miriel
05.02.08,08:33
Ešte sa chcem spýtať...akým spôsobom funguje založne pravo formou dobrovolnej dražby na byt v zmysle stanov SVB a zak 527/02 Z.z
Jumil
05.02.08,08:06
Návrh na vykonanie dražby podáva navrhovateľ (SVB) písomne na adresu vybraného dražobníka a v návrhu najmä uvedie:
1. Navrhovateľ:
2. Predmet dražby
3. Vyhlásenie: Predmet dražby je možné dražiť.

Prehlásenie o pravosti, sume a splatnosti pohľadávky, pre ktorú navrhuje výkon záložného práva.

K vyhláseniu o pravosti, sume a splatnosti pohľadávky je vhodné uviesť:

- právny dôvod vzniku pohľadávky,
- sumu pohľadávky (istina, príslušenstvo),
- splatnosť pohľadávky (dátum),
- záložnú zmluvu, ktorou bola zabezpečená predmetná pohľadávka

Toto musí podať št. zástupca SVB.
miriel
05.02.08,11:35
dik za info . Je nejako stanovene od akej dlžnej sumy je možne postupovať takýmto spôsobom ? Myslim či by si spoločenstvo nemalo stanoviť od akej hodnoty môže od dlžnika vymahať ziskat takto dlžnu sumu . je to realne kvoli 5000,- nedoplatku ..mne sa to udalo neopodstatnené ..najmä ked dlžnik splaca pohladavku a byt plati pravidelne .
peton
05.02.08,11:56
Miriel, byt predsedom SVB tak urcite ziadny limit nestanovujem, pretoze by to malo negativny efekt. To by si videl kolko neplaticov by sa Ti "namnozilo". Ale ak by si tak napriek tomu uvazoval, drazobna spolocnost sa potesi kazdemu pripadu. :-)

Co sa tyka Vasho sucasneho neplatica, v tomto pripade by som ho na drazbu urcite nedaval. Drazba je ucelna a ucinna na takych, s ktorymi si fakt uz nevies rady a dlh sa len navysuje bez moznosti akejkolvek dohody, resp. s dohodou ale uz niekolkonasobne porusenou. Na Tvojho neplatica by taky extrem nebol moc vhodny. Ak je vsak pravidelny urob "bububu" - vystav urok z omeskania, pripadne zmluvnu pokutu a bude pokoj. :-)
miriel
05.02.08,13:05
vdaka za rady . Neviem ako to funguje teraz pri rôznych ochranach udajov , ale je možne zverejniť konktretneho neplatiča alebo resp ...opytam sa takto môže dať predseda do programu schôdze ..navrh na odsuhlasenie založneho prava formou dobrovolnej dražby na byt č .../ konkretny ??
Nie som už predseda , ale týka sa to mojej rodiny .pytali sa ma na to či je to takto možne a ja neviem .. s týmto som s a počas môjho predsedovania nestretla ..my sme vtedy ešte pracne riešili neplatiča exukuciou / našťastie uspešne /
peton
05.02.08,18:53
Co sa tyka ochrany osobnych udajov, tu nie som doma. Iste sa Ti ozvu odbornici, ktori tomu rozumeju. Osobne si myslim, ze ak by sa uviedlo len cislo bytu, tak by to zakonu nemalo byt proti srsti. Snad niekto poradi.

Podobnu dilemu som mal pri zverejnovani neplaticov v dome, kde bolo uvedene cislo bytu a dlzna suma. Mnohi sa ohanali tymto zakonom, ale kde niet zalobcu, niet vinnika. :-) A dodnes neviem, ci bol alebo nebol poruseny zakon o osobnych udajoch. Som vsak stale v tom, ze nebol.
Elena Navrátilová
05.02.08,18:58
Pre takéto prípady je vhodné dať do dodatku, alebo zmuvy klauzulu o súhlase s použitím osobných údajov v prípade dražby,... a uviesť v akých prípadoch je možné zverejniť osobné údaje.
Orim
05.02.08,20:52
Najskôr musíte spísať dohodu s dražobnou spoločnosťou a oni vám povedia presne čo chcú. Na schôdzi nemusíte hovoriť meno ak nechcete uveďte, že majiteľ bytu číslo xx má voči spoločenstvu dlžobu vo výške xxx. Odsúhlasíte, že to dáte na dražobnú spoločnosť a potom už nevidím problém. Majiteľa musíte aj tak doložiť výpisom z LV z katastra. Ďalej tam dáte zápis zo schôdze, ako sa hlasovalo, účasť a pod. To všetko sa dozviete od dražobnej spoločnosti. U nás dražobná čakala na to až dĺžna suma vyskočí nad 50 000.- Sk, ale potom to dostalo rýchly spád.
miriel
06.02.08,08:53
dakujem za odpovede. Niečo som si našla včera v starých temach , kde je to dost obširne zachytene vaše skusenosti s dražobnými spoločnostami . takže nejake zachytne body mam. Myslim že v tomto pripade nepôjde ako o pripad neplatiča lebo to by nebolo primerane riešenie na nejaký nedoplatok , vzniknutý z nespravne odvadzaných platieb ..skôr tu pôjde o poistku SVB takýmto spôsobom na vzniknute škody / ale tom som pisala v teme vymahanie škody /. ..
Jozef I
06.02.08,09:30
Pre miriel:

Myslím, že nik nemôže predať môj byt (ani ho dať do dražby), ak mám splnené všetky povinnosti a platby, ktoré som bol povinný zaplatiť. Žiadna zábezpeka pre prípadné škody len tak, že si niekto niečo zmyslí, nie je možná. Najprv by muselo byť nejaké súdne rozhodnutie, že škoda vznikla, za druhé, že ju je niekto povinný zaplatiť, a až v prípade nazaplatenia v danom termíne sa môže začať vymáhať suma. Ale tiež by som nepovedal, či sa to dá zrovna dražbou o ktorej rozhodli moji susedia. Toľko môj názor.
sthruska
06.02.08,10:19
Niekde riešili zoznam neplatičov tak, že uverejnili zoznam paltičov.
Nárok na exekúciu podľa zákona je pri troch nesplatených zálohách bez ohľadu na výšku. Ale to nie je Váš prípad. Ak dotyčný platí nájom a spláca dlh podľa splátkového kalendára, tak ho nemajú za čo žalovať.
sthruska
06.02.08,10:25
Ešte ma napadlo. Dobrovoľná dražba = súhlas toho, koho idú dražiť.
miriel
06.02.08,10:49
maš na mysli že dobrovolna dražba je možna len so suhlasom toho keho idu dražiť ?Neviem kdesi tu som čitala že dobrovolnosť dražby nie je stanovená vôlou dlžníka či chce alebo nechce.preto je to vraj také učinné
Elena Navrátilová
06.02.08,11:08
Ešte ma napadlo. Dobrovoľná dražba = súhlas toho, koho idú dražiť.

To máš nejaký zlý výklad zákona. Dobrovoľná dražba v rámci SVB sa môže vykonať na základe súhlasu členov SVB a nie dlžníkovho súhlasu. To by nikdy žiadna dražba nebola. SVB by nemalo žiadnu možnosť dostať sa k svojim peniazom. Pred novelizáciou nebola dražba podmienená uznesením zo schôdze. Teraz áno, čím je vlastne predseda SVB (aspoň v mojom prípade) mimo podozrievania, že chce niekoho pripraviť o byt. Ale to, že niekto dlhuje za služby spojené s bývaním niekoľko desiatok tisíc... to je v poriadku. Takže ak je niekde v zákone o súhlase toho čo idú dražiť, daj mi prosím Ťa vedieť kde. Ja som minulý rok dávala neplatiča do dražby, lebo neplatil celých 9 mesiacov ale toto som nepočula, nečítala. Pochybujem, že by mi ho aj vlastník bytu dal.
miriel
06.02.08,11:38
tiež si myslim že je to tak ako pisala Elenka, možno si to pomylil sthruska s tým že aby spravca mohol byť navrhovatelom dražby potrebuje žiadosť a splnomocnenie vlastnikov bytov bud daný na schôdzi vlastnikov ku každemu prípadu neplatiča alebo musi byť postupu spravcu upravený v zmluve o vykone spravy ..aspon takto som sa dočítala o tom ja . Bez predchadzajuceho splnomocnenia vlastníkmi bytov nie je spravca opravnený na taketo konanie ...možno to myli.
sthruska
06.02.08,14:22
//To máš nejaký zlý výklad zákona.
To bol zlý názor právnika. Opravujem si to v hlave a nazriem do zákona.