pipinek
04.02.08,14:14
v suvahe a vo vykaze ziskov a strat sa hospodarsky vysledok rovna ale vo vypocte dani z prijmov sa mi k tej sume priratala suma ktora sa rovna dani z úrokov z bezneho úctu. /co mam zauctovane v banke na 341 221 a internym dokladom priznane na 591 341/ co s tým? Dakujem
Zoltán Kovács
04.02.08,13:18
v suvahe a vo vykaze ziskov a strat sa hospodarsky vysledok rovna ale vo vypocte dani z prijmov sa mi k tej sume priratala suma ktora sa rovna dani z úrokov z bezneho úctu. /co mam zauctovane v banke na 341 221 a internym dokladom priznane na 591 341/ co s tým? Dakujem

Hosp. vysledok nie je totožný s daňovým základom z DP. Do riadku 100 v DP treba uviesť hosp.vysledok bez dani z príjmov, resp. zrazených dani z urokov.
Johanka
04.02.08,13:23
Súvaha a Výkaz ziskov a strát sa vypĺňajú po zdanení ... alebo nerozumiem otázke :confused:
pipinek
04.02.08,14:31
Myslela som tym to, ze nerozumiem tomu, preco ked si v programe Pohoda dam vypocitat dan z príjmu ako podklady pre vyplnenie tlaciva na Dzp preco tu dan z bez.úctu mam v tom vysledku pripocitanu a v riadku 100 dan neuvadzam, preco sa mi tato dan v tych podkladoch neodrata?
Zoltán Kovács
04.02.08,14:35
Myslela som tym to, ze nerozumiem tomu, preco ked si v programe Pohoda dam vypocitat dan z príjmu ako podklady pre vyplnenie tlaciva na Dzp preco tu dan z bez.úctu mam v tom vysledku pripocitanu a v riadku 100 dan neuvadzam, preco sa mi tato dan v tych podkladoch neodrata?

A program ti vie rozlíšiť, že ktoré nákladové účty sú z hľadiska daňového neuznané? Alebo má ti ráť daň tak, že účty triedy 6xx - účty triedy 5xx = zisk a z toho daň? Nie je to celkom správny postup, práve preto, že program do nákladov ti zaráta aj účet 591.
atka4
04.02.08,15:59
Myslela som tym to, ze nerozumiem tomu, preco ked si v programe Pohoda dam vypocitat dan z príjmu ako podklady pre vyplnenie tlaciva na Dzp preco tu dan z bez.úctu mam v tom vysledku pripocitanu a v riadku 100 dan neuvadzam, preco sa mi tato dan v tych podkladoch neodrata?
Ako bolo spomenuté nižšie, keď si chceš zistiť v Pohode daň z príjmu, ešte nemáš mať nahodenú daň 591/341, ale tie zrazené dane, ktoré ti zrazila pravdepodobne banka z prijatých úrokov a máš ich na niektorom účte 341 (lebo si v priebehu roka účtoval 341/221), tak túto musíš ešte preniesť-ručne zapísať v tej tabuľke - Daň z príjmov PO v PÚ Zaplatené zálohy.

Túto daň vieš zistiť takto na 100% len vtedy, ak máš ale podrobne rozčlenené nákladové účty, kt. sú aj z daňového hľadiska uznané. t.j. vo väčšine prípadov je z účtovníctva zrejmý len účtovný HV, ale sa nerovná daňovému, nakoľko práve v daň priznaní ho upravuješ podľa platného Daňového zákona.

Takže zo SW zistíš účtovný hospodársky výsledok a ten následne v daň . priznaní upravuješ.

Až po vyplnení Daňového priznanie a jeho úprave zistíš skutočnú daň a túto zaúčtuješ.
T.j. je treba si vytlačiť výkazy zo SW aj pred zdanením aj po zdanení.