branotn
05.02.08,14:01
Dobry den,

rad by som poprosil niekoho o radu ohladne danoveho priznania.

Aby som vysvetlil moju situaciu.
Od svojich 19 rokov som zil vo Velkej Britanii. Tam som aj pracoval, moje prijmi som mal riadne zdanene, danove priznanie za mna odvadzal zamestnavatel. Pocas pobytu v Britanii som zislkal aj Britske obcianstvo.

Minuly rok t.j. 2007 som pracoval v Ceskej republike. Odpracoval som 7 mesiacov. Dane boli riadne odvadzane zamestnavatelom. Danove priznanie musim podat v CR. To spravim.

V decembri minuleho roku som prvy krat pracoval na Slovensku. Danove zuctovanie mi poda moj zamestnavatel za minuly rok, za obdobie odpracovane na Slovensku.

Rad by som poziadal, ci mi vie niekto poradit, ci musim podavat danove priznanie a ako na to pretoze som dufal, ze DP nebudem musiet poavat.

Za pomoc vopred dakujem.

Branotn
mon722
08.02.08,15:52
Dobry den chcem sa spytat ako casto sa meni nezdanitelna cast zakladu dane v SR kazdy rok alebo je to individulane? Lebo tento rok sa chystam do VB a v pripade ze moj prijem dosiahne polovicu NCZD tak budem musiet podat danove priznanie.
A v prípade zeby som nemala povinnost podat danove priznanie v SRt. j. moje prijmy v zahranici by nedosiahli 47808 Sk tak danove priznanie nemusim podat ?hoc su to prijmy zo zahranicia?
A este by ma zaujimalo ci moje prijmy ovplyvnia nejako rodinne pridavky a danovy bonus mojich rodicov. (v pripade ze by som musela podat danove priznanie) dakujem vopred
Zoltán Kovács
08.02.08,16:19
Dobry den chcem sa spytat ako casto sa meni nezdanitelna cast zakladu dane v SR kazdy rok alebo je to individulane? Ročne sa mení.Lebo tento rok sa chystam do VB a v pripade ze moj prijem dosiahne polovicu NCZD tak budem musiet podat danove priznanie.Ak príjem nedosiahne 1/2 NČ potom sa ti oplatí tam ísť vôbec?
A v prípade zeby som nemala povinnost podat danove priznanie v SRt. j. moje prijmy v zahranici by nedosiahli 47808 Sk tak danove priznanie nemusim podat ?Nemusíš hoc su to prijmy zo zahranicia?
A este by ma zaujimalo ci moje prijmy ovplyvnia nejako rodinne pridavky a danovy bonus mojich rodicov. (v pripade ze by som musela podat danove priznanie) Ak máš štatút študenta, tak tvoj príjem neovplyvní rodinné prídavky ani DB dakujem vopred

Odpovede v citáte.
mon722
08.02.08,19:15
Odpovede v citáte.
dakujem za odpoved.no neoplati len zas ak budem musiet podat DP v SR tak to ovlivni moje stipko a to sa mi tiez neoplati resp. to vyjde na jedno tak neviem ako to urobit. a je to zname az ked schvalia zakon t . j. 1.1. prislušneho roka? myslim ta NČZD.
Ohladom štatútu študenta ak som študentkou denneho štúdia na VŠ a nedosiahla som ešte 25 rokov tak ho mám že?
Monika Kováčová
08.02.08,19:50
áno, si študent, rodičia majú nárok na Db
Monika Kováčová
08.02.08,19:52
Dobry den,

rad by som poprosil niekoho o radu ohladne danoveho priznania.

Aby som vysvetlil moju situaciu.
Od svojich 19 rokov som zil vo Velkej Britanii. Tam som aj pracoval, moje prijmi som mal riadne zdanene, danove priznanie za mna odvadzal zamestnavatel. Pocas pobytu v Britanii som zislkal aj Britske obcianstvo.

Minuly rok t.j. 2007 som pracoval v Ceskej republike. Odpracoval som 7 mesiacov. Dane boli riadne odvadzane zamestnavatelom. Danove priznanie musim podat v CR. To spravim.

V decembri minuleho roku som prvy krat pracoval na Slovensku. Danove zuctovanie mi poda moj zamestnavatel za minuly rok, za obdobie odpracovane na Slovensku.

Rad by som poziadal, ci mi vie niekto poradit, ci musim podavat danove priznanie a ako na to pretoze som dufal, ze DP nebudem musiet poavat.

Za pomoc vopred dakujem.

Branotn

podľa všetkých súvislostí, ktoré uvádzaš, si pravdepodobne daňovým rezidentom GB (štátne občianstvo, trvalý pobyt..., stredisko životných záujmov...). Pokiaľ to je tak a zamestnávateľ SR ti urobí ročné zúčtovanie dane, určite nemáš povinnosť podať DP na Slovensku.
mon722
08.02.08,20:01
a co s tou NCZD ta sa kazdy rok meni. cize je známa az 1.1. prislušného roka?
Monika Kováčová
08.02.08,20:07
1.7.2008 je známa na r. 2009
mon722
08.02.08,21:50
1.7.2008 je známa na r. 2009
aha. no dakujem to som netusila. prajem pekny vecer vsetkym pa(dik za odpovede)
Johanka
09.02.08,17:19
Pozri do prílohy tohto príspevku http://www.porada.sk/396568-post22.html.
Nájdeš tam "Zákon o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní ".
Doporučujem preštudovať všetkým, ktorí majú myšlienku o nepriznaní príjmov zo zdrojov v zahraničí ;).
mon722
09.02.08,17:28
to neje o priznani ci neprizani ja som len nevedela ako to funguje. takze uz viem dakujem.
abel
14.02.08,07:09
Nevie mi niekto poradiť, kde by som našla priemerný ročný kurz čínskej meny - CNY za rok 2007? Našla som stránku www. oanda.com, našla som si kurz k 31. 12. 2007 ale neviem, ako vyhľadám priemerný ročný... Nemá niekto skúsenosť?
stels
21.02.08,19:29
dobrý večer
prosím o odbornú radu pri účtovaní príjmov a výdavkov
brat na živ. list išiel pracovať do Holandska, na základe montážneho listu mu firma vyplatí peniaze v Eur a poukáže na jeho účet vo VUB. banka mu prepočíta kurzom na slovenské koruny a pripíše sumuna účet.

otázka č. 1
môžem zuaúčtovať do PD sumu v SK ktorú prepočítala banka v den pripísania na účet alebo mám prepočítať EZU kurzom NBS platným pre ten den
otázka č. 2
môže si do výdavkov zaúčtovať diety na každý den / je tam celý mesiac a raz do mesiaca príde na víkend domov / on cestu má zadarmo idú viacerí autom

prosím o radu resp. kde by som si to mohla naštudovať , zákon som celý prešla ale takýto príklad som nenašla.Ďakujem
maruska19
25.02.08,14:58
a
maruska19
25.02.08,15:36
Pozdravujem vsetkych a prosim o radu:

cely rok 2007 som pracovala vo Velkej Britanii a mala som tu prijmy zo zavislej cinnosti. Je mi jasne, ze mam podat danove priznanie A a ze medzi SR a VB je uzavreta zmluva o eliminacii dvojiteho zdanenia metodou vynatia prijmov (takze dan mi ani nevratia ani nebudem musiet doplacat..) Pomoze mi prosim dakto s vyplnenim priznania? Potrebujem len potvrdit alebo vyvratit, ci v danych riadkoch mam spravne udaje a ci mi tam nieco nechyba. Vopred dakujem..
R 32: 14056 GBP prepocitane kurzom 49.427 = 694 788 Skk (prepocitala som to spravnym kurzom? Nasla som ho na stranke na porade pod "priemerne-kurzy-skk-voci-vybranym-menam-za-rok-2007 - priemer za cely rok 2007).
R 33: 976 x 49.427 = 48240 Skk
R 34: 694788-48240 = 646548 Skk
R 36: 646548 Skk
R 37: Kedze prijem je vyssi ako 498 000, tak NCZD bude
{220116-(646548/4)} a to je 58479 Skk
R 43: 58479 Skk
R 44: 588069 Skk
R 45: 111733 Skk (19%)
R 46: 694788 Skk
R 47, 48, 54, 64, 65: 0 Skk

Tak to je vsetko, co by som tam ja napisala.. Myslite si ze je to spravne? A este jedna otazocka: nie som si ista este jednym: ak mam stavebne sporenie na Slovensku, treba to udavat v DP? Tym padom by som uz musela podat DP typu B, lebo to by uz boli prijmy z kapitaloveho majetku.. ci priznavat sa aj zo stav. sporenia netreba? Niekde som citala, ze by som tak mohla dostat dan zrazenu zo stav. sporenia spat... ale nemam to podlozene, preto sa pytam. Dakujem velmi pekne.
rami2
01.03.08,13:33
Dobry den,

prosim poradte mi, robil som 4mesiace na vyletnej lodi na Bahamach, vie mi niekto poradit ako to mam dat do danoveho priznania?
Dakujem.
Monika Kováčová
01.03.08,13:48
Pozdravujem vsetkych a prosim o radu:

cely rok 2007 som pracovala vo Velkej Britanii a mala som tu prijmy zo zavislej cinnosti. Je mi jasne, ze mam podat danove priznanie A a ze medzi SR a VB je uzavreta zmluva o eliminacii dvojiteho zdanenia metodou vynatia prijmov (takze dan mi ani nevratia ani nebudem musiet doplacat..) Pomoze mi prosim dakto s vyplnenim priznania? Potrebujem len potvrdit alebo vyvratit, ci v danych riadkoch mam spravne udaje a ci mi tam nieco nechyba. Vopred dakujem..
R 32: 14056 GBP prepocitane kurzom 49.427 = 694 788 Skk (prepocitala som to spravnym kurzom? Nasla som ho na stranke na porade pod "priemerne-kurzy-skk-voci-vybranym-menam-za-rok-2007 - priemer za cely rok 2007).
R 33: 976 x 49.427 = 48240 Skk
R 34: 694788-48240 = 646548 Skk
R 36: 646548 Skk
R 37: Kedze prijem je vyssi ako 498 000, tak NCZD bude
{220116-(646548/4)} a to je 58479 Skk
R 43: 58479 Skk
R 44: 588069 Skk
R 45: 111733 Skk (19%)
R 46: 694788 Skk
R 47, 48, 54, 64, 65: 0 Skk

Tak to je vsetko, co by som tam ja napisala.. Myslite si ze je to spravne? A este jedna otazocka: nie som si ista este jednym: ak mam stavebne sporenie na Slovensku, treba to udavat v DP? Tym padom by som uz musela podat DP typu B, lebo to by uz boli prijmy z kapitaloveho majetku.. ci priznavat sa aj zo stav. sporenia netreba? Niekde som citala, ze by som tak mohla dostat dan zrazenu zo stav. sporenia spat... ale nemam to podlozene, preto sa pytam. Dakujem velmi pekne.

:mee: http://www.porada.sk/blog.php?b=100
ale odpoveď si už dostala: http://www.porada.sk/t71353-prijem-z-anglicka.html
Monika Kováčová
01.03.08,13:49
Dobry den,

prosim poradte mi, robil som 4mesiace na vyletnej lodi na Bahamach, vie mi niekto poradit ako to mam dat do danoveho priznania?
Dakujem.

čo zvyšných 8 mesiacov? Kde presne má sídlo zamestnávateľ? V ktorej krajine?
Ak išlo o príjmy podľa § 5 vypĺňaš DP typ A.
india
06.03.08,13:23
Dobry den! poradil by mi niekto, prosim? pracovala som vo velkej britanii od februara do maja 2007, a v okt-nov 2006.( Uz som na Slovensku, mala som prijem okt-dec 2007.) Ked sa v Anglicku robilo rocne vyuctovanie dani, tj april 2007, vratili mi skoro vsetku dan. Teraz chcem podat danove priznanie aj z tych zahranicnych prijmov, aj zo slovenskych. Viem, ze existuje eliminacia dvojiteho zdanenia a medzi SR a VB je to metoda vynatia prijmu..znamenat by to teda malo asi to, ze neplati sa dan tu na SR z anglickych prijmov...Chcem sa spytat na to, ci to plati aj v tom pripade, ked mi tie dane vratili?Alebo tie dane, co mi v Anglicku vratili, budem musiet doplacat tu na SR? Dakujem velmi krasne aj vopred. Fakt dufam, ze mi uz konecne niekto na to odpovie
Olgica
22.01.09,05:18
Poprosila by som o radu.
Známy robil 1-2/08 v SR (ako zamestnanec) - zarobil 20.000,-Sk
a od 4-12/08 v Kanade na prac.pomer, kde normálne odvádzal dane a odvody. Trvalý pobyt má v SR. Kde musí podať DP? a z akého príjmu (z SR alebo aj + Kanada?). Vopred ďakujem.
Olgica
22.01.09,07:02
Poprosila by som o radu.
Známy robil 1-2/08 v SR (ako zamestnanec) - zarobil 20.000,-Sk
a od 4-12/08 v Kanade na prac.pomer, kde normálne odvádzal dane a odvody. Trvalý pobyt má v SR. Kde musí podať DP? a z akého príjmu (z SR alebo aj + Kanada?). Vopred ďakujem.
Prosím ak viete, pomôžte...
Olgica
22.01.09,18:52
Nikto nevie????????
Danica F.
22.01.09,19:09
Prosím ak viete, pomôžte...
krajina kde podavas hlavné DP sa urcuje podla danovej rezidencie, nie podla trvaleho pobytu, danovu rezidenciu si urcis podla x faktorov, uz sa tu o nich pisalo vela (kde sa casovo viac zdrziavas atd atd...), pokial by si to mala velmi vyrovnane pre obidve krajiny, v podstate si ju urcis sama, napisem priklad :
fedor je slovak, uz 2 roky zije a pracuje vo francuzsku, aj danovu rezidenciu ma vo francuzsku, v kazdej z tychto krajin podava DP, aj na slovensku aj vo fr, na slovensku priznava len tie prijmy, ktore zarobil na slovensku, vo francuzsku priznava prijmy ktore zarobil tam PLUS prijmy zo slovenska v kolonke PRIJMY ZAHRANICIE. pokial by mu vyslo, ze vo francuzsku by mal mat vacsiu dat z prijmu na slovensku, ako realne odviedol na SK, tak to doplati vo FR, pokial by to bolo naopak, tak mu to samozrejme nikto nevrati.
dufam ze sa mi to podarilo vysvetlit to a dufam, ze neboli v legislative nejake zmeny a ze je to stale takto, opravte ma ak sa mylim, pozdravujem :)
Johanka
22.01.09,20:04
krajina kde podavas hlavné DP sa urcuje podla danovej rezidencie, nie podla trvaleho pobytu, danovu rezidenciu si urcis podla x faktorov, uz sa tu o nich pisalo vela (kde sa casovo viac zdrziavas atd atd...), pokial by si to mala velmi vyrovnane pre obidve krajiny, v podstate si ju urcis sama, napisem priklad :
fedor je slovak, uz 2 roky zije a pracuje vo francuzsku, aj danovu rezidenciu ma vo francuzsku, v kazdej z tychto krajin podava DP, aj na slovensku aj vo fr, na slovensku priznava len tie prijmy, ktore zarobil na slovensku, vo francuzsku priznava prijmy ktore zarobil tam PLUS prijmy zo slovenska v kolonke PRIJMY ZAHRANICIE. pokial by mu vyslo, ze vo francuzsku by mal mat vacsiu dat z prijmu na slovensku, ako realne odviedol na SK, tak to doplati vo FR, pokial by to bolo naopak, tak mu to samozrejme nikto nevrati.
dufam ze sa mi to podarilo vysvetlit to a dufam, ze neboli v legislative nejake zmeny a ze je to stale takto, opravte ma ak sa mylim, pozdravujem :)
Nešťastne zvolený príklad, s Francúzskom máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov .
Johanka
22.01.09,20:07
Kritéria na stanovenie daňovej rezidencie
http://www.porada.sk/628284-post4.html
Johanka
22.01.09,20:09
Poprosila by som o radu.
Známy robil 1-2/08 v SR (ako zamestnanec) - zarobil 20.000,-Sk
a od 4-12/08 v Kanade na prac.pomer, kde normálne odvádzal dane a odvody. Trvalý pobyt má v SR. Kde musí podať DP? a z akého príjmu (z SR alebo aj + Kanada?). Vopred ďakujem.
Pozri tu http://www.porada.sk/t72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane.html, platí aj pre Kanadu.
mirka*
15.02.09,09:06
dobrý deň,chcela by som sa informovať tu,kedže moja účtovnníčka mi nevie poradiť. :-(
môj manžel pracoval do 30 apríla 08.v taliansku.kde platil dane,dostával daňový bonus na deti a aj na mňa,keďže podľa ich zákonov som nezarobila ani ich minimálnu mzdu. od 30 apríla je dobrovolne nezamestnaný,ja si môžem uplatniť od apríla daňový bonus na deti a aj úľavu na dani na neho? aké potvrdenia potrbujem? účovníčka mi povedala,že to je ASI aj tak zbytočné,lebo vraj za tie 4 mesiace aj tak zarobil viac ako tu za rok......
a ako je to s ním? je mi všetko jasné ak tam odpracuje celý rok,ale ak len určitú časť a zvyšok je dobrovolne nezamestnaný,nie je evidovaný na úrade práce?
deeplionheart
08.03.09,22:16
Ahojte,

ja mam tiez maly problem, uz tri roky robim v anglicku a doteraz mi moje danove stale robil niekto iny. Tento rok to musim urobit sam a som z toho jelen, moze mi niekto napisat ktore riadky mam vyplnit a co do nich vpisat.

Dopredu vdaka
Marína
08.03.09,23:59
Ahojte,

ja mam tiez maly problem, uz tri roky robim v anglicku a doteraz mi moje danove stale robil niekto iny. Tento rok to musim urobit sam a som z toho jelen, moze mi niekto napisat ktore riadky mam vyplnit a co do nich vpisat.

Dopredu vdaka
Tak chceš si DP vyplniť sám, alebo to má urobiť niekto iný?;) Skús ho vyplniť a tu napíš výsledok. My ťa usmerníme.
Vitaj na porade.:)
deeplionheart
09.03.09,15:02
dakujem, za odpoved, tomu sa hovori, pohni rozumom sam, paci sa mi to.
Takze co som urobil, vyplnil som r.32 - prijem prepocitany priemernym kurzom
r.33 - poistne prepocitane
r.34 - 32 - 33
r.36 - to iste co v r.34
r.37 - 226746 - ( r.36:4)
r.43 = r.37
r.44 - r.36 - r.43
r.45 - 19% z r.44
r.46 = r.34
r.47, 48, 54, 64, 65 - 0,-SKK
Myslim, ze je to spravne, len mi to niekto potvrdte, vypocty som zaokruhloval na cele koruny nadol.
Len jedna vec mi vrta hlavou, ze som neodpocital dane ktore som zaplatil tu v Anglicku, ale to s tym asi nema nic spolocne, kedze je to danove priznanie o tom, kolko by som platil dani u nas.
A este im tam prilozim potvrdenie o prijme od svojeho zamestnavatela. Ak mi nieco chyba tak mi prosim napiste.

Dakujem velmi pekne.
Saabi
09.03.09,15:08
Mám podobný problém, mám potvrdenie od zamestnávateľa z ČR, vyplnený v českých korunách, akým kurzom to mám prerátať na SKK?
Ďakujem
Marína
09.03.09,16:56
Ahojte,

ja mam tiez maly problem, uz tri roky robim v anglicku a doteraz mi moje danove stale robil niekto iny. Tento rok to musim urobit sam a som z toho jelen, moze mi niekto napisat ktore riadky mam vyplnit a co do nich vpisat.

Dopredu vdaka


dakujem, za odpoved, tomu sa hovori, pohni rozumom sam, paci sa mi to..
:) :) :)

Takze co som urobil, vyplnil som r.32 samozrejme prepocitany na sk potom r.33 kde som prepocital national insurance a rozdiel do riadku 34
moj problem je, ze ja predsa musim este odpocitat dane ktore som zaplatil tu, to kde to mam napisat? Lebo takto to mam zaklad dane ktory je len brutto prijmy - poistne.
dalej som r36 az 45 nevyplnal, lebo si myslim, ze to sa ma netyka kedze nie som na uzemi SR . Do r.46 som vpisal zaklad dane z r.34 a do r 47. som logicky vpisal 0. o je vsetko co som urobil a co si myslim, ze treba. Lenneviem, kde mam vpisat a z coho vypocitat tych 19% dan. Ozaj ako hovorim, robim to prvy krat a som ozaj mimo, papierovacky nie su mojou silnou strankou. Dufam, ze si nikto nemysli ze som zameskany alebo tak. A este im tam prilozim potvrdenie o prijme od svojeho zamestnavatela. Ak mi nieco chyba tak mi prosim napiste.

Dakujem velmi pekne.
Ešte chýba skoro všetko. ;)
r.32 – ok
r.33 – ok
r.34 – ok
r.36 = r.34 r. 36 musíš vyplniť, lebo je to základ, z ktorého po odpočítaní nezdaniteľných častí základu dane, sa vypočíta daň
r. 37 – tu sa uvádza nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka(ďalej NČZD). Je to taká časť základu dane, ktorú ti zákonodarca svojim rozhodnutím dovoľuje nezdaniť, t. z., že si ju od svojho základu dane odpočítaš a z výsledku vypočítaš daň.
NČZD na daňovníka si však nemôže uplatniť každý. Obmedzenie platí pre starobných a výsluhových dôchodcov, ktorí sa nimi stali k 1.1. príslušného roka, za ktorý sa podáva daňové priznanie. Ak ich dôchodok nedosahuje výšku NČZD, rozdiel medzi ňou a dôchodkom si môžu uplatniť(odpočítať od základu dane)
To ešte nie je všetko. Od základu dane si môžeš ešte odpočítať
r.37 - 41 tu patria ďalšie NČZD, pre ktoré tiež platia určité obmedzenia, nejdem ich spomínať, predpokladám, že sa ťa netýkajú a ak by sa ťa aj týkali, nie je nutné si ich uplatňovať, pretože ……. Viď nižšie.
r. 43 – viď v tlačive DP
r. 44 – a tu už je základ dane po znížení o NČZD
r. 45 – vypočítaná daň 19% z r.44 zaokrúhlená na celé koruny nadol
r. 46 – a už sme pri merite veci. Keďže existujú medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, t. z. aby sa príjem nezdaňoval v jednej aj druhej krajine, a SR má s UK podpísanú takú zmluvu, v ktorej sa uvádza, že príjmy budú zo zdanenia vyňaté. Čo to znamená? Uvediem príklad. Ak by si mal
príjmy zo SR 200000, poistné 30000, základ dane 170000
UK príjmy 300000, poistné 50000, zákld dane 250000
Spolu základ dane 420000
Základ dane z UK sa ti od celkových príjmov odpočíta a z toho logicky vyplýva, že aj nezdaňuje. Zdaní sa len 170000. Keďže ty sa mal príjmy len z UK, tie sa vyjmu a základ dane bude 0.
r. 46 úhrn vyňatých príjmov(základov dane)
r. 47 základ dane znížený o úhrn vyňatých príjmov(r.44 – r.46)

Skús to. Čítaj texty v riadkoch DP, výpočet má logiku, len nesmieš vypĺňať mechanicky a určite tomu porozumieš. Takto si budeš DP vedieť vyplniť aj ďalší rok. Ak by som ti napísala napr. r. 44 taká suma, r. 46 onaká suma a tlačivo by sa zmenilo, riadky by sa posunuli,zas by si (asi) nevedel ho vyplniť.

Pozri si aj tému (klikni na =>) http://www.porada.sk/t74174-danove-priznanie-fo-anglicko.html
deeplionheart
09.03.09,17:40
Mila Marina, dakujem velmi velmi pekne za odpoved. Ja som sa tomu teda blizsie prizrel a cital ako hovoris a nakoniec som to vyplnil. Ako som to urobil som vsetko napisal v svojom poslednom prispevku. Moj posledny prispevok je vlastne upraveny prispevok, na ktory si mi teraz odpovedala, ale ako hovoris ozaj je to vsetko logicke a myslim ze to mam spravne. Len nechapem aky ma zmysel vypocitavat dan ked nakoniec to aj tak vyjmem a vysledok je nula. Naco to u nas potrebuju vidiet? To je ale asi len pre ludi ktori sa tym zaoberaju, ja sa len snazim robit vsetko preto aby som bol bezuhonnym obcanom, tak vyplnam.
Este raz dakujem .
Marína
09.03.09,23:01
dakujem, za odpoved, tomu sa hovori, pohni rozumom sam, paci sa mi to.
Takze co som urobil, vyplnil som r.32 - prijem prepocitany priemernym kurzom
r.33 - poistne prepocitane
r.34 - 32 - 33
r.36 - to iste co v r.34
r.37 - 226746 - ( r.36:4)
r.43 = r.37
r.44 - r.36 - r.43
r.45 - 19% z r.44
r.46 = r.34
r.47, 48, 54, 64, 65 - 0,-SKK
Myslim, ze je to spravne, len mi to niekto potvrdte, vypocty som zaokruhloval na cele koruny nadol.
Len jedna vec mi vrta hlavou, ze som neodpocital dane ktore som zaplatil tu v Anglicku, ale to s tym asi nema nic spolocne, kedze je to danove priznanie o tom, kolko by som platil dani u nas.
A este im tam prilozim potvrdenie o prijme od svojeho zamestnavatela. Ak mi nieco chyba tak mi prosim napiste.
Dakujem velmi pekne.
Až na r.46 je to správne vyplnené.:) V r.46 sa uvádza základ dane(príjmy mínus výdavky. teda odvody). r.46 = r.36 Sumy, až na daň, zaokrúhľuješ matematicky. Daň nadol.
Kópia potvrdenia o príjme je prílohou DP.

Ešte ťa upozorním na to, že zdaňovacie obdobie v UK je iné(6.4.08-5.4.09) ako v SR(kalendárny rok), preto príjmy a odvody musíš rodeliť tak, aby si priznal z obdobia 6.4.07-5.4.08 len za 1.1.-5.4.08 a z nasledujúceho potvrdenie od 6.4.08 do 31.12.2008. Zvyšok priznáš v DP za rok 2009.

Mila Marina, dakujem velmi velmi pekne za odpoved. Ja som sa tomu teda blizsie prizrel a cital ako hovoris a nakoniec som to vyplnil. Ako som to urobil som vsetko napisal v svojom poslednom prispevku. Moj posledny prispevok je vlastne upraveny prispevok, na ktory si mi teraz odpovedala, ale ako hovoris ozaj je to vsetko logicke a myslim ze to mam spravne. Len nechapem aky ma zmysel vypocitavat dan ked nakoniec to aj tak vyjmem a vysledok je nula. Naco to u nas potrebuju vidiet? To je ale asi len pre ludi ktori sa tym zaoberaju, ja sa len snazim robit vsetko preto aby som bol bezuhonnym obcanom, tak vyplnam.
Este raz dakujem .
Taký, že napr. kúpiš si niečo pre radosť, čo okoliu by pripadalo nad tvoje možnosti, niekto by ťa "bonzol" na DÚ a ty by si nemal žiaden problém, pretože máš doklad o tom, že príjmy, za ktoré si si "potešenie" kúpil, si priznal a aj zdanil. Ty si síce nezdanil, ale len preto, že ti to zákon umožňuje.
deeplionheart
10.03.09,01:09
Teraz rozumiem, v r/36 mam to iste co v r.34 takze to je ok, uz to nejdem menit a posielam to. Ozaj velmi pekne dakujem za tvoj pristup, velmi sa mi paci. A to sme cudzi ludia, keby taki boli vsetci. To zaokruhlovanie uz necham tak, dufam, ze to nebude problem. Vdaka, Tomas
Marína
10.03.09,01:46
Tomáš, aj ja ďakujem.:)
antiny
11.03.09,06:20
a ako je to so zaokruhlovaním?
percento som našla že matematicky
zaklad dane nadol ale čo poistné?
mám na mysli zaokrúhlenie po prepočítaní kurzom
Olgica
13.03.09,18:51
Poprosila by som o radu.
Známy robil 1-2/08 v SR (ako zamestnanec) - zarobil 20.000,-Sk
a od 4-12/08 v Kanade na prac.pomer, kde normálne odvádzal dane a odvody. Trvalý pobyt má v SR. Kde musí podať DP? a z akého príjmu (z SR alebo aj + Kanada?). Vopred ďakujem.
Znovu sa vraciam k tejto téme. Tento známy podáva DP tu na Slovensku (ide o metódu zápočtu dane), vyšiel mu nedoplatok cca 100eur.Ale teraz prišiel s tým, že aj v Kanade mu urobili daňové priznanie resp.ročné zúčt.dane a bude mať preplatok - vystavili mu aj doklad T... Je možné aby DP podal aj v SR aj v Kanade? a pritom si myslím?!, že sa dá klasifikovať ako daň. rezidentom SR, lebo má trvalý pobyt na Slovensku. Alebo by nemal byť daň.rezidentom SR, keď viac ako 183 dní bol v Kanade? Prosím pomôžte.Ďakujem
Marína
13.03.09,23:31
Znovu sa vraciam k tejto téme. Tento známy podáva DP tu na Slovensku (ide o metódu zápočtu dane), vyšiel mu nedoplatok cca 100eur.Ale teraz prišiel s tým, že aj v Kanade mu urobili daňové priznanie resp.ročné zúčt.dane a bude mať preplatok - vystavili mu aj doklad T... Je možné aby DP podal aj v SR aj v Kanade? a pritom si myslím?!, že sa dá klasifikovať ako daň. rezidentom SR, lebo má trvalý pobyt na Slovensku. Alebo by nemal byť daň.rezidentom SR, keď viac ako 183 dní bol v Kanade? Prosím pomôžte.Ďakujem
Najlepšie to posúdi sám podľa určitých kritérií. Čítaj pozorne http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Všimni si aj upozornenie v 2. príspevku.
kavickar
13.03.09,23:34
Ja som dala priemer ročný 1,255 sk
Olgica
14.03.09,07:19
Najlepšie to posúdi sám podľa určitých kritérií. Čítaj pozorne http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Všimni si aj upozornenie v 2. príspevku.
OK. tak dajme tomu že je rezident Kanady, lebo tam bol viac ako 183 dní, býval tam, stredisko záujmov bol tiež tam. DP podáva v Kanade? a čo s príjmami z SR-tie zdaňuje tu?
kaupke
14.03.09,13:42
Známy pracoval v ČR 4 mesiace , potom v SR , podáva DP typu A , príjmy z ČR mám započítať do Dp , aj keď neplatil z nich daň , nakoľko mal nízky príjem , ale v DP mi v príslušnej kolónke vyčíslilo daň z tohto príjmu , mám ju započítať so slovenskou ?
Marína
14.03.09,14:19
OK. tak dajme tomu že je rezident Kanady, lebo tam bol viac ako 183 dní, býval tam, stredisko záujmov bol tiež tam. DP podáva v Kanade? a čo s príjmami z SR-tie zdaňuje tu?

Ak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v Kanade, celosvetové príjmy zdaňuje tam, t. z. aj dosiahnuté na Slovensku.
Musí si však byť istý, že nie je rezidentom SR.
Speter
30.12.09,10:25
Dobry den,

rad by som poprosil niekoho o radu ohladne danoveho priznania. S pracou v Europskej unii
a jej zdanením je to pomerne jasne.
Ako to je s danou a s rocnym zdravotnym zuctovanim ak pracujem mimo Europskej unii.
V Bielorusku
Dakujem
veronikasad
30.12.09,10:32
Dobry den,

rad by som poprosil niekoho o radu ohladne danoveho priznania. S pracou v Europskej unii
a jej zdanením je to pomerne jasne.
Ako to je s danou a s rocnym zdravotnym zuctovanim ak pracujem mimo Europskej unii.
V Bielorusku
Dakujem



S Bieloruskom má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia - metoda zápočtu dane. Pri podaní DP na Slovensku si daň zrazenú v Bielorusku započítaš.
Príjmy zo zahraničia (predpokladám, že ide o závislú činnosť) sa neuvádzajú v RZZP na Slovensku. Si odhlásený zo zdr.poistenia na Slovensku ?
Anja111
30.12.09,16:09
ZDP
§ 45
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
korela888
27.01.10,14:22
Dobrý deň,
rád by som Vás poprosil o radu pri nasledujúcom probléme: kolegyňa pracovala v roku 2009 asi 1 mesiac v nemecku, potom bola v evidencii na ÚP a zvyšok roka pracuje u nás na Slovensku. Ako jej vyplniť DP A ak jej nemecký zamestnávateľ neposlal žiadne potvrdenie o zdaniteľnej mzde ani nič podobné. Má v rukách len pracovnú zmluvu v ktorej je uvedená dohodnutá mzda cca 665 €, nemáme info kedy jej bola vyplatená či je to po zdanení aťd. Skúšala sa so zamestnávateľom z Nemecka skontaktovať nedočkala sa žiadnej odpovede. Má niekto skúsenosť ako postupovať v takom prípade?? Ďakujem za Váš čas a odpoveď. :)
DanielaSL
13.02.10,18:06
Dobrý deň,
rád by som Vás poprosil o radu pri nasledujúcom probléme: kolegyňa pracovala v roku 2009 asi 1 mesiac v nemecku, potom bola v evidencii na ÚP a zvyšok roka pracuje u nás na Slovensku. Ako jej vyplniť DP A ak jej nemecký zamestnávateľ neposlal žiadne potvrdenie o zdaniteľnej mzde ani nič podobné. Má v rukách len pracovnú zmluvu v ktorej je uvedená dohodnutá mzda cca 665 €, nemáme info kedy jej bola vyplatená či je to po zdanení aťd. Skúšala sa so zamestnávateľom z Nemecka skontaktovať nedočkala sa žiadnej odpovede. Má niekto skúsenosť ako postupovať v takom prípade?? Ďakujem za Váš čas a odpoveď. :)

Mala by mať aspoň výplatné pásky a na podkladoch z nich treba urobiť DP.
DanielaSL
13.02.10,18:09
Zachytila som informáciu, že daňovník s príjmami zo zahraničia, ktorý si robí DP má na výber, či použije metódu vyňatia alebo zápočtu. Je to len informácia, nemám to ničím podložené..preto sa chcem opýtať, či nastala nejaká zmena v zákone..... či niekto o tomto vie a vie to podložiť aj nejakým ustanovením....
jana616
13.02.10,18:22
Pocas mojho pobytu v UK som bola vyplacana po tyzdnoch a prva vyplatna paska v januari 2009 zahrnovala 2 pracovne dni za januar 2009 a 3 pracovne dni za december 2008. Nie je mi jasne, ci mam tento prijem prepocitat pomerne na dni a do danoveho priznania za rok 2009 zahrnut len prijem za tie 2 januarove dni alebo prijem za cely tyzden??
betka631
13.02.10,18:34
Zachytila som informáciu, že daňovník s príjmami zo zahraničia, ktorý si robí DP má na výber, či použije metódu vyňatia alebo zápočtu. Je to len informácia, nemám to ničím podložené..preto sa chcem opýtať, či nastala nejaká zmena v zákone..... či niekto o tomto vie a vie to podložiť aj nejakým ustanovením....

Podľa novely zákona o dani z príjmov účinnej od 1.3.2009 môže daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo zdrojov v zahraničí použiť metódu vyňatia príjmov ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia

(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len "zmluva"), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy s výnimkou uvedenou v odseku 3 písm. c)". . Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na eurocenty nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.

(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
mysimis
13.02.10,18:34
Pocas mojho pobytu v UK som bola vyplacana po tyzdnoch a prva vyplatna paska v januari 2009 zahrnovala 2 pracovne dni za januar 2009 a 3 pracovne dni za december 2008. Nie je mi jasne, ci mam tento prijem prepocitat pomerne na dni a do danoveho priznania za rok 2009 zahrnut len prijem za tie 2 januarove dni alebo prijem za cely tyzden??

Priznávaš príjem za celý týždeň. lebo príjem plynie z januára 2009.
jana616
13.02.10,18:46
Priznávaš príjem za celý týždeň. lebo príjem plynie z januára 2009.
Mne osobne to nedava zmysel. Preco potom prijem za december 2009 na slovensku som tiez dostala v januari 2010 a pocita sa do dp za rok 2009.
mysimis
13.02.10,18:48
Mne osobne to nedava zmysel. Preco potom prijem za december 2009 na slovensku som tiez dostala v januari 2010 a pocita sa do dp za rok 2009.

A priznala si potom ten príjem v r. 2008?
jana616
13.02.10,18:51
A priznala si potom ten príjem v r. 2008?
Ano. Ale teraz mi to vrta v hlave, ci som spravila dobre.
Mmaarriiaa
03.03.10,01:50
Ahoj Betka,
Chcela by som Ta poprosit ,ci by si bola ochotna odkontrolovat spravnost vypoctu danoveho priznania s prijmami na Slovensku a aj zo zahranicia /Taliansko - vynatie prijmov/ rok 2007:
Idem ho podavat az v tomto roku- neviem, ci budem platit nejaku sankciu, ale vychadza mi preplatok.
prijem zo zahranicia bol september, oktob.,nov.,decemb. --priemerny kurz s priemernych mesacnych kurzov je 33,517
r 32 93 093 Sk plus 6113 E/// 204856 Sk = 297 949 Sk
r 33 11 754 Sk plus 589,97///19 774 Sk = 31 528 Sk
r34 266 421 Sk
r36 266 421
r37 95 616
r43 95 616
r44 170 805
r45 32 452
r46 185 082
r47 0
r48 o
r 54 o
r62 3337
r65 3337
Dakujem velmi pekne za pomoc.
oceňujem súhlasím Upraviť cituj odpovedať
poou
03.03.10,17:00
ohľadom tejto témy sa chcem opýtať: Brat pracuje celý rok v zahraničí. Tam si platí všetky odvody, aj dane. Na Slovensku nemá žiadne príjmy. Musí podať DP?
Anik
03.03.10,18:04
určite áno ak mal trvalý pobyt na území SR je našim daňovým rezidentom a na slovensku zdaňuje celosvetové príjmy
Ľaľa
04.03.10,19:44
Prosím Vás o poradenie s daným prípadom. Náš občan pracoval od 10.8. do 31.12.2009 v Holandku. Odtiaľ priniesol nasledovné potvrdenie: JAAROPGAAF 2009. Jaaropgaaf van het loon en de inhoudingen over de periode 10-8 - 31-12. Tento jazyk neovládam ale preložila som si to ako Ročný výkaz miezd a zrážok za obdobie od 10.8.-31.12. Potom je tam ďalej napísané: loon loonbelasting/volksverzekeringen 4427,00 čo som si preložila ako platiť daň zo mzdy/národného poistenia, ingehouden loonbelasting/premie volksverz (loonhefiing) 542 , čo som preložila ako zrazená daň mzdy, verrekende arbeidskorting 283, čo som preložila ako ustálená daňová úľava, loonheffingskorting met ingang van 07-09 - zníženie daní z miezd zamestnancov-veková zľava,
code 1, kód 1, sofi nummer - číslo soc. zab., loon Zorgverzekeringswet 4142,00 - základ pre zdravotné poistenie, ingehouden bijdrage Zorgverzekerinhswet 286,00 prelož. zdrav. poisťovňa zrážkou. Prosím Vás pekne pomôže mi niekto s tým akú sumu mám považovať za hrubú mzdu z Holandska je to suma 4427, na zdrav. poisť. sumu 286, základ dane 4141,00. Ďakujem
Marína
05.03.10,13:19
Preklad nájdeš tu http://www.porada.sk/1319762-post6.html
Máš na výber zo 4 možnosti:
Zák. 595/2003 Z.z. a n.p.
§ 31 (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#31)
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Ľaľa
05.03.10,20:42
Preklad nájdeš tu http://www.porada.sk/1319762-post6.html
Máš na výber zo 4 možnosti:
Zák. 595/2003 Z.z. a n.p.
§ 31 (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#31)
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Ďakujem Marína, za to, že si ma naviedla, kde je preklad. Tento Ročný výkaz má len tie údaje, ktoré som uviedla, ale aspoň si porovnám, či som nepoprekladala nejaké blbosti. Prepočet kurzom v tomto prípade nemusím robiť, lebo Holanďania majú tiež euro. Keď som písala otázku, tak som si to neuvedomila, bola som nastavená, že budem robiť prepočty. Ešte raz vďaka.
Marína
05.03.10,22:45
Ďakujem Marína, za to, že si ma naviedla, kde je preklad. Tento Ročný výkaz má len tie údaje, ktoré som uviedla, ale aspoň si porovnám, či som nepoprekladala nejaké blbosti. Prepočet kurzom v tomto prípade nemusím robiť, lebo Holanďania majú tiež euro. Keď som písala otázku, tak som si to neuvedomila, bola som nastavená, že budem robiť prepočty. Ešte raz vďaka.
A vieš, že ani ja?:confused::D Už aby bol koniec marca.
Rado sa stalo.:)
betka631
06.03.10,11:55
Ahoj Betka,
Chcela by som Ta poprosit ,ci by si bola ochotna odkontrolovat spravnost vypoctu danoveho priznania s prijmami na Slovensku a aj zo zahranicia /Taliansko - vynatie prijmov/ rok 2007:
Idem ho podavat az v tomto roku- neviem, ci budem platit nejaku sankciu, ale vychadza mi preplatok.
prijem zo zahranicia bol september, oktob.,nov.,decemb. --priemerny kurz s priemernych mesacnych kurzov je 33,517
r 32 93 093 Sk plus 6113 E/// 204856 Sk = 297 949 Sk
r 33 11 754 Sk plus 589,97///19 774 Sk = 31 528 Sk
r34 266 421 Sk
r36 266 421
r37 95 616
r43 95 616
r44 170 805
r45 32 452
r46 185 082
r47 0
r48 o
r 54 o
r62 3337
r65 3337
Dakujem velmi pekne za pomoc.
oceňujem súhlasím Upraviť cituj odpovedať

Máš to dobre...prepočet kurzom som nekontrolovala. V prípade nepodania daňového priznania fyzickou osobou podľa § 35 zákona č. 511/1992 Z.z. môže daňový úrad uložiť pokutu.
V zmysle § 35b zákona č. 511/1992 Z.z. môže daňový úrad uložiť sankčný úrok.
Pokutu uloží za nesplnenie povinnosti podať daňové priznanie a sankčný úrok za oneskorené zaplatenie dane.
Marína
06.03.10,14:03
Máš to dobre...prepočet kurzom som nekontrolovala. V prípade nepodania daňového priznania fyzickou osobou podľa § 35 zákona č. 511/1992 Z.z. môže daňový úrad uložiť pokutu.
V zmysle § 35b zákona č. 511/1992 Z.z. môže daňový úrad uložiť sankčný úrok.
Pokutu uloží za nesplnenie povinnosti podať daňové priznanie a sankčný úrok za oneskorené zaplatenie dane.
Dávam do pozornosti Zákon o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní a o ..... (http://www.porada.sk/396568-post22.html)
Anik
06.03.10,19:07
má niekto nejaké bližšie skúsenosti s Holandským DP a hlavne vrátením dane z Holandska
za radu ďakujem
mysimis
07.03.10,08:47
má niekto nejaké bližšie skúsenosti s Holandským DP a hlavne vrátením dane z Holandska
za radu ďakujem

V Holandsku platí metóda vyňatia príjmov. Na Slovensku Ti nikto nevráti dane zaplatené v Holandsku.
Anik
07.03.10,11:40
to ja viem aj DP na Slovensku som urobila, ale existujú agentúry, alebo čo to je napr. EU TAX SERVICE - vrátenie dane zo zahraničia zaujímalo by ma či má s tým niekto skúsenosti či využil ich služby
za tvoju odpoveď ďakujem - zle som sformulovala otázku - sorry
mysimis
07.03.10,13:02
to ja viem aj DP na Slovensku som urobila, ale existujú agentúry, alebo čo to je napr. EU TAX SERVICE - vrátenie dane zo zahraničia zaujímalo by ma či má s tým niekto skúsenosti či využil ich služby
za tvoju odpoveď ďakujem - zle som sformulovala otázku - sorry

kuk sem: http://www.holandsko.vratenie-dani.sk/
http://www.taxbackslovakia.sk/us-tax-refund/?gclid=CJXIvb3YpqACFQYSzAodsTQ0ZQ
http://www.vrateniedanijomida.sk/chcem-vratit-dane-z/holandska/
juulyy
09.03.10,09:30
Dobry den
potrebujem poradit. Kamoska mala zivnost na slovensku 01- 03/2009 cize sme robli danove za zivnost
potom sla do rakuska..a tam ma rakusku zivnost.
do ktoreho riadku na danovom priznani. ma dat prijmy z podnikania v rakusku??
dakujem velmi pekne za odoved
truch
10.03.10,09:29
Prosím o radu v nasledujúcom prípade:
FO- živnostník mal na Slovensku príjmy zo živnosti vo výške 2168€ a výdavky vo výške 6247€. Okrem toho pracoval na základe PZ v Rakúsku, kde mal hrubé príjmy 20.461,23€, odvedené poistné 4632,88€ a uhradenú daň zo mzdy 2759,52€.
Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Rakúskom by sme mali použiť metódu vyňatia príjmov. Je to ok?
živnosť tab.1 - výsledok strata 4.079€
Vyňatie: r.č.79 - 20461,23-4632,88=15828,45
r.č.80 = 0
r.č.81 = 0
r.č.91 = 0
7monika5
10.03.10,20:52
Dobrý večer. Poprosila by som vás veľmi pekne o radu:
Pani, ktorá pracuje Bruseli v Európskom parlamente, celoročne sa zdržiava v zahraničí, má na Slovensku byt, ktorý prenajíma. Minulý rok mi zavolala v polovici marca, či jej nepomôžem vyplniť DP. Ale nemala žiadne potvrdenie od zamestnávateľa - vôbec nič. Iba chcela priznať príjem za byt. Som jej to vyplnila s tým, že neuplatnila odpočít.položku. Predpokladám, že to asi nebolo správne??? No jej to bolo jedno, bola na Slovensku len 5 dní a chcela toto vybaviť.
Dnes mi volala, že či jej to nevyplním aj tento rok a že príde 29.3.
Čo ak nebude mať opäť žiadne potvrdenie????

ZDP(§ 45)
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie

Poraďte mi prosím. Vopred ďakujem
Mmaarriiaa
12.03.10,14:30
dakujeeeeeem
Marína
12.03.10,15:05
Dobrý večer. Poprosila by som vás veľmi pekne o radu:
Pani, ktorá pracuje Bruseli v Európskom parlamente, celoročne sa zdržiava v zahraničí, má na Slovensku byt, ktorý prenajíma. Minulý rok mi zavolala v polovici marca, či jej nepomôžem vyplniť DP. Ale nemala žiadne potvrdenie od zamestnávateľa - vôbec nič. Iba chcela priznať príjem za byt. Som jej to vyplnila s tým, že neuplatnila odpočít.položku. Predpokladám, že to asi nebolo správne??? No jej to bolo jedno, bola na Slovensku len 5 dní a chcela toto vybaviť.
Dnes mi volala, že či jej to nevyplním aj tento rok a že príde 29.3.
Čo ak nebude mať opäť žiadne potvrdenie????

ZDP(§ 45)
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie

Poraďte mi prosím. Vopred ďakujem
Monika, ak ti nedodá potvrdenie o príjme, ty s tým ťažko niečo urobíš. V konečnom dôsledku si ona za to zodpovedá, tiež je výhodou, že ak by ich aj priznala, nedodaňovala by, lebo príjmy by si zo zdanenia vyňala.
zuzik29
13.03.10,08:43
Prajem peknu sobotu.

Mam dilemu a prosim o radu. Manzel pracoval v SR 1-8 mesiac a 9-12 v CR. Podava priznanie A zo závislej cinnosti.
mam problem s vynatím prijmov r46 , neviem totiz ktoru sumu tam dam či a, uhrn zučtovanych prijmov z CR
b, základ dane/ t.j vratane odvodov zamestavatela/
podla mna by som mala vynat prijmy ktoré som zahrnula v r.32.
ale v potvrdeni z CR uvadzaju uhrn prijmov 212 106 Kc
a zaklad dane 284 223 Kc

Viete mi poradit? Vopred dakujem

Zuzana
Anik
13.03.10,08:53
284 223 Kc to je takzv. super hrubá mzda - hrubá mzda + odvod zamestnávateľa a nie zamestnanca potrebuješ k tomu vedieť aké boli ovody tvojho manžela, ako zamestnanca potom to odčítaš od hr. mzdy a tak zistíš ČZD manžela
zuzik29
13.03.10,09:11
poistne manzela bolo 882,80 Eur - uz prepocitane kurzom
uhrn prijmov CR 8023,68 E to znamena ze do riadku 32 zapocitam sumu 882,80
a v r 46 8023,68 - 882,80 ???

alebo v r 46 len 8023,68?

velka vdaka
zuzik29
13.03.10,09:13
v riadku 32 samozrejme uhrn prijmov co je 8023,68, som sa pomylila
Anik
13.03.10,09:20
32 -8023,68 +sl. pr.
33a -882,8 + sl.odv.
34,36 -7194,88 + slov.pr.
37,43 -4025,7
44 -3169,18 + sl.pr.
45 - 602,14 + zo sl.p.
46 -7194,88
47 - 0
v prípade že v ČR boli zaplatené dane lebo ináč je tam zápočet a musela by si použiť r.49,50,51,52
mysimis
13.03.10,09:21
Prajem peknu sobotu.

Mam dilemu a prosim o radu. Manzel pracoval v SR 1-8 mesiac a 9-12 v CR. Podava priznanie A zo závislej cinnosti.
mam problem s vynatím prijmov r46 , neviem totiz ktoru sumu tam dam či a, uhrn zučtovanych prijmov z CR
b, základ dane/ t.j vratane odvodov zamestavatela/
podla mna by som mala vynat prijmy ktoré som zahrnula v r.32.
ale v potvrdeni z CR uvadzaju uhrn prijmov 212 106 Kc
a zaklad dane 284 223 Kc

Viete mi poradit? Vopred dakujem

Zuzana

Pozor príjmy z ČR nie sú v&ňaté zo zdanenia, tam sa to robí zápočtom.
abel
13.03.10,09:24
Pozor príjmy z ČR nie sú v&ňaté zo zdanenia, tam sa to robí zápočtom.

Môže použiť metódu vyňatia podľa §45 ods. 3 písm. c) Zákona o dani z príjmu
zuzik29
13.03.10,09:29
manzel platil dane v CR, v tom pripade ich mozem teda vynať, ak dobre rozumiem
zuzik29
13.03.10,09:31
Poradáci ste super! Diky
Pekny den prajem
Anik
13.03.10,09:32
áno r.46 a 47
freeman77
13.03.10,11:57
dobry den,
chcela by som sa spytať či som spravne vyplnila DP, kedy pracoval človek len v zahraničí..... neviem kde sa tie "0" pisu a kde nie....
r.32 uhrn vsetkych prijmov v zahr.
r.33a poistné v zahr.
r.34 rozdiel sum 32-33a
r.36 -II-
r.44 -II-
r.45 vyčislená daň z r.44
r.46 = r.44
r.54 0
r.56 0
r.70 0

vdaka
Anik
13.03.10,12:04
v r. 37 a 43 dáš 4025,7
44 uvidíš aká suma tam bude
45 daň
46 záleží od toho či je tam vyňatie, alebo zápočet
pokiaľ to je vyňatie tak r.47 0
54 --0
56, 64 r. --0
freeman77
13.03.10,12:12
neviem co je vynatie a co zapocet... pracoval tam aj si platil vsetky odvody tam. asi skorej vynatie, neviem...
Anik
13.03.10,12:18
ide o to z ktorého štátu boli tie príjmy
freeman77
13.03.10,12:32
Holandska
Zuzka 335
13.03.10,13:07
Neviem si poradiť so zahraničným potvrdením. je to od Talianskeho zamestnávateľa, ale položky sú uvedené aj v Nemeckom jazyku:

Brutto besteuerung = hrubá mzda

Absetzungen fur nicht selbstandige Arbeit, Rente und gleichgestellte Einkunfte - tomu nerozumiem

Absatzungen ingesamt = ??? spolu

Prosím, poradíte mi niekto?
Anik
13.03.10,13:27
http://www.jazyk.sk/
skús na tejto stránke prekladať
sorry, ale akosi to nenačítava
Anik
13.03.10,13:42
freemen
holandsko je v pohode je to vyňatie
7monika5
13.03.10,18:52
Marína, ďakujem. Ja som to tiež tak brala - je to jej problém, len mi to akosi nedá.... A duplom preto, že by to nemalo vplyv na daňovú povinnosť.
Ale ďakujem za názor
sjuzn
01.06.10,18:12
ahojte poraďaci, chcela by som Vás poprosiť o skontrolovanie DP typ B /vyňatie + zápočet/:
príjem z Nemecka: 2926,80 Eur, 228 Eur daň
príjem z Ameriky: 11 500 USD/ kurz=1,395 8252,60 Eur,
daň 3450 USD/2473,12 Eur
Celkový príjem = 11179,40
40 % výdavky = 4471,76
rozdiel = 6707,64

DP typ B:
69. 6707,64
70. 4025,70
76. 4025,70
77. 2681,94
78. 509,56
79. 1756,08
80. 0
81. 0
82. 4951,56
83. 2473,12
84. 73,82 %
85. 376,15
86. 376,15
87. 133,41
91. 133,41
105. 133,41 Eur zaplatit na DU

ďakujem veľmi pekne Vám za ochotu, prajem pekný večer všetkým, ahojte.
sjuzn
01.06.10,19:08
pomožte prosíííííímmmm
pavlinka
14.07.10,06:49
Prosím poradte mi niekto s prekladom.Robím DP z Kanady
a na potrvrdeni si dve kolonky ktoré neviem preložiť:
1. Employmeé s CPP contributions
2. Empoymeé s QPP contributions
Su to asi odvody, ak niekto vie poraďte. Ď.
pavlinka
14.07.10,07:45
nikdo mi neporadí?
pavlinka
14.07.10,12:17
keď robim DP /príjmy zo Severného Irska a z Kanady/ a chcem použiť metódu vyňatia príjmov v zmysle novely zákona o dani z príjmov platnej od 1.3.2009 tak v DP v riadku 46 ich zrátam spolu, alebo ich aj v niektorom mám rozčleniť?
katika.k
16.07.10,11:03
Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu, lebo uz som zo vsetkych vykladov na danovom urade a zo zakonov poriadne zmatena. Do konca jula 2010 pracujem na Slovensku, ale od augusta odchadzam do Dubaja ( Spojene Arabske Emiraty ). Nechapem dost dobre ako mam podat danove priznanie. Za mesiace odpracovane na SVK mi poda danove priznanie zamestnavatel ale co robit so zvyskom, ktory odpracujem v SAE, kedze tam sa neuplatnuje dan z prijmov, dan z pridanej hodnoty a spotrebna dan. Chcem sa taktiez informovat ako postupovat s danovym priznanim, ked cely rok (pripadne viac rokov) odpracujem v SAE a na Slovensku sa ani neukazem, nebudem tu mat socialne ani zdravotne poistenie, ale iba trvaly pobyt. Vopred dakujem za pomoc.
sjuzn
25.09.10,10:20
ahojte poraďáci,
prosím Vás, čo má urobiť daňovník, ktorý mal predlženú lehotu na podanie DP za rok 2009 do 30.9.2010, nakolko pracoval v zahraničí a do dnešného dňa ešte nemá potrvrdenie o príjme z Nemecka....a dátum sa už nezadržatelne blíži-:((((.....myslím si, že aj keby poslal nulové DP, tak daň úrad ho vyzve o predloženie tohto potvrdenia...prosím poradte ako postupovat, ďakujeeemmmm
wallie
07.10.10,13:37
vždy je lepšie daňové priznanie v predĺženej lehote podať, a to aj bez toho potvrdenia, nulové by som ale asi nedávala, radšej ho podať s nejakým odhadovaným skutočným príjmom, pokiaľ možno aby sa čo najviac približoval skutočnému, vyrátať a zaplatiť vyčíslenú daň ak nejaká na úhradu vychádza....

:D Potom až po obdržaní vytúženého potvrdenia o príjme a zaplatenej dani v zahraničí, treba podať dodatočné priznanie, v ktorom sa to uvedie už presne a prípadný rozdiel sa ešte doplatí príp. preplatok požiada vrátiť späť.
Takto sa vyhneme sankciám za oneskorené podanie DP a za oneskorené zaplatenie dane a aj sankcii za zvýšenie dane z dodatočného daň. priznania za predpokladu že rozdiel medzi riadnym a dodatočným priznaním bude malý ;)
Marína
07.10.10,16:51
časť citátu:

................... prípadný rozdiel sa ešte doplatí príp. preplatok požiada vrátiť späť ...................
V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia so SRN je dohodnuté vyňatie príjmov, daňová povinnosť, resp. daňový preplatok z takto dosiahnutého príjmu nevznikne.
ivan999
02.02.11,08:06
Dobry den,
chcem sa opytat ci na Slovensku sa musi podat danove priznanie ked bol evidovany na urade prace nedostaval podporu zarobil menej ako polovica zo 4025€ ako dohodar okrem toho cca 2 mesiace pracoval v Taliansku kde riadne za neho vsetko odvadzal zamestavatel ? Dakujem pekne
KEJKA
02.02.11,08:34
Trvalý pobyt na Slovensku - podávaš DPFO z celosvetových príjmov.
548
02.02.11,17:04
Dobry den, mam potvrdenie o prijme z raskuska, ale je bez dane (prijem nebol zdaneny). Mam ho dodanit v slovenskom DP? Dakujem.
mysimis
02.02.11,17:08
Dobry den, mam potvrdenie o prijme z raskuska, ale je bez dane (prijem nebol zdaneny). Mam ho dodanit v slovenskom DP? Dakujem.

Príjem z AT je vyňatý zo zdanenia, iba ho priznáš.
548
02.02.11,17:12
... alebo treba vysporiadat dan v rakusku a v slovenskom DP uplatnit metodu vynatia prijmu? dak. este raz
548
02.02.11,17:14
dakujem za rychlu odpoved, kto ale potom odvedie dan? Z potvrdenia je zrejme, ze ani v rakusku nebola zaplatena...
KEJKA
02.02.11,20:36
metóda vyňatia znamená, že ten príjem je evidenčne uvedený v DP, ale v SR z neho daň neplatíš.
Marína
02.02.11,21:39
Dobry den,
chcem sa opytat ci na Slovensku sa musi podat danove priznanie ked bol evidovany na urade prace nedostaval podporu zarobil menej ako polovica zo 4025€ ako dohodar okrem toho cca 2 mesiace pracoval v Taliansku kde riadne za neho vsetko odvadzal zamestavatel ? Dakujem pekne


Trvalý pobyt na Slovensku - podávaš DPFO z celosvetových príjmov.
Lydka, aj keď v Ivanom prípade platí to, čo si o podaní DP napísala, nielen trvalý pobyt je rozhodujúcim kritériom, aby sa daňovník považoval za rezidenta len jedného štátu, pretože môže nastať situácia, že podľa Zák. 595/2003 Zb. a n. p. § 2 písm. d) ods.1 (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#2) je považovaný za rezidenta SR, pretože tu má trvalý pobyt a ak sa v inom štáte, napr. v ČR zdržiaval viac ako 183 v roku, podľa Zák. 586/2002 Sb. a p.p., § 2 ods.2 a 4 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx) je považovaný za rezidenta ČR. V tomto prípade vzniká konflikt záujmov(dvojitá rezidencia), keď obidva štáty si robia nárok na zdanenie celosvetových príjmov. Tu "nastupuje" zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, podľa ktorej(rozhraničovacích kritérii) určíme, v ktorom štáte je FO daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
Bližšie http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html

dakujem za rychlu odpoved, kto ale potom odvedie dan? Z potvrdenia je zrejme, ze ani v rakusku nebola zaplatena...
Musíš zistiť podľa rakúskeho zákona aký príjem, či podlieha dani, prípadne je oslobodený a pod.
KEJKA
02.02.11,22:07
áno, viem, že to bola zjednodušená odpoveď, ale správna pre zadávateľa. Snažím sa odpovedať konkrétne a čo najjednoduchšie.
Marína
02.02.11,22:21
:)
Princess86
10.02.11,19:21
Dobry vecer, potrebujem poradit. Pracovala som v USA, ale platila ma anglicka firma, ako Independent Contractor, za moje sluzby, takze som bola platena na zaklade faktur.

1. Mam podat danove priznanie na Slovensku alebo v Anglicku?
2. Neviete kolko je odpocitatelna polozka na danovnika v Anglicku?
3. Som este student, vratia mi cast dane?
4. Do kedy sa ma podat danove priznanie v Anglicku?

Dakujem pekne za rady.
KEJKA
10.02.11,20:03
podľa mňa v Anglicku-len hádam. určite to však nie sú príjmy zo SR.
polo86
14.02.11,19:40
Dobry den,

Poprosil by som Vas o radu.

Pracujem vyse 2rokov v Spanielsku vyse , po prichode mi zamestnavatel vybavil potrebne papiere.. N.I.E number .. myslim ze to znamena ze mam tuna rezidenciu? ale trvaly pobyt mam na slovensku, lenze som z toho setkoho zmateny .. moze mi niekto poradit ako to funguje s podanim danoveho priznania , musim podavat danove priznanie tak ci tak aj na slovensku aj ked sa tam nezdrziavam a pracujem v spanielsku?

vopred velmi pekne dakujem kazde info pomoze ak by ste potrebovali dodatocne informacie o mojej situacii s radostou poskytnem ;)
batorek
15.02.11,19:58
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť dostal sa mi do rúk taký papier že osoba
v cudzime dostávala dávky v nezamestnannosti, tak som to anglicky vyčítala, keď nebola práca tak im platili nejaké dávky.
Neviem čo stým, takéto príjmy podliehajú zdaneniu alebo čo stým mám robiť. Iný príjem nemal ani na Slovensku okrem toho
že do konca júla 2010 bol živnostník. Ďalšie mesiace by som mu mala podložiť len neviem čo stým ešte som takéto nemala.

Ďakujem Batorek
nikula
15.02.11,20:33
Nevie niekto preložiť potvrdenie o mzde z Nemecka?
(210) Bruttobezuge - je hrubá mzda 2046,20 eur, ale čo znamenajú tieto:
BV-Beitragsgrundlage inkl. SZ 905,05
Eingezahlter Betrag an BV.
Sumu 2046,20 uvediem v DP a tie ostatné?
Príjem z Nemecka je vyňatý?
nikula
16.02.11,09:41
Poradíte mi???
nikula
16.02.11,13:04
Nikto neporadí, ako vyčítať z potvrdenia z Nemecka údaje? Príspevok vyššie.
nikula
16.02.11,13:17
Nevie niekto preložiť potvrdenie o mzde z Nemecka?
(210) Bruttobezuge - je hrubá mzda 2046,20 eur, ale čo znamenajú tieto:
BV-Beitragsgrundlage inkl. SZ 905,05
Eingezahlter Betrag an BV.
Sumu 2046,20 uvediem v DP a tie ostatné?
Príjem z Nemecka je vyňatý.
???
Marína
16.02.11,13:57
Skúšala si hľadať v inej téme? Ja som našla túto, skús http://www.porada.sk/t46501-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html
denisamka
17.02.11,07:43
Mam urobit DP za zamestnanca v Luxembursku. Zhanala som si info na nete, co a ako mam robit. Nasla som aj toto:

http://www.pracavonku.sk/praca-v-zahranici-info/danove-priznanie-praca-v-zahranici.html

co ked vyjde nedoplatok? moze sa len tak rozhodnut, ze to nezaplati? Ja som z tohto jelen :(

Poradite mudre hlavky?
mysimis
17.02.11,07:46
Mam urobit DP za zamestnanca v Luxembursku. Zhanala som si info na nete, co a ako mam robit. Nasla som aj toto:

http://www.pracavonku.sk/praca-v-zahranici-info/danove-priznanie-praca-v-zahranici.html

co ked vyjde nedoplatok? moze sa len tak rozhodnut, ze to nezaplati? Ja som z tohto jelen :(

Poradite mudre hlavky?


Príjem z Luxemburgu je príjmom vyňatým zo zdanenia - tento príjem je potrebné vyňať zo zdanenia.
denisamka
17.02.11,08:56
cize na Dp typ A na r. 32 napisem prijem v Lux. v hrubom, 33 odvody.....r. 46=32, a aj 49=r.32? atd

robila som to podla tohto prikladu:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/ako-vyplnit-danove-prijmy-praca-v-zahranici-anglicku.html

pochopila som to spravne?
denisamka
17.02.11,12:32
nikto nepomoze?
Marína
17.02.11,13:40
cize na Dp typ A na r. 32 napisem prijem v Lux. v hrubom, 33 odvody.....r. 46=32, a aj 49=r.32? atd

robila som to podla tohto prikladu:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/ako-vyplnit-danove-prijmy-praca-v-zahranici-anglicku.html

pochopila som to spravne?
Ty chceš súčasne príjmy vyňať(r.46), aj daň započítať(r.49-53). Miška ti písala, že s Luxemburskom platí vyňatie príjmov, t. z., že ich do celkových zdaniteľných príjmov nezapočítavaš(alebo takto, z príjmov ich vynímaš).
Riadok 46 sa nemôže rovnať riadku 32, v DP máš na r. 32 napísané Úhrn príjmov od ............, na r. 46 Úhrn vyňatých príjmov (základov dane), t. z. na r. 32 sa uvádza príjem a na r. 46 základ dane.
Čo je základ dane? Sú to príjmy mínus výdavky, v tvojom prípade tzv. hrubá mzda mínus odvody.
Magma
17.02.11,14:10
Ak niekto pracuje celý rok v ČR a má príjmy iba z ČR, musí si podať daňové priznanie na Slovensku, pretože tu má trvalý pobyt.
Poznám prípad, keď niekto takto pracuje už 4. rok a doteraz v SR nepodal daňové priznanie. Čo teraz? Ak podá za rok 2010, tak je možné že dostane pokutu za nepodanie DP za uplynulé roky, takže radšej nepodať?
Ako sa dá vyriešiť, aby občan nebol rezidentom SR? Veď ide o príjmy zarobené aj minuté v zahraničí, v SR nemá manželku, dieťa, iba rodičov.Stredisko ekonomických záujmov má v zahraničí. Vie mi niekto poradiť?
Kvaka
17.02.11,14:18
Ak niekto pracuje celý rok v ČR a má príjmy iba z ČR, musí si podať daňové priznanie na Slovensku, pretože tu má trvalý pobyt.
Poznám prípad, keď niekto takto pracuje už 4. rok a doteraz v SR nepodal daňové priznanie. Čo teraz? Ak podá za rok 2010, tak je možné že dostane pokutu za nepodanie DP za uplynulé roky, takže radšej nepodať?
Ako sa dá vyriešiť, aby občan nebol rezidentom SR? Veď ide o príjmy zarobené aj minuté v zahraničí, v SR nemá manželku, dieťa, iba rodičov.Stredisko ekonomických záujmov má v zahraničí. Vie mi niekto poradiť?
Nech si na finančnom úrade v ČR vybaví doklad o daňovej rezidencii v ČR, podmienky spĺňa.
Magma
17.02.11,14:22
že by to bolo také jednoduché? Tak ďakujem pekne.
denisamka
17.02.11,16:28
Ty chceš súčasne príjmy vyňať(r.46), aj daň započítať(r.49-53). Miška ti písala, že s Luxemburskom platí vyňatie príjmov, t. z., že ich do celkových zdaniteľných príjmov nezapočítavaš(alebo takto, z príjmov ich vynímaš).
Riadok 46 sa nemôže rovnať riadku 32, v DP máš na r. 32 napísané Úhrn príjmov od ............, na r. 46 Úhrn vyňatých príjmov (základov dane), t. z. na r. 32 sa uvádza príjem a na r. 46 základ dane.
Čo je základ dane? Sú to príjmy mínus výdavky, v tvojom prípade tzv. hrubá mzda mínus odvody.


CIZE AK MALA PRIJEM LEN V LUXEMBURSKU, TAK NA SK NEPODAVA DP? Ospravedlnujem sa, ale asi som nechapava :)
Marína
17.02.11,16:38
CIZE AK MALA PRIJEM LEN V LUXEMBURSKU, TAK NA SK NEPODAVA DP? Ospravedlnujem sa, ale asi som nechapava :)
Ak je rezidentom SR, tak podáva. Ak sú všetky príjmy z Luxemburska, tak ich všetky uvedieš ako vyňaté, t. z. r. 36 = r. 46 a pokračuješ
- r. 47 = 0
- r. 48 = 0
- r. 54 = 0
- r. 56 = 0
Musíš čítať texty k jednotlivým riadkom v DP, tam je to dobre rozpísané, čo a ako vypočítaš.
denisamka
17.02.11,16:47
Trvaly pobyt ma na SK, ale cely minuly rok pracovala len v Luxemb sezonne. Cize ak som spravne pochopila rozdelenie rezidentov, tak je rezidentom SK?

Dakujem este raz
denisamka
23.02.11,09:37
Prosííííííííííííííííííííííí ím,osoba pracujuca v Luxembursku, ale trvaly pobyt ma na SK, byt trvale k dispozicii na SK, citove vztahy na SK. Do 76 riadku na DP typ A mam napisat Luxembursko a 77 sumu, co je aj v riadku 32, nakolko ine prijmy nemala, alebo sa to vyplnuje, len ak mala prijmy aj na SK aj v Luxembursku?

Ja som uz z toho jelen :(
Kvaka
23.02.11,11:21
Prosííííííííííííííííííííííí ím,osoba pracujuca v Luxembursku, ale trvaly pobyt ma na SK, byt trvale k dispozicii na SK, citove vztahy na SK. Do 76 riadku na DP typ A mam napisat Luxembursko a 77 sumu, co je aj v riadku 32, nakolko ine prijmy nemala, alebo sa to vyplnuje, len ak mala prijmy aj na SK aj v Luxembursku?

Ja som uz z toho jelen :(
Nie, ty nevypisuješ X. oddiel ÚDAJE O DAŇOVNÍKOVI S OBMEDZENOU DAŇOVOU POVINNOSŤOU (nerezidentovi).
Osoba, o ktorej píšeš, je daňový rezident SR, a vyňatie príjmov uvedieš tak, ako ti napísala Marína.
dule
24.02.11,08:35
Ahojte, poradí mi niekto: Klient (rezident SR)
dule
24.02.11,08:37
Ahojte, poradí mi niekto: Klinet (rezident SR) mi priniesol potvrdenie o príjme zo Švajčiarska, je to príjem zo závislej činnosti, má strhnuté odvody ale nie daň. Je to bez dane.
Ako to zdaniť v DP B? Ďakujem.
dule
24.02.11,08:42
Na začiatku roka mal živnosť (preto B) na živnosti mal: práce na lodi. Toto tiež vykonával vonku a má na to potvrdenie o príjme z Malty. Bez odvodov bez dane. Môžem mu to dať ako príjem zo živnosti? Ďakujem.
Victory96
27.02.11,22:16
Dobrý deň,mohli by ste mi poradiť,prosím?
Pracovala som 7 mesiacov vo Švajčiarsku v roku 2010 - mala som príjmy iba zo zahraničia. Prišlo mi zo Švajčiarska potvrdenie o príjmoch (Lohnausweis) sumy sú vo švajčiarskych frankoch- je tam uvedená len hrubá mzda, odvody na sociálne poistenie a čistá mzda (nie sú tam odvody na ZP). Mám doklad zo zdravotného poistenia (versicherungspolice), je tam uvedená len suma mesačného poistného vo frankoch. Na výplatných páskach mám strhávané aj odvody na zdravotné poistenie - suma je v eurách.

Chcem sa opýtať:
Švajčiarske franky môžem prepočítať na eurá priemerom z priemerných mesačných kurzov NBS ? Pracovala som tam od apríla do októbra - čiže priemer z týchto priemerných mesačných kurzov?

Do okienka Úhrn povinného poistného sčítam odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
Neviem však či ZP:
mám spočítať odvody na ZP z výplatných pások, ktoré je v eurách (potom by som musela kópie všetkých výplatných pások dať ako prílohy k DP, keďže to zdravotné nie je na potvrdení o príjmoch?)
alebo mám si vypočítať spolu odvody na ZP z toho dokladu zo zdravotného poistenia, kde je len mesačné poistné vo frankoch (a potom by som dala ako prilohu k DP kopiu Potvrdenia o príjmoch a kopiu Dokladu zo ZP?)

A ešte sa chcem uistiť, či môžem použiť metódu vyňatia príjmov zo zdrojov v zahraničí, ak je pre mňa výhodnejšia ako metóda zápočtom?

Ďakujem vopred za pomoc!
cloe
27.02.11,23:50
Dobrý deň,mohli by ste mi poradiť,prosím?
Pracovala som 7 mesiacov vo Švajčiarsku v roku 2010 - mala som príjmy iba zo zahraničia. Prišlo mi zo Švajčiarska potvrdenie o príjmoch (Lohnausweis) sumy sú vo švajčiarskych frankoch- je tam uvedená len hrubá mzda, odvody na sociálne poistenie a čistá mzda (nie sú tam odvody na ZP). Mám doklad zo zdravotného poistenia (versicherungspolice), je tam uvedená len suma mesačného poistného vo frankoch. Na výplatných páskach mám strhávané aj odvody na zdravotné poistenie - suma je v eurách.

Chcem sa opýtať:
Švajčiarske franky môžem prepočítať na eurá priemerom z priemerných mesačných kurzov NBS ? Pracovala som tam od apríla do októbra - čiže priemer z týchto priemerných mesačných kurzov?Môžeš použiť buď priemerný mesačný kurz príslušného mesiaca alebo aj priemer z týchto mesačných kurzov.

Do okienka Úhrn povinného poistného sčítam odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
Neviem však či ZP:
mám spočítať odvody na ZP z výplatných pások, ktoré je v eurách (potom by som musela kópie všetkých výplatných pások dať ako prílohy k DP, keďže to zdravotné nie je na potvrdení o príjmoch?)Áno, priložíš kópie mesačných pások.
alebo mám si vypočítať spolu odvody na ZP z toho dokladu zo zdravotného poistenia, kde je len mesačné poistné vo frankoch (a potom by som dala ako prilohu k DP kopiu Potvrdenia o príjmoch a kopiu Dokladu zo ZP?)

A ešte sa chcem uistiť, či môžem použiť metódu vyňatia príjmov zo zdrojov v zahraničí, ak je pre mňa výhodnejšia ako metóda zápočtom?Áno, môžeš.
Od daňového priznania za rok 2009 si môžu metódu vyňatia príjmov zvoliť aj tí, ktorí pracovali v krajine, s ktorou Slovensko zamedzenie dvojiteho zdanenia rieši metódou zápočtu dane. Ak je to pre nich výhodnejšie.

Ďakujem vopred za pomoc!

Odpovede v texte.
Ešte prikladám užitočný link:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/ako-vyplnit-danove-prijmy-praca-v-zahranici-anglicku.html
Victory96
01.03.11,20:28
Vďaka za rady.
A smiem sa spýtať ešte na jeden postup:
Známa dala účtovníčke len potvrdenie o príjmoch zo Švajčiarska, kde sú uvedené len odvody na sociálne poistenie, cize ked do okienka Úhrn povinného poistného napíše len sumu za odvody na socialne poistenie (a nepripočíta k tomu odvody na zdravotné z výplatných pások)- nie je to chyba? Ak by bol tento postup v poriadku tak by som to mohla tak urobiť aj ja, veď aj tak tie príjmy zo zahraničia vyjmem, takže tak či tak mi vyjde rovnaká nula :-) a bolo by to pre mňa jednoduchšie ;)
:confused:

Prosim poradte niekto !!!
mondes
01.03.11,22:01
Vďaka za rady.
A smiem sa spýtať ešte na jeden postup:
Známa dala účtovníčke len potvrdenie o príjmoch zo Švajčiarska, kde sú uvedené len odvody na sociálne poistenie, cize ked do okienka Úhrn povinného poistného napíše len sumu za odvody na socialne poistenie (a nepripočíta k tomu odvody na zdravotné z výplatných pások)- nie je to chyba? Ak by bol tento postup v poriadku tak by som to mohla tak urobiť aj ja, veď aj tak tie príjmy zo zahraničia vyjmem, takže tak či tak mi vyjde rovnaká nula :-) a bolo by to pre mňa jednoduchšie ;)
:confused:
Tak presne to zaujíma aj mňa. Som zvedavá na odpovede. Podľa mňa by to nemal byť problém, čo sa týka daňového, lebo výdavky sa nemusia priznať všetky. Na rozdiel od príjmov. Vďaka.
parizkova
05.03.11,09:05
môžem spraviť s kľudným svedomím Slovinsko vyňatím ?
ďakujem
mysimis
05.03.11,09:54
môžem spraviť s kľudným svedomím Slovinsko vyňatím ?
ďakujem

Ak je to pre Teba výhodnejšie tak áno.
ALEXOLIVER
05.03.11,15:05
dobrý deň, chcem sa spýtať na ročné zúčtovanie dane pre cudzinca. Firma zamestnáva francúzskeho občana od mája 2010 u nás na Slovensku, spĺňa teda podmienku 183 dní. Francúzsko patrí medzi krajiny vyňatých príjmov. Chcem sa spýtať, musí takýto zamestnanec podať daňové priznanie na Slovensku, alebo mu môže urobiť zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane? Do mája pracoval vo Francúzsku, má na to aj doklady. Ďakujem za odpovede.
Marína
05.03.11,16:40
dobrý deň, chcem sa spýtať na ročné zúčtovanie dane pre cudzinca. Firma zamestnáva francúzskeho občana od mája 2010 u nás na Slovensku, spĺňa teda podmienku 183 dní. Francúzsko patrí medzi krajiny vyňatých príjmov. Chcem sa spýtať, musí takýto zamestnanec podať daňové priznanie na Slovensku, alebo mu môže urobiť zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane? Do mája pracoval vo Francúzsku, má na to aj doklady. Ďakujem za odpovede.
Nie, nemusí podať DP, na jeho žiadosť mu zamestnávateľ môže urobiť ročné zúčtovanie dane. Následne nerezidentný daňovník alebo platiteľ dane(zamestnávateľ) požiada správcu dane o vydanie potvrdenia o zaplatení dane z príjmu. To bude podkladom pre priznanie a súčasne aj vyňatie príjmu z celosvetových príjmov priznávaných vo Francúzsku.
Viď pokyn DR SR v prílohe.
ALEXOLIVER
05.03.11,17:33
ďakujem pekne za odpoveď Marína. A ročné zúčtovanie dane sa mu bude robiť len z príjmov na Slovensku dosiahnutých od mája 2010 bez francúzskych príjmov? A keď správca dane vydá potvrdenie o zaplatení dane z príjmu, zostáva to vo firme zamestnávateľovi? A pre francúzskeho občana sú týmto daňové povinnosti kompletne vysporiadané, alebo má ešte nejaké povinnosti? Ospravedlňujem sa za otázky, no ešte som sa s takýmto prípadom nestretla.
Marína
05.03.11,20:23
ďakujem pekne za odpoveď Marína. A ročné zúčtovanie dane sa mu bude robiť len z príjmov na Slovensku dosiahnutých od mája 2010 bez francúzskych príjmov? Áno, len z príjmov dosiahnutých na území SR. A keď správca dane vydá potvrdenie o zaplatení dane z príjmu, zostáva to vo firme zamestnávateľovi? Nie, odovzdá sa zamestnancovi, veď je to potvrdenie, ktorým preukazuje správcovi dane vo FR, aký príjem na našom území dosiahol. A pre francúzskeho občana sú týmto daňové povinnosti kompletne vysporiadané, alebo má ešte nejaké povinnosti? Ročným zúčtovaním dane sú voči nášmu štátnemu rozpočtu vysporiadané, nie však voči FR, tam musí priznať celosvetový príjem, teda v ňom zahrnutý aj príjem dosiahnutý na území SR. * Ospravedlňujem sa za otázky, no ešte som sa s takýmto prípadom nestretla.
Odpoveď modrou.
* Je to už nad rámec otázky, pretože ja zákon o dani z príjmu FR neovládam. Toto už nie je zamestnávateľov problém ale daňovníka, aby sa v krajine, ktorej je rezidentom, s tým vysporiadal.
ALEXOLIVER
06.03.11,08:43
ďakujem veľmi pekne za odpovede, veľmi pomohli.
Hepi
12.03.11,15:52
Synovec pracuje v Rakúsku. Je ženatý, majú jedno spoločné dieťa a dve má manželka z prvého manželstva. Ide o to, že keď si podá DP na Slovensku, mal by mať nárok na daňový bonus. A pýtal sa ma, či si može uplatniť všetky tri deti alebo iba to spoločné. Trvalý pobyt majú spoločný a jeho manželka je toho času na MD. Poradí niekto?
Melnick
12.03.11,17:55
Áno, DB si môže uplatniť na všetky tri deti. Ináč by sa posudzoval nárok na DB, keby neboli manželia.;)
Hepi
12.03.11,18:19
Áno, DB si môže uplatniť na všetky tri deti. Ináč by sa posudzoval nárok na DB, keby neboli manželia.;)

Díky moc. Takže, keby som mu pomohla s DP, jeho príjmy budú vyňaté, to znamená, že nebude mať žiadnu daňovú povinnosť, ale nárok na daňový bonus zostane? Takto tobude správne?
Melnick
12.03.11,18:22
áno
Melnick
12.03.11,18:23
Ak budeš vypĺňať cez stránku DRSR, nezľakni sa, ak Ti vyjde pri vyňatých príjmoch povinnosť platiť daň. :)Je tam chyba, dúfam,že ju čoskoro odstránia.:cool:
Hepi
12.03.11,18:26
Nebudem vyplňať cez stránku DRSR,lebo oni ma hneď dopletú. A ešte raz ďakujem.
Hepi
14.03.11,15:02
A už som tu zasa. Synovec priniesol tlačivo a či mu to teda vypíšem. Prosím o kontrolu, či to mám dobre.
riadok 36 - základ dane
riadok 37 - odpočet na daňovníka
riadok 44 - základ dane
riadok 45 - daň
riadok 46 - úhr vyňatých príjmov
riadok 47 - základ dane = 0
riadok 48 - daň = 0
riadok 55 - nárok na DB
riadok 56 - daň = 0
riadok 59 - suma DB na poukázanie
Bude to prosím takto dobre vypísané?
Theo
14.03.11,17:23
Ano-stačí.

Nejakú pomoc by som aj ja potreboval.2 osoby pracovali vlani v Holandsku.Jeden mal vyplatené za 12 mesdiacov9000 € druhý za 5 mesiacov 1500€.Na takúto dobu majú potvrdenie od zamestnavateľa,ktorý sidli na Slovensku.Lenže nerozumiem,prečo je to potvrdenie písané po holandky?take vyrazy ako:Loon voor LH-to by mala byť hrabá mzda.Ani jeden nemá zrazenú žiadnu daň-podľa potvrdení.Ako na to?
Dodatok/k hol potvrdeniu:zasielame potvrdenieo zrazených daniach v Holansku za rok 2010.A ine info nič.Žeby Verekemde arbeidskorting bola zrazená daň?Aj to je len 1x na 36€/ Inde nikde nepracovali.A zamest.premia?Na to asi nemajú nárok.

--------------------------------------------------------------------------------
Marína
14.03.11,18:35
Nech sa páči slovník holandských výrazov týkajúcich sa zamestnania (http://www.eutaxservice.eu/index.php?go=slownik).
nadka1
15.03.11,07:57
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších - známy mal živnosť do 30. 6. 2010, odvtedy je pozastavená, odišiel pracovať do Holandska cez agentúru. Na Slovensku podá daňové priznanie, do ktorého zahrnie aj príjmy z Holandska, použije vyňatie. Akým spôsobom by si mohol uplatniť vrátenie daní z príjmov v Holandsku? Je slobodný,bezdetný, v zahraničí pracoval nad 183 dní.
ZUZULAZU
15.03.11,10:22
Zdravim,

chcem sa len uistit, ci to chapem presne:
moj znamy zije v Rakusku uz 3 roky, je tam zamestnany, trvaly pobyt ma vsak na Slovensku.Vychadza mi, ze je rezidentom Rakuska, na Slovensku ziadne prijmy nema.Cize podla mna na Slovensku nemusi podavat danove priznanie? Je to spravne?
dakujem
mysimis
15.03.11,12:34
Zdravim,

chcem sa len uistit, ci to chapem presne:
moj znamy zije v Rakusku uz 3 roky, je tam zamestnany, trvaly pobyt ma vsak na Slovensku.Vychadza mi, ze je rezidentom Rakuska, na Slovensku ziadne prijmy nema.Cize podla mna na Slovensku nemusi podavat danove priznanie? Je to spravne?
dakujem

Ak má na to papier, že je rezidentom Rakúska, tak na Slovensku nemusí podávať DP.
nadka1
15.03.11,13:42
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších - známy mal živnosť do 30. 6. 2010, odvtedy je pozastavená, odišiel pracovať do Holandska cez agentúru. Na Slovensku podá daňové priznanie, do ktorého zahrnie aj príjmy z Holandska, použije vyňatie. Akým spôsobom by si mohol uplatniť vrátenie daní z príjmov v Holandsku? Je slobodný,bezdetný, v zahraničí pracoval nad 183 dní.
pripomínam,skúste poradiť, ďakujem pekne
mysimis
15.03.11,13:48
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších - známy mal živnosť do 30. 6. 2010, odvtedy je pozastavená, odišiel pracovať do Holandska cez agentúru. Na Slovensku podá daňové priznanie, do ktorého zahrnie aj príjmy z Holandska, použije vyňatie. Akým spôsobom by si mohol uplatniť vrátenie daní z príjmov v Holandsku? Je slobodný,bezdetný, v zahraničí pracoval nad 183 dní.

kuk sem: http://www.eutaxservice.eu/?gclid=CImD8_fa0KcCFYgh3wod1l9FEw
Marína
15.03.11,13:50
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších - známy mal živnosť do 30. 6. 2010, odvtedy je pozastavená, odišiel pracovať do Holandska cez agentúru. Na Slovensku podá daňové priznanie, do ktorého zahrnie aj príjmy z Holandska, použije vyňatie. Akým spôsobom by si mohol uplatniť vrátenie daní z príjmov v Holandsku? Je slobodný,bezdetný, v zahraničí pracoval nad 183 dní.
Ak má nárok na vrátenie dane, jedine podaním DP v Holandsku, daň predsa odvádzal do ich štátneho rozpočtu a vrátiť sa mu môžu len z toho istého "koša".
ZUZULAZU
15.03.11,14:07
Dakujem. A ten papier ze je rezidentom rakuska ma mat odkial? z rakuska, z danoveho úradu??
Marína
15.03.11,14:10
Dakujem. A ten papier ze je rezidentom rakuska ma mat odkial? z rakuska, z danoveho úradu??
Požiada DÚ v Rakúsku o Ansässigkeitsbestätigung. Pozri vzor tlačiva č. MF SR 651-1-97 vo FS 15/1997 (http://www.finance.gov.sk/Documents/Financny_spravodajca%281997_1998%29.pdf)str. 632(strana v súbore 589)
mysimis
15.03.11,14:13
Na stránke rakúskeho DÚ je na to tlačivko L1.
ZUZULAZU
15.03.11,14:31
Jaj, velmi dakujem. Cize rakusky DU mu to potvrdi, a on ma povinnost to odovzdat na nas DU?
Marína
15.03.11,15:21
Jaj, velmi dakujem. Cize rakusky DU mu to potvrdi, a on ma povinnost to odovzdat na nas DU?
Tým, že má trvalý pobyt na Slovensku, tiež ak by požiadal náš DÚ, potvrdil by mu, že je našim rezidentom. Rakúsky DÚ mu potvrdí z titulu zdržiavania sa na ich území viac ako 183 dní v roku.
Kvôli tomu, ak si min. dva štáty nárokujú na to, že daňovník je ich rezidentom, uzatvárajú medzi sebou zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi RR a SR čl. 4 (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-rakusko) sú presne stanové kritéria pre určenie zmluvného štátu, kde má FO daňový domicil. Kritéria určené v čl. 4 sa striktne musia posudzovať v poradí, v akom sú uvedené a to od stáleho bytu až po štátnu príslušnosť.
Ak ťa to zaujíma, pozri si tému http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html

U daňovníka, o ktorom píšeš, je zjavný predpoklad, že je rezidentom RR, ale je to na ňom, aby posúdil podľa už spomínaných kritérií.
Theo
15.03.11,17:48
ďakujem ,
ja si ale myslím,že ak pracoval v holadsku a nemal zrazené žiadne zražky,mal by podať DP v SR.Na hol.potvrdeniach je uveneá len výška hrubej mzdy.Ale aj to je podpísane zamestnavateľom z SR.
ZUZULAZU
15.03.11,19:19
Tým, že má trvalý pobyt na Slovensku, tiež ak by požiadal náš DÚ, potvrdil by mu, že je našim rezidentom. Rakúsky DÚ mu potvrdí z titulu zdržiavania sa na ich území viac ako 183 dní v roku.
Kvôli tomu, ak si min. dva štáty nárokujú na to, že daňovník je ich rezidentom, uzatvárajú medzi sebou zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi RR a SR čl. 4 (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-rakusko) sú presne stanové kritéria pre určenie zmluvného štátu, kde má FO daňový domicil. Kritéria určené v čl. 4 sa striktne musia posudzovať v poradí, v akom sú uvedené a to od stáleho bytu až po štátnu príslušnosť.
Ak ťa to zaujíma, pozri si tému http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html

U daňovníka, o ktorom píšeš, je zjavný predpoklad, že je rezidentom RR, ale je to na ňom, aby posúdil podľa už spomínaných kritérií.
Marina,dakujem.
Prestudovala som si vsetko.
Vychadza mi , ze on je jednoznacne rezidentom RR.Ma tam prenajaty byt,pracu,a aj podla ostatnych kriterii. Na SLovensko chodi tak 4krat rocne.Cize z to mi vychadza, ze povinnost podavat DP na Slovensku nema.
Staci teda ak si vypyta z rakuskeho DU potvrdenie a v pripade ze DU na Slovensku ho vyzve sa tym potvrdenim obhaji, ze je nerezidentom SR a teda nema povinnost podavat DP?? Aspon ja som to takto pochopila.
nadka1
16.03.11,08:36
ďakujem ,
ja si ale myslím,že ak pracoval v holadsku a nemal zrazené žiadne zražky,mal by podať DP v SR.Na hol.potvrdeniach je uveneá len výška hrubej mzdy.Ale aj to je podpísane zamestnavateľom z SR.
Ďakujem všetkým za pomoc, tiež si myslím, že DP má podať v SR, zvlášť, keď mal živnosť, ale otázka je,či môže podať DP aj v Holandsku alebo akým spôsobom získa naspäť časť zaplatených daní. Podľa jeho tvrdenia tí, čo DP v SR nepodajú, dostanú z Holandska pekné eurá naspäť. Vďaka za všetky rady. Asi som reagovala na iný príspevok,tak sorry.
bea
23.03.11,13:22
Áno, DB si môže uplatniť na všetky tri deti. Ináč by sa posudzoval nárok na DB, keby neboli manželia.;)
Dcéra pracuje od 11.2010 v ČR, na Slovensku podáva DP. Ja som myslela, že nemôže si uplatniť DB, lebo na ňu platí:
§33 ods. 10
Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

Teraz neviem, či je to rozdiel, keď sú manželia a keď je len matka s dieťaťom. Alebo ako tomu mám rozumieť? Ešte som takéto DP, kde by mohol byť DB nerobila.
tinkas
23.03.11,13:28
Dcéra pracuje od 11.2010 v ČR, na Slovensku podáva DP. Ja som myslela, že nemôže si uplatniť DB, lebo na ňu platí:
§33 ods. 10
Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

Teraz neviem, či je to rozdiel, keď sú manželia a keď je len matka s dieťaťom. Alebo ako tomu mám rozumieť? Ešte som takéto DP, kde by mohol byť DB nerobila.



ak je daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosť na SVK pozri http://www.porada.sk/t164094-danovy-bonus-a-prijem-z-cr.html
bea
23.03.11,13:35
Vďaka, ja som až teraz začala čítať príspevky k tejto téme a zistila som,že sa orientujem v tejto problematike úplne zle. Veď ja som to úplne poplietla :)
zuzulikn2
23.03.11,22:55
Dobrý večer, prosim Vas o radu v nasledujucej situaci. Pracujem v Rakusku, trvalý pobyt mam v SR, v rakusku zamestnavatel odvádza dane a podava DP, či ho mám podat aj tu a či si možem uplatnit danový bonus na dve deti. Dakujem za skoré odpovede
tinkas
24.03.11,06:58
Dobrý večer, prosim Vas o radu v nasledujucej situaci. Pracujem v Rakusku, trvalý pobyt mam v SR, v rakusku zamestnavatel odvádza dane a podava DP, či ho mám podat aj tu a či si možem uplatnit danový bonus na dve deti. Dakujem za skoré odpovede



http://www.porada.sk/t164094-danovy-bonus-a-prijem-z-cr.html
mysimis
24.03.11,08:15
Dobrý večer, prosim Vas o radu v nasledujucej situaci. Pracujem v Rakusku, trvalý pobyt mam v SR, v rakusku zamestnavatel odvádza dane a podava DP, či ho mám podat aj tu a či si možem uplatnit danový bonus na dve deti. Dakujem za skoré odpovede

Ak si rezidentom SR tak si povinná podať DP za celosvetové príjmy. Ak podáš DP a splníš podmienky na priznanie daňového bonusu tak si ho môžeš uplatniť.
HankaH
24.03.11,10:53
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnankyňa pracujúca celý rok v ČR s trvalým pobytom na Slovensku je rezidentom ČR. Zamestnávateľ v ČR jej vystavil ročné zúčtovanie dane. Má nejaké povinnosti aj voči SR? Musí mať nejaké potvrdenie o tom, že je rezidentom ČR?
Palito&LilDevil
25.03.11,13:23
Dobry den,
potrebovala by som poradit. Priatel ma zmluvu s Tajvanskou firmou na sluzby, kt. vykonava tu na SVK, raz rocne mu ich vyplatia priamo v EUR, treba to davat do DP? Ak ano kam? Dan sa z toho strhava? ALebo len ked mu vide ze prekrocil odpocitatelnu polozku?
Ma DP typ B.
Dakujem za skoru radu.
Palito&LilDevil
28.03.11,10:24
Moze mi prosim niekto poradit? Cas sa krati.
psps
01.04.11,12:26
Po funuse:
Prosím poradiť. Danovník mal príjem z ČR za mesiace 9-12/2010 zo zamestnania a za 5/2010 príjem z dohody na Slovensku.
Vypisuje typ A.
Príjem zo zahraničia robím 1.raz a potrebujem poradiť s českým potvrdením:
Uhrn zúčtovaných příjmu 1081,79 E (prepočítané ročným priemerným kurzom 25,284)
Príjmy obdržené 1081,79 E
Uhrn povinneho poistneho z príjmu 367,90 E
základ dane 1449,69 E
skutečne sražená záloha na daň 26,10 E
záloha na daň 26,10 E
slovenské potvrdenie:
úhrn príjmov §43 140,-E
daň 26,60 E
Musí si podľa týchto príjmov podať DP?
Ak ano, tak do r. 32 dám 1449,69 + 140 ?
do r. 33a 367,90
do r. 34 1221,79
a na riadku 46 sa aká suma vypíše?
veľmi ďakujem za pomoc.
Katarina
01.04.11,12:40
Po funuse:
Prosím poradiť. Danovník mal príjem z ČR za mesiace 9-12/2010 zo zamestnania a za 5/2010 príjem z dohody na Slovensku.
Vypisuje typ A.
Príjem zo zahraničia robím 1.raz a potrebujem poradiť s českým potvrdením:
Uhrn zúčtovaných příjmu 1081,79 E (prepočítané ročným priemerným kurzom 25,284)
Príjmy obdržené 1081,79 E
Uhrn povinneho poistneho z príjmu 367,90 E toto bude asi poistné zamestnávateľa a nie zamestnanca. Poistné zamestnanca je 11 % z príjmu
základ dane 1449,69 E
skutečne sražená záloha na daň 26,10 E
záloha na daň 26,10 E
slovenské potvrdenie:
úhrn príjmov §43 140,-E
daň 26,60 E
Musí si podľa týchto príjmov podať DP?
Ak ano, tak do r. 32 dám 1449,69 + 140 ?
do r. 33a 367,90
do r. 34 1221,79
a na riadku 46 sa aká suma vypíše?
veľmi ďakujem za pomoc.

Toto je môj názor. Poistné zamestnanca by mal byť uvedený ak sa dobre pamätám na r. 18. Ak je na tomto riadku náhodou nula, to bol aj môj prípad zožeňte mzdový list.
cayane
03.02.12,07:28
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť: známa pracovala minulý rok pol roka na Slovensku TPP, pracovný pomer ukončila a odcestovala do Nemecka kde pracuje pre na TPP. V Nemecku si ide urobiť danové priznanie za príjem čo zarobila u nich. U nás jej idem urobit danové priznanie z príjmu za pol roka čo tu bola. Čo potrebujem od nej doložiť za druhý pol rok čo bola v Nemecku aby som urobila danové? Idem jej urobit danové priznanie A.
AdaMtiM
21.02.13,07:01
Prosím o radu. Pozerala som Zmluvu o Z2Z so Švajčiarskom, ale aj tak nemám jasno. Príjem zo závislej činnosti zo Švajčiarska vysporiadam v priznaní v SR cez zápočet dane alebo môžem použiť metódu vyňatia príjmov? Keďže tam je daň menšia ako tu, pri zápočte jej vznikne v SR nedoplatok dane...pri vyňatí táto situácia nenastane. Ďakujem.
Xanti
21.02.13,07:07
Prosím o radu. Pozerala som Zmluvu o Z2Z so Švajčiarskom, ale aj tak nemám jasno. Príjem zo závislej činnosti zo Švajčiarska vysporiadam v priznaní v SR cez zápočet dane alebo môžem použiť metódu vyňatia príjmov? Keďže tam je daň menšia ako tu, pri zápočte jej vznikne v SR nedoplatok dane...pri vyňatí táto situácia nenastane. Ďakujem. No nemôžeš vyňať príjmy ... musíš robiť zápočet dane
http://www.finance.sk/dane/informacie/prijmy-zo-zahranicia/zamedzenie-dvojiteho-zdanenia/


Švajčiarska konfederácia
127/1998
zápočet dane (http://www.finance.sk/dane/informacie/prijmy-zo-zahranicia/metoda-zapoctu-dane/)






Je to logické, štát chce profitovať z práce v zahraničí, a vyňatie príjmov sa robí ak je v štáte vyššia daň ako na SVK . Zápočet všade tam kde je daň nižšia.
Takže bude musieť doplácať daň na svk dotyčný.
AdaMtiM
21.02.13,07:19
Ďakujem. Tiež som to z tej zmluvy tak pochopila, že jedine zápočet a vznikne nedoplatok - je to logické všetko čo píšeš. Ale našla som tu iné odpovede, preto pátram : http://www.porada.sk/t48773-p4-prijem-zo-svajciarska.html
Ale možnože možnosť voľby pri príjme z pracovnej zmluvy zo zahraničia je tá možnosť voľby len podľa starších platných verzií zákona..alebo ? Vďaka za trpezlivosť.
Xanti
21.02.13,07:39
Ďakujem. Tiež som to z tej zmluvy tak pochopila, že jedine zápočet a vznikne nedoplatok - je to logické všetko čo píšeš. Ale našla som tu iné odpovede, preto pátram : http://www.porada.sk/t48773-p4-prijem-zo-svajciarska.html
Ale možnože možnosť voľby pri príjme z pracovnej zmluvy zo zahraničia je tá možnosť voľby len podľa starších platných verzií zákona..alebo ? Vďaka za trpezlivosť. Tak teraz som zmätená aj ja. Hádam poradí niekto skúsenejší .
kn-alka
21.02.13,07:45
Ešte stále je platné, že si môže metódu zdanenia daňovník vybrať, ktorá je výhodnejšia:

Zákon o dani z príjomov

§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia


(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len "zmluva"), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy s výnimkou uvedenou v odseku 3 písm. c). Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na eurocenty nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.

(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

(4) Ak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou s neobmedzenou daňovou povinnosťou, fyzická osoba alebo právnická osoba vrátane stálej prevádzkarne, vyplatila, poukázala alebo pripísala úrokový príjem (§ 49a ods. 7) v štátoch a závislých územiach podľa prílohy č. 3 a preukázateľne zrazila daň z tohto úrokového príjmu136b) v súlade s právne záväzným aktom Európskej únie upravujúcim zdaňovanie príjmov fyzických osôb z úspor v podobe výplat úrokov, započíta sa táto daň na úhradu dane do výšky, v ktorej môže byť zrazená podľa tohto zákona. Ak takto zrazená daň fyzickou osobou alebo právnickou osobou vrátane stálej prevádzkarne z úrokového príjmu136b) je vyššia ako celková daňová povinnosť daňovníka, rozdiel sa považuje za daňový preplatok.126) Ak bola daňovníkovi súčasne zrazená z úrokového príjmu plynúceho zo zdrojov v zahraničí aj daň podľa zmluvy alebo daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj tohto príjmu, postupuje v tomto prípade pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa odsekov 1 až 3.
kn-alka
21.02.13,07:46
má možnosť uplatniť si vyňatie príjmov, viď § 45 zákona o dani z príjmov
AdaMtiM
21.02.13,07:53
Aj keď je v zmluve so Švajčiarskom uvedené, že sa použije metóda zápočtu, môžem použiť vyňatie? Takže nepostupujem podľa §45. odst.1 ale podľa odst. 3, písm.c.. Lebo navzájom si tie odstavce odporujú. Pochopte ma, nerada by som známej narobila problémy ak jej to neurobím dobre, preto som taká opatrná....vďaka.
AdaMtiM
21.02.13,07:57
Ešte stále je platné, že si môže metódu zdanenia daňovník vybrať, ktorá je výhodnejšia:

Zákon o dani z príjomov

§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia


(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len "zmluva"), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy s výnimkou uvedenou v odseku 3 písm. c). Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na eurocenty nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.

(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

(4) Ak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou s neobmedzenou daňovou povinnosťou, fyzická osoba alebo právnická osoba vrátane stálej prevádzkarne, vyplatila, poukázala alebo pripísala úrokový príjem (§ 49a ods. 7) v štátoch a závislých územiach podľa prílohy č. 3 a preukázateľne zrazila daň z tohto úrokového príjmu136b) v súlade s právne záväzným aktom Európskej únie upravujúcim zdaňovanie príjmov fyzických osôb z úspor v podobe výplat úrokov, započíta sa táto daň na úhradu dane do výšky, v ktorej môže byť zrazená podľa tohto zákona. Ak takto zrazená daň fyzickou osobou alebo právnickou osobou vrátane stálej prevádzkarne z úrokového príjmu136b) je vyššia ako celková daňová povinnosť daňovníka, rozdiel sa považuje za daňový preplatok.126) Ak bola daňovníkovi súčasne zrazená z úrokového príjmu plynúceho zo zdrojov v zahraničí aj daň podľa zmluvy alebo daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj tohto príjmu, postupuje v tomto prípade pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa odsekov 1 až 3.

Podčiarknuté si odporuje.... odst. 1 hovorí : že sa postupuje podľa toho čo je uvedené v zmluve. A odst. 3 sa odvoláva práve na odst.1....ale to si odporuje, tak ja už fakt neviem....
kn-alka
21.02.13,08:01
Už 3 roky takto robím DP, netrápim sa so zápočtom dane, ale hneď automaticky uplatňujem vyňatie príjmu pri príjme z EÚ.
Ani nepozerám s ktorým štátom je aká zmluva. Vyňatie je vždy výhodnejšie.
kn-alka
21.02.13,08:08
Našla som toto, je to síce z roku 2010, ale stále je to platné, zákon sa v tomto nemenil.
Je to z drsr.sk

Strana 24:
Daňovník s príjmami zo zahraničia

1. Otázka:
Som občan SR a celý rok 2010 som bol zamestnaný v inom štáte. V SR nemám žiadne príjmy. Som povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO v SR ?

Odpoveď:
Ak je občan SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (napr. trvalý pobyt má v SR), predmetom jeho dane sú príjmy (zo závislej činnosti) plynúce zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí. Ak daňovník dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 2 012,85 eura, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A. Pre zamedzenie dvojitého zdanenia sa uplatní metóda podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a štátom, v ktorom bol daňovník zamestnaný, alebo metóda vyňatia, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Prílohou daňového priznania sú doklady preukazujúce výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a výšku zaplatenej dane.
Anik
21.02.13,08:09
Už 3 roky takto robím DP, netrápim sa so zápočtom dane, ale hneď automaticky uplatňujem vyňatie príjmu pri príjme z EÚ.
Ani nepozerám s ktorým štátom je aká zmluva. Vyňatie je vždy výhodnejšie.
súhlasím s tebou, čo sa týka príjmu podľa § 5 ak je nejaké potvrdenie o príjme aj keď nie je stiahnutá daň tak použijem vyňatie ak je to však príjem zo živnosti tam je väčší problém
kn-alka
21.02.13,08:14
príjem zo zahr.živnosti som ešte nemala, takže som to zatial neriešila.
AdaMtiM
21.02.13,08:14
Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc a rady. Ste super. Dám teda vyňatie....
Emika
23.02.13,15:07
Dobrý deň,

potrebujem poradit co potrebujem k podaniu dan. priznania.
Osoba - trvaly pobyt v SR, dlhodobo zije a pracuje v UK. Tak isto jeho manzelka, dieta navstevuje anglicku skolu. Pretoze namal potvrdenu rezidenci z anglicka,pre istotu podával DP typ A s uplatnenim metody vynatia prijmov.
Od konca r. 2011 je "SZCO" v UK. Vraj tam nemusi podavat ziadne priznanie pretoze neprekroci urcitu hranicu príjmu. Ale co na Slovensku?
Ďakujem vopred za akukolvek odpoved.
mondes
23.02.13,22:18
Ahojte, aj ja Vás prosím o radu ohľadom príjmov zo zahraničia. Známy v r. 2012 pracoval 5 mesiacov v Nemecku cez jedného Slováka a cez nemeckú agentúru. Tu na SK mal celý rok živnosť. Pred nástupom do Nemecka si vybavil tlačivo "101". Príjmy z Nemecka mal cca. 5500 Eur, avšak nevystavoval žiadnu faktúru. Ten Slovák, za ktorého robil, zrejme mal zmluvu s nem. agentúrou na určitú sumu a známemu vyplácal len časť.( províziu si nechával). Teraz trvá na tom, že známy má podať DP v Nemecku. Ale pýtam sa, na základe čoho má podať DP, ak nevystavoval žiadne faktúry?(ten Slovák to nevyžadoval). Takže je známy povinný podať DP aj v Nemecku, keď mal slovenskú živnosť a v Nemecku sa zdržal menej ako 183 dní. Ďakujem.
Santal11
28.02.13,16:59
dobry den,
poprosila by som o jednu prosbu.
zamestnanec na slovensku cely rok 2012
v ceskej republike prijem statutara.
na slovensku si musi podat danove priznanie z celosvetovych prijmov. pouzijem tlacivo Typ A, ak sa nemylim.

moze mu vyjst preplatok na dani, z dovodu pouzitia metody vynatia prijmov?
ak by som mu spracovala rocne zuctovanie dane tak zo slovenskych prijmov ma par centov nedoplatok.
na nezdanitelnu cast uz nema narok.

v cechach je uvedeny prijem zdaneny zvlastnou sadzbou dane. kde uvedenu dan uvadzam v danovom priznani?


Vopred dakujem za vsetky odpovede.
gepi
28.02.13,17:57
Dobry den,

co sa pri prijme zo zahranicia uvadza do prilohy IX formulara A? Zamestnavatel alebo druh cinnosti?
Dakujem
Anik
28.02.13,19:32
V roku 2012 som mal príjmy zo zahraničia- z ktorého štátu
na prepočet napr. Česko,Anglicko som použil napr. priemerný ročný kurz - napíšem
pri zdanení som použil metódu vyňatia
ja tam píšem aj sumy a prepočet
Hepi
02.03.13,14:41
Pekný deň prajem. Už som tu zasa. Chcem poprosiť o radu. Minulý rok som synovcovi, ktorý pracuje v Rakúsku, robila daňové priznanie. Vôbec si nepamätám, či som vypisovala aj oddiel V. - výpočet základu dane alebo či stačí v tomto prípade vypísať iba oddiel VI. výpočet dane s tým, že príjmy zo zahraničia budú vyňaté.
Hepi
03.03.13,11:15
Pekný deň prajem. Už som tu zasa. Chcem poprosiť o radu. Minulý rok som synovcovi, ktorý pracuje v Rakúsku, robila daňové priznanie. Vôbec si nepamätám, či som vypisovala aj oddiel V. - výpočet základu dane alebo či stačí v tomto prípade vypísať iba oddiel VI. výpočet dane s tým, že príjmy zo zahraničia budú vyňaté.

Aj mi, prosím, niekto poradí?
veronikasad
03.03.13,11:20
Pekný deň prajem. Už som tu zasa. Chcem poprosiť o radu. Minulý rok som synovcovi, ktorý pracuje v Rakúsku, robila daňové priznanie. Vôbec si nepamätám, či som vypisovala aj oddiel V. - výpočet základu dane alebo či stačí v tomto prípade vypísať iba oddiel VI. výpočet dane s tým, že príjmy zo zahraničia budú vyňaté.
Kopiu DP si mu nerobila ?

Ano - vypisuješ odd. V aj pri príjmoch zo zahraničia.
Hepi
03.03.13,11:25
Ďakujem, urobila som to tak, ale nebola som si istá, či to robím dobre.
holubička1
14.03.13,09:32
Už 3 roky takto robím DP, netrápim sa so zápočtom dane, ale hneď automaticky uplatňujem vyňatie príjmu pri príjme z EÚ.
Ani nepozerám s ktorým štátom je aká zmluva. Vyňatie je vždy výhodnejšie.
kn-alka, prosím ťa m ako je to z príjmami z nemecka, kam dávaš tkzv. kostolovú daň, solidárny príspevok, a je možné že sa ponižuje odpočítateľná položka aj keď príjmu na Sk boli len 2000, že ak zamestnanec ktorý pracoval na slovensku 2 mesiace a potom v nemecku , kde zarobil cca 28 000 eur - takže môže vyjsť doplácanie dane??? nechapem to
kn-alka
14.03.13,09:39
Žiaľ pri takýchto vysokých príjmoch sa skracuje nezdaniteľná časť základu dane, preto vychádza platiť daň.

Čo sa týka kostolovej dane a solidárneho príspevku neviem poradiť, možno sa ozve niekto skúsenejší.
Môj osobný názor: kostolová daň nemá nič spoločné s daňou z príjmu, a ani solidárny príspevok nepatrí medzi poistné.
holubička1
14.03.13,09:41
ďakujem veľmi pekne.
Maria129
25.03.13,12:27
ahojte, prosím o radu. Kamoška skončila školu a pracovala na dohodu o vykonaní práce od 6-9mesiaca 2012. Avšak prekročila limit a neevidovali ju na úrade...v takomto prípade musí mať nejaké potvrdenie k danovému od úradu alebo čestné prehlásenie stačí napísať...v 10 mesiaci šla do anglicka a robí tam až doteraz. Poslala mi príjmy z anglicka..spočítam všetky sumy na výplatných páskach a vydelím kurzom-môžem dať aj kurz ku 31,12,2012? a príjmy v hrubom alebo po odpočítaný poistenia mám zadať do danového? a ešte poslednú pásku má zo 4,1,2013 tam sú zahrnuté tri dni z decembra aj to tam treba dať? lebo nevem ako to vyrátať... :/ Viete mi niekto pomôcť? budem moc moc vdačná !!!! ĎAKUJEM !! :)
Anik
25.03.13,12:45
z SVK priložíš potvrdenie o zdaniteľnej mzde nič viac, čo sa týka anglicka sčítaš všetky príjmy, to isté aj odvody prepočítaš hoc aj priemerným ročným kurzom a príjmy pripočítaš k SVK
to isté spravíš aj s odvodmi
anglické príjmy vyjmeš, aby sa z toho nezaplatila daň. V oddieli IX. uvedieš že sa jedná o príjmy z anglicka a príslušný pokec
ja osobne prikladáím aj prekopírované anglické pásky
Maria129
25.03.13,18:31
a priemerný kurz nájdem na NBS? to mám bať k 31.12.2012?


z SVK priložíš potvrdenie o zdaniteľnej mzde nič viac, čo sa týka anglicka sčítaš všetky príjmy, to isté aj odvody prepočítaš hoc aj priemerným ročným kurzom a príjmy pripočítaš k SVK
to isté spravíš aj s odvodmi
anglické príjmy vyjmeš, aby sa z toho nezaplatila daň. V oddieli IX. uvedieš že sa jedná o príjmy z anglicka a príslušný pokec
ja osobne prikladáím aj prekopírované anglické pásky
Maria129
25.03.13,19:43
riadok 46 sa mi vysvietil v edanich.... ze je tam chyba ako mám dalej postupovať??