barbie18
04.02.08,13:57
Ahojte!

Viete mi niekto poradiť ohľadom konateľa v s.r.o.
Konateľ bol vymenovaný do funkcie - valné zhromaždenie ho vymenovalo, a má zmluvu o výkone funkcie konateľa, kde sa do 31. 6. 2008 vzdal odmeny, čiže nepoberá žiadnu odmenu.
Mám teda 5 otázok:

- nebol nahlásený na sociálke, ani v zdravotnej ani teda nikde. Je to správne?
- postupovali sme teda celkovo správne??? nič sme neporušili??
- od 1.1.2008 bude poberať odmenu 1 krát za 3 mesiace, teda od tohto dátumu bude musieť byť nahlásený na zdravotnej poisťovni?
- okrem "riaditeľovania" ale robí aj isté technické záležitosti, ohľadom internetu, a nechce ešte zato poberať nič (ešte nie je dostatok financ), môže teda vykonávať aj takéto veci bez hocijakej zmluvy????(teda či ho nato oprávňuje aj tá zmluvy o výkone funkcie konateľa, alebo by mal robiť len výhradne "riaditeľovanie-riadenie firmy po nejakej určitej stránke????"
- firmá má len 2 brigádnikov a 1 dohodára, teda vo výkazoch budú 3 figurovať alebo 4 (vrátane konateľa) s tým, že konateľ bude mať všetko nulové?? --ale to asi nie, veď nebol ani nahlásený na sociálke, keď je bez odmeny..

Prosím o urgentnú odpoveď.

VOPRED VŠETKÝM ĎAKUJEM.

S pozdravom
liba2
04.02.08,17:51
Ahojte!

Viete mi niekto poradiť ohľadom konateľa v s.r.o.
Konateľ bol vymenovaný do funkcie - valné zhromaždenie ho vymenovalo, a má zmluvu o výkone funkcie konateľa, kde sa do 31. 6. 2008 vzdal odmeny, čiže nepoberá žiadnu odmenu.
Mám teda 5 otázok:

- nebol nahlásený na sociálke, ani v zdravotnej ani teda nikde. Je to správne?
Konateľa prihlásite do ZP až v tom mesiaci, kedy mu bude zúčtovaná odmena za výkon funkcie. Do SP sa neprihlasuje, neplatia sa odvody.
Ak však konateľ má toto ako jediný príjem, potom má povinnosť platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ, teda má sa prihlásiť sám.

- postupovali sme teda celkovo správne??? nič sme neporušili??
- od 1.1.2008 bude poberať odmenu 1 krát za 3 mesiace, teda od tohto dátumu bude musieť byť nahlásený na zdravotnej poisťovni?
Prihlásite ho 1-ho a odhlásite 30-ho.
- okrem "riaditeľovania" ale robí aj isté technické záležitosti, ohľadom internetu, a nechce ešte zato poberať nič (ešte nie je dostatok financ), môže teda vykonávať aj takéto veci bez hocijakej zmluvy????(teda či ho nato oprávňuje aj tá zmluvy o výkone funkcie konateľa, alebo by mal robiť len výhradne "riaditeľovanie-riadenie firmy po nejakej určitej stránke????"
Podľa môjho názoru sú to práce nad rámec výkonu funkcie. Na tieto práce by ste s ním mohli uzatvoriť Dohodu o pracovnej činnosti, podľa ktorej by mohol mať pravidelný príjem, teda do SP platí firma 0,25% garančný fond + 0,8% úrazové poistenie, zamestnanec nula. Ale za konateľa je povinnosť platiť z tejto odmeny do ZP 10% +4% konateľ. Takto by nemal povinnosť platiť do ZP ako samoplatiteľ.

- firmá má len 2 brigádnikov a 1 dohodára, teda vo výkazoch budú 3 figurovať alebo 4 (vrátane konateľa) s tým, že konateľ bude mať všetko nulové?? --ale to asi nie, veď nebol ani nahlásený na sociálke, keď je bez odmeny..

Prosím o urgentnú odpoveď. VOPRED VŠETKÝM ĎAKUJEM. S pozdravom
odpoveď je v zadaní