apo
05.02.08,09:12
Na základe mandátnej zmluvy právnická osoba spravuje majetok obce. Obec podľa mandátnej zmluvy poskytuje na prevádzkové výdavky dotácie.

Pre istotu sa pýtam:

Prijatá dotácia sa zaúčtuje 221 / 648
Prevádzkové výdavky 5xx / 3xx
Neminuté prostriedky z dotácie sú predmetom základu dane z príjmu.


Následne je pravdou?
Z nákupov na chod prevádzky sa môže odpočítať DPH.
Prijatá dotácia nemá vplyv na DPH.

Prosím zbavte ma neistoty.

apo
zuzana
14.12.12,10:38
Tak tento problém zaujíma aj mňa.Či je možné si, ak príjme spoločnosť s.r.o. platca DPH dotáciu od svojho zriaďovateľa na práce vo verejnom zájme/odvoz odpadu, údržbu zelene/, či je možné aby si z výdavkov na PHM, materiál ...odpočítala celú DPH, ak robí práce aj pre iné organizácie, alebo sa počíta koeficient.
apo
14.12.12,11:56
Dotácia je na prevádzku a nesúvisí s výdavkami na realizáciu povinností vyplývajúcich z mandátnej zmluvy.

apo
zuzana
16.12.12,10:18
Ostatné práce spojené s realizáciou faktúrujete obci riadne s DPH?
a_je_to
16.12.12,22:59
Trochu domotané zadanie. Podľa rozpočtových pravidiel spravovať majetok obce môže iba právnická osoba zriadená obcou, na základe zriaďovacej listiny, nie mandátnej zmluvy. Rovnako dotáciu na prevádzku nemôže dostať iná p.o. než zriadená obcou. Ak je organizácia zriadená na správu majetku, nie je podľa § 3, ods. 4 ZoDPH zdaniteľnou osobou a nemala by byť registrovaná za platiteľa DPH. Ak je to príspevková organizácia obce, ktorá má povolenú podnikateľskú činnosť a z nej registráciu na DPH, tak ide o veľmi komplikované účtovníctvo. Lebo ho musí mať v jednom rozdelené na zdaňované a nezdaňované. Koeficientom sa to nerieši, lebo nejde o kombináciu zdanených a oslobodených príjmov, ale zdaniteľných a nezdaniteľných. Pred 10 rokmi som to robil, poznám to.
Teraz je to ešte od roku 2009 komplikovanejšie o viac konsolidujúcich účtov. Dotáciu zaúčtuješ ako príjem na 221/354, ako výnos na 355/691 pri čerpaní výdavkov. Medzitým sú ešte pohyby medzi 222 a 223 aj obraty na 354 a 355. To musíš naštudovať z postupov. Z hlavnej činnosti - dotovanej nemáš povinnosť DPH, ani právo na odpočet. To sa nefakturuje, iba vykazuje čerpanie. Z podnikateľskej nedotovanej naopak máš náklady aj výnosy ako podnikateľ, vrátane DPH.
zuzana
18.12.12,15:37
Ale my sme s.r.o. zriadený obcou, my nie sme príspevková organizácia.Môžem mať takéto účtovanie dotácie ako príspevková organizácia?Čiže keby sme dostali takúto dotáciu, by som si to nemohla naúčtovať na 221/648 a potom náklady by boli na 5 kovom účte.A sme platcovia DPH, čiže za nákup PHM, materiálu...by som si musela určiť nejaké percento-kolko tvoria práce pre obec a kolko tvoria ostatné práce/na ktoré nie je dotácia/ a týmto percentom by som si uplatňovala DPH z materiálu, PHM a ostatných výdavkov?
a_je_to
19.12.12,18:23
Ale my sme s.r.o. zriadený obcou, my nie sme príspevková organizácia.Môžem mať takéto účtovanie dotácie ako príspevková organizácia?Čiže keby sme dostali takúto dotáciu, by som si to nemohla naúčtovať na 221/648 a potom náklady by boli na 5 kovom účte.A sme platcovia DPH, čiže za nákup PHM, materiálu...by som si musela určiť nejaké percento-kolko tvoria práce pre obec a kolko tvoria ostatné práce/na ktoré nie je dotácia/ a týmto percentom by som si uplatňovala DPH z materiálu, PHM a ostatných výdavkov?

Nemôžeš mať účtovanie dotácie podľa osnovy pre príspevkové, ale podnikateľské, aj keď je zakladateľom obec. Teda 347/648 a 221/347. Náklady budú na 5xx. DPH je problém pre vyčíslenie. A nielen DPH, ale aj celá dotácia, ako refundácia nákladov za plnenie voči obci. Aký je rozdiel medzi ohodnotením prác cez faktúru s DPH a cez dotáciu ? Kým fakturácia obvykle obsahuje priame náklady, réžiu, zakalkulovaný zisk a k celému DPH, dotácia by mala kryť iba priame náklady, réžiu a vynaloženú DPH iba k nákupom a réžii. Celé je to upravené v §9, ods. 2 a v § 49, ods. 5, ... aj 4, ZoDPH.

§ 9
(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu okrem užívania majetku, pri ktorom bola daň odpočítaná podľa § 49 ods. 5 alebo § 49a v rozsahu použitia majetku na podnikanie alebo bola vykonaná úprava odpočítanej dane podľa § 54a.
§ 49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).

Medzi tým, že služba pre zakladateľa sa ošetrí podľa § 9/2, alebo § 49/5 je veľmi úzka hranica, nad ktorou môže prípadná kontrola špiritizovať. Červená v ods. 2 hovorí, že k celému plneniu aj DPH. U ods. 5, ktorý je lacnejší – neobsahuje DPH k práci - prvá červeným vyznačená veta hovorí, že DPH iba z priamych nákladov vyčísliš a na výstupe odvedieš. Druhá červeným vyznačená veta hovorí, že aj z nepriamych nákladov musíš koeficientom vypočítať DPH, pripočítať k prvej a spolu odviesť. Celé to urobíš na doklade o použití – o vyúčtovaní dotácie za zdaniteľné obdobie. Po skončení roka musíš koeficient prepočítať k celému roku a vyrovnať.
zuzana
29.12.12,11:20
Ďakujem že ste mi hneď odpovedali.A bude sa počítať koeficient, ak to plnenie nie je oslobodené, veď koeficient sa počíta iba pri oslobodených plneniach? Z toho som pochopila, že zo všetkých vstupov si odpočítam celú DPH a potom tú dotáciu, čo dostanem, tam už musí byť započítaná aj tá DPH z priamych nákladov/aj réžie/prevádzkové a správne//to je mzda/-aj tam bude DPH?/ mesačne si budem robiť nejaké zúčtovanie čo sa spravilo za priame náklady na to ako keby som dala DPH a tú odvediem? tie nepriame náklady sú aké?veď to nie je oslobodené plnenie, vôbec tomu nechápem.
a_je_to
15.01.13,12:14
Ďakujem že ste mi hneď odpovedali.A bude sa počítať koeficient, ak to plnenie nie je oslobodené, veď koeficient sa počíta iba pri oslobodených plneniach? Z toho som pochopila, že zo všetkých vstupov si odpočítam celú DPH a potom tú dotáciu, čo dostanem, tam už musí byť započítaná aj tá DPH z priamych nákladov/aj réžie/prevádzkové a správne//to je mzda/-aj tam bude DPH?/ mesačne si budem robiť nejaké zúčtovanie čo sa spravilo za priame náklady na to ako keby som dala DPH a tú odvediem? tie nepriame náklady sú aké?veď to nie je oslobodené plnenie, vôbec tomu nechápem.
Koeficient sa musí počítať aj u tohto prípadu, pozri príspevok č. 7 - vyššie. Je to určené tým, že v § 49/5 - zvýraznené červenou, je napísané ... tým nie je dotknutý ods. 4. Čo znamená, že aj u iného použitia, než na podnikanie /neoslobodené/ sa počíta koeficient. U dotácie zakladateľa musíš evidovať jej čerpanie, ako pokladničnú knihu. Príjem dotácie plus a každé čerpanie pre zakladateľa mínusom - znižuje zostatok až do vyčerpania dotácie. Výdavok s dph sa vykazuje rozpisom na 5xx+343. Keď tú sumu DPH z dotácie spočítaš za celé zdaňovacie obdobie DPH, preúčtuješ na 548/343, tak máš doklad o inom použití. K nemu treba pripočítať aj DPH z réžijných výdavkov, odhadnutým koeficientom podľa § 50/3. Réžijné výdavky sú všetky, ktoré sa používajú aj pri dodávkach pre zakladateľa aj pre trhové dodávky v jednom roku, napr. telefóny, PC ...