MaxMan
04.02.08,19:18
Dobrý deň,

za minulý rok (2007) som mal trvalý pracovný pomer, za ktorý mi v práci robia daňové priznanie. Mal som však aj vedľajší príjem za autorskú činosť (články na internete). Ako sa tento honorár za články zdaňuje? Je povinnosť priznávať všetky honoráre, alebo je zákonom stanovená minimálna výška, ktoú keď prekročím, musím ich priznať?

Ďakujem za každú radu.
Zoltán Kovács
04.02.08,18:20
Dobrý deň,

za minulý rok (2007) som mal trvalý pracovný pomer, za ktorý mi v práci robia daňové priznanie. Mal som však aj vedľajší príjem za autorskú činosť (články na internete). Ako sa tento honorár za články zdaňuje? Je povinnosť priznávať všetky honoráre, alebo je zákonom stanovená minimálna výška, ktoú keď prekročím, musím ich priznať?

Ďakujem za každú radu.

Príjem na základe autorského zákona (honoráre za publikačnú činnosť) je príjem podľa §6 ZoDP. Z tohto titulu zamestnávateľ nemôže vykonať ročné zúčtovanie dane, ale si povinný podať sám daňové priznanie typu B.
MaxMan
19.02.08,16:33
Ako mam ale vyplnit toto danove priznanie typu B? Ja nemam zivnost, teda nie som podnikatel. A v type B sa musia zadat inicialy firmy/zivnosti, bankovy ucet...
Zoltán Kovács
19.02.08,16:46
Ako mam ale vyplnit toto danove priznanie typu B? Ja nemam zivnost, teda nie som podnikatel. A v type B sa musia zadat inicialy firmy/zivnosti, bankovy ucet...

Zadaš tam svoje iniciále a uvedieš súkromný účet.
MaxMan
27.02.08,07:28
Takze som zacal vyplnovat danove priznanie typu B. Od zamestnavatela som dostal potvrdenie a z neho som vyplnil potrebne polozky. Jedine co neviem je, kam zadam vysku honorarov za clanky. Ak som dobre pochopil zakony, tak by to malo ist do VI. Oddielu (paragraf 6). Ale tu neviem ci podla odseku 2 pismeno a, alebo pismeno b (riadok 5,6 v danovom priznani). Dalej ci si mozem uplatnit aj vydavky (niekde som cital ze 25% z prijmu).

Dalej mam problem s vyplnenim danoveho priznania typu A pre manzelku. Bola zamestnana do konca novembra 2007 a potom bola doma - nebola nahlasena na UP - platila si len zdravotne poistenie. Staci vyplnit len udaje o prijmoch zo zamestnania, alebo treba niekde doplnit aj to, ze bola nezamestnana a nebola na UP?

Vedel by mi niekto poradit?

Za odpovede dakujem.