Filip Glasa
04.02.08,09:07
Premýšľali sme o šperkoch a aj strieborných ako doplnok do predajne s módou. Keďže striebro takto majú veľmi často v obchodíkoch, tak sme ani nerozmýšľali, že by to mohla byť nejaká komplikácia. Ale v skutočnosti to už je trošku komplikovaniejšie a nestačí nakúpiť šperky a predávať.
Obchodovanie so šperkami sa riadi tzv. puncovným zákonom a je treba splniť viacero podmienok:
http://www.pusr.mscnet.sk/legislativa_faq.html

Na webe puncovného úradu sa nájdu aj ďalšie užitočné informácie a aj kompletný puncovný zákon.

To najdôležitejšie pre MO je v tu:


Aké povinnosti pre mňa vyplývajú z puncového zákona pri predaji klenotníckeho tovaru?

V prvom rade nesmiete obchodovať s tovarom, ktorý nie je označený platnými puncovými značkami. Ďalej musíte viesť evidenciu o nákupe a predaji tovaru, každú prevádzkáreň, kde dochádza ku styku so zákazníkmi, musíte vybaviť určeným a úradne overeným meradlom, ponúkaný tovar musíte rozlíšiť podľa druhu drahého kovu a rýdzosti, pri predaji musíte vydať doklad s uvedením popisu tovaru, ceny, hmotnosti a rýdzosti, v predajných priestoroch musíte umiestniť vyobrazenie slovenských puncových značiek. Obchodníci, ktorí predávajú výrobky zo zlata nižšej rýdzosti ako 333/1000, striebra - 500/1000 a platiny - 800/1000 alebo z obyčajného kovu povrchovo upraveného drahým kovom, nesmú pri predaji používať údaje, ktoré by mohli zákazníka uviesť do omylu, to znamená, že nesmú tieto výrobky označovať slovami "zlato", "striebro", "platina" vrátane názvov odvodených z cudzieho jazyka. Používanie takéhoto označenia sa považuje v zmysle ustanovenia § 42 ods.1 puncového zákona za klamlivé a je sankcionované.

Nie je to nijak zložité, ale problém trošku robí určené úradne overené meradlo. Sú to tzv. klenotnícke váhy a najlacnejšie stoja od 15-20 000 s DPH. Tým pádom sa mnohým malým obchodíkom nevyplatí predávať striebro ako doplnok sortimentu.

Ak máte niekto nejaké skúsenosti, tak napíšte. Ja to zatiaľ všetko vybavujem a pomaly objednávam aj tú váhu.
mata021
07.02.08,06:02
Ahoj.Nemusíš vyhadzovať zbytočne peniaze za zlatnickú váhu.Stačí ti digitálna váha s presnosťou 0,01-0,2g pričom nemusíš dať za ňu 15-20 000,-sk ale len 7000,-sk.ja som tak tiež kúpila...:)
Filip Glasa
07.02.08,08:59
Jasné, ale váha musí byť úradne overiteľná, s nálepkou. Ja som jednoducho nič za 7000 nenašiel.
mata021
08.02.08,05:40
Ahoj.Skús si dať stranku na auren- nájdeš všetko čo mi zlatníci potrebujeme aj váhy za priateľné ceny.:)
Filip Glasa
08.02.08,08:31
Práve tam mi napísali, že overiteľná a ciachovaná metrológiou je len váha Axis 500g zhruba za 20 000.
xfenix
12.02.08,14:16
Dobry den, aj v pripade ze ide o zlatenu alebo poplatinovanu bizuteriu, aj vtedy to musi byt opuncovane? V pripade ze strieborne naramky su puncovane od dodavatela zo zahranicia, je potrebne este riesit nejake dalsie nahlasovanie alebo vazenie? Som z toho trochu zmatena, myslela som si ze sa puncovy zakon tyka len vyrobkov ktore su cele z drahych kovov.

Dakujem za vysvetlenie a upresnenie, prajem prijemny den,
J.
Filip Glasa
15.02.08,10:19
xfenix
18.02.08,13:56
Dobry den, aj tak tomu nerozumiem. Na tej stranke som nenasla odpoved na to, ci napriklad bizuteria potiahnuta zlatom musi mat punc.
Tiez by som sa chcela opytat, ci v pripade, ze chcem predavat napriklad strieborne a pozlatene sperky, musim byt nejakym sposobom registrovana na puncovom urade? Respektive splnit este nejaku dalsiu podmienku? Dakujem za podrobnejsiu odpoved.