Miminabb
04.02.08,19:44
Už asi týždeň sa prehrýzam príjmom zo zahraničia. Ale dnes už neviem ako ďalej. Prosím o radu:
V zmluve o dvojitom zdanení medzi SR a USA sa v čl.4 /REZIDENT/ bod C/ píše:
c) Slovensko bude občana Spojených štátov alebo cudzinca, ktorý má legálne povolenie na trvalý pobyt (držiteľ "zelenej karty") považovať za rezidenta Spojených štátov len vtedy, ak táto osoba trávi väčšinu času v Spojených štátoch, má tam aj stály byt alebo obvyklé bydlisko.

A dnes sa ma klient opýtal, či mu nestačí zelená karta? On vraj si bude s manželkou v USA podávať priznanie SPOLU a vraj na tom formuláry môže uviesť jeho status ako rezident počas celého roku 2007.

Podľa mňa mu zelená karta nestačí a ten "formulár" je asi niečo ako naše DP len na vysporiadanie jeho príjmu v USA.
Prosím Vás, nemáte s tým niekto skúsenosti?

Ďakujem
:o:confused:
Johanka
04.02.08,18:51
Podľa mňa iba zelená karta nestačí.
Evidentne sa tlačí do polohy rezidenta USA. Podľa bodu 1 je rezidentom kde ? Ak v obidvoch štátoch, skús ho "vyhodnotiť" podľa bodu 4.
Miminabb
04.02.08,19:06
Podľa bodu 1/ je rezidentom SR /má tu trvalý pobyt/, ale myslím, že aj rezident USA, keď tam pracuje od mája do decembra 2007 nepretržite a má tam stály byt. Alebo žeby nie? Mýli ma tam tá formulka v zmluve, že ho SR bude považovať za rezidenta USA ak tam trávi väčšinu času a má tam aj stály byt.
No a podľa bodu 4/ rozhraničovacích kritérií by mal mať štátne občianstvo pokiaľ viem, slovenské.

ďakujem za všetky úvahy

Miriam
Miminabb
27.02.08,11:27
Prosím Vás, poraďáci, ešte raz sa vraciam k tejto téme. Od 1-4/2007 živnosť na Slovensku. Od mája do decembra pracuje v USA, kde sa následne aj oženil. Ja som mu tu chcela podať DP z jeho celosvetových príjmov a on mi dnes napísal, že mu poradil "rodinny expert na danove priznia" v USA že celosvetové príjmy môže zdaňovať v USA, teda aj tie zo živnosti, aby som mu napísala, koľko mu to vyšlo. No a teraz neviem či som ja vedľa alebo on. Môže si on príjmy zo Slovenska zdaňovať v USA za nejakých okolností?

PROSÍM dobré dušičky a hlavičky o odpoveď.


Prosím, nevie niekto poradiť?
:mee::mee:
Katarína Cigánová
15.02.12,18:34
Prosím o radu .
Študent mal príjem na Slovensku na dohodu- tam má potvrdenie od zamestnávatela . V letných mesiacoch pracoval v USA odtial má iba akési výplatné pásky , teraz je v Kanade - aj v roku 2011 mal asi mesiac príjem v KAnade - tiež závislá činnost - no tiež iba "výplatné pásky " .
Predpokladám , že tieto príjmy zo zahraničia sa možu uplatnit metodou vynatia .
Ako doklad stačia iba tieto " výplatné " pásky ? ?? , alebo nepodávat DP ??