orchideach, dam ti uvod k orchideam a ked sa v tom pomrvis najdes presne navody ako sa starat o ktore druhy orchideí :) tam si klikni na druhy orchideí a tam mas vsetko
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=10


odtial som to skopirovala :D
sayly
23.06.09,13:33
Z vrchu alebo zo spodu druhe očko?? dakujem

skracuj tak, že odstrániš len odkvitnutú časť stopky aj keby to malo byť až nad piatym očkom, očká sa počítajú smerom od spodu - hore, teda od listov smerom ku kvetom....strihaj nad posledným spiacim očkom
vikinka.n
23.06.09,14:31
No tak som to nevydrzala a to oncidko som vybrala z kochla a pozrela mu na korene. Tie vraskave pohluzy mi nedali a zistila som ze ho asi malo polievam, lebo bolo suche jak trn. Jak som ho mala vonku, rovno som ho supla do priesvitneho aby som to mohla kontrolovat, ani s tym nebolo vela roboty, korene drzali tvar kvetinaca :rolleyes:.
Takto nejak to vyzera:
Zdenka175
23.06.09,16:31
Ahoj sayly. nasla som jednu perfektnu stranku, kde je vsetko o orchideach, dam ti uvod k orchideam a ked sa v tom pomrvis najdes presne navody ako sa starat o ktore druhy orchideí :) tam si klikni na druhy orchideí a tam mas vsetko
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=10


Aj ja som pozrela tú stránku, je fakt dobrá.
Ivus44
23.06.09,18:48
odtial som to skopirovala :D
mno ale tym, ze si to skopirovala sa ostatní dozvedeli iba tu cast, mno takto maju moznost sa dozvediet ovela viac ;)
annarei
23.06.09,18:58
Poraďte osvedčený substrát na orchidee :)

:)Jess, ja kôru z borovice nalámem na menšie kúsky, pridám malé šištičky /musia byť suché / z lisntnatého stromu a nasypem do črepníka. :mad: Kupovaná zemina obsahuje drť a rašelinu, čo Lišajnikovec nemá rád :mad:
veronika13
23.06.09,19:44
:)Jess, ja kôru z borovice nalámem na menšie kúsky, pridám malé šištičky /musia byť suché / z lisntnatého stromu a nasypem do črepníka. :mad: Kupovaná zemina obsahuje drť a rašelinu, čo Lišajnikovec nemá rád :mad:

ako ktoré zmesy, ako som písala, tie lacné sú sama rašelina, no tá Floria je podľa mňa vyhovujúca;)
veva..
23.06.09,20:14
Sklenené kvetináče pre orchidey ponúka f. Polplast, s.r.o. Zlaté Moravce
bef
24.06.09,06:32
:)Jess, ja kôru z borovice nalámem na menšie kúsky, pridám malé šištičky /musia byť suché / z lisntnatého stromu a nasypem do črepníka. :mad: Kupovaná zemina obsahuje drť a rašelinu, čo Lišajnikovec nemá rád :mad:

Takáto kôra obsahuje silice, čo našim orchidejkam neprospieva. Bolo by vhodné tak ako pri cocochipsoch veeeeeeľa krát premyť a dezinfikovať prehriatím v rúre. Kedysi dávno som to tak robila a orchidejky boli spokojné.

Pekný deň :)
jess
24.06.09,06:37
Táto moja kejka asi nevie, čo so sebou :D:D:D:D. Nie, aby vyhnala korienky, ale ona si kľudne dupľovane kvitne...aha :)
veronika13
24.06.09,06:52
Táto moja kejka asi nevie, čo so sebou :D:D:D:D. Nie, aby vyhnala korienky, ale ona si kľudne dupľovane kvitne...aha :)

krásne, buď rada:) a máš novú keiku;)
Zuzana Bene
24.06.09,11:48
Ahojte, posielam vám fotky mojich orchidejok:) Prvú, ružovú, som dostala od priateľovej maminy, druhú, bielu, som si kúpila za 3€ v záhradkárstve, mám ju asi mesiac ale mám dojem že sa jej zastavil rast:( a poslednú, fialovú, mi včera doniesla maminka:) dúfam, že sa mi zbierka ešte rozrastie:)
Zdenka175
24.06.09,11:52
Ahojte, posielam vám fotky mojich orchidejok:) Prvú, ružovú, som dostala od priateľovej maminy, druhú, bielu, som si kúpila za 3€ v záhradkárstve, mám ju asi mesiac ale mám dojem že sa jej zastavil rast:( a poslednú, fialovú, mi včera doniesla maminka:) dúfam, že sa mi zbierka ešte rozrastie:)
Radosť sa pozrieť.:):)
katka50
24.06.09,11:57
Ahojte, posielam vám fotky mojich orchidejok:) Prvú, ružovú, som dostala od priateľovej maminy, druhú, bielu, som si kúpila za 3€ v záhradkárstve, mám ju asi mesiac ale mám dojem že sa jej zastavil rast:( a poslednú, fialovú, mi včera doniesla maminka:) dúfam, že sa mi zbierka ešte rozrastie:)
Sú naozaj nádherné !
Zuzana Bene
24.06.09,12:58
Zdenka175 a Katka50, ďakujem, som rada že sa páčia;)
annarei
24.06.09,13:10
ako ktoré zmesy, ako som písala, tie lacné sú sama rašelina, no tá Floria je podľa mňa vyhovujúca;)

:)Veronika, zeminu čo som kúpila, bola na orchidee, ale v nej sa nedarilo práve Lišajníkom :confused:
annarei
24.06.09,13:29
Táto moja kejka asi nevie, čo so sebou :D:D:D:D. Nie, aby vyhnala korienky, ale ona si kľudne dupľovane kvitne...aha :)

Jess, si oko moja dcéra, tá keď vidí peknú orchideu, tiež si urobí radosť :D
Modrú sme ešte nevideli, je nádherná :--- určite by si ju kúpila. Keď nám budú kvitnúť tie naše, pošlem foto.
sayly
24.06.09,14:29
:)Veronika, zeminu čo som kúpila, bola na orchidee, ale v nej sa nedarilo práve Lišajníkom :confused:

annarei
problém je v tom, že aj keď je to substrát na orchidee, väčšinou nie je pre ne vhodný, nakoľko obsahuje veľa rašeliny a ten určite nieje vhodný pre lišaj...takýto substrát by mohol byť vhodný pre orchidei, ktoré nepotrebujú veľmi vzdušný substrát (napr.: Ludisia discolor)

daj si poradiť a zameraj sa na cocochipsy, je veľmi vhodný, nechytá plieseň, je vzdušný a dobre drží vlhkosť...ak sa pre ňho rozhodneš, nekupuj lisovaný, ten býva väčšinou samý prach, ale skús vybehnúť do chovateľských potrieb a tam si ho kúp, je to vlastne substrát, ktorý sa používa ako podstielka pod zvieratá, ale býva na ňom aj, že je na orchidee...potom ho cca 7 dní prepieraj tak, že ho namočíš do vody a tú budeš raz za deň vymienať, kým nezostane voda čistá (zozačiatku sa bude farbiť do hneda), musí sa odsoliť, aby nespálil korene:)
Zdenka175
24.06.09,14:51
annarei
problém je v tom, že aj keď je to substrát na orchidee, väčšinou nie je pre ne vhodný, nakoľko obsahuje veľa rašeliny a ten určite nieje vhodný pre lišaj...takýto substrát by mohol byť vhodný pre orchidei, ktoré nepotrebujú veľmi vzdušný substrát (napr.: Ludisia discolor)

daj si poradiť a zameraj sa na cocochipsy, je veľmi vhodný, nechytá plieseň, je vzdušný a dobre drží vlhkosť...ak sa pre ňho rozhodneš, nekupuj lisovaný, ten býva väčšinou samý prach, ale skús vybehnúť do chovateľských potrieb a tam si ho kúp, je to vlastne substrát, ktorý sa používa ako podstielka pod zvieratá, ale býva na ňom aj, že je na orchidee...potom ho cca 7 dní prepieraj tak, že ho namočíš do vody a tú budeš raz za deň vymienať, kým nezostane voda čistá (zozačiatku sa bude farbiť do hneda), musí sa odsoliť, aby nespálil korene:)


Len namočím do vody a rukou pochodím. Nakoniec nepustí žiadnu farbu a to bude OK. V akých baleniach bývajú?
sayly
24.06.09,16:44
Len namočím do vody a rukou pochodím. Nakoniec nepustí žiadnu farbu a to bude OK. V akých baleniach bývajú?

ja som kúpila v 300 g balení v priesvitnom sáčku, je na ňom papierová etiketa, kde je škrečok, ale je tam aj písané, že je to substrát pre orch.
vikinka.n
24.06.09,19:06
Dostala som orchideu na vyliecenie v hroznom stave. Ked som to ocistila od vsetkeho sucheho a odhniteho dopadlo to strasne, ale niekto tu uz nico veeeeelmi podobne mal a tusim ju vyliecil.
Kdo bol ten neuveritelny liecitel a jak sa mu to podarilo?

Takto to dopadlo:
AndreaN
24.06.09,20:20
Pre Tarku: kupila som si jednu flasu so sadenickami v supermarkete.Tie mi vobec nevydrzali,korienky ktore boli namocene v niejakom gely,po tyzdni odhnili.V Bankogu sa nachadza jeden velky blsi market, kde predavaju aj orchidejky.Doniesla som si 1 flasu s bielimi orchidejkami a tu druhu s orchideami Cattelaya. Vandu,sice bez kvetu( koli preprave v lietadle) som si tiez tam kupila.Ak sa chystas na dovolenku do Thajska urcite zajdi na ten trh.;)
veronika13
25.06.09,03:26
Ahojte, posielam vám fotky mojich orchidejok:) Prvú, ružovú, som dostala od priateľovej maminy, druhú, bielu, som si kúpila za 3€ v záhradkárstve, mám ju asi mesiac ale mám dojem že sa jej zastavil rast:( a poslednú, fialovú, mi včera doniesla maminka:) dúfam, že sa mi zbierka ešte rozrastie:)

prečo máš pocit, že sa jej zastavil rast? lebo moje odkedy ich mám postupne mi pribúdali behom dvoch mesiacov, tiež nejako nerastú. Teda nič nové im nepribúda, kvitnúť kvitnú, postupne sa rozvili všetky púčiky, na pár odpadlíkov, ale ani korene, ale listy, stonky tobôž nerastú... pritom majú vhodné prostredie... tak neviem čo robím zle, som zvedavá čo sa s nimi bude diať po odkvitnutí:eek:
veronika13
25.06.09,03:27
Dostala som orchideu na vyliecenie v hroznom stave. Ked som to ocistila od vsetkeho sucheho a odhniteho dopadlo to strasne, ale niekto tu uz nico veeeeelmi podobne mal a tusim ju vyliecil.
Kdo bol ten neuveritelny liecitel a jak sa mu to podarilo?

Takto to dopadlo:

Viki, tu pomôže asi len sáčok, hoci má veľa zdravých koreňov
sayly
25.06.09,04:33
Dostala som orchideu na vyliecenie v hroznom stave. Ked som to ocistila od vsetkeho sucheho a odhniteho dopadlo to strasne, ale niekto tu uz nico veeeeelmi podobne mal a tusim ju vyliecil.
Kdo bol ten neuveritelny liecitel a jak sa mu to podarilo?

Takto to dopadlo:

tak ale zostalo jej dosť zdravých koreňov, len mi tam chýbajú listy, tie boli uschnuté? Srdiečko rastlinky je v akom stave? Ak je zhnité aj to, tak neviem, či z nej niečo bude
sayly
25.06.09,04:37
prečo máš pocit, že sa jej zastavil rast? lebo moje odkedy ich mám postupne mi pribúdali behom dvoch mesiacov, tiež nejako nerastú. Teda nič nové im nepribúda, kvitnúť kvitnú, postupne sa rozvili všetky púčiky, na pár odpadlíkov, ale ani korene, ale listy, stonky tobôž nerastú... pritom majú vhodné prostredie... tak neviem čo robím zle, som zvedavá čo sa s nimi bude diať po odkvitnutí:eek:

je to normálne, keby si chcela aby začali rásť, musela by si odstrihnúť stonku, niekedy to prebieha súčasne (kvet aj lis) ale väčšinou keď kvitnú tak ostatné sa spomalí....baby, chce to len trpezlivosť, tú pri orchideikách potrebujete vždy
vikinka.n
25.06.09,05:23
tak ale zostalo jej dosť zdravých koreňov, len mi tam chýbajú listy, tie boli uschnuté? Srdiečko rastlinky je v akom stave? Ak je zhnité aj to, tak neviem, či z nej niečo bude

ano korene ma velmi pekne, list tam bol jeden a bol na polovicu zlty, tak som ho dala prec. Srdiecko, no neviem, vyzera to hocijak. Vcera som ju vysprchovala a zasypala skoricou. Cez noc som ju nechala len tak volne v kvetinaci a rano som to supla do sacika. Uvidime.
Zdenka175
25.06.09,06:00
sayly
25.06.09,06:32
ano korene ma velmi pekne, list tam bol jeden a bol na polovicu zlty, tak som ho dala prec. Srdiecko, no neviem, vyzera to hocijak. Vcera som ju vysprchovala a zasypala skoricou. Cez noc som ju nechala len tak volne v kvetinaci a rano som to supla do sacika. Uvidime.

neviem, ale nemusela si požiť sáčkovú metódu, tá sa požíva ak odhnijú všetky korienky, tebe ich tam zostalo dosť, normálne ju posaď a nepolievaj cca 14 dní, potom začni polievať len preliatim, troškou prevarenej vody raz za týždeň, nehnoj...trošku potrvá kým sa preberie, ale ppodarí sa to ak má v poriadku srdiečko, hnojiť začni až keď Ti začne rásť lístok, aby mala výživu.
sayly
25.06.09,07:35
tak toto sú tie moje cocochipsy
jess
25.06.09,07:46
Jess, si oko moja dcéra, tá keď vidí peknú orchideu, tiež si urobí radosť :D
Modrú sme ešte nevideli, je nádherná :--- určite by si ju kúpila. Keď nám budú kvitnúť tie naše, pošlem foto.

hm, aj dnes som si chcela kúpiť ďalšiu...majú v Bille, len som zaspala :mee: a už teraz sa neoplatí....budú prebraté a ostanú len také, ktoré mám. Treba ísť hneď ráno o 7-ej. Momentálne sa sťahujem do BB, tak už sa teším na časté návštevy Baumaxu....dúfam, že neskrachujem :D:D:D

... a tá orchidea nie je modrá...je fialková....to asi len zlé svetlo z fotoaparátu :)
jess
25.06.09,07:53
Dostala som orchideu na vyliecenie v hroznom stave. Ked som to ocistila od vsetkeho sucheho a odhniteho dopadlo to strasne, ale niekto tu uz nico veeeeelmi podobne mal a tusim ju vyliecil.
Kdo bol ten neuveritelny liecitel a jak sa mu to podarilo?

Takto to dopadlo:

Viki, tak takéto "torzo" z orchidee som mala aj ja. Mne bolo ľúto ju vyhodiť. Len ja som mala asi 4 korene a ani jeden lístoček. Dala som ju do sáčku....sem-tam orosila...sáčok zavrela. Popísala som to v niektorom príspevku dávnejšie. Teraz sa teším. Orchidea má 3 nové 10cm listy a pučí 2 nové korienky. Je ZACHRÁNENÁ !!!!! :):):):):)
jess
25.06.09,07:58
neviem, ale nemusela si požiť sáčkovú metódu, tá sa požíva ak odhnijú všetky korienky, tebe ich tam zostalo dosť, normálne ju posaď a nepolievaj cca 14 dní, potom začni polievať len preliatim, troškou prevarenej vody raz za týždeň, nehnoj...trošku potrvá kým sa preberie, ale ppodarí sa to ak má v poriadku srdiečko, hnojiť začni až keď Ti začne rásť lístok, aby mala výživu.

Ja, pokiaľ som ju mala len-tak, tak sa nič nedialo. Mala som ju aj v kvetináči, aj úplne bez na vzduchu...ale nič. Akonáhle som ju dala do sáčku, tak sa začala prebúdzať. Samozrejme po cca mesiaci. Toto je obrázok tej orchidey z mája.
sayly
25.06.09,08:46
Ja, pokiaľ som ju mala len-tak, tak sa nič nedialo. Mala som ju aj v kvetináči, aj úplne bez na vzduchu...ale nič. Akonáhle som ju dala do sáčku, tak sa začala prebúdzať. Samozrejme po cca mesiaci. Toto je obrázok tej orchidey z mája.

gratulujem k záchrane, no ona tam má naozaj veľa zdravých korienkov, tak ju môže kľudne zasadiť, tiež sa jej preberie, môže jej aj urobiť skleníkový efekt, po zasadení zastokne do substrátu 3 paličky do trojuholníka a na to navlečie sáčik, urobí na ňom pár dierok a bude hotovo:)
vikinka.n
25.06.09,10:54
Ja, pokiaľ som ju mala len-tak, tak sa nič nedialo. Mala som ju aj v kvetináči, aj úplne bez na vzduchu...ale nič. Akonáhle som ju dala do sáčku, tak sa začala prebúdzať. Samozrejme po cca mesiaci. Toto je obrázok tej orchidey z mája.

jess dakujem, dnes som to pol dna hladala a nasla, vedela som ze som to tu videla. Zatial je od rana v sacku. Nemozem ju zatial zasadit, lebo nemam do coho a ten povodny substrat som vyhodila, kto vie co za humus tam uz bol. Skusim popozerat tie koko, ale tu u nas v chovatelskom to nemaju. Ked som sa u nas pytala kukal na mna jak na blazna. Musim niekde v hornbachu, alebo baumaxe.