retko
04.02.08,10:35
Priebezne budem menit tento prispevok, pretoze cas plynie a ja som zo dna na den viac informovanejsi.

Raz by som chcel mat bazar, sro, platca DPH, cisto len uvazujem aka matematika funguje v takom pripade. Kupoval by som veci od sukromnych osob. Ale nie na komisionalny predaj, ale tak ze by som veci hned vykashoval. Povedzme ze kupim nieco pouzivane od niekoho za 1000 sk a predam za 1500 sk. Vracia stat DPH aj v takych pripadoch ako byva pri nakupe vo velkoskladoch ? Ako by vyzeral zaklad dane z taketo jednej transakcie ? Alebo by v danovom priznani bol len ten rozdiel 1500-1000 t.j. 500 sk ako zaklad ? Kolko by mi teda na konci vlastne zostalo - 405 sk ?

ok, takze uz som sa dozvedel ze budem neplatitel DPH a tie 3 pismenka ani nebudem nikde uvadzat. ak som teda spravne pochopil zaklad pre vypocet dane zo zisku bude 1500-1000 t.j. 500. Takze cely prvy odsek by bol vyrieseny, uz len to co nasleduje teraz.

Dakujem za kazdu radu, rad by som tento rok uz zacal, ale nemam zatial vobec v nicom uplne jasno. Ani napriklad ci mozem v takom pripade nieco nakupit formou dobierky, ze zaplatim postarovi za tovar a co vlastne sa potom pouzije do uctovnictva (viem ze davaju taky maly papierik ale na nom je len suma napisana) a ci treba dodatocne aj nejaku zmluvu uzavriet s tym predavajucim aby boli od toho nejake doklady za tie veci. Vobec neviem ako to funguje. Predaval by som cez internet, resp. tam by boli len veci vystavene aby bolo jasne o co sa jedna, objednavky by sli telefonicky alebo mailom, e-shop nie. Je to realne ? Ako to vlastne funguje ohladom dokladov, zmluv, papierovaciek ? Musim mat aj nejaku predajnu/prevadzku alebo staci mat sidlo fy a tam mat veci "uskladnene" ? Uctovnictvo by som urcite prenechal nejakej firme ktora sa tym zaobera. Tej by som vlastne odovzdaval asi vsetky ucty, faktury, blocky, uzavierky ?

takze zmluvy bude treba, s tym som vlastne aj pocital, uz som raz jednej sro-cke nieco predal a urobili to tak isto
Jana Acsová
04.02.08,09:42
retko
04.02.08,17:00
ok, ale nebude sa jednat o automobily
dalilada
04.02.08,18:55
Treba pouvažovať, či v tomto prípade je dobrý nápad byť platcom DPH. Pokiaľ sa uplatňuje § 66, nakupuje sa len od osôb, ktoré nie sú identifikované pre daň, preto v prípade odpočtu DPH by šlo v uvedenom prípade len o minimálne sumy, čo sa mi zdá pre platcu DPH nevýhodné. Do obratu pre účely DPH sa započítava len marža, preto nemyslím, že tak skoro by bol problém s registračnou povinnosťou.
Určite pre registráciu nákupu od iných osob sú potrebné nejaké zmluvy buď o kúpe použitého tovaru, alebo o sprostredkovaní predaja použitej veci a pod. kvôli evidencii. Je potrebné dôsledne v doklade o predaji uviesť Vašu nákupnú cenu, maržu a výslednú cenu.
Jana Acsová
05.02.08,11:23
ok, ale nebude sa jednat o automobilyObchodník s použitým tovarom je každý, kto predáva použitý tovar v zmysle spomínaného § 66 a v kontexte možností, ktoré tento § dáva. Nie je možné obsiahnuť všetok sortiment. Autá sú pre názornosť. Ako príklad ... v praxi častý.
retko
05.02.08,20:11
Určite pre registráciu nákupu od iných osob sú potrebné nejaké zmluvy buď o kúpe použitého tovaru, alebo o sprostredkovaní predaja použitej veci a pod. kvôli evidencii. Je potrebné dôsledne v doklade o predaji uviesť Vašu nákupnú cenu, maržu a výslednú cenu.

dakujem za dobru radu v 1.bode - platca/neplatca.
"doklad o predaji" asi nie je to co si pod tym ja predstavujem t.j. to co dam kupujucemu, asi mu nenapisem za kolko som to kupil. ako som pisal nemam v tom jasno ani to ze ked nieco kupim, tak do kolkych papierov/knih/atd to budem musiet zapisat, nemam predstavu ani ake kolonky v tych knihach su, lebo som na internete nenasiel ukazky ako to vyzera. no najskor do evidencie skladovych zasob asi.