lier
04.02.08,12:16
Dobrý deň,

Chcel by som sa opýtať. Moja kamarátka je študentka. A za rok 2006 robila na dve dohody. No nepodala, žiadne daňové. A neviem teraz čo a ako? Či ho mala podať, do koľko ho nemusí podávať a pod. Ak ho mala, čo teraz s tým?

Ďakujem za odpovede
Zoltán Kovács
04.02.08,11:19
Ak jej príjem v r. 2006 nepresiahol 50% nezdaniteľnej čiastky, platnej na rok 2006, tak nemala povinnosť podávať DP.
lier
04.02.08,11:22
:) a koľko je ta nezdanitelna ciastka?
Aljok
04.02.08,11:27
:) a koľko je ta nezdanitelna ciastka?
Za r. 2006 bola NČ 90 816,-Sk
Reprografia
04.02.08,11:31
:) a koľko je ta nezdanitelna ciastka?

za rok 2006 to bolo 90 816,- SK a 50% z toho 45 408,- SK. Ak zarobila na dohody do tejto výšky a zaplatila si aj daň, tak jej celú vrátia, ak samozrejme podá daňové priznanie ešte za rok 2006. Pozor, je potrebné zistiť aká je výška dane, nakoľko keďže by podávala DP za rok 2006 teraz, DÚ jej vyrúbi pokutu vo výške 1000 - 2000 Sk, za nepodanie priznania v lehote do 31.3.2007. No a keby jej výsledná daň bola cca 1000,- Sk, tak môže aj prerobiť, ak jej DÚ vyrúbi pokutu 2000,- Sk. Ale ak by daň bola v zaujímavej výške napr. 7 000,- Sk, potom sa to oplatí. Ja som tak minulý rok robila DP môjmu svokrovi aj za rok 2005. Dostal za rok 2005 a 2006 späť daň vo výške 15 000,- Sk a pokutu mu vyrúbili 1 000,- Sk. Takže sa oplatilo.
lier
04.02.08,11:32
Ďakujem – Aby som si to zosumarizoval: to znamená, že pokiaľ mala pod 45 408 nemusela dávať daňové priznanie a keď nad 45 408, tak áno?
lier
04.02.08,11:37
ide o to, že ona nepodala, ziadne danove a zarobila cca 60 000.

ak tomu dobre chápem: Teraz si podá daňové priznanie za rok 2006. Dostane pokutu. dajem tomu 2000. Ako to je s tým - prerobila - neprerobila. Mozu jej dan vrátiť?
Zoltán Kovács
04.02.08,11:39
ide o to, že ona nepodala, ziadne danove a zarobila cca 60 000.

ak tomu dobre chápem: Teraz si podá daňové priznanie za rok 2006. Dostane pokutu. dajem tomu 2000. Ako to je s tým - prerobila - neprerobila. Mozu jej dan vrátiť?

Ak nemala podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov ani pri jednej dohode, tak jej daň bola asi 11 tisíc. Zaplatí pokutu 2000,- ale na daniach jej vrátia tých 11 tisíc. Takže sa oplatí podať DP.
lier
04.02.08,11:46
Ďakujem!
Reprografia
04.02.08,12:53
ide o to, že ona nepodala, ziadne danove a zarobila cca 60 000.

ak tomu dobre chápem: Teraz si podá daňové priznanie za rok 2006. Dostane pokutu. dajem tomu 2000. Ako to je s tým - prerobila - neprerobila. Mozu jej dan vrátiť?

určite podať DP, pretože tie peniaze sa jej vráti a aj po odrátaní pokuty získa
mimaemma
05.03.08,07:06
Ahojte, nadväzujem na tému práca na dohodu. Potrebujem si overiť..osoba pracujúca ako SZČO v ten istý rok pracovala aj na dohodu a potom bola zamestnaná. Vzhľadom na to, že práca z dohody bola zdanená (aspoň predpokladám, že bola) musí sa tento príjem zahrnúť do DP?
Ja by som ho tam už neuvádzala ak bude naozaj daňovo vysporiadaný. Rozmýšľam správne?
KvetkaK
05.03.08,07:29
Ahojte, nadväzujem na tému práca na dohodu. Potrebujem si overiť..osoba pracujúca ako SZČO v ten istý rok pracovala aj na dohodu a potom bola zamestnaná. Vzhľadom na to, že práca z dohody bola zdanená (aspoň predpokladám, že bola) musí sa tento príjem zahrnúť do DP?
Ja by som ho tam už neuvádzala ak bude naozaj daňovo vysporiadaný. Rozmýšľam správne?
Ak išlo o príjem, z ktorého bola odvedené zrážková daň, tak ju nemusí zahrnúť, táto daň je vysporiadaná. Ale ak islo o preddavkovú daň, tu musí uviesť v DP.
mimaemma
05.03.08,08:04
Kvetka, ďakujem Ti za ďalšiu radu. Chcela som si to overiť, lebo babenka, ktorej mám robiť DP mi vravela, že mzdárka u nich v práci povedala nasledovné "ze vraj k tomu potrebujem aj nejaky doklad od firmy, pre ktoru som robila na dohodu a zarobila od nej celkovo viac ako 5.000". Tak sa mi to nezdalo...
KvetkaK
05.03.08,11:09
Kvetka, ďakujem Ti za ďalšiu radu. Chcela som si to overiť, lebo babenka, ktorej mám robiť DP mi vravela, že mzdárka u nich v práci povedala nasledovné "ze vraj k tomu potrebujem aj nejaky doklad od firmy, pre ktoru som robila na dohodu a zarobila od nej celkovo viac ako 5.000". Tak sa mi to nezdalo...
Ale ak to bol jeden príjem na dohodu vo výške nad 5.000,-, tak tam bola určite zrazená preddavková daň a na to by si už to potvrdenie naozaj potrebovala.
mimaemma
06.03.08,07:29
Kvetka, opäť si ma nesklamala a poradila:)..ďakujem. Áno, aj ja som jej vravela, nech si pre istotu všetky papiere vypýta..keby to potrebovala neskôr kvôli kontrole. Platí teda ale že pokiaľ bola daň riadne zrazená a odvedená, nemusím to uvádzať v DP, áno?
KvetkaK
06.03.08,07:35
Kvetka, opäť si ma nesklamala a poradila:)..ďakujem. Áno, aj ja som jej vravela, nech si pre istotu všetky papiere vypýta..keby to potrebovala neskôr kvôli kontrole. Platí teda ale že pokiaľ bola daň riadne zrazená a odvedená, nemusím to uvádzať v DP, áno?
Nejde o to, či bola riadne zrazená a odvedená, ale či ide o zrážkovú daň alebo preddavkovú. A to najlepšie zistíš, keď Ti to potvrdenie predsa len donesie.;)
mimaemma
07.03.08,07:44
Aha, vidíš, toto ma nenapadlo, zas som o kúsok múdrejšia:)
Opäť díky.
desinka
17.03.08,09:15
rada by som tiež nadviazala na prácu na dohodu. Som študentka, zároveň vlastným licenciu na sprostredkovanie finančných služieb-čiže sa radím k SZČO.Od minulého mája minulého roka brigádujem na dohodu. Nie som si istá či do DP k príjmov zo závislej činnosti treba dať ten príjem z dohody a aké podmienky tam platia. ďakujem za odpoveď
katkaj
17.03.08,09:17
rada by som tiež nadviazala na prácu na dohodu. Som študentka, zároveň vlastným licenciu na sprostredkovanie finančných služieb-čiže sa radím k SZČO.Od minulého mája minulého roka brigádujem na dohodu. Nie som si istá či do DP k príjmov zo závislej činnosti treba dať ten príjem z dohody a aké podmienky tam platia. ďakujem za odpoveď

pokiaľ bola dohoda zdanená zrážkovo tak sa nemusí dávať do DP, je už vysporiadaná. Pokiaľ bola zdanená preddavkovo tak ju treba zaradiť do DP
Vanesa34
24.06.08,15:56
Prajem pekný deň. Dnes prišiel známy z RZZP, aby som mu pomohla z vyplnením a zistli sme, že nemá v DP zarátané prímy z dohody a tiež preddavky na daň(podľa § 35) z tejto dohody. Mal príjmy z dohody, zo zamest. a živnosti. Chcela by som poprosiť, príjmy z dohody mám pripočítať k príjmom zo zamest. a spolu uviesť na r.33 DP "B" a preddavky z dohody pripočítať k preddavkom zo zamest. a uviesť na r.100 DP? Všetko ostatné zostáva nezmenené. Vychádza mu preplatok 2 634 SK, neviete mi ešte prosím poradiť akú pokutu zaplatí? Vopred ďakujem!
evina
24.06.08,16:03
Prajem pekný deň. Dnes prišiel známy z RZZP, aby som mu pomohla z vyplnením a zistli sme, že nemá v DP zarátané prímy z dohody a tiež preddavky na daň(podľa § 35) z tejto dohody. Mal príjmy z dohody, zo zamest. a živnosti. Chcela by som poprosiť, príjmy z dohody mám pripočítať k príjmom zo zamest. a spolu uviesť na r.33 DP "B" a preddavky z dohody pripočítať k preddavkom zo zamest. a uviesť na r.100 DP? Všetko ostatné zostáva nezmenené. Vychádza mu preplatok 2 634 SK, neviete mi ešte prosím poradiť akú pokutu zaplatí? Vopred ďakujem!

l. Príjem z dohody je nad 5000 SK mesačne?
2.Ide o príjem od jedného zamestnávateľa?
3. Má vystavené Potvrdenie o príjme ?
Vanesa34
24.06.08,16:30
Príjem je nad 5000 SK (25 585 SK), príjem z dohody a zo zamestnania je od toho istého zamestnávateľa a má potvrdenie o príjme aj z dohody aj zo zam.
evina
24.06.08,16:58
Príjem je nad 5000 SK (25 585 SK), príjem z dohody a zo zamestnania je od toho istého zamestnávateľa a má potvrdenie o príjme aj z dohody aj zo zam.

Zamestnávateľ mu mal vystaviť jedno Potvrdenie..., v ktorom sú uvedené príjmy aj z Dohody aj z HPP, vrátane odvedených preddavkov.. V tom zmysle opraviť a opraviť aj DP.
Vanesa34
25.06.08,07:19
Veľmi pekne ďakujem.
chisa
07.04.09,15:26
Dobry den, chcela by som sa opytat na DP. Minuly rok som pracovala popri VS na dohodu (pomer trva).Zamestnavatel mi odvadzal preddavky na dan z prijmov. V polov. oktobra som sa riadne zamestnala u dalsieho zamestnavatela, kt. mi rovnako odvadzal dan z prijmu-preddavky. Spolu som za cely rok zarobila 56 137 Sk. Chcem sa opytat, ci mam narok na vratenie preplatku dane a ak ano, priblizne v akej vyske, nakolko moj zamestnavatel, kt. mi robil DP mi vypocital preplatok len z preddavkov u jedneho zamestnavatela, t.j 1 706 Sk. Doposial som si podavala DP sama a suma, ktoru mi odvadzal zamestnavatel (preddavok, ktory mi bol vrateny), u kt. som pracovala uz pocas VS, bola podstatne vyssia. Dakujem za odpoved
Tweety
07.04.09,15:33
Dobry den, chcela by som sa opytat na DP. Minuly rok som pracovala popri VS na dohodu (pomer trva).Zamestnavatel mi odvadzal preddavky na dan z prijmov. V polov. oktobra som sa riadne zamestnala u dalsieho zamestnavatela, kt. mi rovnako odvadzal dan z prijmu-preddavky. Spolu som za cely rok zarobila 56 137 Sk. Chcem sa opytat, ci mam narok na vratenie preplatku dane a ak ano, priblizne v akej vyske, nakolko moj zamestnavatel, kt. mi robil DP mi vypocital preplatok len z preddavkov u jedneho zamestnavatela, t.j 1 706 Sk. Doposial som si podavala DP sama a suma, ktoru mi odvadzal zamestnavatel (preddavok, ktory mi bol vrateny), u kt. som pracovala uz pocas VS, bola podstatne vyssia. Dakujem za odpoved
Zrejme si mu nepredložila potvrdenie o príjme od druhého zamestnávateľa. Pri podaní DP, alebo RZD u zamestnáv.( samozrejme, ak ešte nie je spravené) z obidvoch dohôd ,máš nárok na vrátenie všetkých zaplatených preddavkov, pretože NČ je vyššia, ako tvoj príjem z obidvoch dohôd.
mzdarka renca
07.04.09,15:52
nebola z príjmu z dohody zrazená zrážková daň? ak áno, tak ti túto daň zamestnávateľ, ktorý ti vykonal RZD nemohol vrátiť. Takto zrazenú daň ti môže vrátiť len DÚ prostredníctvom DP.
chisa
07.04.09,16:17
dakujem za odpoved, este sa chcem opytat, ci sa da este podat DP, teda nejake dodatocne, alebo opravne alebo pod. na dan. úrade,kt. by mi preddavok dane bol vrateny. :-)
Tweety
07.04.09,16:18
dakujem za odpoved, este sa chcem opytat, ci sa da este podat DP, teda nejake dodatocne, alebo opravne alebo pod. na dan. úrade,kt. by mi preddavok dane bol vrateny. :-)
Áno dá, bude to dodatočné DP, ktorého prílohou bude RZD.
mzdarka renca
07.04.09,19:55
Nemal by dostať pokutu za podanie dodatočného DP, tu prikladám link, treba si prečítať bod 6, za akých podmienok sa pokuta nedáva a to je aj tento prípad.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&edllnkid=2326253&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=22473&pa=11156