turbo
04.02.08,10:01
Pekný deň!
Chcem sa spýtať na takýto prípad:
Kúpim pozemok s lesným porastom (príklad. za 300 000,- Sk). Počas roka vykonám ťažbu drevnej hmoty, ktorú odpredám a budem mať nejaký výnos z hospodárskej činnosti (pr. pod odpočítaní nákladov na ťažbu cca 100 000,- Sk). A teraz otázka: Dávam do daňového priznania - zdaním príjem z hospodárskej činnosti vo výške 100 000,- Sk, alebo môžem počítať s tým, že do výdavkov si zarátam aj obstarávaciu cenu pozemku (300 000,- Sk) a teda nemusím ešte nič do daňového priznania priznávať a až v roku, keď mi výnosy z predaja dreva presiahnu obstarávaciu cenu pozemku, tieto dám do daňového priznania. Alebo je potrebné obstarávaciu cenu pozemku s porastom zahŕňať do výdavkov postupne - ako keby som uplatňoval odpisy?
Ďakujem za rady a názory a prajem pekný deň!
Johanka
04.02.08,10:12
Máš na lesné hospodárstvo oprávnenie - tzn. ide o príjmy podľa § 6 alebo to má byť iba príležitostné lesné hospodárstvo a ide o príjmy podľa § 8 ods.1 a /?
Stanoviť druh príjmu je dôležité pre správne uplatnenie výdavkov ;).
V každom prípade pôjde o možnosť uplatniť výdavky preukázateľné, ktoré súvisia s dosahovaním príjmu alebo o výdavky "paušálne", ktoré sú však v inej výške pri príjme podľa §6 a iné pri príjme podľa § 8 .
Pozemky sa neodpisujú . Obstarávaciu cenu pozemku by si si uplatnil ako výdavok pri jeho predaji.
turbo
04.02.08,10:27
Nejde o živnosť, ale len o príležitostné lesné hospodárstvo - ako fyzická osoba. A ak si vykonám ťažbu svojpomocne, výdavky si nebudem môcť uplatniť žiadne za výkon ťažby?
Johanka
04.02.08,10:48
§ 8 Zákona o dani z príjmov

(9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.
;)
turbo
04.02.08,10:57
Takže to trošku zhrniem: Do výdavkov si nemožno zahrnúť ani časť z obstarávacej ceny pozemku. Ako výdavky možno odpočítať len preukázateľné výdavky na ťažbu (fakturácia za ťažbu) resp. 25 % z príjmov. Sám sebe aj keď mám živnosť na ťažobné práce nebudem môcť vystaviť faktúru, takže budem musieť ostať len pri tých 25 %. A keby som si prenajal traktor na ťažbu a mal by som bločky z PHL, tak prenájom a PHL okrem vlastnej práce by som mohol dokladovať ako výdavky?! Ďakujem za radya prajem pekný deň!
Johanka
04.02.08,11:05
O pozemku platí to, čo som napísala vyššie. Pozemky patria medzi neodpisovaný majetok ...
Traktor a to ostatné by si mohol dokladovať ako výdavky ...
betka
07.02.08,13:56
Potrebujem si potvrdiť,

Na účte 381 mi visí vysoká suma, pozerám, čo to tam je. Ide o pozemok, kt. bol vyplatený a prenajatý na niekoľko rokov dopredu. Ibaže na účte mnoho rokov pohyb žiadny.:eek: 381 by sa mala znižovať

Pozemok prenajatý na niekoľko desiatok rokov dopredu. Nejde o leasing.
Prenájom pozemku je daňový výdavok, však?:(
cazu3
25.02.08,18:46
Ak mozem, otazocku ku pravnickej osobe uctujucej v podvojnom uctovnictve. Aky je postup. s.r.o. kupila les za ucelom podnikania, predala nejake drevo z popadanych stromov a nejake z vyrubanych.Ako a co sa vsetko zauctuje? t.j.
1.) kupa lesa asi 042/321 a potom zaradenie do majetku na zaklade vkladu do katastra 031/042
2.) predaj dreva (odberatel resp. FO sama vytazila aj odviezla, t.j. prijem z lesa bude teda iba za predane drevo)
3.) musi sa uctovat rezerva na lesnu pestovnu cinnost? (552/451) a kolko asi?
4.) resp. co vsetko sa este musi uctovat ohladom lesov

Alebo mozno by bolo fajn, keby tu bol niekto kto uctuje nieco podobne v podvojnom uctovnictve. Co vlastne vsetko k tymto veciam clovek musi vediet, ked iba zacina.
Dakujem vopred.
tinta
27.02.08,23:02
podnikám s ťažbou a predajom dreva môžem dať do podnikania drevo z vlastnej hory?:confused:
andrej_rv
27.02.08,23:16
podnikám s ťažbou a predajom dreva môžem dať do podnikania drevo z vlastnej hory?:confused:Čo konkrétne myslíš pod pojmom "dať do podnikania" ?
andrej_rv
27.02.08,23:19
Pozemok prenajatý na niekoľko desiatok rokov dopredu. Nejde o leasing.
Prenájom pozemku je daňový výdavok, však?:(
Je. U FO treba brať do úvahy aj § 19 ods. 5 (ale to určite vieš ;)..). Ak sa tá 381 neznižovala, asi "sa" zabudlo započítať do nákladov časovo rozlíšené nájomné zaplatené vopred. Treba zvážiť dodatočné DP.
tinta
29.02.08,16:48
predať vlákninu do celulózky
drga
10.11.08,23:51
Ja sa chcem opytat,
ake prava a povinnosti mi pripadnu, ak si kupim pozemok s lesom ako fyzicka osoba. Chcel by som to ako investiciu do buducnosti. Musim kazdy rok platit dan? Napr. plocha je 10 000m2. Ak by som sa neskor rozhodol tazit (napr. prostrednictvom niekoho prip. sam na vlastne naklady), co vsetko musim zabezpecit alebo koho ziadat o povolenie. Na co si davat pozor pri kupe? Myslim tym, ci napr. les nie je napr. napadnuty skodcom a ja budem povinny to riesit...

vopred Vam dakujem za odpovede