Dada
05.02.08,08:19
Mám právo nesúhlasiť byť členom požiarnej hliadky? Náš požiarny technik mi doniesol podpísať "papier", na ktorom som uvedená, ako jej člen. Odmietla som. Mohla som? Má nejaký spôsob ako ma môže donútiť? Je to na dobrovoľnosti podľa mňa. Čo vy na to?
Chobot
05.02.08,08:19
Mám právo nesúhlasiť byť členom požiarnej hliadky? Náš požiarny technik mi doniesol podpísať "papier", na ktorom som uvedená, ako jej člen. Odmietla som. Mohla som? Má nejaký spôsob ako ma môže donútiť? Je to na dobrovoľnosti podľa mňa. Čo vy na to?


Toto mi pripomína hru "kto z koho".

Povinnosť zriadiť protipožiarnu hliadku vyplýva zo zákona 314/2001 a následne z vykonávacej vyhlášky 121/2002. Najmä v tej vyhláške je uvedené:
"(1) Počet členov protipožiarnej hliadky právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby určuje právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba so zreteľom na úlohy, ktoré má protipožiarna hliadka plniť. Ak sa skladá z dvoch alebo z viacerých členov, právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba určuje jej vedúceho."

a
"(1) Protipožiarna hliadka pracoviska sa zriaďuje na pracoviskách s miestami so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru; ak ide o občasné pracovné miesta, zriadenie protipožiarnej hliadky pracoviska sa nevyžaduje."


Zákon neupresňuje podrobne odpoveď na tvoju otázku, predpokladá sa, že na zaradení do hliadky sa z-c so z-ľom dohodnú.

Pokiaľ sa nedohodnú (napr. nikto by nechcel robiť člena hliadky), tak zamestnávateľ má povinnosť určiť / zostaviť protipožiarnu hliadku. Pritom sa môže oprieť o ustanovenia § 81 Zákonníka práce, ktorý hovorí:

"Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu, "

Takže si myslím, že má právo určiť ťa do protipožiarnej hliadky. Samozrejme, pokiaľ nechceš a niekto iný (kolega) by túto čestnú funkciu rád prijal, tak môžeš navrhnúť zamestnávateľovi zmenu. Pokiaľ bude niekto iný ochotný, tak myslím, že nie je problém vyjsť ti v ústrety. Ak sa však nikto nenájde, tak to budeš musieť strpieť.

Aj ja som členom protipožiarnej hliadky a jediná záťaž okrem pravidelného školenia je 1x ročne urobiť cvičný požiarny poplach.
Dada
05.02.08,08:36
No to mi je jasné.
Je nás tu 40 ľudí, 3 ženy a zvyšok chlapi. A ja som roky už vedúcou protipožiarnej hliadky. Už pred rokom som vravela, že nechcem byť, nech určia niekoho iného. Veď je aj koho. Dnes mi požiarny technik prikázal, že to mám podpísať. Som vravela, že už nechcem byť, nech určia niekoho iného. Tak odišiel s tým, že sa pôjde na mňa sťažovať. :-))) Nech sa sťažuje. Kľudne nech osloví niekoho iného a ten niekto to určite vezme.
dite69
08.04.10,17:05
dobry den pracujem ako zdravotna sestra,chcem sa opytat:dnes sme mali skolenie poziarnych hliadok v ktorej som bol urceny bez mojho suhlasu ma na to zamestnavatel pravo?Dalej kazde rano ked pridem do prace musim skontrolovat hasiace pristroje a hydrant-hoci moja praca je starat sa o pacientou-nema to na starosti nahodou poziarny technik?a za dalsie ked som sa pytal poziarneho technika ak pri poziari nahodou sa nieco poziarnou hliadkou zanedba kto nesie za to pravnu zodpovednost!-Bolo mi povedane ze my z poziarnej hliadky-akym pravom ? My budeme trestne stihany ak poziar narobi vetsie skody a my nestihneme ho eliminovat,a pritom mame zachranovat ludske zivoty.Viete uz toto mi nesedi nie som skoleny poziarnik-no aby som prevzal na seba skody sposobene poziarom tak to je privela.A este ked som sa pytal poziarneho technika ci nahodou neni jeho praca kontrolovat hasiace pristroje bolo mi povedane,Ze on by musel to robit kazdy den a nakolko sme na oddeleni tak to budeme robit my.Mozte my prosim Vas odpovedat?Dakujem
erzet
09.04.10,05:51
Sú tri druhy protipožiarnych hliadok. Z textu nie je jasné o aké hliadky sa jedná, predpokladám ale, že sa nejedná o protipožiarnu asistenčnú hliadku. Pre istotu prikladám a ju a ich povinnosti.

Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/02 Z. z. o požiarnej prevencii v platnom znení

§ 16 - Druhy protipožiarnych hliadok

Protipožiarne hliadky sa členia na
a) protipožiarnu hliadku právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby,
b) protipožiarnu hliadku pracoviska,
c) protipožiarnu asistenčnú hliadku.

§ 17 - Protipožiarna hliadka právnickej osoby a podnikajúcej fyzickej osoby

(1) Počet členov protipožiarnej hliadky právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby určuje právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba so zreteľom na úlohy, ktoré má protipožiarna hliadka plní. Ak sa skladá z dvoch alebo z viacerých členov, právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba určuje jej vedúceho.
(2) Protipožiarna hliadka právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby
a) dozerá na dodržiavanie opatrení na zamedzenie vzniku a šírenia požiaru v objekte,
b) kontroluje vybavenosť pracovísk hasiacimi prístrojmi, funkčnosť požiarnych vodovodov a prístup k nim, prístup k hlavným uzáverom rozvodných zariadení energií a priechodnosť únikových a núdzových východov, únikových a zásahových ciest,
c) vykonáva pri vzniku požiaru nevyhnutné opatrenia na evakuáciu osôb a zdolávanie požiaru.
(3) Plnením úloh protipožiarnej hliadky právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby možno písomne poveriť protipožiarnu hliadku pracoviska.
(4) Aktuálny a čitateľný zoznam členov protipožiarnej hliadky právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby sa umiestňuje na viditeľných miestach v objekte tak, aby bol trvalo prístupný všetkým osobám.
(5) Ak sa právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba člení na organizačné zložky, ktoré majú sídlo v inom mieste, zriaďujú sa protipožiarne hliadky právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby aj v týchto zložkách; na miesta, ktoré sú bez trvalého obsadenia osobami alebo len s občasnými pracovnými miestami, toto ustanovenie sa nevzťahuje.

§ 18 - Protipožiarna hliadka pracoviska

(1) Protipožiarna hliadka pracoviska sa zriaďuje na pracoviskách s miestami so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru; ak ide o občasné pracovné miesta, zriadenie protipožiarnej hliadky pracoviska sa nevyžaduje.
(2) Protipožiarna hliadka pracoviska
a) dozerá na dodržiavanie predpisov na pracovisku a zistené nedostatky bez zbytočného odkladu oznamuje vedúcemu pracoviska,
b) vykonáva nevyhnutné opatrenia pri vzniku požiaru, najmä záchranu ohrozených osôb, privolanie pomoci, zdolávanie požiaru, a opatrenia na zamedzenie jeho šírenia, predovšetkým zatvorenie požiarnych uzáverov, prívodov horľavých látok a vypnutie elektrického prúdu.
(3) Členovia protipožiarnej hliadky pracoviska najmä
a) dohliadajú, aby pred odchodom zamestnancov z pracoviska a pri skončení pracovného času bolo pracovisko v bezchybnom stave z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti, najmä aby boli za-tvorené požiarne uzávery, prívody horľavých látok a vypnuté všetky spotrebiče,
b) kontrolujú vybavenosť pracoviska hasiacimi zariadeniami, hasiacimi prístrojmi a spojovacími prostriedkami, pričom preverujú ich kompletnosť a prístup k nim.
(4) Počet členov protipožiarnej hliadky pracoviska určuje právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba; ak sa protipožiarna hliadka skladá z dvoch alebo z viacerých členov, určuje jej vedúceho.
(5) Aktuálny a čitateľný zoznam členov protipožiarnej hliadky pracoviska s určením ich úloh tvorí súčasť požiarneho poriadku pracoviska a umiestňuje sa na pracovisku na viditeľnom mieste.

§ 19 - Protipožiarna asistenčná hliadka

(1) Protipožiarna asistenčná hliadka sa zriaďuje
a) v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru,
b) pri činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
c) pri podujatiach, na ktorých sa zúčastňuje väčší počet osôb.
(2) Protipožiarna asistenčná hliadka
a) dozerá na dodržiavanie opatrení určených na zamedzenie vzniku požiaru,
b) vykonáva nevyhnutné opatrenia pri vzniku požiaru, najmä záchranu ohrozených osôb, privolanie pomoci, zdolávanie požiaru, a opatrenia na zamedzenie jeho šírenia, predovšetkým zatvorenie požiarnych uzáverov, prívodov horľavých látok a vypnutie elektrického prúdu.
(3) Členovia protipožiarnej asistenčnej hliadky najmä
a) oboznamujú sa s charakterom činnosti alebo s charakterom zabezpečovaného podujatia,
b) oboznamujú sa s objektom a so súvisiacimi opatreniami na zabezpečenie ochrany pred požiarmi,
c) kontrolujú dodržiavanie predpisov upravujúcich zásady protipožiarnej bezpečnosti objektu alebo vykonávanej činnosti,
d) vykonávajú obhliadky daných priestorov, kde sa podujatie alebo činnosť uskutočňujú, a to pred začatím podujatia alebo činnosti, v ich priebehu a po ich skončení po určenú dobu,
e) preverujú pred začatím činnosti alebo podujatia, či boli splnené určené opatrenia na zabezpečenie ochrany pred požiarmi,
f) upozorňujú ihneď vedúceho pracoviska alebo organizátora podujatia v prípade bezprostredného nebezpečenstva vzniku požiaru alebo hroziaceho znemožnenia záchrany osôb.
(4) Protipožiarnu asistenčnú hliadku zriaďuje právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba z osôb, ktoré majú potrebné predpoklady na plnenie úloh uvedených v odsekoch 2 a 3; počet jej členov určuje so zreteľom na úlohy, ktoré má táto hliadka plniť. Ak sa protipožiarna asistenčná hliadka skladá z dvoch alebo z viacerých členov, právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba určuje jej vedúceho.
(5) Členovia protipožiarnej asistenčnej hliadky zriadenej pri podujatiach, na ktorých sa zúčastňuje väčší počet osôb, sú označení na viditeľnej časti odevu nápisom PROTIPOŽIARNA HLIADKA.
(6) Členovia protipožiarnej asistenčnej hliadky sa nepoverujú inými úlohami ani výkonom činností, ktoré nesúvisia s plnením ich úloh; ak sa protipožiarna asistenčná hliadka skladá z dvoch alebo z viacerých členov, môžu ju okrem vedúceho tvoriť členovia vykonávajúci pracovné činnosti, pre ktoré bola táto hliadka zriadená.:)