K.A.T.K.A
05.02.08,13:32
Na stránke Ticket Restaurant som si hľadala info o stravných lístkoch pre SZČO, a našla som tam takúto vetu:
"Od 1.1.2007 je účinná zmena zákona o dani z príjmov, vďaka ktorej si môžete ako živnostník (SZČO) znížiť základ dane o 89 Sk za každý odpracovaný deň. Uvedená suma je v súčasnosti platná výška stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. "

Moja otázka je: Musí SZČO si robiť nejaké záznamy o tom, či daný deň odpracoval alebo nie? Pýtam sa preto, lebo konkrétne tento SZČO chodí do jednej firmy robiť a raz za mesiac vystavuje im faktúru vlastne za to, čo urobil - podľa dohody.... Neviem, ale asi tam nepíše presný počet hodín koľko tam vlastne strávil.... Musí si robiť nejaký cesťák ?
Alebo stačí ak si kúpi raz začal lístky a dá si ich rovno do réžie? Ako to funguje ?
Tweety
05.02.08,12:34
Na stránke Ticket Restaurant som si hľadala info o stravných lístkoch pre SZČO, a našla som tam takúto vetu:
"Od 1.1.2007 je účinná zmena zákona o dani z príjmov, vďaka ktorej si môžete ako živnostník (SZČO) znížiť základ dane o 89 Sk za každý odpracovaný deň. Uvedená suma je v súčasnosti platná výška stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. "

Moja otázka je: Musí SZČO si robiť nejaké záznamy o tom, či daný deň odpracoval alebo nie? Pýtam sa preto, lebo konkrétne tento SZČO chodí do jednej firmy robiť a raz za mesiac vystavuje im faktúru vlastne za to, čo urobil - podľa dohody.... Neviem, ale asi tam nepíše presný počet hodín koľko tam vlastne strávil.... Musí si robiť nejaký cesťák ?
Alebo stačí ak si kúpi raz začal lístky a dá si ich rovno do réžie? Ako to funguje ?
ÁNo, musí si odpracovaný čas sledovať, a stravné( stravovanie) preukázať, nie je to paušálne.
K.A.T.K.A
05.02.08,12:38
a ako si to má sledovať?
Nemáte prosím nejaký vzor nejakého tlačiva ?
K.A.T.K.A
05.02.08,12:38
... alebo ako sa to môže preukázať?
DanielaSL
05.02.08,12:45
Ja to robím len tak, že stravné lístky si pri zakúpení zaevidujem v ceninách.Potom na každý mesiac urobím výdaj. Dávam výdaj maximálne toľkých lístkov, koľko bol na ten mesiac fond pracovného času. Pokiaľ by bol v mesiaci SZČO niekde na služobnej ceste a uplatňoval si stravné, tak počet stravných lístkov o tieto dni ponížim. Ináč nijakú inú evidenciu kedy bol a nebol SZČO v práci nerobím. Môže predsa pracovať aj z domu.
K.A.T.K.A
05.02.08,12:46
no však práve,
ďakujem
DanielaSL
05.02.08,12:47
Ináč ku zaúčtovaniu, zaplatenú faktúru za stravné lístky zaúčtujem do VNZD. Na konci roka cez interný doklad podľa výdajov lístkov z cenín zaúčtujem vydaný počet lístkov do VOZD - réžie.
K.A.T.K.A
05.02.08,13:03
aha... dobré vedieť.
veľmi pekne ďakujem za radu....
K.A.T.K.A
08.02.08,14:44
Ešte jedna pripomienka.....
čo ak si kupuje stravenky každý deň keď ide na obed..... majú tam totiž nejakú akože "závodnú jednáleň", a keď si kupuje lístok, tak dostane doklad na ktorom je že "stravenka" za 89 Sk....
V takomto prípade by to mohol dať rovno do réžie?
Tweety
08.02.08,14:47
Ešte jedna pripomienka.....
čo ak si kupuje stravenky každý deň keď ide na obed..... majú tam totiž nejakú akože "závodnú jednáleň", a keď si kupuje lístok, tak dostane doklad na ktorom je že "stravenka" za 89 Sk....
V takomto prípade by to mohol dať rovno do réžie?
Áno.
K.A.T.K.A
08.02.08,14:47
ďakujem
judu
05.11.09,10:09
Ahojte ešte by som sa rada opýtať na stravné lístky od externých dodávateľov. Može si SZČO dať celú faktúru aj s DPH napr 20 str.lístkov po 2,60 € aj s DPH dohromady 52,00€ JUDU
serena
27.01.10,13:19
SZCO: A ked nema doklad z rest., alebo ani str.listky, tak nemoze dat do vyd. stravne? A ked je na tuz.prac.ces. napr. 10 hod., aj vtedy si moze upl.len ten min. /5-12 hod/?
A ked je na zahr.prac.ceste?
Lianka
27.01.10,17:29
Uz sa to tu xkrat preberalo, skus pohladat.

Ak bol na sluzobnej ceste, ide podla zakona o cestovnych nahradach (aj tuzemsko, aj zahranicie). Uplatni si nahrady na zaklade vyuctovania pracovnej cesty, tzv. cestak.
serena
27.01.10,20:18
Uz sa to tu xkrat preberalo, skus pohladat.

Ak bol na sluzobnej ceste, ide podla zakona o cestovnych nahradach (aj tuzemsko, aj zahranicie). Uplatni si nahrady na zaklade vyuctovania pracovnej cesty, tzv. cestak.

Nahrady za km, a za spotr.PHM, to viem. Ale ide mi o stravne. Citala som, ze "vyska stravneho je max.vo vyske strav.ustanoveneho na kalendarny den pre cas.pasmo 5-12 hod., to znamena max. 3,60 Eur". A dalej, ze" vydavok na stravovanie je potrebne preukazat: nakupenymi str.listkami, dokladom z pokladne-blockom z restauracie".
Takze, ked je 10 hod.na prac. ceste, tak moze dat do vyd.len 3,60 a to len vtedy, ked ma nejaky doklad o tom? A pri zahr.ceste? Doteraz -od r. 2007 som len vypocitala vysku str. podla cas.pas. aj pri tuz., aj pri zahr.prac.ces. a dal som sumu do VOZD, bez dokladov. Tak mam to zle? Ako to ma byt?
Zdenka175
29.01.10,07:08
Nahrady za km, a za spotr.PHM, to viem. Ale ide mi o stravne. Citala som, ze "vyska stravneho je max.vo vyske strav.ustanoveneho na kalendarny den pre cas.pasmo 5-12 hod., to znamena max. 3,60 Eur". A dalej, ze" vydavok na stravovanie je potrebne preukazat: nakupenymi str.listkami, dokladom z pokladne-blockom z restauracie".
Takze, ked je 10 hod.na prac. ceste, tak moze dat do vyd.len 3,60 a to len vtedy, ked ma nejaky doklad o tom? A pri zahr.ceste? Doteraz -od r. 2007 som len vypocitala vysku str. podla cas.pas. aj pri tuz., aj pri zahr.prac.ces. a dal som sumu do VOZD, bez dokladov. Tak mam to zle? Ako to ma byt?
Serena sadni si k zákonníku a trochu si to preštuduj
serena
29.01.10,15:51
Serena sadni si k zákonníku a trochu si to preštuduj

Uz som precitala vsetko mozne, ale je to hrozne. Napr. tu www.lucas-agency.sk/sk/akt001.phtml (http://www.lucas-agency.sk/sk/akt001.phtml) je, ze strav.je potrebne preukazat, ... a , ze len do vysky ....cas.psm.5-12hod. Znami mi povedal, ze netreba strav. preukazat,... Takze prosim napiste mi ako to je.Dakujeeem.