mary17
04.08.09,13:58
veva, jajax, sayly - dakujem za odpoved a slova podpory. Nic ine, ako cakat, ma neminie...ale nadej zomiera posledna....
zuzkahris
04.08.09,18:34
skôr z mála vody, orchideiky síce znesú viac sucho ako mokro, ale v týchto horúčavách aj tej vody potrebujú trošku viac, no v prvom rade treba skontrolovať korene, väčšinou ak sa deje niečo s listami, problém je v koreňoch...

sayly, ďakujem za odpoveď, obe sú v priesvitných kvetináčoch, korene sú krásne zelené, ani nijakého škodcu nevidím.. Polievam raz týždenne a rosím denne dažďovou vodou. Mám ich radšej poliať 2x za týždeň?
veva..
04.08.09,20:09
Môže sa stať že orchidejka zmení farbu z bledo fialovej na tmavú?
sayly
05.08.09,04:56
Kúpila som maminke orchidejku - 4 kmienikovú a mala 20 púčikov. Bohužiaľ, všetky po 2 dňoch zvráskaveli a opadali. Neviete, čím by to mohlo byť ? Na niektorých mojich sa mi to tiež stalo, ale toto som nečakala, že by opadali všetky.:mee::mee::mee::mee::mee::mee:

to môže mať veľa príčin, ale zároveň sa to môže stať bez nej...príčiny sú väčšinou prievan, prechladnutie, zmena polohy ( to je asi najčastejšia príčina podľa môjho názoru)....mne moja prechladla a zároveň ju aj ofúklo poriadne, pretože som ju prenášala v peknej zime a vo veľkom vetre a do konca týždňa mi opadli všetky puky aj kvety...doteraz nekvitne, bola na tom zle, skoro som o ňu prišla (to bolo podmienené polievaním),
sayly
05.08.09,04:59
poraddte mi niekto co mam teraz robit s tou orchideou v sacku.mam ho nechat stale zatvoreny alebo ho niekedy otvarat,mam ju aj rosit?dakujem.

doporučila by som nerosiť, kým nezačnú rásť prvé korienky, potom trošku rosiť, ale postriekať len sáčok, asi dva krát za týždeň ju môžeš odkryť na chvíľku, aby sa vyvetrala....ja keď som rosila, chytila mi na listoch nejakú plieseň, tú som odstránila a prestala rosiť
sayly
05.08.09,05:02
Môže sa stať že orchidejka zmení farbu z bledo fialovej na tmavú?

myslím, že je to podmienené vplyvom svetla, tak ako pri všetkých rastlinách.....moja mama má jednu ktorá má 4 stonky na 2 stonkách má kvety fialové s bielym a na druhých dvoch fialové so žltým, tomu sa aj ja čudujem
veronika13
05.08.09,09:22
myslím, že je to podmienené vplyvom svetla, tak ako pri všetkých rastlinách.....moja mama má jednu ktorá má 4 stonky na 2 stonkách má kvety fialové s bielym a na druhých dvoch fialové so žltým, tomu sa aj ja čudujem

možno je tak skrížena, kto vie... ale môže to byť zaujímavé
veronika13
05.08.09,09:26
mne odkvitá dendrobium nobile. Má vysokú tú kvetnú stonku. Čítala som, že sa môže nechať a narastie na nej nová rastlinka, ale tiež, že sa môže zrezať a rastlinka si potom vyženie nové stonky. Dve mi už rastú, tak neviem či ju nechať, alebo zrezať. Dosť sa bojím, aby mi potom neodhnila:confused: čo poradíte?
Zdenka175
05.08.09,09:26
Chcem sa spýtať či sa to aj vám stalo niekedy. Vyberiem kvetináč z obalu a na spodku v obale si chodia také malé mušky. Nie veľa. Treba s tým niečo robiť?Môže to byť z tepla? Alebo presadiť ale je úplne zakvitnutá. Polievam len 1x 5 dní.
Nikto ste nemali na spodku tie mušky?
veronika13
05.08.09,09:28
ja teraz v obchodom úspešne odolávam, ale je to ťažké... tie miniorchidky sú zaujímavé, ja som zatiaľ videla len fialové, tie čo ste pridali sú krásne.. som rozmýšľala čo sú to zač, že či sú to neni zasadené keiky, alebo sú to nejaké zakrpatené orchidky, keď ceny za ne sú také nehorázne, teda čo som ja videla, tak stáli okolo 15€
Zdenka175
05.08.09,09:35
ja teraz v obchodom úspešne odolávam, ale je to ťažké... tie miniorchidky sú zaujímavé, ja som zatiaľ videla len fialové, tie čo ste pridali sú krásne.. som rozmýšľala čo sú to zač, že či sú to neni zasadené keiky, alebo sú to nejaké zakrpatené orchidky, keď ceny za ne sú také nehorázne, teda čo som ja videla, tak stáli okolo 15€
U nás boli mini za takú cenu ako veľké. Niekde 8-10e
veronika13
05.08.09,09:58
U nás boli mini za takú cenu ako veľké. Niekde 8-10e

veď to, že ceny ako na veľké...
na tie mušky by som použila bežný postrek proti škodcom, možno sú z prílišnej vlhkosti, alebo sa im tvoja orchidka veľmi zapáčila;)
sisima
05.08.09,10:32
zdravim vsetkych milovnikov orchidei :)
uz dlhsie sledujem tuto diskusiu, a neda mi nepridat sa... doma mam celkovo 8 orchidei (3 nove mi pribudli za uplynuly tyzden :) ale mam problem s jednou starsou... myslim, ze mi uplne odide... najprv ju napadli tie male biele potvory, potom, som ju z toho dostala, ale raz som si vsimla ze je akasi labilna a zistila som, ze jej odumreli vsetky korene v substrate, ostal jej len 1 na povrchu, stonka zozltla, listy su makke...
Vyskusala som hocico, co som sa tu docitala... a nic... uz som ju aj vyhresila:mad: momentalne skusam "sackovu" metodu...:confused:

a pridavam foto orchidei z Kuby, konkr. z Hemingwayovej zahrady v San Franciscu de Paula;)
vieroslava
05.08.09,10:39
Mam otázku. Tiež mi teraz začala odchádzať jedna orchidea a chcem použiť sáčkovú metódu. Keď dáte orchideu do sáčka a uzavriete, už s tým nič nerobíte? Alebo ju občas orosíte, alebo ako vlastne postupujete a ako dlho?
lenus
05.08.09,11:04
Konečne sa mi podarilo odmeniť sa za tú štátnicu a keďže som sa nevedela rozhodnúť medzi tou fľakatou a žltou, priateľ vzal obidve, že jedna bude od neho :D Na poslednej fotke je tá, čo ju mám momentálne v sáčku. Rastie tam nový list a objavili sa tam 4 také výrastky, ako na fotke. Tak dúfam, že to budú korene.
Ivus44
05.08.09,11:58
lenus gratulujem, ta flakata je nadherna
lenus
05.08.09,12:06
lenus gratulujem, ta flakata je nadherna
Ďakujem, tá bola aj u mňa väčšou favoritkou :)
Jara
05.08.09,12:13
Moje miniorchidejky čo som sem vložila boli po 4,99 €. To píšem len pre informáciu, že niekde sú také drahé. No a je to taký vyšľachtený druh, neni to ani kejka, ani zakrpatená /tak mi povedala predavačka/, je to dovoz z Dánska a tie veľké phaly čo mám sú z Holandska.
vikinka.n
05.08.09,12:37
Nikto ste nemali na spodku tie mušky?

Skus ich preliat trochou jarovej vody, mne to radila kvetinarka, ale ne moc silnej koncentracie, len trosicka jary.
Mne ked sa objavili musky tak som ich zrovna chcela presadit do koko chipsov, ked som ich presadila, musky zmizli.
Zdenka175
05.08.09,13:53
Mam otázku. Tiež mi teraz začala odchádzať jedna orchidea a chcem použiť sáčkovú metódu. Keď dáte orchideu do sáčka a uzavriete, už s tým nič nerobíte? Alebo ju občas orosíte, alebo ako vlastne postupujete a ako dlho?
pozri p.1733 a niektoré predtým
Zdenka175
05.08.09,13:56
Konečne sa mi podarilo odmeniť sa za tú štátnicu a keďže som sa nevedela rozhodnúť medzi tou fľakatou a žltou, priateľ vzal obidve, že jedna bude od neho :D Na poslednej fotke je tá, čo ju mám momentálne v sáčku. Rastie tam nový list a objavili sa tam 4 také výrastky, ako na fotke. Tak dúfam, že to budú korene.
Mne sa viac páči tá žltá. Pozerám ju v kvetinárstve, no nemôžem na takú natrafiť:mee:Ale obe sú pekné
Zdenka175
05.08.09,13:58
Skus ich preliat trochou jarovej vody, mne to radila kvetinarka, ale ne moc silnej koncentracie, len trosicka jary.
Mne ked sa objavili musky tak som ich zrovna chcela presadit do koko chipsov, ked som ich presadila, musky zmizli.
Ako keď prelievam takým spôsobom? Len pridám troška jary.
jajax
05.08.09,16:22
lenus obidve su velmi pekne ale ta prskana je proste super
vikinka.n
05.08.09,17:27
Ako keď prelievam takým spôsobom? Len pridám troška jary.

ano
sayly
06.08.09,05:43
Konečne sa mi podarilo odmeniť sa za tú štátnicu a keďže som sa nevedela rozhodnúť medzi tou fľakatou a žltou, priateľ vzal obidve, že jedna bude od neho :D Na poslednej fotke je tá, čo ju mám momentálne v sáčku. Rastie tam nový list a objavili sa tam 4 také výrastky, ako na fotke. Tak dúfam, že to budú korene.

gratulujem, idú nové korienky:D...teším sa s Tebou
Iconka
06.08.09,05:46
Moj najnovsi phalenopsis,ma mensie kvietky ako ten bezny a ja biely,aj ked na fotkych vypada ako zlty:---
sayly
06.08.09,06:02
Mam otázku. Tiež mi teraz začala odchádzať jedna orchidea a chcem použiť sáčkovú metódu. Keď dáte orchideu do sáčka a uzavriete, už s tým nič nerobíte? Alebo ju občas orosíte, alebo ako vlastne postupujete a ako dlho?

orchideu treba očistiť od starýh zhnitých korienkov, posypať škoricou (dezinfekcia), dať do prázdneho črepníka bez substrátu a uzavrieť do sáčku, na ktorom treba urobiť pár otvorov, aby mohla dýchať...ja nerosím, až keď začnú rásť nové korienky...občas treba dať sáčok dolu, aby sa vyvetrala...na zasadenie musia narásť 3 - 5 korienkov cca 5 až 7 cm dlhé
vikinka.n
06.08.09,08:21
Moj najnovsi phalenopsis,ma mensie kvietky ako ten bezny a ja biely,aj ked na fotkych vypada ako zlty:---

krasna, ja uz som ju videla na zahrada u mamy ;)
Iconka
06.08.09,10:13
vikinka,takze aj ty si tam?aky mas nick tam?
dominica
06.08.09,10:24
zabudla som pridat foto.tu je.
Tak tejto nádhere by som ani ja veru neodolala...:)
dominica
06.08.09,10:25
vcera som si kupila dalsiu orchideu-mini v kauflande.myslite ze by som uz mala navstivit nejakeho psychiatra:Dzle je ze ma v tom muz podporuje a neviem kedy prestat:---
myslela som to k tomuto príspevku ;)
Ivus44
06.08.09,13:20
Ahojte. Chcem sa spytat k prvej fotke, myslite, ze to moze byt keika? mam tam tri listocky a mne sa este nestalo, ze by mi listy rastli z boku abo zo spodu. Vzdy zo srdiecka. A k druhej fotke, mam ju odkvitnutu uz 3 mesiace, teraz ide vyhnat uz 5 -ty list odkedy odkvitla a stale mi pribuda vela korenov. Zatial stonka ziadna nepribudla, cize sa nechysta ani puky vyhanat. Myslite, ze by som ju mala presadit, ked takto rastie?
vikinka.n
06.08.09,13:20
vikinka,takze aj ty si tam?aky mas nick tam?

taky jak tu vikinka.n
Ma-Ba
06.08.09,13:50
Ahojte. Chcem sa spytat k prvej fotke, myslite, ze to moze byt keika? mam tam tri listocky a mne sa este nestalo, ze by mi listy rastli z boku abo zo spodu. Vzdy zo srdiecka. A k druhej fotke, mam ju odkvitnutu uz 3 mesiace, teraz ide vyhnat uz 5 -ty list odkedy odkvitla a stale mi pribuda vela korenov. Zatial stonka ziadna nepribudla, cize sa nechysta ani puky vyhanat. Myslite, ze by som ju mala presadit, ked takto rastie?

Na prvej fotke je nová rastlinka, dobré je dávať na ňu pozor pri polievaní.
Presádzať? A načo?
Ma-Ba
06.08.09,14:35
Práve kvitne - veľmi šikovná rastlinka. Vytvorila 2 keiky a veľmi skoro po presadení rozkvitla. Na pohľad jednoduchá, ale poteší.
Ma-Ba
06.08.09,14:40
A takto to dopadne, ak sa nechá kvetina na balkóne a silnejšie zafúka.
veva..
06.08.09,15:12
A takto to dopadne, ak sa nechá kvetina na balkóne a silnejšie zafúka.
Ja mám tiež jednu vo vode.
jajax
06.08.09,16:34
A takto to dopadne, ak sa nechá kvetina na balkóne a silnejšie zafúka.
je to velka skoda:mee: ozaj je pekna.tak nech ti v tej vaze vydrzi co najdlhsie.
jajax
06.08.09,16:37
Ma-Ba to ma dva druhy kvetov?obzeram ju a nejde mi to do hlavy.:eek::eek:
jajax
06.08.09,16:42
pred casom som slubila ze dam fotky novych orchidei ked rozkvitnu.tu su.
veva..
06.08.09,18:42
Mimo témy.
Nevie mi niekto poradiť, prečo sa mi prestali zobrazovať fotky, smajlikovia a aj všetky obrázky. Keď si zapnem bratov počítač, tak tam je to v poriadku.
vikinka.n
06.08.09,18:48
Mimo témy.
Nevie mi niekto poradiť, prečo sa mi prestali zobrazovať fotky, smajlikovia a aj všetky obrázky. Keď si zapnem bratov počítač, tak tam je to v poriadku.

mimotemyu mna pohoda, vsetko funguje
veva..
06.08.09,18:57
Už aj u mňa.:) V nastaveniach som to mala len pre poradu vypnuté.
Ivus44
07.08.09,05:11
Na prvej fotke je nová rastlinka, dobré je dávať na ňu pozor pri polievaní.
Presádzať? A načo?
ked sa mi robi nova rastlinka, mam ju v buducnosti oddelit alebo to mam spolu cele nechat a ked mi orchidka odkvitne, dat to do vacsieho kvetinaca, ked tam budu dve rastlinky? No a tu druhu orchidku s presadzanim preto, ze uz ma moooooooooooc korenov aj vzdusnych aj v substrate a neviem kam sa to najblizsie este potlaci.
sayly
07.08.09,05:24
ked sa mi robi nova rastlinka, mam ju v buducnosti oddelit alebo to mam spolu cele nechat a ked mi orchidka odkvitne, dat to do vacsieho kvetinaca, ked tam budu dve rastlinky? No a tu druhu orchidku s presadzanim preto, ze uz ma moooooooooooc korenov aj vzdusnych aj v substrate a neviem kam sa to najblizsie este potlaci.

keiku oddeľ a presaď keď bude mať cca 3 - 5 korienkov cca 5 a viac cm dlhé, no a s tým presádzaním, počkala by som do jary, je to najlepšie obdobie na presádzanie
Ma-Ba
07.08.09,06:21
Ma-Ba to ma dva druhy kvetov?obzeram ju a nejde mi to do hlavy.:eek::eek:
jajax - máš ich krásne, tie farby sa mi veľmi páčia.
Teraz k otázke - bordová skončila vo vode lebo sa zlomila. Bol to nový prírastok o to väčšia smola. A ten druhý kvietok bol vo vode už skôr, odstrihla som stvol, aby si orchidka oddýchla, kvitla takmer od novembra.Takže žiadna rarita, len dva kvety v jednej váze.
Ma-Ba
07.08.09,06:42
ked sa mi robi nova rastlinka, mam ju v buducnosti oddelit alebo to mam spolu cele nechat a ked mi orchidka odkvitne, dat to do vacsieho kvetinaca, ked tam budu dve rastlinky? No a tu druhu orchidku s presadzanim preto, ze uz ma moooooooooooc korenov aj vzdusnych aj v substrate a neviem kam sa to najblizsie este potlaci.
Ivus44 - to záleží na Tvojom rozhodnutí, či deliť alebo nie. Ak ju neoddelíš budeš mať silnú, pravdepodobne bohato kvitnúcu rastlinu. Ak oddelíš - môžeš s niekým vymeniť, alebo ak by jedna vyhynula bude náhrada.
Ale v tomto stave určite vydrží do budúceho roka. Do jari narastie, dobre zakorení a potom sa môžeš rozhodnúť.
Tá druhá - tiež ako sa rozhodneš. Myslím, že vydrží aj do jari, ale ak ju opatrne s citom presadíš nič sa nestane.
Ivus44
07.08.09,08:19
Mno tak si necham od vas poradit a presadzat budem na jar :)som strasne happy, ze mi pribuda nova rastlinka. Inak, mam jednu orchideu, co krasne silno vonia. Mam ich doma 5 a vonia mi iba tato jedna a je to phala.Mate aj vy phaly, co vonaju???
avonka1
07.08.09,08:41
U mňa sa orchideám nedarilo. Sú na južnom okne za mierne sklopenými žalúziami, chránené pred prievanom. Raz za 10 dní ich vložím na noc do lavóra s dažďovou vodou ( obsahujúcou hnojivo na orchidey ), a to im fakt pomáha! Predtým "zdochlinky" mi niektoré kvitnú, iným rastú aspoň nové korene, ale s pôvodným stavom sa to nedá ani porovnať! U miniatúrky mi rastie nový výhonok, tak som zvedavá, či to náhodou nebude kvet, lebo je už dosť vysoko. :-)
jajax
07.08.09,09:42
jajax - máš ich krásne, tie farby sa mi veľmi páčia.
Teraz k otázke - bordová skončila vo vode lebo sa zlomila. Bol to nový prírastok o to väčšia smola. A ten druhý kvietok bol vo vode už skôr, odstrihla som stvol, aby si orchidka oddýchla, kvitla takmer od novembra.Takže žiadna rarita, len dva kvety v jednej váze.
skoda myslela som ze je z teba novy micurin:D:D
sayly
07.08.09,09:59
U mňa sa orchideám nedarilo. Sú na južnom okne za mierne sklopenými žalúziami, chránené pred prievanom. Raz za 10 dní ich vložím na noc do lavóra s dažďovou vodou ( obsahujúcou hnojivo na orchidey ), a to im fakt pomáha! Predtým "zdochlinky" mi niektoré kvitnú, iným rastú aspoň nové korene, ale s pôvodným stavom sa to nedá ani porovnať! U miniatúrky mi rastie nový výhonok, tak som zvedavá, či to náhodou nebude kvet, lebo je už dosť vysoko. :-)

na celú noc:eek: do vody?...no kočka dávaj si pozor, aby sa im niečo nestalo, možno sa im najprv darí, ale po čase:mee:, no to by som neriskovala, pre mňa z mojich skúseností je aj hodina vo vode moc, ale veď uvidíš sama
tara464
07.08.09,11:17
na celú noc:eek: do vody?...no kočka dávaj si pozor, aby sa im niečo nestalo, možno sa im najprv darí, ale po čase:mee:, no to by som neriskovala, pre mňa z mojich skúseností je aj hodina vo vode moc, ale veď uvidíš sama
Mno ja jednu orchideu macam vo vode asi tak 15 min ani to nie.citala som ze bysa orchidey vecerom nemali polievat vraj preto ze v noci sa znizi trosku teplota a podporuje to odhnivanie korenov cize ja by som to v noci tiez nepolievala
vikinka.n
08.08.09,16:13
Moja nová Cambria :)
Silvernola
08.08.09,18:30
Náááádhera!!!!!
dominica
08.08.09,19:26
pred casom som slubila ze dam fotky novych orchidei ked rozkvitnu.tu su.
tú na tej druhej foto mám aj ja ;), je presne taká istá, len dúfam, že zakvitne aj mne...
vikinka.n
08.08.09,19:50
tú na tej druhej foto mám aj ja ;), je presne taká istá, len dúfam, že zakvitne aj mne...

To je vsetko jedna orchidea
tara464
09.08.09,07:42
;)tkže toto je taa orchidea za 2 eura co som slubila ze ked rozkvitne pridam foto a nahodila si 9 pucikov.:D
cactus
09.08.09,07:54
;)tkže toto je taa orchidea za 2 eura co som slubila ze ked rozkvitne pridam foto a nahodila si 9 pucikov.:D
mňa zaujali tie obaly na kvetináče...
dominica
09.08.09,16:26
To je vsetko jedna orchidea
ja som odpovedala jajax :D, čo dala ona fotky ešte neviem kedy, je tam jej citát...
vikinka.n
09.08.09,20:06
ja som odpovedala jajax :D, čo dala ona fotky ešte neviem kedy, je tam jej citát...

aha, prepac, ja som to len tak narychlo citala a bolo to hned pod mojim ;)
paulinkaZH
10.08.09,08:48
ahojte potrebujem pomoct, mojej orchidei zacali zltnut listy, uz jej jeden odpadol, polievam ich raz za tyzden tak ako radite, hnojim raz za dva tyzdne, korienky ma pekne zelene, foto mam v albume..prosim poradte mi co s tym..nechcem onu prist
dominica
10.08.09,09:48
aha, prepac, ja som to len tak narychlo citala a bolo to hned pod mojim ;)
takú ako ty zatiaľ nemám, ale je krásna ;), nech sa jej tak pekne darí nadalej...
jajax
10.08.09,10:27
ja som odpovedala jajax :D, čo dala ona fotky ešte neviem kedy, je tam jej citát...
ja som tiez myslela ze odpovedas vikinke:D:Dasi by som mala pozornejsie citat.verim ze ti ta tvoja raz zakvitne.ja kym chodim pozerat ci nie je nieco nove tak sa nic nedeje.potom to vzdam a zrazu zistim ze vyhana;)
vikinka.n
10.08.09,11:05
ahojte potrebujem pomoct, mojej orchidei zacali zltnut listy, uz jej jeden odpadol, polievam ich raz za tyzden tak ako radite, hnojim raz za dva tyzdne, korienky ma pekne zelene, foto mam v albume..prosim poradte mi co s tym..nechcem onu prist

Neviem, ale mne sa zda ze tam na tych listoch je nejaka plesen. Ja by som to asi odstrihla a ranku zasypala skoricou, kym to nedojde do srdiecka.
tara464
10.08.09,11:10
ahojte potrebujem pomoct, mojej orchidei zacali zltnut listy, uz jej jeden odpadol, polievam ich raz za tyzden tak ako radite, hnojim raz za dva tyzdne, korienky ma pekne zelene, foto mam v albume..prosim poradte mi co s tym..nechcem onu prist
mno tak aj u mna bol taky pripad a to bolo od slnka ty listocky su spalene a ja som to odstrihla ale iba to co bolo spalene.
jajax
10.08.09,11:11
podarila sa mi nejaka blbost,neviem kam mi dalo prispevok takze ked ho niekde uvidite necudujte sa prosim:confused:
dnes som v mojom oblubenom kvetinarstve objavila cambrie.nevedela som sa rozhodnut ktoru si kupim.teraz mam vdaka pomoci mojho muza tri plus stvrtu pre sestru.mame dnes sice vyrocie ale myslela som ze aspon moj muz ma rozum:D
vsetky su na dvoch fotkach-posledne dve su pre sestru.
jajax
10.08.09,11:15
ahojte potrebujem pomoct, mojej orchidei zacali zltnut listy, uz jej jeden odpadol, polievam ich raz za tyzden tak ako radite, hnojim raz za dva tyzdne, korienky ma pekne zelene, foto mam v albume..prosim poradte mi co s tym..nechcem onu prist
ja som mala to iste,odstrihla som cely list a zda sa ze to je v poriadku lebo sa nic nedeje dokonca mi vyhana novy list.
vikinka.n
10.08.09,11:16
Su nadherneeeeeee, mam taky pocit ze teraz je nejaku Cambriove obdobie :)
vikinka.n
10.08.09,11:17
Ked som kupovala ja svoju, tak kvetinarka mala 4. Jednu krajsiu jak druhu. Vsetky som vzat nemohla, moj milovany by ma zastrelil. Som jej normalne musela vynadat, ze naco ich bere tolko, keby mala len jednu tak nemam problem. Dojdem zoberem a idem, takto som tam hodinu stala a okukovala ich :)
vikinka.n
10.08.09,11:19
Ty co letnite oncidka vonku, do kedy ho mozem nechat na balkone? Neni mu tam uz zima v noci?
beba13
10.08.09,11:31
Dievčatá potrebujem poradiť moja orchidea, vyhnala asi 4 korienky, ale nejdu do zeminy no rastú poza kvetináč môžu tak zostať, alebo ich tam mám nejako dostať jeden som skúšala no zlomil sa. čo s nimi?
vikinka.n
10.08.09,11:36
Dievčatá potrebujem poradiť moja orchidea, vyhnala asi 4 korienky, ale nejdu do zeminy no rastú poza kvetináč môžu tak zostať, alebo ich tam mám nejako dostať jeden som skúšala no zlomil sa. čo s nimi?

Nechaj ich tak, nech si rastu kam chcu, hlavne ze rastu :)
paulinkaZH
10.08.09,11:43
no ok slecny tak som odstranila vsetky tie zlte listy, dufam jej to pomoze =o) a ak nie mam dalsich 6 .... a ked jej to nepomoze budem mat vyhovorku nato aby som si mohla kupit dalsiu bez toho aby ma priatel chcel vyhodit z domu =o))))) dakujem za radu....
Jara
10.08.09,11:58
Jajax, to je teda nádhera. Zlatý to manžel. Ale naozaj je ťažko vybrať si, keď sú všetky nádherné. Taký problém mala aj vikinka a aj ja som už takto stála a nevedela si ktorú vybrať. Závisláčky... No ja mám už len ten problém, že neviem kam ich dám. Treba nové okná a širšiu parapetu... Tak uvažujem. Teraz ich kupujem pre babky a sestru a kámošky a teším sa, keď vidím, že aj oni sú už závisláčky...
jajax
10.08.09,12:22
Jajax, to je teda nádhera. Zlatý to manžel. Ale naozaj je ťažko vybrať si, keď sú všetky nádherné. Taký problém mala aj vikinka a aj ja som už takto stála a nevedela si ktorú vybrať. Závisláčky... No ja mám už len ten problém, že neviem kam ich dám. Treba nové okná a širšiu parapetu... Tak uvažujem. Teraz ich kupujem pre babky a sestru a kámošky a teším sa, keď vidím, že aj oni sú už závisláčky...
nabuduci tyzden nam idu robit nove okna a aj ked sa cudovali naco take siroke parapety(to este nikto nechcel) tak sa bojim ze mi nebudu stacit:D
beba13
10.08.09,12:37
Nechaj ich tak, nech si rastu kam chcu, hlavne ze rastu :)
ďakujem, tak ich nechám tak.:)
Ma-Ba
10.08.09,12:40
podarila sa mi nejaka blbost,neviem kam mi dalo prispevok takze ked ho niekde uvidite necudujte sa prosim:confused:
dnes som v mojom oblubenom kvetinarstve objavila cambrie.nevedela som sa rozhodnut ktoru si kupim.teraz mam vdaka pomoci mojho muza tri plus stvrtu pre sestru.mame dnes sice vyrocie ale myslela som ze aspon moj muz ma rozum:D
vsetky su na dvoch fotkach-posledne dve su pre sestru.
jajax - tie cambrie sú krásne a máš medzi nimi presne takú akú si chcela.
Mimochodom mať takého muža je úžasné, tiež to poznám.
Ale možno je to taktika, radšej obetujú peniaze, aby nemuseli čakať, kým sa pre niektorú rozhodneme :).
Ma-Ba
10.08.09,12:48
Ty co letnite oncidka vonku, do kedy ho mozem nechat na balkone? Neni mu tam uz zima v noci?
vikinka - letnené orchidky môžu byť vonku určite min. do septembra. Niektoré dokonca do prvých mrazov, ale nesmú byť mokré. Takže o oncídium sa neboj, nočné teploty v tomto čase určite nie sú také nízke, aby museli ísť orchidky dnu.
Ivus44
10.08.09,14:54
jajax, mno asi dohodnem mojmu priatelovi stretko s tvojim muzom ;) nech ho nauci :D
Ivus44
10.08.09,14:58
Mimochodom, v stredu idem do Bratislavy omrknut baumaxy ohladom crievickovca. Neviete mi poradit kde okrem baumaxu v Ba by som ho mohla zohnat? Nejake dobre, velke kvetinarstvo.hm?
Ma-Ba
10.08.09,17:02
Mimochodom, v stredu idem do Bratislavy omrknut baumaxy ohladom crievickovca. Neviete mi poradit kde okrem baumaxu v Ba by som ho mohla zohnat? Nejake dobre, velke kvetinarstvo.hm?
HORNBACH, IKEA, AUPARK - kvetinárstvo.
sayly
11.08.09,04:03
ahojte potrebujem pomoct, mojej orchidei zacali zltnut listy, uz jej jeden odpadol, polievam ich raz za tyzden tak ako radite, hnojim raz za dva tyzdne, korienky ma pekne zelene, foto mam v albume..prosim poradte mi co s tym..nechcem onu prist


mne to tiež pripadá ako nejaká plieseň
kdana
11.08.09,06:52
tak tomu sa hovorí zbierka, ja mám zatiaľ dve - bielu a žltú, musím povedať, že sú to veľmi vďačné kvietky. Nech sa Vám aj naďalej darí
Zdenka175
11.08.09,09:59
Takúto peknú fotku som objavila na jednej stránke. To je krása pre naše oči.
sayly
11.08.09,10:02
ahojte babenky...tak ak si pamätáte na tú moju bielu, čo mi nahodila tak veľa pukov a neskôr som Vám písala, že má všetky kvety zvädnuté, no nedalo mi to a išla som pozrieť korene, pred tým ich mala ok a teraz mala všetky odhnité:eek::eek::eek:, skoro ma trafilo a zase keď som začala polievať namáčaním sa to stalo:mee:, myslela som si, že keď je leto bude potrebovať poradne napiť raz za týždeň, tak som máčala cca 15 min raz za týždeň, no začali odchádzať aj listy, ešte šťastie, že mala kopec vzdušných korienkov, tak som ju zasadila a uvidím ako to prežije, je to moja najstaršia orchideika...inak, čo nevidieť mi zakvitne aj keika a ďalšie tri orchidky, tak potom nahodím foto spolu s touto bielou...už nikdy nebudem meniť spôsob polievania:mee:...budem pekne len prelievať s cca 0,5 - 1 dcl vody
Zdenka175
11.08.09,11:03
nabuduci tyzden nam idu robit nove okna a aj ked sa cudovali naco take siroke parapety(to este nikto nechcel) tak sa bojim ze mi nebudu stacit:D
No dobre rozmýšľaš s tými parapetami a aké široké ich budeš mať?:)
jajax
11.08.09,12:24
jajax - tie cambrie sú krásne a máš medzi nimi presne takú akú si chcela.
Mimochodom mať takého muža je úžasné, tiež to poznám.
Ale možno je to taktika, radšej obetujú peniaze, aby nemuseli čakať, kým sa pre niektorú rozhodneme :).
mozno mas pravdu lebo mi podozrivo ochotne podal peniaze a ked som vysla von tak sa s predavacom na niecom dobre bavili a nechcel prezradit na com.myslim ze to je jasne.ale za tie orchidei mu to odpustim:Dja mam vazne vianoce:---
jajax
11.08.09,12:26
No dobre rozmýšľaš s tými parapetami a aké široké ich budeš mať?:)
mimotemybudu siroke len 26 cm.mne sa to nezda vela ale ze este nikomu take nerobili.
Zdenka175
11.08.09,13:25
mimotemybudu siroke len 26 cm.mne sa to nezda vela ale ze este nikomu take nerobili.


mimotemyNo my máme 30 cm a okna sme robili pred 3 rokmi. Vtedy som orchidejky nepestovala. A nezdajú sa mi vôbec veľké.Povedala by som akurát.
veva..
11.08.09,14:49
Môže byť toto keika?
419434194441945
veva..
11.08.09,15:04
A ešte prikladám foto tej orchidejky, čo mi zmenila farbu.
4194841949 takáto bola ...
jess
11.08.09,15:33
Mala som kejku s dvomi kvetmi. Jeden kvet som opelila zo susednej orchidejky, tak som zvedavá, čo z toho bude. Momentálne kvet zvädol a stopka na ktorej bol zhrubla, tak čakám, čo bude ďalej. nemáte niekto skúsenosti ?
Ivus44
11.08.09,16:49
Môže byť toto keika?
419434194441945

ja myslim, ze ano bo sa to podoba na miniaturne srdiecko, odkial by chceli listy rast.
Ivus44
11.08.09,16:51
A ešte prikladám foto tej orchidejky, čo mi zmenila farbu.
pekneee ale asi to bude slnieckom. bo mne priame slniecko vytahalo farby z kvetov, ktore boli nan otocene :)
Ivus44
11.08.09,16:53
Sayly, uplne s tebou suhlasim s tym polievanim. Ja prelievam, sice miniem viac vody ako pises ale velmi sa im takto dari.
vikinka.n
11.08.09,18:46
Takúto peknú fotku som objavila na jednej stránke. To je krása pre naše oči.

aj ja som ju videla v abecede zahrady, som tam registrovana ;)
vikinka.n
11.08.09,18:49
Môže byť toto keika?
419434194441945

ano, ja myslim ze je ;)
vikinka.n
11.08.09,18:50
A ešte prikladám foto tej orchidejky, čo mi zmenila farbu.
4194841949 takáto bola ...

zaujimave, ale aj tak je krasna
zuzkahris
11.08.09,19:47
Ahojte! Tak dnes som dostala k meninám jednu nádhernú krásku, fotky prikladám :)
Zdenka175
12.08.09,04:29
aj ja som ju videla v abecede zahrady, som tam registrovana ;)

mimotemyVšimla som si ,no nebola som si istá či si to ty. Ale tá lámaná česko slovenčina má utvrdila.
Zdenka175
12.08.09,04:31
Ahojte! Tak dnes som dostala k meninám jednu nádhernú krásku, fotky prikladám :)
Ach aké sú krásnéé:):rolleyes:
vikinka.n
12.08.09,06:37
mimotemyVšimla som si ,no nebola som si istá či si to ty. Ale tá lámaná česko slovenčina má utvrdila.

mimotemyto neni lamana cesko slovencina :D tomu sa hovori svatojurstina , ja cesky nevim tak to radsej ani neskusam :D aby som nebola jak ty nase celebrity v TV, zbadaju cecha a uz pepikuju
Zdenka175
12.08.09,11:31
Objavila som peknú galériu orchidej na stránke www.celysvet.cz ak chcete pozrite si ju.:)
Xantypa
12.08.09,13:12
Dobrý deň,
prosím kto by mi vedel poradiť.... mám doma orchideu, ktorá mi už druhý rok nekvitne. Má krásne listy, veľké, zdravé. Keď som si ju kúpila mala tri výhonky plné kvetov, potom odkvitli, narástol jej potom už len jeden a odvtedy nič.... už druhý rok. Čo robiť. Prosím pomôžte. :confused:
Ma-Ba
12.08.09,13:38
Dobrý deň,
prosím kto by mi vedel poradiť.... mám doma orchideu, ktorá mi už druhý rok nekvitne. Má krásne listy, veľké, zdravé. Keď som si ju kúpila mala tri výhonky plné kvetov, potom odkvitli, narástol jej potom už len jeden a odvtedy nič.... už druhý rok. Čo robiť. Prosím pomôžte. :confused:
Aby orchidea /každá/ zakvitla je potrebné zabezpečiť zníženie nočnej teploty. Teplota by dlhodobejšie nemala klesnúť pod 15 st.C.
Skúste ju preniesť na svetlé, ale chladnejšie miesto, potom, ale menej polievať.
Xantypa
12.08.09,14:00
Orchideu mám na okne, na západnej strane, myslím že v najchladnejšej miestnosti v byte - v spálni ;). Skúsim ju teda polievať ešte menej ako doteraz, ale neviem prečo má krásne listy a kvety nikde :mee:. Ďakujem za radu, vyskúšam.
Ma-Ba
12.08.09,14:18
Pokles teploty by mal byť asi o 5 st.C, ale nie pod 15 st.C.
No kto vie, či je dobré experimentovať, alebo počkať, kým sa "rozhodne" kvitnúť. Moja známa dostala orchideu z príležitosti svadby. Nekvitla 5 rokov, preložila ju z kuchyne na severné okno do chladnejšej miestnosti. Keďže bola tehotná a pripravovala sa na pôrod nemala čas ju kontrolovať. Po príchode domov aj s malou dcérkou našla orchideu zakvitnutú. Bolo to veľmi milé. Aby sa mohla z nej tešiť preložila ju naspäť do kuchyne a od vtedy znovu nezakvitla je to už 2 roky.
tara464
12.08.09,16:47
Mala som kejku s dvomi kvetmi. Jeden kvet som opelila zo susednej orchidejky, tak som zvedavá, čo z toho bude. Momentálne kvet zvädol a stopka na ktorej bol zhrubla, tak čakám, čo bude ďalej. nemáte niekto skúsenosti ?
no aj ja som to skusal aa z toho zhrubla taka cibula a docitala som sa na anglickych strankach ze ako by ty semienka narastli.
to treba dat zavaraninovu flasku a agar a este nejake specialne hovadiny a to sa do toho da lenze sa stava ze tie semienka zacnu plesniviet.tak nwm
tara464
12.08.09,16:58
Dobrý deň,
prosím kto by mi vedel poradiť.... mám doma orchideu, ktorá mi už druhý rok nekvitne. Má krásne listy, veľké, zdravé. Keď som si ju kúpila mala tri výhonky plné kvetov, potom odkvitli, narástol jej potom už len jeden a odvtedy nič.... už druhý rok. Čo robiť. Prosím pomôžte. :confused:
Ja to robirvam tak aby mi zakvitla ze ju na 3 dni schovam pod krabicu aby mala tmu a mi po skoro mesiaci rozkvitne
zuzkahris
12.08.09,18:36
Ach aké sú krásnéé:):rolleyes:

Ďakujem, mám z nich obrovskú radosť :) !!!
Ivus44
12.08.09,19:06
Ahojte. som v tej bratislave a zhanam crievickovca. Dnes som skusila aupark a nula bodov. Ine navrhy okrem nakupnych centier? prosim, nemozem ho zohnat.
zuzkahris
12.08.09,19:35
Ahojte. som v tej bratislave a zhanam crievickovca. Dnes som skusila aupark a nula bodov. Ine navrhy okrem nakupnych centier? prosim, nemozem ho zohnat.
Ivus44, ja som videla v Hornbachu krásne ...
jessyca
12.08.09,20:14
Ahojte, mam orchideu asi pol roka. Kvietky odkvitli asi po mesiaci a pol a odvtedy zatial nezakvitla ale na stonke zacali rast listky- nova rastlinka a uz je tam aj korienok. Ma to asi tak 6-7 cm a 2 listky ktore su pekne pevne ale ta odkvitnuta orchidea je nejaka zoslabnuta. Ma slabe make listky a aj ta stonka na ktorej rastie nova orchidejka zvraskavela. Asi ten novy vyrastok si berie ziviny...aspon si myslim :) Stonku som este nikdy nestrihala ale kupila som ju uz zo skratenou stonkou. Mam ju skratit alebo nie? Je zelena zatial. je to Phalaenopsis a aj som ju uz presadzala asi pred 2 mesiacmi a musela som jej odstranit niektore korienky lebo boli odhnite tak jej ostali 2 korienky s toho jeden rastie von z nadobky.
sayly
13.08.09,04:09
Dobrý deň,
prosím kto by mi vedel poradiť.... mám doma orchideu, ktorá mi už druhý rok nekvitne. Má krásne listy, veľké, zdravé. Keď som si ju kúpila mala tri výhonky plné kvetov, potom odkvitli, narástol jej potom už len jeden a odvtedy nič.... už druhý rok. Čo robiť. Prosím pomôžte. :confused:

každý má iné skúsenosti, je to veľmi individuálne, mne sa prebrali všetky orchideiky keď som ich preložila na východné okno, teraz mi na 4 rastie kvetný stvol, jedna už začala kvitnúť, jednoducho sa im tam páči najviac, ale dendrobium nobile mám na juhozápadnom (viac na juh) a tomu sa darí zase tam, aj to kvitne
Ivus44
13.08.09,05:12
no idem teda poobede skusit hornbach, dufam, ze sa mi z tej ceny nezakruti hlava :D
Zdenka175
13.08.09,08:16
A ešte prikladám foto tej orchidejky, čo mi zmenila farbu.
4194841949 takáto bola ...
Ja mám skoro takú istú fialovú orchidejku ako ty a pri nej v kvetináči bol lístok a na ňom je taká odfotená ako sa teraz zmenila tebe. Mne tiež trochu mení farbu. Prikladám aj foto no nie je to moc vidieť, ten obrázok je svetlý.;)
Silvernola
13.08.09,10:10
Ja to robirvam tak aby mi zakvitla ze ju na 3 dni schovam pod krabicu aby mala tmu a mi po skoro mesiaci rozkvitne
To mi je novinka, s tým som sa ešte nestretla. Ako dlho to overuješ?
Zdenka175
13.08.09,10:21
Chcela som sa poradiť, keď presadíte phalu tak ju polejete hneď alebo tak za 5 dní.:)
Xantypa
13.08.09,10:25
Musím sa pochváliť.... dnes celý deň prší a akosi to na mňa zle vplývalo :mee:, tak som si išla urobiť radosť a kúpila som si orchideu. Hneď mi je lepšie :) :D. Vyskúšajte, pomáha to :D
Zdenka175
13.08.09,10:32
Musím sa pochváliť.... dnes celý deň prší a akosi to na mňa zle vplývalo :mee:, tak som si išla urobiť radosť a kúpila som si orchideu. Hneď mi je lepšie :) :D. Vyskúšajte, pomáha to :D
Ak možeš pridaj foto , potešíme sa aj my:D:)
Ivus44
13.08.09,14:58
mno tak dakujem za radu, hornbach bolo to prave orechove :D konecne mam to, po com som tuzila. ked sa o par dni dostavim domkov, ukazem aj foto.
veva..
13.08.09,15:01
Ja mám skoro takú istú fialovú orchidejku ako ty a pri nej v kvetináči bol lístok a na ňom je taká odfotená ako sa teraz zmenila tebe. Mne tiež trochu mení farbu. Prikladám aj foto no nie je to moc vidieť, ten obrázok je svetlý.;)
Moja je teraz po zmene farby fialová. Pred tým bola taká ako je na tom tvojom obrázku (bledá s tmavšími žilkami).
zuzkahris
13.08.09,18:04
Ivus44, tak sa teším na fotku, teším sa, že si našla čo si hľadala. Je to tam hotový raj :)
tara464
13.08.09,18:50
To mi je novinka, s tým som sa ešte nestretla. Ako dlho to overuješ?
No to nwm ale poradil mi to kamos aj on to tak robieva
Silvernola
14.08.09,04:15
A on s tým má vlastné skúsenosti? Zdá sa mi, že ak by to fungovalo, už by to bola všeobecne rozšírená informácia
sayly
14.08.09,04:46
Ahojte, mam orchideu asi pol roka. Kvietky odkvitli asi po mesiaci a pol a odvtedy zatial nezakvitla ale na stonke zacali rast listky- nova rastlinka a uz je tam aj korienok. Ma to asi tak 6-7 cm a 2 listky ktore su pekne pevne ale ta odkvitnuta orchidea je nejaka zoslabnuta. Ma slabe make listky a aj ta stonka na ktorej rastie nova orchidejka zvraskavela. Asi ten novy vyrastok si berie ziviny...aspon si myslim :) Stonku som este nikdy nestrihala ale kupila som ju uz zo skratenou stonkou. Mam ju skratit alebo nie? Je zelena zatial. je to Phalaenopsis a aj som ju uz presadzala asi pred 2 mesiacmi a musela som jej odstranit niektore korienky lebo boli odhnite tak jej ostali 2 korienky s toho jeden rastie von z nadobky.

no máš Ťažkú situáciu, novú keiku nemôžeš zasadiť, pretože nemá dostatočne veľa korienkov, jeden je veľmi málo, to isté platí aj pre veľkú rastlinu, aj dva korienky je málo a hlavne ak jeden necháš trčať von, na to aby rastlinka prežila potrebuje 3 - 5 korienkov cca 5 a viac cm dlhé, takže sa pozri v ako stave je ten jeden koreň ktorý je v substráte, neviem, či sa Ti podarí zachrániť keiku, ale asi by bolo dobre ju odstrihnúť a dať do vody, poprípade ju daj do sášku ako keď zachraňuješ normálnu rastlinku, počítam s tým, že aj na materskú budeš potrebovať použiť sáčkovú metódu
Zdenka175
14.08.09,05:29
No mať takúto zbierku je asi sen každej z nás. No dúfam, že až taká maniačka zo mňa nebude:D:D:---
Ivus44
14.08.09,07:16
Pôvodne som do hornbachu isla po črievičkovca ale kupila som ešte jednu. Viete mi povedat jej nazov????????? je to (odontocidium????) lebo nikde tam nebol. Obe stali okolo 8 eur, čo som bola veľmi milo prekvapená.
jajax
14.08.09,10:31
Pôvodne som do hornbachu isla po črievičkovca ale kupila som ešte jednu. Viete mi povedat jej nazov????????? je to (odontocidium????) lebo nikde tam nebol. Obe stali okolo 8 eur, čo som bola veľmi milo prekvapená.
myslim ze to je cambria.obe su krasne.myslim ze by som si aj ja mala zohnat cievickovca:Dale najprv musim zistit ci mam pren vhodne podmienky:rolleyes:
Zdenka175
14.08.09,13:51
Pôvodne som do hornbachu isla po črievičkovca ale kupila som ešte jednu. Viete mi povedat jej nazov????????? je to (odontocidium????) lebo nikde tam nebol. Obe stali okolo 8 eur, čo som bola veľmi milo prekvapená.
Vyzerá to na Vuylstekeraru - v obchodoch býva pod názvom Cambria. No neviem mňa nejak črievičkovce nelákajú. Najviac sa mi páčia lišajovce.;)
jajax
14.08.09,16:22
mne sa pacia take zvlastnejsie typy ale aj phaly.
nenasla som nic o crievickovcoch.mate nejake linky?alebo latinsky nazov?
zuzkahris
14.08.09,18:35
Ivus44, no krásne si kúpila, teším sa s tebou :) ! Už sa aj ja opäť teším na návštevu Hornbachu, tak nech sa im darí :)
Ivus44
15.08.09,06:21
mne sa pacia take zvlastnejsie typy ale aj phaly.
nenasla som nic o crievickovcoch.mate nejake linky?alebo latinsky nazov?

latinsky paphiopedilum a ja som nasla par stranok o nom. napr. aj tu su nejake info. zadaj si do vyhladavača črievičkovec, nie crievickovec a najde ti toho dosť :) http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/264675/
jajax
15.08.09,08:21
latinsky paphiopedilum a ja som nasla par stranok o nom. napr. aj tu su nejake info. zadaj si do vyhladavača črievičkovec, nie crievickovec a najde ti toho dosť :) http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/264675/
diky moc;)
Ivus44
15.08.09,09:13
Ivus44, no krásne si kúpila, teším sa s tebou :) ! Už sa aj ja opäť teším na návštevu Hornbachu, tak nech sa im darí :)

Dakujem :) bola som tam este aj vcera. aj priatel chcel crievickovca, tak som mu bola zobrat, takeho fialoveho, tak sme si vymenili. ze ja mam jeden zeleny a jeden fialovy kvet a on tiez :)
tara464
15.08.09,17:20
A on s tým má vlastné skúsenosti? Zdá sa mi, že ak by to fungovalo, už by to bola všeobecne rozšírená informácia
ja som tak dala co som spominala tu ruzovu co mi nahodila 9 kvetov ja si myslim ze u mna to funguje a jemu to poradila predavacka v kvetinarstve
privát
15.08.09,18:11
vo štvrtok som bola v Poľsku, pochodila po marketoch, niečo nádhera tie orchidejky, mali tam aj črievičkovce, dendrobium, samozrejme phaly od mini po veľké, najviac ma zaujali však o moc nižšie ceny ako u nás. Nabudúce si tam určite nakúpim do zbierky.
Pozdravujem
zuzkahris
16.08.09,18:58
Dakujem :) bola som tam este aj vcera. aj priatel chcel crievickovca, tak som mu bola zobrat, takeho fialoveho, tak sme si vymenili. ze ja mam jeden zeleny a jeden fialovy kvet a on tiez :)

Ja sa na črievičkovca chystám budúci rok na Flóre, musím si dať trošku pauzu s kupovaním kvietkov :), manžel mi kúpil k meninám nádhernú phalu s tým, že stačí, lebo nemáme už miesto :). Ale °nakazila ° som ho s orchideami :).
Ešte by ma zaujímala tá teplota pri akej sa má črievičkovec pestovať. Budeš ho mať stále pri izbovej teplote?
Silvernola
17.08.09,04:18
Nedávno ma predavačka v kvetinárstve (ináč – tiež rovnako „postihnutá“) prekvapila informáciou, že phaleá sa delia na „letné“ a „zimné“ – tie majú kvety ako z vosku a často výrazne žlté odtiene. Počuli ste o takom čomsi?:eek:
Ako napr. táto
sayly
17.08.09,04:41
Chcela som sa poradiť, keď presadíte phalu tak ju polejete hneď alebo tak za 5 dní.:)

cca za 10 sní, aby si korene privikli
sayly
17.08.09,04:47
Nedávno ma predavačka v kvetinárstve (ináč – tiež rovnako „postihnutá“) prekvapila informáciou, že phaleá sa delia na „letné“ a „zimné“ – tie majú kvety ako z vosku a často výrazne žlté odtiene. Počuli ste o takom čomsi?:eek:
Ako napr. táto

ja viem iba to, že sú druhy, ktoré začínajú kvitnúť na jeseň, iné zas na jar, ale neviem, ktoré sú aké, ja mám voskové cca 4 jedna mi kvitne od februára, ešte má jeden kvet a už začína nahadzovať puky na ďalšej stonke, tá nebude mať ani oddych:), mám jednu klasickú phalu a tá mi celú zimu nekvitla až na jar tak tá môže byť letná
Ivus44
17.08.09,08:36
Ja sa na črievičkovca chystám budúci rok na Flóre, musím si dať trošku pauzu s kupovaním kvietkov :), manžel mi kúpil k meninám nádhernú phalu s tým, že stačí, lebo nemáme už miesto :). Ale °nakazila ° som ho s orchideami :).
Ešte by ma zaujímala tá teplota pri akej sa má črievičkovec pestovať. Budeš ho mať stále pri izbovej teplote?

Ahoj. Mno črievičkovec ma radsej nizsie teploty ale ze tieto, co uz kupujeme v obchodoch su prisposobene na izbove teploty, ale velmi zle znasaju teploty nad 30 stupnov. Nepotrebuju tolko svetla ako phaly, radsej polotien, nesmu byt v uplnom tieni aby mohla prebiehat fotosynteza a v lete potrebuju vela vlhka, co zabezpecujem rano rozprasovacom a v zime zas sucho :)
Zdenka175
17.08.09,14:46
Dnes som bola pozrieť v meste orchidky. Lebo u nás nie je moc veľký výber. No bola som zhrozená v akom stave boli niektoré.:confused: Niekde boli skoro suché a niekde boli také preliaté. Normálne stála voda v srdiečku !! :eek::confused:Kúpila som si jednu odkvitnutú. Toľko som ich upozerala. Korene, listy, srdiečko však to poznaté. :eek: Hneď som si doma prezrela korene boli OK aj listu sú pevné. Bola za 3,5 €.Jedná odkvitala mala dva kvety , farba sa mi páčila . No srdiečko hrúza .:confused: Kúpila som si ešte jednu kvitnúcu len ešte nabíjam batérie.
Zdenka175
17.08.09,16:48
A toto je moja najnovšia orchidea
zuzkahris
17.08.09,18:51
Ahoj. Mno črievičkovec ma radsej nizsie teploty ale ze tieto, co uz kupujeme v obchodoch su prisposobene na izbove teploty, ale velmi zle znasaju teploty nad 30 stupnov. Nepotrebuju tolko svetla ako phaly, radsej polotien, nesmu byt v uplnom tieni aby mohla prebiehat fotosynteza a v lete potrebuju vela vlhka, co zabezpecujem rano rozprasovacom a v zime zas sucho :)
Ďakujem pekne za informácie, určite si aspoň jedného zaobstarám aj ja:).
A náhodou s Oncidiom nemáš skúsenosti? Mne pomaličky odkvitá a neviem, či teraz bude potrebovať oddych v nejakej chladnejšej miestnosti alebo ho mám nechať na pôvodnom mieste :confused: .. Je to moje prvé Ocidium a nechcem nič pokaziť:o.
Ivus44
17.08.09,20:24
Ďakujem pekne za informácie, určite si aspoň jedného zaobstarám aj ja:).
A náhodou s Oncidiom nemáš skúsenosti? Mne pomaličky odkvitá a neviem, či teraz bude potrebovať oddych v nejakej chladnejšej miestnosti alebo ho mám nechať na pôvodnom mieste :confused: .. Je to moje prvé Ocidium a nechcem nič pokaziť:o.

S oncidium skusenosti nemam, ale urcite su tu odbornicky, ktore ti poradia :) Mam knizku o orchideach a odtial ti odfotim stranku o vseobecnom pestovani oncidii. Cez to svetlo tam nie je vidiet dva riadky. v prvom je rastlinnymi vyluhmi a v druhom zacina hnojenie :)
jajax
18.08.09,04:12
S oncidium skusenosti nemam, ale urcite su tu odbornicky, ktore ti poradia :) Mam knizku o orchideach a odtial ti odfotim stranku o vseobecnom pestovani oncidii. Cez to svetlo tam nie je vidiet dva riadky. v prvom je rastlinnymi vyluhmi a v druhom zacina hnojenie :)
ja mam oncidko od sestry ked rozsadzala.to mi este nekvitlo.ale sestra mi dala svoje,ktore islo kvitnut.podarilo sa jej stonku zlomit a napriek tomu mi nakonci vyhnalo dalsie dve a zacina kvitnut.ona ho pestovala takym istym sposobom ako phaly.
jajax
18.08.09,04:14
to malo byt pre zuzku nie ivus.este asi spim:D:D:D
Ma-Ba
18.08.09,06:37
Začína kvitnúť Zygopetalum - vždy z nového výhonu.
zuzkahris
18.08.09,06:47
S oncidium skusenosti nemam, ale urcite su tu odbornicky, ktore ti poradia :) Mam knizku o orchideach a odtial ti odfotim stranku o vseobecnom pestovani oncidii. Cez to svetlo tam nie je vidiet dva riadky. v prvom je rastlinnymi vyluhmi a v druhom zacina hnojenie :)

Ďakujem Ivus44, aj ja mám nejaké knižky, ale všade píšu inak :)
zuzkahris
18.08.09,06:48
ja mam oncidko od sestry ked rozsadzala.to mi este nekvitlo.ale sestra mi dala svoje,ktore islo kvitnut.podarilo sa jej stonku zlomit a napriek tomu mi nakonci vyhnalo dalsie dve a zacina kvitnut.ona ho pestovala takym istym sposobom ako phaly.

Ďakujem jajax, tak aj ja ho budem mať stále s phalami, uvidíme, však keď znova začne kvitnúť určite pridám foto :)
Ma-Ba
18.08.09,06:52
Detaily, ktoré ma fascinujú vždy keď sa pozriem na orchideu.
jajax
18.08.09,11:20
Detaily, ktoré ma fascinujú vždy keď sa pozriem na orchideu.
uuuuuuzasne:---
zuzanagal
18.08.09,13:05
ja som si tento druh kúpila v kvetinárstve v TESCO za cenu 9,9 EUR
mata10
18.08.09,19:35
Dobrý večer,som tu nová ale strašne rada mám orchidei aj dnes som si jednu kupila mini orchideu bola strašne preliata mám ju hned presadiť?dakujem Martina
sayly
19.08.09,04:30
Dobrý večer,som tu nová ale strašne rada mám orchidei aj dnes som si jednu kupila mini orchideu bola strašne preliata mám ju hned presadiť?dakujem Martina

orchideiku netreba presádzať ak je v poriadku, takže ak má v poriadku listy, či korienky, tak netreba, nechať ju treba len preschnúť
mata10
19.08.09,11:28
Dakujem za radu,Martina.;)
dominica
19.08.09,11:46
Ahojte maniačky :D
dlho som tu nebola, lebo nejako nestíham, ale poctivo som vás dočítala ;)
Máte tu pofotené krásne kvetinky, aj rady s krabicami :D a pod....
Ja mám všetko po starom, len mi na niektorých orchidkách začali akoby vráskavieť listy, ale myslím, že to už mali trošku keď som ich kúpila a teraz je to o niečo viacej, neviete čím to môže byť? Starám sa o ne stále rovnako. Pofotím to, čo sa mi zdá neobvyklé a ukážem sa tu zas ;)
Zdenka175
19.08.09,19:18
Ahojte maniačky :D
dlho som tu nebola, lebo nejako nestíham, ale poctivo som vás dočítala ;)
Máte tu pofotené krásne kvetinky, aj rady s krabicami :D a pod....
Ja mám všetko po starom, len mi na niektorých orchidkách začali akoby vráskavieť listy, ale myslím, že to už mali trošku keď som ich kúpila a teraz je to o niečo viacej, neviete čím to môže byť? Starám sa o ne stále rovnako. Pofotím to, čo sa mi zdá neobvyklé a ukážem sa tu zas ;)
Zvráskavené akoby gumové listy sú znakom kolapsu koreňoveného systému. To som čítala a odporučajú zkontrolovať korene.
Zdenka175
20.08.09,05:50
Ahojte pestovateľky, tieto rady som vyčítala, možno vám pomôžu pri škodcoch :

Umyvanie jarou pomaha, normalne do vane pod sprchu poriadne namydlit vsetky listy... ..

na hnilobu velmi dobre pomaha vyluh z praslicky rolnej , najskor umyjes mydlom a potom roztokom praslicky... (ked to nieje vazne tak staci len postriekat),

na skodcov by som pouzila pesticid... (v ponuke je ich vela, treba si najst na internete aky to je skodca a vybrat)

a lepkave listy, pokial su to take kvapocky tak treba zvysit vzdusnu vlhkost... inak to nieje ziadna choroba...

toto má jedna pani otestované
Zdenka175
20.08.09,05:54
No aj ja som mala tie lepky. Najprv na stonke, potom na listoch a stratili sa úplne same.;) Nedávno som mala také malé mušky na spodku v obale a pomohla mi jarová voda. Dúfam, že sa už neobnovia:D:) Moja mama mala minule na orchidey napadnutý jeden list takým malými čiernymi muškami. Postriekala som jej to Cyperom a zatiaľ je všetko OK.;)
Zdenka175
20.08.09,07:23
Stojím pred rozhodnutím či je potrebné už preliať .:( Podľa koreňov už treba , no kvetináč je zarosený. Naše kvetinárka hovorí, poliať až keď nie je orosený kvetináč! Teraz cez leto sa mi začali trocha na kvetináči tvoriť také zelené fľaky. Nevyzerá to ako pleseň. Môže to byť teplom? Prelievam raz za 5-7 dní.:)
sayly
20.08.09,09:49
Stojím pred rozhodnutím či je potrebné už preliať .:( Podľa koreňov už treba , no kvetináč je zarosený. Naše kvetinárka hovorí, poliať až keď nie je orosený kvetináč! Teraz cez leto sa mi začali trocha na kvetináči tvoriť také zelené fľaky. Nevyzerá to ako pleseň. Môže to byť teplom? Prelievam raz za 5-7 dní.:)

tiež sa držím toho, že treba preliať až keď nie je orosený kvetináč, to zelené mám aj ja, je to akoby nejaký mach
dominica
20.08.09,10:48
Ahojte, tak som konečne pofotila kvetinky a to čo ma na nich trápi, tak snáď mi tu niekto pomôže...;)

tu je foto tých listov, čo sú zvráskavené, kvetinky som tak kúpila, ale zhoršilo sa to. Korene vyzerajú byť ok, dokonca kvitnú, len teraz nejak kvetinky trošku povadli, nie moc, ale predsa.
dominica
20.08.09,10:49
hodilo mi tam foto čo som fotila, keď som ju kúpila, teraz ten list
dominica
20.08.09,10:52
tu je ďalšia so zvráskaveným listom a ešte ma napadlo, že tie listy sú zmaknuté, ovisnuté, akoby zvadnuté...

Ostatné majú krásne listy ako na 3 fotke...
dominica
20.08.09,10:56
Táto orchidka mi tiež pripadá také chúďiatko, bola krajšia, ale teraz je nejaká nijaká, napriek tomu, že vyháňa novú stonku s listami, tak neviem, či sa jej u mňa páči, alebo nie a ako nakoniec dopadne.
Foto predtým a teraz...
dominica
20.08.09,10:59
No a nakoniec posledné dendrobko, nejak sa s ním nič nedeje a nerastie, je takéto už od kedy som ho kúpila...
Foto tiež ke´d som ho kúpila a teraz...
dominica
20.08.09,11:03
ešte ma napadlo, že moje staré phaly, čo ich mám už neviem koľko sú na tom v pohode, teraz sa im darí a vyháňajú nové listy ako bláznivé a všetky ostatné čo som kúpila nedávno sú také zrazu o ničom, akoby boli zvyknuté na iné podmienky....tak nechápem, čo sa to deje, lebo fakt odkedy ma chytila mánia a pribudli ďalšie, tak tie sú nič moc, no možno len preháňam.
Zdenka175
20.08.09,11:15
ešte ma napadlo, že moje staré phaly, čo ich mám už neviem koľko sú na tom v pohode, teraz sa im darí a vyháňajú nové listy ako bláznivé a všetky ostatné čo som kúpila nedávno sú také zrazu o ničom, akoby boli zvyknuté na iné podmienky....tak nechápem, čo sa to deje, lebo fakt odkedy ma chytila mánia a pribudli ďalšie, tak tie sú nič moc, no možno len preháňam.
Nie sú na priamom svetle? Vieš niekedy veľká starostlivosť nie je dobrá. :mad:Moja s tými ovisnutými listami ich má tiež trochu vráskavé. Možno tak reagujú na teplo. Na iných to nemám:)
dominica
20.08.09,12:00
Mám ich na východnom okne, lebo iné bohužiaľ nemám, slnko im tam svieti do 11tej do obeda a vôbec sa mi nezdá, že by som sa o ne nejako extra starala. 1x do týždňa ich polejem, alebo keď vidím, že majú ešte orosené kvetináče, tak aj neskôr a to je všetko. Nemám na ne teraz akosi času, lebo 2 deti a ešte pekné počasie, tak sa snažíme využiť každú voľnú chvíľku na to, aby sme boli vonku, alebo ideme na chatu, výlet, kupko, takže vôbec sa o ne nejako viac nestarám.
Zdenka175
20.08.09,14:16
Mám ich na východnom okne, lebo iné bohužiaľ nemám, slnko im tam svieti do 11tej do obeda a vôbec sa mi nezdá, že by som sa o ne nejako extra starala. 1x do týždňa ich polejem, alebo keď vidím, že majú ešte orosené kvetináče, tak aj neskôr a to je všetko. Nemám na ne teraz akosi času, lebo 2 deti a ešte pekné počasie, tak sa snažíme využiť každú voľnú chvíľku na to, aby sme boli vonku, alebo ideme na chatu, výlet, kupko, takže vôbec sa o ne nejako viac nestarám.
Východné okno to je OK. Možno si zvykajú len na nové prostredie u teba.:D
Ma-Ba
20.08.09,14:28
dominica- mne sa zdajú vysušené.Dendrobium phalaenopsis podľa mojich skúseností potrebuje jemnejší substrát a viac polievať ako phaly. Dendrobium nobile zhadzuje listy,po odkvitnutí by sa malo menej polievať-pahľuzy zvráskavejú, ale to nie je chyba. Podľa fotky to ťažko povedať, ale aj phaly sa mi zdajú podľa listov málo polievané. Orosené kvetináče ... dobré je urobiť otvory, aby sa vlhkosť dostala von. Každopádne treba vypozorovať čo, ktorý kvet potrebuje, trochu naštudovať a porovnať s tým čo mu poskytujem -tak trochu sa s tým vyhrať. Každý druh naozaj má svoje určité požiadavky. Nedá sa úspešne pestovať napr. teplomilné a chladnomilné dendrobium spolu.
Ivus44
20.08.09,17:18
dominica - ja som tiez polievala az ked som nemala orosene kvetinace ale zistila som, ze som ich polievala malo. pretoze aj napriek tomu, ze na kvetinaci bola rosa, substrat bol uplne vysuseny. tiez som mala problem s jednou, co mala zvraskavene a zvadnute listy, ako som ju zacala viac polievat, je v poriadku. v knizke som sa docitala, ze tieto problemy mozu suvisiet ohladom polievania, bud malo abo vela a este tu je jedna pricina, ze maju prilis vela zivin, ze su prehnojene.
dominica
20.08.09,19:24
Prehnojené nie sú určite, lebo ja moc nehnojím, ale veru asi teda potrebujú viac vody. Skúsim teda viac polievať, tak snáď sa vzchopia. Ďakujem za rady a budem informovať ako pokračujeme.
Je škoda, že mám len 2 okná a ani balkón, ale ešteže tie okná sú aspoň na východ. Mám malé možnosti na pestovanie a kúpených veľa kvetov :D
dominica
20.08.09,19:27
dominica- mne sa zdajú vysušené.Dendrobium phalaenopsis podľa mojich skúseností potrebuje jemnejší substrát a viac polievať ako phaly. Dendrobium nobile zhadzuje listy,po odkvitnutí by sa malo menej polievať-pahľuzy zvráskavejú, ale to nie je chyba. Podľa fotky to ťažko povedať, ale aj phaly sa mi zdajú podľa listov málo polievané. Orosené kvetináče ... dobré je urobiť otvory, aby sa vlhkosť dostala von. Každopádne treba vypozorovať čo, ktorý kvet potrebuje, trochu naštudovať a porovnať s tým čo mu poskytujem -tak trochu sa s tým vyhrať. Každý druh naozaj má svoje určité požiadavky. Nedá sa úspešne pestovať napr. teplomilné a chladnomilné dendrobium spolu.
Ma-Ba - ty si doslova odborníčka, klobúk dolu, mať tvoje vedomosti len o orchidkách...chdela by som ;)
dominica
20.08.09,19:28
chcela by som tam malo byť
sayly
21.08.09,04:11
Ma-Ba - ty si doslova odborníčka, klobúk dolu, mať tvoje vedomosti len o orchidkách...chdela by som ;)

keď budeš mať 80 orchideí ako Ma - Ba, potom to budeš mať aj ty vychytané;)...ja súhlasím s ma-bou, ak sú korene v poriadku, problém je v suchu, východné okno im určite neubližuje, dendrobko naozaj potrebuje viac vody, mne keď sa scvrkne a polejem ho, na druhý deň je pekne naliate...v lete treba trošku viac polievať, niektoré orchideiky si to vyžadujú
Ma-Ba
21.08.09,07:42
Ďakujem dievčence, ale nie je to so mnou až také "zlé". Snažím sa reagovať len na to s čím mám skúsenosť. Nemám vychytaných mnoho vecí. A na vašu úspešnú sáčkovú metódu sa nechytám vôbec.
Maruška54
21.08.09,08:00
moja cambria ktorá zakvitla mojim pričinením
Ivus44
21.08.09,08:37
moja cambria ktorá zakvitla mojim pričinením
tak to gragulujem ;)
Ma-Ba
21.08.09,17:36
Letné prírastky .
dominica
21.08.09,17:39
krásne...
tixi
22.08.09,15:05
Tu je moj 'jedinacik':)
Silvernola
22.08.09,15:20
Je perfektná.Ale určite jej je smutno. Daj vedieť, kedy prestane byť jedináčikom. Podľa seba súdim, že to dlho nepotrvá:);)
Zdenka175
22.08.09,16:17
Tu je moj 'jedinacik':)
Nádherna, presne po takejto túžim:D:D
tixi
22.08.09,16:56
Pre Silvernola: Urcite dam vediet.;)

Pre Zdenka 175: Dakujem.
Ivus44
22.08.09,17:44
Ahojte. netusite, kde sa da zohnat lampa pre pestovanie?
kristinagabi
22.08.09,18:29
Dobry vecer. Prosim Vas o radu. Asi pred dvoma tyzdnami som dostala orchideu Phlaenopsis.Po par dnoch mi zacali zltnut listy.Nedalo mi pokoj,tak som vybrala z kvetinaca a dobre som spravila,lebo mi uz korene zacali hnit.Odstrihla som ich a zasadila. Lenze listy zltnu dalej. Uz som odstrihla aj kvety-tak ste radili. Polievat ju nepolievam,len rosim. Ma uz len dva listy,ostatne som odstrihla.Citala som,ze by som ju mala dat do sacku. Mam odtrihnut vsetky listy a tak ju tam dat? Bez pody sa tam dava,vsak? Mam zaviazat sacok? Prosim pomozte...
annarei
23.08.09,06:47
Ahojte, chcem sa spýtať pestujete niekto miltóniu? Do čoho je dobre ju zasadiť?Ja som ju dala do kôry a do priesvitného kvetináča. Nebude jej náhodou lepšie v zemine pre orchidey a v tmavom kvetináči? ďakujem za každú radu.
:)Zdenka, ja mám dve Miltónie sú v hnedom črepniku ;) v ktorom je kôra, nemám ich na priamom svetle, polievam ich raz týždenne a kvitnú dvakrát do roka.:)
annarei
23.08.09,07:18
Tu je moj 'jedinacik':)
:)Určite pribudnú ďalšie, ťažko sa odoláva, keď sa ti za starostlivosť odvďačia nádhernými kvetmi:)
veva..
23.08.09,08:56
:)Určite pribudnú ďalšie, ťažko sa odoláva, keď sa ti za starostlivosť odvďačia nádhernými kvetmi:)
Naozaj sú nádherné, hlavne tá tretia.:)
Zdenka175
23.08.09,09:32
:)Zdenka, ja mám dve Miltónie sú v hnedom črepniku ;) v ktorom je kôra, nemám ich na priamom svetle, polievam ich raz týždenne a kvitnú dvakrát do roka.:)
No je úžasná:), mne poradila Ma- Ba mám ju v priesvitnom a namiešanom substráte kôra, grilovacie uhlie, polystyrén, a štrk. Zatiaľ sa jej darí a pekne rastie. Tvoja je väčšia.;)
kristinagabi
23.08.09,11:12
Nikto mi nechce poradit?
Zdenka175
23.08.09,11:23
Nikto mi nechce poradit?
Orchideu treba očistiť od starých zhnitých korienkov, posypať škoricou (dezinfekcia), dať do prázdneho črepníka bez substrátu a uzavrieť do sáčku, na ktorom treba urobiť pár otvorov, aby mohla dýchať... nerosíť, až keď začnú rásť nové korienky...občas treba dať sáčok dolu, aby sa vyvetrala...na zasadenie musia narásť 3 - 5 korienkov cca 5 až 7 cm dlhé. Potom treba mať trpezlivosť a čakať:mee: , vraj to trvá aj 4 mesiace. Ja som to ešte neskúšala. Ale je tu o tom veľa napísané, skús si prečítať aj staršie príspevky. Držím palce:)
kristinagabi
23.08.09,12:00
Dakujem Zdenka. A v sacku mi nevyschne? Aj teraz ked ju nepolievam,zda sa mi,ze vysycha... Tie listy su take zvednute. Idem to hned spravit,dufam,ze sa mi ju este podari zachranit.
vikinka.n
23.08.09,12:31
Dakujem Zdenka. A v sacku mi nevyschne? Aj teraz ked ju nepolievam,zda sa mi,ze vysycha... Tie listy su take zvednute. Idem to hned spravit,dufam,ze sa mi ju este podari zachranit.

Najlepsie by bolo dat sem foto
kristinagabi
23.08.09,12:59
Skusila som ju odfotit. Korene som uz posipala skoricou... Je este nejaka nadej? Este tieto dva listy vyzeraju ako-tak
milka 60
23.08.09,13:01
skúste sa obrátiť na -vikinka.n-vždy mi doteraz dobre poradila vie vela
tixi
23.08.09,13:03
Fotky z botanickej zahrady: Miltonia hybrid
annarei
23.08.09,14:36
Skusila som ju odfotit. Korene som uz posipala skoricou... Je este nejaka nadej? Este tieto dva listy vyzeraju ako-tak
:)Kristinagabi, podľa obrázku má orchidea nádej, že sa jej bude dariť, podľa mojich skúseností :--- ju zasaď do substrátu, vôbec ju nepolievaj, len ju skoro denne ros, ona sa preberie a pustí nové korene a listy :--- maj trpezlivosť :) momentálne je vo fáze spánku, určite sa budeš tešiť, keď sa prebudí :---
veva..
23.08.09,15:11
A čo by ste urobili s touto?
annarei
23.08.09,16:24
A čo by ste urobili s touto?
:) Veva, ak nie je napadnuté srdiečko, tak ju zasaď a denne ros :)
veva..
23.08.09,16:29
:) Veva, ak nie je napadnuté srdiečko, tak ju zasaď a denne ros :)
A nevadí, že len jeden koreň je dobrý?
annarei
23.08.09,16:44
A nevadí, že len jeden koreň je dobrý?
:)To by nemalo vadiť, teraz je v kľudovom štádiu, mne aj dcére sa podarilo zachrániť už niekoľko orchideí, ktoré sme kúpili v zlom stave a ony sa nám odvďačili peknými kvetmi:)
milka 60
23.08.09,16:51
ivus44-nadhera ,črievičkovec nemá chybu
veva..
23.08.09,16:57
:)To by nemalo vadiť, teraz je v kľudovom štádiu, mne aj dcére sa podarilo zachrániť už niekoľko orchideí, ktoré sme kúpili v zlom stave a ony sa nám odvďačili peknými kvetmi:)
Vďaka za radu. :)
Ivus44
23.08.09,16:57
milka 60 - dakujem. mas s crievickovcami skusenosti? je to moj prvy a neviem co s nim mam robit po odkvitnuti. ci sa stonka uplne striha abo sa caka kym uschne.
vikinka.n
23.08.09,20:27
Skusila som ju odfotit. Korene som uz posipala skoricou... Je este nejaka nadej? Este tieto dva listy vyzeraju ako-tak

Ja by som ju tiez dala normalne do substratu, podla mna ma korenou dost. Nepolievat cca 10 dni, len rosit. Listy si nevsimaj, ked si dotlaci nove korene listy sa zlepsia, alebo narastu nove. Neviem preco si odstrihla tie spodne, podla toho co z nich zostalo podla mna nevyzerali zle. No kazdopadne tie co ma nestrihaj. Chvilu potrva, ale da sa do kopy.
vikinka.n
23.08.09,20:29
A čo by ste urobili s touto?

Tuto by som asi hodila do saciku. Ocistit od zleho, zasypat a cup do sakla, skus jej tam dat trochu machu a cakat. Tato nema vela korenov, nech jej dorastu.
vikinka.n
23.08.09,20:31
Skusila som ju odfotit. Korene som uz posipala skoricou... Je este nejaka nadej? Este tieto dva listy vyzeraju ako-tak

Este som zabudla, tu stonku by som uplne odstrihla.
milka 60
24.08.09,05:04
Ivus- bohužial nemam skusenosti s črievičkou,ale sa mi páči,iste sa nájde dobrá duša ,ktorá poradí
sayly
24.08.09,05:13
A čo by ste urobili s touto?

jeden korienok je málo na zasadenie, daj ju do sáčku, možno by sa zachránila aj keby si ju zasadila, ale ja by som to neriskovala, radšej si počkaj kým bude mať viac korienkov
sayly
24.08.09,05:15
Skusila som ju odfotit. Korene som uz posipala skoricou... Je este nejaka nadej? Este tieto dva listy vyzeraju ako-tak

ak sú to zdravé korienky, tak ju zasaď do vlhkého substrátu a nepolievaj cca 10 dní, potom začni polievať prelievaním, ak sú korienky suché, šup s ňou do sáčku, ja to neviem dobre rozoznať v akom sú stave na tej fotke
sayly
24.08.09,05:17
ahojte...dnes sa Vám trošku pochválim aj ja, len teraz nemám čas, mám jednu novú + kvitnú mi aj staré, teším sa na 27.8 budem mať asi ďalšie dva prírastky:D
milujem meniny a narodeniny a hlavne keď moji drahý vedia, čo ma poteší:D
sayly
24.08.09,05:39
takže dendrobko má len 4 kvety, ale poteší aj málo;), tá biela je tá chudinka, ktorá prišla o korene keď som ju začala polievať namáčaním:mee:, teraz som kvety musela odstrihnúť a sú vo váze, žltá je moja nová krásavica a ružová mi zakvitla po trištvrte roku:rolleyes:....chystajú sa mi kvitnúť ďalšie tri, zatiaľ mám puky na len na keike, ale samozrejme, že keď zakvitnú, tak Vás poteším všetkými:D
Ivus44
24.08.09,05:57
ahojte...dnes sa Vám trošku pochválim aj ja, len teraz nemám čas, mám jednu novú + kvitnú mi aj staré, teším sa na 27.8 budem mať asi ďalšie dva prírastky:D
milujem meniny a narodeniny a hlavne keď moji drahý vedia, čo ma poteší:D
ja sa tiez tesim na 27.8, mam promocie a moji najblizsi uz sa vyzvedaju ake farby sa mi lubia na orchidkach :D moje orchidejky mi zacinaju pomaly odkvitat ale na jednej sa mi vytvorili dve keiky, rastu mi v substrate, nie na stonke a dufam, ze coskoro sa budem moct aj ja pochvalit uz ,,vlastnou urodou,, :)
Ivus44
24.08.09,06:01
Ivus- bohužial nemam skusenosti s črievičkou,ale sa mi páči,iste sa nájde dobrá duša ,ktorá poradí
tak sup, treba si nejakeho zaobstarat, nech potom rozmyslame spolu ;)
Ma-Ba
24.08.09,06:11
sayly - pekné.U dendrobia sú aj štyri kvety veľký úspech aspoň pre mňa, lebo mne sa zatiaľ darí len toto.
sayly
24.08.09,11:13
sayly - pekné.U dendrobia sú aj štyri kvety veľký úspech aspoň pre mňa, lebo mne sa zatiaľ darí len toto.


polievam ju 2 x do týždňa a šupla som ju na južné okno, lepšie juhozápad (ale viac k juhu), ževraj majú radi viac slnka ako ostatné, bolo mi povedané, že ak sa im nespraví zimný oddych tak nebudú kvitnúť, ale budú vyháňať veľa nových výhonkov, ale bolo mi to povedané po zime, tak som ani nedúfala, pravda aj výhonkov mi vyhnala neúrekom, aj na stonkách aj zo substrátu, v zime sa vraj skoro vôbec nemajú polievať cca 3 mesiace poliať len raz za mesiac, nehnojiť, mali by byť v tme a pri teplote max. 15°...no uvidíme ako sa jej bude dariť potom, inak staré stonky som úplne odstrihla....čiže povedala by som, že mne zakvitla nejakým nedopatrením:D:D:D, ale veľmi ma to potešilo
Zdenka175
24.08.09,11:32
:)Sayly, a ako sa darí tvojej Vande?
sayly
24.08.09,12:29
:)Sayly, a ako sa darí tvojej Vande?

zatiaľ stále rovnako, musí si zvyknúť na nové prostredie, ja som na toto trpezlivá, verím, že ma čoskoro poteší, ma-ba mi poslala kôru, tak som ju zasadila, tak uvidím, či sa jej začne dariť, neboj akonáhle sa preberie, pochválim sa:D
avonka1
24.08.09,15:42
Ak sa nemýlim, Vanda je fialová Phala, nie? Dúfam, že som teraz niekoho nenaštvala. Dá sa vôbec niekde zohnať? Naživo som ju ešte nevidela, potešil by taký milý darček k blížiacim sa narodeninám ( keď to tu už dávate do súvislosti ) alebo k jarmoku.... :)
jess
24.08.09,15:51
Ak sa nemýlim, Vanda je fialová Phala, nie? Dúfam, že som teraz niekoho nenaštvala. Dá sa vôbec niekde zohnať? Naživo som ju ešte nevidela, potešil by taký milý darček k blížiacim sa narodeninám ( keď to tu už dávate do súvislosti ) alebo k jarmoku.... :)

Ak ťa cenia tvoji blízki na cca 50 eur :D:D:D, tak minule ju mali v Baumaxe :D:) (...a veru bola chúďa hodná len 5 eur...taká bola zvädnutá )
vikinka.n
24.08.09,17:41
Ak sa nemýlim, Vanda je fialová Phala, nie? Dúfam, že som teraz niekoho nenaštvala. Dá sa vôbec niekde zohnať? Naživo som ju ešte nevidela, potešil by taký milý darček k blížiacim sa narodeninám ( keď to tu už dávate do súvislosti ) alebo k jarmoku.... :)

Vanda je Vanda a fialova Phala je fialova Phala.
Dam ti aj fotky, na jednej je Vanda a na druhej Phalaenopsis :)
kristinagabi
24.08.09,19:23
Dakujem vsetkym za rady. Nechala som ju este v sacku,lebo korene sa mi zdaju,ze su suche-take bez zivota.Odstrihla som tu stonku. Je to tazke,lebo neviem ako maju vyzerat normalne zdrave korene(ale myslim,ze ovela pevnejsie ako tie moje),zajtra sa musim ist pozriet do obchodu. Tie listy som odsrihla,lebo boli take zvednute.Myslela som si,ze to treba ako pri ostatnych kvetoch...
Tesim sa,ze som nasla toto forum. Bez vas,by som bola stratena.
Este jedna otazka:v sacku sa mi napnu tie listy a korene,alebo zostanu taketo?
vikinka.n
24.08.09,20:22
Dakujem vsetkym za rady. Nechala som ju este v sacku,lebo korene sa mi zdaju,ze su suche-take bez zivota.Odstrihla som tu stonku. Je to tazke,lebo neviem ako maju vyzerat normalne zdrave korene(ale myslim,ze ovela pevnejsie ako tie moje),zajtra sa musim ist pozriet do obchodu. Tie listy som odsrihla,lebo boli take zvednute.Myslela som si,ze to treba ako pri ostatnych kvetoch...
Tesim sa,ze som nasla toto forum. Bez vas,by som bola stratena.
Este jedna otazka:v sacku sa mi napnu tie listy a korene,alebo zostanu taketo?

Listy sa neodstrihaju, boli zvednute koli tym korenom. V sacku tie listy mozno este viac zvednu, ale to neva, to si nevsimaj a hlavne ich uz nestrihaj a korene by mali zacat rast nove. Bude to trvat dlho, tak trpezlivost.
sayly
25.08.09,04:43
Ak sa nemýlim, Vanda je fialová Phala, nie? Dúfam, že som teraz niekoho nenaštvala. Dá sa vôbec niekde zohnať? Naživo som ju ešte nevidela, potešil by taký milý darček k blížiacim sa narodeninám ( keď to tu už dávate do súvislosti ) alebo k jarmoku.... :)

mne ju kúpili v Baumaxe....no cena bola dosť vysoká, bola zlacnená z 90 na 46 eur, je to asi zatiaľ najdrahšia orchidea, akú som videla
Ivus44
25.08.09,06:45
Ahojte. Neviete mi prosim poradit, co mam urobit s crievickovcom po odkvitnuti? Ci strihat stonku abo nestrihat? Nemozem sa to nikde docitat. Uz som patrala vsade mozne.
bef
25.08.09,09:23
Ahojte. Neviete mi prosim poradit, co mam urobit s crievickovcom po odkvitnuti? Ci strihat stonku abo nestrihat? Nemozem sa to nikde docitat. Uz som patrala vsade mozne.

Záleží od druhu, ak je s jedným kvetom a ten odkvitne tak ho treba odrezať lebo už viac kvitnúť nebude, ak je viackvetá a odkvitne jeden kvet stonka ďalej rastie a nanovo rozkvitne, vtedy treba odrezať len ten odvitnutý kvet. Poznáš to na stonke či sa snaží ďalej rásť alebo nie.

Pekný deň:)
Ivus44
25.08.09,10:27
Záleží od druhu, ak je s jedným kvetom a ten odkvitne tak ho treba odrezať lebo už viac kvitnúť nebude, ak je viackvetá a odkvitne jeden kvet stonka ďalej rastie a nanovo rozkvitne, vtedy treba odrezať len ten odvitnutý kvet. Poznáš to na stonke či sa snaží ďalej rásť alebo nie.

Pekný deň:)
je jednokveta s mramorovanymi listockami, takze celu stonku mam odstranit? a ako to potom ide dalej? vyrastie jej nova stonka alebo nova rastlina cela?
Simona RS
25.08.09,13:06
o boze babenky som tu z tohto jelen
Silvernola
25.08.09,14:02
o boze babenky som tu z tohto jelen
Tak si daj pozor, aby ťa nezožrali vlci!
sayly
26.08.09,09:14
je jednokveta s mramorovanymi listockami, takze celu stonku mam odstranit? a ako to potom ide dalej? vyrastie jej nova stonka alebo nova rastlina cela?

myslím, že takú mám aj ja, kúpila som ju odkvitnutú, takže netuším ani akej je farby, ževraj sa mám o ňu starať ako o phalu, len tieto fľakaté potrebujú viac slniečka, tak som ju dala na juhozápad, myslím, že vyženie novú rastlinku a z tej potom zakvitne, ale nie som si istá, dúfam, že sa nadomnou zľutuje a zakvitne:D:D
Ivus44
26.08.09,14:05
myslím, že takú mám aj ja, kúpila som ju odkvitnutú, takže netuším ani akej je farby, ževraj sa mám o ňu starať ako o phalu, len tieto fľakaté potrebujú viac slniečka, tak som ju dala na juhozápad, myslím, že vyženie novú rastlinku a z tej potom zakvitne, ale nie som si istá, dúfam, že sa nadomnou zľutuje a zakvitne:D:D
ahojky. no a ked si ju kupila odkvitnutu, mala si tam nejaku stonku? no videla som obrazok a mas ju krasnu zdravu, oproti mojim. Moje maju take chabe listocky oproti tvojim, tiez sa o crievickovce staram ako o phalu ale s hnojivom tu treba opatrne. Hnojivo na phaly davam 5 ml na liter vody a tu to treba po tomto este aj tak zriedit 1:3. A zajtra mam promocie a uz som dostala dalsieho crievickovca a phalu, zajtra prilozim obrazky :D A s tou novou rastlinkou mas asi pravdu, bo na kazdom mi rastie nova rastlinka a asi az odtial pojde novy kvet. A mimochodom, vsetko najlepsie k tvojmu zajtrajsiemu sviatku ;)
Ma-Ba
26.08.09,14:40
Zdenka - nadstavený kvetináč. Substrát - cocochips. V nadstavenej časti - keramzit, sú to dosť veľké kusy, gril. uhlie, aj kusy orechových škrupín.
mata10
26.08.09,17:31
Sú krásne,mne sa najviac pači fialková, krasa.
Zdenka175
27.08.09,04:40
Zdenka - nadstavený kvetináč. Substrát - cocochips. V nadstavenej časti - keramzit, sú to dosť veľké kusy, gril. uhlie, aj kusy orechových škrupín.
Ako vidím koreňom to vyhovuje:)
Ma-Ba
27.08.09,04:48
Rozkvitajú prvýkrát po presadení. Obidve sa "pozbierali" a takto potešili.
Ma-Ba
27.08.09,04:56
Ako vidím koreňom to vyhovuje:)
Naozaj im to vyhovuje, v nadstavenej časti sa začnú "udomácňovať" prakticky hneď. Keďže sa s rastlinou manipuluje, je dosť možné, že špičky prečnievajúcich koreňov sa poškodia a rast koreňa sa zastaví. A to je škoda.
ZuzanaP
27.08.09,07:27
Moje nové prírastky, mám z nich obrovskú radosť::)
sisima
27.08.09,08:21
42687

42688

moje, momentalne kvitnuce :)
sayly
27.08.09,08:58
ahojky. no a ked si ju kupila odkvitnutu, mala si tam nejaku stonku? no videla som obrazok a mas ju krasnu zdravu, oproti mojim. Moje maju take chabe listocky oproti tvojim, tiez sa o crievickovce staram ako o phalu ale s hnojivom tu treba opatrne. Hnojivo na phaly davam 5 ml na liter vody a tu to treba po tomto este aj tak zriedit 1:3. A zajtra mam promocie a uz som dostala dalsieho crievickovca a phalu, zajtra prilozim obrazky :D A s tou novou rastlinkou mas asi pravdu, bo na kazdom mi rastie nova rastlinka a asi az odtial pojde novy kvet. A mimochodom, vsetko najlepsie k tvojmu zajtrajsiemu sviatku ;)

v prvom rade ďakujem za prianie.....nemala som tam už žiadnu stonku, zatiaľ nehnojím, až keď ožijú, ja rozrábam pol vrchnáčika na 2 l vody, tak je tam doporučené, ja mám na každom asi tri maličké výhonky, ale nejak stoja, no musí sa aklimatizovať:D......... gratulujem k úspešnému ukončeniu školy, dúfam, že aj ja sa toho dožijem:D, teraz idem do druhého semestra, len fyzika mi nejde, ale to asi každému:D
sayly
27.08.09,08:59
Moje nové prírastky, mám z nich obrovskú radosť::)

po takej ružovej aj ja túžim:D
dominica
27.08.09,10:24
Ahojte, ja som zistila, že tie moje potvorky, čo som sa tu na ne sťažovala majú plesnivé korene. Teda jednej plesniveli, druhej hnili, no šak to je skroro to isté a je to podľa mňa z tých orosených kvetináčov, tak idme robiť do kvetináčov dierky...
Zdenka175
27.08.09,11:16
Ahojte, ja som zistila, že tie moje potvorky, čo som sa tu na ne sťažovala majú plesnivé korene. Teda jednej plesniveli, druhej hnili, no šak to je skroro to isté a je to podľa mňa z tých orosených kvetináčov, tak idme robiť do kvetináčov dierky...
Nie je to výsledok toho preliatia, čo ste boli vtedy na chate?
sysula
27.08.09,11:21
Jeej, musim sa pochvalit, dnes som z prace k meninam dostala krasnu orchideu. Okraje kvetov su biele s nadychom do ruzova a stred je fialovy. Mam ale otazocku, okna mam obratene len na sever a na zapad (do balkona). Kam ju umiestnit? Dakujem
dominica
27.08.09,12:46
Nie je to výsledok toho preliatia, čo ste boli vtedy na chate?
Zdeni nemyslím, lebo oni zas také preliate neboli.
Mne sa zdá, že to je z toho, že je v kvetináči stále vlhko, zvnútra je orosený a sú tam kvapky vody a je to len na tých najnovších orchidkách, na tých starých to nemám, ale tie nové som si popresádzala a tá zemina nie je taká narvaná ako u kupovaných, je tam viac miesta, tak sa tam aj to vlhko nejako drží, skúsim porobiť diery, nech sa vetrá a uvidím, snáď to pomôže.
dominica
27.08.09,12:48
Jeej, musim sa pochvalit, dnes som z prace k meninam dostala krasnu orchideu. Okraje kvetov su biele s nadychom do ruzova a stred je fialovy. Mam ale otazocku, okna mam obratene len na sever a na zapad (do balkona). Kam ju umiestnit? Dakujem
Ja neviem, ja mám okná na východ, ale viem, že by nemali byť celé popoludnie na tom najvačšom slnku. Neviem koľko ti svieti slnka na západe, ale ak nie moc dlho, tak by mohla ísť podľa mňa tam. Ak ti tam svieti slnko dlho, tak ju daj na sever ;)
mata10
27.08.09,12:57
Ja by som ich dala na zapád, aj ja mám okna na západ a sever ale viac sa im darí na západe,ale poobede ked svieti slnko im treba trocha stiahnuť žaluzie.