RONY1106
05.02.08,10:11
Vie mi prosím dakto poradiť skutočne overený prostriedok ( nie tie z reklamy...) na odstranenie vodneho kamena ? Ďakujem, R.
Tweety
05.02.08,09:14
Vie mi prosím dakto poradiť skutočne overený prostriedok ( nie tie z reklamy...) na odstranenie vodneho kamena ? Ďakujem, R.
Neviem, čo z čoho chceš odstrániť, ale napr.z konvice kyselinou citrónovou odstrániš super.
Aljok
05.02.08,09:16
Aj ocot je fajn odstraňovač vodného kameňa.
astensova
05.02.08,09:25
Kyselina citrónová je dobrá na vnútorné použitie ako konvica, čajník atď. Ocot je tiež dobrý čistiaci prostriedok aj na keramické dosky mám skúsenosť. len ho je trochu cítiť. Dobre sa ním leští Dobrú skúsenosť mám aj s čisť. prostriedkom Fixinela na vodný kameň umývadla, vane, vodovodné batérie, WC atď.
RONY1106
05.02.08,09:35
Nebudem ďakovať každému osobne, takže oceňujem Vás všetkých, ktorí mi radili...:-). Vyskúšam a uvidím, R.
Bionda
05.02.08,11:11
Pulirapid je naozaj dobrý na vodný kameň, ja som zatiaľ nič lepšie nenašla.
VladoaKatka
05.02.08,15:46
Rýchlovarná konvica - kyselina citronová, ocot
žehlička - ocot,
pračka - kyselina citronová, Pullrapid
umývadlo,WC, vodovodné batérie - Pullrapid,Fixilela,Cif
cleaneco
05.02.08,20:13
Všeobecne na vodný kameň prostriedky ktoré majú pH pod 2, pozor na chrómované a postriebrené predmety- kyslé čističe spôsobia nenapraviteľné škody. Osobne som za kys. šťavelovú, alebo mravčiu. Nie je zlá ani kys. fosforečná. Záleží od toho kde je vodný kameň, koľko ho je a ako rýchlo ho potrebuješ dať preč

CleanEco
janasv
05.02.08,20:36
Jeden typ :D. Pre milovníkov zdravých nápojov :eek::D:D:D:eek:.
Bionda
06.02.08,10:28
Veď preto nie je dobrá Coca cola ani na zubnú sklovinu :D
RONY1106
07.02.08,11:39
Ano, hovori sa to a taktiez o kave, ale ja som pil coca colu od 15 rokov a moje biele zuby mi chvalili vsetky a vsetci...:-)) A to uz mam rokov neurekom viac..:-(. R.
Pru
09.02.08,11:57
Coca colu odporúčajú lekári aj na zastavenie hnačky. Ale ja mám nejlepšie odskúšaný prostriedok na vodný kameň aj umývadiel, akvária, antikorového dresu PULIRAPID, nič lepšie som nenašla a to som vyskúšala všetko z reklamy, cilit bang som minula nasilu, otras, nič mi nevyčistil. A na antikorovú varnú dosku používam CIF na nerez, je tiež dobrý........
Hubka
09.02.08,12:33
Ja som skúsila už snáď všetky prostriedky, ktoré tu boli spomenuté, ale na varnú konvicu, z ktorej mi vodný kameň neodstránil ocot ani kyselina citrónová, som si kúpila v drogérii Dekalko. Jedno balenie stojí okolo šesťdesiat korún a je v ňom 5 sáčkov, určené je pre konvice, práčky a žehličky, ale aj na hrdzu z umývadiel, drezov. Konvicu som mala po pár minútach ako novú.
Tanče
09.02.08,13:28
ja mam vodným kmeňom na záchodovej misezanesený otvor, ktorým prudi voda zo splachovača do misy. tým je ten otvor mensí a splachovanie nedokonalé. Obiť sa to bojím, aby som nemusela kupovať nový záchod.... čo by ste poradili?
daria29
10.02.08,12:56
Jeden typ :D. Pre milovníkov zdravých nápojov :eek::D:D:D:eek:.
no hrozne,ked som to pozerala,neviem si predstavit tie zaludky, creva?co za chemiu ide do tela,,,citala som rozne prispevky, ktoré pouzivate na cistenie vod,kamena,napr ocot, nieje zly, ale hrozne drazdi pri dychani, drazdi pokozku na rukach,pachne od neho v dome,inak vsetko je chemia, rozmyslam kde aky prostriedok pouzit.ine v kuch, ine na wc.raz som dala do zehlicky ocot, a isla mi sama hnusoba ,nieco cierne, tak som ju vyhodila.zacala som pouzivat teraz vsetko na prirodnej baze,co je setrne pre nas, aj pre zivot,prostredie.teraz mam na cistenie kanvic akavovarov, odparovacou prostr s polu kysel vinnu a kis, citron, s nejak,pomocn,latkami,da kupelne zase nieco ine.raz som cistila wc ,jasne ak ma niekto nieco zanedbane, ide to tazsie,na viac krat, teda do toho wc potom treba len dat rukavicu, a skusit to nejako odliupovat, srobovakom alebo niecim ...
wagner
10.02.08,16:31
Tanče, ja som mala kedysi problém, že bol zanesený vodným kameňom odtok WC, tam kde stojí voda. Poradila mi predavačka vo Farby-laky nejakú zmes na odstraňovanie vodného kameňa z chladiča auta. Tak som to tam večer naliala a ráno som pri splachovaní počula ako sa ten vodný kameň odtrhol. Odvtedy mám pokoj. Ak máš splachovaciu nádrž na WC, skús do nej po odstavení a vypustení vody z nej naliať tam nejaký prípravok na odstraňovanie vodného kameňa. Malo by to stiecť potrubím až k tomu otvoru. Keď to necháš dlhšie pôsobiť, najlepšie cez noc, tak by to malo vodný kameň rozpustiť. Ale možno sa mýlim, je to len môj laický názor.
Tanče
10.02.08,18:02
Tanče, ja som mala kedysi problém, že bol zanesený vodným kameňom odtok WC, tam kde stojí voda. Poradila mi predavačka vo Farby-laky nejakú zmes na odstraňovanie vodného kameňa z chladiča auta. Tak som to tam večer naliala a ráno som pri splachovaní počula ako sa ten vodný kameň odtrhol. Odvtedy mám pokoj. Ak máš splachovaciu nádrž na WC, skús do nej po odstavení a vypustení vody z nej naliať tam nejaký prípravok na odstraňovanie vodného kameňa. Malo by to stiecť potrubím až k tomu otvoru. Keď to necháš dlhšie pôsobiť, najlepšie cez noc, tak by to malo vodný kameň rozpustiť. Ale možno sa mýlim, je to len môj laický názor.

každá rada dobrá a cení sa, škoda že ti nemôžem dať bobíka.
sponzor
10.02.08,18:40
Poznáš ekologické a antistresové výrobky od Amway? Tie ti vyriešia každý problém. Ak máš záujem, ozvi sa: 090X XXX XXX:)
daria29
10.02.08,18:46
Poznáš ekologické a antistresové výrobky od Amway? Tie ti vyriešia každý problém. Ak máš záujem, ozvi sa: 090X XXX XXX:)
amvay je drahy, su aj lepsie a lacnejsie!
Jelka21
11.02.08,11:00
Overene: na keramicke umyvadlo, nerezovy drez, zrkadlo je najlepsi ocot/potriet octom, par minut nechat posobit a umyt vodou/. Do pracky: /poradil mi servisak/ vysypat jednu krabicku citrodeka namiesto prasku na pranie a dat prat/bez pradla/. A vraj Calgon je len na vytahovanie penazi, nie na vodny kamen.
edonr2
01.03.08,20:50
najlepsi je domestos na vodny kamen,aspon na wc,odskusane
endrju
01.03.08,21:06
Coca colu odporúčajú lekári aj na zastavenie hnačky.........
... a preháňadlo odporúčajú ľudoví liečitelia ako najúčinnejší prostriedok na zastavenie kašľa. ;)

Po požití sa bojíš zakašľať :D
katkapekly
01.03.08,22:02
Používam ocot na kanvicu, nerezový drez a vynikajúco vyčistí aj plastový odkvapkávač riadu. A čo sa týka práčky, jeden opravár práčiek nám radil používať Palmex. Moja teta má práčku 10 rokov a vraj nikdy nepoužila iný prací prostriedok a bubon v tej práčke je ako nový. Ja mám síce novú práčku takže to nie je moja skúsenosť ale o 10 rokov vám dám vedieť ako vyzerá moja práčka po používaní Palmexu :---:)
A ešte nie je zlé vriaci ocot s pár lyžičkami soli naliať do zanesenej WC misy. Len podotýkym že vodu treba predtým špongiou odstrániť aby ocot pôsobil priamo.
Sharon
12.03.08,12:45
Dostať kúpiť takú magnetickú guľku do práčky alebo umývačky riadu, ktorá tuším mení iony vody a potom sa vraj kameň netvorí. Má s tým niekto skúsenosti?
siza
12.03.08,13:10
tak to by ma tiez zaujimalo
zuhl
12.03.08,13:23
Ja mám tú guľku, ale neviem povedať či má nejaký účinok. Bubon mám síce pekný, ale ona by mala aj zmäkčovať vodu a že by som mala pekne vypraté niektoré fľaky, tak to nie. Inak na konvicu používam ocot, v kuchyni Pulirapid, všetko je ok, ale na záchod mi nepomáha nič. Vodný kameň nemám dolu vo vode, ale po bokoch ako sa splachuje a nič mi na to nepomáha.
damati
12.03.08,13:57
Ja mám tú guľku, ale neviem povedať či má nejaký účinok. Bubon mám síce pekný, ale ona by mala aj zmäkčovať vodu a že by som mala pekne vypraté niektoré fľaky, tak to nie. Inak na konvicu používam ocot, v kuchyni Pulirapid, všetko je ok, ale na záchod mi nepomáha nič. Vodný kameň nemám dolu vo vode, ale po bokoch ako sa splachuje a nič mi na to nepomáha.
Aj ja mám tú guľku a som na tom rovnako, neviem presne či to funguje, ale špirálu v práčke mám jednu a tú istú už viac ako 10 rokov a dúfam, že ešte niečo vydrží.
saskah7
13.03.08,05:43
Inac, tu coca-colu som aj vyskusala a funguje... Sice ocot mi to minule urobil este dokladnejsie, ale priznam sa, ze tu colu som tam nechala len 2 hodiny, a mohla som dlhsie. Je to fakt hruza, ale kyseliny ludia do seba leju...
BKJURAJ
16.03.08,19:59
NA WC-KYSELINA SOLNA, NIC LEPSIE NEPOZNAM. NA NOC VYLEJEM CELU FLASKU A RANO JE VIDIET VYSLEDOK. KYSELINA CHLOROVODIKOVA=SOLNA A STOJI ASI OKOLO 45 SK.POZOR NEPOUZIVAT NA UMYVADLO ROZOZIERA ZELEZO, KEDZE SA POUZIVA PRI SPAJKOVANI ZINKOVYCH PLECHOV.AHOJTE
Marta_
17.03.08,08:03
A ja mám také niečo podobné v tvare toaletného mydla a som s tým spokojná. Prádlo je mäkšie a bubon je stále ako nový. Moja kolegyňa to mala tiež v starej práčke a opravár bol z toho hotový, že to nevidel, aby v starej práčke bolo špirála ako nová. Ak by ste chceli vedieť viac, ako to funguje (neviem, či nebudem robiť reklamu), tak prečítajte si o tom v katalógu Hiteko. Už som na tieto výrobky upozorňovala pri švédských handričkách, ale len preto,aby tí, čo sú zvedaví, mohli si prečítať o tom ako to funguje a kde všade sa to dá použiť. Sú to drahšie výrobky, ale dostať aj kadejaké náhrady.
beba13
17.03.08,13:36
V piatok večer som do wécka naliala domestos, dosť smrdel, ale ráno to bolo čisté, inak používam fixinelu na všetko je lacnejšia ako tie super reklamovane odstraňovače vodného kameňa, ale rozdiel v tom asi nebude len asi v cene.
Sharon
17.03.08,13:42
Tiež sa mi najlepšia zdá Fixinela, ale tá, čo obsahuje 15-30% kyseliny fosforečnej.
Ofélia
17.03.08,13:51
V školách mi poradili čo používajú na čistenie - Kyselina Chlorovodíková (soľná), toaletu krásne vyčistí od kameňa aj vaňu občas cca raz za pol roka tiež s týmto prípravkom umyjem a to tak že si to zmiešam vo vedre s vodou a kefou vydrhnem celú vaňu, nedávajte to ale na batériu. Nedávajte toho veľa, lebo keď to kameň rozožiera tak to smrtí, ale výsledok je OK.
zuzkaznr
17.03.08,17:52
Ahoj. Citala som vase rady a chcela by som sa opytat,kde a asi za kolko sa da kupit ta gula na vodny kamen. Vopred dakujem.
Ofélia
18.03.08,16:11
magnetickú guľu nájdete:
http://bb.webshop.sk/obchod/?page=shop/flypage&product_id=127&ps_session=53f5efc9b4adb2932ee39b790629472a
http://www.tradehas.sk/anticalc.htm

Osobne z mojej pračky nevyšlo ani ťuk, voda bola čistá aj bubon taký akí bol pred tým takí bol aj potom, používala som ju cca 1 mesiac, teraz som ju posunula mojej mame.......
cactus
18.03.08,16:26
v tomto katalógu je veľa užitočných vecí

http://www.hiteko.sk/katalog.pdf

a medziiným aj magnetická guľa do pračiek a umývačiek riadu
Sharon
18.03.08,16:38
V našej drogérii ju majú za 150 Sk a vyzerá tak isto. Dúfam že aj funguje a nie je to len nejaká napobobenina.
Sharon
28.03.08,07:10
Kúpila som si Pullirapid, vyskúšala a vyzerá byť dobrý.
charonme
28.03.08,11:39
aj u nas pouzivaju a odporucaju fixinelu (ale samozrejme treba davat len na to co sa tym neposkodi)

pochybujem ze tie magneticke veci funguju, pseudovedecke vysvetlenie principu ma neuspokojuje, musel by som vidiet realne nezavisle a korektne porovnanie
maca.tt
28.03.08,18:06
Ahoj. Citala som vase rady a chcela by som sa opytat,kde a asi za kolko sa da kupit ta gula na vodny kamen. Vopred dakujem.

majú ju v dm drogerií stojí 200sk
beba13
29.03.08,12:06
Kúpila som si Pullirapid, vyskúšala a vyzerá byť dobrý.
Pulirapid je dobrý a ešte vela iných ,,reklamovaných výrobkov" ale sú asi na tej istej úrovni ako tie lacné v nevýraznych obaloch. V reklame špinu alebo vodný kameň len handričkou pretrú no v skutočnosti to tak nefunguje.
svetielko01
30.03.08,08:13
Aj ocot je fajn odstraňovač vodného kameňa.
na konvicu je super aj filtracna konvica, ktora odstranuje vodny kamen a tak tuto vodu mozete naliat a konvicu si usanujete
tatkomatko
21.01.09,23:01
Zdravím, ja mám odskúšaný, ani neviem, či sa do dá nazvať výrobok - kyslá pena -Kyslý penivý prípravok na báze kyseliny fosforečnej a kvartérnych amóniových zlúčenín - Je vynikajúci. Máme veľmi tvrdú vodu a mali sme problém so sprchovými hlavicami, boli upchaté a skutočnosť, že sú dosť drahé a k tomu masážne, ma strašne rozčuľovala. Nechával som ich namočené v rôznych reklamných trhákoch celé noci a nič. Až rad mi kamarát priniesol z roboty kyslú penu, že vraj tým čistia nejaké formy a že to nalial do pisoára a zostal ako nový. Tak som do sprchových hlavíc (odmontovaných) nalial penu a nechal v noci tak. Ráno boli ako nové - fungovali aj masážne tysky. Odvtedy na kameň nepoužívam nič iné. Žiaľ, neviem či sa dá aj kúpiť a neviem ani kto to vyrába. Aby som nezabudol - je trochu problém s farebnou stálosťou drsnej nereze - mám dres FRANKE z drsnej nereze a po dlhšom účinku mi zostali škrvrny, ale... to už bola moja roztopašnosť - umývať čistý dres kyselinou...

Prajem veľa štastia.
Mimochodom, existuje filter - videl som ho na výstave v českých budejoviciach, je to magnetická rúra a klasický dózový filter v sériovom zapojení, pričom náplň filtra sú také priesvitné guličky s asi 1cm priemerom. zapája sa za čerpadlo, resp zásobník. vraj je dobrý, ale na slovensku som ho ešte nevidel. stál vtedy 4800 Kč.
Vlastak
22.01.09,04:55
Mne sa veľmi osvedčil prostriedok z Lidla - volá sa to čistič kúpeľní (citrónový), je to žltá 1 l fľaška so sprayom, vonia krásne citrónom, a na čistenie som nič lepšie neobjavila. Súhlasili so mnou všetci ktorím som to odporučila. Vyskúšajte uvidíte. :)
pasuliatko
22.01.09,12:28
vy tu frflete na coca colu a pritom maximálne agresívna kyselina sa nachádza v našich žalúdkoch. HCl kyselina chlorovodíková :D
220870
22.01.09,13:53
vy tu frflete na coca colu a pritom maximálne agresívna kyselina sa nachádza v našich žalúdkoch. HCl kyselina chlorovodíková :D
Potom by sa dalo povedať že alkohol v malých dávkach neškodí v akomkoľvek množstve.
Na veľké usadeniny kyselina soľná na malé ocot.
dzastinka1
22.01.09,18:05
Ja sa tiež prikláňam k Pulirapidu, fakt je super. Ale vyskúšam aj niektoré vaše rady.
velvet
23.01.09,09:15
Na vodovodné batérie je super sóda bikarbóna. Tá vyčistí aj zlato a striebro. Vlastná skúsenosť. Záchod som vyčistila kúpenými záležitosťami tak, aby aspoň "vyzeral" čistý :D, a potom som ho vyčistila od vodného kameňa najjemnejším brúsnym papierom. Bolo to trochu prácne, ale inak ok. :---
jozef antl
23.01.09,21:23
Ak chcete vyčistiť napríklad WC od vodného kameňa môžem odporučiť výrobok od :Madel a volá sa to :Acido Muriatico -Puro 33%. Je to fakt dobré a odstráni to aj hrubý nános vodného kameňa. Je to zriedený roztok kyseliny chlorovodíkovej 33%. Mám to vyskúšané.
ivetado
07.10.09,11:41
Tento problém mám so sprchovacím kútom keď vyschne tak vystúpia usadeniny vodného kameňa, ocením každú radu.
viktorviktor
07.10.09,13:51
magnet som dakedy používal na škodovke aby sa neusadzoval vodný kameň v chladiči - magnety boli dva, umiestnené na prietokovej hadici oproti sebe, nie na spôsob kruhu, ale boli položené pozdĺžne na hadici, neviem či to fungovalo no chladič vydržal vyše 20 rokov a nebola vždy prilievaná destilovaná voda.
jxozbi
28.10.09,08:39
No ak chceš vážne poradiť, tak poznám niečo také... kúpil som to cez internet na stránke vodnykamen.wz.cz a som s tým spokojný. Prostriedok sa volá Cheirón. Je to na vodný kameň v kanviciach, žehličkách a v práčkach - no v domácich spotrebičoch. Ja ho mám vyskúšaný a funguje.
mária68
28.10.09,09:08
mate niekto skusenosti s elektrickou upravou vody? uprava sa montuje do vodovodnej sachty na vstupe vody do domu. pomaha to?
kero64
28.10.09,09:32
mate niekto skusenosti s elektrickou upravou vody? uprava sa montuje do vodovodnej sachty na vstupe vody do domu. pomaha to?
Ano, pomáha. Vlastne to akoby zmäkčuje vodný kameň. A ten sa potom dá ľahko odstrániť. Neviem, či sa dá zabrániť vodnému kameňu úplne. Rozhodne sa to jednoduchšie čistí. A samozrejme, kameňa je oveľa menej. Odporúčam.
jxozbi
29.10.09,12:34
Ano, pomáha. Vlastne to akoby zmäkčuje vodný kameň. A ten sa potom dá ľahko odstrániť. Neviem, či sa dá zabrániť vodnému kameňu úplne. Rozhodne sa to jednoduchšie čistí. A samozrejme, kameňa je oveľa menej. Odporúčam.

S tvrdosťou vody nenarobíš nič. Je proste daná min hranica vyhláškou z dôvodu prísunu Ca a Mg do ľudského tela. A čo sa týka takýchto odstraňovačov vodného kameňa tak pomôcť pomôžu ale menia sa vlastnosti vody... napr tvrdosť vody ovplyvňuje penivosť pracích a umývacích prostriedkov. Tak ak budete mať mäkkú vodu ťažšie sa zbavíte mydla a jeho peny. Môj názor dal by som si to tak pred bojler nech sa v ňom netvorí vodný kameň.
JOSCH
29.10.09,18:39
Ano, pomáha. Vlastne to akoby zmäkčuje vodný kameň. A ten sa potom dá ľahko odstrániť. Neviem, či sa dá zabrániť vodnému kameňu úplne. Rozhodne sa to jednoduchšie čistí. A samozrejme, kameňa je oveľa menej. Odporúčam.

Ja by som trochu polemizoval-vodny kamen pri vareni (vody na caj) nech je radsej usadeny na dne kanvice ako v zaludku.(kanvicu vycistis lahsie ako mocove cesty) -vodny kamen vznikajuci v pracke,bojleri a ostatnych tepelnych spotrebicoch je ina otazka.Ten sa zacina tvorit pri teplote nad 50 stupnov.Do priblizne 50 stupnov sa tvori menej.Ak sa pouziva rozrusovac vodneho kamena,kamen ostava vo vode ale nevytvara pevnu konzistenciu. -vodny kamen vo wc nie je typicky vodny kamen,ale je nasledkom setrednia pri splachovani. Nanos je tvoreny prevazne mocom ktory sa tam usadzuje.
Terka Kováčová
29.10.09,18:59
Na vodný kameň je veľmi dobrý prostriedok "Cheiron". Má viacnásobné použitie.
jxozbi
29.10.09,20:36
Na vodný kameň je veľmi dobrý prostriedok "Cheiron". Má viacnásobné použitie.

Presne tak aj ja to tvrdím, ja ho používam doma už cca 3 - 4 roky a jedno balenie mi vystačí tak na trištvrte roka až rok a kanvica je ako nová, myslím si že sa oplatí aj cenovo ak spočítam ročné náklady na kyselinu citrónovú alebo ocot používaný na čistenie. A mám ho otestovaný aj do práčky buchnem tam raz začas 2 l a som spokojný.
JulcoZulco
30.10.09,13:25
Jeden typ :D. Pre milovníkov zdravých nápojov :eek::D:D:D:eek:.
necital som sice ten subor, ale cistenie zachoda coca colou poznam, skusal som a FUNGUJE TO !!! babkyn zachod bol totalne zaneseny skaredym kamenom (sorry) a naozaj to zabralo. uplne zmakol a potom celkom lahko siel zoskrabkat. realitka, ktora to pred cistenim sla davat do prenajmu mi radila vymenit celu misu a pritom stacila obycajna coca cola a DODNES sa ten zachod blisti cistotou..

co sa tyka povodnej temy, tak poznam jeden fakt ze vymakany pripravok na kamen - Flash (taka zelena flaska). jeden hacik - je ho dostat asi len v anglicku. odtial ho poznam a nie len ocisti vodny kamen, ale dlho sa po nom aj blisti kupelna.
Manual
30.10.09,13:46
Na vodný kameň je veľmi dobrý prostriedok "Cheiron". Má viacnásobné použitie.
Prosím ťa kde to predávajú, vieš sem prilepiť obrázok ako je to balené ?
ĎAkujem
jxozbi
30.10.09,15:36
Prosím ťa kde to predávajú, vieš sem prilepiť obrázok ako je to balené ?
ĎAkujem

klikni vodnykamen.wz.cz a je tam aj obrázok
jxozbi
30.10.09,21:00
Ja by som trochu polemizoval-vodny kamen pri vareni (vody na caj) nech je radsej usadeny na dne kanvice ako v zaludku.(kanvicu vycistis lahsie ako mocove cesty) -vodny kamen vznikajuci v pracke,bojleri a ostatnych tepelnych spotrebicoch je ina otazka.Ten sa zacina tvorit pri teplote nad 50 stupnov.Do priblizne 50 stupnov sa tvori menej.Ak sa pouziva rozrusovac vodneho kamena,kamen ostava vo vode ale nevytvara pevnu konzistenciu. -vodny kamen vo wc nie je typicky vodny kamen,ale je nasledkom setrednia pri splachovani. Nanos je tvoreny prevazne mocom ktory sa tam usadzuje.

Myslím, že strašiť ľudí močovými kamenmi nie je potreba :D na vytvorenie takého prebytku vápnika a horčíka by ste museli požívať dosť veľké množstvo niečoho s obsahom týchto prvkov, alebo vypiť niekoľko litrov tvrdej vody denne. Okrem toho, súhlasím, varením sa dá odstrániť tzv. prechodná tvrdosť, ktorá sa znižuje cca pri spománaných 50 stupňoch. A ak máte tvrdú vodu a ste smädný a za pohárik sa vám nechce ju prehrievať, tak stačí ju prevzdušiť (prudko pustiť do pohára) tak sa tiež čiastošne znížite tvrdosť.

Inak ešte jedna zaujímavosť, prečo Coca Cola zaberá na vodný kameň... pH Coca Coly je 2,57 a na porovnanie ocot 2,42
adula1910
02.11.09,15:16
Prosim vas poradte mi nieco na odstranenie vodneho kamena z folie z bazena. Dakujem
ludmilla
02.11.09,19:27
Inak ešte jedna zaujímavosť, prečo Coca Cola zaberá na vodný kameň... pH Coca Coly je 2,57 a na porovnanie ocot 2,42

Coca cola sa pohybuje v kyslom prostredí, obsahuje kyselinu fosforečnú a práve táto kyselina reaguje veľmi podobne ako ocot.
Zubní lekári milujú teenegerov, ktorí popíjajú colu a len tak si ju prevaľujú v ústach, pre zuby hotová katastrofa, ale aspoň majú zákazníkov a tým prácu:(:(:(
jxozbi
02.11.09,20:05
...obsahuje kyselinu fosforečnú a práve táto kyselina reaguje veľmi podobne ako ocot.

Svätá pravda a práve táto kyselina v coca cole rozpúšťa vodný kameň a v správnej kombinácii s kyselinou citrónovou je neprekonateľná. Takže pre zuby určite nič moc. Ale porcelánové vydržia :D
lili1207
24.11.09,21:21
Používam overený prostriedok na odstránenie vodného kameňa. Môžu to potvrdiť moji priatelia..Neobsahuje fosfáty, čistí bez poškriabania, nepoškodzuje batérie, vydrží veľmi dlho,je vo veľmi dobrej cene. Nemá konkurenciu. ..
bnorika
25.11.09,05:54
Ale čo to je??????:confused:
plada
25.11.09,05:57
Používam overený prostriedok na odstránenie vodného kameňa. Môžu to potvrdiť moji priatelia..Neobsahuje fosfáty, čistí bez poškriabania, nepoškodzuje batérie, vydrží veľmi dlho,je vo veľmi dobrej cene. Nemá konkurenciu. ..
Si nejaká tajnostkárka, alebo iba blufuješ?
Plada
MartinkoK
25.11.09,10:49
Ja si objednávam odstraňovač vodného kameňa z DEDRY - je to fakt super, jedno balenie vycháza asi 4,- €. Ak by mal niekto záujem môžem objednať a poslať, môžte si to pozrieť na www.dedra.cz (http://www.dedra.cz)
macika78
25.11.09,23:34
Ja som tiež zvedava na názov.
branislavp
26.11.09,00:47
ja som tiež zvedavá.
daria29
26.11.09,19:09
asi používa prostriedok na odstránenie vod.kamena od fi Eurona,ja to gel,používam ho, a už som o nom písala.ak sa nechá posobiť,tak stopy od vodného kamena su preč,perfektné v kupelniach!!!môžu to používaťv domácnostiach aj kde majú čističky na vodu,neničí to riasy.stojí pol litra 5.60 eu.nepredáva sa v obchode.
Rozalka
26.11.09,19:12
A kde sa predáva?
jxozbi
27.11.09,14:22
asi používa prostriedok na odstránenie vod.kamena od fi Eurona,ja to gel,používam ho, a už som o nom písala.ak sa nechá posobiť,tak stopy od vodného kamena su preč,perfektné v kupelniach!!!môžu to používaťv domácnostiach aj kde majú čističky na vodu,neničí to riasy.stojí pol litra 5.60 eu.nepredáva sa v obchode.

Prípravok o ktorom som hovoril ja stojí pri tej cene čo uvádzaš liter a je na viacnásobné požitie Je určený pre nádoby dennej potreby - rýchlovarné kanvice, práčky a umývačky riadu ale čistí aj od usadenín na batériách a obkladoch. Je taktiež neškodný, len je od inej firmy. Ja ho kupujem zo stránky vodnykamen.wz.cz a ty henten prípravok kde kupuješ, keď sa nedá kúpiť v obchode a na koľko použití je? Hod sem o tom viac. Dík
jojom
27.11.09,14:30
Najlepší ocot z horúcou vodou. Na práčky trošku kryštalickej sódy alebo prášok Kronstar ( alebo sa dá ocot, soľ a pustí sa práčka na 90 st.C). Najjednoduchšie riešeni.
daria29
27.11.09,17:56
pre jxozbi-rozalka ten prípravok predávaju zaregistrovaní clenovia.ten prípravok trvá velmidlho,používa sa tak ,že si to nelejem iba na hubku ,natriem baterie,sprchové dvere,nechám pôsobiť,a potom to osprchujem,utrem! na riad ,kávovar,kanvice,je iné zase.pozrite si fi www.euronabycerny.com. tam je všetko čo potrebujete .
daria29
27.11.09,18:13
ešte k tomu octu,ja s ním nepracujem,ked upratujem celu kupelnu,tak nemozem pri tom ani dýchať,a neviem či to nejako nerozoziera?to sa musí vyjadriť niekto iný.možno raz za čas,to nieje zlé,ale ja som spokojná potom s vônou čistoty.na práčku je tiež iný čistič,a keď používam prášky od nich,velmi málo sa dávkuje,tak sa práčka vôbec nemusí čistiť,inak sa doporučuje každé 3 mesiače.
lenkam68
27.11.09,18:21
Vôňa octu ozaj nie je príjemná, ale keď sa používa pravidelne je veľmi účinný na odstránenie kameňa a rozhodne ekologickejší ako rôzne chemické prípravky určené na odstránenie vodného kameňa, kde je uvedené "pri práci použite rukavice". Pri octe to nie je napísané. Rozhodne by som pri odstraňovaní kameňa z varnej konvice nepoužila nejakú chemikáliu.
daria29
27.11.09,18:40
ani ja rozhodne nepoužívam chemikálie na kanvice,a vôbec na domácnosť!robili mi exem na ruke,a teraz som vlastne stále vo vode,tak preto ekologia!a čím perieš ak sa môžem spýtať?chemikáliou ?myslíš že ti práčka zoberie všetko z textilu?to je na dlhé rozoberanie.ak sa ti chce,pozri stránku,ve za to nič nedáš.fi sa hlási k čistejfilozofie, a filozofie čistoty,ekologii.
lenkam68
27.11.09,18:52
ani ja rozhodne nepoužívam chemikálie na kanvice,a vôbec na domácnosť!robili mi exem na ruke,a teraz som vlastne stále vo vode,tak preto ekologia!a čím perieš ak sa môžem spýtať?chemikáliou ?myslíš že ti práčka zoberie všetko z textilu?to je na dlhé rozoberanie.ak sa ti chce,pozri stránku,ve za to nič nedáš.fi sa hlási k čistejfilozofie, a filozofie čistoty,ekologii.
Reagovala som na poznámku "neviem či to nejako nerozožiera." Netvrdím, že nepoužívam žiadne chemikálie na udržanie čistoty v domácnosti. Ja som len chcela povedať, že ocot je rovnako účinný na odstránenie kameňa ako rôzne prípravky a v neposlednej rade oveľa lacnejší.
jxozbi
28.11.09,06:23
ani ja rozhodne nepoužívam chemikálie na kanvice,a vôbec na domácnosť!robili mi exem na ruke,a teraz som vlastne stále vo vode,tak preto ekologia!a čím perieš ak sa môžem spýtať?chemikáliou ?myslíš že ti práčka zoberie všetko z textilu?to je na dlhé rozoberanie.ak sa ti chce,pozri stránku,ve za to nič nedáš.fi sa hlási k čistejfilozofie, a filozofie čistoty,ekologii.

Dík za predchádzajúce info. Pôjdem na to mrknúť. ;) Inak tie "chemikálie" na odstránenie vodného kameňa napr z rýchlovarných kanvíc a nádob dennej potreby musia mať zdravotný toxikologický atest potvrdený ústavom prevencie a klinickej medicíny o neškodnosti, pretože inak by sa nemohli dostať do obehu a predávať. Väčšinou zložky týchto látok tvoria kyseliny ako citrónová (ktorá sa na odstraňovanie v.k. používa bežne), prípadne kyselina fosforečná (obsahuje ju aj Coca cola), takže zdravotne a ekologicky je to v poriadku.
jxozbi
28.11.09,06:35
Reagovala som na poznámku "neviem či to nejako nerozožiera." Netvrdím, že nepoužívam žiadne chemikálie na udržanie čistoty v domácnosti. Ja som len chcela povedať, že ocot je rovnako účinný na odstránenie kameňa ako rôzne prípravky a v neposlednej rade oveľa lacnejší.

O tom či je lacnejší je na dlhšiu debatu. Ale veď času je dosť. Pokiaľ viem, cena octu sa pohybuje tak cca 7 a niečo centov (v priemere) Môžem sa spýtať koľko toho octu minieš na čistenie kanvice ako často ju čistíš?
Dav
28.11.09,06:54
pre jxozbi-rozalka ten prípravok predávaju zaregistrovaní clenovia.ten prípravok trvá velmidlho,používa sa tak ,že si to nelejem iba na hubku ,natriem baterie,sprchové dvere,nechám pôsobiť,a potom to osprchujem,utrem! na riad ,kávovar,kanvice,je iné zase.pozrite si fi www.euronabycerny.com (http://www.euronabycerny.com). tam je všetko čo potrebujete .
Mne to pripadá ako MLM a najväčšia výhoda prípravku je zárobok pre odporúčajúceho :cool::cool:
Ocot mi vyčistí kameň, ale nie peňaženku...
220870
28.11.09,06:58
Neviem prečo by sme mali na čistenie v domácností používať tvrdú chémiu tam kde stačí ocot, alebo prášok do pečiva.Aj keď by tieto ,,eko" čističe boli násobne drahšie.
Dav
28.11.09,07:08
Sóda bicarbóna a ocot vyčistia odtok. Stačí nasypať sódu, zaliať octom, počkať, kým to vyšumí, prepláchnuť vodou, párkrát zapumpovať zvonom - a vyčistí odtok rovnako, ako drahé, a chemicky agresívnejšie prípravky.
jxozbi
28.11.09,07:52
Neviem prečo by sme mali na čistenie v domácností používať tvrdú chémiu tam kde stačí ocot, alebo prášok do pečiva.Aj keď by tieto ,,eko" čističe boli násobne drahšie.

Záleží na tom, čo myslíš pod pojmom tvrdá chémia. Chemickou látkou je aj kyselina octová = ocot, ale to nerátajme. Je veľa chem. látok, ktoré sú len obyčajnou kombináciou toho, čo používame každodenne. Napríklad, keby si zmiešala prášok do pečiva s octom - je to chemická látka, ale nemožno odsudzovať hneď , že je to neviem ako škodlivé alebo agresívnejšie viac ako jeho zložky. To preukážu až chem. testy.
lenkam68
28.11.09,07:58
O tom či je lacnejší je na dlhšiu debatu. Ale veď času je dosť. Pokiaľ viem, cena octu sa pohybuje tak cca 7 a niečo centov (v priemere) Môžem sa spýtať koľko toho octu minieš na čistenie kanvice ako často ju čistíš?
Čistím ju cca raz za mesiac a použijem nato asi deci octu. Keď čistím práčku použijem celý liter a tiež ju čistím zhruba raz za mesiac. Priznám sa, že som to cenovo neporovnávala s čistiacimi prostriedkami na trhu, pretože ja som zatiaľ s octom spokojná, preto neviem, či ma použitie octu víde lacnejšie, alebo drahšie. Ale i keby ma vyšiel drahšie, radšej ho použijem (pokiaľ bude spĺňať účel), ako chémiu. Myslím si, že jej máme okolo seba toľko, že ak mám možnosť sa zaobísť bez nej, zvolím tento spôsob.
lenkam68
28.11.09,08:03
Dík za predchádzajúce info. Pôjdem na to mrknúť. ;) Inak tie "chemikálie" na odstránenie vodného kameňa napr z rýchlovarných kanvíc a nádob dennej potreby musia mať zdravotný toxikologický atest potvrdený ústavom prevencie a klinickej medicíny o neškodnosti, pretože inak by sa nemohli dostať do obehu a predávať. Väčšinou zložky týchto látok tvoria kyseliny ako citrónová (ktorá sa na odstraňovanie v.k. používa bežne), prípadne kyselina fosforečná (obsahuje ju aj Coca cola), takže zdravotne a ekologicky je to v poriadku.
Máš pravdu že by mali mať toxikologický atest, ale koľko výrobkov je na trhu a počase sa z médií dozvieš, že ten alebo onen výrobok je škodlivý, dokonca až životu nebezpečný.
Ide o biznis = veľké prachy
jxozbi
28.11.09,08:26
Čistím ju cca raz za mesiac a použijem nato asi deci octu. Keď čistím práčku použijem celý liter a tiež ju čistím zhruba raz za mesiac. Priznám sa, že som to cenovo neporovnávala s čistiacimi prostriedkami na trhu, pretože ja som zatiaľ s octom spokojná, preto neviem, či ma použitie octu víde lacnejšie, alebo drahšie. Ale i keby ma vyšiel drahšie, radšej ho použijem (pokiaľ bude spĺňať účel), ako chémiu. Myslím si, že jej máme okolo seba toľko, že ak mám možnosť sa zaobísť bez nej, zvolím tento spôsob.

No asi nemáš takú tvrdú vodu. Máš vlastný studňu alebo z verejného vodovodu? No ja som volil chemickú cestu, pretože máme takú tvrdú vodu, že ak 2 týždne nečistím kanvicu tak nevidím dno. Nezdá sa to, ale keď som si to prepočítal pri octe ma to vyšlo drahšie takto kúpim jedno litrové balenie Cheirónu a vydrží mi rok, pretože sa dá viacnásobne použiť - princíp nasýteného roztoku. Do práčky dám raz ročne 2 balenia a na pranie používame doma prášok od amway, ktorý síce možno drahší, ale je koncentrovanejší - dávaš úplne málinko (menej ako poldeci) a obsahuje už zložky proti usadzovaniu v.k.
jxozbi
28.11.09,08:41
Máš pravdu že by mali mať toxikologický atest, ale koľko výrobkov je na trhu a počase sa z médií dozvieš, že ten alebo onen výrobok je škodlivý, dokonca až životu nebezpečný.
Ide o biznis = veľké prachy

Istota je keď je na etikete (teda aspoň pri slovenských výrobkoch) napísané
Povolené ÚPKM a číslo zložky.
Lenže stránka ukpm.sk momentálne nefunguje - hanba!!! No to je ten sľúbený prístup k info v SR ošetrený zákonom.
Ale myslím, že výrobca alebo predajca by ho mal poskytnúť k nahliadnutiu.
daria29
28.11.09,22:20
stále sa tu spomína chémia,ja o nej nehovorím,práve v dnešnej dobe je viac a viac ľudí za čistotu,ekologiu.a kto ma rád ocot,nech ho používa ,nik nebráni,ale je pravda,ze ja mám kanvicu bielu do týždňa,tak ju musím viackrát čistiť,pre mna je lacnejší môj prípravok.a také mudre reči,ze sa to niekomu zdá, ze je to MLM,a výhoda -zárobok pre odporúčajuceho. z toho sa asi nezbohatne,ved ked si to kupim sama ,mam to lacnejšie, a ked som spokojná,nech je to čo chce,aj MLM.
jxozbi
29.11.09,09:45
stále sa tu spomína chémia,ja o nej nehovorím,práve v dnešnej dobe je viac a viac ľudí za čistotu,ekologiu

Za čistotu sme tu asi všetci a chémia je našou každodennou súčasťou či chceš alebo nie a tvrdiť, že také nič nepoužívaš je nereálne. Okrem toho tvoj prípravok o ktorom hovoríš (nesúdim jeho účinok nepoznám ho) je tiež vo svojom zmysle chemická látka. A ekológia? Keď ju budeš študovať tak zistíš, že časť ekológie je úplne zvrátená na opak svojej podstaty a svojimi "ekologickými" myšlienkami nás dostáva tam, kde nechceme byť.
lili1207
02.12.09,12:17
Používam prostriedok Pursue,je naozaj perfetkný.Ponúka ho len firma amway.Obsauje organickú kyselinu.Na vodný kameň je ako drak.Je to silný koncentrát,takže sa riedi a vydržíí veeľmi dlho.Pefektne čistí toaletu,umyvadlo,vanu,kachličky...Stačí len nastriekať,nechať pôsobiť a utrieť.Nepoškodzuje batérie...Vyjde 6,85e..lili1207@azet.sk
jxozbi
18.01.10,15:01
Cenová akcia na odvápňovač viac na www.vodnykamen.wz.cz
osky
18.01.10,17:58
mna by zaujimalo,ako ocistit od kamena kavovar-mam s mlyncekom,vola sa trevi Chiara-dnes som chcela vyuzit paru a akosi to islo len chvilku a potom zacal motor tak zvlastne klopkat....ci ako to nazvat.po vypnuti a opätovnom zapnuti to znovu chvilku islo a potom znova nie ea klopkanie...tak usudzujem,ze je to vodny kamen ale nie som si ista.
mam nejake tabletky na odstranenie vodneho kamena,pise sa tam ze aj pre kavovary ale neviem ako-poradite?
jxozbi
19.01.10,06:12
mna by zaujimalo,ako ocistit od kamena kavovar-mam s mlyncekom,vola sa trevi Chiara-dnes som chcela vyuzit paru a akosi to islo len chvilku a potom zacal motor tak zvlastne klopkat....ci ako to nazvat.po vypnuti a opätovnom zapnuti to znovu chvilku islo a potom znova nie ea klopkanie...tak usudzujem,ze je to vodny kamen ale nie som si ista.
mam nejake tabletky na odstranenie vodneho kamena,pise sa tam ze aj pre kavovary ale neviem ako-poradite?

Tablety sa dávajú celé, v nádržke rozpustia. Ak sa chceš zbaviť kameňa treba len vyskúšať. Ak klopká tak neviem, zostáva dúfať len že je zanesená tryska.
macdodo
21.11.10,10:41
ano bubon mas cisty z vnutra kde je pradlo lebo pradlo sa otiera o steny a preto je cisty len sa skus pozriet z vonkajsej starany ako to tam vzera hmm ja davam do prania sem tam trochu octa
macdodo
21.11.10,10:59
u nas v dedine predavali magneticke zmekcovace na vodn kamen montovalo sa to priamo na potrubie a stalo to hmmm caca pred asi 10 rokmi oklo 3a z 5 tisic korun po case som bol odstranovat poruchu na vodovode kde bol namontovany tem zmekcovac. po prve vzdy treba dat pred neho filter lebo bol zaneseny pieskom z poruch a aky bol cerveny od kamena na zaciatku taky bol aj na konci tak ze jeho ucinnost je podla mna jemne povedane slaba ale ludske telo potrebuje mineraly z vody tak ze radsej vycistim konvicu aj pracu od kamena ako pit nejaku destilovanu vodu
Monika Krakovská
11.06.12,17:27
Tento sa mi zdá cenovo aj účinkom najvýhodnejší, vyčistilo mi to celý bubon od usadenín.
http://www.trust-sk.eu/zmakcovac_vody_wpro.htm
amway
12.11.12,17:37
poviem ti jednu spolocnost ktora sa s tymto zaobera uz 60 rokov vola sa to Amway.sk ak poznas
byb
16.10.13,11:55
My sme doma používali tiež ocot, ale strašne to smrdelo a dlho to trvalo.. naposledy som si omylom uvarila octový čaj, keď som čistila kanvicu:)

Odvtedy používame len Cheiron (dá sa kúpiť aj cez e-shop). stojí niečo cez 2€ ale dá sa používať "donekonečna" tá istá fľaša.
proste to nalejem do konvice (alebo aj do kávovaru atď) zapnem ohrev a za chvíľu je hotovo. tekutinu potom prelejem zas do povodnej flaše. a tiež to zvyknem riediť vodou. funguje výborne
Rozalka
16.10.13,11:58
Odkedy do varnej konvice lejem len vodu z Brity, nemám žiadne usadeniny, a to sme predtým behom týždňa mali vápenné dno.
arizona
16.10.13,14:03
My sme doma používali tiež ocot, ale strašne to smrdelo a dlho to trvalo.. naposledy som si omylom uvarila octový čaj, keď som čistila kanvicu:)

Odvtedy používame len Cheiron (dá sa kúpiť aj cez e-shop). stojí niečo cez 2€ ale dá sa používať "donekonečna" tá istá fľaša.
proste to nalejem do konvice (alebo aj do kávovaru atď) zapnem ohrev a za chvíľu je hotovo. tekutinu potom prelejem zas do povodnej flaše. a tiež to zvyknem riediť vodou. funguje výborne

Ocot pouzivam uz dlho,staci po vyvareni konvice oplachut 2-3x studenou vodou a zapach octu uz necitis. prip. nechat pootvoreny dekel.
Na co kupovat rozne drahe chem.pripravky ?
willma
16.10.13,14:19
ja som ocot prestala používať už dávnejšie, rovnakú službu a bez zápachu a príchute spraví aj lyžička kyseliny citrónovej:)
lujza.j
16.10.13,14:43
My sme doma používali tiež ocot, ale strašne to smrdelo a dlho to trvalo.. naposledy som si omylom uvarila octový čaj, keď som čistila kanvicu:)

Odvtedy používame len Cheiron (dá sa kúpiť aj cez e-shop). stojí niečo cez 2€ ale dá sa používať "donekonečna" tá istá fľaša.
proste to nalejem do konvice (alebo aj do kávovaru atď) zapnem ohrev a za chvíľu je hotovo. tekutinu potom prelejem zas do povodnej flaše. a tiež to zvyknem riediť vodou. funguje výborne
A kolko stoji postovne ....odvapnovac za 2 €.....asi zas reklama
petmar
18.10.13,08:10
Vlani bola nadúroda jabĺk, sme narobili jablčného octu za 2 demižóny. Ako potravina nám nechutí, ale na čistenie nerezových kanvíc je vynikajúci. Nesmrdí tak ako "bežný" ocot, kanvice sa po prevarení len tak lesknú! A je zadarmo.
pinta
18.10.13,18:39
Vlani bola nadúroda jabĺk, sme narobili jablčného octu za 2 demižóny. Ako potravina nám nechutí, ale na čistenie nerezových kanvíc je vynikajúci. Nesmrdí tak ako "bežný" ocot, kanvice sa po prevarení len tak lesknú! A je zadarmo.
Velmi dobry napad, vyskúsam.
DomingoD
29.10.15,16:04
úplne top vec čo som používal ja na odstránenie už zaneseného wc je Bulsan, taká oranžovo zelená bandaska. už som skúšal kadečo aj z komentárov vyššie alebo toto sa zatiaľ osvedčilo najviac. inak už nejakú dobu používame doma zmäkčovač vody a to je topka. odkedy ho máme napojený na prívod do kúpeľne, tak som ešte nič nemusel čistiť, tkaže asi prevencia je najlepšia :)
misoft
11.09.20,19:44
mimotemy
NEROB REKLAMU!!!! Bola si viackrát upozornená!