dicinka
04.02.08,17:33
Ahojte Poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom doplnkoveho dochodkoveho sporenia.Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o zdanitelnej mzde, na ktorom ma uvedené :
zrazené príspevky = 300,-Sk
príspevky platené zamestnávateľom =628,-Sk

chcem sa spýtať,že akú sumu uvediem do DP ako nezdanitelnu ciastku.

A ešte mám jednu otázočku, do vlastného príjmu manželky sa počíta aj náhrada príjmu pri PN vyplatená zamestnávateľom, aj nemocenské dávky vyplatené Soc.poisťovňou?

Ďakujem!
katka50
04.02.08,17:56
Ahojte Poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom doplnkoveho dochodkoveho sporenia.Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o zdanitelnej mzde, na ktorom ma uvedené :
zrazené príspevky = 300,-Sk túto, ak bola aj odvedená v r. 2007
príspevky platené zamestnávateľom =628,-Sk

chcem sa spýtať,že akú sumu uvediem do DP ako nezdanitelnu ciastku.

A ešte mám jednu otázočku, do vlastného príjmu manželky sa počíta aj náhrada príjmu pri PN vyplatená zamestnávateľom, aj nemocenské dávky vyplatené Soc.poisťovňou? ÁNO
Ďakujem!

Odpovede máš v texte
Paula
04.02.08,18:07
Ahojte Poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom doplnkoveho dochodkoveho sporenia.Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o zdanitelnej mzde, na ktorom ma uvedené :
zrazené príspevky = 300,-Sk
príspevky platené zamestnávateľom =628,-Sk



Potvrdenie o zdaniteľnej mzde obsahuje sumu o zrazených príspevkoch. To nie je dôkaz, že zrazenú sumu v roku 2007 obdržala na svoj účet spoločnosť, u ktorej je zamestnanec poistený. Navyše, suma zrazená v decembri 2007 pravdepodobne bola "odvedená" až v januári 2008. Je potrebné potvrdenie o sume zaplateného poistenia.
Zoltán Kovács
04.02.08,18:24
Potvrdenie o zdaniteľnej mzde obsahuje sumu o zrazených príspevkoch. To nie je dôkaz, že zrazenú sumu v roku 2007 obdržala na svoj účet spoločnosť, u ktorej je zamestnanec poistený. Navyše, suma zrazená v decembri 2007 pravdepodobne bola "odvedená" až v januári 2008. Je potrebné potvrdenie o sume zaplateného poistenia.

Súhlasím, práve teraz riešim problém vrátenia platieb do DDS, nakoľko pri platbách zle sa uvádzali špecifické symboly. Teda na potvrdení je uvedená suma príspevku, ale v skutočnosti to DDS nemá na účte, totiž vrátili ich ako neidentifikované platby. Takže uplatniť môžem akurát tak...............
Anonymka
05.02.08,07:45
Chcem sa opýtať takúto vec:
Vytláčam z Olympu potvrdenie o zdaniteľnej mzde za r. 2007 a v kolónke "zrazené príspevky na DDS" je iná suma ako v mzdovom liste, t. j. zamestnancovi sa zrážala suma 300 Sk/mes, t.j. v tom riadku by malo byť 3600 Sk ale mne tam program uvádza 3900. Neviete poradiť, že prečo? :confused:
Anonymka
05.02.08,07:55
:confused:
Chobot
05.02.08,08:00
Chcem sa opýtať takúto vec:
Vytláčam z Olympu potvrdenie o zdaniteľnej mzde za r. 2007 a v kolónke "zrazené príspevky na DDS" je iná suma ako v mzdovom liste, t. j. zamestnancovi sa zrážala suma 300 Sk/mes, t.j. v tom riadku by malo byť 3600 Sk ale mne tam program uvádza 3900. Neviete poradiť, že prečo? :confused:

Pravdepodobne sa buď začiatkom roka alebo na konci roka urobilo vyúčtovanie skôr (či neskôr) a v kalendárnom roku bolo odvedených 13 príspevkov po 300 SKK. Treba pozrieť v účtovníctve, alebo v Olympe presné dátumy platenia príspevkov a koľko ich bolo od 1.1.2007 do 31.12.2007. Určite narátaš 13 x odvedené.
Anonymka
05.02.08,08:02
No ale nemôže byť viacej. Odviedlo sa predsa 12, veď za mes.12/06 sa odviedlo v januári 2007 a 12/07 už v roku 2008 ... :confused:
Anonymka
05.02.08,08:15
:confused:
Chobot
05.02.08,08:26
No ale nemôže byť viacej. Odviedlo sa predsa 12, veď za mes.12/06 sa odviedlo v januári 2007 a 12/07 už v roku 2008 ... :confused:

A nemohlo sa stať, že za 12/07 bolo odvedené ešte v decembri 2007?

Ak nie, tak hľadaj zdroj, prečo to napočítalo 3900.

Ešte to môže byť chyba softvéru, že nebol aktualizovaný. Totižto keď sa zaviedla táto možnosť odpočtu (niekedy v roku 2006 tuším), tak DR vydalo usmernenie, že platba v decembri predchádzajúceho roku bola považovaná za platbu aktuálneho roka.

Presne si tú podmienku už nepamätám ale bolo tam také niečo. Ak máte starú verziu, tak by to možno mohlo byť aj v tom.
Anonymka
05.02.08,08:28
Ďakujem Chobot, už to mám :)

Volala som o radu do kros-u a poradili mi, že musím mať zadaný výplatný termín v mesiaci dec.2007 aj keď nemáme určený a zaškrtnuté políčko že v nasledujúcom mesiaci sa uhrádza mzda. A potom mi bude správne uvádzať údaj v tom riadku.

Ďakujem aj tebe za radu.
dodo1
27.03.08,10:14
No veď je v tom akurát pekný mrdník, že sa to v prípade dohody o zrážkach zo mzdy automaticky nepovažuje aj za uhradené. Nechápem a prosím niekoho o vysvetlenie, že účastníkom DDS som sa stal v decembri 2007, príspevok, ktorý za mňa organizácia zaplatila mi automaticky vstupuje do príjmu v roku 2007, ale tú časť, ktorú mi zrazili na základe dohody o zrážkach si ja ako odpočítateľnú položku uplatniť nemôžem. To je super, nie??:-)