JarmilaR
04.02.08,16:50
Ahojte,
potrebovala by som súrne poradiť. Ako by ste účtovali nasledovne:
spoločnosť nakúpi perá, každé zabalí do darčekovej krabice a predá klientovi pero v krabici.
Účtovali by ste ako materiál a potom výrobu a predaj vlastných výrobkov? Alebo by ste účtovali ako tovar. Považuje sa to za nezmenenú podobu?
Dostala som totiž dve protichodné odporúčania.

ďakujem.
Zita5
04.02.08,15:59
Ja by som sa priklonila k tovaru t.j. Pero v darčekovom balení - nezmenilo to svoju podobu .

Ale počkajte aj na ďalšie vyjadrenia poraďákov .:)
Ninna
04.02.08,16:03
Aj ja si myslím že sa nič nevyrába.Potom hociktorý obchod by sa stal výrobou keby napr. len mäso zabalili.
betka
06.02.08,11:28
Zapojím i ja svoju fantáziu:

No poďme k tomu masu:
Maso-tovar (predajňa). Predavač ho musí pekne zabaliť, pričom:
Obal na maso: o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak nevratné obaly sa dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.

V prípade mäsa je to jasné.

A čo s perom?
I pero môžem dať do obalu, aby sa nepoškodilo. Ak by som účtovala o tovare, potom by som pero zabalila do obyčajného obalu, príp. taštičky ako sa to robí.

Osobne by som uvažovala o pere ako materiáli. Pero má svoju OC, tak isto ako obal-darčekový obal.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,

Ak kúpim perá po 100 Sk, a obaly po 50 Sk, čo zamýšľam. Uskutočniť výrobný proces. Ako?
Pero ako surovina prechádza úplne do môjho výrobku, vložím do krabičky, pričom krabička bude mojou pomocnou látkou, ktorá prechádza priamo do môjho výrobku., pričom netvorí jeho podstatu. Krabičku obalím ešte do nejakého ochranného obalu.

Prieme náklady: suroviny, pomocné látky, obaly, mzda...;)
Ninna
06.02.08,18:34
Zapojím i ja svoju fantáziu:

No poďme k tomu masu:
Maso-tovar (predajňa). Predavač ho musí pekne zabaliť, pričom:
Obal na maso: o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak nevratné obaly sa dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.

V prípade mäsa je to jasné.

A čo s perom?
I pero môžem dať do obalu, aby sa nepoškodilo. Ak by som účtovala o tovare, potom by som pero zabalila do obyčajného obalu, príp. taštičky ako sa to robí.

Osobne by som uvažovala o pere ako materiáli. Pero má svoju OC, tak isto ako obal-darčekový obal.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,

Ak kúpim perá po 100 Sk, a obaly po 50 Sk, čo zamýšľam. Uskutočniť výrobný proces. Ako?
Pero ako surovina prechádza úplne do môjho výrobku, vložím do krabičky, pričom krabička bude mojou pomocnou látkou, ktorá prechádza priamo do môjho výrobku., pričom netvorí jeho podstatu. Krabičku obalím ešte do nejakého ochranného obalu.

Prieme náklady: suroviny, pomocné látky, obaly, mzda...;)
Aj tak mi to akosi nevonia. To by sme tie perá museli kúpiť po častiach aby sme naplnili teóriu suroviny.:confused:Čo vy nato? a ešte možno podstané je asi aké naklady sú na tú krabicu. ;)
betka
06.02.08,18:57
Ide tu o viac faktov. Dôležitý je i ten, či je živnostenské opravnenie na výrobu:---
Zoltán Kovács
06.02.08,19:04
Prikláňam sa k tovaru. Onoho času som vo svojom obchode predával DP typu B živnostníkom kompletne. Teda v jednom balení bolo DP, výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch, a výpis z daňového priznania pre SP. Išlo to na dračku, lebo veľa živnostníkov ani nevedeli, že sú aj povinné prílohy daňového priznania. Obal bol euroobal.

A teraz tie tlačivá boli materiál alebo tovar? Ako sa to malo účtovať? Nákup a predaj tovaru, alebo nákup materiálu a predaj vlastných výrobkov?
Ninna
06.02.08,19:08
Prikláňam sa k tovaru. Onoho času som vo svojom obchode predával DP typu B živnostníkom kompletne. Teda v jednom balení bolo DP, výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch, a výpis z daňového priznania pre SP. Išlo to na dračku, lebo veľa živnostníkov ani nevedeli, že sú aj povinné prílohy daňového priznania. Obal bol euroobal.

A teraz tie tlačivá boli materiál alebo tovar? Ako sa to malo účtovať? Nákup a predaj tovaru, alebo nákup materiálu a predaj vlastných výrobkov?
Aj ja mám občas problém preklasifikovať a zaúčtovať to čo predám;).
Adriane
07.02.08,14:19
Ked uz je tu tato tema,spytam sa aj ja. Kupujeme opracovane dosky , zhotovene na mieru a potom z nich montujeme priamo u zakaznika satnikove skrine(zname pod pojmom ROLDOR) . Ja som to doteraz uctovala ako tovar,ale teraz sa viac priklanam k materialu. Co si myslite vy.dakujem.
Zoltán Kovács
07.02.08,14:29
Ked uz je tu tato tema,spytam sa aj ja. Kupujeme opracovane dosky , zhotovene na mieru a potom z nich montujeme priamo u zakaznika satnikove skrine(zname pod pojmom ROLDOR) . Ja som to doteraz uctovala ako tovar,ale teraz sa viac priklanam k materialu. Co si myslite vy.dakujem.

Tento prípad je jednoznačne materiál.
Adriane
07.02.08,14:34
Dakujem. Takze idem preuctovavat.:(
JarmilaR
18.02.08,10:34
Ide tu o viac faktov. Dôležitý je i ten, či je živnostenské opravnenie na výrobu:---
Ahoj Betka,
tak to je dobra pripomienka! V OR majú iba maloobchod, veľkoobchod a baliace činnosti.
Takže by sa to asi malo účtovať ako tovar?
Torhorc
19.03.08,09:10
Priložím tiež prosbu o radu. Účtujem spoločnosť zaoberajúcu sa výrobou (lieh+biele granule) polygr.farieb, miešaním (biela+lieh) polygr.farieb a predajom polygr.farieb (biela farba). Spoločnosť nakupuje od dodávateľa granule, lieh, aj hotovu bielu farbu. Uctovanie pri granuliach ako o materiale je jasné.
1. je nakúpený lieh, prípadne hotová biela farba materiálom alebo tovarom? Podotýkam, že účtovná jednotka nevie dopredu určiť či sa to použije na výrobu alebo sa to predá v nezmenenom stave. Predaj v nezmenenom stave tvorí asi 1/3 obratu firmy a nejde o náhodny odpredaj nepotrebného materiálu.
2. Je možnosť účtovať o všetkom ako materiále 501/321 a prípadný predaj v nezmenenom stave účtovať 311/601?
3. Je možné dodatočne na základe členenia výdajok na materialove a tovarove, preúčtovať tie tovarové 504/501?
ALIBABKA
27.03.08,13:13
Chcela by som Vás porosiť o radu.
Sme firma, ktorá vykonáva obkladačaské práce,súčasne s prácou dodávame i obklady a dlažby.Účtujem to ako služby na 602.Naša nová auditorka chce aby som to preúčtovavala na 601 ako výrobu.Chce aby som jej podložila dôvod prečo tak účtujeme.Viete mi poradiť ?Súrne prosím .ďakujem
betka
27.03.08,14:12
Chcela by som Vás porosiť o radu.
Sme firma, ktorá vykonáva obkladačaské práce,súčasne s prácou dodávame i obklady a dlažby.Účtujem to ako služby na 602.Naša nová auditorka chce aby som to preúčtovavala na 601 ako výrobu.Chce aby som jej podložila dôvod prečo tak účtujeme.Viete mi poradiť ?Súrne prosím .ďakujem

Nákup dlažby ste účtovali ako materiál. Urobili ste výrobok obklad na stenu na zklade zmluvy o dielo., kde ste stanovili cenu na úrovni vlastných nákladov: materiál, mzdy, ..

Ak by si však zákazník zakúpil dlažbu, obklad, potom by ste fakturovali predané vlastné práce a služby cez 602.
ALIBABKA
27.03.08,14:54
My to účtujeme na 602 ale auditorka tvrdí že to nie je dobre že to músí ísť na 601.My máme na všetko zmluvy o dielo , kde je stanovená cena za práce včetne zabudovaného materiálu.
Neviem ako je mám presvedčiť. Ona tvrdí že keď je tam materiál tak to musí byť výroba.
ALIBABKA
27.03.08,20:24
Betka podla tvojho príspevku je to teda 601 výroba?
Ak by mal niekto s týmto podobné skúsenosti, ocenila by som keby mi niekto poradil.Zajtra to musím doriešiť pretože sa to týka ešte roku 2007.
Lotarka
22.04.08,07:44
Prosím o radu!
Účtujem klienta v jednoduchom účtovníctve, ktorý predáva a aj spracúva drevo. Keď nakúpi guľatinu, s ktorou nič neurobí-teda nespracuje, to účtujem ako tovar. Tú guľatinu, ktorú kúpi a spracúva, účtujem ako nákup materiálu a predaj výrobkov. Problém mám, keď nakúpi guľatinu, ktorú ešte nevie či spracuje alebo len predá. Alebo niekedy to rozdelí a časť predá a časť spracuje. Môžem tento predaj nespracovaného materiálu účtovať ako predaj materiálu do ostatných príjmov? Prosím poradťe mi ako to má byť správne?
Lotarka
22.04.08,10:48
Prosím poraďte, chcem to robiť správne!
Vopred ďakujem!
atka4
22.04.08,11:16
Prosím o radu!
Účtujem klienta v jednoduchom účtovníctve, ktorý predáva a aj spracúva drevo. Keď nakúpi guľatinu, s ktorou nič neurobí-teda nespracuje, to účtujem ako tovar. Tú guľatinu, ktorú kúpi a spracúva, účtujem ako nákup materiálu a predaj výrobkov. Problém mám, keď nakúpi guľatinu, ktorú ešte nevie či spracuje alebo len predá. Alebo niekedy to rozdelí a časť predá a časť spracuje. Môžem tento predaj nespracovaného materiálu účtovať ako predaj materiálu do ostatných príjmov? Prosím poradťe mi ako to má byť správne?
Nákup dreva by som účtovala jednotne, podľa toho, ktorú činnosť vykonáva vo väčšej miere, napr. ako tovar.
V prípade predaja nespracovaného dreva s tovarom nerobiť nič, len vyskladniť.
V prípade predaja spracovávaného dreva by som hodnotu tovaru v internom doklade preúčtovala na materiál vo výške výdajky zo skladu, čiže vyskladneného tovaru, aby mi korešpondovala činnosť - predaj výrobkov a súčasne vynaložené výdavky, v tomto prípade teda nie tovar, ale použitý materiál.

Pripojí ešte niekto názor?
Lotarka
23.04.08,09:05
Ďakujem za odpoveď atka4!

Ak som dobre pochopila, tak aj to nakúpené drevo, ktoré ešte nevie, či spracuje alebo nie, zaúčtovať ako tovar a až pri príjme za spracované drevo (predaj výrobkov) preúčtovať z tovaru do materiálu pripadajúcu časť dodávky tovaru, ktorá sa spracovala, ale v nákupných cenách do materiálu. Takže sledovať to až pri príjme a preúčtovávať.
Je to klient, s ktorým ťažko podrobne sledovať takéto dodávky a rozdeľovať to na tovar a materiál, preto som to riešila jednoduchšie tým predajom materiálu do ostatných príjmov - toto riešenie asi nieje celkom OK. Ak to je potrebné, budem sa snažiť to robiť ako písala atka4 v rámci ochoty klienta, lebo moja zodpovednosť nepustí.
Prosím poradťe, akým ďalším spôsobom by sa to dalo riešiť s takýmto ťažkých klientom.
dadkapo
29.04.08,14:53
Ahojte chcela by som sa opytat... uctujem pre neziskovu organizaciu a neviem predaj beneficnych vyrobkov to mam uctovat ako nakup potom prevzatie na skad, vydaj zo skladu a tak predaj! alebo mi staci len nakup a predaj?!