tajnostkárka
05.02.08,05:46
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,či si musím podať daňové priznanie za minulý rok,keďže som opatrovala-cez úpsvar do októbra minulého roku.Nieje opatrovanie oslobodené od daňového priznania?V minulosti som si daňové nepodávala.Ako to vlastne je?
Gabca
20.02.08,11:06
Mna by tiez zaujimalo, ako sa zdanuje prijem opatrovatelky, podla akeho paragrafu a ci ma narok na odpocitatelnu polozku. Dakujem
Gabca
20.02.08,13:01
Prosim, nikto nevie poradit? Este som take prijmy nerobila, aby som neurobila chybu na ktoru klient doplati. :mee:
Gabca
20.02.08,15:20
Poradi mi niekto aspon link kde to mam hladat? dakujem
Stefan2005
20.02.08,15:45
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,či si musím podať daňové priznanie za minulý rok,keďže som opatrovala-cez úpsvar do októbra minulého roku.Nieje opatrovanie oslobodené od daňového priznania?V minulosti som si daňové nepodávala.Ako to vlastne je?

To či musíš podať daňové priznanie zavisí aj od iných okolností...

Čo sa týka opatrovania - t.j. príspevku za opatrovanie, tak viď §9 odst.
(2) Od dane sú oslobodené aj
b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie, 42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)

teda príspevok za opatrovanie je oslobodený od dane..
heja3
06.03.08,05:30
Neviem ako je to s opatrovateľským, ale pozor na osobnú asistenciu.
Je pravda, že príspevok na osobnú asistenciu je oslobodený od dane podľa §9 DZP, ale len u občana, ktorý má na príspevok nárok - teda ZŤP a ten týmito peniazmi platí svojho osobného asistenta. Tento osobný asistent to má ako príjem zdaniteľný podľa §6 ods.2 - pozrite sa na prílohu - číslo pri odstavci je odvolávka na zákon o sociálnej pomoci. Takže sú to 2 veci, keď sa niekto na toto pýta.

Píšem to preto, lebo sama som bola z odpovedí dezorientovaná a mohla som sa utvrdiť v nesprávnom, že príjem asistenta je od dane oslobodený - NIE JE!!!!!!

PS: Ale je tu aspoň to, že sa dajú odpočítať paušálne výdavky 40%.

Ja viem, že sú to 2 rozdielne veci - opatrovateľské a osobná asistencia, ale niekedy zadávateľ otázky považuje osobnú asistenciu za opatrovanie, tak "keby sa niekto pýtal". Treba si pozrieť na zmluvu.
ANNAP
06.03.08,21:30
kamarátka je ZTP, dostáva prispevok na osobneho asistenta, ktoreho potom tymito peniazmi vypláca, podla prispevku č.6
pre ZTP je tento prispevok od dane oslobodený a zdanit si to má
osobny asistent? na akom zaklade, ked kamaratka nema doklad o vyplateni tohto asistenta, ma mu robit doklad o vyplateni za asistenciu kazdy mesiac a na zaklade toho si ma asistent tento prijem zdanit?
karpis
07.03.08,05:06
Ja som robila DP synovi, ktorý je osobný asistent ako prílohu som mu dala potvrdenie z UPSVaR, ktoré si vyžiadali od UPSVaR, potvrdenie bolo na meno osoby ktorá je ZŤPS, ale robila som to tak aj vlani a všetko bolo v poriadku. Nezabudni že OA si môže uplatniť 40% paušálne výdavky podáva DP B. Dúfam, že je registrovaný na DU.
holubička1
26.02.09,08:40
Ja som robila DP synovi, ktorý je osobný asistent ako prílohu som mu dala potvrdenie z UPSVaR, ktoré si vyžiadali od UPSVaR, potvrdenie bolo na meno osoby ktorá je ZŤPS, ale robila som to tak aj vlani a všetko bolo v poriadku. Nezabudni že OA si môže uplatniť 40% paušálne výdavky podáva DP B. Dúfam, že je registrovaný na DU.
Prosím Vás a keď SZČO robí prácu ako stolár - riadne účtovníctvo vedie a okrem toho má potvrdenie z UPASVR ako osobný asistent stará sa o postihnutého , kde to mám uviesť v DP - môže si tu uplatniť 40 % výdavky, keď v živnosti vedie normálne účtovníctvo_ ďakujem za rady.
holubička1
27.02.09,08:35
Prosím Vás a keď SZČO robí prácu ako stolár - riadne účtovníctvo vedie a okrem toho má potvrdenie z UPASVR ako osobný asistent stará sa o postihnutého , kde to mám uviesť v DP - môže si tu uplatniť 40 % výdavky, keď v živnosti vedie normálne účtovníctvo_ ďakujem za rady.
NIkto nevie poradiť prosíím...
Katy a R
14.03.09,16:38
Prosím Vás a keď SZČO robí prácu ako stolár - riadne účtovníctvo vedie a okrem toho má potvrdenie z UPASVR ako osobný asistent stará sa o postihnutého , kde to mám uviesť v DP - môže si tu uplatniť 40 % výdavky, keď v živnosti vedie normálne účtovníctvo_ ďakujem za rady.

... je to príjem podľa §6 odst2, písm b ;)
Enie
16.03.09,08:26
Ak vedie jednoduché účtovníctvo ako stolár, tak tam si podáva B priznanie, oddiel VI. riadok 2 - teda príjmy a výdavky zo živnosti. Ak popri tom robí aj prácu osobného asistenta, tak podáva to na tom istom tlačive a v riadku 6- činnosti ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a uplatní si 40% výdavky.
Katy a R
16.03.09,13:53
Ak vedie jednoduché účtovníctvo ako stolár, tak tam si podáva B priznanie, oddiel VI. riadok 2 - teda príjmy a výdavky zo živnosti. Ak popri tom robí aj prácu osobného asistenta, tak podáva to na tom istom tlačive a v riadku 6- činnosti ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a uplatní si 40% výdavky.

No pri týchto činnostiach podľa mňa nemôže kombinovať ... musí sa rozhodnúť, buď bude uplatňovať paušálne výdavky 40%, alebo skutočné výdavky (JU) ... pri obidvoch činnostiach - aj v riadku 2 aj v riadku 6.

Pri prenájme by mohlo ísť o kombináciu.
:confused:
anna81
16.03.09,14:01
Ahojte poraďáci, dúfam že moja otázka nie jemimotemy.
SZČO - opatrovateľka má rakúsku živnosť od júla 2008. Môže si uplatniť paušálne výdavky 40% a výdavky na zaplatené poistné ak toto poistné zaplatila v rakúsku?
Má jedno dieťa na ktoré si chce uplatniť daňový bonus. Pred vybavením živnosti bola na predĺženej materskej, jej zárobok v rakúsku bol 80000,-Sk. Môže si uplatniť celú výšku daň. bonusu (6822,-Sk), alebo len za tie mesiace čo mala živnosť - teda od júla?
renataton
18.03.09,13:10
Prosím Vás o radu známy poberal príspevok na osobnú asistenciu ale problém je v tom, že od roku 2004 keď ho začal poberať nepodal daňové priznanie,
ako to teraz dodaniť? Napísať celý príjem za uplynulé roky do § 6 odst.2
a uplatniť 40% paušál, alebo tam dať len príjem za rok 2008 a zvyšok kde?
mzdarka renca
18.03.09,14:38
Prosím Vás o radu známy poberal príspevok na osobnú asistenciu ale problém je v tom, že od roku 2004 keď ho začal poberať nepodal daňové priznanie,
ako to teraz dodaniť? Napísať celý príjem za uplynulé roky do § 6 odst.2
a uplatniť 40% paušál, alebo tam dať len príjem za rok 2008 a zvyšok kde?

V prvom rade sa mal do 30 dní prihlásiť na DÚ, ktorý by mu pridelil DIČ. Ak tak neurobil, tak nech to ihneď urobí.

Od roku 2004 - 2007 si podá dodatočné DP typ B. Nech ráta s pokutou v min. výške 2000,-SK prepočítané na EUR.

Za rok 2008 podá DP typ B a prizná príjem z roku 2008, je to príjem v zmysle § 6 odst. 2, písm. b). Uplatní si paušál 40%.
renataton
18.03.09,16:34
na daňovom úrade je prihlásený takže urobím mu daňové priznanie za rok 2008 s príjmom za 08 a zvyšok urobím dodatočné DP spolu za všetky predchádzajúce roky????:TO vyjde nehorázna daň:eek:
Andyke
18.03.09,16:43
Opatrovanie je taká výnosná činnosť ?
Stále som si myslela, že to nie je o peniazoch.
mysimis
18.03.09,17:00
ešte si kľudne pripočítaj aj pokuty za oneskorené podanie DP za zmeškané roky.....
mzdarka renca
18.03.09,17:04
na daňovom úrade je prihlásený takže urobím mu daňové priznanie za rok 2008 s príjmom za 08 áno a zvyšok urobím dodatočné DP spolu za všetky predchádzajúce roky áno ????:TO vyjde nehorázna daň:eek:

čo sa týka tej dane, tak sa mu to za tie roky nazbieralo
katkast
14.04.09,04:44
Prosím Vás ,žienky ktore pracujete v Rakusku ako opatrovateľky o Vaše skúsenosti.Ak by ste mi mohli odporučiť neake seriozne agentúry.Vopred ďakujem.
Evina8
29.03.11,17:02
Mna by tiez zaujimalo, ako sa zdanuje prijem opatrovatelky, podla akeho paragrafu a ci ma narok na odpocitatelnu polozku. Dakujem
Z tohto dotazu nieje jasné SK alebo RA
Majka
12.09.11,06:56
prosim vas pekne, ako je to s osob.asistentom, pani je invalidny dochodca /nie je to rod.prislusnik toho komu rob.asistenciu / a vybavila si na zaklade uradu prace osob.asistenciu pre ineho ZTP nevidiaceho cloveka. Bola sa registrovat na dan. urade, odniesla tam zmluvu, este nema pridel. Ico, co jej este vyplyva z povinnosti voci Dan.uradu, ZP? ako je to so zdanovanim prijmov osob.asistenta? v takomto pripade ked je invalidny dochodca zaroven osob.asistent....
Katy a R
12.09.11,12:11
prosim vas pekne, ako je to s osob.asistentom, pani je invalidny dochodca /nie je to rod.prislusnik toho komu rob.asistenciu / a vybavila si na zaklade uradu prace osob.asistenciu pre ineho ZTP nevidiaceho cloveka. Bola sa registrovat na dan. urade, odniesla tam zmluvu, este nema pridel. Ico, co jej este vyplyva z povinnosti voci Dan.uradu, ZP? ako je to so zdanovanim prijmov osob.asistenta? v takomto pripade ked je invalidny dochodca zaroven osob.asistent....

neviem, o aký rozsah ide a či má aj iný príjem :confused: .. ale v podstate má rovnaké povinnosti, ako každý iný osobný asistent, registrácia už je:), za tento rok podá DP typ B (odkladať si doklady od ZŤP, ktorý ju platí). ZP sa z odmeny OA neplatí (vyňaté príjmy), SP - záleží od rozsahu:confused::confused:
pozri aj tu - tam nájdeš všetko ;)http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html