gita
15.03.05,10:05
Mala som záľubu vo fialkách, mala som ich v rôznych farbách. V starom byte sa im darilo, skoro stále kvitli. Minulého roku v lete som sa presťahovala a moje fialky mi začali odchádzať jedna po druhej, takže nemam dnes ani jednu. Čo myslíte, je to zmenou prostredia? Predtým som neregistrovala, žeby potrebovali špeciálnu pozornosť.
Armola
15.03.05,09:26
Mala som záľubu vo fialkách, mala som ich v rôznych farbách. V starom byte sa im darilo, skoro stále kvitli. Minulého roku v lete som sa presťahovala a moje fialky mi začali odchádzať jedna po druhej, takže nemam dnes ani jednu. Čo myslíte, je to zmenou prostredia? Predtým som neregistrovala, žeby potrebovali špeciálnu pozornosť.
V prvom riadku ti vysiel pekny rym http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

http://www.porada.sk/images/icons/icon3.gif Je to dost mozne. Boli na nieco zvyknute a zrazu je to inac. Ty si to mozno ani neuvedomujem ale urcita teplota vzduchu, vlkost, osvetlenie a hned su tu 3 dolezite faktory, ktore mozu ovplyvnit fialky. Ja som zase pocula od mojej tety, ze ona ked sa prestahovala jej zacali krasne kvitnut a po cely rok ich ma krasne. Skus ich premiestnit alebo zapezpecit im co najpodobnejsie podmienky k predoslim.
Mozno ze by pomohol aj nejaky substrat. To ale neviem na VŠ sme sa to ešte neučili http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Miro77
15.03.05,09:57
Mám tú istú skúsenosť.

Asi s tým nič nenarobíš. Keď sa moja manželka za mňa vydala presťahovala sa knám. Všetky kvety je vykapali. Bola to pre ňu veľká tragédia, lebo tam boli aj veľmi pekné aj vzácne exempláre. Robili sme všetko možné. Dokonca si k nám nosila z jej pôvodného domu vodu, ktorou ich doma polievala kde sa im darilo.

Z rodičovského domu sme sa napokon presťahovali do iného bytu a tu kde teraz vlastne bývame je pre ňu a jej kvietky raj.

Podľa mňa je to vo vzduchu. Vodou to nieje. Rastliny reagujú na nezdravý vzduch. Vo vzduchu môže byť aj podzemný plyn (radón). Alebo neaké nežiadúce magnetické pole. Vlhkosť - alebo extrémne sucho. Ale aj samotný dom jeho steny môžu byť postavené z nebezpečných materiálov. Jej rod.dom a dom v ktorom teraz bývame je z pálenej tehly. Môj rod.dom v ktorom sa rastlinám nedarilo je z popolčeka z elektrárne Nováky - Porotermové kvádre. A podlahy sú vyložené zaujímavou tepelnou izoláciou - škvárou.

Ale aby som iba nestrašil.
Fialkám sa darí na dobrom svetle. Ale nesmie na ne svietiť slnko (severné onko priamo na parapetnej doske). Treba ešte pozrieť či okno nepodfukuje studený vonkajší vietor a nepodchladzuje tak korene. Najmä teraz v zime.
Ak im odhnívajú korene treba ich zaliať Fundazólom. Ak listy, alebo srdiečka treba sa informovať v záhradkárskych predajniach, čo je na jahody proti pliesňam. Univerzálne to môže byť aj Kuprikol, Previkur a pod. O 7 dní potom sa môžu preventívne všetky izbové rastliny zaliať aj Basudínom je to prori červíkom a roztočom, ktoré obžierajú korene a nevidno ich, ale odporúčam pri tom vetrať.
DanielaSL
18.03.05,21:11
Musím oponovať,lebo ja mám fialky priamo na slnku a sú krásne. Každému kvetu uškodí zmena prostredia. Priateľka sa presťahovala a mala krásne kvety . Všetky jej vykapali.
učty
18.03.05,21:48
Ranné slniečko, dobrú zem a dobré slovo. Jaj Miro jedy v múroch a ešte radíš aj na kvietočky! Viem, že pomáha, ale ja sa jej vyhýbam. Ja občas ocedený čaj ešte raz zalejem studenou vodou a druhý deň zalejem kvety, niektoré to očividne milujú. No a z fialky treba štiknúť lístoček a namnožiť znova, rady sú v každej knižke.
JanaF
22.03.05,13:32
Skus dat fialky blizko okna, ale tak, aby neboli na priamom slnku, ani v tieni. Mne tak zacali krasne kvitnut. Tie, ktore su v tieni vyhadzuju iba listky, ale kvitnut sa im nechce.
Paula
26.05.05,19:16
S pestovaním fialiek máme rôzne skúsenosti a mnohí sme o pestovaní iste dosť počuli, alebo čítali. Mne kvitnú po celý rok v celom byte, na severnej, na východnej aj na južnej strane. Niektoré sú na priamom slnku pár hodín, niektoré majú len zapadajúce slnko pár minút (v lete), niektoré mám až 4 m od obloka kade-tade na nábytku. Hovorí sa väčšinou, že im treba dávať vodu do misky. Zalievam len zhora, pretože väčšinou nie sú v kvetináčoch, ale v porcelánových vyradených šálkach na kávu alebo čaj a do tých dierky neviem urobiť :) . Množím ich listami a po "vypustení" korienkov ich dám do nádobiek od smotany (aj v nich bez dierok).....keď už sú životaschopné, vďačne porozdávam. Nehnojím, zeminu používam univerzálnu, žiadnu špecialitku. Je pravda, že sa s kvetmi veľa rozprávam a majú dosť svetla.
babenko1
26.05.05,20:31
Veru.. zaujímavé.. aj ja som vždy chodila okolo kvetiniek a klebetila som s nimi... a v robote ma nazývali mičurinom.. lebo môj stôl bol ako nejaká zimná záhrada.. obklopená som bola kvetinka všeho druhu. Fialky sú háklivé na zmenu prostredia. Polievam ich zo spodu do misky, aby mi neodhnívali listy a nevykapali mi a aby si mohli sami piť vodu tak, ako potrebujú.
fličo
27.05.05,05:12
Hovorí sa tu síce o fialkách, ale ja by som sa chcela spýtať, či nemáte skúsenosti so sukulentom, čo vyzerá ako kamienok. Kúpila som si ho pred dvomi rokmi, bol pekný, pomaly rástol, ale presne pred tromi dňami spľasol ako balón a je po ňom. Nemenila som nič, starala som sa oň stále rovnako a neviem si vysvetliť jeho náhly skon.
Zita5
27.05.05,05:58
Mala som záľubu vo fialkách, mala som ich v rôznych farbách. V starom byte sa im darilo, skoro stále kvitli. Minulého roku v lete som sa presťahovala a moje fialky mi začali odchádzať jedna po druhej, takže nemam dnes ani jednu. Čo myslíte, je to zmenou prostredia? Predtým som neregistrovala, žeby potrebovali špeciálnu pozornosť.


Stotožňujem sa s Armolou , já som sa presťahovala z paneláku do RD . Priniesla som si so sebou panelákové zúbožené fialky . Na novom mieste sú krásne , rozkvitnuté , vôbec nemajú nejakú špeciálnu starostlivosť okrem polievania a otrhávania suchých kvietkov . Mám ich v okne , ale je tam polotieň . Fialkám nerobí dobre priame slniečko . To je moja skúsenosť , pretože práve minulý víkend vo firme tiež sa mi zdalo , že fialky sú na nič , preložila som ich do okna , kde je menej slniečka a už za pár dní sa mi za to preloženie odvďačili , začínajú ožívať . Takže treba len bádať a skúšať nové podmienky.
Eulalia11
06.06.09,14:01
Mame sa nikdy nedarilo fialkam a ja som jednu dostala a roky som na nu zabudala trosku a v zime som ju nepolievala velmi a mala na tmavsom mieste a na jar dala na svetlejsie miesto a maximalne zakvitla, tak som kupila dalsie a mam sedem velkych a tri mini fialky. Najvhodnejsie je okno orientovane na vychod alebo sever a aj v oknach v mojom meste orientovanych na vychod alebo zapad ich ludia uspesne pestuju, ak je taky krov, ze tam az tak nesvieti priamo na ne cely den, ale maju ho zaroven dostatok. V zime sa daju priemiestnit aj dalej od okna a menej polievat. A vobec som nehnojila, ale zacala. Odporucam nastudovat krizenie fialiek a kluby, kde sa daju kupit listy a podobne a pestovat odrody. Zistit co je to chimera.

Polievam niekedy aj z vrchu, ale opatrne ako je aj odporucane, aby listy nestali vo vode, ale najma zo spodu. Lebo niektore fialky nemaju kmienok a tato stara fialka darovana od dobrej priatelky ma kmienok, cize listy za nezamocia a nemozu hnit.