JanaJB
05.02.08,14:20
Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Tweety
05.02.08,13:21
Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Z celkovej HM. Pridám link:
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html
Petra29
05.02.08,13:22
Bez dohodárov
jana007
05.02.08,13:22
To som nepostrehla. Naozaj sa ráta SF i z náhrad?
JanaJB
05.02.08,13:23
Treba zarátať aj dohodárov?
Tweety
05.02.08,13:26
Treba zarátať aj dohodárov?
Len z HM zamestnancov. ViĎ §4 horeuvedeného zákona.
veronikasad
05.02.08,13:42
Z celkovej HM. Pridám link:
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html

tiež som si myslela, že z hrubej mzdy zamestnancov, vrátane náhrad. Programátori fy KROS sa ma snažia vyviesť z "omylu".

Tu je ich dnešné stanovisko na moje upozornenie :

V zákone o Sociálnom fonde § 4 odsek 1 znie (ako teda aj správne uvádzate):
(1) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok....

Odvolávka 3) sa však odvoláva napr. na § 118 ods. 2 Zákonníka práce, kde je definícia mzdy - "Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona, alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy,..


Kto má pravdu ?

-----------
Veronika
veronikasad
05.02.08,13:52
Ako som pozerala včerajšiu odpoveď p. Mihála v DRAK-ovi, KROS-áci majú pravdu. Napriek nejasnému zneniu novely zákona, tvorba SF zostáva aj od 1.1.08 "po starom", teda bez náhrad za dovolenku a platené volno.

---------
Veronika
Tweety
05.02.08,13:54
Ako som pozerala včerajšiu odpoveď p. Mihála v DRAK-ovi, KROS-áci majú pravdu. Napriek nejasnému zneniu novely zákona, tvorba SF zostáva aj od 1.1.08 "po starom", teda bez náhrad za dovolenku a platené volno.

---------
Veronikamimotemy
Oj, oj, takže sme sa tešili márne.
Petra29
05.02.08,14:08
Takže sa nám len posunul termín na odvod do SF a každý mesiac môžme prepočítavať výšku odvodu bez možnosti trvalého príkazu:-((
JanaJB
05.02.08,14:34
Tomu nerozumien, ako sa nám posunul termín?
Petra29
05.02.08,14:43
Prevod do SF sa uskutoční do 5 dní po dni výplaty miezd, najneskôr do konca mesiaca, v ktorom sa vyplácajú mzdy. /Doteraz 15.-ty deň príslušného mesiaca/
JanaJB
05.02.08,16:09
Dúfam, že sa odratávajú aj náhrady mzdy za sviatok.
Darana
06.02.08,09:35
Ja začínam tvoriť po prvý krát sociálny fond len teraz.

Vďaka trefným a presným radám poraďákov si mi to darí veľmi dobre.

Mám však pár nejasností a ešte vás prosím o radu:

SF tvorím v programe teraz od januára z januárovej hrubej mzdy bez náhrad....

Vyráta mi to určitú sumu...konkrétne budem pracovať s jedným údajom: 69,- Sk
Môžem to hneď dať zamestnancovi ako príspevok na stravné ako položku príplatok pred zdanením? Či ako to mám robiť? Poraďte mi prosím...vďaka
Darana
06.02.08,11:00
Prosím neviete mi niekto poradiť? Ide mi hlavne o to, či hneď ako začnem tvoriť SF - z januárovej výplaty 2008 - či ho môžem hneď použiť na čerpanie...
Minulý rok som ešte SF netvorila...
liba2
06.02.08,11:05
Prosím neviete mi niekto poradiť? Ide mi hlavne o to, či hneď ako začnem tvoriť SF - z januárovej výplaty 2008 - či ho môžem hneď použiť na čerpanie...
Minulý rok som ešte SF netvorila...áno, fond je na to aby sa čerpal.
liba2
06.02.08,11:08
Ja začínam tvoriť po prvý krát sociálny fond len teraz.

Vďaka trefným a presným radám poraďákov si mi to darí veľmi dobre.

Mám však pár nejasností a ešte vás prosím o radu:

SF tvorím v programe teraz od januára z januárovej hrubej mzdy bez náhrad....

Vyráta mi to určitú sumu...konkrétne budem pracovať s jedným údajom: 69,- Sk
Môžem to hneď dať zamestnancovi ako príspevok na stravné ako položku príplatok pred zdanením? Či ako to mám robiť? Poraďte mi prosím...vďakaIde o finančný príspevok na stravovanie ? (tento sa zdaňuje);
alebo o príspevok na stravný lístok, napr. gastrolístok (tento sa nezdaňuje).
Darana
06.02.08,11:45
Ide o príspevok na stravný lístok... akože lístok má hodnotu 70 Sk, zamestnanec zaplatí 29 Sk, zamestnávateľ 38 Sk a zo SF pôjdu 3 Sk na lístok..dúfam, že je to takto správne...no a tie 3Sk x počet lístkov...neviem kde zaradiť túto sumu - vo mzde musí niekde figurovať, alebo nie?
Tweety
06.02.08,11:49
Ide o príspevok na stravný lístok... akože lístok má hodnotu 70 Sk, zamestnanec zaplatí 29 Sk, zamestnávateľ 38 Sk a zo SF pôjdu 3 Sk na lístok..dúfam, že je to takto správne...no a tie 3Sk x počet lístkov...neviem kde zaradiť túto sumu - vo mzde musí niekde figurovať, alebo nie?
Náklady a príspevok zo SF podľa rozpisu straveniek zaúčtujeme IUD. Zrážku zamestnanca z ČM urobíme cez Výplatnú listinu.( rovnako to aj zaúčtujeme spolu s rekapituláciou miezd.)
Darana
06.02.08,11:58
Náklady a príspevok zo SF podľa rozpisu straveniek zaúčtujeme IUD. Zrážku zamestnanca z ČM urobíme cez Výplatnú listinu.( rovnako to aj zaúčtujeme spolu s rekapituláciou miezd.)


Keďže ja nerobím účtovníctvo...mohla by som si pomôcť nejakým rozpisom, kde by som si evidovala koľko je za príslušný mesiac celková tvorba SF, koľko som minula na príspevok na stravné lístky a koľko mi zostalo a prenáša sa...keďže sa to nezdaňuje stačí to viesť takto do konca roka a potom podľa toho na čo by sa využil zvyšok poprípade zdaniť..???:confused:
Tweety
06.02.08,12:07
Keďže ja nerobím účtovníctvo...mohla by som si pomôcť nejakým rozpisom, kde by som si evidovala koľko je za príslušný mesiac celková tvorba SF, koľko som minula na príspevok na stravné lístky a koľko mi zostalo a prenáša sa...keďže sa to nezdaňuje stačí to viesť takto do konca roka a potom podľa toho na čo by sa využil zvyšok poprípade zdaniť..???:confused:
Ide o PÚ? ak áno, tak SF má účet 472. Na MD účtujeme čerpanie, strana D tvorba fondu. Tak napr.tvorba z HM : 527/472 5000.-, čerpanie na stravenky 472/213 2000.- , znamená, že saldo účtu zostáva 3000.- na strane D.
Darana
06.02.08,12:12
Áno ide o PÚ - a to ja nerobím, máme na to účtovníka...budem si to takto viesť len pre seba...vrelá vďaka...
Slovenka
22.02.08,07:49
Novela 591/2007 od 1.1.2008 v § 3 ods. 2 rieši možnosť tvoriť pri splnených
podmienkach SF vo výške 1 %, tento zvýšený prídel však nie je možné
podľa § 5 zahrnúť do nákladov u podnikateľského subjektu - vysvetľujem
si to správne?
ptooo
26.02.08,12:33
Dobrý deň, na školení v I.2008 nám boli dané aj materiály ohľadne zákona o soc.fonde, kde v 4, základ na určenie ročného prídelu....je odvolávka na bo 3 prečiarknutá, že už neplatí, teda SF tvoríme z objemu všetkých HM vrátane náhrad.
Ježko
26.02.08,12:40
Ide o PÚ? ak áno, tak SF má účet 472. Na MD účtujeme čerpanie, strana D tvorba fondu. Tak napr.tvorba z HM : 527/472 5000.-, čerpanie na stravenky 472/213 2000.- , znamená, že saldo účtu zostáva 3000.- na strane D.
Ako sa účtuje tvorba a čerpanie v JEDNODUCHOM ÚČTOVNÍCTVE, konkrétne v MRP. Vďaka.
/nemáme v banke samostatný účet na SF/
liba2
26.02.08,12:45
Denda
26.02.08,12:49
Dobrý deň, na školení v I.2008 nám boli dané aj materiály ohľadne zákona o soc.fonde, kde v 4, základ na určenie ročného prídelu....je odvolávka na bo 3 prečiarknutá, že už neplatí, teda SF tvoríme z objemu všetkých HM vrátane náhrad.
Môžete prosím upresniť číselné označenia vo Vašom príspevku, že čo konkrétne neplatí?
andrej_rv
26.02.08,13:01
Dobrý deň, na školení v I.2008 nám boli dané aj materiály ohľadne zákona o soc.fonde, kde v 4, základ na určenie ročného prídelu....je odvolávka na bo 3 prečiarknutá, že už neplatí, teda SF tvoríme z objemu všetkých HM vrátane náhrad.
To, že vrátane náhrad nie je nikde v zákone o SF ani v odvolávkach na iný predpis uvedené. V zákone v § 4 ods. 1 je len "súhrn hrubých miezd a platov" s odvolávkou na §118 ods. 2 ZP:
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Pojem "hrubá mzda" nikde v platných predpisoch definovaný nie je. (Nebol ani v dnes už neplatnom zákone o mzde). Aj tam bol definovaný len pojem "mzda" v zmysle odmena za prácu. Bez náhrad za dovolenku, dočasnú práceneschopnosť, príplatkov za pracovnú pohotovosť atď.
Keďže "hrubá mzda" nie je nikde definovaná, a určite nie v zmysle hrubého zdaňovaného príjmu (mzda+náhrady+príplatky), tvrdenie, že SF po novom sa vypočítava aj z náhrad, podľa mňa nemá oporu v zákone. Minimálne rovnako správne (podľa mňa) je aj tvrdenie, že sa vypočítava tak isto ako doteraz - zo mzdy za vykonanú prácu, bez náhrad.
Ak medzitým vyšlo nejaké usmernenie napr. z MPSVaR, tak rád svoj názor opravím :).
orazel
26.02.08,14:01
Ahojte, mna by tiež zaujímala odpoved na otázku z príspevku 23, či je odvod vo výške 1% do SF možný s tým, že zvyšných 0,4% nie je VOZD.
Adalšia otázka, ked sme doteraz počítali tých 0,6% z hrubej mzdy, čiže vrátane dovoleniek, je to potrebné prepracovať?
No na zaklade zistenia tu: http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html je pri splnení určitých podmienok daných zákonom VOZD aj celé 1% odvodov do SF
no ak sa mýlím, poradte mi... dakujem
Zuzy
26.02.08,18:32
Zákon o SF , presnejšie § 3 ods. 1 písm. a/ hovorí, že povinný prídel je 0,6 až 1%, to znamená že zametnávateľ môže dať na SF aj 0,7, 0,8, 0,9 alebo aj 1 percento tiež? A všetko by išlo do VOZD?
Slovenka
26.02.08,20:11
Zákon o SF , presnejšie § 3 ods. 1 písm. a/ hovorí, že povinný prídel je 0,6 až 1%, to znamená že zametnávateľ môže dať na SF aj 0,7, 0,8, 0,9 alebo aj 1 percento tiež? A všetko by išlo do VOZD?

V § 5 ods. 1 sa v zákone píše, že nákladom je povinný prídel /§ 3 ods. 1
písm. a, t. j. 0,6 % až 1 %/ a ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b.
Z toho vyplýva, že prídel do výšky 1 % tvorený podľa § 3 ods. 2 je
daňovo uznateľným nákladom.
Rozalka
26.02.08,20:24
V § 5 ods. 1 sa v zákone píše, že nákladom je povinný prídel /§ 3 ods. 1
písm. a, t. j. 0,6 %/ a ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b.
Z toho vyplýva, že prídel do výšky 1 % tvorený podľa § 3 ods. 2 nie je daňovo uznateľným nákladom.

§ 5 Zákona o sociálnom fonde
(1) Povinný prídel podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) do fondu u zamestnávateľa, ktorého predmet činnosti je zameraný na dosiahnutie zisku, je súčasťou výdavkov (nákladov) 5).

....
(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0,6 %.


odvolávka 5)
5) § 19 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov
Slovenka
26.02.08,20:53
Rozalka, nerozumiem, čo si chcela povedať.
Ja tiež tvrdím, že podnikateľský subjekt môže podľa
§ 3 ods. 2 tvoriť ďalší prídel do výšky 1 % /pri splnení
podmienok/, ale a táto tvorba podľa môjho názoru nie je
daňovo uznateľným nákladom - viď § 5 ods. 1.

opravené 28.2.2008
Rozalka
26.02.08,21:12
Rozalka, nerozumiem, čo si chcela povedať.
Ja tiež tvrdím, že podnikateľský subjekt môže podľa
§ 3 ods. 2 tvoriť ďalší prídel do výšky 1 % /pri splnení
podmienok/, ale táto tvorba podľa môjho názoru nie je
daňovo uznateľným nákladom - viď § 5 ods. 1.
Ja to chápem tak, že môže ísť do daňových výdavkov až 1%, ak sú splnené podmienky podľa § 3 ods. 2, pretože v § 3 ods. 1) umožňuje tvoriť 0,6 až 1%.
Následne máš v § 3 ods. 2) že kedy môže byť viac ako 0,6%.
V § 19 odst. 1 ZDP (odvolávka 5) sa hovorí,


§ 19(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu.

Tým limitom rozumiem do 1% - pri splnení podmienok
0,6 % všetci, aj keď nesplnia podmienky


Zle si to vysvetľujem?
Petra29
26.02.08,21:31
Súhlasím s Rozalkou, zo zákona vypadla veta ohľadne kolektívnej zmluvy /pri tom 1%/
Darana
27.02.08,06:36
:confused::confused: trošku mimo tohto sa chcem opýtať, či príplatok za hlučné a prašné je náhradou, alebo sa zahŕňa do vym. zákadu na tvorbu soc. fondu...?? ďakujem:confused::confused:
Zuzy
27.02.08,07:19
A keď nemáme KZ, malý podnikateľ s jedným zamestnancom koľko môže tvoriť? Za minulý rok dosiahol zisk. Za odpovede ďakujem
Slovenka
27.02.08,08:12
§ 19(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu.

Tým limitom rozumiem do 1% - pri splnení podmienok
0,6 % všetci, aj keď nesplnia podmienky


Zle si to vysvetľujem?

Na základe vysvetlenia Rozalky a viacerých poraďákov som opravila
svoje predchádzajúce príspevky.
Záver: Ak podnikateľský subjekt dosiahol v predch. roku zisk a splnil
všetky daňové a odvodové povinnosti, môže tvoriť povinný prídel
podľa § 3 ods. 1 písm. a až do výšky 1 % a takto vytvorený prídel
je daňovo uznateľným nákladom.
dkleinova
27.02.08,14:26
Dobrý deň,
chcela by som sa niečo opýtať na SF, čo mi nie je jasné..totiž, nikdy som s ním v praxi nerobila...my ho tvoríme raz ročne v decembri 527/472,
221/02 / 261...
a potom stravné lístky účtujeme 55% z hodnoty lístku 527/213...neviem či je to správne, keď hore v príspevku niekto uvádzal účtovanie 472/213..ale chcem sa opýtať, keď SF vedieme na bankovom účte 221/02, treba z neho aj fyzicky cerpať? a ako sa to účtuje a v akej sume? ďakujem
liba2
27.02.08,14:38
Dobrý deň,
chcela by som sa niečo opýtať na SF, čo mi nie je jasné..totiž, nikdy som s ním v praxi nerobila...my ho tvoríme raz ročne v decembri 527/472,
221/02 / 261...
Tak toto je chyba. Pravdepodobne si si ešte neprečítala zákon o SF. Je aj tu na porade, stačí vyhľadať.
SF sa tvorí mesačne - podrobnosti v zákone. Vidím že máte aj účet v banke pre SF, tak mesačne treba previesť príslušnú sumu na účet.

a potom stravné lístky
SL najskôr obstaráte : 213/321 a 321/211, 221 platba buď v hotovosti alebo z účtu. Až pri výdaji SL zaúčtuješ:
účtujeme 55% z hodnoty lístku 527/213 neviem či je to správne,
je to správne!
ale súčasne účtuješ aj príspevok zo SF 472/213 a
pohľadávku voči zamestnancom 335/213

keď hore v príspevku niekto uvádzal účtovanie 472/213..ale chcem sa opýtať, keď SF vedieme na bankovom účte 221/02, treba z neho aj fyzicky cerpať? a ako sa to účtuje a v akej sume?
Ano, stav na účte SF v banke treba upravovať o čerpanie SF, to je práve tá suma príspevkov na SL. Je to však len prevod medzi prevádzkovým účtom v banke a účtom SF.
Samotné čerpanie SF sa však sleduje hlavne na účte 472 - ten musí mať reálny zostatok.
ďakujem
. .
dkleinova
27.02.08,14:54
par faktov som z toho nie úplne pochopila...

1. účtujem pri výdaji lístkov: 55% 527/213
a rovnakú sumu 55% 472/213? alebo akú sumu?

2. k čerpaniu SF z účtu 221/02 ako si to myslela, že je to prevod medzi účtami SF a prevádzkovým v banke?
221/01 /261 a 261 / 221/02 SF ?? mne sa to nejak nezdá..ide to naspäť na bežný účet zamestnávateľa?
liba2
27.02.08,15:01
par faktov som z toho nie úplne pochopila...

1. účtujem pri výdaji lístkov: 55% 527/213
a rovnakú sumu 55% 472/213? alebo akú sumu?
nie, predsa na SL prispievate zo SF nejakou sumou x počet vydaných SL = čerpanie zo SF na stravovanie

2. k čerpaniu SF z účtu 221/02 ako si to myslela, že je to prevod medzi účtami SF a prevádzkovým v banke?
221/01 /261 a 261 / 221/02 SF ?? mne sa to nejak nezdá..ide to naspäť na bežný účet zamestnávateľa?
prepáč že ti píšem do zadania, ale tak sa mi lepšie reaguje.
Prosím, daj informáciu, či prispievate zo SF zamestnancom na stravovanie,
a či máte pre SF otvorený osobitný účet SF v banke. ďak.
liba2
27.02.08,20:50
dkleinova,
zistila som z inej témy, kde si sa tiež pýtala na účtovanie stravných lístkov tu (http://www.porada.sk/t74381-pohaadavky-voci-zamestnancom-stravne-listky.html), " target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
že firma vôbec neprispieva na stravovanie zo sociálneho fondu. Podľa tvojej reakcie som tiež usúdila, že pre sociálny fond máte osobitný účet v banke, má analytický účet 221/02.
Aby si pochopila problematiku SF, je treba si zákon prečítať. Je to krátky zákon, ty to zvládneš. Len pozor, zákon o SF sa od 1.1.2008 zmenil. Keďže riešiš ešte záležitosti roka 2007, tak treba mať aj to predchádzajúce znenie zákona platné do 31.12.07.

Je povinnosťou zamestnávateľa tvoriť sociálny fond mesačne preddavkovo. Interným dokladom zaúčtovať preddavok 527/472. Po skončení roka vypočítať presne základ, z ktorého sa určí 0,6% tvorba SF a doúčtovať (alebo znížiť účtovanie) tak isto 527/472.

Je povinnosťou zamestnávateľa aj čerpať SF. Na aký účel, o tom sa nebudem teraz rozpisovať, všetko je v zákone, treba si ho naštudovať.
Ďalej je povinnosťou zamestnávateľa prispievať zo SF najmä na stravovanie – v roku 2007 až 30% z tvorby SF. O výške príspevku zo SF rozhoduje vedenie firmy a jeho výška je závislá aj od objemu prostriedkov v SF. Neprispievanie na stravovanie je porušenie zákona.
Príspevky možno rozvrhnúť napr. takto:
firma z nákladov (527) môže prispieť až sumou 48,95 Sk,
príspevok zo SF (472) určíte napr. 1,05 Sk ( to aby sa zaokrúhlilo 95 hal.) a
zamestnanci (335) by zaplatili 30 Sk (t.j. celú sumu bez halierov, aby sa s tým ľahšie manipulovalo) .
Nie je správny postup rozúčtovať hneď pri nákupe SL celý počet tak, ako by boli SL vydané. Týmto postupom nemáte v účtovníctve správny zostatok účtu 213-ceniny (vy máte nulu a v skutočnosti sú SL v pokladni), ďalej správnu sumu nákladov na 527-príspevky na stravovanie (v nákladoch máte sumu za všetky SL aj tie ešte nevydané), a tiež správnu sumu na 335-pohľadávky voči zamestnancom (vediete pohľadávky voči zamestnancom aj za SL, ktoré zamestnanci neprevzali). A dokola sa v tom točíš a nevieš ako z toho vyjsť von.
Odporúčam: urobiť si tabuľku na každý mesiac – menoslov zamestnancov do stĺpca a počet lístkov ktoré preberajú – dať podpísať prevzatie. SL spočítať a toto použiť ako podklad pre zaúčtovanie výdaja SL. Stačí zaúčtovať na konci mesiaca: počet vydaných SL x príspevok zamestnávateľa (teraz je to 44 Sk) 527/213 ; a pohľadávka voči zamestnancom spolu (teraz je to 36 Sk) 335/213. Keď rozhodnete o výške príspevku zo SF, zaúčtuje sa aj 472/213 – samozrejme, jednotlivé sumy budú zmenené. Takto sa dosiahne reálny stav v účtovníctve a tebe odpadnú starosti s usporiadaním účtov na konci roka.
A ešte vo vzťahu k účtu SF v banke: platí pravidlo, že zostatok tohto účtu má byť totožný so zostatkom na účte 472 v účtovníctve , teda na účte SF. Mám takú skúsenosť, že tento súlad sa len ťažko dosahuje. Všeobecne sa odporúča účet v banke zrušiť – je to len starosť navyše. Ale kým ho máte, treba sa o jeho zostatok starať. Ja by som ti odporúčala vždy po skončení mesiaca , keď bude všetko zaúčtované, z účtu 472 zistíš, o akú sumu sa fond zvýšil alebo znížil a túto sumu by som odviedla z prevádzkového účtu na účet SF – teda jednou sumou a len raz za mesiac. Usporiadala by som ho na konci roka tak k 31.12. načisto (osobne by som ho zrušila).
Ešte poznámka: ak banka účtuje na tomto účte bankové poplatky, pripisuje úroky, zráža daň a iné... toto všetko patrí do prevádzkovej časti firmy, teda platí sa to z prevádzkových prostriedkov a tiež to treba preúčtovať aspoň na konci roka na prevádzkový (alebo z prevádzkového) účet. Tieto výdavky sa nehradia zo sociálneho fondu.
Petra29
27.02.08,21:15
K tomu účtu v banke presne ako píše Liba-ak ho nezrušíte, cez rok pravidelne tvoriť, potom aspoň ku koncu 31.12. povyberať, čo bolo čerpané, aj tak k 31.12. sa 221SF a 472 nerovná kvôli úrokom a dani, toto vysporiadať v januári.
Slovenka
28.02.08,06:13
Ako sa správne účtuje tvorba SF od 1.1.2008?
Nemáme presný termín určený na výplatu miezd.
Za január 2008 sa zaúčtuje tvorba SF až po vyplatení
miezd za január, t. j. najneskôr do konca februára?
Potom sa v januárových nákladoch tvorba
SF neprejaví.
Rozumiem tomu správne?
dkleinova
28.02.08,08:11
Ďakujem Ti Libi, veľmi pekne si mi vysvetlila problematiku..prepač, že som sa doteraz neozvala a nereagovala, ale mali sme vypadok internetu a az teraz naskocil..
takze rozumiem tomu spravne, ze na konci mesiaca mam rozdiel na 472 odviest z 221/02 na 221/01 bezný účet?

a ešte si ujastním to účtovanie a sumy hlavne...
na náklady 527/213 dávam 55% SL = 44sk a Z TOHO dávam príspevok zo SF? tým pádom na 527/213 dám len napr.42 sk
a na 472/213 dám zvyšných 2sk?

inak som vsetko pochopila velmi dobre a velmi si vazim Tvoju snahu a este raz dakujem!! :)
dkleinova
28.02.08,08:21
K tomu účtu v banke presne ako píše Liba-ak ho nezrušíte, cez rok pravidelne tvoriť, potom aspoň ku koncu 31.12. povyberať, čo bolo čerpané, aj tak k 31.12. sa 221SF a 472 nerovná kvôli úrokom a dani, toto vysporiadať v januári.
ahoj Peti, ale my sme komora zriadena statom...tak neviem, ci ten ucet SF v banke nemame povinny...ale aj tak to musim prekonzultovat so šefom, ked sa vrati z dovolenky...
dkleinova
28.02.08,08:36
a ešte, keď chcem rok 2008 robiť správne, musím najprv vyčistiť účet 472...keďže sme roky len tvorili a nečerpali, je tam skoro 20 000sk a na bankovom je asi 10 000sk..z toho usudzujem, že sa nie vždy prenášala suma na bankový účet SF...a keď chcem, aby mi zostatky účtov 472 a 221/02 sedeli, musím zostatok 472 znížiť asi o 10 tisíc...len sa bojím, že to zúčtujem nesprávne... tak mi prosím poraďte ako.. 472/???
dkleinova
28.02.08,08:53
prosím, poraďte mi, mám to dať do výnosov? keďže 472 je účet záväzkov..ja osobne by som to skúsila 472/648 ostatné výnosy z hosp. činnosti..ale neviem, ci je to správne..
liba2
28.02.08,09:04
Ďakujem Ti Libi, veľmi pekne si mi vysvetlila problematiku..prepač, že som sa doteraz neozvala a nereagovala, ale mali sme vypadok internetu a az teraz naskocil..
takze rozumiem tomu spravne, ze na konci mesiaca mam rozdiel na 472 odviest z 221/02 na 221/01 bezný účet?
ÁNO, TAK ALEBO OPAčNE, PODĽA TOHO ČI NA účte 472 pribudlo alebo ubudlo, aby sa účet 472 rovnal (alebo aspoň priblížil) účtu v banke.
a ešte si ujastním to účtovanie a sumy hlavne...
na náklady 527/213 dávam 55% SL = 44sk a Z TOHO dávam príspevok zo SF? tým pádom na 527/213 dám len napr.42 sk
NIE, teraz je dohodnutá suma 44 Sk a tá aj zostane, alebo sa môže zvýšiť až na 48,95 Sk!
a na 472/213 dám zvyšných 2sk?
alebo aj viac, veď peňazí máte dosť!
inak som vsetko pochopila velmi dobre a velmi si vazim Tvoju snahu a este raz dakujem!! :)
Rozpísala som ti to, ale ešte raz:
Teraz prispievate z nákladov 44 Sk, môžete prispievať až 48,95 Sk, treba to navrhnúť šéfovi aby rozhodol, ak nerozhodne, zostane 44 Sk.
Teraz zamestnanci platia 36 Sk, ale keď začne firma prispievať zo SF, tak zamestnanci budú platiť menej - to je účel fondu ! Keďže máte vysoký zostatok v SF, môže byť firma štedrejšia a prispievať napr. aj 10 Sk na 1 SL. Potom zamestnanci by platili namiesto 36, len 26 Sk. Čím bude vyšší príspevok zo SF (a prípadne aj z nákladov) tým budú zamestnanci menej platiť - a o to ide !
liba2
28.02.08,09:14
a ešte, keď chcem rok 2008 robiť správne, musím najprv vyčistiť účet 472...keďže sme roky len tvorili a nečerpali, je tam skoro 20 000sk a na bankovom je asi 10 000sk..z toho usudzujem, že sa nie vždy prenášala suma na bankový účet SF...a keď chcem, aby mi zostatky účtov 472 a 221/02 sedeli, musím zostatok 472 znížiť asi o 10 tisíc...len sa bojím, že to zúčtujem nesprávne... tak mi prosím poraďte ako.. 472/???Prosím ťa, to nemôžeš hovoriť len-tak z hlavy. Najskôr si musíš usporiadať účet 472 a jeho zostatok. Nikdy neprispôsobuj účet 472 účtu v banke, ale naopak - účet v banke účtu 472. Až keď si budeš 100% istná jeho správnosťou, potom usporiadaš účet v banke.
Pravdepodobne v roku 2007 nebolo vôbec žiadne čerpanie zo SF - ale to si over, všetko si preveruj konzultáciou aj účtovnými zápismi. Vypočítaj aká má byť správne tvorba SF za rok 2007 a pozri či tak bolo aj zaúčtované: 527/472. až potom urobíš prevod medzi účtami v banke.
Tvorba SF je vždy na DAL strane 472 (lebo MD sú náklady) ;
čerpanie je vždy naopak - na MD lebo DAL sú buď ceniny 213 , alebo 321-došlá faktúra, alebo pokladňa - ale to až neskôr keď začnete aj utrácať :D.
liba2
28.02.08,09:16
prosím, poraďte mi, mám to dať do výnosov? keďže 472 je účet záväzkov..ja osobne by som to skúsila 472/648 ostatné výnosy z hosp. činnosti..ale neviem, ci je to správne..
Prosím , čo ideš dať do výnosov ? Už vieš aký je správny zostatok tohto účtu ? je tam zaúčtované viac ako malo byť ? a z čoho to vzniklo ?
dkleinova
28.02.08,09:28
ako som už spomínala, my tvoríme SF za rok 2007 spätne až k 31.12.2007 a zároveň dáme aj "čerpanie" v rovnakej sume, ako bol vytvorený 472/627...to sa roky praktizovalo vo firme..NIKDY nebolo čerpanie zo SF..ale v novembri som nastúpila ja a k 31.12. som vytvorila SF = HM za celý rok x 0,6% a sumu som účtovala 527/472 a odviedla to na účet SF 221/02..
a chcem to vyčistiť k 31.12.2007 tak, aby sa mi 472 rovnal s bankovým účtom..a myslím, že spätne na ten bankový účet neprenesiem 10 tisíc, aby tam bol rovnaký zostatok k 31.12., preto som rozmýšľala nad úpravou účtu 472
dkleinova
28.02.08,09:30
no, je skôr na bankovom účte menej..ale keď to takto vravíš, tak snáď nebude vadiť, keď sa k 31.12 nebude rovnať 472 a 221/02...a potom v ďalšom roku na bankový účet prenesiem spätne za minulé roky zostatok...inak terajší zostatok na 472 tých 20 tisíc je tvorený správne...
liba2
28.02.08,09:33
ako som už spomínala, my tvoríme SF za rok 2007 spätne až k 31.12.2007 a zároveň dáme aj "čerpanie" v rovnakej sume, ako bol vytvorený 472/627...to sa roky praktizovalo vo firme..NIKDY nebolo čerpanie zo SF..ale v novembri som nastúpila ja a k 31.12. som vytvorila SF = HM za celý rok x 0,6% a sumu som účtovala 527/472 a odviedla to na účet SF 221/02..
a chcem to vyčistiť k 31.12.2007 tak, aby sa mi 472 rovnal s bankovým účtom..a myslím, že spätne na ten bankový účet neprenesiem 10 tisíc, aby tam bol rovnaký zostatok k 31.12., preto som rozmýšľala nad úpravou účtu 472
Je to kuriózna situácia, s takým prípadom som sa ešte nestretla.
Tak na účte 472 by 1.1.2007 mal byť zostatok NULA (keď celá tvorba išla ročne späť do výnosov); a k 31.12.2007 zostatok len suma tvorby za rok 2007. Je to tak ?
dkleinova
28.02.08,09:38
Je to kuriózna situácia, s takým prípadom som sa ešte nestretla.
Tak na účte 472 by 1.1.2007 mal byť zostatok NULA (keď celá tvorba išla ročne späť do výnosov); a k 31.12.2007 zostatok len suma tvorby za rok 2007. Je to tak ?
síce sa to takto robilo roky, ale zostatok k 1.1.2007 je 14 tisíc, ktorý sa tiahne už neviem z ktorého roku.. a keďže neviem čo s tým zostatkom, predpokladám, že by tam mal byť...keď sa v roku 2001 vytvoril SF napr. na 20 tisíc a "použil" dal do výnosov len 6 tisíc, tak ten rozdiel by som tam mala nechať, nie?
liba2
28.02.08,09:41
síce sa to takto robilo roky, ale zostatok k 1.1.2007 je 14 tisíc, ktorý sa tiahne už neviem z ktorého roku..o.k., tak nadviaž na tento zostatok + tvorba za r. 2007 = k.z. 31.12.07.
Účet v banke prispôsob tejto sume. Prevod medzi účtami v banke jasné že môžeš urobiť až teraz, do konca r. 2008 to budeš mať usporiadané.
dkleinova
28.02.08,09:51
o.k., tak nadviaž na tento zostatok + tvorba za r. 2007 = k.z. 31.12.07.
Účet v banke prispôsob tejto sume. Prevod medzi účtami v banke jasné že môžeš urobiť až teraz, do konca r. 2008 to budeš mať usporiadané.
Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc, Libi.. veľmi si mi pomohla :) zas som sa naučila niečo nové..:)
Slovenka
28.02.08,10:21
Ako sa správne účtuje tvorba SF od 1.1.2008?
Nemáme presný termín určený na výplatu miezd.
Za január 2008 sa zaúčtuje tvorba SF až po vyplatení
miezd za január, t. j. najneskôr do konca februára?
Potom sa v januárových nákladoch tvorba
SF neprejaví.
Rozumiem tomu správne?

Opakujem otázku. Ako účtujete Vy?
liba2
28.02.08,10:34
Ako sa správne účtuje tvorba SF od 1.1.2008?
Nemáme presný termín určený na výplatu miezd.
Za január 2008 sa zaúčtuje tvorba SF až po vyplatení
miezd za január, t. j. najneskôr do konca februára?
Potom sa v januárových nákladoch tvorba
SF neprejaví.
Rozumiem tomu správne?
§6 ZoSF
(2) Fond sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.
Aj keď nemáte dohodnutý deň určený na výplatu, predsa tie výplaty v niektorý deň vyplatíte. Tak to je deň tvorby SF, teda nie "až po vyplatení" a už vôbec nie najneskôr do konca februára.
Za január sa mzda vypláca vo februári, teda zaúčtuješ do februára. Ale v decembri budeš mať 2-násobok (11+12/08).
ingridpa
28.02.08,14:42
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na čerpanie SF v tomto roku. Nemáme žiadnu vnútornú smernicu. Môžme napr. vyplatiť po 5.000,- Sk zamestnancom /cez výplatu/ a uviesť, že je to určené na regeneráciu pracovnej sily? Treba doložiť aj nejaký účet? Čo ak to zamestnanci minú napr. na potraviny, oblečenie... alebo je to ich vec? Ďakujem.
Tweety
28.02.08,14:43
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na čerpanie SF v tomto roku. Nemáme žiadnu vnútornú smernicu. Môžme napr. vyplatiť po 5.000,- Sk zamestnancom /cez výplatu/ a uviesť, že je to určené na regeneráciu pracovnej sily? Treba doložiť aj nejaký účet? Čo ak to zamestnanci minú napr. na potraviny, oblečenie... alebo je to ich vec?
A prispievate na stravovanie?,to je základné čerpanie SF,ak áno a ešte sú peniažky, môžete prispieť aj na regeneráciu .... Na použitie fondu má byť smernica, v ktorej sa určia aj podmienky čerpania .
cactus
28.02.08,14:46
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na čerpanie SF v tomto roku. Nemáme žiadnu vnútornú smernicu. Môžme napr. vyplatiť po 5.000,- Sk zamestnancom /cez výplatu/ a uviesť, že je to určené na regeneráciu pracovnej sily? Treba doložiť aj nejaký účet? Čo ak to zamestnanci minú napr. na potraviny, oblečenie... alebo je to ich vec? Ďakujem.


A prispievate na stravovanie?,to je základné čerpanie SF,ak áno a ešte sú peniažky, môžete prispieť aj na regeneráciu .... Na použitie fondu má byť smernica, v ktorej sa určia aj podmienky čerpania .
a potom vyplatené peniažky zo SF sa musia aj zdaňovať
ingridpa
28.02.08,14:56
A prispievate na stravovanie?,to je základné čerpanie SF,ak áno a ešte sú peniažky, môžete prispieť aj na regeneráciu .... Na použitie fondu má byť smernica, v ktorej sa určia aj podmienky čerpania .


Na stravovanie prispievame. A čo preukázanie použitia???? Stačí len moja poznámka k vyplateniu???

Ď
ENEN
27.03.08,11:17
§6 ZoSF
(2) Fond sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.
Aj keď nemáte dohodnutý deň určený na výplatu, predsa tie výplaty v niektorý deň vyplatíte. Tak to je deň tvorby SF, teda nie "až po vyplatení" a už vôbec nie najneskôr do konca februára.
Za január sa mzda vypláca vo februári, teda zaúčtuješ do februára. Ale v decembri budeš mať 2-násobok (11+12/08).

Len ak nemáš účet SF v banke, ak máš tak účtuješ do VOZD keď odvedieš peniaze v zmysle postupov JÚ.
kovex
05.12.08,08:37
To, že vrátane náhrad nie je nikde v zákone o SF ani v odvolávkach na iný predpis uvedené. V zákone v § 4 ods. 1 je len "súhrn hrubých miezd a platov" s odvolávkou na §118 ods. 2 ZP:
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Pojem "hrubá mzda" nikde v platných predpisoch definovaný nie je. (Nebol ani v dnes už neplatnom zákone o mzde). Aj tam bol definovaný len pojem "mzda" v zmysle odmena za prácu. Bez náhrad za dovolenku, dočasnú práceneschopnosť, príplatkov za pracovnú pohotovosť atď.
Keďže "hrubá mzda" nie je nikde definovaná, a určite nie v zmysle hrubého zdaňovaného príjmu (mzda+náhrady+príplatky), tvrdenie, že SF po novom sa vypočítava aj z náhrad, podľa mňa nemá oporu v zákone. Minimálne rovnako správne (podľa mňa) je aj tvrdenie, že sa vypočítava tak isto ako doteraz - zo mzdy za vykonanú prácu, bez náhrad.
Ak medzitým vyšlo nejaké usmernenie napr. z MPSVaR, tak rád svoj názor opravím :).


Dobrý deň, chcem si upresniť, ako skončila diskusia o tvorbe SF, vyšlo k tomu nejaké usmernenie?
Tvorí sa z hrubých miezd s náhradami, alebo bez náhrad?

Ďakujem pekne.
Tweety
05.12.08,09:19
Dobrý deň, chcem si upresniť, ako skončila diskusia o tvorbe SF, vyšlo k tomu nejaké usmernenie?
Tvorí sa z hrubých miezd s náhradami, alebo bez náhrad?

Ďakujem pekne.
Bez náhrad, v tom sa nič nemenilo.
kovex
05.12.08,09:22
Ďakujem Twetty.
Rozalka
04.01.09,20:19
Od 1.1.2008 do Zákona o sociálnom fonde v oblasti tvorby fondu pribudlo toto ustanovenie:

Tvorba fondu
§ 3(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok
- dosiahol zisk
a splnil
- všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku
- a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %.

Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0,6 %.

Základňou pre tvorbu prídelu budú
- mzdy a platy za rok 2008 a len doúčtujem 0,4%
alebo
- v r. 2009 budem tvoriť 1% z miezd a platov za rok 2009

Ktorá možnosť sa vám zdá správna?

Napadla mi myšlienka: ako bude postupovať účtovná jednotka, ktorej účtovným obdobím je hospodársky rok?
margaretka71
01.02.09,15:07
Prosím Vás kedy sa tvorí soc. fond z výplat za 12/2008? V roku 2008 alebo až v 2009?
Tweety
01.02.09,15:22
Prosím Vás kedy sa tvorí soc. fond z výplat za 12/2008? V roku 2008 alebo až v 2009?
Jeho tvorbu účtujeme do roku 2008, ide o náklady roku 2008.
margaretka71
01.02.09,15:30
Veľmi pekne ďakujem a ešte jednu otázku by som mala. Keď som dobre pochopila z predchádzajúcich príspevkov treba od HM odpočítať náhrady za dovolenku a sviatok a potom vypočítať 0,6% zo mzdy?
Tweety
01.02.09,15:31
Veľmi pekne ďakujem a ešte jednu otázku by som mala. Keď som dobre pochopila z predchádzajúcich príspevkov treba od HM odpočítať náhrady za dovolenku a sviatok a potom vypočítať 0,6% zo mzdy?
Náhrady odpočítaj, odpočítaj aj odmeny dohodárov, ak ich máš.
margaretka71
01.02.09,15:35
Áno mám viac dohodárov a iba jedného na hlavný prac. pomer. Takže to vypočítam iba z toho hlavného PP, že?
Tweety
01.02.09,15:54
Áno mám viac dohodárov a iba jedného na hlavný prac. pomer. Takže to vypočítam iba z toho hlavného PP, že?
Áno, počítame len z HM zamestnancov.
Zuzy
04.02.09,07:37
Prosím Vás ,a keď mal zamestnanec len náhradu príjmu pri dočasnej PN aj z toho sa tvorí SF?
Jana1303
04.02.09,07:49
Nie.
Tweety
04.02.09,07:51
Prosím Vás ,a keď mal zamestnanec len náhradu príjmu pri dočasnej PN aj z toho sa tvorí SF?
Nie je to mzda, a SF tvoríme len z miezd.
Deni
05.02.09,12:57
1.Prosím vás, keď s.r.o. bola založená v roku 2008, čiže za predchádzajúci rok nemohla mať ešte žiadny zisk, môže v priebehu roka 2008 tvoriť SF vo výške 1% ? Potrebuje nejaké potvrdenia na to aby dokázala splnenie podmienok pre tvorbu SF vo výške 1%?
2. Príspevok zo SF na obedy, nie na gastro lístky sa účtuje aj s DPH?
Deni
05.02.09,13:11
Poradíte mi niekto?
luciana1
03.04.09,11:24
Dobrý deň, zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky v celej sume 3 Eura. Nesťahuje im z výplaty 45% za lístky. Ak dám čerpanie sociálneho fondu na stravné lístky, ide to do výplatnej pásky ako príspevok na stravné? Ale on zamestnancom nezráža príspevok na stravné. Mám už v tom zmätok. Ďakujem
liba2
04.04.09,03:21
Dobrý deň, zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky v celej sume 3 Eura. Nesťahuje im z výplaty 45% za lístky. Ak dám čerpanie sociálneho fondu na stravné lístky, ide to do výplatnej pásky ako príspevok na stravné? Ale on zamestnancom nezráža príspevok na stravné. Mám už v tom zmätok. Ďakujem
Poskytujete z-com SL vo výške 3 eur.
Príspevok zamestnávateľa môže byť maxim. 1,98 eur; rozdiel 1,02 eur môže byť príspevok zo SF, avšak musí byť v SF dostatok prostriedkov, t.j. SF musí byť vytvorený v takej výške, aby vám to vyšlo na celý rok (urob si kalkuláciu).
Ak teda 1,02 eur bude príspevok zo SF - do mzdy zamestnanca nič nezadávaš.
Ak však v SF nie je, resp. nebude dostatok prostriedkov na pokrytie tohto príspevku a napriek tomu zamestnávateľ nepožaduje od z-ca žiadny príspevok, teda hradí mu celú sumu SL zo svojich prevádzkových prostriedkov, potom časť - napr. len 0,2 eur - bude príspevok zo SF a zvyšok - 1 euro - je pre zamestnanca nepeňažný príjem, ktorý mu treba do mzdy zadať a zdaniť; a pre zamestnávateľa je to nedaňový výdavok VNZD.
luciana1
07.04.09,12:42
A ten nepeňažný príjem za SL zamestnancovi, nie je oslobodený od dane? Bola som na tom, že zdaňuje sa stravné, nie stravný lístok. Alebo som to zle pochopila?
vema
01.06.09,09:16
Pri tvorbe sociálneho fondu sa do hrubej mzdy zaratavajú aj dohodári, alebo nie. Lebo ak dohodár pracuje viac ako 4 hodiny, má nárok na stravný lístok. Prosím Vás upresnite mi to.
KvetkaK
25.06.09,09:39
Je veľká chyba, keď som účtovala tvorbu SF spolu so zaúčtovaním miezd za daný mesiac, čiže ku poslednému dňu v mesiaci?
Tweety
25.06.09,10:01
Je veľká chyba, keď som účtovala tvorbu SF spolu so zaúčtovaním miezd za daný mesiac, čiže ku poslednému dňu v mesiaci?
Tak sa to účtuje, takže žiadna chyba.
KvetkaK
25.06.09,12:36
Tak sa to účtuje, takže žiadna chyba.
Ale v zákone je písané, že ku dňu výplaty miezd. Tak som si začala myslieť, že to robím zle, že to má byť napr. za január až vo februári účtované. Takže to mám správne?:rolleyes:
Tweety
25.06.09,16:53
Ale v zákone je písané, že ku dňu výplaty miezd. Tak som si začala myslieť, že to robím zle, že to má byť napr. za január až vo februári účtované. Takže to mám správne?:rolleyes:
Máš.
KvetkaK
26.06.09,06:10
Máš.
Ďakujem za utvrdenie? ;)
evae
21.08.09,12:00
nevie niekto ci sa SF tvori aj z priplatku za skratenie pracovnej doby,
podzemny priplatok na zaklade rozhodnutia inspektoratu prace pre pracu v podzemi a priplatok na zaklade odborov kvoli lokalizacii stavby za polarnym kruhom? teraz neviem ci je to cast mzdy alebo je to nahrada. je to zahrnute v HM zamestnanca samozrejme. :confused:
certik
04.09.09,06:36
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či sociálny fond tvoria aj zamestnanci - poberatelia starobného dôchodku.
Tweety
04.09.09,06:39
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či sociálny fond tvoria aj zamestnanci - poberatelia starobného dôchodku.
Ak sú zamestnancami- majú PZ, tak áno, aj z ich mzdy tvoríme SF.
certik
04.09.09,07:03
ďakujem
Kristína
14.09.09,12:03
Preštudovala som si príspevky o tvorbe SF a mám pocit, že som asi postupovala zle. Robím v JÚ.
Príspevok na tvorbu z hrubej mzdy za mesiac 12/2008 som zaevidovala do knihy SF s dátumom 12.1.2009, kedy je určený deň na výplatu. Ta som postupovala až po september, kedy mám poznačenú tvorbu SF zo mzdy za august. Priebežne mám evidované čerpanie ako príspevok na SL. Čiže v r. 2009 budem tvoriť SF z hrubých miezd za 12/2008 + 1 až 11/2009?
Ďakujem za odpovede.
Zdenka 0705
14.09.09,12:13
Preštudovala som si príspevky o tvorbe SF a mám pocit, že som asi postupovala zle. Robím v JÚ.
Príspevok na tvorbu z hrubej mzdy za mesiac 12/2008 som zaevidovala do knihy SF s dátumom 12.1.2009, kedy je určený deň na výplatu. Ta som postupovala až po september, kedy mám poznačenú tvorbu SF zo mzdy za august. Priebežne mám evidované čerpanie ako príspevok na SL. Čiže v r. 2009 budem tvoriť SF z hrubých miezd za 12/2008 + 1 až 11/2009?
Ďakujem za odpovede.
Soc. fond tvorím z hrubých miezd za rok, tj. za 1. - 12. mesiac daného roka.
Kristína
14.09.09,12:23
Soc. fond tvorím z hrubých miezd za rok, tj. za 1. - 12. mesiac daného roka.
Čiže mesačne sa tým nezaťažujete (dobre som to pochopila?) a podstata je tá istá. Ja zúčtujem tvorbu a čerpanie SF v rámci uzávierkových ID.
A zúčtovanie tvorby SF z hrubých miezd za daný rok k 31.1. má potom aký zmysel? Nezdá sa mi, že pôjde o nejaký rozdiel.
Zdenka 0705
14.09.09,12:28
Zúčtovanie SF malo zmysel v tom, keď sa SF musel viesť na osobitnom účte v banke. Banka si tam okrem tvorby zúčtovávala aj iné poplatky, ale nie všetky banky zúčtovávali SF rovnako. A tiež keď si v priebehu roku čerpala SF, tak určite nie z osobitného účtu, ale z bežného.
Takže mal sa tým zúčtovaním zosúladiť zostatok SF v knihe SF so zostatkom SF na osobitnom účte v banke.
Kristína
14.09.09,12:47
Zúčtovanie SF malo zmysel v tom, keď sa SF musel viesť na osobitnom účte v banke. Banka si tam okrem tvorby zúčtovávala aj iné poplatky, ale nie všetky banky zúčtovávali SF rovnako. A tiež keď si v priebehu roku čerpala SF, tak určite nie z osobitného účtu, ale z bežného.
Takže mal sa tým zúčtovaním zosúladiť zostatok SF v knihe SF so zostatkom SF na osobitnom účte v banke.
jaj, tak toto mi nedošlo. Nikdy som neviedla SF na účte. Ako som písala, vediem JU a využívala som iba uzávierkové ID a evidenciu v knihe SF.