dadaaaa
04.02.08,10:49
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohladne podania Daňového priznania za rok 2007:
1.,pracujem v Írsku uz 1rok a pol, som rezidentom Irskej republiky kedže som sa tu zdržovala viac ako 183 dní,platím si dane v Írsku. Vroku 2006 som podavala DP keďže som mala príjmy aj zo Slovenska, no keďže som získala papier o rezidencii Irska na DU na slovensku mi povedali ze zdanovat prijmy nemusim, staci ich len vypisat do Danového priznania a doložiť doklad o rezidencii.No momentalne nemam príjmy zo Slovenska tak myslím že DP za rok 2007 podavať nemusím......hmmmm??? Mýlim sa alebo je to tak?
2.,môj priatel postupoval tak ako ja v roku 2006, no teraz v roku 2007 má zase aj príjmy v zahraničí aj príjmy na slovensku, pravdepodobne bude musieť podať daňové priznanie......hmmm???
Johanka
04.02.08,09:55
Ak más daňovú rezidenciu v Írsku, v prípade poberania príjmov zo zdrojov SR, si pre SR daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou a zdaňuješ tu iba príjmy plynúce zo SR. Uviesť ich však musíš aj v "ŕskom" priznaní, pretože tam zdaňuješ celosvetové príjmy.
Ak nemáš žiadne príjmy v SR, nemáš povinnosť podávať DP v SR.
dadaaaa
04.02.08,10:36
dakujem za odpoved.
co sa tyka mna rozumiem ja nemusim podavat DP, no co sa tyka mojho priatela........ neviem, rocne zuctovanie dane ma od jedneho zamestnavatela a rezidenciu z Tax oficu v Irsku ma tiez ze je rezident Irska. musi podat danove priznanie typu A a dokladovat tam aj prijmy zo zahranicia, ak nie tak ho tiez vlastne nemusi podavat kedze mal prijmy na SR len od jedneho zamestnavatela a to po cely rok.....
Johanka
04.02.08,10:43
Ak je aj priateľ rezident v Írsku podá v SR DP len zo slovenských príjmov .
Musí ich ale uviesť aj do DP podávaného v Írsku, na zamedzenie dvojitého zdanenia použije metódu zápočtu dane (ak sa bavíme o Írskej republike a nie o Severnom Írsku ;)).
dadaaaa
04.02.08,11:24
áno bavíme sa o Írskej republike, ale potom načo by mal podávať DP keď má príjemlen jedného zamestnávateľa, a pokial viem DP typu A sa podáva len pri príjmoch od viacerých zamestnávateľov...???
Marína
04.02.08,11:30
Daň musí byť vysporiadaná. Vysporiada sa cez DP alebo požiadaním zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Malé upozornenie: Ak je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou v SR a podáva DP, na tlačive DP na prvej strane v odd.I zaškrtne X-kom políčko pri texte Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident) podľa § 2 písm. e) bod 1 a 2 zákona a príslušného článku zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
dadaaaa
04.02.08,11:45
takže stačí iba ročné zúčtovanie dane od zamestnávateľa, alebo som to zle pochopila???
Johanka
04.02.08,12:40
Stačí aj RZD od zamestnávateľa.
O DP som písala preto, lebo daňovník nemusí požiadať o RZD zamestnávateľa, môže si sám urobiť DP.
Platí to aj naopak - ak mám viacerých zamestnávateľov v rámci zdaňovacieho obdobia, tiež môžem požiadať o RZD ...
dadaaaa
04.02.08,12:44
Dakujem velmi pekne, dost ste mi pomohli Johanka a Marina.
belohorizonte
06.02.08,15:06
Moze my niekto povedat ake je to tlacivo resident irska
antonka
11.02.08,13:27
Poprosila by som dadaaaa ak by mohla prezradiť ako sa jej podarilo získať potvrdenie z Írskeho daňového úradu o daňovej rezidencii v Írsku. Moja sestra, ktorá žije v Írsku už 5 rokov, je tam aj vydatá, by si to tiež chcela vybaviť, ale odmietajú jej to dať, nakoľko nevedia u nich na úrade, čo od nich chce. Dostala aj vyjadrenie zo Slovenského centra - Írsko, ktoré sa budem snažiť prilepiť, kde jej potvrdzujú, že Írsky daňový úrad robí s týmto potvrdením problémy.
Ďakujem, Tonka.
antonka
11.02.08,14:26
Prosím aj iných, ktorí majú skúsenosti s potvrdením o daňovej rezidencii v Írsku, či sa to niekomu podarilo vybaviť a ako sa mu to podarilo, prosím všetky podrobnosti.
vopred ďakujem. Tonka
m3151979
12.02.08,07:57
....cau...mne to dali vcelku bez problemov.....no neviem, ci je to to, co potrebujem....a zatial nikto sa k tomu nevedel vyjadrit....otvoril som tu o tom temu danove priznanie - irska republika..alebo tak nejak sa to volalo
dadaaaa
15.02.08,10:28
mne to dali tiez bez problemov, bolo to v marci 2007 na tax office REVENUE, iba som o to poziadala ustne a za 1 hodinku som si po to prisla.na Slovensku mi to tiez uznali, bolo to danove priznanie za rok 2006. je to list s hlavickou REVENUE a text je nasledovny: Dear Ms......, I refer to your recent correspondence to this office and wish to confirm that you are a resident of the Republic of Ireland, for income tax purposes, under Section 819 TCA 1997 for 2006 and the current year (to date).
hanelie
18.02.08,08:05
mestskelesy.sabinov
20.02.08,06:52
Neviem či mi je to celkom jasné, ale ak sú príjmy zo Slovenska aj z Írska (daň sa vysporiadala v Írsku - vznikol preplatok) príjmy na Slovensku boli len za pár dní (asi 4) musí sa podávať daňové priznanie na Slovensku ak nedosiahol príjmy 47 808 Sk?
mysimis
20.02.08,07:11
Na Slovensku musí priznať aj príjmy z Írska.
Johanka
20.02.08,07:11
Ak je daňovník daňovým rezidentom v SR, do výšky jeho zdaniteľných príjmov sa počítajú celosvetové príjmy, teda aj príjmy dosiahnuté v Írsku.
mestskelesy.sabinov
20.02.08,07:50
Ak je daňovým rezidentom v SR .... lenže najťažšie je určiť, rezidentom ktorej krajiny daňovník je ....
- v Írsku bol viac ako 183 dní - tam platil daň nie som si istá ale myslím že mal aj tax code z írskeho daňového úradu
- trvalý pobyt mal na Slovensku a za prácou nedochádzal
rezidentom ktorej krajiny je?

ak slovenska tak súhlasím s tým, že podá daňové priznanie aj so zahrničnými príjmami
Johanka
20.02.08,07:58
mestskelesy.sabinov
20.02.08,08:03
Podla mna je aj tak najlepšie podať daňové priznanie tu na Slovensku a mať pokoj.

Dakujem za odpovede prajem pekny deň všetkým a veľa trpezlivosti :rolleyes:
virgil303
03.04.08,15:43
ja som konecne dostal od zamestnavatela P60 ale vobec tomu nerozumiem co mam do toho SK DP napisat :) poradí mi niekto ? Ja som v r. 2007 bol v IRL menej ako 183 dní, cize niesom rezident a taktiež som v prvej polovici roku pracoval na SK teda bol som zamestnaný :) a pocul som ze musim z prijmu v IRL zaplatit 13 % ako to vlastne je ? kto ma pravdu ked ani na DRSR nevedia ....
Anulka
03.04.08,16:02
Na stránke DR SR v časti daňové informácie - zovšeobecnené informácie sa nachádza aj takáto otázka a odpoveď:
Otázka:
Fyzická osoba pracuje v Írsku a má príjem zo závislej činnosti len zo zdrojov tohto štátu. Príslušný úrad v Írsku mu vystavil na príslušné zdaňovacie obdobie potvrdenie, že je rezidentom Írska na účely dane z príjmov. Má daňovník povinnosť podať na území SR daňové priznanie alebo stačí keď si túto povinnosť splnil na území Írska?

Odpoveď:
Rezidenciu daňového subjektu preveruje a potvrdzuje miestne príslušný správca dane, ktorý je k uvedeným úkonom metodicky usmernený zo strany DR SR. Uvedené potvrdenie nevyjadruje skutočnosť, či uvedená fyzická osoba je rezidentom Írska nielen podľa vnútroštátnych daňových predpisov Írska, ale tiež podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Írskom (uverejnená v Zbierke zákonov pod č. 365/2000). O určenie rezidencie, resp. rozhraničenie dvojitej rezidencie podľa článku 4 ods. 2 predmetnej zmluvy je potrebné požiadať miestne príslušného správcu dane.

Z uvedeného vyplýva, že len potvrdenie z Írska nestačí. Je potrebné preukázať rezidenciu podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
Marína
03.04.08,18:03
ja som konecne dostal od zamestnavatela P60 ale vobec tomu nerozumiem co mam do toho SK DP napisat :)poradí mi niekto ? Ja som v r. 2007 bol v IRL menej ako 183 dní, cize niesom rezident a taktiež som v prvej polovici roku pracoval na SK teda bol som zamestnaný :)a pocul som ze musim z prijmu v IRL zaplatit 13 % ako to vlastne je ? kto ma pravdu ked ani na DRSR nevedia ....
Anulka, P60 je potvrdenie o príjme za zdaňovacie obdobie.
virgil303, DP za r.2007 si mal podať do 31.3.2008 ak si DÚ nepožiadal o odklad na podanie DP. DP vyplníš podľa vzoru uvedeného v tejto téme
http://www.porada.sk/t72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane.html
Použiješ však tlačivo typ A, teda aj č. riadkov budú iné.
virgil303
19.04.08,19:36
ja som dal ziadost na DU o odklad a aj mi vyhoveli a bol som aj osobne na DU a ta pani poradkyňa co tam sedi mi to vypisala ale aj tak sa mi to zda vela platit 42000 Sk
Erika 1982
26.06.08,10:48
To je celkom ešte dobré. Ja robím svokrovi DP z príjmu z Írska a vychádza mu takmer 100.000,-SK doplatiť. Skoro ho prekotilo...
Pokúša sa zohnať potvrdenie o tej danovej rezidencii.. no má na to ešte 2 pracovné dni, tak mu držím palce.
old_ witch
16.07.09,20:11
Zdravím, som tu nová a tiež by som potrebovala to tlačivo - tax residenta...Neviete náhodou kde ho nájsť???
Ďakujem.
Stefan2005
17.07.09,04:29
Zdravím, som tu nová a tiež by som potrebovala to tlačivo - tax residenta...Neviete náhodou kde ho nájsť???
Ďakujem.

Na príslušnom Tax Office Revenue v Irsku...
Marína
17.07.09,05:15
Zdravím, som tu nová a tiež by som potrebovala to tlačivo - tax residenta...Neviete náhodou kde ho nájsť???
Ďakujem.
To, že ti príslušný DÚ IR vydá potvrdenie, že si ich rezidentom ešte neznamená, že pri prípadnej podanej žiadosti na DU v SR ti tiež nevydá potvrdenie o tom, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) v SR.
Rezidenciu určíš podľa daných kritérii. Pozorne si prečítaj úvodný a tiež nasledujúci príspevok tu http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html