SMartina
04.02.08,10:57
Dobrý deň.
Nemám s predajom s.r.o. vôbec žiadné skúsenosti, tak sa obraciam na niekoho kto by mi mohol poradiť.

Konateľ predáva svoju s.r.o. celú komplet s pohľadávkami a záväzkami.

Ako je to s daňou z príjmu? Započítavajú sa tam záväzky a pohľadávky akoby boli zaplatené? A v prípade, že na sklade je ešte tovar za cca 20.000,- Sk platí predávajúci z toho tovaru DPH?

Alebo sa táto firma predá za sumu napr. 1.000.000,-Sk a táto suma sa uvedie v DP?

Ďakujem.
Johanka
04.02.08,10:08
Konateľ predáva celú s.r.o. ... slabá informácia... nepredáva náhodou obchodný podiel ? Akú máš zmluvu ? Zmluva o ....
SMartina
04.02.08,10:25
Konateľ má dve s.r.o., jednu z toho chce predať, lebo casovo nestíha venovať sa týmto s.r.o. -čkám. Zmena bude v adrese, zmeni sa konateľ a DÚ. Chcel by vedieť ako ma postupovať, čo by bolo najvýhodnejšie, aby potom z toho nemusel platit veľkú daň. Ku koncu roka má ešte zopár neuhradených pohľadávok a záväzkov.
Ďakujem.
Johanka
04.02.08,10:34
Podľa toho čo píšeš - asi sa zmení aj spoločník - o tom je predaj obchodného podielu ... obchodný podiel vlastní spoločník, nie konateľ ;). Ak by sa menila iba osoba konateľa, tak sa vlastne nič vo vlastníctve obchodných podielov nerieši ...
Musíme sa dohodnúť, čo riešime, inak nič nevyriešíme ...
SMartina
04.02.08,10:40
V predávanej s.r.o. sú teraz spoločníci manželia a konateľka je manželka.
Bude sa meniť aj konateľ aj spoločník - bude to niekto úplne iný. Predáva sa 100% podielu inej osobe.
Dúfam, že som ti poskytla ďalšie informácie, aby si mi pomohla.
Ďakujem.
Johanka
04.02.08,10:53
Takže mi to vychádza na 2 zmluvy o prevode obchodného podielu, v prvej bude manžel ako prevádzajúci a XY ako nadobúdateľ, v druhej manželka ako prevádzajúci a XY ako nadobúdateľ.
Prevádzajúci budú mať príjem podľa § 8 ods.1 písm.f/ Zákona o dani z príjmov - príjem z prevodu účasti (podielu) na s.r.o. Ako výdavok si môžu uplatniť hodnotu vkladu do ZI,t.j. sumu , za ktorú obchodný podiel nadobudli.
V prípade, že od nadobudnutia podielu uplynulo 5 rokov, je tento príjem (v zmysle prechodných ustanovení Zákona o dani z príjmov §52 ods.21) od dane oslobodený.

Nadobúdateľ bude pokračovať v účtovníctve účtovnej jednotky(s.r.o.).
SMartina
04.02.08,11:09
Firma vznikla v roku 2005.
Nerozumiem nasledujúcej vete: Ako výdavok si môžu uplatniť hodnotu vkladu do ZI,t.j. sumu , za ktorú obchodný podiel nadobudli.
Pochopila som to takto: Príklad: Firma sa predá za 1.000.000,- Sk, ZI je: 200.000,- Sk, daň z príjmu sa odvádza z 800.000,- Sk ???
(Firma nevlastní žiaden majetok: nehnuteľnosť, autá, PC ...)
Ďakujem Ti veľmi pekne, že mi pomáhaš.
Johanka
04.02.08,11:46
Výšku výdavku si pochopila správne.
SMartina
04.02.08,12:00
Ďakujem Ti veľmi pekne. Si zlatučká, veľmi si mi pomohla. ;)