sunny_girl1
04.02.08,19:17
Dobry den,
mam jednu otazocku. U zamestnavatela som podpisala Ziadost o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov na dan za rok 2007. Minuly tyzden som vsak ukoncila pracovny pomer vypovedou a zamestnavatel mi vzapati poslal email, ze za mna danove priznanie neurobi.
Chcela by som sa opytat, ci je to normalny postup, pretoze ma to trosku zaskocilo. Moze moj byvaly zamestnavatel takto zrusit moju ziadost?
Dakujem za odpoved.

sunny
Zoltán Kovács
04.02.08,18:19
Dobry den,
mam jednu otazocku. U zamestnavatela som podpisala Ziadost o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov na dan za rok 2007. Minuly tyzden som vsak ukoncila pracovny pomer vypovedou a zamestnavatel mi vzapati poslal email, ze za mna danove priznanie neurobi.
Chcela by som sa opytat, ci je to normalny postup, pretoze ma to trosku zaskocilo. Moze moj byvaly zamestnavatel takto zrusit moju ziadost?
Dakujem za odpoved.

sunny

Nie nemôže. Ak prijal tvoju žiadosť, tak je povinný vykonať ročné zúčtovanie dane.
Paula
04.02.08,18:25
Nerozumiem odpovedi zamestnávateľa , je od veci.
sunny_girl1
04.02.08,18:43
Dakujem za odpovede,
ak teda za mna to danove priznanie nebude ochotny urobit po tom, co prevzal moju ziadost, je to nejakym sposobom napadnutelne?
Na koho sa mozem so staznostou obratit?
sunny_girl1
05.02.08,12:09
Prosim vas o radu,
vyssie som spominala, ze mi moj zamestnavatel odmietol vypracovat danove priznanie. Dnes som za nim zasla a jedine, co mi povedal bolo, ze to nie je jeho povinnost, ze s tym ma dalsie naklady a ze to jednoducho neurobi (aj ked ziadost prevzal). Inej byvalej zamestnankyni to vsak urobi, len mne nie. Ja si tu uz pripadam ako v Kocurkove... Je toto normalne???
resola
05.02.08,13:02
Prosim o radu , čo v pripade keď zamestnanec sice podpiše žiadosť o ročne zučtovanie dane ale neuvedie v žiadosti , že mal aj ineho zamestnavateľa na dohodu a dokedy je povinný doniesť potvrdenie o prijme od ineho zamesnavateľa .
Tweety
05.02.08,13:03
Prosim o radu , čo v pripade keď zamestnanec sice podpiše žiadosť o ročne zučtovanie dane ale neuvedie v žiadosti , že mal aj ineho zamestnavateľa na dohodu a dokedy je povinný doniesť potvrdenie o prijme od ineho zamesnavateľa .
Potvrdenie spolu so žiadosťou(príloha žiadosti) do 15.2.2008.
Petra29
05.02.08,13:04
Do 15.2., ak nedonesie, musí podať DP
veronikasad
05.02.08,13:08
Prosim o radu , čo v pripade keď zamestnanec sice podpiše žiadosť o ročne zučtovanie dane ale neuvedie v žiadosti , že mal aj ineho zamestnavateľa na dohodu a dokedy je povinný doniesť potvrdenie o prijme od ineho zamesnavateľa .
Príjem z dohody sa do ročného zúčtovania dane zahrňa len v prípade, ak bol zdanený preddavkovou daňou.
Ak mal zdamestnanec príjem z dohody zdanený zrážkovou daňou a chce si uplatniť vrátenie dane, musí sám podať daňové priznanie typu A do 31.3. Od zamestnávateľov si vypýta potvrdenie o zraz. predavkoch.

--------
Veronika
resola
05.02.08,13:14
Ďakujem za odpovede.
veronika713
05.02.08,13:21
dobrý deň...mám otázku, čo sa týka ročného zúčtovania...mám zamestnankyňu, ktorá v roku 2007 u nás pracovala iba 2 mesiace, tak nastúpila na dlhodobú PN (rizikové tehotenstvo), PN ukončila, nastúpila na materskú a v decembri sa jej narodilo dieťa...ako mám postupovať pri ročnom zúčtovaní?
Petra29
05.02.08,13:29
Uplatniť celú nezdan.časť, daň.bonus za 1 mesiac, ak spĺňa podmienky /dosiahla mzdu min v 6násobku min.mzdy/
resola
05.02.08,13:42
Čo v pripade ak zamestnanec žiadosť o ročne zučtovanie dane nevyplni komplet t.j. neuvedie že mal aj inych zamestnanvateľov. Môžem mu takuto žiadosť vratiť na doplnenie. Jedna sa totiž o zamestnanca , ktory k 31.1.2008 rozviazal pracovny pomer .
Petra29
05.02.08,13:46
Je to starosť zamestnanca, samozrejme, môžeš ho na túto skutočnosť upozorniť, resp.poučiť ho, aspoň ja to tak robím...aj keď vieme, že neznalosť zákona neospravedlňuje..
resola
05.02.08,13:48
Ďakujem.
veronika713
05.02.08,14:31
na daňový bonus nárok nemá...ešte jedna otázka? môžem to urobiť tak, že za ňu urobím klasické daňové priznanie, nakoľko daň jej bola zrazená preddavkovo a pri ročnom zúčtovaní by som si ju nemohla odrátať od preddavkov nasledujúcich, lebo máme len zamestnancov, ktorým daň nezrážame (minimálne mzdy)...!? a čo z náhradou príjmu pri dočasnej PN - činilo to 3044 - je to príjem zo ZČ, ale od dane oslobodený, má to byť v potvrdení o príjmoch vôbec uvedené?
abel
05.02.08,14:44
veronika, podľa zákona to tam nemusíš uvádzať, ale ak si manžel uplatňuje na manželku nezdaniteľnú časť, a suma náhrady príjmu za PN do vlastného príjmu manželky patrí, ja to na dolnej časti potvrdenia uvádzam.
MOLLY
05.02.08,16:58
Ahojte poraďaci,
prešla som si všetko o ročnom zúčtovní, ale toto som nenašla. Neviem, čo sa stalo našim zamestnancom, ale rozhodli sa všetci 3, že ročné zúčtovanie im nebude robiť zamestnávateľ, ale že si to budú robiť oni. Chcem sa opýtať, čo všetko mám zamestnancom dať.

Ďakujem.
rondos
05.02.08,17:08
daj im potrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2007.
Anja111
05.02.08,17:08
Ahojte poraďaci,
prešla som si všetko o ročnom zúčtovní, ale toto som nenašla. Neviem, čo sa stalo našim zamestnancom, ale rozhodli sa všetci 3, že ročné zúčtovanie im nebude robiť zamestnávateľ, ale že si to budú robiť oni. Chcem sa opýtať, čo všetko mám zamestnancom dať.

Ďakujem.
Keď si chcú robiť DP, tak im len vystav Potvrdenie o zdaniteľnej mzde...
macal
05.02.08,17:09
Prosim o radu. Otcovi prave vyplnam Ziadost o rocne zuctovanie. Chcem mu uplatnit nezdanitelnu cast na mamu,kedze je dochodkyna .Prikladam kopie vymeru dochodku. Neviem ale, ci sa do jej prijmu zaratava aj vianocny prispevok, ktory bol dochodcom vyplateny v decembri,nakolko mame o tom nema ziadne potvrdenie. Viete mi niekto poradit?
MOLLY
05.02.08,18:27
ANJA 111 a rondos Ďakujem
Pekný večer
Anču
06.02.08,05:11
V máji odišiel náš zamestnanec do predčasného dôchodku. Chce,aby som mu spravila ročné zučtovanie dane. Môžem? Ak áno, aké doklady musí predložiť?
Zoltán Kovács
06.02.08,05:23
V máji odišiel náš zamestnanec do predčasného dôchodku. Chce,aby som mu spravila ročné zučtovanie dane. Môžem? Ak áno, aké doklady musí predložiť?

Ak ste boli posledným zamestnávateľom v r.2007 tak áno. Stačí ak predloží žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Nemusí predkladať ani doklad o výške predčasného starobného dôchodku, nakoľko k 1.1.2007 ešte nebol dôchodcom, a tým pádom má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku vo výške 95.616,- Sk.
Anču
06.02.08,10:39
Ďakujem za pomoc!
abel
06.02.08,13:47
Prosim o radu. Otcovi prave vyplnam Ziadost o rocne zuctovanie. Chcem mu uplatnit nezdanitelnu cast na mamu,kedze je dochodkyna .Prikladam kopie vymeru dochodku. Neviem ale, ci sa do jej prijmu zaratava aj vianocny prispevok, ktory bol dochodcom vyplateny v decembri,nakolko mame o tom nema ziadne potvrdenie. Viete mi niekto poradit?
Vianočný príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky. Kópie výmeru dôchodku tiež nemusíš prikladať, uvedieš tam len výšku dôchodku za rok 2007 (otec svojim podpisom potvrdzuje, že je to tak). Ak by si to ale chcela zdokladovať, v SP na počkanie vydajú doklad o výške vyplateného dôchodku za rok 2007 (aspoň u nás na pobočke to robia).
Anču
13.02.08,05:39
Žiadosť o ročné zučt.dane si chce podať zamestnankyňa,ktorá u nás pracuje od 6.12.2007 ale ešte nemá potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa a má živnosť, hoci ako ona hovorí neaktívnu. Môžem jej urobiť ročné zučtovanie ak donesie doklad od predch.zamestnávateľa, alebo si musí podať sama?
mandula
13.02.08,05:55
Žiadosť o ročné zučt.dane si chce podať zamestnankyňa,ktorá u nás pracuje od 6.12.2007 ale ešte nemá potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa a má živnosť, hoci ako ona hovorí neaktívnu. Môžem jej urobiť ročné zučtovanie ak donesie doklad od predch.zamestnávateľa, alebo si musí podať sama?


zo stránky DR SR:

Otázka:
V roku 2007 som bola zamestnaná a zároveň som bola zaregistrovaná na daňovom úrade ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z podnikania som v roku 2007 nedosiahla žiadne príjmy. Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, alebo musím podať daňové priznanie?

Odpoveď:
Ak daňovník - zamestnanec a zároveň samostatne zárobkovo činná osoba nedosiahol v roku 2007 z podnikania žiadny príjem, nie je povinný podať daňové priznanie. Môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak ale daňovník vykázal daňovú stratu, je povinný podľa § 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov podať daňové priznanie typ B, v ktorom uvedie aj príjmy od zamestnávateľa z pracovnoprávneho vzťahu.
Anču
13.02.08,10:02
Naša zamestnankyňa bola chorá od r. 2006 do mája 2007. Odišla na ID. Mám jej poslať aj nulové potvrdenie?
katkaj
13.02.08,10:05
Naša zamestnankyňa bola chorá od r. 2006 do mája 2007. Odišla na ID. Mám jej poslať aj nulové potvrdenie?

Áno .
Ľubica2
28.02.08,11:59
Prosím o radu. Zamestnanec si požiadal o vykonanie RZ. V bode III. si označil, že chce potvrdenie podľa § 39 ods. 7 zákona. Lenže 2% z jeho dane sú menej ako požadovaných 100.- Sk. Môžem mu vystaviť toto potvrdenie, aj keď viem že ho nemôže použiť na daný účel ? Vychádza mu nedoplatok 7.- Sk, ktorý sa nevyrovnáva ak nechce darovať 2%. Lenže on 2% darovať chce, len nemôže.
Mám mu vyrovnať nedoplatok a vystaviť potvrdenie ? Alebo mu vysvetlím, že on 2% darovať nemôže a nechám ho prepísať žiadosť o RZ, nedoplatok nevyrovnám.
Máte s tým najakú skúsenosť ? Ako postupujete ?
Ďakujem za každú radu.
miso.kubachy
25.03.09,06:06
Ahojte, nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam v tejto staršej...

Od septembra roku 2008 som nezamestnaným a tak som si o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmu požiadal bývalého zamestnávateľa. Účtovníčke som poposielal všetky potvrdenia, ktoré potrebovala a ona to vypracuje a pošle mi to domov. Chcem sa spýtať, budem to musieť ja posielať na daňový úrad, alebo kam vlastne?

A ešte jedna otázočka. Po ukončení práce v septembri 2008 som sa nahlásil na UP a ešte počas ochrannej lehoty som bol na PN, za čo som dostal dávky zo sociálnej poisťovne. Myslel som, že potvrdenie o tom, bude potrebovať aj účtovníčka pri výpočte ročného zúčtovanie dane z príjmu. Viac krát som sa jej na to spýtal, ale odpoveď bola, že to nepotrebuje. Ak mi ten výpočet daní pošle domov a budem ho posielať ja dalej, nemusím k tomu ja doložiť to potvrdenie o preberaní nemocenských dávok? Preistotu som si požiadal soc. poisťovňu, aby mi poslala potvrdenie.

Ďakujem za odpoveď
abel
25.03.09,06:12
Ak si požiadal posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, toto je považované za podanie daňového priznania a ty už nikam nič neposielaš. Daň máš vysporiadanú. Nemocenské dávky k tomu skutočne nepotrebuješ.
ivka70
25.03.09,06:19
Ahojte, nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam v tejto staršej...

Od septembra roku 2008 som nezamestnaným a tak som si o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmu požiadal bývalého zamestnávateľa. Účtovníčke som poposielal všetky potvrdenia, ktoré potrebovala a ona to vypracuje a pošle mi to domov. Chcem sa spýtať, budem to musieť ja posielať na daňový úrad, alebo kam vlastne?

A ešte jedna otázočka. Po ukončení práce v septembri 2008 som sa nahlásil na UP a ešte počas ochrannej lehoty som bol na PN, za čo som dostal dávky zo sociálnej poisťovne. Myslel som, že potvrdenie o tom, bude potrebovať aj účtovníčka pri výpočte ročného zúčtovanie dane z príjmu. Viac krát som sa jej na to spýtal, ale odpoveď bola, že to nepotrebuje. Ak mi ten výpočet daní pošle domov a budem ho posielať ja dalej, nemusím k tomu ja doložiť to potvrdenie o preberaní nemocenských dávok? Preistotu som si požiadal soc. poisťovňu, aby mi poslala potvrdenie.

Ďakujem za odpoveď
Mzdarka ti preplatok posle na ucet, ak ti tam posielala aj mzdu /a teda ma ho k dispozicii/ alebo postou - sekom.
Pripadny nedoplatok uhradi firma a teba vyzve, aby si ho do nejakeho casu vratil jej/mne napr. prisla vyzva na uhradu s potvrdenim, sumou a cislom uctu, kam to mam a do kedy uhradit.
miso.kubachy
25.03.09,07:15
Ešte raz ďakujem za odpovede
rennka
25.01.10,10:00
Vie mi prosim Vas niekto poradit ked najdem nove tlacivo: Žiadost o vykonanie rocneho zuctobvania preddavkov na dan?
Dakujem
katka50
25.01.10,10:30
Vie mi prosim Vas niekto poradit ked najdem nove tlacivo: Žiadost o vykonanie rocneho zuctobvania preddavkov na dan?
Dakujem
Prikladám
Príroda
25.01.10,14:07
Zdravím! SZČO podniká popri zamestnaní. Stačí ak požiadam písomne zamestnávateľa o potvrdenie o príjmoch, zrazených preddavkoch ... klasickou žiadosťou? Nie je žiadna zmena a na to určené nejaké tlačivo? Vďaka.