iveta30
05.02.08,11:38
Neviete mi niekto poradiť, je vhodné pre 6 ročné dieťa, ktoré má panický strach zo zubárov pri extrakcii zubov použiť anestézu? Nie je to nebezpečné pre tak malé dieťa? Prepláca to poisťovňa?Máte niekto skúsenosť? Ďakujem.
Chobot
05.02.08,10:54
Neviete mi niekto poradiť, je vhodné pre 6 ročné dieťa, ktoré má panický strach zo zubárov pri extrakcii zubov použiť anestézu? Nie je to nebezpečné pre tak malé dieťa? Prepláca to poisťovňa?Máte niekto skúsenosť? Ďakujem.

To by mal skôr zhodnotiť zubár, či je potrebná lokálna anestéza. U 6 ročného dieťaťa pôjde asi o extrakciu mliečneho zuba, tam by som nutnosť umŕtvenia nevidel. A len preto mu to dať, aby prekonal pocit strachu?:( Asi nie.

Ale ak by zubár zhodnotil, že pôjde o nejaký náročnejší bolestivý zákrok, tak možno, možno..:rolleyes:

Aj môj syn sa naplakal a robil cirkus, keď sme mu doma trhali už takmer vypadnuté mliečne zuby. Vôbec nie od bolesti, ale od strachu. A anestézia proti strachu nepomôže.
Katy a R
05.02.08,10:57
Na Heydukovej ul. je pracovisko pre ťažko ošetriteľné deti .... ak to teda nejde inak.
Ak je potrebná anestéza, tak sa predtým urobí riadne interné vyšetrenie ako pred operáciou.
Ale môžu sa použiť aj lieky na utlmenie - "premedikácia" (neviem, či je to správny výraz).
Ak sa jedná o mliečny zub, tak by som to skúsila normálne ... trošku povoziť na kresle .... zubári už poznajú rôzne finty ;):)
účtovník 007
05.02.08,11:10
Najskôr by si mala skúsiť svoju ratolesť presvedčiť, že vytrhnúť zub je potrebné a nie je to bolestivé. Ty najlepšie vieš, čo na dieťa platí. Ja napríklad všetky mliečne zuby okrem roztrieštených trhám deťom doma sama. Mliečny zub nemá žiaden koreň a dieťa ani nevie kedy mu ho vytrhneš. Lokálna anestéza ho myslím ešte viac vydesí. Ihla v ústach a ten vpich tiež nie je práve najpríjemnejší.
Anestéza celková (s intubáciou-zavedenie hadičky do dých. ciest), ale aj bez intubácie uspatie Thiopentalom (dieťa spí iba počas výkonu)je veľký zásah do organizmu.
Určite by som nedovolila svoje dieťa uspávať kvôli mliečnemu zubu.


PS: Kde prosím Ťa získalo 6 ročné dieťa panický strach zo zubárov? Malo už problém?
jess
05.02.08,11:15
Ja len, že injekciu poisťovňa aj tak neprepláca ...cca 150,-Sk.

Dcére trhali mliečne 5-ťky kvôli strojčeku (z proestorových dôvodov) a doktor jej dával injekciu, ale tie zuby držali na fest. Ostatné si tiež trhá sama.
Bionda
05.02.08,17:33
Dá sa požiadať o anestézu, ale nakoľko sa naozaj jedná asi len o mliečny zub, skôr prichádza do úvahy podanie nejakého sedatíva, aby bolo dieťa pri vedomí, ale pokojné.
Účtovník najväčší strach býva najčastejšie z neznámeho.:)
Bionda
05.02.08,17:38
Katy ja poznám aj takých "mengeleho bratrancov" , že žiadne vozenie ale kruto a neľudsky a ešte sa aj dieťaťu vyhráža.
janaGT
06.02.08,05:34
Katy ja poznám aj takých "mengeleho bratrancov" , že žiadne vozenie ale kruto a neľudsky a ešte sa aj dieťaťu vyhráža.

fíha, tak od takého zubára rýchlo utekať preč ..
Ja chodím s dcérou super zubárovi, má príjemnú mladú sestričku, ktorá dieťa ešte aj drží za ruku a keď jej vytrhli zub, tak jej ho dali do takej detskej "taštičky" a sestrička jej porozprávala o zúbkovej víle ... a dieťa bolo spokojné.
gretka75
15.03.08,12:45
dobry den!!
ja som s mojou dcerou ktora mala 3 roky absolvovala anesteziu pricom jej povytrhali 6 zubkov!!tak sa neobavajt ea smelo do toho!!
planujem aj ja ked to bude potrebovat ze opet ju dam uspat!
vela stastia