VieraK.
05.02.08,09:12
S.r.o. vykázala za r. 2007 stratu, no v priebehu roka zaplatila daň z úrokov z bež. účtu, ktorá sa účtovala 341/221. Ako zúčtovať túto daň ku koncu roka?
Stefan2005
05.02.08,08:32
S.r.o. vykázala za r. 2007 stratu, no v priebehu roka zaplatila daň z úrokov z bež. účtu, ktorá sa účtovala 341/221. Ako zúčtovať túto daň ku koncu roka?

Podľa toho, čo s ňou plánujete....
Ak si uplatníte v DP nárok na jej vrátenie, tak 341A/341A
Ak si nechcete uplatniť nárok, tak 59x/341A (účtovanie v r.2007)
Ak zúčtujete jej neuplatnenie v r.2008 tak 42x/341A, prip. 595/341A.
Žabinka
05.02.08,08:53
Zaplatili sme v r. 2007 daň z úroku na BU 4 Sk: 341/221. Nebudem si tie 4 Sk uplatňovať na vrátenie, nie je mi jasné, či ich zaúčtujem 591/341, alebo 595/221? Výsledok hospodárenia pred zdanením (r.100) bol kladný, daň z príjmu po zarátaní položiek zvyš. a zniž. výsledok hospodárenia je 0, potrebujem len vyčistiť účet 341 -tie 4 Sk.
KvetkaK
05.02.08,09:15
Zaúčtuješ to ako bolo písane v príspevku vyššie a to 591/341.
martinius
09.02.08,16:56
Zdravím,mám podobný problém, naša spoločnosť vykázala stratu a zároveň evidujem preddavky na daň (zrážk.daň z úrokov) vo výške 42 Sk, teda daň.úrad mi túto daň nevráti, lebo je menšia ako 100 Sk. Preto 42 Sk evidujem na konci roka na analyt.účte (podľa Ing.Cenigovej má zostatok tohto účtu prejsť do nového roka,čo je logické kvôli daň.priznaniu). Ako však v tomto roku vysporiadam zostatok tohto analyt.účtu? Určite nebudem otvárať starý rok, súhlasím s názorom, že konečný zostatok tohto účtu musí sedieť s DP za daný rok. Ale aký účet použiť na MD?Nesúhlasím s účtom 481, pretože 42 Sk si už v žiadnom DP neuplatním.Do úvahy prichádza účet 428, ale zas nejde o významný nárok na vrátenie dane a navyše mi tú daň ani nevrátia. A ani účtovanie 591/341 xxx v starom roku nie je opodstatnené, takto sa účtuje len splatná daň podľa postupov účtovania.
Účtovanie 591/341 v novom roku zas porušuje zákl.princíp podvoj. účtovníctva, hoci !!!!!!
podľa §5 PÚ : Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.
Takže uvažujem správne, že tento prípad by predsa len mohol spadať pod tento § a mohla by som zaúčtovať : 591/341AÚ v novom roku alebo aký iný nákl.účet by prichádzal v úvahu?
KEJKA
09.02.08,18:27
ak ho chceš siloumocou zaúčtovať tak 595/341, ide o daň minulých období.
Nie je ale pravda, že ti DU nevráti 42 Sk. Máš nárok na vrátenie a síce formou zápočítania v roku, ked vykážeš daňovú povinnosť.
To nevrátenie sa týka len fyzického vrátenia na BU alebo poštovou poukážkou.Tiež nie je pravda, že 341 musí sedieť s DPPO bežného obdobia.
účet 341 musí vyjadrovať výsledný vzťah - teda aj tieto preddavky sú nadalej evidované ako preddavky. DU ich tiež eviduje, odporúčam uviesť vo vyhradenej časti DPPO poznámku, že si takúto malú daň uplatníte v nasledujúcom období.
martinius
11.02.08,13:41
ak ho chceš siloumocou zaúčtovať tak 595/341, ide o daň minulých období.
Nie je ale pravda, že ti DU nevráti 42 Sk. Máš nárok na vrátenie a síce formou zápočítania v roku, ked vykážeš daňovú povinnosť.
To nevrátenie sa týka len fyzického vrátenia na BU alebo poštovou poukážkou.Tiež nie je pravda, že 341 musí sedieť s DPPO bežného obdobia.
účet 341 musí vyjadrovať výsledný vzťah - teda aj tieto preddavky sú nadalej evidované ako preddavky. DU ich tiež eviduje, odporúčam uviesť vo vyhradenej časti DPPO poznámku, že si takúto malú daň uplatníte v nasledujúcom období.

Takže radíš to nechať nezúčtované? A čo ak budeme stratoví ďalších pár rokov? To tam budem kumulovať všetky preddavky za stratové roky? Ja by som sa ich najradšej zbavila, nepríde mi správne miešať preddavky za viaceré roky spolu. Ako vidím, je v tom bordel. Ok, dík za nový postreh.
evina
11.02.08,13:58
Takže radíš to nechať nezúčtované? A čo ak budeme stratoví ďalších pár rokov? To tam budem kumulovať všetky preddavky za stratové roky? Ja by som sa ich najradšej zbavila, nepríde mi správne miešať preddavky za viaceré roky spolu. Ako vidím, je v tom bordel. Ok, dík za nový postreh.

Môžeš ich analyticky rozlíšiť. Mne zas pripadá nesprávne zbavovať sa niečoho, čo firme patrí...
martinius
12.02.08,07:24
Môžeš ich analyticky rozlíšiť. Mne zas pripadá nesprávne zbavovať sa niečoho, čo firme patrí...
Áno, to ma tiež napadlo, oddeliť ich analyticky. Ale otázka znie, vie mi niekto poradiť §, podľa ktorého si tieto uhradené preddavky v minulosti niekedy uplatním, teda ak vykážem zisk. Prípadne, kde v zákone je daná možnosť ich zúčtovať do nákladov? Teraz nechcem názory, ale konkrétny § zákona, lebo len to je smerodajné.
Jediné, čo by sa dalo použiť je §63 zákona o správe daní a poplatkoch, takže to by som dala za pravdu evine. Ja si teda urobím nový analyt.účet - 341 003 Zrážková daň neodpočítaná v predošl.obd.
jess
13.02.08,15:26
Ak zaúčtujem zrážkovú daň z úrokov 591/341.001 ,som v strate, nenárokujem si na jej aktuálne fyzické vrátenie.....potom tú daň neuvádzam v DP na r.830 ?

Alebo ju nechám na tej 341.001 ?....už som totál popletená

Ešte sa opýtam...mám tam daň 8,85 Sk ...zaokrúhľujem ju nadol ?
KEJKA
13.02.08,16:20
zaokrúhľovanie preddavkov, základov ap. všetko nadol.
ak si nenárokuješ vrátenie....hm, nový postreh, neuvedieš v DPPO, takže vlastne nemusíš potom ani nič oznamovať, DU nič nebude evidovať a ty si tú daň zaúčtuješ na 591 ako zaplatenú. Myslím, že tak by to mohlo byť.
Ale ........ čo je to za podnikanie, ked nepredpokladám tvorbu zisku?
a tiež nepovažujem za správne zbavovať sa niečoho, čo firme patrí. Ak sa naakumuluje tá daň na vyššiu čiastku, tak si ju vyžiadaš nazad.....
a prečo?
trochu pohľadáaj v zákone o DP je to tam uvedené, že pre podnikateľov sa zrážková daň považuje za preddavok.
jess
13.02.08,18:09
trochu pohľadáaj v zákone o DP je to tam uvedené, že pre podnikateľov sa zrážková daň považuje za preddavok.

ďakujem, našla som to
latka
05.03.08,21:52
prosím Vás o vysvetlenie, ak tu zaplatenú daň z úrokov nezaúčtujem ku koncu roka a ostane na 341 je to chyba? Ak ju zaúčtujem na 591/341 tak to urobím pred vypracovaním daňového priznania a súvahy?. Môžem to urobiť aj v roku 2008?