dada909
15.03.05,09:32
http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif A co s dochodcami ? Re: Preddavky na zdravotne poistenie

Ak tomu správne rozumiem platia z dohody o vykonaní práce zdravotné poistenie aj dôchodcovia ?
Zamestnávame napríklad na 6 hodín týždenne dôchodkyňu na upratovanie, mesačná btto mzda na dohodu o vyk.práce je 7000 Sk - odvádzame len úrazové poistenie a 19% daň zo mzdy - je to tak O.K. ? Treba platiť ešte aj ZP alebo si ho má platiť sama dôchodkyňa, alebo netreba platiť... Prosim poraďte
Akosi som zneistela pri čítaní tohto príspevku. Srdečná vďaka !
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Alenocka
doplním: z dohody o vykonaní práce sa neplatí zdravotné len v prípade,
že má aj uzavretý pracovný pomer na zmluvu.
ak ide len o dohodu o vykonaní práce samotnú, tak na zdravotné
poistenie dohodár odvádza poistné 14% v prípade, že vymeriavací
základ je viac ako 6 500,- Sk/mesiac.


Jana Motyčková
15.03.05,17:10
Zatiaľ je to v zákone tak, že tá dôchodkyňa si bude platiť ZP sama 14% na konci roka, ak úhrn príjmov bude za rok vyšší ako úhrn minimálnych miezd. Zákon nič nehovorí o platení predavkov mesačne. Od 1.7. sa to možno zmení a podľa návrhu bude platiť ona 14 % preddavky na ZP každý mesiac. Ale to ešte nie je schválené.

Ale môže mať dohodu o vykonaní práce na upratovanie ?
dada909
15.03.05,17:23
Myslím že môže jeden mesiac upratať kanceláriu, druhý mesiac vytriediť archív, tretí pomôcť s uzávierkovými prácami, štvrtý rozposlať zásielky, proste vždy je čo robiť ...
Jana Motyčková
15.03.05,17:36
OK. Ja len pre istotu - nie každý to vie.
Deni
15.03.05,19:32
Zatiaľ je to v zákone tak, že tá dôchodkyňa si bude platiť ZP sama 14% na konci roka, ak úhrn príjmov bude za rok vyšší ako úhrn minimálnych miezd. Je to tak, ale keďže jej odmena je 7000,- tak to je predsa viac ako minimálna mzda a tým pádom na konci roka bude musieť zaplatiť 14% do ZP čo bude pre milú pani dôchodkyňu dosť veľa peňazí. Mám skúsenosť, že si v dohode radšej dojednajú nižšiu odmenu ako je min.mzda, alebo proste odvádzajú to poistné do ZP normálne mesačne aj keď im to zákon neukladá. Ale myslím si, že je to lepšie ako potom zrazu zaplatiť poistné za celý rok.