lesozienka
05.02.08,11:15
Ahojte poraďáci,

chcem Vás poprosiť radu. Som živnostníčkou od 1.1.2007. V roku 2007 som pracovala na TPP aj živnostníčila popri zamestnani pre zahraničnú firmu súbežne. Od 1.1.2008 som dostala vypoved z TPP a prestala robiť pre zahraničnú firmu. Ostal mi jeden mesačný príjem na živnosť cca 20 tisic. Za rok 2007 mi vychadzajú vysoké dane - vyše 60 tisíc. Chcem sa opytať na mechanizmus preddavkov na daň v roku 2008. Bude ma daňový úrad posudzovať pri výpočte preddavkov na daň iba z príjmov zo živnosti alebo sa tam budú zahŕňať aj príjmy z TPP (ktorý už nemám)? Obávam sa totiž príliš vysokých preddavkov na daň z príjmov v roku 2008...
Ďakujem.
Johanka
05.02.08,10:17
§ 34 Zákona o dani z príjmov
(10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

Pozn.
príjem zo závislej činnosti = príjem zo zamestnania
lesozienka
05.02.08,10:27
Dakujem Johanka,

ešte si to dodačno pojmovo uchopim, teda ak mám základ dane z príjmu zo závislej činnosti vyšší ako príjem zo živnosti (vychadza mi to asi 60 % z mojich prijmov) vobec neplatim preddavky v roku 2008? Uff, dakujem dakujem prevelmi za tuto cennu radu.