vinea
05.02.08,07:43
Dobrý den,
mam taku otazku..
Obdržali sme zaciatie exekúcie zrážkami zo mzdy za nasho zamestnanca pred 2 mesiacmi. Na základe toho príkazu, mu bolo strhnutá prvá splátka podla príkazu, aku udal exekútor Teraz je asi od 4 januára 2008 PN.
Moja otazka znie -
1- má nejaku povinnosť zamestnávateľ v tomto prípade nejako písomne ohlasiť exekútorovi, že zamestnanec je PN ?
Dakujem
olasova
05.02.08,07:00
Zamestnancovi sa zráža aj ked má PN, vrámci zrážok je PN považovaný za príjem. Takže mu vypočítate zrážku podľa zakona o zrážkach a t.j. exekutorovi sa nič neoznamuje, oznamujete iba ukončenie pracovného pomeru.
vinea
05.02.08,07:12
Dakujem za info.. ale ako mu mam strhnut z platu, ked nebude mat ziadny príjem ?Je celý mesiac PN.
breckova
05.02.08,07:27
Obdržali sme zaciatie exekúcie zrážkami zo mzdy za nasho zamestnanca pred 2 mesiacmi. Na základe toho príkazu, mu bolo strhnutá prvá splátka podla príkazu, aku udal exekútor Teraz je asi od 4 januára 2008 PN.
Moja otazka znie -
1- má nejaku povinnosť zamestnávateľ v tomto prípade nejako písomne ohlasiť exekútorovi, že zamestnanec je PN ?


Je potrebné pozorne si prečítať exekučný príkaz. Nie vždy exekutor vyžaduje oznámenie že je zamestnanec PN, ja napr. na jednom exekučnom príkaze mám citujem: ...ak dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca trvá viac ako desať dní, platiteľ mzdy je povinný túto skutočnosť oznámiť exekutorovi a zároveň ho informovať, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne bude zamestnancovi vyplácať nemocenské.
- na inom exekučnom príkaze je: .....platiteľ mzdy je povinný oznámiť exekútorovi, že nemôže vykonávať zo mzdy povinného zrážky, pokiaľ povinný počas troch mesiacov nepoberá mzdu aspoň v takej výške, aby sa z nej mohli vykonávať zrážky.
A všade sa vyhrážajú pokutou.

olasova
05.02.08,07:29
Prepac ale robim aj ceske mzdy a teraz mi to doplo, ved u nas vypláca PN socialka. Mal by sa podľa môjho názoru doručiť exekučný príkaz aj na socialnu poisťovnu, aby sa mohla určiť výška zrážky a odviesť ju. S účinnosťou od 1. 9. 2005 je situácia nasledovná:
Pri výplate nemocenského a materského
Sociálnou poisťovňou sa postupuje podľa
ustanovení o zmene platiteľa mzdy, pokiaľ
§ 67 ods. 4 a 5 nehovorí niečo iné. Ustanovenie
§ 67 ods. 4 a 5 má vzťah špeciality k všeobecným
ustanoveniam o zmene platiteľa
mzdy (§ 83 až § 86).
olasova
05.02.08,07:48
Pozri si prilohu je tam vyklad k § a ako mas postupovat ked na aj PN.
Jana Motyčková
05.02.08,07:58
Po 10 dňoch PN treba oznámiť exekútorovi, že je PN a ktorá pobočka bude vyplácať nemocenské. Exekučný príkay do SP neposielate - na to nemáte oprávnenie, to robí exekútor.
vinea
06.02.08,06:47
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie.
Zuzka2510
07.02.08,09:23
Dobrý deň. ja by som sa chcela spýtať ak sme vykonávali zrážky v menšom rozsahu ako sme mali lebo sa tak dohodol zamestnávateľ so zamestnancom aký problém môže mať zamestnávateľ? Zamestnanec je na PN už 6 mesiacov a zo sociálky chcú odomňa vyjadrenie ohľad. exek. v akej výške sme robili tú ex. a či bola dodržaná nepost.časť sumy živ.min. ŽM bolo dodržané, len tie zrážky nie.Môžem mať z toho nejaký prúser?
Zuzka2510
07.02.08,09:58
prosím môžte mi niekto poradiť
Jana Motyčková
07.02.08,12:32
Ak ste zrážali menej ako ste mali, zamestnávateľ je za to zodpovedný a rozdiel v zrážke by mal uhradiť "zo svojho". Zamestnávateľ sa nemôže dohodnúť so zamestnancom na nižšej exekučnej zrážke.
Ingrid G.
07.02.08,13:36
Súhlasím.. Zamestnávateľ musí v každom prípade rešpektovať exekučný príkaz. Ak sa chce zamestnanec dohodnúť o platení v splátkach, musí sa skontaktovať s exekútorom. Exekútor môže - prípadne nemusí upraviť spôsob výpočtu zrážok. Kým exekútor svoje pôvodné rozhodnutie neupraví, treba ho rešpektovať. Ak zamestnávateľ postupoval inak, znáša sám riziko.
Alexandra777
08.02.08,07:27
Prosím Vás môžete mi poradiť? V auguste nám prišla na firmu exekúcia zrážkami zo mzdy konateľovi, ktorý ale nie je zamestnancom a teda mu pravidelnú mzdu nevyplácame. Na konci roka mu vyplatíme odmeny podľa výšky dosiahnutého zisku spoločnosti. Dnes mi dokonca prišla výzva na rešpektovanie exekúcie. Daný konateľ je aj prevádzkovateľom živnosti. Ako mám postupovať ako externý účtovník?
Jana Motyčková
08.02.08,07:38
Prosím Vás môžete mi poradiť? V auguste nám prišla na firmu exekúcia zrážkami zo mzdy konateľovi, ktorý ale nie je zamestnancom a teda mu pravidelnú mzdu nevyplácame. Na konci roka mu vyplatíme odmeny podľa výšky dosiahnutého zisku spoločnosti. Dnes mi dokonca prišla výzva na rešpektovanie exekúcie. Daný konateľ je aj prevádzkovateľom živnosti. Ako mám postupovať ako externý účtovník?
Exekúcie sa vzťahujú nielen na mzdu ale aj na iné príjmy, ktoré nahradzujú odmenu za prácu - presná definícia viď §89 Exekučného poriadku. Či pre exekučný poriadok je odmena konateľa príjmom ktorý nahrádza príjem za prácu, to neviem posúdiť - súdne rozhodnutie k tomu som ešte nevidela. Takže najskôr - ak povinný (konateľ ) nedostáva odmenu, túto skutočnosť ste povinný nahlásiť exekútorovi - to ste mali urobiť už keď ste dostali exekučný príkaz. Teraz, keď odmenu má vyplatenú, by som kontaktovala exekútora, či exekúcia zrážkami zo mzdy sa vzťahuje aj na odmenu konateľa.
Alexandra777
08.02.08,07:56
Ďakujem za odpoveď. Neviete prosím Vás, či môže byť odmena konateľovi vyplatená až po vyčíslení hospodárskeho výsledku spoločnosti. Napr. až v marci?
Jana Motyčková
08.02.08,13:20
Zo zisku až po vyčíslení zisku, z nákladov kedykoľvek (si myslím).