panki
04.02.08,12:10
Ako získať úver, ak nie som marťan? :eek:Ja som laik, ktorý rozoznáva v úveroch nasl. výška úveru, doba splácania, úroková miera, účel využitia, spôsob a hodnota zábezpeky, no banky pre mňa už 4 roky vyvíjajú svoje "produkty" a stále nič, čo znamenajú 4 roky? cca 120 nových "produktov" t.j. v priemere 3 nové produkty roče od cca 10 bankových subj. za štyri roky.
A teraz moje fakty, žiadam úver 4,5mil. Sk na dostavbu polyfunkčného domu, ktorý má slúžiť na moje podnikanie a ubytovanie, súčastná hodnota je
6 mil.Sk, ktoré ponúkam ako zábezpeku spolu s troj izb. bytom v hodnote 1,6mil.Sk, hodnota budovy po dostavbe cca 10mil.Sk splatnosť úveru požadujem 20 rokov čo dáva mesačnú splátku od 30 do 35tis.Sk akceptujem!
Môžem vyhlásiť, že vybavenie úveru mi spôsobuje vrásky:) pred štyrmi rokmi som ich nemal.
Viem, že tieto údaje sú nie celkom dostatočné no v prípade potreby rozšírim, vopred ďakujem za rady.
chlap
04.02.08,11:19
Nerozumiem dosť dobre, v čom chcete poradiť ? V tom , ako získať od banky úver ? ..... Na to je pomerne jednoduchá odpoveď: musíte banku presvedčiť, že úver dokážete splatiť zo svojej podnikateľskej činnosti.

Banky totiž nezaujíma to, či máte čím ručiť .... banky zaujíma to, či úver dokážete splatiť. To ručenie je tam preto, lebo by sa mohlo stať niečo nepredvídateľné.

Ak banku nedokážete presvedčiť, že úver dokážete splatiť, tak na úver zabudnite ...... jedine, že by ste ako bankovú záruku použil peňažný vklad vo výške úveru a úrokov z úveru.
panki
04.02.08,12:15
Správne, potrebujem poradiť, ako získať úver, prípadne zmeniť systém:)
moje súčastné príjmi sú nepostačujúce, ale keby som aj osobne nepodnikal v priestoroch objektu, výnos z prenájmu nehnuteľnosti na ktorý je aj reálny záujem môže byť 60tis.Sk/mesiac.
No keby sa predsa stalo niečo nepredvídateľné prichádza na rad ručenie, ale tomu by ešte predchádzal predaj budovy povedzme za 8mil. z čoho by som uspokojil banku, teda byt a 3,5mil. Sk nestratím.:mee:
chlap
04.02.08,12:24
Správne, potrebujem poradiť, ako získať úver, prípadne zmeniť systém:)
moje súčastné príjmi sú nepostačujúce, ale keby som aj osobne nepodnikal v priestoroch objektu, výnos z prenájmu nehnuteľnosti na ktorý je aj reálny záujem môže byť 60tis.Sk/mesiac.
No keby sa predsa stalo niečo nepredvídateľné prichádza na rad ručenie, ale tomu by ešte predchádzal predaj budovy povedzme za 8mil. z čoho by som uspokojil banku, teda byt a 3,5mil. Sk nestratím.:mee:

Ešte raz zopakujem - musíte presvedčiť banku, že dokážete splatiť úver - nič iné nie je podstatné. Ako to urobiť, to musíte vedieť už sám. Ak neviete, ako zabezpečiť splácanie úveru, nemá zmysel podnikať a treba rozostavanú stavbu predať.
misomiso
04.02.08,12:28
Ano - presne tak, treba presvedcit banku. Lenze v banke na riziku sedia zvycajne ludia, ktori o realnom podnikani nemaju ani potuchy, navratnost investicii nevedia posudit a preto je to take komplikovane...
Chobot
04.02.08,12:29
Správne, potrebujem poradiť, ako získať úver, prípadne zmeniť systém:)
moje súčastné príjmi sú nepostačujúce, ale keby som aj osobne nepodnikal v priestoroch objektu, výnos z prenájmu nehnuteľnosti na ktorý je aj reálny záujem môže byť 60tis.Sk/mesiac.
No keby sa predsa stalo niečo nepredvídateľné prichádza na rad ručenie, ale tomu by ešte predchádzal predaj budovy povedzme za 8mil. z čoho by som uspokojil banku, teda byt a 3,5mil. Sk nestratím.:mee:

Systém nezmeníš.

Banky majú v tomto pravdu. Ty musíš mať taký príjem, aby si dokázal v priebehu životnosti úveru splácať mesačne tých 30-35 tisíc. Pokiaľ nebudeš mať ten príjem z prenájmu, z čoho chceš splácať mesačné splátky? Príjem z prenájmu budeš mať možno o rok - dva a čo dovtedy? Myslíš, že banka bude čakať? Ja byť na mieste banky, tiež by mi nestačila rozostavaná nehnuteľnosť.

Ručenie príde na rad až keď všetko ostatné zlyhá. Mnohí si myslia, že keď majú nehnuteľnosť za 10 mil., tak môžu dostať úver 10 mil. (alebo aspoň 9 mil). A čo by si urobil, keby banka zhabala celé ručenie úveru, lebo by si ho neplatil - t.j. stavbu aj ten tvoj byt? Potom by si začal hromžiť na banku, že je zlá, lebo nepočká so splátkami, lebo ty teraz nemáš z čoho platiť úver?

Je mi ľúto, ale nemôžem podporiť tvoj názor.
Chobot
04.02.08,12:35
Ano - presne tak, treba presvedcit banku. Lenze v banke na riziku sedia zvycajne ludia, ktori o realnom podnikani nemaju ani potuchy, navratnost investicii nevedia posudit a preto je to take komplikovane...

Pamätám, ako v začiatkom 90. rokov banky "rozdávali" úvery rôznmy podnikateľom na základe nádherných podnikateľských plánov, kde bola naplánovaná vysoká návratnosť investícií. A ako to dopadlo? Miliardy nedobytných úverov.

Podnikateľ vidí svoj podnikateľský plán optimisticky, banky mu ten optimizmus trochu skrešú. Oni neposudzujú, či je podnikanie výnosné alebo nie, či má podnikateľ nádej v danej oblasti, ale jeho finančnú situáciu a zabezpečenie úveru.
chlap
04.02.08,12:39
........Lenze v banke na riziku sedia zvycajne ludia, ktori o realnom podnikani nemaju ani potuchy, navratnost investicii nevedia posudit a preto je to take komplikovane...

Ale majú potuchy, len pre banku je jednoduchšie financovať 10 bezrizikových projektov ako jeden rizikový. A ak banky nemajú problém s nedostatkom príležitostí financovať nové bezrizikové projekty alebo aj rizikové projekty ale s bonitnými klientmi, je to pre nich jednoduchšie ísť do rizika so začínajúcim klientom, ktorý ani nie je schopný definovať, z čoho bude úver splácať (možno aj má záujemcov o prenájom, ale nemá ich zazmluvnených - a pokiaľ nie sú zazmluvnení, tak pre banku neexistujú).
panki
04.02.08,12:48
Mnohý pracovníci bánk a finančný poradcovia mi radia aby som zmanipuloval daňové priznanie, je to tá správna cesta? mimochodom tanto krok by ma vyšiel na cca.130tis Sk + daňové preddavky, tento výdavok mi pomôže v splácaní úveru?
chlap
04.02.08,12:55
Mnohý pracovníci bánk a finančný poradcovia mi radia aby som zmanipuloval daňové priznanie, je to tá správna cesta? mimochodom tanto krok by ma vyšiel na cca.130tis Sk + daňové preddavky, tento výdavok mi pomôže v splácaní úveru?

:eek::eek::eek: Tento krok Vám určite nepomôže v splácaní úveru (ak zmanipulujete daňové priznanie, určite nebudete mať vyššie príjmy, ktoré Vám pomôžu splácať úver).

Tento krok Vám akurát pomôže oklamať banku a priblížiť sa pomerne blízko k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa ustanovenia § 222 ods. 1 Trestného zákona.
panki
04.02.08,13:03
Začiatkom 90. rokov sa veru diali veci, ale to bolo o korupcii, o nej to je síce aj teraz ale v iných odvetviach.

Dovoľte aby som trocha pripomenul môj prípad budovu potrebujem dokončiť čo časovo sú max. 4mesiace za rok dva postavým aj štyri veže.
A ručenie 11,6 mil. ponúkam nie za 9,10mil. ale 4,5.
Jozef I
04.02.08,13:19
A čo takto si požičať z nebankových subjektov. :rolleyes: Tie nepožadujú dokladovanie podnikateľského plánu ani dostatočný príjem. Tam je dôležité ručenie. Keď tá návratnosť je taká vysoká a príjmy určite budú, stačí si požičať na pár mesiacov. Úrok je síce priam "marťanský", ale ak chcete investovať 130.000,- do falošného DP :eek:, tak potom to nevidím až taký problém. Keď bude budova postavená a prenájom zazmluvnený a príjmy zabezpečené, tak požiadať banku o prevádzkový úver, ručiť 10 mil budovou a vyplatiť nebankovku.

Ale upozorňujem, že tento spôsob pôžičky-úveru je VEĽMI rizikový !
chlap
04.02.08,13:25
A čo takto si požičať z nebankových subjektov. :rolleyes: Tie nepožadujú dokladovanie podnikateľského plánu ani dostatočný príjem. Tam je dôležité ručenie. Keď tá návratnosť je taká vysoká a príjmy určite budú, stačí si požičať na pár mesiacov. Úrok je síce priam "marťanský", ale ak chcete investovať 130.000,- do falošného DP :eek:, tak potom to nevidím až taký problém. Keď bude budova postavená a prenájom zazmluvnený a príjmy zabezpečené, tak požiadať banku o prevádzkový úver, ručiť 10 mil budovou a vyplatiť nebankovku.

Ale upozorňujem, že tento spôsob pôžičky-úveru je VEĽMI rizikový !

Rozdiel medzi bankou a nebankovkou je v tom, že
- banku zaujíma iba to, či dokáže splatiť úver a ručenie ju nezaujíma.
- nebankovku nezaujíma to, či dokáže splatiť ale iba to, aké ručenie poskytne ..... a ak je vysoké ručenie, tak nebankovka priam dúfa, že to nedokáže splatiť, aby si zobrala ručenie.
Jozef I
04.02.08,13:28
Myslím, že presne to som aj napísal. ;)
Filip Glasa
04.02.08,13:52
Použi hypotéku bez dokladovania príjmu. Podmienka je, že založená nehnuteľnosť musí mať 2x takú cenu ako výška úveru. Samozrejme podľa znalca a nie podľa teba. Robí to veľa bánk.
Chobot
04.02.08,14:40
Začiatkom 90. rokov sa veru diali veci, ale to bolo o korupcii, o nej to je síce aj teraz ale v iných odvetviach.

Dovoľte aby som trocha pripomenul môj prípad budovu potrebujem dokončiť čo časovo sú max. 4mesiace za rok dva postavým aj štyri veže.
A ručenie 11,6 mil. ponúkam nie za 9,10mil. ale 4,5.

Keby som bol bankou, tak hneď ako prvé by mi napadlo, kde sa asi stala chyba, keď si začal s výstavbou a v polovici realizácie projektu nemáš financie na jej dokončenie. Ako si potom naplánoval výstavbu? Ako si urobil rozpočet? Ako si naplánoval financovanie stavby?

Nemusíš odpovedať, lebo nie som banka, ale zamysli sa nad tým alebo skús sa na to pozrieť z pohľadu banky.
misomiso
04.02.08,15:07
Keby som bol bankou, tak hneď ako prvé by mi napadlo, kde sa asi stala chyba, keď si začal s výstavbou a v polovici realizácie projektu nemáš financie na jej dokončenie. Ako si potom naplánoval výstavbu? Ako si urobil rozpočet? Ako si naplánoval financovanie stavby?

Nemusíš odpovedať, lebo nie som banka, ale zamysli sa nad tým alebo skús sa na to pozrieť z pohľadu banky.

Preco ste vsetci taki mudri? Ved vela ludi rozbieha svoje projekty s tym, ze na ne pocas realizacie zozenie uver. Inak by na Slovensku nemohol nikto s nicim zacat, pravda okrem Penty a JaT ale mam dojem, ze aj oni si beru uvery. My sme zacinali tiez takto - s vedomim, ze peniaze sa budu musiet zohnat v priebehu realizacie. A podnikanie uspesne bezi napriek tomu, ze na zaciatku neboli peniaze a aj potom to bolo tazke lebo hovorit s niektorymi ludmi z banky bolo velmi narocne. Nie j elahke debatovat s clovekom, ktory sa robi mudry, hoci mu chybaju casto vedomosti zo zakladnej skoly. Toto su bohuzial moje skusenosti s bankami.
Chobot
04.02.08,15:16
Preco ste vsetci taki mudri? Ved vela ludi rozbieha svoje projekty s tym, ze na ne pocas realizacie zozenie uver. Inak by na Slovensku nemohol nikto s nicim zacat, pravda okrem Penty a JaT ale mam dojem, ze aj oni si beru uvery. My sme zacinali tiez takto - s vedomim, ze peniaze sa budu musiet zohnat v priebehu realizacie. A podnikanie uspesne bezi napriek tomu, ze na zaciatku neboli peniaze a aj potom to bolo tazke lebo hovorit s niektorymi ludmi z banky bolo velmi narocne. Nie j elahke debatovat s clovekom, ktory sa robi mudry, hoci mu chybaju casto vedomosti zo zakladnej skoly. Toto su bohuzial moje skusenosti s bankami.

Ľudia v bankách sa nerobia múdrymi, oni aj niečo vedia. Volá sa to risk management. Pri podnikaní by sa mal rozumný podnikateľ vyvarovať riziku, resp. snažiť sa ho minimalizovať dobrým naplánovaním projektu.

Odvážnemu podnikateľovi je to jedno. Nezhodnotí dostatočne riziká a čo potom, keď nezoženie ten úver? Niekoľkým sa to podarí, ale mnohým nie a celý projekt potom skrachuje.

Ja osobne by som sa napr. nepustil do stavby rodinného domu, keby som nevedel, ako si ho prefinancujem. Nebudem sa predsa spoliehať na to, že veď niekde úver zoženiem.

Áno, dá sa aj tak podnikať, ako uvádza misomiso, sem tam sa to podarí, ale je to riziko.
misomiso
04.02.08,16:05
Ja tvrdim, ze banky nevedia robit risk manazment. Netvrim, ze je to jednoduche spravne posudit riziko ja len sucho konstatujem, ze to nevedia. Dokazom toho je aj kopa zlych uverov v 90 rokoch a aj neopodstatnena opatrnost ktoru aplikuju teraz.

Ja som mal zaciatkom 90 rokov ponuku na jedno miesto v renomovanej lizingovej spol. Mojou ulohou by bolo prave posudzaovat riziko a projekty pri lizingu technologii. Ten clovek, co mi miesto ponukal vravel, ze mu tam klopu na dvere tyzdenne dvaja cerstvi absolventi VS ale ked vidi, ze sa ani nevedia predstavit a povedat co chcu, tak o nich nema zaujem. Hovoril, ze tam chce jednoduch niekoho "normanlneho". Ja som sa trocha dlho rozhodoval a nakoniec to miesto obsadil niekym inym. Teraz viem, ze ma asi Boh ochranoval. Nemal som vtedy ziadne skusenosti z podnikania a dnes viem, ze by som to nemohol robit dobre.

Ak by som bol riaditelom (akcionarom) banky a mal by som dosah na to, akych ludi dosadit na riziko, tak by to boli urcite ludia, ktori maju za sebou akukolvek uspesnu podnikatelsku historiu, ktori dokazali vybudovat vlastnu firmu. Ak niekto je schopny posudit navratnost a uspech kontra riziko, tak iba snad takyto clovek. Absolvent VS, ktory nikdy v praxi nepodnikal urcie nie.

Vela ludi sa smeje z toho, ze farari maju ludom radit v rodinnych zalezitostiach a dokonca v oblasti sexualneho zivota, ked s tym nemaju ziadne skusenosti. No - toto ja teraz nejdem rozvijat, ale je to dobry priklad na demonstrovanie toho, ako asi mozu rizikari v banke posudzovat realne rizika. Su virtualne vyskoleni a ziju vo virtualnom svete odrthnuti od reality. Mam s tym bohate vlastne skusenosti, absolvoval som nejake rozhovory.
panki
05.02.08,11:20
ďakujem za všetky príspevky, no čakám skôr rady ako sa dostať k potrebným prostriedkom cez nejaké európske fondy, alebo niečo podobné.

Fakt, že podnikanie a investýcie sú bez plánovania nemožné, je mi zrejmý, ale plánovať sám zo sebou sa nedá a pokiaľ vaši obchodný partneri, v mojom prípade pracovníci finančných inš. zavádzajú sú plány zbytočné.

Pozemok som kúpil v roku 2003 ako investíciu, po konzultáciach z viacerími bankami, ktoré tvrdili, že úver môžem dostať, ak bude projekt a základy.
Na základe týchto inf. som začal z realizáciou. Potom som zas oslovil banky presne tri, ktoré tvrdili, že nie je problém, vtedy sa podmienky zmenili, trvali na dokončení 1.NP, tak som ho postavil, naťahovali ma niekoľko mesiacov nanosil som im kopu potvrdení, ale vždy niečo chýbalo, ale keby sa aspoň zhodovali v tom, že čo je problém, no vôbec a to som mal aj príjmi dostačujúce, jedna z najväčších absurdít bola, keď mi po troch mesiacoch povedali, že nie lebo mám auto na lízing a pritom bolo zahrnuté v podnikaní, alebo veľmi častou výhovorkou bolo, že príjmi z druhu môjho podnikania neakceptujú.
Skúsil som aj veľa finančných poradcov, tu sa oplatí spomenúť jednu medzinárodne pôsobiacu už viac desaťročí.
Stretol som sa z človekom nie nejakým ext. ale z takým čo má riadnu kanc. v rámci firmy a ubezpečil ma, že kombinovaný produkt je pre mňa ideálny, uzavriem poistku a bude, zobral ma aj do banky, kde som zas predložil zväzok papierov a pracovníčka sa vyjadrila, že je to ok. Potom som zaplatil poistku samozrejme, že tri mesiace vopred, šak podménky néé, tj. 51.000,-Sk a začal som vybavovať, zrazu (v priebehu dvoch mesiacov)bolo všetko zle a zamietli ma, požiadal som svojho poradcu o nápravu tak mi zo svojim šéfom vybavili, že úver dostanem, ale max. 1,5mil. to moju sit. neriešilo tak som to odmietol a zmluvu som vypovedal, vtedy zinkasovali daľších 51.000,-Sk, výpovedná lehota 3 mesiace, šak podménky néé.
viem, že je to nepodstatné, ale doteraz ma vyšlo riešenie úveru vac ako 200tis,-Sk a doť ma to .ere

50%né hypotéky bez dokladovania poznám, ale väčšinou neakceptujú rozostavané, alebo podnikateľské priestory a majú aj dosť vysoké úroky, moja predstava je do 7,5%.

Skúšal som aj financovanie cez nebankovku pri sume 4,5mil by som za dva roky, čo chcú ako min. doba trvania zmluvi, preplatil 1,28mil. To nie je pre mňa.
misomiso
05.02.08,15:14
ďakujem za všetky príspevky, no čakám skôr rady ako sa dostať k potrebným prostriedkom cez nejaké európske fondy, alebo niečo podobné.


Samozrejme tu je kazda rada tazka ale ja to nevidim inak, ako na sukromneho investora - v podstate tak, ako to robim ja. Musis najs niekoho, z tvojho okolia, kto ti doveruje, ktoremu tu stavbu aj ukazes, vysvetlis co a ako, pre ktoreho to nebude iba virtualna nehnutelnost na papieri. A - samozrejme musi to byt niekto, kto ma volne prostriedky, ktore je ochotny takto investovat.
Alex_M
10.02.08,09:43
A co takto si pozicat od bankovych subjektov mimo Slovenska. Ja som si pozeral ponuky bank (jak je teraz velky boom ze sa musia prisposobovat europskym normam) a je to pomerne rozdielne. Ak je znalost jazyka (popripade prekladatel) tak by to bola mozno jedna z moznosti. My sme napr teraz lizovali auto cez cesku lizingovku a zatial sme spokojni.

A este je jedna vec. Banky, pokial ich nedokazes presvedcit ty ze to dokazes splacat moze presvedcit rucitel ktory je schopny to splacat. Pochybujem ze sa najde dakto kto sa natolko nudi ze sa zaruci za 4,5 mil, ale mozes s tym clovekom podpisat zmluvu podobne ako s bankou, ze keby sa daco stane tak predas objekt a jeho vyplatis.
Ale toto je uz fakt ze na dobreho znameho, a neodporucam z rodiny, lebo ak sa daco stane...

Kazdopadne si myslim ze nejake banky zahranicne by mohli poskytnut ten uver a v dnesnej dobe ked su peniaze reprezentovane plastovymi kartickami a binarnou sustavovu na harddiskoch nie je problem spravit prevod.

Vela stastia ;)
panki
01.04.08,12:40
A co takto si pozicat od bankovych subjektov mimo Slovenska. Ja som si pozeral ponuky bank (jak je teraz velky boom ze sa musia prisposobovat europskym normam) a je to pomerne rozdielne. Ak je znalost jazyka (popripade prekladatel) tak by to bola mozno jedna z moznosti. My sme napr teraz lizovali auto cez cesku lizingovku a zatial sme spokojni.

A este je jedna vec. Banky, pokial ich nedokazes presvedcit ty ze to dokazes splacat moze presvedcit rucitel ktory je schopny to splacat. Pochybujem ze sa najde dakto kto sa natolko nudi ze sa zaruci za 4,5 mil, ale mozes s tym clovekom podpisat zmluvu podobne ako s bankou, ze keby sa daco stane tak predas objekt a jeho vyplatis.
Ale toto je uz fakt ze na dobreho znameho, a neodporucam z rodiny, lebo ak sa daco stane...

Kazdopadne si myslim ze nejake banky zahranicne by mohli poskytnut ten uver a v dnesnej dobe ked su peniaze reprezentovane plastovymi kartickami a binarnou sustavovu na harddiskoch nie je problem spravit prevod.

Vela stastia ;)
Úver zo zahraničia? To by som bral a možno to aj skúsim, hlavne po tom ako som navštívil p. Černú "bankovú ombutsmanku", poviem vám, že tak ustarostenú ženu som už dávno nevidel.
Išiel som k nej zo zámerom dobre sa posťažovať a "vyplakať sa na jej plecia", no pochopil som, že márne, jej funkcia je silno symbolická a zbytočná, tak povediac bábka.,resp. pokiaľ na to čo robý je treba inštitút ombutsmana, tak...,no ale to je jedno, podstatné čo mi povedala je, aby som išiel do nejakej banky v rakúsku, tam vraj sú väčšie šance. hrôza, hrôza
Filip Glasa
01.04.08,13:59
nejaká černá predsa nevie ani makové o riadení rizika a o bankových úveroch. A naozaj neviem prečo by vôbec mala pomáhať v takýchto situáciách. Nedostal si úver, lebo nespĺňaš podmienky a to nie je na nejaké sťažovanie sa na lampárni.
Mimochodom pozri sa na to aj z pohľadu banky:
http://www.e15.cz/rozhovory/jiri-skorvaga-nechceme-se-ucastnit-davoveho-hypotecniho-silenstvi-19437/
panki
02.04.08,16:58
O riadení rizika nevedia nič hlavne banky, keď priemerná cena garsonky je 1mil. SK znalec ju ohodnotí na 800tis.SK, občan si naňu zoberie hypot.120% a bude ju splácať 20 rokov po cca 8.000,-Sk k tej sume mu pribudne réžia min. 3.000,-Sk no jeho zárobok v čistom je len 14.000,-Sk, aký čas prejde kým skrachuje? Ked si spočítate väčší byt v drahšom regióne je to len daleko horšie, s toho vyplíva, že hypo kríza na slovensku klope na dvere, napr BA 1izb. byt Petržalka, cena 3mil.Sk splátka hypotéky 20.000,-SK,režia 5.000,-Sk a to má človek nie byt, ale sklad svojej telesnej schránky!!!
Ja mám záujem o úver 4,5mil. s ručením najprv 8mil. a po niekoľkých mesiacoch hodnota zábezpeky vstúpne na cca. 12mil.Sk a začne produkovať min. výnos 60.000,-Sk mesačne!!!
Filip Glasa
02.04.08,18:57
až na to, že toto je podnikateľský zámer a hypotéky sa primárne poskytujú na riešenie bývania. Ak by si to skúšal ako podniakateľ, tak dopadneš ešte horšie.
Banku nazaujíma tvoj predpokladaný výnos ani prepokladaná budúca cena zábezpeky, ale to čo môžeš ponúknuť dnes. Ja ako investor by som ti podľa toho čo tu píšeš tiež nepožičal.
sabolic
09.04.08,19:38
Všetko good súhlasím s komentármi no potrebuješ ešte jednu vec mať na druhej strane známeho, ktorému pre istotu ešte prispeješ na dovolenku a máš to v suchu, a možno aj z fantastickým úrokom, .....:-)))
Chobot
10.04.08,06:21
Všetko good súhlasím s komentármi no potrebuješ ešte jednu vec mať na druhej strane známeho, ktorému pre istotu ešte prispeješ na dovolenku a máš to v suchu, a možno aj z fantastickým úrokom, .....:-)))

Skutočne si myslíš, že v banke rozhoduje o úvere jeden človek, ktorého môžeš podplatiť a ten ti úver vybaví dokonca s lepšou úrokovou sadzbou? Potom asi nemáš predstavu o tom, ako v bankách funguje schvaľovací proces pre úver.
willma
10.04.08,07:58
po mojich doterajších skúsenostiach s vybavovaním bankového úveru cez sprostredkovateľov, ktorí nasľubovali hory doly, som spravila posledný pokus v mojej materskej banke, od ktorej už dokonca jeden hypo úver mám. Ručila som ale inou nehnuteľnosťou. Od dnes začínam veriť na zázraky, lebo som tam išla len tak informatívne a vybavenie nového hypo úveru trvalo od prvotnej informácie až po poukázanie financií na účet presne 12 pracovných dní.
Braňo
10.04.08,08:02
Úver zo zahraničia? To by som bral a možno to aj skúsim, hlavne po tom ako som navštívil p. Černú "bankovú ombutsmanku", poviem vám, že tak ustarostenú ženu som už dávno nevidel.
Išiel som k nej zo zámerom dobre sa posťažovať a "vyplakať sa na jej plecia", no pochopil som, že márne, jej funkcia je silno symbolická a zbytočná, tak povediac bábka.,resp. pokiaľ na to čo robý je treba inštitút ombutsmana, tak...,no ale to je jedno, podstatné čo mi povedala je, aby som išiel do nejakej banky v rakúsku, tam vraj sú väčšie šance. hrôza, hrôza

Panki, nerozumiem prečo si išiel za pani Černou, keď Alex Ti už v tejto diskusii poradil rovnaké riešenie, navyše zadarmo a bez straty času. Tu na porade je podstatne viac odborníkov,ktorí schovajú pani Černú do vrecka.
Martin Mocko
10.04.08,08:29
Nooo...tato diskusia je naozaj o dvoch nazoroch. Pridam ja svoj nazor.
Clovek sa prestahuje povedzme do nasej najvacsej dediny..do BA. Kam tak asi pojde len byvat? Tak napr. najom. Ak najde za nejaky 2i najom pod 15litrov na mesiac, tak je dobry, alebo je byt v hroznom stave. Zamysli sa a povie si, ze kedze musi 15tis davat za najom, tako to moze kludne tych 15 litrov splacat hypoteku a mat vlastny byt. Pride do banky a banka mu neda vobec nic, pretoze ako SZCO je vyssia rizikova skupina a podobne. Tak ma dve cesty..bud platit svojich 15litrov niekomu za cudzi byt. Alebo si urobit danove priznanie tak, aby mal maximalny prijem. Z toho mu vyplyva brutalna dan a este brutalnejsie odvody na bud. rok. (co mimochodom mohol radsej hodit do predcasneho splacania uveru) Takze podla mna..taketo posudzovanie hypotek je podla mna nezdrave a chore. Alebo potom uz len jedina moznost..zrusit zivnost a zalozit SRO. Ale dan musis cvaknut tak ci tak...
Filip Glasa
10.04.08,11:16
Príjem majiteľa sro budú v banke posudzovať podobne ako SZČO. Pokiaľ si vieš "vyrobiť" vyšší zisk, tak asi momentálne optimalizuješ daň tak, že platíš menej než by si v skutočnosti mal. Prečo by potom malo byť divné, že zaplatíš vyššiu daň ak potrebuješ úver? Banky vedia, že si firmy a živnostníci takýmto spôsobom vyrábajú zisky a straty ako im vyhovuje. Nemôžu potom považovať príjmy živnostníka a zamestnanca za "rovnocenné". Ak by si ty sám požičiaval peniaze, tak komu by si radšej požičal? Zamestnancovi s doloženým príjmom 30 000, alebo živnostníkovi s proklamovaným príjmom 30 000?
Posudzovanie hypoték bankami je práveže zdravé. Ak by boli v poskytovaní voľnejšie, tak to tu môže nakoniec dopadnúť ako nedávno v USA.
chlap
10.04.08,12:05
Nooo...tato diskusia je naozaj o dvoch nazoroch. Pridam ja svoj nazor.
Clovek sa prestahuje povedzme do nasej najvacsej dediny..do BA. Kam tak asi pojde len byvat? Tak napr. najom. Ak najde za nejaky 2i najom pod 15litrov na mesiac, tak je dobry, alebo je byt v hroznom stave. Zamysli sa a povie si, ze kedze musi 15tis davat za najom, tako to moze kludne tych 15 litrov splacat hypoteku a mat vlastny byt. Pride do banky a banka mu neda vobec nic, pretoze ako SZCO je vyssia rizikova skupina a podobne. Tak ma dve cesty..bud platit svojich 15litrov niekomu za cudzi byt. Alebo si urobit danove priznanie tak, aby mal maximalny prijem. Z toho mu vyplyva brutalna dan a este brutalnejsie odvody na bud. rok. (co mimochodom mohol radsej hodit do predcasneho splacania uveru) Takze podla mna..taketo posudzovanie hypotek je podla mna nezdrave a chore. Alebo potom uz len jedina moznost..zrusit zivnost a zalozit SRO. Ale dan musis cvaknut tak ci tak...

Presne tak priateľu - máš dve možnosti:

1. budeš priznávať zisk - budeš platiť dane a budeš mať hypotéku
2. nebudeš priznávať zisk a nebudeš platiť dane a nebudeš mať hypotéku

No ale tak to je ! Kto zarába, musí platiť aj dane ! (... existujú aj výnimky, ale tie skôr či neskôr skončia v base alebo v zemi... )
Martin Mocko
10.04.08,12:15
Je to tak a chápem, prečo to banka robí. Ja som sa skôr zamýšľal nad inou logickou vecou. Pokiaľ v DP nezapočítam žiadne náklady, budem mať vysoký príjem..a dostanem hypo. Ale potom nastúpia odvody (teraz hovorím o SZČO) a daň z príjmu. Keď by banka mala rozum..tak nezaťaží takto klienta. AKo hovorím..radšej tú "zbytočne zaplatenú" daň a "zbytočne zaplatené odvody" cvaknem na splátku HYpo a určite to bude lepšie, ako živiť..no nič. O tom radšej písať ani nebudem :D
Chobot
10.04.08,12:41
Je to tak a chápem, prečo to banka robí. Ja som sa skôr zamýšľal nad inou logickou vecou. Pokiaľ v DP nezapočítam žiadne náklady, budem mať vysoký príjem..a dostanem hypo. Ale potom nastúpia odvody (teraz hovorím o SZČO) a daň z príjmu. Keď by banka mala rozum..tak nezaťaží takto klienta. AKo hovorím..radšej tú "zbytočne zaplatenú" daň a "zbytočne zaplatené odvody" cvaknem na splátku HYpo a určite to bude lepšie, ako živiť..no nič. O tom radšej písať ani nebudem :D

Lenže pokiaľ ty v DP nepriznáš náklady a vyrobíš si zisk, tak tým oklameš najmä sám seba. Lebo dajme tomu, že banka ti dá na základe takto zdeklarovaného príjmu úver. Oni nevedia, že ty si sfalšoval DP tým, že si tam neuviedol svoje náklady. Lenže tie náklady si z podnikania neeliminoval, tie budeš musieť aj v budúcnosti uhradiť, v tomto prípade z čistého príjmu. Navyše sa ti tam pripočítajú úroky a splátky úveru a ľahko sa môžeš dostať do platobnej neschopnosti.

Takže nepriznaním nákladov uškodíš najmä sám sebe. Pokiaľ v podnikaní nedokážeš vytvoriť pri riadnom zúčtovaní všetkých nákladov a výnosov zisk, tak nebudeš mať ani na splátky úveru. Takže úvahy typu - upravím si DP aby som mal zisk - je čiste špekulatívne.
Martin Mocko
10.04.08,12:52
Lenže pokiaľ ty v DP nepriznáš náklady a vyrobíš si zisk, tak tým oklameš najmä sám seba. Lebo dajme tomu, že banka ti dá na základe takto zdeklarovaného príjmu úver. Oni nevedia, že ty si sfalšoval DP tým, že si tam neuviedol svoje náklady. Lenže tie náklady si z podnikania neeliminoval, tie budeš musieť aj v budúcnosti uhradiť, v tomto prípade z čistého príjmu. Navyše sa ti tam pripočítajú úroky a splátky úveru a ľahko sa môžeš dostať do platobnej neschopnosti.

Takže nepriznaním nákladov uškodíš najmä sám sebe. Pokiaľ v podnikaní nedokážeš vytvoriť pri riadnom zúčtovaní všetkých nákladov a výnosov zisk, tak nebudeš mať ani na splátky úveru. Takže úvahy typu - upravím si DP aby som mal zisk - je čiste špekulatívne.

Po ekonomickej stránke máš pravdu. Obidvaja sme účtovníci. Neviem či aj ty pracuješ ako SZČO. Ale ak hej, určite nie si taký dobráčisko, že 100% rozdeľuješ služobné a súkromné cesty, taktiež čo sa týka mobilu a iných ostatných nákladov. Vieš o čom hovorím... Nepoznám jednu SZČO, ktorá by sa nesnažila do kolónky VOZD "prepašovať" i niečo, čo sa fyzicky nebolo použité v podnikatelskej činnosti. Ja osobne mám živnosť iba koli tomu..keď som sa pozrel na svoje výplatnej páske do kolonky daň a odvody, bolo mi na plakanie. Hlavne keď viem, že tieto peniaze nikdy neuvidím a kôli našej "solidárnej" spoločnosti ich odčerpávajú "iný ľudia"....

A platobna neschopnost..jasne, ze moze prist. Nevylucujem...ved hypo je na 30 rokov. Ale pokial nebudem mat na platenie najmu, ako som pisal v inom prispevku, tak aj tak nebudem mat kde byvat...
Ingrid Ondruskova
10.04.08,16:40
Je mi jasné, že banka musí mať nejaké pevné pravidlá, komu dajú
a komu nie, ale všetko je také "pomíjivé" ako život sám, raz si hore a raz si dole, preto, keď od niekoho banka chce zistiť na akej je žiadateľ životnej úrovni, je to trochu z časového hľadiska veľmi komické. Veď hypoúver je na 30 rokov, teraz sa mi darí tak do toho idem, ale viem zodpovedne povedať, čo bude o rok-dva-desať? Viem, o čom hovorím. Konkrétne ja osobne som pred rokom začala lízovať auto /cca 5200Sk mesačne/, ako si ma len lízingovka preklepávala, či na to mám...dnes som šťastná čakateľka na bábo -rodím o 2 mesiace a môj zaujímavý príjem je fuč, a keďže budem mať o pár mesiacov príjem 4.560,-Sk, to by nestačilo ani len na tú mesačnú splátku, poriešila som to tak, že som auto celé odkúpila a je pokoj, lenže v prípade veľkého sústa
ako je hypoúver, to nie je také jednoduché, lebo potrebujete
omnoho väčší balík peňazí...Takže to nemusí vždy skončiť šťastne.
Laura1
26.04.08,12:29
Čo by ste mi poradili v prípade, že v r. 2007 sme mali stratu.....a potrebujeme úver od banky cca 20 mil.?
Sme platcovia dph, uvažujeme o tom že by sme podali opravné daňové priznanie - mohli by sme zrušiť faktúry od živnostníkov /neplatcovia dph/, tie faktúry sme uhrádzali v hotovosti. Problém je v tom, že ak zruším faktúry, v číselnom rade budeme mať medzery./Mimochodom sme nahlásili "bonzáčiky"- ktoré by po novom nesedeli.
:confused::confused:
Filip Glasa
27.04.08,16:15
podnikateľské úvery sa neposudzujú ako hypotéky. Budú posudzovať podnikateľský plán - na čo tie peniaze potrebujete, obrat a schopnosť splácať úver z obratu. Čisto teoreticky ste nemuseli byť v zisku a úver aj tak dostanete.
iriska
28.04.08,18:35
Ja by som nesmelo navrhla predĺžiť dobu splácania toho úveru z 20 na viac rokov - prípadne skúsiť trošku znížiť svoju požiadavku na úver. Veď vždy sa dá predčasne splatiť. Tiež sa dajú zohnať firmy, ktoré pracujú za rozumné peniaze a nepýtajú za každé pohnutie prstom 100,- poctivých sk.
capitalservice
02.05.08,12:29
Nič nie je nemožné. Tvojou prvou chybou je, že nie celkom správne rozmýšľaš. Nemôžeš prispôsobiť bankové produkty sebe. Ale môžeš prispôsobiť svoj biznis finančným produktom na trhu. Problém každého biznis-plánu je, že ho vidíš pred sebou, ale nevidíš sa v zrkadle. Každý je pochopiteľne "zaľúbený" do toho, čo vymyslel a tak mu chýba objektívna spätná väzba, konštruktívna kritika. Nevidíš prekážky ktoré vidia iní, lebo na ceste ktorú si vymyslel žiadne nie sú. Konštruktívna kritika ti pomôže pozrieť sa na tvoj biznis-plán aj z iného pohľadu, ktorý ty nevidíš. A čím viam oponentov, tým lepšie - buď svoj plán obhájiš a vychytáš muchy, alebo sa to potopí.
Je možné riešiť tvoju situáciu, chce to len trochu spolupráce. Ale pre istotu ti niečo pripomeniem:
-každý je len tým, čím naozaj chce byť a koľko skutočne úsilia do toho vloží
-pravidlo číslo 1: báječné kšefty neexistujú
-pravidlo číslo 2: ak aj existujú, tak už ich dávno urobil niekto druhý, a žiadna kópia, nemôže byť originál
-pravidlo číslo 3: do jedného roka skončí 5 z 10 firiem
-pravidlo číslo 4: do 5 rokov skončia dalšie 4
-pravidlo číslo 5: ak ťa niečo napadlo, vždy sa to pokús čo najskôr začať stavať na nohy, lebo nik ti nezaručí, že tak isto práve v tomto momente nerozmýšľa niekto iný
-pravidlo číslo 6: ak ťa niečo napadlo a nevieš, alebo nevládzeš to začať realizovať, odlož si to a nikomu o tom nehovor, nie je vyhodnejší nákup ako ukradnutý nápad
-pravidlo číslo 7: napriek všetkému snívaj a neboj sa snívat, a nájdi si niekoho s kým možeš o svojich snoch hovoriť
Aké z toho plynie ponaučenie?
-že aj ten najbláznivejší sen, či nápad, može byť dobrý biznis, ale iba vtedy ak je v dobrých rukách a ten kto ho realizuje verí tomu snu viac ako sebe.

Ak si teda stále stojíš za svojim plánom, kľudne sa na mňa obráť, pomôžem ti poriešiť financie.
Modroocko
02.05.08,12:39
Nečítala som všetky príspevky, takže neviem, či to tu už nebolo. Ak áno, tak sa vopred ospravedlňujem:

Skúsenosti hovoria, že úver od banky dostanete vtedy, keď im preukážete, že ho vlastne ani nepotrebujete :-)
Martin Mocko
02.05.08,12:44
Nečítala som všetky príspevky, takže neviem, či to tu už nebolo. Ak áno, tak sa vopred ospravedlňujem:

Skúsenosti hovoria, že úver od banky dostanete vtedy, keď im preukážete, že ho vlastne ani nepotrebujete :-)

Hm..takato varianta ma este nanapadla. Mne uver vybavoval kamarat..a musim povedat, ze nikdy viac cez zanameho. Predpokladal som, ze to pojde rychlejsie. Ked by to nebol kamarat, ale cudzi clovek, tak mu cez telefon nadavam 5x denne. Takto som v ramci zachovania kamaratskeho nazivania musel by ticho. Na druhej strane...uz prestavam verit, ze sa da zobrat uver na slovensku uplne legalne s legalnymi potvrdeniami. Doteraz som mal 3 uvery v 3 roznych bankach...a zatial to vzdy muselo ist ruka v ruke s ciernotou.
capitalservice
02.05.08,12:58
V tomto konkrétnom prípade je možnosť riešiť investičný úver. Samozrejme veľmi záleží na podrobnostiach daného biznis-plánu a ostatných okolnostiach.
Potom sa dá zvoliť najoptimálnejší produkt. Napr. záleží na predpokladanej výnosnosti, podľa toho sa dá odvodiť predpokladaná splatnosť. Chcem tým povedať, že iné portfólio produktov je pri splatnosti do 10 rokov, menej možností pri splatnosti 25 a viac rokov.
Filip Glasa
02.05.08,13:17
Doteraz som mal 3 uvery v 3 roznych bankach...a zatial to vzdy muselo ist ruka v ruke s ciernotou.

vidíš a ja som zase nikdy nikomu nič neplatil. Stačilo preukázať, že dokážem úver splácať podľa kritérií bánk.
panki
15.10.08,10:18
Ako vydíme trh sa rúti úver nebude, budovu preto musím predať a môžem sa uspokojiť z ničím, super podpora podnikania, bravó rizikári kári.

Ponúkam lukratívnu investíciu!!!

Budova sa nachádza v Nových Zámkoch na križovatke troch sídlisk, Nábrežná, S.H.Vajanského a G. Bethlena.

Celková rozloha budovy je 420m2 úžitkovej plochy s priemernou výškou stropu 3m, na 10,5á pozemku.

1.NP je určené na podnikanie, 85m2 ručná autoumyváreň, 165m2 obchodné priestory,

2.NP je projektované ako byt 170m2, prípadne dva byty 60m2 a 110m2 ku ktorým prislúcha aj terasa 85m2.
Účel využitia budovy je možné meniť v závislosti od podnikateľského zámeru napr. na reštauráciu.

Budova je postavená z tvárnic Ytong 375mm, 1.NP je zateplené PSE 50mm, osadené sú Al. výplne otvorov zn. Inkon a pre autoumyváreň sú zakúpené aj Al. garážové brány zn. Hormann,
pre 2.NP je zakúpený zateplovací systém PSE 120mm strop je zateplený Knaufom 200mm, výplne otvorov sú z 5 komorových plastových profilov, imitácia zl. dub.

V budove sú realizované konštrukcie pre sadrokartonový strop, el. inštalácia, kanalizačné a plynové rozvody. K budove sú vybudované aj všetky prípojky okrem kanalizácie.
Okolie budovy je tiež čiastočne zrealizované a to hlavne oporné múry, vodovodná šachta, studňa.

Ponúkaná budova je výbornou investičnou príležitosťou z hladiska krátkodobého aj dlhodobého.
Chobot
15.10.08,10:32
Ako vydíme trh sa rúti úver nebude, budovu preto musím predať a môžem sa uspokojiť z ničím, super podpora podnikania, bravó rizikári kári.

Ponúkam lukratívnu investíciu!!!

Budova sa nachádza v Nových Zámkoch na križovatke troch sídlisk, Nábrežná, S.H.Vajanského a G. Bethlena.

Celková rozloha budovy je 420m2 úžitkovej plochy s priemernou výškou stropu 3m, na 10,5á pozemku.

1.NP je určené na podnikanie, 85m2 ručná autoumyváreň, 165m2 obchodné priestory,

2.NP je projektované ako byt 170m2, prípadne dva byty 60m2 a 110m2 ku ktorým prislúcha aj terasa 85m2.
Účel využitia budovy je možné meniť v závislosti od podnikateľského zámeru napr. na reštauráciu.

Budova je postavená z tvárnic Ytong 375mm, 1.NP je zateplené PSE 50mm, osadené sú Al. výplne otvorov zn. Inkon a pre autoumyváreň sú zakúpené aj Al. garážové brány zn. Hormann,
pre 2.NP je zakúpený zateplovací systém PSE 120mm strop je zateplený Knaufom 200mm, výplne otvorov sú z 5 komorových plastových profilov, imitácia zl. dub.

V budove sú realizované konštrukcie pre sadrokartonový strop, el. inštalácia, kanalizačné a plynové rozvody. K budove sú vybudované aj všetky prípojky okrem kanalizácie.
Okolie budovy je tiež čiastočne zrealizované a to hlavne oporné múry, vodovodná šachta, studňa.

Ponúkaná budova je výbornou investičnou príležitosťou z hladiska krátkodobého aj dlhodobého.

Okrem prvej vety to celé patrí do sekcie "Inzeráty".