uko
05.02.08,09:59
Chcela by som sa opýtať, či ste sa stretli s tým, že niekto, kto pracuje v zahraničí sa kvôli tomu, aby mu zo zárobku nestiahli daň pre cirkev, v ktorej je registrovaný, z tejto cirkvi odhlási.
Jeden známi sa v zahraničí ešte len "otrkáva". Ešte nemá poriadnu prácu a už mu prišiel papier. Kedže ide o dosť veľkú čiastu, zašiel na úrad a povypisoval nejaké tlačivá. Má cirkev hranice? Keď sa odlhásil v zahraničí, môže čakať, že odtiaľ príde na farsky urad, kde bol krstený nejaké oznámenie o vylúčení z cirkvi?
ludmilla
05.02.08,09:14
Chcela by som sa opýtať, či ste sa stretli s tým, že niekto, kto pracuje v zahraničí sa kvôli tomu, aby mu zo zárobku nestiahli daň pre cirkev, v ktorej je registrovaný, z tejto cirkvi odhlási.
Jeden známi sa v zahraničí ešte len "otrkáva". Ešte nemá poriadnu prácu a už mu prišiel papier. Kedže ide o dosť veľkú čiastu, zašiel na úrad a povypisoval nejaké tlačivá. Má cirkev hranice? Keď sa odlhásil v zahraničí, môže čakať, že odtiaľ príde na farsky urad, kde bol krstený nejaké oznámenie o vylúčení z cirkvi?
Netuším o akú krajinu ti konkrétne ide, ale môžem poskytnúť info týkajúce sa Rakúska. Vystúpiť z cirkvi musí u nás a priniesť potvredenie zo slovenského farkského úradu, že vystúpil z cirkvi. Konkrétne ja som túto možnosť nevyužila, pretože to pre mňa nebol dôvod vzdať sa svojho vierovyznania. Ale tiež som hľadala riešenie a našla som. Prispievam každoročne do farnosti, v ktorej žijem tu na Slovensku, robila som to aj predtým dobrovoľne, len kňaz mi vždy vydá potvrdenie, že som u nás zaplatila cirkevný poplatok (samozrejme v hodnote akú vyžaduje rakúska cirkev). Cirkev v Rakúsku odo mňa vyžadovala dosť vysoký poplatok, ale vedela som sa brániť a podarilo sa nám dohodnúť na poplatku, aby boli obe strany spokojné. Okrem toho túto daň uvádzaš pri žiadosti o vrátenie dane.
Johanka
05.02.08,09:18
:eek: to čo je registrácia v cirkvi ?
Ako sa ja dozviem a hlavne môj zahraničný zamestnávateľ , či som registrovaná ?

Sú nejaké lehoty na registráciu :)?
uko
05.02.08,09:21
Netuším o akú krajinu ti konkrétne ide, ale môžem poskytnúť info týkajúce sa Rakúska. Vystúpiť z cirkvi musí u nás a priniesť potvredenie zo slovenského farkského úradu, že vystúpil z cirkvi. Konkrétne ja som túto možnosť nevyužila, pretože to pre mňa nebol dôvod vzdať sa svojho vierovyznania. Ale tiež som hľadala riešenie a našla som. Prispievam každoročne do farnosti, v ktorej žijem tu na Slovensku, robila som to aj predtým dobrovoľne, len kňaz mi vždy vydá potvrdenie, že som u nás zaplatila cirkevný poplatok (samozrejme v hodnote akú vyžaduje rakúska cirkev). Cirkev v Rakúsku odo mňa vyžadovala dosť vysoký poplatok, ale vedela som sa brániť a podarilo sa nám dohodnúť na poplatku, aby boli obe strany spokojné. Okrem toho túto daň uvádzaš pri žiadosti o vrátenie dane.
ďakujem. presne o rakúsko ide. ale nepýtali potvrdnie. vypísali si svoje tlačivo kde sa uvádzal aj farsky urad, datum krstu a podobne. on sa tiež nechce vzdať vierovyznania.
ludmilla
05.02.08,09:29
:eek: to čo je registrácia v cirkvi ?
Ako sa ja dozviem a hlavne môj zahraničný zamestnávateľ , či som registrovaná ?

Sú nejaké lehoty na registráciu :)?
Tak napríklad vypisuješ žiadosť o pobyt v krajine, kde uvádzaš vierovyznanie. (to bol môj prípad), a o niekoľko mesiacov ma cirkevný úrad kontaktoval.
Johanka
05.02.08,09:32
A ak sa nehlásim k žiadnej cirkvi ? Ale napr. pokrstená by som bola, lebo ma rodičia dali ... ? To by som už bola evidovaná ... Tomuto fakt nerozumemiem:confused:, ale zaujalo ma to.
uko
05.02.08,09:32
:eek: to čo je registrácia v cirkvi ?
Ako sa ja dozviem a hlavne môj zahraničný zamestnávateľ , či som registrovaná ?

Sú nejaké lehoty na registráciu :)?
no v cirkvi si registrovaná už len tým, že si pokrstená. na internete som našla, že rakušania si ťa vyhľadajú automaticky, keď si nahlásiš pobyt. bezohľadu na to, či zarábaš.
http://www.izurnal.sk/index.php?Itemid=89&id=1157&option=com_content&task=view
pravnicka
07.02.08,10:58
Nepočula som síce o takom prípade. Viem, že v Rakúsku je cirkev - katolická odlúčená od štátu. Znamená to, že nedostáva príspevky od štátu. Ale má právo žiadať od pokrstených - katolíkov, aby platil cirkevnú daň. Je to zo zákona Rakúska.
Slovenská republika ešte neschválila zákon o odlúčení cirkvi od štátu. To znamená, že ten váš známy nie je povinný platiť dane cirkvi v tejto krajine. A okrem toho nie je povinný uvádzať, či je veriaci alebo nie. je to jeho súkromná vec.
ludmilla
07.02.08,13:17
Nepočula som síce o takom prípade. Viem, že v Rakúsku je cirkev - katolická odlúčená od štátu. Znamená to, že nedostáva príspevky od štátu. Ale má právo žiadať od pokrstených - katolíkov, aby platil cirkevnú daň. Je to zo zákona Rakúska.
Slovenská republika ešte neschválila zákon o odlúčení cirkvi od štátu. To znamená, že ten váš známy nie je povinný platiť dane cirkvi v tejto krajine. A okrem toho nie je povinný uvádzať, či je veriaci alebo nie. je to jeho súkromná vec.

Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík a príjem má v Rakúsku a platí tam dane, tak je povinný platiť cirkevnú daň.
Tweety
07.02.08,13:28
Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík a príjem má v Rakúsku a platí tam dane, tak je povinný platiť cirkevnú daň.
Aj o tom je odluka cirkvi od štátu.
ludmilla
07.02.08,13:37
Aj o tom je odluka cirkvi od štátu.

U nás ich vlastne platí každý veriaci i neveriaci.
vieroslava
07.02.08,16:12
Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík a príjem má v Rakúsku a platí tam dane, tak je povinný platiť cirkevnú daň.
Veď práve o tom to je, že to môže, ale nemusí uvádzať. Čiže, keď sa chce vyhnúť platenie dane cirkvi, tak to tam neuvedie.
misomiso
07.02.08,16:29
U nás ich vlastne platí každý veriaci i neveriaci.

Ano, presne tak, platime to vsetci, rovano ako platime vsetci dotacie na hromadnu dopravu (v autobuse som uz nesedal aspon 15 rokov), na skolstvo (nie kazdy ma deti), a ine a ine veci.

Treba sucasne ale povedat, ze aj uzitok z existencie cirkvi maju vsetci (viac - menej samozrejme) pretoze na cirkevnu skolu vam dieta zoberu bez ohladu na to, ci ste veriaci (a mnohi rodicia - neveriaci vyuzivaju vyskokej urovne na niektorych cirk skolach) a napr. charitnu pomoc tiez poskytuje cirkev vsetkym.
uko
08.02.08,09:11
ďakujem všetkým za príspevky. nechala som nejak začínať neštastnú debatu o cirkvi a peniazoch. skôr som chcela vedieť ten praktický dopad pre konkrétneho človeka. lebo keď som sa nedávno vydávala, tak pán farár na predmanželskej náuke spomínal práve to, že mladí idú do zahraničia. Aby neplatili tieto vysoké dane, tak sa nechajú vylúčiť z cirkvi. potom keď zarobia, vrátia sa domov a zrazú sa chcú ženiť/vydávať... Zaujalo ma to, ale vôbec sa ma to netýkalo. Až teraz tento kamarát. On ešte nemá prácu, len sa prihlásil na prechodný pobyt k priateľke, ktorá v rakúsku žije. neviem, či niekde uvádzal, že je katolík. keď sa s ním spojím, dám viac info.
misomiso
08.02.08,09:46
No ved prave - u nas tento problem zatial necitime, pretoze cirkev je financovana (skor spolufinancovana) statom. Platenie cirkevnej dane (na zapade) je v podstate dobrovolne platenie dane, nakolko prislusnost k cirkvi je dobrovolna. Samozrejme - vseobecny pristup k plateniu dani je taky, ze uz samotny pojem "dobrovolne platenie dane" znie zrejme vacsine ludi velmi paradoxne a smiesne. Ale myslim, ze aj v svetskej legislative su pripady, ked sa clovek moze rozhodnut, ci bude dobrovolny poistenec, alebo poziada o platcovstvo DPH, hoci nemusi - nie? Skratka - musi si zratat, co je pre neho vyhodnejsie. Nieco plati, nieco dostava. Samozrejme rozhodnut sa platit za nieco, za co nemusim, chce urcitu davku uvedomelosti, respektive - inak povedane, ten dotycny si musi byt vedomy toho, ze za to, ze je v cirkvi aj nieco dostava. Potom sa takato platba dostane na rovnaku uroven ako platba za plyn alebo kabl. tel, clovek ju plati preto, ze nechce mrznut, alebo sediet pred vypnutou budkou.

Preto si myslim, ze prave platenie tejto dane (v prislusnych krajinach) odlisi skutocnych veriacich od tych, ktori sa sice u nas napisu do scitania obyvatelov ako katolici, ale v skutocnosti sa nimi ani necitia a vacsinou robia hanbu aj v inych oblastiach - potom sa na nich poukazuje "vidite? tento chodi do kostola - a ohovara a kradne". Mozno takyto clovek by ani nechodil do kostola, ak by to nebolo "zadarmo".
Vlado.s
09.02.08,12:48
Tak a je to tu. Tieto príspevky ma opäť utvrdili v mojom presvedčení, že cirkev je len veľmi šikovný výmysel zopár ľudí, ktorí prišli na to ako ťahať z ľudí peniaze. Osobne som veriaci, ale zároveň neznášam cirkevné zriadenie, lebo je to len banda priživníkov. Uznávam mníchov, ako napr. Františkáni. Tí si nezakladajú na daniach, ale žijú z toho čo sami vyprodukujú. Kypí vo mne žlč,keď vidím cirkevných hodnostárov pri nejakej významnej svätej omši ako sa riadne vypasení a honosne vyobliekaní sotva hýbu pri tom oltári. Vodu kážu, víno pijú. Sú to obyčajní pokrytci. Fuj.
misomiso
09.02.08,15:55
Tak a je to tu. Tieto príspevky ma opäť utvrdili v mojom presvedčení, že cirkev je len veľmi šikovný výmysel zopár ľudí, ktorí prišli na to ako ťahať z ľudí peniaze. Osobne som veriaci, ale zároveň neznášam cirkevné zriadenie, lebo je to len banda priživníkov. Uznávam mníchov, ako napr. Františkáni. Tí si nezakladajú na daniach, ale žijú z toho čo sami vyprodukujú. Kypí vo mne žlč,keď vidím cirkevných hodnostárov pri nejakej významnej svätej omši ako sa riadne vypasení a honosne vyobliekaní sotva hýbu pri tom oltári. Vodu kážu, víno pijú. Sú to obyčajní pokrytci. Fuj.

Ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze cirkev nie su iba ti (obcas) "vypaseni" hodnostari ale predovsetkym, veriaci, teda aj ty sam. Rovanko, ako slovensky narod, spolocnost, alebo hoci stat, sme my vsetci, nie Fico, Paska a Gasparovic.

Ak by si bol veriaci a chodil na bohosluzby napr. k Frantiskanom v Blave, tak by si vedel, ze ziju z:

- statnych subvencii ako aj vsetci ostatni knazi na slovensku.
- vyberaju pri svatych omsiach.
- vyhlasuju mimoriadne zbierky, ako napr, teraz, na malovku kostola, teda prijmaju milodary.

A co "produkuju"?

No - neprodukuju snad zemiaky alebo psenicu, ako to naznacujes v svojom prispevku, ale:

- sluzia svate omse, ich kazne su velmi hlboke a vyhladavane veriacimi z celej Blavy.
- spovedaju veriacich tak, ze si na nich najdu cas a vedia ich posunut duchovne dalej, nie povrchne, ako sa to stava niekedy v inych farnostiach, kde farar ma tolko povinnosti, ze jednoducho nema cas.
- pracuju s mladezou, davaju jej zmysel zivota a napln, travia s mladymi volny cas.
- urcite este aj ine veci, o ktorych neviem, ale urcite su to veci duchovneho charakteru, nie praca na poli.

Teda robia presne to, co aj ini knazi na slovensku, ibaze to robia kvalitne, mysim aj preto, ze na to maju viac casu, ako farari vo farnostiach.

A - napokon - ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze to nie sme my, ktori maju hodit kamenom alebo kricat FUJ, pretoze "nesudte a nebudete sudeni". Ak niekto nekona tak ako ma, trest si ho najde aj bez tvojho FUJ, mozes si byt isty.
Emwa
09.02.08,16:38
Pekny vecer,
som "veriaca", nemam nic proti tvrdo veriacim, ale nechapem, preco napr.
farari v obciach sluzia bohosluzby za zomretych len za "prispevky". Stale som si myslela, ze je to ich povinnost /su statni zamestnanci a beru plat/. Ked som v minulom roku dostala fa od farara jednej farnosti z komentarom " ak bude potreba vacsiu sumu, ohlaste sa, u nas to aj tak nikto nekontroluje", bola som prekavapena. Co si o tom myslite vy ?:rolleyes:
Emwa
09.02.08,16:38
p.s.oprava .... s komentarom...
misomiso
09.02.08,17:15
Pekny vecer,
som "veriaca", nemam nic proti tvrdo veriacim, ale nechapem, preco napr.
farari v obciach sluzia bohosluzby za zomretych len za "prispevky". Stale som si myslela, ze je to ich povinnost /su statni zamestnanci a beru plat/. Ked som v minulom roku dostala fa od farara jednej farnosti z komentarom " ak bude potreba vacsiu sumu, ohlaste sa, u nas to aj tak nikto nekontroluje", bola som prekavapena. Co si o tom myslite vy ?:rolleyes:

Neviem, ale ja mam pocit, ze ten "poplatok" za odsluzenie omse za zosnuleho je iba dobrovolny, aj ked pripustam, ze moze byt v mnohych farnostiach "tvrdo doporuceny". V podstate ani do zvonceka na omsi nemusis dat, je to dobrovolne, kludne sa mozes zucastnovat omsi uplne bezplatne, dokonca mozes chodit do kostola aj denne a nemusis tam hodit ani korunu.

Ale ak si rozumna, potom neverim, ze by ti nebolo trapne neprispiet, pretoze ako uctovnicka si mozes lahko zratat, ze farar z 10.000 platu asi tazko moze financovat chod fary a kostola, vyzdobu kostola, upratovanie (ktore je vacsinou dobrovolne, ale tipujem, ze ty sa ho nezucastnujes) a hlavne opravy cirkevnych budov (hlavne kostola), ktore su spravidla vsetky pamiatkovo chranene, takze ich udrzba je niekolkonasobne drahsia, ako udrzba inych budov, kde mozes dat hoci brizolit, na strechu napr. asfaltovy sindel a pod.

Pokial viem, tak cirkev dostava peniaze iba na platy duchovnych, ale financuje udrzbu mnohych pamiatok, ktore mimochodom pomahaju turistickemu ruchu. Navyse spolufinancuje cirkevne skoly, charitu, centra pre mladez (aby nefetovali pod branou) a mnohe zdravotnicke zariadenia napr. chodte sa pozriet, k Milosrdnym bratom v Blave, ako to tam vyzera - lieceny tam moze byt kazdy, nie len veriaci. Tiez sa mozete ist pozriet napr. do gymnazia Matky Alexie v Blave, (je to snad jedina skola na Slovensku, za ktoru by sme sa nemuseli hanbit v pripade zahranicnej navstevy) a zistit si uroven vyuky. Rovnako aj tam chodia deti neveriacich.

Napriek tomuto vsetkemu, mozes chodit na bohosluzby uplne bezplatne, a trufam si tvrdit, ze mas aj narok na odsluzenie svatej omse za zosnuleho bezplatne. Argumentovat ale musis nie na Porade, ale priami knazovi, ak od teb apyta peniaze. Som presvedceny, ze ak by si mala vo svojej farnosti nejakeho menej ustretoveho, ak budes trocha hladat, isto najdes ineho, ktory ti to spravi bezplatne.
Vlado.s
10.02.08,12:25
Ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze cirkev nie su iba ti (obcas) "vypaseni" hodnostari ale predovsetkym, veriaci, teda aj ty sam. Rovanko, ako slovensky narod, spolocnost, alebo hoci stat, sme my vsetci, nie Fico, Paska a Gasparovic.

Ak by si bol veriaci a chodil na bohosluzby napr. k Frantiskanom v Blave, tak by si vedel, ze ziju z:

- statnych subvencii ako aj vsetci ostatni knazi na slovensku.
- vyberaju pri svatych omsiach.
- vyhlasuju mimoriadne zbierky, ako napr, teraz, na malovku kostola, teda prijmaju milodary.

A co "produkuju"?

No - neprodukuju snad zemiaky alebo psenicu, ako to naznacujes v svojom prispevku, ale:

- sluzia svate omse, ich kazne su velmi hlboke a vyhladavane veriacimi z celej Blavy.
- spovedaju veriacich tak, ze si na nich najdu cas a vedia ich posunut duchovne dalej, nie povrchne, ako sa to stava niekedy v inych farnostiach, kde farar ma tolko povinnosti, ze jednoducho nema cas.
- pracuju s mladezou, davaju jej zmysel zivota a napln, travia s mladymi volny cas.
- urcite este aj ine veci, o ktorych neviem, ale urcite su to veci duchovneho charakteru, nie praca na poli.

Teda robia presne to, co aj ini knazi na slovensku, ibaze to robia kvalitne, mysim aj preto, ze na to maju viac casu, ako farari vo farnostiach.

A - napokon - ak by si bol veriaci, tak by si vedel, ze to nie sme my, ktori maju hodit kamenom alebo kricat FUJ, pretoze "nesudte a nebudete sudeni". Ak niekto nekona tak ako ma, trest si ho najde aj bez tvojho FUJ, mozes si byt isty.

To, že som veriaci znamená, že verím v Boha a nie v cirkevné zriadenie. To pre mňa nie je potrebné.

Moje FUJ nie je súdením, ale vyjadrením môjho názoru, podľa skúsenosti, ktoré s nimi mám.

Ano mal som na mysli produkciu ako potraviny pre seba a iné veci na predaj, pre zabezpečenie chodu. Zmýlil som sa v názve, označil som ich za Františkánov, no sú to iní mnísi. Neviem ako sa volajú, ale viem, že žijú niekde na ostrove (pri Francuzku alebo tam niekde), vyrábajú víno, rôzne kríže ... a ich predajom návštevníkom si zabezpečujú čo nedokážu sami vyprodukovať. A popri tom robia všetko to, čo si spomínal o Františkánoch.To sú podľa mňa skutoční poslovia boží. Toto je obeta a nie to čo robia naši kňazi a spol. Povedal by som, že 70% našich kňazov si to vybralo ako pohodlný spôsob života. Odrecitujem svoje, trocha pozívam pri spovedi a hurá na futbal.
olga88
10.02.08,14:46
Ja nie som toho nazoru, ze knazi maju malo prace, prace naopak su vytazeni az velmi. Osobne si vazim kazdeho knaza.
misomiso
11.02.08,16:09
Ano mal som na mysli produkciu ako potraviny pre seba a iné veci na predaj, pre zabezpečenie chodu. ...Neviem ako sa volajú, ale viem, že žijú niekde na ostrove (pri Francuzku alebo tam niekde), vyrábajú víno, rôzne kríže ... a ich predajom návštevníkom si zabezpečujú čo nedokážu sami vyprodukovať.

Mne je to tiez sympaticke, ak nejaky mnich dokaze zobrat dlato, a vyrezat kriz, potom ho hoci predat. Ale na Slovensku najdes tiez dost knazov s kelnou v ruke na leseni kostola. Ja sam ich poznam niekolko.

Ti mnisi na tom ostrove - ja by som to videl skor ako "z nudze cnost". Spolocnost v zapadnej Europe je uz znacne pod vplyvom konzumneho materializmu a liberalizmu, v Taliansku, Spanielsku aj Francuzsku pride na omsu do kostola spravidla 5 starych ludi. Z hladiska viery v Boha su oni na tom neporovnatelne horsie ako napr. Slovensko. Teda chapaem, ze ak chcu prezit, nestacia im zrejme ani cirkevne dane (od tej hrstky ludi) a musia vyrezavat krize. Nic proti tomu. Moj sused je napr. univerzitny profesor, jeho zena lekarka, maju viac deti, obrovsku zahradu, a cely den v nej lopotia. V podstate vsetku zeleninu a ovocie si dopestuju sami. Tiez z nudze - zivit z ucitelskeho a lekarskeho platu 7 ludi nie je malickost. Ale viem, ako mi on parkrat rozpraval, ze ho to ucenie neskutocne vycerpava, ze uz kolkokrat ani nevie, co studentom prednasa. Vzdy sa ponahla domov, tu dokoncude barak, orie, sadi, pleje, stara sa o hydinu a zajace.

Odkedy pozna ludstvo delbu prace, malo by to fungovat inak. Aspon teda ja si takto vykon svojho povolania nepredstavujem. Nemam nic proti tomu, ak moj zubar ma zahradu a v ramci relaxu sa tam rad rypka. Ale k takemu zubarovi, ktory doma musi na poli odrobit este dalsich 8 hodin aby sa uzivil, by som asi nechodil.

Od svojho lekara ocakavam, ze ma bude liecit, a ze to bude robit dobre. Nebudem od neho ocakavat, aby sa popri tom "zivil sam". Rovnako ocakavam bechybny vykon svojho povolania od svojho automechanika, od pilota, ktory riadi lietadlo, do ktoreho nastupujem, od svojej uctovnicky...
A rovnako od svojho knaza. Ja viem, ze kedysi byvalo akousi vynutenou tradiciou, ze kazdy sa na zimu musel zasobit sam. Kazdy si aj sam vyrezal dreveny tanier a usil cizmy. Ale dnes na to nie je dovod. Dnes je taka produktivita prace, ze par ludi s mechanizmami dokazu obrobit vsetku volnu podu na zemi. Navyse my by sme sa sice mohli doma cez zimu ucit sit topanky, ale uz pocitac, LCD televizor ani mobil by sme si aj tak sami nevystruhali. Je skratka ina doba.

Preco nevyzadujes od herca v divadle (ved on tiez posobi iba dusevne, netvori materialne hodnoty) aby po veceroch strikoval pulovre a tie predaval? Alebo od ucitela tvojich deti?

Knaz nam poskytuje urcitu sluzbu, ktoru si nemozeme poskytnut sami. Rovnako ako ucitel, herec, lekar alebo pilot...
Viera Klimentová
15.02.08,10:31
Nie som evidovaná v žiadnej cirkvi, ale z bežnej praxe viem, že z cirkvi sa dá vystúpiť formou písomného vyhlásenia. Je to však asi komplikovanejšie, lebo dospelý človek, ak je v cirkvi (ktorejkoľvek) absolvoval určite aj cirkevné obrady, ako sú krst, či birmovka) - sú výnimky, kde krst je u dospelých (Svedkovia jehovovi...). So zrušením krstu je to určite zložité. V tejto súvislsoti bol práve v uplynulých dňoch medializovaný verdikt okresného súdu v Košiciach, ktorý rozhodol v neprospech pána Holováča, ktorý žiadal o zrušenie krstu - nebol z jeho slobodnej vôle, ale z vôle jeho príbuzných.
Je to skutočne komplikované, pretože deti sa krstia na želanie rodičov, starých rodičov, nie z vlastného rozhodnutia a tým sa vlastne do cirkvi akoby "zapisujú". Počet veriacich občanov je teda udávaný aj s maloletými.
Aj ja si myslím, že by pomohla odluka cirkvi do štátu. Ale to je už debata na iné miesto.
misomiso
16.02.08,22:43
Preco na ine miesto, ved tato tema je v podstate o tom.

Co sa tyka krstov z vole rodicov - ano, ale to nie je jedine, co sa deje s dietatom z vole rodicov. Takisto su napr. deti ockovane z vole rodicov (dokonca aj z vole statu), je im vybrana skola, sposob stravovania. Toto vsetko ma na ich buduci zivot v dospelosti priamy vplyv a pritom to za dieta urcuju rodicia. Ale inak to nejde.

Co sa tyka odluky cirkvi od statu, ja by som s tym nemal problem. Z cirkvi by som sa neodhlasil a platil by som cirkevnu dan. Ale potom by som chcel, aby sa znizilo danove zatazenie vsetkych obcanov (veriacich aj neveriacich) od toho momentu o sumu, ktoru predstavoval dovtedy prispevok statu cirkvam. Pretoze podla man nebstoji argument, ze to ostane v rozpocte a pouzije sa to na ucely nejakeho "vseobecneho dobra", alebo "vseobecneho zaujmu" - teda "pre vsetkych" (namiesto pouzitia iba pre veriacich).

Preco? Pretoze taketo vseobecne dobro nejestvuje. Pojde to do skolstva? No dobre, ale co ak ja nemam deti? Na dotacie hromadnej dopravy? No ale ved ja jazdim autom. Do zdravotnictva? U lekara som nebol 5 rokov a ak budem potrebovat, mam na to, aby som si doplatil. Na armadu? Ale ved ja som pacifista, demonstroval som spolu asi s 300 ludmi proti vstupu SR do NATO, napriek tomu som sa musel podriadit vacsine a teraz z mojich dani musim platiti to, co nechem (napr. som spolufinancoval zabijanie v Iraku).

Teda este raz - myslim, ze su 2 mozne pristupy k veci, oba su z urciteho pohladu spravne.

1. nevyberajme ziadne dane, alebo ak, tak iba na chod parlamentu, vlady, snad diplomacie a policie, ostatne veci nesluzia vsetkym, ale vzdy iba urcitym skupinam ludi. Ziadne peniaze na mladez, sport, kulturu... - nech si kazdy plati sam, ved bude mat z coho, ked znizime dane napr. o 90%.

2. uzname, ze su veci, ktore maju byt financovane, hoci z pohladu jednotlivca to tak nemusi vzdy vyzerat. Napr. mozem uznat, ze aj ked nemam deti, tak je aj mojom zaujme aby mlada generacia studovala, (ved ma budu zivit na dochodku), alebo ak spolufinancujem verejnu dopravu, hoci v nej nejazdim, tak mi to umoznuje vobec pouzivat auto, pretoze ak by vsetci museli jazdit autami, tak by som sa do mesta nedopravil, a ak aj, tak by som urcite nezaparkoval, a to ani na platenom parkovisku.

Teda to iste plati pre cirkev. Ak niekto nie je ochotny uznat, ze je dobre, ak pomerne velka skupian mladych hodi do kostola, namiesto bezcielneho potulovania sa mestom, a je tam vychovavana k etickym hodnotam, ku ktorym sa hlasia vacsinou aj neveriaci, - dalej charita pre chorych, bezdomovcov, ludi, ktori prichadzaju z detskych domovov a pod, tak dobre, beriem, ale potom nech si kazdy plati vsetko za seba a nech su dane 2%.

Je tu vela ludi, ktori maju trocha cervene pred ocami, ak pocuju "cirkev", "farar" a pod. Vraj su tlsti, nenazrani, iba chamtia po moci a peniazoch. No pripustam, ze sa moze najst aj taky knaz.

Ale preco sa takto zvelicuje nieco, co si mozme snad vsimnut u par ludi v cirkvi, a nikoho netrapi, ze letovi dispeceri zarabaju 250 tis. mesacene a este aj strajkuju, ze predavacky blokuju aj co nemaju, ze mnohi lekari bez uplatku ani nepohnu prstom, ze instalater zoberie x tis za den a musite to po nom este aj prerabat, ze ucitelia tiez obcas obchytkavaju deti namiesto toho, aby ich ucili, ze colnici pomahaju prevazdacom a paserakom, ze policajti vrazdia na objednavku,... a.t.d.... No nie vsetci - samozrejme. Presne ako v pripade cirkevnych hodnostarov a knazov.
Viera Klimentová
18.02.08,12:56
Snáď sa nenahneváte, ak budem súhlasiť len čiastočne.Nemyslím si, že to prirovnanie k očkovaniu, či stravovaniu je najšťastnejšie. Určite ste sa stretli, že vám dieľa nechce zjesť to čo mu dávate a aby sa najedlo s radosťou mu idete urobiť niečo iné. Už malé bábo vypľuje, čo mu nechutí. Je to prirodzené.
S tou školou je to podľa starostlivosti rodičov, či sledujú so záujmom k čomu má ich dieľa vzťah, čo by mohlo v živote robiť, na čo má talent a pod. Považujem za nesprávne ak rodičia len pre určitý "honor" nútia deti študovať to, na čo niekedy ani nemajú. Vážne však do štúdia zasahujú finančné možnosti rodičov.
Očkovanie detí proti rôznym chorobám bolo samozrejmosťou zo zdravotného hľadiska, alebo, žeby bolo chybou, že rodičia deťom vnucovali zdravie a odolnosť voči vírusom, či chorobám?
Ak by sme si mali vymieňať názory na túto tému, museli by sme rešpektovať právo na vierovyznanie. Nemyslím si, že človeka robí dobrým príslušnosť k akejkoľvek cirkvi. Je vari málo prípadov pokrytectva? Alebo ak sa veriaci vyspovedá, už je dobrý? Je vari slušný, dobrý "neznajboh" horší, ako veriaci zlodej, či vrah?
misomiso
18.02.08,13:10
Snáď sa nenahneváte, ak budem súhlasiť len čiastočne.Nemyslím si, že to prirovnanie k očkovaniu, či stravovaniu je najšťastnejšie. Určite ste sa stretli, že vám dieľa nechce zjesť to čo mu dávate a aby sa najedlo s radosťou mu idete urobiť niečo iné. Už malé bábo vypľuje, čo mu nechutí. Je to prirodzené.
S tou školou je to podľa starostlivosti rodičov, či sledujú so záujmom k čomu má ich dieľa vzťah, čo by mohlo v živote robiť, na čo má talent a pod. Považujem za nesprávne ak rodičia len pre určitý "honor" nútia deti študovať to, na čo niekedy ani nemajú. Vážne však do štúdia zasahujú finančné možnosti rodičov.
Očkovanie detí proti rôznym chorobám bolo samozrejmosťou zo zdravotného hľadiska, alebo, žeby bolo chybou, že rodičia deťom vnucovali zdravie a odolnosť voči vírusom, či chorobám?
Ak by sme si mali vymieňať názory na túto tému, museli by sme rešpektovať právo na vierovyznanie. Nemyslím si, že človeka robí dobrým príslušnosť k akejkoľvek cirkvi. Je vari málo prípadov pokrytectva? Alebo ak sa veriaci vyspovedá, už je dobrý? Je vari slušný, dobrý "neznajboh" horší, ako veriaci zlodej, či vrah?

S tym ockovanim to nie je take jednoznacne. Napr. ja ockovanie proti chripke zasadne odmietam z dovodu, ze osobne poznam ludi, ktorym sposobilo fatalne dozivotne zdravotne problemy. Ale toto ockovanie sa coraz viac marketingovo "tlaci", dokonca sa uvazuje, ze bude zo zakona povinne. Ak to tak bude, tak ja tomu odmietnem podrobit a budem radsej znasat pravne nesledky (podobne ako Svedkovia Jehovovi za sociku nenastupili na vojnu). Podobne rozhodnem aj za svoje neplnolete deti. Teda preberam za nich zodpovednost, a to v dost vaznej veci.

Ak dieta nieco vypluje, pretoze mu to nechuti, uvarime mu s radostou nieco ine. Ale nie tak celkom. Ak by sme mali respektovat iba jeho apetit, tak by smemu museli striedat cokoladu s cukrovou vatou, obcas puding a medzi to Nutellu. Na pitie Coca Colu. No ja som v USA naozaj videl cernosku s kojencom (asi 6 mesacnym), ktoremu v McDonalde kupila Colu s ladom a to decko ju salo cez slamku namiesto mlieka. Ale toto zodpovedny rodic asi nespravi.

My sme casto odmietli dat detom to, na co mali chut a nemyslim, ze sme na to ako rodicia nemali pravo.
misomiso
18.02.08,15:33
Ak by sme si mali vymieňať názory na túto tému, museli by sme rešpektovať právo na vierovyznanie.

...a co ho snad nerespektujeme?
Viera Klimentová
19.02.08,06:15
S očkovaním proti chrípke dnes úplne súhlasím (myslela som očkovanie proti žltačke, TBC, tetanu a pod.) Ani ja sa očkovať proti chrípke nedám, lebo mu absolitne nedôverujem. Ak nedostanem chripku "tak mi pomohlo" ak náhodou dostanem "bol to iný vírus" a vždy sa najde dôvod. Dieťa sa same rozhodnúť nemôže ale my sme už dospelí a rozhodujeme o sebe. Je to všetko vec dôvery a názoru.
K tej vyčítavej otázke. Je to individuálne.
misomiso
19.02.08,07:57
Prave k tomu vysiel clanok, kde sme sa dozvedeli, kolko stat prispieva na cirkev - teda vastne na vsetky dokopy - http://spravy.pravda.sk/vlada-o-zavedeni-cirkevnej-dane-neuvazuje-fg2-/sk_domace.asp?c=A080219_093426_sk_svet_p23

Na jedneho Slovaka to vychadza 15,80 mesacne. Niekomu sa to mozno zda malo, no pripustam, ze mnohym sa to bude zdat vela. V clanku je strucne popisany model financovania v niekolkych dalsich krajinach. Podla mna je vacsinou nezmyselny, napr:

citujem clanok - "Taliani môžu 0,8 percenta zo svojich daní poukázať buď konkrétnej cirkvi, alebo štátu na určité vymedzené aktivity."

To je podla mna nezmysel, ktory som uz kritizoval v predoslych prispevkoch. Pretoze ak takto, tak potom by mala byt aj volba, ci budem odvadzat dane na kulturu alebo naopak na sport, ci platit zdravotnoctvo alebo socialnu sferu, ci prispievat na armadu alebo na policiu.

Ak maju veriaci platit cirkev tak O.K., ale potom neveriaci musia tieto peniaze dostat do vacku, nech si za ne kupuju hoci aj chlast a cigaretry alebo chodia do bordelu. Maju na tie peniaze pravo. Pretoze, ak uzname, ze financovanie cirkvi je na tej istej urovni ako ine "vymedzene aktivity" - teda zvycajne nejaka povinna charita, povinne priepevky na kulturu, na zachranu pamiatok a.t.d., tak potom to ma byt financovane z rozpoctu prave preto, ze stat hovori, ze je to zmysluplne. A ak to podla vacsiny nie je zmysluplne, tak dobre, nech si to platie iba veriaci, ale stat by nemal podmienovat neprispievanie na cirkev platenim niecoho ineho.
krist
14.07.09,12:34
Pozor pri vyplnovani "MELDEZETTLA" v Rakusku ako aj v Nemecku! Kolonka akeho ste vierovyznania ak nechcete cirkevnu dan platit tak hned od zaciatku pisat,ze ste ziadneho vierovyznania!pretoze akonahle napisete,ze ste katolik resp.evanjelik podla § z cias Hiltera z roku 1939 ktora cirkvi az velmi dobre vyhovuje musite platit cirkevnu dan!Dan sa vypocitava podla vysky zarobku.Pozor si davajte aj na otazky ci ste bol krsteny!Odpoved-NIE!pretoze v tom pripade platite cirkevnu dan!Aj u zamestnavatela ak sa Vas opyta akeho ste vierovyznania-ak nechcete platit cirkevnu dan-tak odpovedzte -som ziadneho vierovyznania,to iste plati ak ste v nemocni,medovym tonom sa Vas spytaju takisto akeho ste vierovyznania-odpoved-ZIADNEHO!a tak mate od vsetkych pokoj!V Rakusku ma cirkev rocny prijem z cirkevnych dani 357 000 000 Euro,takze tych peniazkov maju dost a nie je potrebne ich podporovat!
krist
14.07.09,13:47
Vylucit z cirkvi v Rakusku Vas nemozu, pretoze Vy ste v Rakusku nebol/a/ v cirkvi oficialne prihlasena/y/-nech si hladaju v Rak. Vas "vstup"do kat.cirkvi cirk.hodnostari ak Vam neveria po vsetkych ich farach ...,takze nemate co v Rakusku na uradoch vypisovat a odhlasovat sa! baziruje sa tu pri cudzincoch otazkami ci ste bol krsteny/a/, je to ich podfuk ako ist na cudzincov,aby sa tak stali platicmi cirkevnych dani-pretoze s tym nikto nepocita z radov Slovakov/kde väcsina Slov. su katolici/ automaticky je odpoved ANO bol /a/ som krstena/y/ a uz Vas maju!Takze ked si dovolia kvoli peniazom takyto podvod cirkevnici pre Vas je malickost ich takymto sposobom oklamat,ze krsteny/a/ ste nebol/a/. A ak sa uz tak stalo,ze Vas "dostali" jednoducho tvrdit,ze doslo k omylu pri vyplnovani dokumentov/Meldezettla atd../ a tvrdit,ze ste neveriaci,inac Vas bude cirkev.inst.prenasledovat pretoze 100% budu od Vas chciet dane.Ide im len a len o peniazky ktorych maju habadej!Dokonca mozu na Vas poslat aj axekutorov a tak vymahat cirkevnu dan!Takze radsej ostat pri tvrdeni,ze som neveriaci!
willma
14.07.09,17:27
krist reaguješ na príspevok z februára 2008, ( aj keď správne)isto to už majú za tú dobu vyriešené :)
Kazu
14.07.09,18:05
To nevadí, však niekomu sa tá informácia môže zísť
krist
15.07.09,09:20
ja osobne som mala dost problemov s cirkev.danami v Rak., poucila som sa, a prave tymto emailom chcem upozornit dalsich zo Slov., CR, ... aby sa nedopustili tych chyb ako ja.
mona091
15.07.09,19:12
S očkovaním proti chrípke dnes úplne súhlasím (myslela som očkovanie proti žltačke, TBC, tetanu a pod.) Ani ja sa očkovať proti chrípke nedám, lebo mu absolitne nedôverujem. Ak nedostanem chripku "tak mi pomohlo" ak náhodou dostanem "bol to iný vírus" a vždy sa najde dôvod. Dieťa sa same rozhodnúť nemôže ale my sme už dospelí a rozhodujeme o sebe. Je to všetko vec dôvery a názoru.
K tej vyčítavej otázke. Je to individuálne.


ja osobne vidim velky rozdiel v starostlivosti o dieta co sa tyka stravovania, zdravotnej starostlivosti, obliekania, vychovy, aj v oblasti nabozenstva, atd,

a rozhodovani za dieta, co sa tyka jeho slobodnej volby vierovyznania,
pretoze uz to nie je slobodne rozhodnutie, a pritom cela viera je zalozena na slobodnej volbe,

a este trochu mimotemy,
zamyslela som sa nad odpocutou myslienkou, ze kto je najlepsi manager na svete, a v dnesnej dobe by aj tento nazov mohol mat, aj ked netradicny