SlavkaS
04.02.08,11:57
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, ako zaúčtovať a vysporiadať nasledovné.

Firma má čiastočne neuhradenú pohľadávku z roku 2006/ bola zaplatená len časť faktúry/. Jedná sa o faktúru pre Nemeckého odberateľa fakturovanú v EUR.
Spoločníci rozhodli o trvalom upustení od vymáhania.
Podania/ súd, exekútor atď../ neboli žiadne, iba tel.urgencie a oddsuhlasenie pohľadávok k 31.12.2006 na ktoré odberateľ nereagoval.

Otázne:
- je potrebné spísať papier o trvalom upustení od vymáhania a poslať ho aj odberateľovi?
- pohľadávka je v EUR, je potrebné ju v deň odpisu prepočítať kurzom NBS?
- čo s kurzovým rozdielom ktorý mi takýmto prepočtom vznikne/nedaňové ?/
- pohľadávku odpíšem 546/311 ako nedaňové,alebo mám aj možnosť to daňovo uznať?

Vopred ďakujem
ingi
04.02.08,11:26
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, ako zaúčtovať a vysporiadať nasledovné.

Firma má čiastočne neuhradenú pohľadávku z roku 2006/ bola zaplatená len časť faktúry/. Jedná sa o faktúru pre Nemeckého odberateľa fakturovanú v EUR.
Spoločníci rozhodli o trvalom upustení od vymáhania.
Podania/ súd, exekútor atď../ neboli žiadne, iba tel.urgencie a oddsuhlasenie pohľadávok k 31.12.2006 na ktoré odberateľ nereagoval.

Otázne:
- je potrebné spísať papier o trvalom upustení od vymáhania a poslať ho aj odberateľovi? nie je
- pohľadávka je v EUR, je potrebné ju v deň odpisu prepočítať kurzom NBS? nie
- čo s kurzovým rozdielom ktorý mi takýmto prepočtom vznikne/nedaňové ?/ k.r. teda nevznikne
- pohľadávku odpíšem 546/311 ako nedaňové,alebo mám aj možnosť to daňovo uznať? ak zrealizuješ odpis k 31.12.2007, bude tento odpis v zmysle § 19 ods 2 písm. h) bod 5 ZoDP v znení účinnom do 31.12.2007 v plnej výške daňovým výdavkom (ak bola pohľadávka zahrnutá do príjmov)

Odpovede sú v texte otázky.