monyka
04.02.08,13:22
Kúpili sme nové dvere na budovu
31.100,- sk + montážne práce 2.300,- Sk, splu 33.400,- Sk + DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html).

Dlhodobý hmotný majetok je samostatná hnuteľná vec aleo súbor vrátene príslušenstva.
Chcem sa teda spýtať či tie montážne práce mám brať ako príslušenstvo???

A mám dať tie dvere ako samostatný majetok a odpisovať ho alebo to mám dať ako technické zhodnotenie budovy, na ktorých sú tie dvere namontované.


P:mee:odotázka:

Je možné, aby sme dali úhradu tej faktúry do VOZD len 1/4-inu z faktúry? (lebo budovu vlastnia 4 vlastníci)
a ako by sa to riešilo s DPH-čkou v tomto prípade? mohli by sme uplatniť tiež 1/4-inu, alebo sa takéto veci nerobia...

Prosím poraďte.
b.breza
05.02.08,07:46
Pred tým, ako ste kúpili nové dvere na budovu na nej žiadne neboli?
Ak áno, ide len o opravu a údržbu, výmenu starých dverí za nové, čo je výdavok ovplyvňujúci ZD (nie samostatný majetok alebo techn. zhodnotenie).
V žiadnom prípade nie je možné jednotlivým vlastníkom uplatniť odpočet 1/4 DPH. K odpočtu DPH je málo informácií.
Napr. V budove sa podniká, na základe čoho? Majú spoluvlastníci zmluvu o združení?
monyka
05.02.08,09:51
Dvere na budove boli, samozrejme :-) len ma zmiatla tá suma.
Áno v budove sa podniká ale v len 1/4-ine, preto som sa pýtala na uplatnenie výdavkov v 1/4-ine. Myslím, že nemajú žiadnu zmluvu, ostatný vlastníci 3/4-iny majú tie priestory ako byty, iba tá 1/4-ina sú nebytové priestory.
A čo konkrétne by som mala uviesť ešte k tej DPH?:D
b.breza
06.02.08,09:46
Rozumiem tomu tak, že celú opravu dverí financoval podnikateľ, platiteľ DPH.
Doporučujem urobiť aspoň zmluvu na opravu dverí s dátumom pred uskutočnením opravy tak, že každý vlastník bude znášať svoj podiel nákladov.
Potom si môže dať podnikateľ do nákladov 1/4 z ceny bez DPH a odpočítať 1/4 DPH. Ak platil celú Fa zbytok sú nedaňové výdavky.
monyka
06.02.08,13:33
Áno, celú opravu financoval podnikateľ sám, čo si mi poradila, nad tým som aj ja rozmýšlala, že by to tak malo byť 1/4 do nákladov 1/4 DPH. Ale prečo si napísala že DPH v žiadnom prípade nie v tvojom včerajšom príspevku.
Zmluvu asi robiť nebudú (ako poznám šéfka) ale napísali také prehlásenie, že si každý hradí svoju časť.
Mala som na mysli, že či to nie je v rozpore so zákonom o účt.,príjme alebo DPH takéto dohody o uplatňovaní iba časti ...
b.breza
07.02.08,06:33
Predpokladala som, že všetci 4 vlastníci sú podnikatelia. Pýtala som sa aj na to, či majú uzavretú zmluvu napr. o združení. V takomto prípade by odpočet DPH uplatnil len 1 a to ten, ktorý je poverený vedením účtovníctva.
V tvojom prípade musí byť doklad (faktúra) vystavena na firmu - živnostníka, ktorý si uplatňuje časť nákladov a DPH.
monyka
07.02.08,11:02
Nie, nie sú všetci podnikateľia, iba jeden, ostatný tam normálne bývajú v bytoch, to len my máme prerobený byt na nebytový priestor. Faktúra je vystavená na nás. Takže môžeme to uplatniť, tak ako píšeš?
V podstate je dôležité to, aby sme si mohli uplatnič časť nákladov a časť DPH, že je faktúra na adresu podnikateľa, ak dobre chápem.
krina
08.02.08,20:27
Dobry den,
Mam jedn otazku. SZCO prijma uhradu svojich vyslych faktur na osoby nie podnikatelsky ucet. Ako sa to zauctuje v JU?
Vopred Vam velmi pekne dakujem
monyka
18.02.08,05:49
Prosím Vás porade mi - naposledy príspevok č. 7, prosím, prosím